Gospodarka  RSS
17 polskich firm wśród 50 najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw technologicznych regionu

Wśród 50 najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw technologicznych z Europy Środkowo-Wschodniej, aż 17 to firmy Polskie - poinformowała firma doradcza Deloitte. Jak podkreślono, średni wzrost spółek ujętych w rankingu osiągnął 2 351 proc.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Maksymalne ceny prądu. PGE Obrót wydłuża pracę BOK, aby wszyscy złożyli oświadczenia

PGE Obrót umożliwia elektroniczne złożenie oświadczenia w ramach Tarczy Solidarnościowej i wydłuża pracę Biur Obsługi Klienta – poinformował w czwartek rzecznik prasowy PGE Obrót z Rzeszowa Mariusz Majewski.

Tagi: Praca
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Zbytniewska o wpływie społecznym na zrównoważony rozwój firmy

O wpływie społecznym w zrównoważony rozwój firmy mówi Patrycja Zbytniewska - Prezeska Zarządu w Fundacja LPP.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Spółka Tauron Wydobycie zostanie sprzedana Skarbowi Państwa na przełomie roku

Sprzedaż spółki Tauron Wydobycie na rzecz Skarbu Państwa powinna nastąpić na przełomie roku - ocenił w czwartek prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek. Zadeklarował, że transakcja będzie przeprowadzona "w atmosferze porozumienia społecznego". Trwają w tej sprawie rozmowy ze związkowcami.

Tagi: Tauron
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Poczta razem z monopolowym? Operator odpiera zarzuty

Czy sąsiedztwo sklepu z alkoholem i artykułami spożywczymi zapewnia należytą powagę odbioru korespondencji sądowej? O tym, jak Poczta Polska świadczy usługi dla wymiaru sprawiedliwości, dyskutowano w środę na posiedzeniu zespołu parlamentarnego.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Wskaźnik wiarygodności ekonomicznej Polski na minusie

Zespół kierowany przez prof. Jerzego Hausnera stworzył raport „Indeks Wiarygodności Ekonomicznej Polski” i ogólny wskaźnik, który ma ją pokazać. Aby opracować ogólną liczbę, zespół zbadał obszary życia, oprócz finansów publicznych czy stanu praworządności i bezpieczeństwa obrotu gospodarczego zostały ocenione m.in.: ochrona rynku pracy, jakość usług publicznych czy to, jak wygląda respektowanie zobowiązań międzynarodowych.

Tagi: Finanse, Praca
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Koniec tarczy antyinflacyjnej i powrót VAT nie oznacza drastycznych podwyżek cen?

Po cofnięciu obniżki podatku tarczę antyinflacyjną będą zapewne tworzyć państwowe firmy.

Tagi: Podatki
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Miłosz: Patrioty Polsce. Niemiecki test wiarygodności [OPINIA]

Możemy w Polsce rozmieścić niemieckie wyrzutnie systemu Patriot – zadeklarowała w poniedziałek niemiecka minister obrony Christine Lambrecht w wywiadach opublikowanych w „Rheinische Post” i „General-Anzeiger”. Na takie dictum zadziwiająco szybko odpowiedział wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak, który propozycję przyjął „z satysfakcją”. Jak wyjaśnia jeden z moich rozmówców, polska strona była o tym komunikacie uprzedzona i to nie jest tak, że resort obrony dowiedział się o tym z mediów. Dlatego już w poniedziałkowe popołudnie ministrowie rozmawiali telefonicznie, po czym Błaszczak zakomunikował, że „do ustalenia pozostaje wersja systemu, jak szybko do nas dotrą i jak długo będą stacjonować. Liczę na szybkie przedstawienie szczegółów przez stronę niemiecką”. W komunikacie zza Odry pojawił się też wątek tego, że Niemcy mogą do Polski przysłać samoloty Eurofighter, które mogą wspomóc obronę polskiego nieba. Jesteśmy więc w sytuacji, gdy po długich miesiącach niemieckiego hamletyzowania i pomagania Ukrainie na pół gwizdka, kilku mniej lub bardziej gorących sporach na linii Warszawa–Berlin, pojawiła się konkretna i, co ważne, sensowna propozycja pomocy wojskowej.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Zdzikot: KGHM Polska Miedź pozostanie firmą górniczą [WYWIAD]

