Wiadomości z Polski  RSS
RPO: Rażąco niskie rekompensaty za utracony zarobek dla świadków w sądach


O podwyższenie kwot rekompensat za utracony zarobek dla świadków wzywanych do sądów - zaapelował Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jak zaznacza, obecnie taka rekompensata, to 82 zł brutto, zaś dzienne wynagrodzenie przy płacy minimalnej wynosi 102 zł.

Źródło: fakty.interia.pl

Wiceminister rolnictwa: Zwalczenie ASF niemożliwe bez wybicia dzików


- Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń nie będzie możliwe bez wybicia dzików. Zależy także od "neutralizacji" interesów różnych grup, które zainteresowane są np. utrzymywaniem stref z ograniczeniami, by pozyskać tańszy surowiec - uważa wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

Źródło: fakty.interia.pl

Izrael nie chce Irvinga w Polsce

Izraelski minister diaspory i oświaty Naftali Bennett domaga się, aby polskie władze nie wpuszczały Davida Irvinga do naszego kraju. Brytyjski historyk polemizujący z oficjalną wykładnią dziejów II wojny światowej, a zwłaszcza z zagadnieniem komór gazowych, ma bowiem przyjechać do Polski wraz z wycieczką, która zwiedzi pozostałości po niemieckich obozach koncentracyjnych. Irving o swojej podróży do...

Źródło: wolna-polska.pl

MSZ potępia wyrok dla Pawło Hryba


"​Z najwyższym niepokojem przyjęliśmy informację o wyroku sześciu lat pozbawienia wolności dla ukraińskiego 20-latka Pawło Hryba, podstępnie porwanego w sierpniu 2017 roku przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa na terytorium Białorusi" - napisało polskie MSZ.

Źródło: fakty.interia.pl

​Premier o doniesieniach o dymisji szefowej MF: Nie było czegoś takiego


Doniesienia o dymisji szefowej resortu finansów Teresy Czerwińskiej, to "burza w szklance wody", nie było czegoś takiego - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek w Radiu Wrocław. Dodał też, że Czerwińska przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim oraz że na poniedziałek jest z nią wstępnie umówiony "na kolejne dyskusje".

Źródło: fakty.interia.pl

​Warszawa: Burmistrz Śródmieścia podał się do dymisji


Burmistrz warszawskiej dzielnicy Śródmieście, Krzysztof Czubaszek, złożył rezygnację. Rada dzielnicy w piątek 29 marca ma przyjąć ten wniosek i wybrać nowego burmistrza oraz jego zastępców. Dymisja burmistrza ma związek z aktem oskarżenia, który skierowała przeciwko niemu Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Zarzuty dotyczą działania na szkodę klubu piłkarskiego Legia Warszawa.

Źródło: fakty.interia.pl

​Sasin: Związek Nauczycielstwa Polskiego jest ściśle związany z opozycją


Intencje prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza są "czysto polityczne"; ZNP jest ściśle związany z opozycją - ocenił w piątek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Podkreślił, że "nie ma żadnego powodu" do dymisji szefowej MEN Anny Zalewskiej.

Źródło: fakty.interia.pl

​Zarząd PO przyjął propozycje kandydatów do PE


Zarząd PO przyjął propozycje rozmieszczenia kandydatów PO na listach Koalicji Europejskiej do PE; kwestią wciąż otwartą pozostaje start europosłanki Danuty Huebner, z którą ma jeszcze rozmawiać lider PO Grzegorz Schetyna. W sobotę koalicyjne listy zatwierdzi Rada Krajowa partii.

Źródło: fakty.interia.pl

​Zachodniopomorskie: Zapaliły się butle z gazem


Pożar butli zawierających acetylen wybuchł w piątek wieczorem na terenie jednej z firm w Myśliborzu (Zachodniopomorskie). Według informacji straży pożarnej, nikt nie ucierpiał.

