Wiadomości z tagiem Kia  RSS
Smartfony znikają z kieszeni. Młodzi wybierają inaczej

01.04.2023 21:08

Smartfony znikają z kieszeni. Młodzi wybierają inaczej
W Stanach Zjednoczonych młodzi ludzie znów zaczynają sięgać po klasyczne telefony komórkowe, jak wynika z badań.
Klasyczne telefony, określane ostatnio w mediach jako „dumb phone”, wracają do łask – wynika z badań. Wyparte ponad półtorej dekady temu przez znacznie bardziej zaawansowane smartfony, służą niemalże tylko do odbierania połączeń i wysyłania wiadomości, ale to właśnie ma być ich głównym atutem.
Badacze przekonują, że wzrost popularności klasycznych komórek odzwierciedla zaniepokojenie młodych ludzi negatywnym wpływem smartfonów na zdrowie psychiczne. Chodzi zwłaszcza o nadmierny czas, spędzany przed ekranem. Młodzi mają czuć się zmęczeni dużymi, kolorowymi wyświetlaczami, tysiącami powiadomień i rosnącą presją mediów społecznościowych.

Producenci wracają do klasycznych komórek


Niektórzy ludzie starają się więc zrównoważyć używanie nowych technologii i czas poświęcany na realne życie. Firmy odpowiadają na rosnący trend, oferując urządzenia, które pozwalają świadomie decydować o tym, jak często i kiedy korzystamy z technologii.
Według Counterpoint Research w 2022 roku prawie 80 proc. sprzedaży klasycznych telefonów miało miejsce na terenie Bliskiego Wschodu, Afryki oraz Indii. Ale to wynika oczywiście z kwestii ekonomicznych. Kluczem są jednak zmieniające się trendy w regionach bogatszych, z USA na czele. Tam jeszcze do niedawna trafiał tylko ułamek ogólnoświatowych dostaw prostych komórek.
HMD Global, właściciel znanej doskonale marki Nokia, zauważa, że nadal sprzedaje miliony urządzeń podobnych do tych używanych na początku XXI wieku. Znajdują się wśród nich telefony z podstawowymi funkcjami, w tym tradycyjne telefony z klapką lub wysuwaną klawiaturą. Spółka dodaje, że sprzedaż modeli z klapką w 2022 roku na terenie Stanów wyraźnie wzrosła i osiąga nawet dziesiątki tysięcy sprzedawanych urządzeń każdego miesiąca. 

Nie mają nawet kolorowego ekranu, ale to ich atut


Firmy takie jak Punkt i Light odpowiadają na ten trend, sprzedając urządzenia skierowane do osób, które chcą spędzać mniej czasu na używaniu swoich telefonów i mediów społecznościowych. Ich urządzenia wbrew pozorom nie są tanie, gdyż, mimo podstawowych funkcji, kosztują między 1300 a 1700 zł. Siłą rzeczy nie mają kolorowego wyświetlacza zajmującego cały front, wybitnego aparatu i tysiąca aplikacji do zainstalowania. Są jednak trwałe i dobrze służą jako narzędzie kontaktu.
Co ciekawe, powoli trend noszenia podstawowych komórek zaczyna być promowany przez influencerów. Na YouTube można znaleźć pełno recenzji najprostszych modeli, a wielu komentatorów deklaruje wprost, że właśnie z takiego sprzętu korzysta.

Źródło: www.telepolis.pl

Jest zgoda na rondo 'pod taśmociągiem'. To jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań

01.04.2023 8:15


Coraz bliżej rozpoczęcia budowy ronda 'pod taśmociągiem', czyli na skrzyżowaniu DK45 z DW415 i DW429 w Zimnicach Małych. Wojewoda opolski wydał tzw. ZRID, czyli decyzję zezwalającą na realizację inwestycji, co z kolei otwiera drogę do ogłoszenia przetargu, który wyłoni wykonawcę zadania.- Inwestycja przewiduje budowę ronda 5-wlotowego oraz przebudową odcinków wlotowych. Zakłada również budowę oświetlenia, kanału technologicznego, odwodnienia oraz przebudowę infrastruktury niezwiązanej z drogą - mówi Agata Andruszewska, rzecznik GDDKiA w Opolu. Rondo 'zepnie' w całość trasy: DK45, DW 429, DW 415 oraz powiatową 1716O. Planowany termin rozpoczęcia robót budowlanych to przełom tego i przyszłego roku. Skrzyżowanie to nosi niechlubne miano jednego z najbardziej niebezpiecznych na Opolszczyźnie. Dochodziło tam do wielu poważnych wypadków i kolizji.