Spowolnienie gospodarki nie wpłynie na naszą produkcję, ale zadajemy sobie pytania o popyt w Chinach - mówi Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Wzrost wynagrodzeń daleko za inflacją

Średnia płaca brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiła w październiku prawie 6,7 tys. zł. Była o 13 proc. wyższa niż rok wcześniej - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Tyle że inflacja wyniosła w tym okresie 17,9 proc. Oznacza to, że w ujęciu realnym przeciętne wynagrodzenie w firmach niefinansowych zatrudniających co najmniej 10 osób spadło w rok o prawie 4,2 proc.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Maksymalne ceny prądu. Ostatni moment dla firm i samorządów, by złożyć wniosek

Do końca miesiąca jednostki samorządu terytorialnego, podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej (np. szpitale i szkoły) oraz mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mają czas na złożenie u swojego sprzedawcy energii oświadczenia o korzystaniu z maksymalnej ceny prądu.

Tagi: Szpitale
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Maksymalne ceny energii elektrycznej. Podmioty publiczne i przedsiębiorcy muszą złożyć oświadczenie

Do 30 listopada JST, podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej, a także mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą przekazać specjalne oświadczenie do swojego sprzedawcy energii. Pozwoli im to korzystać z ceny maksymalnej 785 zł/MWh.

Tagi: Energia
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Najdowsze dane GUS: Jak wzrosły w październiku płace w firmach i produkcja przemysłowa?

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w październiku br. wzrosło o 13% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 2,4% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Ceny produkcji przemysłowej w październiku 2022 r. wzrosły rdr o 22,9 proc., w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,7 proc.

Tagi: GUS
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Wzrastający eksport z Chin ułatwi hamowanie inflacji w Europie

Chiński eksport zaczyna wzrastać, co ułatwi wyhamowanie inflacji w Europie, podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Będzie to efekt wyhamowania podwyżek cen towarów przemysłowych.

Tagi: Chiny, Eksport
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Wzrost zatrudnienia widać głównie w gastronomii. "Wieszczenie kryzysu na rynku pracy było przedwczesne"

Wzrost przeciętnego zatrudnienia w październiku wynikał w głównej mierze ze wzmożonego naboru w gastronomii i zakwaterowaniu - wskazał we wtorek ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka w komentarzu do danych GUS. Jak ocenił, wieszczenie kryzysu na rynku pracy było przedwczesne.

Tagi: GUS
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Polska wreszcie kupuje satelity obserwacyjne. Mają zwiększyć bezpieczeństwo naszego kraju

W najbliższych tygodniach resort obrony podpisze umowę z Airbusem na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych. Własnych zdolności tego typu nie mieliśmy nigdy.

Tagi: Satelity
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Gerard de Graaf: W interesie firm nie jest wchodzić w ciągłe spory, tylko przestrzegać obowiązującego w UE prawa

- Mówimy big techom: negocjacje się skończyły. Jesteście w Europie, będziecie grać na zasadach w Europie obowiązujących - mówi Gerard de Graaf, dyrektor biura Unii Europejskiej w Dolinie Krzemowej. Wcześniej był m.in. szefem Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (DG CONNECT). Odpowiadał za przygotowanie DMA i DSA.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Ile firm działa w Polsce w sektorze kosmicznym

10 lat temu na polskim rynku było ok. 30 podmiotów związanych z działalnością kosmiczną, dziś mówimy o nawet 400 firmach, jednostkach badawczych i instytucjach naukowych - wskazała PAP dyrektor generalna Sener Polska Beatriz Pérez. Obecnie w tym sektorze pracuje w Polsce 12 tys. osób - dodała.

Tagi: Dodge, Senat
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

65 proc. firm zapowiada wstrzymanie inwestycji lub planów rozwoju w najbliższym roku

Prawie 2/3 firm (65%) zapowiada wstrzymanie inwestycji lub planów rozwoju firmy w najbliższym roku, wynika z badania Konfederacji Lewiatan, które przeprowadził CBM Indicator.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

W Katarze doba w szpitalu kosztuje 8 208 zł, w Ghanie tylko 31 zł. Jak jest w innych państwach?