Źródło: fakty.interia.pl

Akcja informacyjna PiS na samochodach ITD. Interwencja wojewody


"Poleciłem wycofanie akcji informacyjnej z pojazdów należących do administracji zespolonej. Wszystkich, którzy mogli poczuć się urażeni zaistniałą sytuacją, przepraszam" - napisał w oświadczaniu przekazanym PAP wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Źródło: fakty.interia.pl

Minister finansów podała się do dymisji? Sasin komentuje


"Nie ma rozbieżności między resortem finansów a Prawem i Sprawiedliwością ws. finansowania tzw. "piątki Kaczyńskiego"; doniesienia o dymisji szefowej resortu finansów Teresy Czerwińskiej "to klasyczne fake newsy""- powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Źródło: fakty.interia.pl

Brutalne zabójstwo studentki w 1998 roku. Nowe informacje


Sąd Apelacyjny w Krakowie zdecydował w piątek o przedłużeniu do 22 września aresztu wobec Roberta J., podejrzanego o brutalne zabójstwo studentki UJ Katarzyny Z. w 1998 r.

Źródło: fakty.interia.pl

Zawistowicz w RMF: Chcemy zapobiec najbardziej restrykcyjnej formie protestu, jaką jest strajk


"Dzisiaj mija 12. dzień naszej akcji protestacyjnej, jak do tej pory nie przybył do nas żaden przedstawiciel rządu czy MEN, od poniedziałku protest będzie miał charakter protestu głodowego" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Jolanta Zawistowicz, rzeczniczka sekcji oświaty małopolskiej Solidarności. "Nasza akcja polega na tym, aby zapobiec najbardziej restrykcyjnej formie protestu jaką jest strajk. Staramy się załatwić sprawy dorosłych bez udziału dzieci" - podkreśla gość Marcina Zaborskiego.

Źródło: fakty.interia.pl

USA: 31 marca 2019 protesty Polonii przeciwko prawu 115-171 (Act S.447)

Protesty środowisk Polonijnych Przeciwko Prawu 115-171 (Act S.447) Oświadczenie dla Prasy i Mediów W dniu 31 marca 2019 roku w USA odbędą się protesty środowisk polonijnych skierowane przeciwko prawu 115-171 (Act S.447), a także przeciwko kompromitującym zaniechaniom Polskiego Rządu i Sejmu w tym zakresie. Protesty odbędą się pod hasłami: „Repeal Fraudulent Act S.447”, „We Say...

Tagi: Sejm, Protesty
Źródło: wolna-polska.pl

CBA zatrzymało cztery osoby w związku z wyłudzeniem z ARiMR

#zrodlo

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby, które mają być związane z wyłudzeniem ponad 9 mln zł unijnego dofinansowania na hodowlę ryb - dowiedziała się PAP. Środki wypłacił pomorski oddział regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Źródło: fakty.interia.pl

Państwo terrorystyczne a korupcja

Wojna żydowsko-polska szaleje, dobiega już miesiąc od jej oficjalnego wznowienia. Nie widać dobrych działań władz państwowych na rzecz obrony Państwa i Narodu Polskiego. Wygląda na to że władzom jest dobrze. – Podejrzanie za dobrze. Pierwszą cechą państwa terrorystycznego jest, iż wymusza na obywatelach środki na swoje utrzymanie. Drugie, że na cele swojej wewnętrznej organizacji –...

Tagi: Korupcja
Źródło: wolna-polska.pl

Rajd kierowcy Brudzińskiego. Jest postępowanie SOP


Komendant SOP wszczął postępowanie w sprawie kierowcy szefa MSWiA, który przekroczył prędkość - poinformował PAP ppłk SOP Bogusław Piórkowski. Jak dodaje, jest to "standardowa procedura".

Tagi: GUS, MSWiA
Źródło: fakty.interia.pl

​Senat za ustanowieniem 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski


Senat poparł w czwartek ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski.

Tagi: Senat
Źródło: fakty.interia.pl

​Członek zarządu TVP Piotr Pałka zawieszony


Rada nadzorcza Telewizji Polskiej zawiesiła Piotra Pałkę w czynnościach członka zarządu spółki - podało biuro prasowe TVP. Pałka, uchodzący za człowieka prezydenta Andrzeja Dudy, sprawował swoją funkcję przez tydzień.

Źródło: fakty.interia.pl

Wiceminister rolnictwa: Dotychczasowy odstrzał dzików niewystarczający

#zrodlo

Wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński twierdzi, że dotychczasowy odstrzał dzików jest niewystarczający. Jego zdaniem, dalsze zmniejszanie populacji tych zwierząt jest konieczne, by skutecznie walczyć z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Źródło: fakty.interia.pl

Katastrofa budowlana na terenie dawnej fabryki porcelany Wałbrzych


21 ratowników przeszukuje w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie) gruzowisko po zawaleniu się części nieużytkowanego od lat budynku, w którym niegdyś była fabryka porcelany. Ratownicy sprawdzają, czy pod gruzami są ludzie.

Źródło: fakty.interia.pl

Prof. Monika Płatek wystartuje z list Wiosny


Warszawską "trójką" Wiosny w wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie karnistka, prof. Monika Płatek - poinformował w czwartek Robert Biedroń.

Źródło: fakty.interia.pl

​Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego będzie miał swoje święto


Szef MON Mariusz Błaszczak ustanowił doroczne Święto Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Nawiązujący do tradycji wojskowej asysty honorowej pułk będzie obchodzić święto 31 marca.

Źródło: fakty.interia.pl

Czy Paweł Graś skłamał przed komisją śledczą? Horała: Sprawdzimy to


Posłowie badają, czy były rzecznik rządu Paweł Graś skłamał w czasie dzisiejszego przesłuchania przed sejmową komisją śledczą ds. VAT. Chodzi o prawdziwość złożonego przez niego pod przysięgą oświadczenia, że nie zasiadał jako minister we władzach prywatnej spółki.

Źródło: fakty.interia.pl

Faszystowskie plakaty na wegańskich barach w Gdańsku. Dwie osoby z zarzutami

#zrodlo

Gdańska prokuratura postawiła dwóm osobom zarzuty rozwieszenia faszystowskich plakatów na trzech gdańskich wegańskich barach. Zarzucono im także stosowanie bezprawnych gróźb, propagowanie ustroju faszystowskiego i nawoływanie do nienawiści.

Źródło: fakty.interia.pl

Podlaskie: 8-latek przygnieciony przy rozładunku drzewa. Prokuratura bada sprawę


Prokuratura Rejonowa w Siemiatyczach (woj. podlaskie) wyjaśnia okoliczności śmierci 8-letniego dziecka, przygniecionego ciężkim kawałkiem drewna. Wszczęte postępowanie dotyczy nieumyślnego spowodowania śmierci - poinformowała PAP w czwartek szefowa prokuratury Magdalena Szepietowska.

Źródło: fakty.interia.pl

Episkopat o "wiarygodności" wykorzystywania seksualnego


W kwestii zgłaszania przypadków wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne Kościół uznaje wymogi państwowego prawa karnego, a jednocześnie szanuje wolność zgłaszających – czytamy w oświadczeniu rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Pawła Rytel-Andrianika.

Tagi: Seks
Źródło: fakty.interia.pl

"Rz": Metoda PiS na schowanie niewygodnych ustaw przed wyborami


Kierowanie projektów do organu, który nie chce się nimi zajmować - to pomysł partia rządzącej na schowanie ustaw, które są niewygodne, zwłaszcza przed wyborami - czytamy w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Źródło: fakty.interia.pl

​Ziobro: Rodzi się podejrzenie, że TSUE angażuje się w spór polityczny w Polsce


Wyznaczenie na 23 maja, w przeddzień wyborów do PE w Polsce, terminu, w którym rzecznik generalny TSUE ma wydać opinię w sprawie KRS, rodzi podejrzenie, że Trybunał Sprawiedliwości UE angażuje się w spór polityczny w naszym kraju - uważa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro .

Źródło: fakty.interia.pl

Jak Polacy oceniają pracę rządu i prezydenta? Nowy sondaż

#zrodlo

43 proc. badanych dobrze ocenia w marcu pracę rządu Mateusza Morawieckiego (wzrost o 6 pkt proc.). 43 proc. ocenia tę pracę źle - wynika z sondażu Kantar Public. 44 proc. jest zadowolonych z pracy premiera, a 41 proc. niezadowolonych. Z kolei 49 proc. dobrze ocenia prezydenta Andrzeja Dudę, a 39 proc. - źle.

Źródło: fakty.interia.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami