Wiadomości z tagiem Wi-Fi  RSS
Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro | szybki test oczyszczacza powietrza z jonizatorem

13.01.2022 16:53


W sezonie grzewczym, ale nie tylko, warto zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy. To za oknem nie jest najlepsze, więc dobrze jest oczyścić je przynajmniej w domu lub biurze. Do tego może nam posłużyć urządzenie Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro, które w końcu zawiera niemal wszystko co, co porządny oczyszczacz powietrza zawierać powinien.

Podsumowanie | Ocena końcowa: 9/10


Xiaomi Smart Air Purifier Pro to zgrabne urządzenie w kolorze białym, które skutecznie zadba o jakość powietrza w naszym mieszkaniu lub biurze, choć w czasie pandemii to często to samo. Urządzenie zostało wyposażone w potrójny filtr, dzięki czemu jest w stanie zatrzymać cząstki stałe o różnej wielkości, z pyłami PM2.5 i PM10 włącznie, a także nieprzyjemne zapachy.
Oczyszczacz powietrza firmy Xiaomi ma też jonizator powietrza, a dzięki aplikacji Xiaomi Home można nim w łatwy sposób zarządzać zdalnie, również przez Internet. Jest tu też możliwość utworzenia rozbudowanego harmonogramu pracy urządzenia, czego na ogół brakuje w innych rozwiązaniach tego typu.
A czy czegoś brakuje? W zasadzie nie ma się do czego przyczepić. Mnie tu brakuje tylko nawilżacza powietrza, tak jak w dwóch oczyszczaczach, których używam na co dzień. Z kolei gdy powietrze jest brudne, Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro potrafi być głośny. To jednak w tego typu sprzęcie jest normą, a nie wyjątkiem.
Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro komora filtru

Wady:

 • Głośna praca w niektórych trybach oraz przy brudnym powietrzu,
 • Nawilżacz powietrza byłby tu dobrym uzupełnieniem,
 • Obsługa tylko sieci Wi-Fi 2,4 GHz.

Zalety:

 • Atrakcyjny wygląd, wysoka jakość wykonania,
 • Łatwa obsługa,
 • Czytelny wyświetlacz z dużą ilością informacji,
 • Łatwa wymiana filtrów,
 • Zdalne sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej,
 • Możliwość tworzenia rozbudowanych harmonogramów pracy,
 • Współpraca z innymi urządzeniami w ramach systemu smart home,
 • Automatyczny tryb pracy,
 • Skuteczność działania,
 • Na ogół cicha praca,
 • Dobra cena.

Smart Air Purifier – wygląd i specyfikacja


Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro to zaokrąglony z czterech stron prostopadłościan o wymiarach 275 x 275 x 680 mm i masie 6,8 kg. Jest to zatem urządzenie większe i cięższe od testowanego przeze mnie jakiś czas temu modelu , jednak ogólny wygląd jest bardzo podobny i wciąż atrakcyjny.
Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro góra
Dolną część oczyszczacza zajmują otwory wlotowe powietrza (za nimi znajduje się cylindryczny filtr powietrza 3w1), natomiast duży wylot skierowany jest w górę. Z przodu znajduje się wyświetlacz OLED, który pokazuje stężenie pyłów PM2.5, stopień zanieczyszczeń gruboziarnistych (do 10 µm), jakość powietrza, jego temperaturę i wilgotność, a także wskaźniki jonów ujemnych, Wi-Fi oraz trybu pracy oczyszczacza. Są tu też dwa dotykowe przyciski – zasilania i zmiany trybu pracy.
Z tyłu znajdziemy fizyczny przycisk, za pomocą którego możemy zmienić tryb pracy wyświetlacza, a także czujnik temperatury i wilgotności oraz laserowy czujnik cząstek. Pod nimi znajduje się osłona przegrody filtru.
Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro czujniki

Podstawowe dane techniczne (AC-M15-S.C.):

 • Typ ekranu: OLED,
 • Funkcje: zabezpieczenie przed dziećmi, zdalne sterowanie przez aplikację,
 • Metoda oczyszczania: filtracja mechaniczna,
 • Filtr 3w1: wstępny + HEPA H13 + węglowy.
 • Skuteczność: 99,97% dla cząstek o wielkości do 3 μm,
 • Jonizator powietrza: jony ujemne,
 • Inteligentne moduły: czujnik jakości powietrza, laserowy czujnik cząstek,
 • Zalecany obszar: 35-60 m2,
 • Zdolność oczyszczania: 500 m3/h,
 • Poziom hałasu: do 65 dB,
 • Wymiary: 275 x 275 x 680 mm, masa: 6,8 kg,
 • Zasilanie: 100-240 V 50 W,
 • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 802.11 b/g/n 2,4 GHz,
 • Zgodność z dyrektywą 2014/53/UE.

