Gospodarka  RSS
Twarz, która kłamie. Czas na nowe metody walki z dezinformacją [GRAPE]

Jednym z ponurych kosztów życia w epoce cyfrowej jest to, że coraz bardziej stajemy się obojętni na kłamstwa – sieć pełna jest fake newsów. Z tego powodu nawet politycy, którzy z wielką ochotą wsiąkli w media społecznościowe, jawnie kręcą, nie przejmując się tym, że zniechęci to wyborców. Czy w takim razie serwisy fact-checkingowe, zajmujące się sprawdzaniem internetowych opowieści, jeszcze długo będą miały rację bytu? A może potrzebujemy innego sposobu obalania matactw?

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Ropa zalicza najdłuższe pasmo strat w tym roku

Ceny ropy na giełdach zniżkują, a surowiec zalicza najdłuższe pasmo strat w tym roku, taniejąc już 3. tydzień z rzędu. Na rynkach utrzymują się obawy o możliwą recesję, co ograniczy zapotrzebowanie na paliwa - podają maklerzy.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Morawiecki: Zakończono negocjacje z KE ws. Umowy Partnerstwa

Zakończono negocjacje z Komisją Europejską ws. Umowy Partnerstwa, co umożliwi Polsce sięgnięcie po 76 mld zł z budżetu UE w latach 2021-2027 - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że u progu globalnego kryzysu środki te są nam bardzo potrzebne.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

KE zatwierdziła program polskiej pomocy dla firm dotkniętych inwazją Rosji na Ukrainę

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że zatwierdziła polski program pomocy publicznej dla firm dotkniętych inwazją Rosji na Ukrainę w wysokości 1,2 mld euro (5,5 mld złotych). Program został zatwierdzony w ramach tymczasowych ram kryzysowych.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Morawiecki: Dobrnęliśmy do końca negocjacji ws. Umowy Partnerstwa

Dobrnęliśmy do końca negocjacji z Komisją Europejską ws. Umowy Partnerstwa - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał, że Polska jest największym beneficjentem środków z polityki spójności i otrzyma z niej ponad 76 mld euro.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

L’Oreal będzie miał w Polsce własną ciepłownię

W podwarszawskiej fabryce planowana jest budowa instalacji spalającej pelet. Biomasa ma zastąpić gaz i ułatwić osiągnięcie celu, jakim jest zeroemisyjność producenta kosmetyków.

Tagi: Fabryki
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Węgrzy podwyższają stopy procentowe. Bronią się przed inflacją i słabością forinta

Węgierski bank narodowy zaskoczył we wtorek rynek, podnosząc swoją główną stopę o 1,75 pkt proc., do 7,75 proc. Analitycy spodziewali się podwyżki, ale tylko o 0,5 pkt proc.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Blik idzie za granicę i rozszerza ofertę

Fintech wierzy, że może stać się jedną z najważniejszych platform płatniczych o paneuropejskim zasięgu. Ma know how, wspierających właścicieli i nie ma kompleksów – informuje w środę "Puls Biznesu".

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Koszty i niepewność duszą aktywność firm. Idzie ochłodzenie w przemyśle

Słabnący popyt to kolejny sygnał gorszej koniunktury. Uderza głównie w mniejsze firmy. Zbyt mały popyt na krajowym rynku staje się poważnym problemem dla przemysłu. W czerwcu skarżyła się na to co trzecia firma. Na liście barier w działalności jest znacznie częściej wskazywany niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Tagi: Znaczki
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Buda: Największym wyzwaniem z punktu widzenia rządu są ceny energii [WYWIAD]

- Musimy pamiętać o tym, by nie utrudniać działań Radzie Polityki Pieniężnej. Nie możemy systemowo niwelować skutków podwyżek stóp procentowych - uważa Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Alkohol w odwrocie. Mniej kupujemy i eksportujemy

Od stycznia do maja wyprodukowano w Polsce 357,7 tys. hl wódki. To spadek o 6,5 proc. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

KHNP: Koreańska oferta dot. elektrowni jądrowej zakłada też współpracę w innych obszarach

Oferta, dotycząca budowy w Polsce elektrowni jądrowych, złożona polskiemu rządowi w kwietniu przez Korea Hydro&Nuclear Power zawiera też propozycje współpracy w innych obszarach, jak półprzewodniki, czy wodór - poinformował wiceprezes KHNP Yoh-Shik Nam.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Sasin: Odejście od węgla tylko wtedy, kiedy OZE zapewni Polsce niezależność

Odejście od węgla może nastąpić wtedy, kiedy Polska zyska alternatywne źródła energii, które zapewnią jej niezależność. Potrzebne są ogromne inwestycje finansowane przez państwo i firmy energetyczne, by Polska zbudowała energetykę na nowo - stwierdził w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Polska będzie finalizować porozumienie w sektorze rafineryjno-naftowym z Niemcami

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa rozmawiała z wicekanclerzem Niemiec o utrzymaniu niskich cen energii - poinformowała szefowa resortu klimatu w mediach społecznościowych.

