Gospodarka  RSS
Poczta Polska potrzebuje pieniędzy na inwestycje i podwyżki. Musi radzić sobie sama

#zrodlo
Narzekamy na Pocztę Polską, że listy dochodzą za późno, listonosz zostawia awizo, chociaż jesteśmy w domu, a w placówkach są długie kolejki. Z kolei pocztowcy utyskują na przepracowanie i niskie zarobki. Gdyby operator więcej płacił, nie miałby problemów kadrowych, co poprawiłoby poziom usług.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ustawa z 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych [Komentarz]

#zrodlo
(Dz.U. poz. 1495). Obowiązująca od 28 listopada ub.r. ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. poz. 1629), której przepisy szczegółowo już omawialiśmy w tygodniku Firma i Prawo, nie rozwiązała wszystkich problemów związanych z sukcesją firm. Dlatego też ustawodawca postanowił wprowadzić pewne zmiany – zarówno w samej ustawie, jak i innych aktach prawnych.

Tagi: Praca
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

PPK z szansami na duży sukces

Pracownicze programy kapitałowe pomogą nam efektywnie oszczędzać na przyszłą emeryturę i przyczynią się do rozwoju polskiego rynku kapitałowego – to wnioski z debaty „Nowe narzędzia budowania długoterminowych oszczędności Polaków – droga do sukcesu?” w ramach Konferencji Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

GovTech, czyli jak zrealizować swoje pomysły, zarobić i pomóc społeczeństwu

Inicjatywa GovTech ma służyć angażowaniu obywateli i przedsiębiorców w rozwiązywanie publicznych wyzwań informatycznych i technologicznych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Juliusz Krzyżanowski: Nie ma jednego winnego kryzysu lekowego

#zrodlo
- Proces dystrybucji leków jest dynamiczny, więc przyczyny opóźnień w dostawie mogą być różne - uważa adwokat Juliusz Krzyżanowski z Baker McKenzie Polska.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

PPK mogą być ciekawym benefitem pracowniczym

W dobie rynku pracownika wielu pracodawców zastanawia się, jak przyciągać i utrzymać najlepszych specjalistów. Zatrudnieni zwracają uwagę nie tylko na wynagrodzenie, ale coraz częściej również na dodatkowe, pozapłacowe korzyści czy renomę firmy. PPK mogą skutecznie pomóc w budowaniu wizerunku odpowiedzialnego pracodawcy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

GłosPrzedsiębiorcy: FPP i Rzecznik MŚP współpracują dla poprawy sytuacji przedsiębiorców

Inicjatywa usprawnia funkcjonowanie biznesu

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Banki muszą zapłacić. Wcześniej torpedowały wszystkie próby systemowego rozwiazania problemu [OPINIA]

#zrodlo
Kto zapłaci za frankowy cud? – pyta prof. Witold Orłowski i straszy, że eliminacja nieuczciwych umów z obrotu „może doprowadzić gospodarkę do kryzysu, a miliony Polaków obciążyć kosztami dofinansowania walutowych kredytobiorców” (Dziennik Gazeta Prawna z 2 września 2019 r.).

Tagi: Banki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Więcej za mniej, czyli jak optymalizować koszty w samorządzie

#zrodlo
Wyraźnie zwiększają się dochody gmin z podatków, ale rosną też koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem samorządu czy utrzymywaniem systemu oświaty

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ścieżka dla Mazowsza - granty na innowacje

Aż 600 mln zł czeka na przedsiębiorców w konkursie „Ścieżka dla Mazowsza” Narodowego Centrum Badań iRozwoju. Warunkiem zgłoszenia jest opracowanie innowacyjnego projektu izaplanowanie jego realizacji na terenie województwa mazowieckiego. Na wnioski NCBR czeka do 23 września.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Tweet tygodnia: Zielony must have sezonu, czyli działo się w Krynicy

Krynica-Zdrój, miejsce, gdzie już od trzech dekad przyjeżdżają w różnych proporcjach politycy i biznes, ma swoje mody. Modne było budowanie narodowych czempionów, które ze swojej lokalnie mocarstwowej pozycji miały podbijać najpierw region, a później świat. Teraz jest moda na zielone.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Pierwsze obserwacje z wdrażania PPK

Na początku lipca ustawa o PPK objęła pierwszą grupę – największych pracodawców w Polsce, czyli firmy zatrudniające minimum 250 osób. Wielu z nich wybrało instytucję finansową i już operacyjnie wprowadza program. Jakie są pierwsze obserwacje?

