Gospodarka  RSS
Gorące reakcje na wywiad ministra Zyski w sprawie OZE. "To nie może skończyć się dobrze"

Propozycja zmian rozliczeniowych, która miałaby wejść od początku roku, brzmi jak zaciągnięcie hamulca ręcznego na środku autostrady. Nie może skończyć się dobrze – mówi posłanka PiS Jadwiga Emilewicz, która jest inicjatorką poselskiego projektu noweli ustawy o OZE dotyczącej m.in. systemu rozliczeń prosumentów.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Mączyńska: Progresja podatkowa jest niezbędna [WYWIAD]

- Nie tylko wzrost gospodarczy, ale i dochodowość biznesu musi być mierzona z uwzględnieniem kosztów społecznych i środowiskowych, jakie powoduje. A to niepopularna teza - uważa prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Hotele i restauracje wciąż liczą długi. Mimo stosunkowo udanych wakacji

Branża HoReCa (hotele, restauracja, catering, kawiarnie) ciągle nie może odrobić strat spowodowanych pandemią. W bazie Krajowego Rejestru Długów (KRD) zadłużenie sektora przekroczyło już 303 mln zł.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Podatek węglowy ma powstrzymać ucieczkę emisji [OPINIA]

Bój z ociepleniem klimatu wkracza na nowy poziom. UE zamierza promować niskoemisyjnych producentów spoza Unii i chronić wytwórców z państw Wspólnoty. Ma temu służyć tzw. podatek węglowy. Producenci z państw trzecich będą musieli płacić takie ceny emisji CO2, jakie ponoszą firmy z UE.

Tagi: Podatki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Czeski przewoźnik kolejowy Regiojet coraz bliżej wjazdu do Polski

Czeski przewoźnik precyzuje plany wobec naszego kraju. W 2022 r. mają wystartować trzy połączenia międzynarodowe, a w kolejnym trasy krajowe.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Chiny hamują. Polskie huty na pełnych obrotach

W sierpniu na świecie wyprodukowano o 1,4 proc. mniej stali niż rok wcześniej. To pierwszy spadek od lipca 2020 r.

Tagi: Chiny
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kapitan Planeta rządzi Europą [OPINIA]

Co jest najważniejszym celem polityki gospodarczej? Wzrost PKB – tak odpowiedzą niemal wszyscy ekonomiści. Jednak takie podejście ulega zmianie, bo coraz częściej myślimy o innych wskaźnikach i miarach, ponieważ ze wzrostem gospodarczym związane są inne zjawiska, jak np. szczęście, długość życia czy poziom społecznego zaufania.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Racjonalni nierozumni. O ucieczce od rozumu w stronę bezmyślnego kolektywizmu

Rozum jednostkowy jest potępiany, ale już „rozum kolektywny” – uosabiany np. przez państwo albo ideologie, które je opanowały – hołubiony. Dlaczego? Bo tylko opierając się na nim, można realizować różnej maści plany ratowania świata

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

KGHM przygotowuje wdrożenie 40 własnych projektów innowacyjnych

KGHM Polska Miedź wykorzystuje w bieżącej działalności innowacyjne rozwiązania przygotowane przez swoich pracowników i ma obecnie ok. 40 projektów innowacyjnych gotowych do wdrożenia, poinformował wiceprezes ds. rozwoju Adam Bugajczuk.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Gazprom prześle przez Polskę do Niemiec tylko jedną trzecią gazu [NEWS DGP]

Rosyjski koncern w końcu zarezerwował na październik przesył polskim odcinkiem Jamału w kierunku Niemiec. Jednak jest to ilość prawie trzy razy mniejsza niż rok temu – dowiedział się DGP.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kurtyka: W połowie 2022 r. będą konkrety dotyczące budowy elektrowni jądrowej

Jest intencja stron, aby wybudować elektrownię jądrową według amerykańskiej technologii, co zostało potwierdzoną umową, dającą nam 18 miesięcy na pogłębione prace. W połowie 2022 r. będą konkrety ws. budowy elektrowni – powiedział w piątek minister klimatu Michał Kurtyka.

Tagi: Ameryka
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rozmowy z Czechami o Turowie. Wiceszef MSZ: Osiągnięto pewien postęp

Po dzisiejszym dniu osiągnęliśmy pewien postęp w rozmowach ze stroną czeską ws. Turowa, natomiast wciąż jeszcze sytuacja nie została zamknięta, a rozmowy będą kontynuowane w przyszłym tygodniu - powiedział w piątek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Tagi: NATO, MSZ
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Unimot wchodzi w małe reaktory z Amerykanami

Spółka podpisała dziś porozumienie o współpracy w zakresie wdrożenia małych reaktorów jądrowych (SMR)

Tagi: Ameryka
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ziobro o Turowie: TSUE nie miał prawa podjąć takiej decyzji

TSUE nie miał prawa pojąć takiej decyzji – powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o zobowiązaniu Polski do płacenia 500 tys. euro dziennie na rzecz KE z powodu niewstrzymania wydobycia węgla brunatnego w Turowie.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ekonomiczni płaskoziemcy. Trudno znaleźć państwo, które na członkostwie w UE skorzystało bardziej niż Polska

Tylko w pierwszych 15 latach naszego członkostwa polska gospodarka urosła o 81 proc. tymczasem Europa zachodnia, która tak nas rzekomo drenuje, wzrosła w tym czasie kilkukrotnie mniej

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dolina Krzemowa w Polsce? Breznitz: Nie kopiujcie modelu, który prowadzi do nierówności społecznych [WYWIAD]