Jeden dzień spędzony w katarskim szpitalu kosztuje ponad 8 000 zł. Nieco ponad 300 zł zapłaci się za to za dobę w pięciogwiazdkowym hotelu w Katarze, w terminie poza Mistrzostwami Świata. W czasie trwania sportowej imprezy za taki nocleg trzeba dać 10 razy więcej.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Miał być kolejny rekordowy rok dla inwestycji zagranicznych w Polsce, ale może się nie udać

Ze wsparciem PAIH zagraniczne podmioty zrealizowały więcej przedsięwzięć, ale znacząco spadła ich wartość.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Giełda w USA. Spółki wydmuszki idą w zapomnienie

SPAC należą do najgorszych segmentów globalnego rynku akcji. Minie wiele lat, zanim znów będą cieszyły się popularnością.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Polak niedoubezpieczony

Jesteśmy szóstym krajem Unii Europejskiej pod względem wielkości gospodarki, piątym - jeśli brać pod uwagę ludność. Ale wartość rynku ubezpieczeniowego mierzona rocznymi wydatkami na polisy lokuje Polskę dopiero w drugiej dziesiątce, a jeśli zestawimy je z wartością PKB lub liczbą ludności, znajdujemy się wśród najsłabszych - wynika z danych za 2021 r. opublikowanych przez EIOPA - europejski organ nadzoru ubezpieczeniowego.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Upadek giełdy kryptowalut FTX. Cudowne dziecko popsuło zabawkę

Sam Bankman-Fried przez trzy lata ustawiał piramidę. Gdy była warta 32 mld dol., rozbił ją w pył kolega z podwórka.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Być jak Chicago Bulls. Recenzja książki „Nie JAK, lecz KTO. Osiąganie ambitniejszych celów dzięki pracy zespołowej”

C zy Michael Jordan zostałby największym graczem w historii koszykówki, gdyby nie wspierali go Scottie Pippen oraz Dennis Rodman? Oczywiście, że nie. Więc może czas wyciągnąć z tej historii kilka wniosków dla siebie?

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Komu odebrać? Rząd stanie przed wyborami, które nie przysporzą mu zwolenników

W kolejnym roku nie doświadczymy spektakularnego odbicia, jak po pandemii, gdyż gospodarka urośnie tylko o 2 proc. taka dynamika nie pozwoli na rolowanie długu przy jednoczesnym spadku zadłużenia w relacji do PKB. Tym bardziej że potrzeby pożyczkowe są ogromne.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Trzy czwarte mikro i małych firm podniosło ceny średnio o 21 proc. [BADANIE]

Trzy czwarte mikro i małych firm podniosło w ostatnich miesiącach ceny produktów i usług średnio o 21 proc. - wynika z badania „Zakupy firmowe”. Dodano, że sprzedający skarżą się na spadek liczby zamówień i opóźnianie płatności przez kontrahentów. Najbardziej stratne są firmy handlowe.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Inwestorzy zareagowali na incydent w Przewodowie. Mogą wyjść z giełdy, ale nie z kraju

Wyjaśnienie wybuchu rakiet w okolicach Hrubieszowa służyło uspokojeniu nastrojów na rynkach. Ale na giełdzie jest ryzyko korekty.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Semeniuk: PiS nie jest partią, która chciałaby polexitu [WYWIAD]

- Koalicjant nie do końca rozumie, z czym się wiąże utrudnienie relacji z Brukselą. Dziś relacje z krajami unijnymi, czy szerzej z partnerami zagranicznymi, są bardzo ważne w sferze gospodarki - mówi w rozmowie z DGP Olga Semeniuk sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

To będzie inny Black Friday. Jak inflacja i wojna wpłyną na festiwal zakupowy?

Tegoroczny sezon przedświątecznych zakupów upłynie w cieniu szybko rosnących cen i walk zbrojnych za naszą wschodnią granicą.

Tagi: Inflacja
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

reklama
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2022-11-25 18:58)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-11-25
USD 4,5111 +0,02%
EUR 4,6884 -0,23%
CHF 4,7729 -0,17%
GBP 5,4497 -0,08%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Kontakt z nami