Źródło: radio.opole.pl

Kolejna łącznica wjazdowa na węźle autostradowym będzie czasowo zamknięta

31.03.2023 19:00


Ciąg dalszy prac związanych z montażem pętli indukcyjnych na węzłach autostradowych. Dziś w nocy (z 31 marca na 1 kwietnia) między 22:00 a 6:00 będzie czasowo zamknięta łącznica wjazdowa w kierunku Wrocławia na węźle Brzeg.Na tym nie koniec. W nocy z soboty na niedzielę (z 1 na 2 kwietnia), także w tych samych godzinach, planowane jest zamknięcie łącznicy wjazdowej na węźle Brzeg w kierunku Katowic.Jak informuje opolski oddział GDDKiA, ma to związek z budową Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem.

Źródło: radio.opole.pl

Ruch wahadłowy przed Kamienicą. Trwają prace na DK46

31.03.2023 6:00


Trasa zwężona do jednego pasa i wahadło sterowane sygnalizacją świetlną - tak teraz wygląda organizacja ruchu na fragmencie DK 46 na wysokości Kamienicy, tuż przy granicy z województwem dolnośląskim.- Tam remontujemy 6 km drogi - przekazuje Agata Andruszewska z GDDKiA w Opolu. - Wprowadzone zostało 'wahadło' na odcinku prawie 250 metrów. Na czas wprowadzonych utrudnień realizowane będą prace związane z budową parkingu, a także dostosowaniem wlotu do budowanego skrzyżowania. Przypomnijmy, że w ramach inwestycji na DK 46 przewidziano m.in. rozbudowę 2 istniejących skrzyżowań o lewoskręty w kierunku Kamienicy. Droga zostanie wyposażona w oświetlenie. Finał remontu pod koniec II kwartału 2023 r.

Źródło: radio.opole.pl

Będą utrudnienia w ruchu na węźle autostradowym Kędzierzyn-Koźle

30.03.2023 19:00


Kolejne nocne utrudnienia przy opolskiej autostradzie A4.W nocy (30 na 31 marca) w związku z montażem pętli indukcyjnych w ramach budowy Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem planowane jest zamknięcie łącznicy wjazdowej autostrady A4 na węźle Kędzierzyn-Koźle.Łącznica wjazdowa w kierunku na Wrocław będzie nieprzejezdna w godzinach 22:00 - 6:00.Jak mówi rzecznik opolskiego oddziału GDDKiA Agata Andruszewska, sukcesywnie w ramach budowy tego systemu na kolejnych węzłach autostradowych w ciągu opolskiego odcinka A4 zaplanowano montaż pętli.

Źródło: radio.opole.pl

Gubisz zasięg? Przeprowadź się na Księżyc

30.03.2023 11:30


Księżyc będzie mieć sieć komórkową. I nie, to nie żart
Nokia planuje jeszcze w tym roku wdrożyć usługi 4G LTE na Księżycu. Pomoże w tym rakieta SpaceX, która wyniesie w kosmos odpowiedni sprzęt.
Jeszcze w 2023 roku na Księżycu mają zostać uruchomione usługi 4G LTE, za wdrożenie których odpowiada firma Nokia. Mają one zostać wykorzystane w misji Artemis, dzięki której NASA chce wysłać ponownie człowieka na "Srebrny Glob". Byłby to pierwszy raz od misji Apollo 17 w 1972 roku.
Fińska grupa telekomunikacyjna planuje w nadchodzących miesiącach zbudować sieć 4G na Księżycu z pomocą rakiety SpaceX. Stacja bazowa z anteną zostanie umieszczona na łaziku księżycowym zasilanym energią słoneczną. Między łazikiem i lądownikiem Nova-C zostanie utworzone połączenie LTE.
Potrzebny do tego sprzęt został zbudowany tak, by wytrzymać ekstremalne warunki na naszym naturalnym satelicie. Celem projektu Nokii jest pokazanie, że naziemne sieci komórkowe mogą zaspokoić potrzeby komunikacyjne przyszłych misji kosmicznych. Za pomocą 4G astronauci będą mogli komunikować się ze sobą oraz kontrolować przebieg misji. Będą też mogli przesyłać wideo w czasie rzeczywistym czy sterować łazikiem.
NASA wybrała Nokię do budowy pierwszej sieci komórkowej na Księżycu w 2020 roku. Rozwiązanie miało zostać wdrożone pod koniec 2022 roku, jednak termin ten nie został dotrzymany. Teraz ma się to stać do końca 2023 roku. Po wdrożeniu sieć skonfiguruje się samoczynnie.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Nocne utrudnienia w ruchu na węźle Krapkowice. Czasowo zostanie zamknięta łącznica wjazdowa

