Wiadomości z tagiem Sejm  RSS
Witek: PO kompletnie nie rozumie ludzi, PiS jest partią, która szanuje wszystkich

01.04.2023 20:46


PiS jest partią, która szanuje wszystkich, bez względu na ich pochodzenie i na ich poglądy. PO kompletnie nie rozumie ludzi i nie jest blisko ludzi – powiedziała w sobotę w Tomaszowie Lubelskim marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Na spotkaniu z mieszkańcami Tomaszowa Lubelskiego w ramach trasy programowej “Przyszłość to Polska” Witek mówiła o przypadającej w sobotę […]

Tagi: Sejm
Źródło: wiadomosci.com

Zasady dotyczące emerytur wojskowych zostaną zrównane?

31.03.2023 16:30

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Proponowane przez posłów Lewicy zmiany zakładają wyeliminowanie nierównego traktowania żołnierzy tej samej grupy, którzy zostali powołani do służby w różnym czasie. Nowelizacja byłaby korzystna dla powołanych przed 2 stycznia 1999 r.

Tagi: Wojsko, Sejm
Źródło: www.podatki.biz

Rząd zablokuje Polakom znaną aplikację? Huawei protestuje (aktualizacja)

31.03.2023 12:54


Rząd zablokuje Polakom znaną aplikację? Huawei protestuje
Rada ds. Cyfryzacji wydała rekomendację, by urzędnicy nie korzystali z TikToka na służbowych urządzeniach. Dostało się też firmie Huawei, która wysłała do szefa rady Wezwanie do zaniechania naruszeń dóbr osobistych.
TikTok, czyli chiński serwis społecznościowy z krótkimi filmami, nie ma łatwego życia. Co jakiś czas słyszymy o wpisaniu (lub zamiarze wpisania) tego medium na czarną listę. Jak na przykład napisała Komisja Europejska w oświadczeniu, usunięcie TikToka to działanie mające na celu ochronę Komisji przed cyberzagrożeniami. I w zasadzie nie do końca jest jasne, czy chodzi o rzeczywiste zagrożenie, czy o kraj, z którego TikTok pochodzi.
W Polsce TikTok póki co nie jest zakazany i to nie powinno się w najbliższej przyszłości zmienić. Przynajmniej jeśli chodzi o "zwykłych" obywateli naszego kraju. Co innego z urzędnikami. Rada ds. Cyfryzacji wydała właśnie rekomendację, by wprowadzić nakaz usunięcia aplikacji TikTok z urządzeń służbowych członków i pracowników Sejmu, Senatu, Rządu oraz pracowników instytucji rządowych i administracji publicznej w Polsce. TikTok mógłby być zainstalowany na urządzeniu służbowym tylko wtedy, gdy urządzenie to służy wyłącznie do używania TikToka i innych mediów społecznościowych. Rada ds. Cyfryzacji rekomenduje również usunięcie aplikacji TikTok z urządzeń prywatnych wymienionych powyżej osób, jeśli korzystają one na nich również z aplikacji służbowych.
W rozmowie z Polsat News Józef Orzeł, przewodniczący Rady ds. Cyfryzacji, wskazał, że wszystkie serwisy społecznościowe pobierają dane w celach biznesowych, ale TikTok jest chiński.
A w Chinach jest prawo, które nakazuje wszystkim chińskim firmom, wszystkim obywatelom, nieograniczoną współpracę z organami państwa, w tym bezpieczeństwa.

– dodał Józef Orzeł
Rekomendacja rady mogłaby się zmienić, jeśli TikTok spełni swoją obietnicę i przeniesie dane obywateli europejskich krajów na serwery pracujące w Europie.
 
 

TikTok to nie jedyne zagrożenie. Huawei protestuje


W dokumencie Rady ds. Cyfryzacji znalazła się również rekomendacja do skrócenia z 7 do 4 lat procesu eliminacji sprzętu dostawców wysokiego ryzyka. Zwrócono również uwagę na niepokojące, zdaniem rady, przykłady ekspansji chińskich firm technologicznych w Polsce. W tym kontekście wymieniono na przykład firmę Huawei, która miałaby wspierać władze Chin oraz służby wywiadowcze tego kraju w gromadzeniu danych na całym świecie. Huawei miał też jakoby sprzedać firmie Cellnex testowe urządzenia, przez co nastąpiło oparcie danych polskich podatników na macierzy Huawei OceanStar Dorado 18000 V6, co rodzi ryzyko, że Chiny otrzymają dostęp do wszystkich istotnych operacji handlowych polskich przedsiębiorców.
W związku z powyższych Huawei Polska wysłał do Józefa Orła, przewodniczącego Rady ds. Cyfryzacji, Wezwanie do zaniechania naruszeń dóbr osobistych. Firma zarzuca radzie między innymi to, że w rekomendacji zasugerowano udział Huaweia w praktykach, o które oskarżany jest TikTok (wspieranie władz Chin i ich służb wywiadowczych) i powołano się na rzekome dowody w raporcie ze śledztwa Kongresu USA dotyczącego Huawei i ZTE z 2012 roku. Huawei wskazuje, że w tym raporcie nie było żadnych dowodów. Raport ten przedstawia jedynie rekomendacje i to tylko dla podmiotów prywatnych, w zakresie rozważenia długoterminowych ryzyk oraz zachęt do poszukiwania alternatywnych dostawców. Jedynym łącznikiem pomiędzy TikTokiem i firmą Huawei jest – zdaniem tej ostatniej – kraj pochodzenia.
Jeśli natomiast chodzi o sugerowane niepokojącego zjawiska ekspansji chińskich firm technologicznych w Polsce, w tym zakup przez Cellnex urządzeń Huaweia, polski oddział chińskiego producenta zwrócił uwagę, że w kwestiach dotyczących nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa rada opiera się na raporcie sprzed 12 lat oraz dokonuje uogólnień, które nie są poparte żadnymi konkretnymi dowodami czy opracowaniami, poprzestając na informacjach prasowych. Huawei sugeruje, że chodzi tak naprawdę o to, że są to firmy chińskie.
Więcej szczegółów można znaleźć . Firma dodaje pod koniec, że:
  • na całym świecie wspiera ponad 1500 operatorów sieci telekomunikacyjnych w 170 krajach,
  • zainwestował w ośrodki badawcze, innowacje i szkoleniowe w Polsce,
  • stworzył ponad 3000 miejsc pracy bezpośrednio i pośrednio,
  • w odróżnieniu od konkurencyjnych dostawców pochodzących z państw UE płaci podatki w Polsce.

 
 

Aktualizacja:


Do rekomendacji Rady ds. Cyfryzacji odniósł się również TikTok, od którego otrzymaliśmy oficjalne stanowisko w tej sprawie.
Uważamy, że ta opinia opiera się na fundamentalnie błędnych wyobrażeniach na temat struktury własności naszej firmy i tego, w jaki sposób zapewniamy bezpieczeństwo danych. Chiny nie są właścicielami ani TikToka, ani naszej spółki matki, obie one są zarejestrowane poza Chinami. Obie nie są w żaden sposób zależne od chińskiego rządu, nie udostępniamy także żadnych danych tamtejszym władzom. W ramach projektu Clover rozszerzamy nasze podejście do bezpieczeństwa danych w Europie poprzez dalsze zaostrzenie kontroli dostępu do danych i współpracę z europejską firmą zewnętrzną w celu przeprowadzania audytów, monitorowania i zapewniania niezależnej weryfikacji naszych działań. Pozostajemy gotowi do współpracy i chętni do pełnego spełnienia wymogów formalnych w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości z właściwymi organami.

– napisał TikTok
TikTok poinformował, że co pół roku publikuje listę żądań o udostępnianie informacji ze strony władz. Ponadto dowiedzieliśmy się, że:

  • ByteDance nie jest własnością Chin – 60% udziałów posiadają globalne fundusze inwestycyjne, takie jak Sequoia Capital czy SoftBank, 20% należy do właścicieli, a pozostałe 20% do mniejszych inwestorów i pracowników w opcjach na akcje. Spółka oraz jej założyciele na stałe znajdują się w Singapurze.
  • Decydenci polityczni i organy regulacyjne w Europie słusznie koncentrują się na zrozumieniu, czy TikTok stanowi jakiekolwiek faktyczne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Żadne dowody nie zostały jak dotąd przedstawione. Deklarujemy niezmiennie chęć współpracy tak, by w pełni zrealizować wymagania formalne.
  • Aby obsługiwać globalną platformę i zapewnić, że korzystanie z TikToka przez społeczność jest spójne, przyjemne i bezpieczne, serwis może zezwolić niektórym pracownikom zdalnym na ograniczony dostęp do danych użytkowników poza Europą. Dostęp ten jest ograniczony do tych, którzy potrzebują go do wykonywania swojej pracy i podlega szeregowi restrykcyjnych kontroli bezpieczeństwa, protokołom zatwierdzania i ścisłym ograniczeniom czasowym.