Polityka innowacyjna to taka, która zapewnia pracę ludziom o różnym wykształceniu i umiejętnościach. Nie kopiujcie u siebie modelu, który prowadzi do powstania nierówności społecznych. Z Danem Breznitzem ekonomistą zajmującym się procesem powstawania i wdrażania innowacji, rozmawia Jakub Kapiszewski

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kotecki: To już nie są żarty. Rosnącej inflacji powinniśmy się bać [WYWIAD]

- To polityka pieniężna powinna być o krok przed inflacją. A dziesięcioro odważnych z RPP wciąż twierdzi, że jest przejściowa - mówi Ludwik Kotecki ekonomista, były sekretarz stanu, radca generalny i główny ekonomista w Ministerstwie Finansów

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

KGHM chce przejąć pałeczkę w małym atomie

Miedziowa spółka stawia na małe reaktory oferowane przez amerykańską innowacyjną spółkę NuScale. Jej zdaniem jest ona w tej chwili najbardziej zaawansowana, dzięki czemu KGHM ma szansę jako pierwszy postawić atom w Polsce.

Tagi: Ameryka
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Polski rząd bliski przerwania rozmów z Czechami

W piątek miało dojść do kolejnej rundy rozmów w Pradze, ale polscy negocjatorzy są bliscy odwołania wizyty w Czechach. Nasi sąsiedzi są zaskoczeni.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Demografia, głupcze! Największe wyzwania dla polskiej gospodarki

Polska gospodarka stoi przed serią strategicznych problemów. Wśród nich są brak rąk do pracy, automatyzacja i zielona transformacja.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Cyfrowy Krajowy Rejestr Zadłużonych – czyli rewolucja, która czeka nas 1 grudnia

Wprowadzenie KRZ można porównać do przesiadki z poloneza do tesli. Ważne jest to, by rejestru nie sprowadzić do roli swoistego słupa ogłoszeniowego o prowadzonych postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. By to się udało, system musi być przyjazny, a przede wszystkim powinien skrócić czas od złożenia wniosku do decyzji.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Hiszpański rząd porażony prądem [OPINIA]

Od początku roku cena energii elektrycznej na rynku hurtowym w Hiszpanii wzrosła czterokrotnie, osiągając 15 września historyczny rekord 172,78 euro za 1 MWh. 14 września lewicowy rząd Pedra Sáncheza przedstawił plan mający ochronić społeczeństwo przed konsekwencjami podwyżek. Jeśli nie przyniesie on oczekiwanych efektów, będzie kolejnym czynnikiem torującym centroprawicy drogę do przejęcia władzy w kraju.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

UOKiK: Przy zakupie nieruchomości komercyjnej trzeba pamiętać o ryzyku straty

Polacy sądzą, że na inwestycji w nieruchomości nie można stracić, tymczasem przy nieruchomościach komercyjnych ryzyko straty jest istotne, a rzeczywiste zyski z najmu, po uwzględnieniu wszystkich kosztów, mogą być niezbyt imponujące - przestrzega UOKiK.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Sekretarz energii USA: Gaz nie może być polityczną bronią [WYWIAD]

- Dywersyfikacja dostaw energii jest bardzo ważna właśnie dlatego, by dawać odpór tego rodzaju groźbom. Chcemy mieć pewność, że mieszkańcy regionu mają dostęp do energii, której potrzebują na zimę - mówi Jennifer Granholm, sekretarz energii USA.

Tagi: Energia, Kreta
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Chiny przestają być „fabryką świata”. Jak to wykorzystać? [ANALIZA]

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przeanalizowali globalne trendy gospodarcze po pandemii i wskazali, od jakich importowanych spoza Europy towarów czy surowców uzależnione są kraje UE. Zastanowili się także, jakie tworzy to szanse na relokację produkcji do Polski w ramach postępującej zmiany globalnych łańcuchów dostaw.

Tagi: Chiny, Import
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kolejny krok ku cyfrowej gospodarce

Prawdziwa transformacja to nie tylko przeniesienie do sieci części procesów administracyjnych czy handel online.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Prezes InPost: Stajemy się największym prywatnym graczem we Francji

Jak logistyka i dostarczanie przesyłek będzie rozwijać się w Polsce i w Europie w kolejnych latach po pandemii COVID-19?

Tagi: Europa
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Justyna Glusman: Im bardziej ekologiczne źródło, tym większa miejska dotacja przy wymianie kopciuchów

- Do końca roku jest to 90 proc. kwoty, w przyszłym roku będzie 70 proc., ale to nadal nawet do kilkudziesięciu tysięcy zł - mówi dr Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy, wiceprezydent stolicy.

Tagi: NATO
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rolnicy skorzystają z poluzowania zakazu handlu w niedziele

W weekendy rolnicy i ich domownicy będą mogli sprzedawać swoje produkty w miejscach wyznaczonych przez gminy. Chodzi o wytworzone w gospodarstwie artykuły rolno-spożywcze i wyroby rękodzieła (oraz najprawdopodobniej także produkty pochodzące ze zbiorów w lesie, np. jagody i grzyby). Nie będą oni objęci zakazem handlu w niedzielę.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wyniki przemysłu poniżej oczekiwań. Polska walczy z globalnymi trendami

Na sytuacji firm ciążą problemy z dostawami półproduktów i rosnące koszty. Te przekładają się na coraz wyższe ceny wyrobów

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
321sprzedane
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2021-09-27 14:38)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-09-27
USD 3,9276 +0,02%
EUR 4,5912 -0,38%
CHF 4,2307 -0,44%
GBP 5,3815 -0,09%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Kontakt z nami