Gospodarka  RSS
Listopad przyniósł ożywienie w eksporcie

Po dwóch miesiącach relatywnie niskich wzrostów naszego eksportu, listopad przyniósł jego dynamiczne ożywienie – oceniono w komentarzu Konfederacji Lewiatan do poniedziałkowych danych GUS.

Tagi: GUS, Eksport
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Coraz mniej kobiet w biznesie [BADANIE]

Mężczyźni zajmują 80 proc. stanowisk prezesów i 75 proc. stanowisk członków zarządu w polskich firmach, a liczba kobiet na tych stanowiskach spada - wynika z opublikowanego badania za 2021 r. Ruszyła druga odsłona kampanii Wiedza Nie Ma Płci - dodano.

Tagi: Badania
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

46 proc. Polaków wstrzymuje się z większymi wydatkami [RAPORT]

Z większymi wydatkami planuje się wstrzymać 46% ankietowanych w Polsce, a jednocześnie 39% ocenia, że w ciągu trzech lat ich sytuacja się poprawi, wynika z raportu Global State of the Consumer Tracker, opracowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Cena naftowej dywersyfikacji [WYWIAD]

- Służby zawsze były sceptyczne wobec pomysłów sprzedaży Lotosu. Wejście Saudyjczyków na polski rynek nie musi ograniczyć wpływów Rosji, może być też nowym czynnikiem destabilizacji - uważa płk Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu, ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

Tagi: Rosja, Lotus, Lotto
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Ceny nowych samochodów mocno w górę. Nie będzie wyprzedaży rocznika

W 2022 roku zamiast zwyczajowej wyprzedaży rocznika, czekają nas dalsze podwyżki cen samochodów - średnio o 15-20 proc. rok do roku - prognozuje wiceprezes Carsmile Michał Knitter. Zdaniem eksperta, co najmniej do końca 2022 roku potrwają ograniczenia w produkcji samochodów.

Tagi: Samochody
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Gdy pracownik… jest kobietą. Rusza „Cykl Kariery”

Ponad połowa mężczyzn twierdzi, że wspominanie o miesiączce w pracy jest niestosowne. Prawie trzy czwarte kobiet w drodze do łazienki ukrywa podpaskę . Menstruacja w pracy to wciąż gigantyczne tabu i problem dla czynnych zawodowo kobiet. Grupa pracodawców wychodzi im naprzeciw

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Od biedafirmy do Bezosa

Chociaż duża liczba mikrofirm mogłaby świadczyć o żywotności polskiej gospodarki, w rzeczywistości wynika z ułomnego funkcjonowania państwa. Jest świadectwem jego patologii

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Długa historia ratowania banków [GRAPE]

Rządy mają do dyspozycji wiele narzędzi do walki z kryzysami finansowymi: politykę monetarną (rozumianą jako zmiany stóp procentowych), skup tracących na wartości aktywów, wręcz nacjonalizację banków. Jakie są wady i zalety tych działań? W jakich okolicznościach jedne są skuteczniejsze od innych i jak je najlepiej wprowadzać w życie?

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Obajtek: Nie chcemy dłużej dać się rozgrywać [WYWIAD]

- Bez fuzji, przy obecnej polityce klimatycznej UE, Lotosowi groziłoby zamknięcie. Sam w sobie nie ma żadnego potencjału do rozwoju. Orlen też byłby słabszy - mówi Daniel Obajtek

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Historia przejęć: Od CPN do Lotosu

Koncern na bazie dawnej Petrochemii Płockiej i przekształconego w czasie transformacji ustrojowej CPN przez lata poprzez akwizycje szukał szans na rozwój i realizował strategię zmieniających się ekip rządzących.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Można liczyć, że to początek partnerstwa z Saudyjczykami [OPINIA]

Ogłoszone wczoraj transakcje, które umożliwią doprowadzenie do końca fuzji Orlenu z Lotosem, to szansa na zamknięcie okresu niepewności na naszym rynku paliw. Z różnych opcji, które leżały na stole, ogłoszone wczoraj ustalenia są najlepszym rozwiązaniem. Szczególne znaczenie ma wybór Saudi Aramco jako głównego partnera Orlenu w Rafinerii Gdańskiej. Wpuszczenie na rynek europejski tak dużego gracza, dysponującego także bazą wydobywczą, oznaczać będzie zwiększenie konkurencji, co może z kolei wpłynąć na obniżenie cen paliw.

Tagi: Audi, Gdańsk
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Węgierski koncern MOL jest już obecny w całym regionie Europy Środkowej

MOL (Magyar Olaj- és Gázipari Nyilvánosan Működő Részvénytársaság) to powołana w 1991 r. spółka zajmująca się pozyskiwaniem paliw naftowych i gazowych.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Zbliżamy się do liczby 5 mln firm

W 2021 r. przybyło w Polsce ok. 170 tys. podmiotów gospodarczych. Ich liczba w końcu ub.r. przekraczała 4,8 mln - wynika z danych z rejestru REGON publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Liczba podmiotów działających w branży handlowej ponownie przekroczyła milion. Ponad 660 tys. przedsiębiorców działa w branży budowlanej, a więcej niż pół miliona zajmuje się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną. W tej grupie są m.in. firmy prawnicze.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Fuzja Orlenu z Lotosem: Nie wiadomo, jak zabezpieczono interesy strategiczne państwa [OPINIA]

