Wiadomości z Polski  RSS
Ks. Adam Boniecki: Kościół stał się firmą obsługującą duchowe potrzeby


​- Kościół stał się firmą obsługującą duchowe potrzeby - mówił ksiądz Adam Boniecki w Krakowie podczas trwającego obecnie Copernicus Festivalu. Duchowny wymienił pułapki językowe kaznodziejów, odniósł się do tuszowania czynów wykorzystywania seksualnego przez biskupów, a także wskazał na działanie, które - w jego ocenie - może wpłynąć na budowanie więzi z Kościołem katolickim.

Tagi: Kraków, Seks
Źródło: fakty.interia.pl

Brejza: W ponad trzy lata MSZ wydało 1,78 mln zł na projekty związane z o. Rydzykiem


Od grudnia 2015 roku do kwietnia 2019 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych dofinansowało projekty związane z o. Tadeuszem Rydzykiem na kwotę 1,78 mln zł - poinformował poseł PO Krzysztof Brejza.

Źródło: fakty.interia.pl

​Onet: 13-latka umierała z bólu, a lekarz przyjmował znajomego

#zrodlo

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie 13-letnia dziewczynka umierała z bólu, podczas gdy lekarz dyżurny przyjmował swojego znajomego - informuje Onet.

Źródło: fakty.interia.pl

Polski rząd zaskarżył do TSUE tzw. ACTA2


Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE ws. dyrektywy o prawach autorskich - poinformowała w piątek rzecznik MSZ Ewa Suwara.

Źródło: fakty.interia.pl

​Kaczyński o wypowiedzi Schetyny: Wyraz głębokiej pogardy dla zwykłych ludzi


"Wypowiedź lidera PO Grzegorza Schetyny, o tym, że to, co robią osoby pełniące kierownicze funkcje publiczne ws. powodzi jest "politycznym kabaretem", to skandal i wyraz bardzo głębokiej pogardy dla zwykłych ludzi; PO jest oderwana od społeczeństwa" - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Źródło: fakty.interia.pl

Ostatnie sondaże przed ciszą wyborczą. Kto liderem?


W publikowanych na ostatniej prostej kampanii wyborczej sondażach widać znaczne rozbieżności - w jednym na czoło stawki wysuwa się Prawo i Sprawiedliwość, w kolejnym Koalicja Obywatelska. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w najbliższą niedzielę.

Źródło: fakty.interia.pl

Ks. Studnicki: myślę, że po 1 czerwca pojawią się doniesienia o rozliczaniu biskupów


Doniesienia o biskupach pociąganych do odpowiedzialności za tuszowanie przypadków przestępstw seksualnych duchownych zaczną pojawiać się po 1 czerwca, kiedy w życie wejdzie motu proprio papieża Franciszka - zapowiedział koordynator medialny Centrum Ochrony Dziecka ks. Piotr Studnicki.

Tagi: NATO, Seks
Źródło: fakty.interia.pl

Ostatni dzień kampanii przed wyborami europejskimi. Na żywo


Na finiszu kampanii wyborczej przed niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego partie polityczne nie zwalniają tempa. Organizują konwencje wyborcze, wiece i konferencje prasowe. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.

Tagi: Parlament
Źródło: fakty.interia.pl

Na ile ufać przedwyborczym sondażom?


Ostatnie tygodnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego to sondażowa gorączka. Jak do wyników badań podejść "na trzeźwo"? Na co, poza liczbami, powinniśmy zwrócić uwagę? Sondażowe zawiłości objaśnia w rozmowie z Interią dr Adam Gendźwiłł, socjolog z Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej Uniwersytetu Warszawskiego, członek zespołu Centrum Badań Ilościowych nad Polityką Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Źródło: fakty.interia.pl

Wylała Serafa. Stary Bieżanów pod wodą

#zrodlo

W czwartek popołudniu w Krakowie wylała rzeka Serafa. Pod wodą znalazł się Stary Bieżanów. Strażacy wraz z mieszkańcami umacniali przerwany wał. W podtopiony rejon krakowska drogówka eskortowała "na sygnałach" ciężarówki transportujące worki z piaskiem. Jak podaje portal lovekrakow.pl. w piątek rano poziom wody w rzece spadł o 70 cm. Wcześniej w czwartek zbiornik retencyjny w Bieżanowie wizytował Mateusz Morawiecki. "Dzięki zbiornikowi retencyjnemu Bieżanów na rzece Serafa mieszkańcy Starego Bieżanowa w Krakowie mogą czuć się...

