Ciekawostki  RSS
Trudny quiz z wiedzy ogólnej. Tylko dla orłów!


Z którego języka pochodzą giełdowe określenia "hossa" i "bessa"? Czy prezydenci Stanów Zjednoczonych, Gerald Ford i Richard Nixon kiedykolwiek odwiedzili Polskę? Który trunek pija się podczas japońskiej ceremonii cha-no-yu? W tym quizie nie ma łatwych pytań. Życzymy powodzenia!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Quiz dla dzieci, z którym nie poradzi sobie większość dorosłych


Jak ma na imię ojciec Simby? Z których kolorów składa się flaga Słowacji? Kiedy zaczyna się kalendarzowa zima? W tym quizie zadajemy 20 pytań, z którymi nie powinno mieć problemu żadne dziecko. A Ty? Życzymy powodzenia!

Tagi: Zima
Źródło: wiadomosci.onet.pl

20 wielkich postaci historycznych. Rozpoznasz ich na zdjęciach?


W tym quizie prezentujemy sylwetki 20 wielkich postaci historycznych. Waszym zadaniem jest zgadnąć, kogo przedstawia zdjęcie. Jeśli jesteście dobrzy z historii, to na pewno nie będziecie mieli problemu z rozwiązaniem tego quizu. Życzymy powodzenia!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Flexicore – pierwszy tani wydajny plastikowy procesor nadający się do masowej produkcji


Od dekad elastyczna elektronika była niewielką niszą. Teraz może być gotowa, by wejść do mainstream'u, stwierdził Rakesh Kumar, lider zespołu, który stworzył plastikowy procesor. O elektronice zintegrowanej w praktycznie każdym przedmiocie, od podkoszulków poprzez butelki po owoce, słyszymy od lat. Dotychczas jednak plany jej rozpowszechnienia są dalekie od realizacji, a na przeszkodzi stoi brak elastycznego, plastikowego, wydajnego i taniego procesora, który można by masowo produkować.

Tagi: Leki
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Sześćdziesiąt tysięcy złotych na badania bocianów białych


Fundacja KGHM Polska Miedź przekazała Uczelnianemu Kołu Ligi Ochrony Przyrody na Uniwersytecie Zielonogórskim (UZ) 60 tys. zł. Dzięki temu zostaną zakupione loggery - niewielkie urządzenia rejestrujące położenie ptaka za pomocą systemu GPS - do założenia na młodych bocianach.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W serii „Miasta polskie” zaprezentowano znaczek z 750-letnim Lublińcem


Kilka dni temu do obiegu wszedł kolejny znaczek pocztowy z serii „Miasta polskie”. Widnieje na nim 750-letni Lubliniec, jedno z najstarszych miast Śląska. Na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu (ang. FDC, od first day cover) wykorzystano fotografię Zamku w Lublińcu Daniela Dmitriewa.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Żyje i kopuluje na naszej skórze. Tak się uprościł, że grozi mu zagłada lub zmieni się w symbionta


Na skórze większości z nas mieszka nużeniec ludzki (Demodex folliculorum). Ten niewielki roztocz jest zwykle organizmem komensalicznym, chociaż czasem może wywołać chorobę o nazwie nużyca. Międzynarodowy zespół naukowy stwierdził właśnie, że zwierzę tak bardzo się uprościło, że może wyginąć lub zmienić się w symbionta, organizm z obecności którego czerpiemy korzyści.

Tagi: The Sun
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wiemy, gdzie narodziła się Czarna Śmierć


Czarna Śmierć, największa pandemia w historii, trwała w latach 1346–1353. Wiemy, że wywołała ją bakteria Yersinia pestis, jednak jej źródła pozostają tajemnicą. Naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku, Uniwersytetu w Tybindze oraz University of Stirling przebadali starożytne genomy Y. pestis i stwierdzili, że źródeł pandemii należy szukać w Azji Środkowej.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Dziecko przyszło pod ołtarz i się zaczęło. "Są jakieś granice"


Podczas mszy świętej doszło do nietypowego zajścia. Jedno z dzieci obecnych w kościele odłączyło się od rodziców i weszło na ołtarz. Internauci po tym, jak zobaczyli nagranie, są zaskoczeni zachowaniem zarówno księży, jak i rodziców.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

W Krakowie stanie jeden z najpotężniejszych superkomputerów na świecie


Do końca przyszłego roku w Krakowie stanie jeden z najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Akademickie Centrum Komputerowe CYRONET AGH zostało wytypowane przez Europejkie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC JU) jako jedno z 5 miejsc w Europie, w których zostaną zainstalowane komputery tworzące ogólnoeuropejską sieć przetwarzania danych.

Tagi: Komputery
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Cenne odkrycie w Holandii. Rzymska świątynia na granicy Imperium Romanum


Posągi bogów, resztki darów dla Merkurego i Herkulesa, ołtarze i liczne artefakty – to pozostałości rzymskiej świątyni, którą odkrywają właśnie archeolodzy w pobliżu miejscowości Zevenaar w holenderskiej prowincji Gelderland. Dość dobrze zachowany zabytek jest unikatowy na terenie dzisiejszej Holandii.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Białystok: ruszyła Międzynarodowa Letnia Szkoła Grzybów 2022


Ruszyła organizowana przez Politechnikę Białostocką Międzynarodowa Letnia Szkoła Grzybów 2022 (International Mushroom Summer School 2022, IMSS 2022). Specjaliści przybliżą młodym naukowcom bogactwo gatunków grzybów, a także nauczą, jak prawidłowo pozyskiwać oraz (oznaczać) identyfikować materiał grzybowy do badań naukowych.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Tysiące poległych i brak ciał. Co się stało z zabitymi pod Waterloo?