Plany Orlenu wymagają jeszcze bardzo szczegółowej analizy. Aby ostatecznie weszły w życie, konieczna będzie zgoda polskiego rządu oraz Komisji Europejskiej. Na plus należy polskiemu koncernowi zaliczyć to, że mimo pandemii i trudnych warunków rynkowych udało mu się doprowadzić do końca skomplikowany proces negocjacyjny.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

PKN Orlen: Udziały w rafinerii Lotosu obejmie Saudi Aramco, a część stacji Lotosu kupi MOL

Udziały w rafinerii Lotosu obejmie Saudi Aramco, część stacji Lotosu kupi MOL, a logistykę paliw - Unimot - poinformował PKN Orlen w środę na konferencji prasowej.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Pochówki zmarłych zdrożeją nawet o jedną trzecią

Rekordowy pod względem zgonów czas mógłby być eldorado dla branży pogrzebowej. Tak jednak nie jest. Boryka się ona z podwyżkami i nieuczciwą konkurencją

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Państwo dofinansuje zakup dekoderów. Telewizory bez wsparcia

Rządowy plan dofinansowania zakupu urządzeń do odbioru telewizji naziemnej wzbudził niepokój polskich producentów sprzętu elektronicznego.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Kryzys zmienił samochodowy układ sił

Trudny dla motoryzacji rok przebudował strukturę rynku. Tesla i azjatyckie koncerny rosną w siłę kosztem amerykańskich i europejskich marek.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

KNF ukarała ING Bank Śląski. Do zapłaty łącznie 4,3 mln zł kary

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na ING Bank Śląski, pełniący funkcję depozytariusza 3 kary w łącznej wysokości 4,3 mln zł, podała Komisja.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Świat kupuje telewizory z Polski

Jest odbicie po zapaści. Ubiegły rok przyniósł największy wzrost produkcji od co najmniej dekady

Tagi: Wzrok
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

W kopalniach szykują się do strajku

Wczorajsze rozmowy związkowców z władzami Polskiej Grupy Górniczej nie przyniosły porozumienia. Górnicy grożą zablokowaniem transportu węgla do elektrowni

Tagi: Transport
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Inflacja przekroczy 10 proc.? "Nie można wykluczyć"

Według szefa resortu finansów Tadeusza Kościńskiego nie można wykluczyć, że w 2022 roku w Polsce przekroczony zostanie 10 proc. poziom inflacji. Dodał, że Komisja Europejska wyraziła "milczącą zgodę" na zerową stawkę VAT na żywność.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Rząd zapowiada niższe ceny paliwa. Od 1 lutego możliwa obniżka cen benzyny o 70 groszy na litrze, a autogazu o 40 gr

W przyszłym tygodniu zostaną przedstawione kolejne rozwiązania dotyczące walki ze skutkami inflacji - powiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller. Wyjaśnił, że chodzi m.in o obniżkę VAT na paliwa, co pozwoliłoby od 1 lutego obniżyć ceny benzyny o ok. 70 gr na litrze, natomiast autogazu o 40 gr.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Woś: Bank centralny, który mówi do ludzi [OPINIA]

Przełom pierwszego i drugiego kwartału 2022 r. To wtedy ma – wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi – nastąpić inflacyjne przesilenie. Co powinna robić w tym trudnym czasie władza monetarna? Duża szansa kryje się w nowej i niekonwencjonalnej komunikacji. W mówieniu wprost do ludzi. A nie – jak dotychczas – tylko do ekspertów i rynków.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Rok Adama Glapińskiego: Od skutecznej obrony gospodarki przez koronawirusem do najwyższej inflacji od początku stulecia

Ekonomiści obawiają się, że inflacja, która w listopadzie wynosiła 7,8 proc. w skali roku, w grudniu przeskoczy już 9 proc. Rok temu było 2,4 proc.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Priorytety ministra Nowaka: firmy, inwestycje, kosmos

Wsparcie rozwoju rodzimych firm, ściąganie inwestycji z zagranicy i pobudzanie innowacyjności gospodarki – to trzy priorytety ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka o których mówi w wywiadzie dla DGP.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

We wtorek posiedzenie RPP. Co ze stopami procentowymi? [PRZEWIDYWANIA EKSPERTÓW]

Spodziewamy się, że na wtorkowym posiedzeniu RPP podniesie stopy procentowe o 50 pkt. bazowych – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Marzenie pracodawców na ten rok: przetrwać

Pracodawcy nie kryją, że to będzie rok pełen wyzwań, a najważniejszym jest utrzymanie płynności finansowej w sytuacji rosnących roszczeń płacowych pracowników oraz nowych obciążeń nałożonych przez Polski Ład.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o dodatku osłonowym

W poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności. Ustawa wejdzie w życie we wtorek.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Motoryzacja z obawą patrzy w przyszłość. Powody do zadowolenia ma rynek aut elektrycznych

Pomimo ożywienia gospodarczego sektor kończy mijający rok niewiele lepiej niż poprzedni. Przygotowuje się też na trudności w nowym roku.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

reklama
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2022-01-17 18:58)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-01-17
USD 3,9567 -0,08%
EUR 4,5201 -0,38%
CHF 4,3310 -0,36%
GBP 5,4123 -0,49%
Wspierane przez Money.pl
reklama
player+
Kontakt z nami