Tagi: Niemcy, Moskwa
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Obajtek: PGNiG planujemy przejąć na przełomie września i października

Proces przejęcia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przez PKN Orlen powinien się zakończyć na przełomie września i października, a Grupy Lotos na przełomie lipca i sierpnia tego roku - poinformował w poniedziałek prezes Orlenu Daniel Obajtek

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Torowanie drogi unijnym miliardom

Komisja Europejska i rząd finalizują negocjacje w sprawie umowy partnerstwa, dokumentu, od którego zależy uruchomienie pieniędzy dla Polski z nowego budżetu UE.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Reguła wydatkowa: Senat nie będzie się spieszył z pracami nad zmianą ustawą

Senat nie będzie się spieszył z pracami nad ustawą zmieniającą regułę wydatkową. Zresztą i tak albo ją odrzuci, albo wprowadzi daleko idące zmiany.

Tagi: Senat, Praca
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Spółka Ant bliżej parkietu i dalej od Alibaby

Spółka Ant dwa lata temu była pierwszą ofiarą zaostrzenia kursu komunistycznych władz wobec lokalnych gigantów technologicznych. Teraz korzysta na łagodzeniu polityki Pekinu

Tagi: Pekin
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Dorota Cabańska powołana na Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Na wniosek ministra Waldemara Budy premier powołał Dorotę Cabańską na stanowisko Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego - poinformował w piątek resort rozwoju i technologii. Cabańska była dotychczas p.o. szefa Nadzoru Budowlanego.

Tagi: Rozwody
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Realny spadek płac i wyższe raty będą ograniczać popyt

Konsumpcja rośnie, ale jej dynamika wyraźnie spowolniła, a będzie jeszcze gorzej.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Rosja legalizuje przemyt i nazywa go równoległym importem

Parlament przyjął przepisy zwalniające importerów od odpowiedzialności za sprowadzanie niektórych towarów bez zgody właściciela znaku towarowego.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Jasińska-Kołodziej: Warto inwestować w badania, które zapewnią przewagę rynkową

- Łukasiewicz powstał po to, żeby łączyć naukę z biznesem – mówi dr Agnieszka Jasińska-Kołodziej, p.o. dyrektora departamentu komercjalizacji Centrum Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Tagi: Badania
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski założyciel sieci hoteli

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski założyciel sieci hoteli oraz fabryki cukierniczej. Zmarł we wtorek – poinformowała PAP w środę odpowiedzialna za kontakty z mediami w firmie TAGO Agnieszka Gawińska.

Tagi: Fabryki
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Franczyza - co to takiego [Umowa, opłaty, pomysł na biznes]

Franczyza to koncepcja biznesowa, w której firma udostępnia innemu przedsiębiorcy swoją wiedzę, technologię oraz znak towarowy. To pewnego rodzaju system sprzedaży towarów, usług lub technologii na licencji innej firmy.

Tagi: Francja
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Czy w Polsce ktoś daje dziecku w prezencie akcje lub certyfikaty funduszy inwestycyjnych? Myślę, że dziś możemy zmienić to podejście [WYWIAD]

Klienci, poszukując sposobu ochrony swoich oszczędności przed inflacją, zwrócą się ku bardziej zaawansowanym produktom. Ułatwi im to lepszy dostęp do funduszy, powoli dokonuje się bowiem przeformułowanie modelu dystrybucji na cyfrowy - mówi Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Inflacja nadal rośnie. GUS podał najnowsze dane

- Inflacja konsumencka wyniosła 13,9% w ujęciu rocznym w maju 2022 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,7%.

Tagi: GUS, Inflacja
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Nie wszystkie afery finansowe rozliczone. Rozprawa w sprawie Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej

W sprawie Amber Gold prawomocny wyrok zapadł dekadę po upadku piramidy finansowej. W WGI półtorej dekady to za mało

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Wojna zatrzymała nasz eksport do Rosji [DANE GUS]

Kwiecień był pierwszym miesiącem od stycznia 2009 r., w którym eksport z Polski do Rosji nie przekroczył miliarda złotych - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Tagi: Rosja, GUS, Eksport
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Orlen przejmie Lotos. Jest zgoda Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez PKN Orlen nabywców aktywów sprzedawanych w ramach realizacji środków zaradczych przy przejęciu kontroli nad Grupą Lotos - poinformował w poniedziałek PKN Orlen.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

KPO rusza bez pieniędzy z Unii. Rząd nie chce czekać na pierwsze wypłaty z unijnego budżetu

Nawet ok. 7 mld zł – tyle może być w pierwszym rzucie przeznaczone na prefinansowanie projektów i reform w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W ramach prefinansowania wydamy tylko część z kwoty 4,22 mld euro, o którą zamierzamy się ubiegać w ramach pierwszego wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

reklama
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2022-07-01 18:58)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-06-30
USD 4,4825 +0,66%
EUR 4,6806 -0,01%
CHF 4,6904 +0,63%
GBP 5,4429 +0,39%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Kontakt z nami