W zestawie sprzedażowym z oczyszczaczem powietrza znajduje się filtr 3w1, przewód zasilający oraz instrukcja obsługi, również w języku polskim.
Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro rozłożony

Pierwsze uruchomienie, aplikacja mobilna, Smart Home


Po wyjęciu oczyszczacza Xiaomi z pudełka trzeba go przygotować do pracy, odklejając niepotrzebne taśmy trzymające wszystko na miejscu podczas transportu, ale także wyjmując filtr z foliowego opakowania i montując go ponownie w miejscu do tego przeznaczonym. Potem wystarczy podłączyć zasilanie i urządzenia zaczyna pracować.
Na tym można by zakończyć, ale warto skorzystać z jego inteligentnych funkcji. W tym celu na smartfonie instalujemy aplikację Xiaomi Home (jeśli jej jeszcze nie mamy) i dodajemy w niej nasze urządzenie. Proces ten jest bardzo łatwy i każdy powinien sobie z nim poradzić, o ile potrafi czytać.
Aplikacja pokazuje wszystko to, co wyświetlane jest na ekranie oczyszczacza. Możemy tu także między innymi włączyć/wyłączyć urządzenie, zmienić tryb jego pracy, włączyć lub wyłączyć jonizator oraz o wiele więcej (patrz zrzuty ekranu poniżej). Co istotne, Xiaomi Home pozwala zarządzać oczyszczaczem także przez Internet – jest on wyposażony w moduł Wi-Fi, choć szkoda, ze obsługuje tylko sieci 2,4 GHz.
Aplikacja Xiaomi pozwala też tworzyć harmonogramy pracy urządzenia. Jest tu prosta funkcja, która pozwala zaplanować włączenie lub wyłączenie zasilania urządzenia, a także rozbudowane narzędzie do tworzenia inteligentnych scen. Możemy tu ustawić na przykład przełączenie urządzenia na odpowiedni tryb pracy o wybranej godzinie lub na przykład wyłączyć wieczorem wyświetlacz.
Gdy mamy więcej inteligentnych urządzeń Xiaomi, możemy utworzyć sceny, które je powiążą ze sobą. Na przykład otwarcie okna może przełączyć oczyszczacz na wysokie obroty lub wręcz przeciwnie, wyłączyć urządzenie, by nie zużywać nadmiernie filtru. Dla mnie zaletą jest możliwość zintegrowania tego oczyszczacza z zewnętrznym systemem Smart Home – w moim przypadku jest to Home Assistant.
Aplikacja Xiaomi Home poinformuje nas również, kiedy powinniśmy wymienić filtr. W momencie pisania tych słów pokazuje mi liczbę 286. Filtr zatem wystarcza na około 10 miesięcy, ale to mocno zależy od jakości powietrza, którą mamy w miejscu działania oczyszczacza.
Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro filtr

Czyste powietrze w domu


Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro bardzo dobrze sobie radzi z oczyszczaniem powietrza, a wskazania jego czujników są zbliżone do tego, co pokazuje inny używany przeze mnie oczyszczacz powietrza (z oddzielanym od oczyszczacza czujnikiem, więc to tylko produkt Xiaomi oczyszczał powietrze w pomieszczeniu podczas testu). Producent obiecuje, że w przypadku cząstek o wielkości do 3 µm skuteczność sięga 99,97%. W pomieszczeniu testowym (częściowo otwartym) oczyszczacz był w stanie utrzymywać pyły PM2.5 na poziomie 2 µg/m3 (w sezonie grzewczym).
W trybie automatycznym oczyszczacz był u mnie w zasadzie niesłyszalny. Każdy inny tryb jest głośniejszy, a najwyższy nawet irytujący. Ale podobnie bywa również w przypadku innych oczyszczaczy powietrza – jeśli powietrze jest brudne, jego szybkie i skuteczne oczyszczenie wymaga wydajnego działania wentylatora. Jeśli chodzi o zmierzony pobór mocy, to wynosi on od 1,1 W w trybie czuwania i 4,6 W na najwolniejszych obrotach oraz w trybie nocnym do 47,7 W na najwyższych obrotach w trybie ręcznym.

Cena urządzenia i filtru


Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro w oficjalnym sklepie internetowym producenta kosztuje 1399 zł. Biorąc pod uwagę możliwości urządzenia, jest to dobra cena. Filtr pasujący do tego modelu znalazłem na mi-store.pl za 309 zł.

Źródło: www.telepolis.pl

Oppo A16K to nowy budżetowiec marki

12.01.2022 12:54


Oppo A16kk premiera nowy budżetowiec
Firma Oppo zaprezentowała nowy, budżetowy smartfon. W Indiach zadebiutował model Oppo A16K, który jest kolejnym przedstawicielem zapoczątkowanej w ubiegłym roku serii A16.
Oppo A16K ma wymiary 164 x 75,4 x 7,85 mm i waży około 175 g. Smartfon został wyposażony w 6,52-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 720 x 1600 pikseli. Ekran ma w górnej części małe wcięcie na obiektyw przedniego aparatu fotograficznego o rozdzielczości 5 Mpix (f/2.4). Główny, pojedynczy aparat z tyłu ma rozdzielczość 13 Mpix (f/2.2).
 
 
Wewnątrz obudowy pracuje chipset MediaTek Helio G35, współpracujący z 3 lub 4 GB RAM-u (LPDDR4X) i 32 lub 64 GB pamięci masowej (eMMC 5.1), rozszerzalnej za pomocą kart pamięci microSD (do 1 TB). Urządzenie oferuje łączność 4G LTE, Wi-Fi ac oraz Bluetooth 5.0. Jest tu też odbiornik GPS, port microUSB oraz gniazdo audio Jack 3,5 mm. Oppo A16K nie ma czytnika linii papilarnych, ale możemy korzystać z funkcji rozpoznawania twarzy. Całość jest zasilana akumulatorem o pojemności 4230 mAh i pracuje pod kontrolą systemu Android 11 z interfejsem ColorOS 11.1.
Oppo A16K kolory

Dostępność i cena


Oppo A16K w konfiguracji 3/32 GB jest już dostępny w Indiach za 10490 rupii (566 zł). Ze strony producenta wynika, że jest to cena promocyjna, obniżona o 25% (z 13990 rupii). Do wyboru są trzy wersje kolorystyczne: biała, czarna i niebieska.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Polska z szybszym internetem w 2021 r. Inea i T-Mobile na czele

11.01.2022 20:47

W 2021 r. zarówno w przypadku internetu domowego, jak i mobilnego, średnia prędkość pobierania (download) wzrosła o 42% w stosunku do 2020 r. - wynika z raportu platformy SpeedTest.pl. Poprzedni rok był także początkiem wzrostu popularności nowych technologii – Wi-Fi 6 i 5G.