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

To trzeba wiedzieć, żeby założyć biznes w Niemczech

#zrodlo
Niemcy to jedno z najlepszych na świecie miejsc do prowadzenia działalności gospodarczej. W rankingu FM Resilience Index 2019 zajęły w tej dziedzinie czwarte miejsce spośród 130 ocenianych państw świata. Prowadzenie biznesu w Niemczech – oprócz chłonnego rynku i wysokiego eksportu – ułatwia doskonała infrastruktura, łatwy dostęp do kapitału, przejrzyste praktyki biznesowe, wysoko wykwalifikowani pracownicy, innowacyjność i stabilne prawo. Wiele polskich firm weszło już na ten rynek a kolejne zamierzają to zrobić.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nie taki wniosek straszny

Masz pomysł, myślisz o staraniu się o dotację unijną, ale nie wiesz, od czego zacząć. To normalne, nie jesteś przecież specjalistą od Funduszy Europejskich. Możesz jednak bezpłatnie skorzystać z wiedzy wielu ekspertów. Jest to możliwe dzięki platformie STEP udostępnionej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Punktom Informacyjnym Funduszy Europejskich.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zespół Moore Stephens Central Audit dołącza do TPA Poland

#zrodlo
Połączenie zespołu Moore Stephens Central Audit z międzynarodową firmą doradczą TPA w Polsce stało się faktem. Na mocy zawartego porozumienia, 2 września 2019 roku ponad 60 ekspertów i specjalistów podatkowych, księgowych i audytorów pracujących dotychczas pod szyldem Moore Stephens dołączy do warszawskich działów doradztwa podatkowego, audytu oraz outsourcingu księgowości i płac TPA Poland. W wyniku połączenia, z zespołem ponad 270 ekspertów i obrotami przekraczającymi 60 mln PLN za 2019 rok, TPA Poland znajdzie się wśród największych i najdynamiczniej rozwijających się firm konsultingowych.

Tagi: Audi
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

E-papierosy groźne jak dopalacze? GIS wyśle ostrzeżenia do szkół

E-papierosy jak dopalacze – główny inspektor sanitarny planuje rozesłać ostrzeżenie do placówek edukacyjnych. Główne ryzyko nowej używki: uzależnienie od nikotyny oraz nieznane skutki zdrowotne.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

13. emerytura pod znakiem zapytania. Rząd nie wpisał świadczenia do projektu ustawy budżetowej

#zrodlo
W projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. ani w jej uzasadnieniu nie ma punktu pt. „wypłata trzynastej emerytury”. Premier Morawiecki i inni czołowi politycy PiS obiecują jednak, że wprowadzą rozwiązanie, jeśli partia wygra wybory. Jest to więc rodzaj politycznego kontraktu. Wypłata dodatkowego oświadczania oznaczałaby dla finansów publicznych dodatkowy koszt w wysokości 10 mld zł.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rząd przyjął projekt budżetu na 2020 r. Pierwszy raz od 1989 r. nie ma w nim deficytu

Projekt budżetu na 2020 r., przyjęty we wtorek przez rząd nie zakłada deficytu, dochody i wydatki mają wynieść po 429,5 mld zł - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Malinowski: Największy problem, na jaki skarży się polski przedsiębiorca, to ciągłe zmiany [STUDIO DGP]

Andrzej Malinowski Prezydent Pracodawców RP w rozmowie z DGP przypomina politykom, że gospodarka nie jest tylko ich domeną, ale dobrem wspólnym. Podkreśla też siłę polskiej przedsiębiorczości.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Podsiadło i ekonomia. Ile wydajemy pieniędzy, by posłuchać muzyki?

Rynek muzyczny jest tym segmentem gospodarki, który w największym stopniu przechodzi zmiany za sprawą procesów cyfryzacji, piratyzacji i zmian form własności związanych z nowoczesną gospodarką. Jak w lustrze, i to czasem krzywym, odbijają się w nim wszystkie problemy i nierówności współczesnej gospodarki.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Czy warto wypisać się z PPK?

#zrodlo
Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę internetową hasło „PPK”, to wśród najpopularniejszych pozycji pojawią się artykuły z gatunku: Jak się wypisać z PPK. Zanim jednak zechcecie z nich skorzystać, sprawdźcie, czy warto rezygnować z pracowniczych planów kapitałowych. Ten artykuł nie da gotowej odpowiedzi, ale przybliży zasady PPK, zaprezentuje naprawdę atrakcyjne obliczenia na kalkulatorze PPK i wyjaśni, dlaczego pracownicze plany kapitałowe to nie to samo co OFE.