Źródło: www.telepolis.pl

Symulacja obrad ONZ w Opolu. Młodzi delegaci mówią o globalnych problemach

31.03.2023 11:00


Blisko setka osób bierze udział w 9. edycji Śląskich Modelowych Symulacji Obrad ONZ w Opolu. W sali Orła Białego, gdzie na co dzień obraduje sejmik województwa, młodzi ludzie rozmawiają m.in. na temat zmian klimatycznych, wojny w Ukrainie czy dezinformacji w internecie.- Mamy tutaj uczniów i studentów szkół średnich, którzy reprezentują kraje członkowskie ONZ i debatują na tematy społeczne i geopolityczne - mówi Wiktoria Baron, pełniąca funkcję prezydenta zgromadzenia ogólnego Modelowych Symulacji Obrad ONZ. - Są również osoby nazywane chairami, które prowadzą te debaty. To są bardziej doświadczone osoby, biegłe w języku angielskim. Są też przedstawiciele krajów, czyli delegaci, którzy muszą znać politykę danego kraju i jego stanowisko do niektórych sytuacji. Mamy m.in. temat osób bezdomnych, nietolerancji w sporcie osób LGBT czy prawa kobiet. - Program modelowych obrad ONZ funkcjonuje na całym świecie. Uczniowie podejmują tematykę, która ich interesuje i mają szansę na rozwój - mówi Joanna Raźniewska, dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Opolu, organizator konferencji. - To nauka bycia aktywnym i zaangażowanym w problemy współczesnego świata...

Źródło: radio.opole.pl

Sejm bardziej chroniony. Powstanie nowy budynek

31.03.2023 7:51


Parlament znów inwestuje w bezpieczeństwo. Powstanie specjalny budynek do badania przesyłek - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

Źródło: www.bankier.pl

Zmarł prof. Paweł Śpiewak

30.03.2023 21:41


Zmarł historyk i socjolog prof. Paweł Śpiewak. Miał 71 lat. O śmierci ojca poinformował jego syn Jan Śpiewak. Paweł Śpiewak był socjologiem i historykiem idei, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych i profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego. Był publicystą, posłem na Sejm V kadencji. W latach 2011–2020 był dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego. (PAP) tgo/ mir/

Tagi: Sejm
Źródło: wiadomosci.com

Zmarł prof. Paweł Śpiewak. Miał 71 lat

30.03.2023 21:17


Zmarł prof. Paweł Śpiewak - wybitny socjolog, poseł na Sejm w latach 2005-2007, a także wykładowca i dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w latach 2011-2020. Informację o jego śmierci potwierdził nam syn profesora - Jan.

Tagi: Sejm
Źródło: www.rmf24.pl

Fundusz Ochrony Rolnictwa jest oczekiwany przez rolników

30.03.2023 19:48


Utworzenie Funduszu Ochrony Rolnictwa, który gwarantowałby rolnikom wypłatę pieniędzy za sprzedane przez nich produkty od upadłej firmy skupowej, jest potrzebny rolnikom - mówili w czwartek posłowie na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa.

Tagi: Banki, Sejm
Źródło: www.bankier.pl

Kukiz uderza w Ziobrę

30.03.2023 7:48


Skoro minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro twierdzi, że ustawa o sądach pokoju jest szkodliwa, to znaczy, że jest świetna – ocenił Paweł Kukiz. Jego zdaniem, posłowie opozycji, którzy zablokowali w komisji sejmowej projekt o sądach pokoju, działają w porozumieniu z SP. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka przerwała rozpoczętą w środę pracę nad […]

Źródło: wiadomosci.com

Co dalej z "lex pilot"? Morawiecki zabrał głos

29.03.2023 14:53

- Jedyną intencją jest to, aby istotna informacja dla obywateli mogła docierać wszędzie jak najszybciej - przekazał Mateusz Morawiecki, komentując decyzję sejmowej komisji cyfryzacji w sprawie "lex pilot". - Jeżeli projekt wzbudza kontrowersje, to rząd zdecydował, że nie będzie żadnych tego typu przepisów. Poddamy je dłuższej konsultacji publicznej - dodał.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

reklama
Allegro PL
Kontakt z nami