29.03.2023 19:15


Uwaga kierowcy na opolskiej A4 - dziś w nocy (z 29.03 na 30.03) między 22:00 a 6:00 zostanie czasowo zamknięta łącznica wjazdowa w stronę Wrocławia na węźle Krapkowice.Utrudnienia mają związek z montażem pętli indukcyjnych w ramach budowy Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem. Jak mówi rzecznik opolskiego oddziału GDDKiA Agata Andruszewska, sukcesywnie w ramach budowy tego systemu na kolejnych węzłach autostradowych w ciągu opolskiego odcinka A4 zaplanowano montaż pętli. Drogowcy o utrudnieniach będą informować na bieżąco.

Źródło: radio.opole.pl

Będą dwa pasy zamiast jednego. GDDKiA rozbuduje DK46

29.03.2023 6:30


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu przygotowuje się do rozbudowy niespełna 5-kilometrowego fragmentu drogi krajowej nr 46 na odcinku od Dąbrowy do Opola. Prace projektowe dla tego zadnia rozpoczęły się jeszcze w 2021 roku. Teraz GDDKiA złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.- W ramach rozbudowy prawie 5-kilometrowego odcinka od Dąbrowy do Opola zaplanowano dobudowę drugiej jezdni. Więc po zakończeniu prac będzie to droga o przekroju dwujezdniowym z dwoma przeciwległymi pasami ruchu - mówi Agata Andruszewska z opolskiego oddziału GDDKiA.W ramach prac wzmocniona ma być konstrukcja tego odcinka drogi. Nośność ma wynieść 11,5 tony na oś. Ponadto przewiduje się budowę drugiego równoległego wiaduktu nad torami PKP, a także budowę kanału technologicznego, oświetlenia drogowego, odwodnienia oraz przebudowę infrastruktury niezwiązanej z drogą tj. sieci energetycznej, telekomunikacyjnej, wodociągowej oraz kanalizacyjnej.Jak dodaje Agata Andruszewska, równolegle trwają prace przygotowawcze dla rozbudowy DK 46 od końca obwodnicy Niemodlina do Dąbrowy. - To także ważna trasa, między innymi ze względu na swój charakter tranzytowy. Ale także ze względu na bezpośrednie połączenie z łącznicą...

Źródło: radio.opole.pl

W nocy czasowe zamknięcie węzła Krapkowice na autostradzie A4

28.03.2023 19:15


Uwaga kierowcy! Autostradowy węzeł Krapkowice będzie czasowo nieczynny dla ruchu samochodowego. Drogowcy zamkną go dziś w nocy (z 28.03 na 29.03). Jak informuje Agata Andruszewska, rzeczniczka opolskiego oddziału GDDKiA, ma to związek z montażem pętli indukcyjnych w ramach krajowego systemu zarządzania ruchem.- Dla kierowców jadących w kierunku Wrocławia nie będzie możliwy zjazd z autostrady A4 na węźle Krapkowice w godzinach od 22:00 do 2:00, natomiast dla kierowców jadących w kierunku Katowic zjazd z autostrady A4 zostanie zamknięty w godzinach od 2:00 do 6:00 rano - mówi Agata Andruszewska. W środę (28.03) od godziny 6:00 węzeł autostradowy w Krapkowicach będzie już całkowicie przejezdny.

Źródło: radio.opole.pl

Największa Grupa dealerska w Polsce północnej podbija Olsztyn!

27.03.2023 11:35

Grupa Plichta, firma wywodząca się z Trójmiasta, będąca trzecią co do wielkości siłą na polskim rynku handlu nowymi samochodami, wkracza do Olsztyna. W stolicy województwa warmińsko-mazurskiego swoją działalność rozpoczęły dwa salony marek Ford i Kia sygnowane logiem Grupy Plichta.

Źródło: www.olsztyn.com.pl

reklama
Kontakt z nami