Tagi: Internet, Lato
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kto zarabia, a kto traci na SKOK-ach: 500+ problemem dla kas

#zrodlo
Problemem kas jest topniejąca baza członków, do czego przyczyniają się demografia i program „Rodzina 500 plus”. Upadłe mają 3 mld zł deficytu

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak pracować inaczej. Na czym polega turkusowe zarządzanie? [PODCAST]

Czy da się zrezygnować z hierarchicznego zarządzania firmą? Czy możemy zaufać pracownikom zamiast stale ich kontrolować i wywierać na nich niepotrzebną presję? Dowiedz się, czy lepsze zrozumienie drugiego człowieka przyniesie pozytywne efekty w twojej organizacji.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Polski biznes potrzebuje zastrzyku B+R

Nowoczesne gospodarki karmią swój wzrost innowacjami wykuwanymi głównie przez sektor prywatny. Także nad Wisłą przedsiębiorcy powoli przekonują się, że warto podjąć to ryzyko. Jednak dla realnej szansy na wdrożenie w Polsce ekonomii przyszłości potrzeba jeszcze szerszego otwarcia na innowacje i większej odwagi przedsiębiorców do współtworzenia całego ekosystemu wspierania rozwoju.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (cz. 8) [KOMENTARZ]

#zrodlo
W ósmym odcinku komentarza do ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (dalej: u.z.s.p.o.f.) kończymy omawianie rozdziału 12 „Zmiany w przepisach” oraz analizujemy przepisy rozdziału 13 „Przepisy przejściowe i przepis końcowy”.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wsparcie elektromobilności przerwie sponsorowanie rosyjskiej armii

Corocznie na paliwo do samochodów wydajemy w Polsce nawet 50 mld zł. Z raportu „Napędzamy Polską Przyszłość” opracowanego przez Fundację Promocji Pojazdów Elektrycznych i Cambridge Econometrics wynika, że elektryfikacja transportu mogłaby przynieść w tym zakresie ogromne oszczędności. Mówimy o sumach niebagatelnych. Warto przypomnieć, że roczny koszt programu „Rodzina 500 plus” to „jedynie” ok. 25 mld zł, czyli połowa naszych wydatków na ropę naftową.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dobrze ma się tylko budowlanka. Tak prowadzi się biznes w Polsce

#zrodlo
Z najnowszych danych GUS wynika, że Polacy coraz rzadziej zakładają własny biznes. Wzrost liczby rejestracji firm nastąpił jedynie w budownictwie. Powód? Inna działalność może okazać się mało opłacalna.

Tagi: GUS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Woś: Pożytki z cyfrowej strefy walutowej

Od dłuższego czasu rośnie we mnie przekonanie, że wszystkie zmiany technologiczne dotyczące obrotu pieniądzem muszą w końcu wpłynąć na politykę monetarną. I to wpłynąć fundamentalnie. Okazuje się, że podobnego zdania jest rosnąca grupa ekonomistów.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zreformować system odpadowy i uczynić recykling opłacalnym. Czas goni, a na stole leżą miliardy złotych

Czas pociągnąć do finansowej odpowiedzialności największe koncerny, które od lat płacą grosze za wprowadzanie na rynek produktów w opakowaniach tak zaprojektowanych, że ich recykling jest nieopłacalny lub wręcz technicznie niemożliwy.

Tagi: Koncerty
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Oj, będzie mandacik, czyli kilka słów o przestrzeganiu norm

„Zapłacić czy nie?” – taka myśl przechodzi przez głowę pewnie wielu osobom, które otrzymały mandat. Gdzieś głębiej za tym pytaniem kryje się inne, a mianowicie to, czy przestrzegać norm społecznych i prawnych. Potem zaczyna się dyskusja, że w jednych krajach normy są bardziej przestrzegane, a w innych mniej, a my jesteśmy gdzieś pośrodku, więc nie jest tak źle. A gdy wyjeżdżamy za granicę, to tam już na pewno przestrzegamy norm, no bo jak cię widzą, tak cię piszą.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2019-09-19 10:19)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2019-09-18
USD 3,9322 -0,23%
EUR 4,3419 +0,02%
CHF 3,9499 -0,38%
GBP 4,8953 +0,15%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Kontakt z nami