Źródło: www.wirtualnemedia.pl

Realme 9i zadebiutował. Ma nowego Snapdragona, aparat 50 Mpix i dużą baterię

11.01.2022 11:47


Realme 9i zadebiutował. Ma nowego Snapdragona, aparat 50 Mpix i dużą baterię
Firma Realme wprowadziła na rynek swój nowy smartfon – Realme 9i. Urządzenie dość niespodziewanie zadebiutowało w Wietnamie, ale wkrótce powinno pojawić się też w innych częściach świata, być może także w Polsce. 
Poprzedni model o podobnym oznaczeniu, Realme 8i, na polskim rynku zadebiutował  w październiku 2021 r. Urządzenie z chipsetem MediaTek Helio G96 wycenione zostało u nas na około 850 zł. Wkraczający do sklepów w Wietnamie następca, Realme 9i, jest już nieco droższy – kosztuje tam równowartość 1146 zł. To dość sporo w porównaniu do poprzednika.
Specyfikacje starego i nowego modelu w dużej części się pokrywają. Najważniejszą zmianą jest wykorzystanie układu Snapdragon 680, czyli jednego z najnowszych (październik 2021 r.) chipsetów ze średnipółkowej serii 6. Jest to jednostka wykonana w litografii 6 nm, z rdzeniami o taktowaniu do 2,4 GHz. 
Realme 9i
W Realme 9i towarzyszy jej 6 GB pamięci RAM LPDDR4X, którą można wirtualnie rozbudować do 11 GB. Na aplikacje i pliki użytkownik otrzymuje 128 GB pamięci UFS 2.2 z możliwością rozszerzenia za pomocą kart microSD o pojemności 1 TB.
W specyfikacji znajdziemy także łączność 4G LTE, Dual SIM, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, USB C, nie wiadomo natomiast nic o NFC. W obudowę wkomponowane zostały głośniki stereo.
Realme 9i
Realme 9i wyposażony jest w ekran IPS 6,6 cala o rozdzielczości Full HD+ (1080 x 2412) z odświeżaniem o wartościach 30 Hz, 48 Hz, 50 Hz, 60 Hz lub 90 Hz, dobieranych w zależności od wybranego trybu. Jasność wyświetlacza sięga 480 nitów.
Realme 9i
Część fotograficzną tworzy potrójny moduł tylnych aparatów: główny ma 50 Mpix (f/1,8, PDAF), towarzyszy mu aparat makro 2 Mpix (f/2,44, 4 cm) oraz monochromatyczny aparat 2 Mpix do głębi (f/2,4). Całość uzupełnia aparat selfie 16 Mpix (f/2,1).
Zaletą Realme 9i może okazać się spora bateria 5000 mAh z szybkim ładowaniem 33 W. Producent obiecuje, że naładowanie od zera do 100% zajmie 70 minut. Wszystkim dyryguje Android 11 z Realme UI 2.0.
Realme 9i
W tej chwilki jeszcze nie wiadomo, jakie są plany wprowadzenia Realme 9i na inne rynki. Biorąc jednak pod uwagę, że poprzednik Realme 8i jest dostępny w Polsce, jego następcy można się również tu spodziewać.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

OnePlus 10 Pro zaprezentowany. Ma oryginalny wygląd i świetne wyposażenie

11.01.2022 9:56


OnePlus 10 Pro premiera oryginalny wygląd świetne wyposażenie
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w Chinach oficjalnie zaprezentowano smartfon OnePlus 10 Pro. Urządzenie, o którym wiedzieliśmy już niemal wszystko przed premierą, można już zamawiać w Państwie Środka. Wysyłki ruszą 13 stycznia.
OnePlus 10 Pro to najnowszy flagowiec tej chińskiej marki, który charakteryzuje się nieco kontrowersyjnym, ale na pewno oryginalnym wyglądem tylnego panelu. Dominuje w nim duża, niemal kwadratowa "wyspa" fotograficzna z obiektywami trzech aparatów oraz lampą błyskową. Główna jednostka używa matrycy Sony IMX789 o rozmiarze 1/1,43" oraz rozdzielczości 48 Mpix. Towarzyszy jej obiektyw 23 mm z przysłoną f/1.8 oraz optyczna stabilizacja obrazu. Drugi aparat ma rozdzielczość 50 Mpix (Samsung JN1 1/2,76") i obiektyw ultraszerokokątny 150° z przysłoną f/2.2. Trzeci aparat został wyposażony w matrycę o rozdzielczości 8 Mpix oraz teleobiektyw 77 mm (zoom 3,3x, f/2.4, OIS).
 
 
Z przodu nowy OnePlus ma 6,7-calowy zakrzywiony na bokach wyświetlacz AMOLED LTPO 2.0 o rozdzielczości 1440 x 3216 pikseli, odświeżający obraz z częstotliwością z zakresu od 1 do 120 Hz. W ekranie wycięto otwór na obiektyw przedniego aparatu o rozdzielczości 32 Mpix (Sony IMX615, f/2.4), schowano pod nim również optyczny czytnik linii papilarnych. Przedni panel chroniony jest szkłem Corning Gorilla Glass Victus. Tył również jest ze szkła, natomiast ramka metalowa.
OnePlus 10 Pro zielony
Wewnątrz obudowy pracuje chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, któremu towarzyszy 8 lub 12 GB RAM-u (LPDDR5) oraz 128 lub 256 GB pamięci masowej (UFS 3.1). OnePlus 10 Pro oferuje łączność 5G, Dual 4G VoLTE, Wi-Fi 6 (z WiFi Calling), Bluetooth 5.2 oraz NFC. Jest też odbiornik GPS + GLONASS, port USB-C 3.1 oraz głośniki stereo. Całość jest zasilana akumulatorem o pojemności 5000 mAh z szybkim ładowaniem przewodowym 80 W, bezprzewodowym 50 W oraz bezprzewodowym ładowaniem zwrotnym. Zainstalowane oprogramowanie to system Android 12 z interfejsem ColorOS12. Na rynek globalny OnePlus 10 Pro ma trafić z oprogramowaniem OxygenOS 12.
Kup teraz - zapłać później

Dostępność i cena


OnePlus 10 Pro można już zamawiać w Chinach, wybierając jedną z dwóch wersji kolorystycznych: Volcanic Black (czarną) lub Emerald Forest (zieloną). Regularna sprzedaż ma się tam rozpocząć od 13 stycznia 2022 roku. Ceny poszczególnych konfiguracji wyglądają tak:
 • 8 GB RAM-u + 128 GB pamięci masowej – 4699 juanów (2954 zł zł),
 • 8 GB RAM-u + 256 GB pamięci masowej – 4999 juanów (3142 zł),
 • 12 GB RAM-u + 256 GB pamięci masowej – 5299 juanów (3331 zł).

OnePlus 10 Pro czarny
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Inteligentny czujnik tlenku węgla Netatmo | szybki test wykrywacza czadu

10.01.2022 18:28


W swoich domach często mamy miejsca, które są narażone na obecność tlenku węgla (czadu). Ten bezbarwny i bezwonny, a jednocześnie śmiertelnie niebezpieczny gaz powstaje podczas niecałkowitego spalania gazu ziemnego, ale także paliwa w naszych samochodach czy drewna w kominku. Dla własnego bezpieczeństwa warto używać czujnika, który wykryje czad zanim będzie za późno. Taki w swojej ofercie ma firma Netatmo.

Podsumowanie | Ocena końcowa: 9/10


Inteligentny czujnik tlenku węgla firmy Netatmo to stosunkowo duże, ale atrakcyjne wizualnie urządzenie. Jego jedynym zadaniem jest wykrycie tego trującego gazu w powietrzu zanim zdąży nam zaszkodzić. Do tego celu służy mu głośny dźwięk alarmu oraz możliwość wysłania powiadomienia na smartfon.
Dla mnie ogromną zaletą jest tu fakt, że producent czujnika pozwala korzystać z jego wskazań także za pomocą zewnętrznych narzędzi. W moim przypadku jest to oprogramowanie Home Assistant, którego używam do zarządzania całym posiadanym sprzętem Smart Home. Taka integracja powoduje, że efektem wykrycia czadu na niebezpiecznym poziomie będzie zainicjowanie działania w innych urządzeniach. Może to być odcięcie dopływu gazu, włączenie wentylatora czy wysłanie wiadomości SMS pod ustalony numer. Możliwości jest wiele.
Inteligentny czujnik czadu firmy Netatmo można kupić w cenie od 419 zł. Nie jest to tania „zabawka”, ale czy warto oszczędzać na swoim bezpieczeństwie?
Netatmo Smart CO Alarm profil

Wady:

 • Duże rozmiary,
 • Tylko Wi-Fi 2,4 GHz,
 • Niewymienne baterie.

Zalety:

 • Atrakcyjny wygląd, wysoka jakość wykonania,
 • Łatwe mocowanie na ścianie,
 • Długi czas pracy na baterii,
 • Wysoki poziom głośności,
 • Zdalny dostęp przez Internet,
 • Współpraca z systemami Smart Home, obsługa webhook,
 • Integracja z Apple HomeKit.

Wygląd zewnętrzny, ergonomia, dane techniczne


Inteligentny czujnik tlenku węgla Netatmo to wykonane z białego tworzywa sztucznego urządzenie o wymiarach 100 x 100 x 23 mm i masie 218 g. Sprzęt ten jest znacznie większy niż na przykład czujnik CO Fibaro, z którego korzystam na co dzień. Na szczęście produkt Netatmo dobrze wygląda, nie tylko na białym tle.
W zestawie z czujnikiem Netatmo znajduje się zestaw montażowy, umożliwiający powieszenie urządzenia w wybranym przez nas miejscu. Jest to plastikowy krążek, który przykręcamy do ściany, a na nim wieszamy wykrywacz tlenku węgla i możemy go w każdej chwili łatwo zdjąć.
Netatmo Smart CO Alarm akcesoria
Z tyłu czujnika, oprócz miejsca do powieszenia go na ścianie, znajduje się włącznik urządzenia oraz przycisk Reset. Wokół urządzenia znajduje się metalowy pasek z otworami, przez który wnika badane powietrze do środka. Z jednej strony znajdują się również kolorowe diody wskaźnikowe, czerwona (alarm), pomarańczowa (błąd) oraz zielona (zasilanie włączone), a także niebieska. Z kolei na przednim panelu producent umieścił przycisk do wyciszania alarmu.
Netatmo Smart CO Alarm tył
Netatmo Smart CO Alarm diody

Dane techniczne:

 • Rodzaj czujnika: czujnik tlenku węgla,
 • Zastosowanie: w pomieszczeniach,
 • Zgodność z normami: EN 50291-1: 2018 i NF292,   
 • Zasilanie: dwie niewymienne baterie 3 V wystarczające na 10 lat eksploatacji,
 • Wyzwalanie alarmu (85 dB): przy odległości 3 m po 60-90 minutach narażenia na 50 ppm tlenku węgla, po 10-40 minutach narażenia na 100 ppm lub po niecałych 3 minutach narażenia na 300 ppm.
 • Temperatura robocza: -10°C - +40°C,
 • Wilgotność robocza: 15% - 90%,
 • Łączność: Wi-Fi 802.11 b/g/n (2,4 GHz), WPA/WPA2-personal (TKIP i AES), Bluetooth o niskim zużyciu energii (30 mW, 2,4 GHz).

Pierwsze uruchomienie, aplikacja mobilna


Inteligentny czujnik tlenku węgla Netatmo włączamy małym przełącznikiem z tyłu obudowy. Gdy to zrobimy, usłyszymy krótki dźwięk oraz zapalą się wszystkie cztery diody. Kolejnym krokiem powinno być zainstalowanie aplikacji Home + Security na smartfonie oraz dodanie w niej czujnika czadu. Rozwijamy w tym celu menu oraz wybieramy opcję „Zainstaluj nowe produkty”. Z listy wybieramy właściwy produkt i postępujemy zgodnie z instrukcjami na ekranie.
Głównym zadaniem aplikacji na smartfonie jest powiadomienie nas, gdy czujnik wykryje obecność tlenku węgla w powietrzu na odpowiednio wysokim poziomie (powyżej 50 ppm). Przydatne jest to wtedy, gdy akurat nie ma nas w domu. Będąc w nim powinniśmy usłyszeć alarm dźwiękowy o głośności 85 dB (dane producenta). Nie wiem, jakiej odległości to dotyczy, ale zmierzona głośność w odległości 60 cm od czujnika wyniosła 95 dB. Nie da się tego nie usłyszeć.
Aplikacja Home + Security pozwala zaktualizować oprogramowanie urządzenia Netatmo, a także podejrzeć stan czujnika (poziom CO w ppm) oraz sygnał Wi-Fi, który jest sprawdzany co miesiąc. Tu również możemy zainicjować test dźwięku alarmowego – producent zaleca to zrobić co najmniej raz w roku (możemy go przestawić na dwa razy w roku lub raz w miesiącu).
Czy urządzenie Netatmo właściwie wykrywa obecność czadu w powietrzu? Na to pytanie nie mam odpowiedzi, ponieważ w moim domu tlenek węgla nie został wykryty. Pozostaje więc wierzyć na słowo producentowi, że w razie potrzeby czujnik zadziała prawidłowo.

Integracja z systemem Smart Home


W swoim domu używam wielu inteligentnych urządzeń i sprawą priorytetową jest dla mnie to, by wszystkie one współdziałały ze sobą w ramach systemu Smart Home. Do integracji urządzeń oraz zarządzania nimi używam oprogramowania o nazwie Home Assistant.
Ku mojemu zadowoleniu potrafi ono odebrać informacje wysłane przez czujnik tlenku węgla Netatmo i odpowiednio na nie zareagować, wywołując działania w innych podłączonych urządzeniach. Zależy to już tylko od naszej inwencji oraz posiadanego sprzętu. W moim przypadku po wykryciu czadu w łazience (tam mam piec gazowy) mogłoby nastąpić automatyczne odcięcie dopływu gazu do pieca, co spowodowałoby jego wyłączenia, a także uruchomienie wentylatora. Do kompletu brakuje tylko możliwości zdalnego otwarcia okien, ale takich nie mam.
Czujnik Netatmo jest kompatybilny z Apple HomeKit. Jeśli mamy inteligentny termostat Netatmo, kontrolujący piec na gaz, olej opałowy czy drewno, wykrycie tlenku węgla może spowodować wyłączenie pieca. Wystarczy stworzyć odpowiedni scenariusz.

Netatmo Smart CO Alarm przód

Źródło: www.telepolis.pl

Internet w Polsce przyspieszył o 42%. SpeedTest.pl podsumowuje 2021 rok

10.01.2022 14:28


Internet przyspieszył o 42%
Po publikacji grudniowego rankingu prędkości internetu SpeedTest.pl w nieco szerszym ujęciu podsumował cały miniony rok.  Z danych pomiarowych wynika, że internet w Polsce przyspieszył, rośnie też wykorzystanie najnowszych standardów łączności, w tym 5G.
Omawiając swoje podsumowanie roku, SpeedTest.pl podaje, że średnia prędkość pobierania w internecie domowym oraz mobilnym wzrosła aż o 42% w stosunku do 2020 r. Przyspieszyło także średnie wysyłanie danych zarówno w przypadku internetu domowego o 30% (do 33 Mb/s), jak i mobilnego o 21% (do 10 Mb/s). W 2021 r. spadła również średnia wartość opóźnienia (ping) o ok. 10% w obu kategoriach (odpowiednio do 23 i 34 ms). Miniony rok był także początkiem wzrostu popularności nowych technologii – Wi-Fi 6 i 5G, które zdaniem SpeedTest.pl zdecydują o zwiększeniu prędkości w następnych latach.
 

Internet w Polsce przyspiesza – co na to wpłynęło?


SpeedTest.pl wymienia kilka przyczyn, które przyczyniły się do polepszenia parametrów dostępu do internetu w Polsce, przy czym trzy pierwsze uznaje za kluczowe, a pozostałe są sygnalizacją procesów, które w następnych latach zdynamizują rynek dostępu do Internetu:
 • pandemia COVID-19 i przyspieszenie inwestycji,
 • coraz większy udział łączy światłowodowych FTTH,
 • migracja ofert klienckich do wyższych prędkości,
 • popularyzacja standardu Wi-Fi 6,
 • rozwój technologii 5G,
 • wejście operatorów mobilnych na rynek Internetu stacjonarnego.

Jak zauważa SpeedTest.pl, operatorzy, szczególnie mobilni, zostali zmotywowani wpływem pierwszej fali COVID-19, gdy odnotowano nagły wzrost ruchu o 30-40%. To przyspieszyło realizowane od 2020 r. inwestycje poprawiające pojemność sieci. Dzięki m.in. refarmingowi pasma 2100 MHz, wzrostowi liczby instalacji Carrier Aggregation czy też kontynuacji rolloutu 5G, średnie prędkości od 2020 r. rosły bardziej dynamicznie niż w poprzednich latach. W mniejszym stopniu wpływ pandemii dotyczył Internetu domowego.
przyspieszenie w pandemii
Zmianę średnich wyników pobierania dla operatorów mobilnych za 2020 i 2021 rok odzwierciedla skalę inwestycji. SpeedTest.pl ujął to na mapce porównawczej.
Zmianę średnich wyników pobierania dla operatorów mobilnych za 2020 i 2021 rok odzwierciedla skalę inwestycji

Coraz więcej światłowodów


Istotne była też rozbudowa sieci światłowodowych. Sieci FTTH wyróżniają się zarówno najwyższą średnią prędkością pobierania danych na poziomie 188 Mb/s w 2021 roku (ponad dwukrotnie wyższą od średniej prędkości Internetu domowego), jak i zdecydowanie najniższym pingiem na poziomie 10 ms (dwukrotnie niższym od średniej dla Internetu domowego).
Rośnie również pokrycie powierzchniowe. Według danych SpeedTest.pl liczba gmin, w których odnotowano testy FTTH w 2021 r. wzrosła w porównaniu z 2020 rokiem o blisko 35%. Poniższa mapa przedstawia obecność testów w technologii FTTH w 2020 i 2021 roku.
Poniższa mapa przedstawia obecność testów w technologii FTTH w 2020 i 2021 roku

Ranking SpeedTest.pl za 2021 rok


W całym 2021 roku wykonano 37,4 mln testów za pomocą różnych wersji aplikacji SpeedTest.pl, zarówno webowej, jak i mobilnych.
Wśród dostawców stacjonarnych zwycięzcą rankingu po raz kolejny została INEA ze średnią prędkością pobierania danych 170,7 Mb/s. Wyprzedziła zaledwie o ok. 1,7 Mb/s UPC, który z wynikiem 169 Mb/s jest jednocześnie najszybszą spośród sieci ogólnopolskich. Podium zamyka T-Mobile z downloadem na poziomie 156 Mb/s. Tuż za podium plasuje się Vectra z wynikiem 141,5 Mb/s.
Operator Pobieranie [Mb/s] Wysyłanie [Mb/s] Ping [ms] Liczba testów
INEA 170,7 163,6 10 1,24 mln
UPC 169,0 28,9 18 2,80 mln
T-Mobile Stacjonarny 155,9 59,2 17 0,31 mln
Vectra 141,5 32,4 21 2,17 mln

Z kolei w wydzielonej kategorii internetu światłowodowego FTTH pierwsze miejsce zajął Orange, którego klienci pobierali dane ze średnią prędkością 199,3 Mb/s. To również operator, który odnotował największy przyrost prędkości w tej kategorii (+23%). Kolejne miejsca należą do INEI (195,5 Mb/s) oraz Netii (195,3 Mb/s).
Operator Pobieranie [Mb/s] Wysyłanie [Mb/s] Ping [ms] Liczba testów
Orange 199,3 71,7 10 2,72 mln
INEA 195,5 201,5 9 0,93 mln
Netia 195,3 69,4 12 0,36 mln
T-Mobile Stacjonarny 158,3 60,2 16 0,31 mln

Ranking mobilny bazuje na blisko 3 mln pomiarów w sieciach 3G, 4G LTE, a także już w 5G. Najwyższą pozycję jako dostawca najszybszego Internetu mobilnego za 2021 rok po raz kolejny utrzymał T-Mobile ze średnią prędkością pobierania danych na poziomie 45 Mb/s. Kolejność miejsc pozostałych operatorów również nie zmieniła się w stosunku do 2020 r. Na drugim miejscu znajduje się Orange, a kolejne pozycje zajmują Play i Plus. 
Operator Pobieranie [Mb/s] Wysyłanie [Mb/s] Ping [ms] Liczba testów
T-Mobile 45,0 10,2 30 0,61 mln
Orange 39,8 10,3 29 0,75 mln
Play 35,5 9,6 35 0,90 mln
Plus 31,9 9,4 40 0,73 mln

Zdaniem SpeedTest.pl na pozycję Plusa i Playa od kilku lat ma wpływ największy obsługiwany wolumen ruchu wśród sieci mobilnych w Polsce. W stosunku do 2020 największą poprawę parametrów łączy odnotowali Play i T-Mobile. Prędkość pobierania wzrosła u tych operatorów o 48%, prędkość wysyłania odpowiednio o 26% i 19%, a opóźnienia zostały zredukowane o 11-12%.

Ranking Internetu 5G


Użytkownicy SpeedTest.pl coraz częściej przeprowadzają testy w 5G. W ubiegłym roku w tym standardzie wykonane zostało ok. 44 tys. testów ze średnią prędkością pobierania 99 Mb/s, co stanowi 1,5% wszystkich pomiarów w kategorii mobilnej. Poniższa mapa przedstawia rozmieszczenie testów w technologii 5G w Polsce.

5G w Polsce
Niekwestionowanym liderem za 2021 rok w kategorii 5G jest Plus, ze średnią prędkością pobierania 144,2 Mb/s, co daje wynik blisko 4-krotnie wyższy od średniej w kategorii mobilnej. Drugie miejsce zajmuje T-Mobile z wynikiem 88,1 Mb/s, a podium zamyka Orange (75,8 Mb/s).

Operator Pobieranie [Mb/s] Wysyłanie [Mb/s] Ping [ms] Liczba testów
Plus 144,2 19,0 34 16,2 tys.
T-Mobile 88,1 25,0 25 8,8 tys.
Orange 75,8 27,5 23 5,2 tys.
Play 66,0 21,4 28 14,1 tys.

Pomimo tego, że sieci 5G i 4G u Orange, T-Mobile i Play korzystają z tych samych częstotliwości, użytkownicy sieci piątej generacji pobierali dane 1,8 razy szybciej (75,2 Mb/s) niż klienci LTE (42,2 Mb/s). 
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Planet Astro Slide 5G to nowy smartfon z fizyczną klawiaturą

07.01.2022 19:33


planet-Astro Slide 5G smartfon z fizyczną klawiatura CES 2022
Firma Planet Computers pokazała podczas targów CES 2022 rozsuwany smartfon z fizyczną klawiaturą QWERTY. O tym urządzeniu pisaliśmy już rok temu, ale w końcu trafi ono na rynek.
Astro Slide 5G to ukłon firmy Planet Computers w stronę miłośników smartfonów z fizyczną klawiaturą. Urządzenie ma podświetlaną klawiaturę QWERTY, do której dostęp otrzymujemy po rozsunięciu urządzenia. Zastosowany tu mechanizm pozwala także zmienić kąt między klawiaturą i wyświetlaczem, dzięki czemu całość zmienia się w coś na kształt miniaturowego laptopa.
 
Urządzenie zostało wyposażone w 6,39-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości FullHD+ (1080 x 2340 pikseli), chroniony szkłem Corning Gorilla Glass 3. Ekran jest otoczony dosyć szerokimi ramkami, więc w jednej z nich zmieścił się przedni aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 Mpix. Główny, pojedynczy aparat z tyłu został wyposażony w matrycę Sony o rozdzielczości 48 Mpix.
Astro Slide 5G przód tył
Wewnątrz obudowy o wymiarach 172,4 x 76,5 x 18,7 mm (urządzenie waży 325 g) pracuje chipset MediaTek Dimensity 800, wspierany przez 8 GB RAM-u i 128 GB pamięci masowej. Tę ostatnią da się rozszerzyć za pomocą kart pamięci microSD. Smartfon obsługuje łączność 5G, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), Bluetooth 5.1 oraz NFC. jest tu też odbiornik GPS, a także dwa porty USB-C, gniazdo audio Jack 3,5 mm oraz czytnik odcisków palców. Astro Slide 5G ma dwa gniazda na karty nanoSIM, a także wbudowaną kartę eSIM. Urządzenie obsługuje technologie VoLTE oraz WiFi Calling. Całość jest zasilana akumulatorem o pojemności 4000 mAh, którą można naładować przewodowo (30 W) lub bezprzewodowo (10 W).
Astro Slide 5G góra dół
Astro Slide 5G pracuje pod kontrolą systemu Android 11, ale w planach jest również dodanie wsparcia dla systemów Sailfish, Linux Debian oraz Linux Kali.

Dostępność i cena


Smartfon Astro Slide 5G jest dostępny w sklepie internetowym na stronie store.planetcom.co.uk. Urządzenie można zamówić z jedną z około 20 wersji klawiatury, wśród których jest także klawiatura polska. Dostawy mają ruszyć w marcu 2022 roku. Cena smartfonu wynosi 874,80 funta (około 4780 zł). Zarejestrowani płatnicy VAT UE mogą ten smartfon kupić za 729 funtów (3980 zł), czyli bez podatku VAT.
Astro Slide 5G otwarty
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Jak przyspieszyć domowe Wi-Fi?

07.01.2022 15:32

Sieć Wi-Fi jest obecnie jednym z najważniejszych systemów funkcjonujących w naszych domach. Ma jednak swoje wady powodujące, że nie spełnia wymagań związanych z płynną komunikacją internetową czy komfortową rozrywką. Jest jednak kilka sposobów na usprawnienie działania Wi-Fi. Jak? Wyjaśniamy w przejrzystym poradniku.

Źródło: www.wirtualnemedia.pl

Asus zaprezentował laptopy z komosu - dosłownie!