Źródło: fakty.interia.pl

Wójt Wilkowic: Zagrożenie przerwania zapory jest realne i z każdą chwilą rośnie


"Zagrożenie przerwania zapory jest realne i z każdą chwilą - z uwagi na stopień nasiąknięcia korony wału wodą - większe" - ocenił w czwartek wieczorem wójt Wilkowic pod Bielsko-Białą Janusz Zemanek. Dodał, że cały czas prowadzone są badania zawilgocenia zapory.

Źródło: fakty.interia.pl

Tajemniczy manuskrypt Wojnicza w Warszawie. "Żadna z liter nie została odkodowana"


Prawie 9 tys. zł - tyle kosztuje kopia jednego z najbardziej sensacyjnych manuskryptów w historii, dostępna na Warszawskich Targach Książki. Chodzi o XV-wieczny Manuskrypt Wojnicza - od nazwiska Polaka, który go odnalazł, Michała Wojnicza. Do tej pory nie wiadomo, o czym jest ponad 200-stronicowa księga. Wciąż nie udało się rozpoznać języka, w jakim została napisana.

Źródło: fakty.interia.pl

Alarm powodziowy w Krakowie


W czwartek wieczorem prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ogłosił alarm powodziowy na obszarze Krakowa. Poziom wody w Wiśle na wodowskazie na Bielanach przekroczył 5,2 metra.

Źródło: fakty.interia.pl

Wybory do PE. Debata przedstawicieli komitetów


W czwartek w studiu TVP odbyła się debata przedstawicieli komitetów startujących w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w niedzielę 26 maja.

Źródło: fakty.interia.pl

Prezydent: Idźmy na wybory. Każdy głos ma znaczenie

#zrodlo

- Każdy głos ma znaczenie, każdy głos jest ważny. Idźmy na wybory, bo wysoka frekwencja będzie potwierdzeniem wysokiej jakości polskiej demokracji - zaapelował prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, idąc do urn, Polacy wraz z obywatelami innych krajów UE, zdecydują o kierunku rozwoju Europy.

Źródło: fakty.interia.pl

Premier: Koncentrujemy się na bezpieczeństwie ludzi


Koncentrujemy się na tym, żeby ratować życie i bezpieczeństwo ludzi. Wiele osób zostało ewakuowanych i mają zapewnione miejsca noclegowe - mówił premier Mateusz Morawiecki w okolicach stopnia wodnego w Łączanach (woj. małopolskie) w wywiadzie dla Polsat News. Szef rządu zapowiedział także szybkie dostarczenie środków z budżetu klęsk żywiołowych do gmin dotkniętych powodzią.

Źródło: fakty.interia.pl

RCB: Przez Małopolskę przechodzi fala wezbraniowa


Przez Małopolskę przechodzi fala wezbraniowa na Wiśle - poinformowało w czwartek wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Zagrożone są powiaty: chrzanowski, oświęcimski, wadowicki, krakowski, Kraków, wielicki, bocheński, brzeski. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ogłosił alarm powodziowy.

Źródło: fakty.interia.pl

Wójt Wilkowic zarządził ewakuację z okolic zapory. Niektórzy mieszkańcy zostają


Wójt gminy Wilkowice Janusz Zemanek, po posiedzeniu sztabu kryzysowego, podjął w czwartek decyzje o ewakuacji ok. 80 mieszkańców z 30 domów położonych poniżej zapory na potoku Wilkówka. Istnieje zagrożenie, że zapora może pęknąć. Część ewakuowanych schroniła się u rodzin, jednak kilka osób nie zdecydowało się na opuszczenie swoich domów.

Tagi: Gminy
Źródło: fakty.interia.pl

Ponad 1,6 tys. interwencji straży pożarnej w związku z pogodą


W całym kraju do godz. 14.00 odnotowano 1665 interwencji straży pożarnej związanych z intensywnymi opadami deszczu, silnym wiatrem i pompowaniem wody w związku z zagrożeniem powodziowym - poinformowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Źródło: fakty.interia.pl

Komisje senackie: PiS składa 30 poprawek do noweli Kodeksu karnego


Pakiet 30 poprawek do nowelizacji Kodeksu karnego - m.in. dotyczące art. 212 i kary tzw. bezwzględnego dożywocia - złożyli w czwartek senatorowie klubu PiS podczas rozpatrywania tej noweli przez dwie połączone komisje senackie. Ponadto 22 poprawki zaproponowało też Biuro Legislacyjne Senatu.

Tagi: NATO, Senat
Źródło: fakty.interia.pl

Paraliż komunikacyjny w centrum Krakowa


Sparaliżowany jest ruch w centrum Krakowa. Na ul. Basztowej na trakcję tramwajową i na jezdnię runęło drzewo.

Źródło: fakty.interia.pl

Sondaż Kantar dla TVN: PiS przed Koalicją Europejską


W wyborach do Parlamentu Europejskiego 36 proc. Polaków zamierza oddać głos na PiS, 34 proc. - na Koalicję Europejską, a 8 proc. badanych deklaruje poparcie Wiosny Roberta Biedronia - wynika z sondażu Kantar dla TVN24 i "Faktów" TVN.

Źródło: fakty.interia.pl

Na rzeszowskim oddziale TVP pojawił się napis „Telewizja PiS Polin”. Bańka: „TVPiS przybrała prawdziwą nazwę”

Na budynku TVP Rzeszów ktoś napisał „Telewizja PiS Polin”, przekreślając słowo „Polska” w nazwie stacji. O tym fakcie poinformował na Facebooku kandydat Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy na europosła Damian Bańka. Według doniesień portalu „Rzeszów News”, w nocy z wtorku na środę policja została poinformowana o akcie wandalizmu. Ktoś czerwonym sprayem skreślił słowo „Polska” w...

Źródło: wolna-polska.pl

Sondaż: Koalicja Europejska wychodzi na prowadzenie


Koalicja Europejska na pierwszym miejscu z 37-proc. poparciem - wynika z ostatniego sondażu Pollstera dla "Super Expressu" przed niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Źródło: fakty.interia.pl

PO-KO: Kontakty z politykami PiS dyskwalifikują Julię Przyłębską


"Regularne kontakty towarzyskie z politykami PiS dyskwalifikują Julię Przyłębską jako szefa Trybunału Konstytucyjnego. Spotkania towarzyskie szefa partii rządzącej z szefową TK to sytuacja patologiczna" - ocenili w czwartek posłowie PO-KO.

Źródło: fakty.interia.pl

Podtopienia i powodzie. Kilkuset żołnierzy w akcji


Kilkuset żołnierzy i 28 jednostek sprzętu bierze udział w akcji usuwania skutków podtopień i powodzi na terenie trzech województw: podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego - poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Narodowej.

Źródło: fakty.interia.pl

Uczestnicy protestu niepełnosprawnych nadal z zakazem wstępu do Sejmu


Zakaz wstępu do Sejmu dla niektórych osób uczestniczących w ubiegłym roku w proteście osób niepełnosprawnych na razie obowiązuje - poinformował dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka. Kluczowe pozostają kwestie organizacyjne i bezpieczeństwa, które wówczas zostały "naruszone w istotny sposób" - dodał.

Źródło: fakty.interia.pl

Protest niepełnosprawnych w Warszawie


W czwartek w południe przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie rozpoczął się protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Odczytano tam list do prezydenta Andrzeja Dudy. Następnie uczestnicy przeszli przed Kancelarię Premiera, skąd udali się pod Sejm.

Źródło: fakty.interia.pl

Platforma oskarża: PiS uchwaliło amnestię dla pedofilów


"​Zamiast zaostrzyć sankcje za pedofilię i jej ukrywanie, PiS uchwalił amnestię dla pedofilów" - uważają przedstawiciele klubu parlamentarnego PO-KO. Ich zdaniem konieczne jest odrzucenie w Senacie niedawnej nowelizacji Kodeksu karnego.

Źródło: fakty.interia.pl

Biedroń: PiS nie kalkuluje się wspieranie niepełnosprawnych


"Jeżeli ten rząd ma pieniądze na 'Misiewiczów', na ławki niepodległości, na kolejkę na Kasprowy, musi znaleźć też pieniądze na osoby z niepełnosprawnościami" - oświadczył lider Wiosny Robert Biedroń.

Źródło: fakty.interia.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami