Gospodarka  RSS
Fairmined Gold: Złoto, z którego można być dumnym

Ponad 10 milionów ludzi na świecie wydobywa złoto w sposób niszczący ich zdrowie, zagrażający życiu i dewastujący środowisko naturalne. W kopalniach w biednych regionach świata często jest wykorzystywana praca dzieci, a górnicy pracują bez żadnych zabezpieczeń. Ale można też inaczej.

Tagi: Zdrowie, Praca
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak uzyskać dofinansowanie pensji pracowników niepełnosprawnych? [PODCAST]

Zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych jest wspierane przez państwo szeregiem różnych instrumentów w ramach pomocy publicznej. Jednym z najważniejszych jest comiesięczne dofinansowanie do wypłaconego wynagrodzenia pracownika, który posiada dokument stwierdzający niepełnosprawność.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Godusławski: Polisolokaty i obligacje GetBacku, czyli karma wraca

Gdy wokół mniejszego z banków Leszka Czarneckiego zrobiło się gorąco w związku z jego zaangażowaniem w sprzedaż obligacji GetBacku, opinia publiczna poznała nagranie rozmowy miliardera z Markiem Chrzanowskim, ówczesnym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Odsetki ustawowe 2019

Opóźnienia w płatnościach się zdarzają. Wówczas niezbędne jest określenie wysokości opłaty za zwłokę w uiszczeniu zaległości. Strony mogą określić w umowie wysokość odsetek za spóźnienia, jeśli jednak tego nie zrobią – dłużnik opłaci je zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Babones: Get the Society Right, and the Economy Will Follow

#zrodlo
On the eve of the 1997 Asian Financial Crisis, South Korea had less than one-third of the GDP per capita of its big neighbor, Japan. Despite thirty years of rapid economic growth, South Korea still relied on Japan for technology, investment, and orders. That reliance was made all the more unpalatable by the fact that, before and during World War Two, Japan had colonized Korea, raped its women, conscripted its men, and sought to wipe out two thousand years of Korean culture.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Niedużak: Nie będzie sukcesji w spółkach [WYWIAD]

- Pakiet „Przyjazne prawo” to wiele korzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań. Dlatego nie warto spierać się o jedno z nich. Wolimy zrezygnować z jednego z uproszczeń w imię tego, by weszło w życie kilkadziesiąt innych - mówi w w wywiadzie dla DGP dr Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wyparowanie ponad pół miliarda złotych, setki firm i tysiące ludzi bez należnych im pieniędzy. Oto skutki nowej ustawy antylichwiarskiej

Instytucje pożyczkowe nie mogą przyjmować depozytów. Kapitał na pożyczanie pozyskują więc m.in. na rynku obligacji. Jak wskazuje Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, wartość obligacji emitowanych przez branżę w 2016 r. wyniosła 538 mln zł. W efekcie narracja pożyczkodawców wygląda tak: jeśli wejdzie w życie, procedowana właśnie w Sejmie nowa ustawa antylichwiarska, dokręcająca śrubę branży, wiele firm upadnie. A jak firmy upadną, obligatariusze nie dostaną pieniędzy. W skrócie: nowa ustawa antylichwiarska oznaczać będzie krach na rynku obligacji i dotkliwe straty dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych.

Tagi: Sejm
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

W skrócie

#zrodlo
W maju ceny towarów i usług konsumpcyjnych podniosły się średnio o 0,3 proc., co przekłada się na roczną inflację na poziomie 2,6 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Wzrost cen w skali roku jest najwyższy od końca 2012 r. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych były w maju o 5,7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Paliwa podrożały w tym czasie o 3,1 proc., a nośniki energii potaniały o 1 proc.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Prawa kobiet poprawiają sytuację mężczyzn

#zrodlo
Ekonomiczne prawa kobiet są bardzo zróżnicowane w poszczególnych krajach. Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób poprawić sytuację kobiet na świecie, kluczowe jest zrozumienie źródeł tych różnic. Jednym z naturalnych wyjaśnień są czynniki kulturowe i religijne. Ale coś do powiedzenia na ten temat ma także gospodarka.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Startupy w Pałacu: "Finansowanie i rozwój startupów w Polsce" - zapraszamy na konferencję

#zrodlo
Jak wygląda system wsparcia startupów w Polsce w połowie 2019 roku? Jakich mechanizmów wsparcia potrzebują od państwa? Jaki jest i jaki powinien być mechanizm finansowania ich rozwoju? Na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy drugiej konferencji w ramach projektu Startupy w Pałacu -„Finansowanie i rozwój startupów w Polsce”.

Tagi: Rozwody
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Czy polski klient jest zadowolony? Jak wypadamy na tle Europy i świata?

Międzynarodowa organizacja ICERTIAS po raz pierwszy przeprowadzi badanie jakości obsługi klienta w Polsce. Do tej pory weryfikowała najlepsze firmy w ponad 40 krajach świata, głównie w Europie.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy - wszystko co warto wiedzieć

Prowadzisz własny biznes i rozważasz opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne? To nieobowiązkowe dla przedsiębiorców składki, których opłacanie może okazać się dobrą inwestycją.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dla Polski i dla regionu

Mateusz Walewski: Naszym celem jest maksymalizacja pozytywnych efektów dla gospodarki

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Bezwarunkowy dochód podstawowy: Ani lek, ani homeopatia

Pewną popularność zyskuje idea bezwarunkowego dochodu podstawowego, tj. systemu, w którym każdy obywatel dostaje po prostu stałą kwotę pieniędzy, a uzyskanie takiego dochodu nie wymaga spełnienia żadnych dodatkowych warunków. Podaje się cztery argumenty za. Po pierwsze, automatyzacja i robotyzacja w nadchodzących latach doprowadzi do spadku liczby miejsc pracy, więc potrzebny jest system zabezpieczenia społecznego.

Tagi: Roboty
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wzrost PKB w 2019 r. będzie wyższy niż pokazuje marcowa projekcja

Podczas czerwcowego posiedzenia członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wyrażali opinię, że dynamika PKB w bieżącym roku może być wyższa niż wskazuje marcowa projekcja, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP).

Tagi: Banki, NBP
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Polska rozwijamy się szybciej niż UE. Są nowe unijne statystyki

W 2018 roku Polska rozwijała się szybciej niż UE i osiągnęła 71% średniej unijnej w PKB na mieszkańca. Do średniego poziomu UE zbliżyliśmy się też we wskaźniku AIC, który bada zamożność gospodarstw domowych. W tym wypadku mamy 77% średniej UE.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

GUS: Płace i zatrudnienie w firmach wzrosły

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w maju 2019r. wzrosło o 7,7% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 2,7% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Woś: Brytyjski spór o MMT

U nas nowoczesna teoria monetarna (MMT, Modern Monetary Theory) ciągle pozostaje ciekawostką. Na Wyspach Brytyjskich kłócą się o nią na całego ważni ekonomiści i politycy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (cz. 6) [KOMENTARZ]

W szóstym odcinku komentarza do ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (dalej: u.z.s.p.o.f.) kontynuujemy omawianie rozdziału 12 „Zmiany w przepisach”.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Pięciu podejrzanych o manipulację kursem spółki. Sprawa dotyczy afery GetBacku

Prokuratura postawiła zarzuty manipulowania kursem akcji spółki EGB Investments pięciu osobom. GetBack zapłacił za nią dwa lata temu ponad 200 mln zł.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zamiatanie pomysłów byłej minister finansów. Piątka Kaczyńskiego będzie wyglądała inaczej, niż chciała Teresa Czerwińska

Ledwie Teresa Czerwińska zdążyła przejść na drugą stronę ul. Świętokrzyskiej i zamienić gmach Ministerstwa Finansów na stanowisko w zarządzie Narodowego Banku Polskiego, a już wiele z jej zapowiedzi z ostatnich tygodni przechodzi do historii. Szczególnie pomysły związane z modyfikacją piątki Kaczyńskiego, czyli pakietu obietnic wyborczych, które prezes PiS ogłosił w lutym.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Częstochowa i Kołbiel: Co dalej z obwodnicami?

- Firma Strabag realizuje dwa odcinki obwodnicy Częstochowy. Spodziewamy się, że w sezonie powakacyjnym będziemy mogli je otworzyć - zapowiada Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG, wiceprezydent Pracodawców RP.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

S/4HANA – zadbaj o przewagę nad konkurencją

Elon Musk powiedział, że jeżeli jakiś trend jest już oczywisty oznacza to, że jesteś spóźniony z jego wprowadzeniem. Podobnie jest z aktualizowaniem wersji systemów SAP. Jeszcze przez niemal 6 lat, bo do 2015 roku SAP wspiera starsze wersje systemów ERP. Z drugiej jednak strony, odkładanie przejścia na nową S/4HANA może nie wyjść firmie na dobre. Dlaczego migrację warto zorganizować jak najszybciej?

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Czy pracodawcom opłaca się wejść w projekt PPK?

#zrodlo
Firma, która chce się rozwijać i mieć lojalnych pracowników, musi jakoś ich do siebie przywiązać. PPK może być jednym z narzędzi realizacji tego celu - mówi w wywiadzie dla DGP Małgorzata Rusewicz, prezes zarządu Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dlaczego Polacy dają się nabierać na piramidy finansowe?

Polacy dają się nabierać na inwestowanie w piramidy finansowe, ponieważ edukacja finansowa nie działa w odpowiedni sposób - mówi w wywiadzie Radosław Płonka, ekspert prawny BCC.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Częstochowa i Kołbiel: Co dalej z obwodnicami po zerwaniu kontraktów?

#zrodlo
Zrywanie kontraktów stało się charakterystyczne dla branży budowlanej. Tak właśnie się stało na budowie obwodnicy Częstochowy i w miejscowości Kołbiel, pomiędzy Warszawą i Lublinem. Dowiedzieliśmy się jakie będą opóźnienia w realizacji tych dwóch inwestycji.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ile rocznie traci Polska z powodu podrabiania towarów?

Bezpośrednie roczne straty z powodu podrabiania i piractwa w 11 kluczowych sektorach gospodarki Unii Europejskiej to aż 261 mld zł, wynika z najnowszych danych szacunkowych Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). W Polsce szacuje się, że straty każdego roku sięgają 9,5 mld zł w 11 sektorach.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Były naczelny „Pulsu Biznesu” Tomasz Siemieniec trafił do Legii Warszawa

#zrodlo
Tomasz Siemieniec od kilku dni jest pełnomocnikiem do spraw rozwoju biznesu Dariusza Mioduskiego, właściciela i prezesa Legii Warszawa – ustalił DGP.

Tagi: Warszawa
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

"Gwiazdy Bankowości" DGP i firmy doradczej PwC: Wybraliśmy najlepsze banki w Polsce

ING Bank Śląski został zwycięzcą piątej edycji konkursu „Gwiazdy Bankowości” Dziennika Gazety Prawnej i firmy doradczej PwC. Drugie miejsce zajął mBank, a trzecie PKO BP.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Obostrzenia regulacyjne między Chinami a USA. Inwestorzy zaniepokojeni

Obostrzenia regulacyjne między Chinami a USA niepokoją inwestorów. Donald Trump za pośrednictwem Twittera snuje z kolei wizje rewelacyjnej umowy handlowej pomiędzy USA a Wielką Brytanią, kiedy ta wyjdzie już z Unii Europejskiej. Inwestorów mogą dziś zainteresować publikacje danych GUS o szybkim szacunku wskaźnika towarów i usług konsumpcyjnych w maju oraz wskaźników stopy bezrobocia w UE.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2019-07-18 10:39)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2019-07-17
USD 3,8038 +0,45%
EUR 4,2644 +0,15%
CHF 3,8434 -0,11%
GBP 4,7175 -0,08%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Kontakt z nami