06.01.2022 23:12

Asus zaprezentował laptopy z komosu - dosłownie!
Asus zaprezentował nowe laptopy z rodziny Zenbook z ekranami OLED. Wśród zapowiedzianych produktów pojawił się model o iście kosmicznym rodowodzie.

Asus Zenbook 14 OLED


Już niedługo do sprzedaży trafi kolejny laptop z linii Zenbook wyposażony w ekran OLED. Model Asus Zenbook 14 OLED będzie ultrabookiem klasy premium, a wyświetlacz ma być jedną z jego głównych atrakcji. Urządzenie ma być wyposażone w panel o przekątnej 14", rozdzielczości 2880x1800, odświeżaniu 90 Hz i stuprocentowym pokryciu gamutu DCI-P3. Z pewnością uczyni to z niego doskonałą maszynę zarówno do konsumpcji treści, jak i profesjonalnej pracy z multimediami.

Asus zaprezentował laptopy z komosu - dosłownie!
W środku w zależności od wersji czekają na nas procesory Intel Core i7-1260P lub AMD Ryzen 7 5825U, nawet 16 GB RAM i superszybki dysk SSD PCIe 4.0 o pojemności 1 TB. Nie zabrakło także rozbudowanych funkcji łączności, w tym Wi-Fi 6E i bogatego zestawu portów, na który oprócz złącz USB-C 3.2 Gen 2 składają się m.in. pełnowymiarowy port HDMI i gniazdo microSD. Nie zapomniano także o wydajnym akumulatorze o pojemności 75 Wh, który ma wystarczyć na cały dzień pracy.

Asus zaprezentował laptopy z komosu - dosłownie!
Całość zamknięto w kompaktowej obudowie o grubości raptem 16,9 mm i masie 1,39 kg. Oczywiście wykonanej z wysokiej klasy materiałów - jak przystało na serię Zenbook.

Asus Zenbook 14X OLED Space Edition


Wiecie, że laptopy Asusa mają na koncie przygodę w kosmosie? W latach 90-tych model Asus P6300 został wysłany razem z astronautami na stację kosmiczną MIR, gdzie przepracował ponad 600 dni bez żadnej awarii. Na pamiątkę tego wydarzenia producent przygotował coś specjalnego: komputer Asus Zenbook 14X OLED Space Edition.

Asus zaprezentował laptopy z komosu - dosłownie!
Czym różni się od pozostałych Zenbooków? Kilkoma elementami. Przede wszystkim zdobnictwem, w którym przewijają się kosmiczne akcenty, oraz dodatkowym wyświetlaczem umieszczonym na klapie laptopa. Ten może wyświetlać godzinę, dane na temat statusu urządzenia lub po prostu wybrany przez nas tekst lub grafikę.
Asus Zenbook 14X OLED Space Edition jest także od swoich "cywilnych" braci bardziej wytrzymały. Urządzenie spełnia standardy wytrzymałości MIL-STD-810H oraz SMC-S-016A. Ten drugi stosowany jest wobec urządzeń przeznaczonych do wykorzystania w przestrzeni kosmicznej i oznacza m.in., że komputer może działać w temperaturach od -24 do 61 stopni Celsjusza.

Asus zaprezentował laptopy z komosu - dosłownie!
Oprócz tego laptop wyróżnia się imponującą specyfikacją. Jego sercem jest wydajny Intel Core i9-12900H. Oprócz tego na pokładzie znajdziemy 32 GB RAM, dysk SSD PCIe 4.0 o pojemności nawet 1 TB i łączność WiFi 6E. No i oczywiście wyświetlacz OLED o przekątnej 14", rozdzielczości 2880x1800 i odświeżaniu 90 Hz. To pełnoprawna stacja robocza, która żadnych profesjonalnych zastosowań się nie boi.

Asus Zenbook 17 Fold OLED


Najciekawszą nowością Tajwańczyków zaprezentowaną na targach CES 2022 jest jednak bez wątpienia Asus Zenbook 17 Fold OLED. Trudno powiedzieć, czy to jeszcze laptop, czy już tablet. Ważne jest jednak to, że mamy tu do czynienia z komputerem wyposażonym w składany ekran OLED o przekątnej 17,3" i rozdzielczości 2560x1920, charakteryzujący się proporcjami 4:3 oraz pełnym pokryciem gamutu DCI-P3.

Asus zaprezentował laptopy z komosu - dosłownie!
Za sprawą niecodziennej konstrukcji z Zenbooka 17 Fold OLED będzie można korzystać na kilka sposobów, w tym m.in. jako dużego tabletu, laptopa z uniwersalną klawiaturą ekranową albo w połączeniu z dedykowaną klawiaturą fizyczną, co przy tak dużej przekątnej da nam wręcz namiastkę pracy z komputerem stacjonarnym. Wszystko to w kompaktowym wydaniu - po złożeniu urządzenie gabarytami nie odbiega od laptopa o przekątnej 12,5" i grubości raptem 17,4 mm przy masie 1,6 kg.

Asus zaprezentował laptopy z komosu - dosłownie!
A warto jeszcze wspomnieć, że w tej niecodziennej konstrukcji udało się zmieścić całkiem imponującą specyfikację. Na pokładzie znajdziemy procesory Intel Core 12 generacji (aż do Core i7-1250U), nawet 16 GB RAM oraz akumulator o pojemności 75 Wh. Nie zabrakło również łączności Wi-Fi 6E. Mówiąc krótko, mamy tu wszystko co niezbędne, by uczynić z komputera Asus Zenbook 17 Fold OLED rewelacyjną maszynę do pracy.
 
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

reklama