Telewizja naziemna w standardzie DVB-T2/HEVC – co nas czeka w przyszłym roku

04.10.2021 13:39


naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2/HEVC 2022
27 czerwca 2022 roku cztery ostatnie województwa w Polsce znajdą się w zasięgu nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC. O czym warto pamiętać? Między innymi o posiadaniu odpowiedniego telewizora lub dekodera.
30 czerwca 2022 roku to jedna z ważniejszych dat w historii telewizji w Polsce. Od tego dnia większość programów nadawanych drogą naziemną będzie dostępna wyłącznie w standardzie DVB-T2/HEVC. Zmiany rozpoczną się już w marcu przyszłego roku i będą wprowadzane etapami w kolejnych regionach kraju:
  • 28 marca 2022 roku w województwach lubuskim i dolnoÅ›lÄ…skim,
  • 25 kwietnia 2022 roku w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
  • 23 maja 2022 roku w województwach łódzkim, opolskim, Å›wiÄ™tokrzyskim, Å›lÄ…skim, maÅ‚opolskim i podkarpackim,
  • 27 czerwca 2022 roku w województwach warmiÅ„sko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim.

 
 
Przejście na standard DVB-T2/HEVC nie jest polskim pomysłem i następuje na całym obszarze Unii Europejskiej. Jest to zmiana przede wszystkim technologiczna, ale wynika również z konieczności zwolnienia niektórych częstotliwości radiowych na potrzeby komunikacji bezprzewodowej, w tym sieci 5G (pasmo 700 MHz).

Jak to wyglÄ…da teraz?


Za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej do widzów w Polsce dociera ponad 30 programów (przeważnie bezpłatnych). Nadawane są one z rozmieszczonych w całym kraju naziemnych stacji nadawczych. Aby odbierać jej sygnał wystarczy własna antena i odpowiedni telewizor lub dekoder. Nadawane programy podzielone są na multipleksy (MUX) i dostępne są na różnych kanałach telewizora, w zależności od regionu. Na przykład odbiorcy z województwa warmińsko-mazurskiego mają teraz do dyspozycji:
  • multipleks MUX-1 (kanaÅ‚ 27, 28, 38 lub 43 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV,
  • multipleks MUX-2 (kanaÅ‚ 21, 24, 33 lub 48): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6,
  • multipleks MUX-3 (kanaÅ‚ 26, 29, 36 lub 50): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD,
  • multipleks MUX-4 (kanaÅ‚ 23, 36, 39 lub 46): kanaÅ‚y pÅ‚atne oraz niekodowany Wydarzenia 24,
  • multipleks MUX-8 (kanaÅ‚ 6, 7, 8 lub 9): TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.

Po 27 czerwca 2022 roku sygnał dla multipleksów 1, 2, 3 i 4 będzie nadawany tylko w standardzie DVB-T2/HEVC.

DVB-T2/HEVC – większa oferta, lepsza jakość


Po uruchomieniu DVB-T2/HEVC przedstawiona powyżej lista programów szybko przestanie być aktualna. Standard ten pozwoli zwiększyć ich liczbę w ramach każdego z multipleksów i oferta nadawców będzie mogła się wzbogacić. Telewizja naziemna w nowym wydaniu przyniesie też widzom duży skok w jakości obrazu i dźwięku, którzy będą mogli zobaczyć swoje ulubione programy w jakości HD lub nawet w Ultra HD (4K), o ile będą dysponować odpowiednim odbiornikiem. Do tego dojdzie dźwięk przestrzenny w formacie Dolby AC-4.
To, co stanie się normą w przyszłym roku, można zobaczyć i wypróbować już teraz. Wiele stacji nadawczych w całej Polsce emituje multipleks z programami Telewizji Polskiej w formacie DVB-T2/HEVC. Ich zasięg można sprawdzić na stronie emimaps.emitel.pl.
DVB-T2/HEVC mapa zasięgu

Sprawdź, czy masz odpowiedni telewizor


Nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej będzie wymagać od widzów odpowiedniego sprzętu, bez którego jej odbiór nie będzie możliwy. W ciągu najbliższych kilku miesięcy mieszkańcy Polski powinni sprawdzić, czy ich urządzenia są odpowiednie.
Potrzebny będzie przede wszystkim telewizor obsługujący DVB-T2/HEVC (lub odpowiedni dekoder). Listę funkcji, jakie powinien posiadać odbiornik, można znaleźć w specjalnie przygotowanym . Innym sposobem jest samodzielne sprawdzenie, czy odbieramy próbne programy DVB-T2/HEVC na naszym sprzęcie. Instrukcję przeprowadzenia takiego testu można znaleźć .
Jeżeli nasz telewizor nie spełnia wymagań, być może trzeba będzie zdecydować się na zakup nowego. Inne rozwiązanie to kupienie dekodera do telewizora starszego typu.


 
        

Więcej w serwisie www.telepolis.pl

Kod z obrazka
Komentarze (0):
reklama
vehis
Kontakt z nami