Ostateczna klęska Napoleona, bitwa pod Waterloo, pochłonęła tysiące ofiar. Ta jedna z najbardziej znanych bitew w dziejach już w chwili jej zakończenia obrosła legendą, stała się tematem sztuki, a z czasem przedmiotem badań naukowych. Ledwie opadł dym wystrzałów, a na polu bitwy pojawili się pierwsi turyści, którzy pozostawili liczne opisy pola bitwy zasłanego ciałami poległych i rannych, ewakuacji rannych oraz grzebania i palenia zwłok. Dotychczas jednak na polu bitwy znaleziono pojedyncze szczątki. Co się więc stało ze zwłokami?

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Kamień Pomorski: na wewnętrznej ścianie szczytowej katedry odkryto wyryty w średniowiecznych cegłach znak związany z magią ochronną


Na wewnętrznej ścianie szczytowej na gotyckim filarze katedry w Kamieniu Pomorskim odkryto niezwykłe „graffiti” - wyryty w średniowiecznych cegłach znak apotropeiczny (od gr. αποτρόπαιος – odwracający). Jak wyjaśniono na profilu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej na FB, miał on zabezpieczyć świątynię i wiernych przed mocami zła. Mógł być to demon, złe duchy lub czarownice.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komórki krwi powstają nieco inaczej niż sądzono. Może mieć to znaczenie dla walki z nowotworami


Komórki krwi powstają w inny sposób, niż dotychczas sądzono, informują na łamach Nature naukowcy z Boston Children's Hospital. Podczas badań na myszach wykazali oni, że komórki takie są tworzone nie z jednego, a z dwóch typów komórek prekursorowych. To zaś może mieć olbrzymie znaczenie dla leczenia nowotworów krwi, przeszczepów szpiku kostnego oraz rozwoju immunologii.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wielka susza dała impuls do powstania islamu?


Pierwsza połowa VI wieku to na terenie Arabii okres olbrzymich niepokojów. Rozpada się najpotężniejsze z tamtejszych państw, królestwo Himajrytów, co pociąga za sobą kolejne zmiany prowadzące do rozpadu innych organizmów politycznych i społecznych. Sto lat później pojawia się islam, który od tamtej pory odgrywa dominującą rolę w tej części świata.

Tagi: Susza, Islam
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Ten widok może cię zaskoczyć. Tak właśnie wyglądają najsłynniejsze miejsca na świecie


Nasze podróżnicze oczekiwania często mogą mieć mało wspólnego z rzeczywistością. Szczególnie jeśli wyobrażenie o słynnych zabytkach budujemy na Instagramie. Zrobienie pięknego zdjęcia, na którym jesteśmy tylko my i zabytek często graniczy z cudem i wymaga sporych umiejętności. W rzeczywistości bowiem wokół najcenniejszych światowych budowli gromadzą się prawdziwe tłumy.

Tagi: Instagram
Źródło: wiadomosci.onet.pl

To tam diabeł wymierzał sprawiedliwość. Głaz z legend odnaleziony


Legendy głoszą, że to właśnie na tym głazie diabeł wymierzał sprawiedliwość kłamcom, oszustom i mordercom, a tajemnicze zagłębienia uznawane są za ślady jego kopyt. "Diabelski Głaz" został odnaleziony w lesie pod Szczecinem.

Tagi: Szczecin, ZUS
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Powstał superwydajny fotoniczny układ scalony wykorzystujący polaryzację światła


Światło posiada niezwykle interesującą cechę. Jego fale o różnej długości nie wchodzą ze sobą w interakcje. Dzięki temu można jednocześnie przesyłać wiele strumieni danych. Podobnie, światło o różnej polaryzacji również nie wchodzi w interakcje. Zatem każda z polaryzacji mogłaby zostać wykorzystana jako niezależny kanał przesyłania i przechowywania danych, znakomicie zwiększając gęstość informacji.

Tagi: Kanada
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Warszawa: grzywna dla właściciela niszczejącego drewnianego dworku. W XIX w. należał on do chrzestnego Fryderyka Chopina


Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nałożył na właściciela niszczejącego drewnianego dworu przy ul. Łączyny 53 w Warszawie grzywnę w wysokości 10 tys. zł. W XIX w. - w latach 1842-66 - dworek należał do Fryderyka Skarbka, ojca chrzestnego Fryderyka Chopina.

Tagi: Warszawa
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Gwałtowna śmierć gwiazdy. Pobliski biały karzeł pożera szczątki swojego układu planetarnego


Śmierć gwiazdy musiała być tak gwałtowna, że powstały w jej wyniku pobliski biały karzeł wchłania obecnie materię zarówno z wewnętrznych, jak i zewnętrznych obszarów swojego układu planetarnego. Astronomowie po raz pierwszy zaobserwowali białego karła pochłaniającego szczątki zarówno planet skalistych, jak i obiektów lodowych. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy, by na powierzchnię białego karła jednocześnie opadały te oba typy obiektów. Mamy nadzieję, że dzięki temu lepiej zrozumiemy układy planetarne, które wciąż pozostają nienaruszone

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Archeolodzy trafili na jeden z największych anglosaskich cmentarzy


Jedno z największych anglosaskich cmentarzysk to kolejne odkrycie na trasie budowy szybkiej kolei HS2. Odkrycie tym cenniejsze, że większość pochówków zawiera cenne dobra grobowe wysokiej jakości, co sugeruje, że miejsce spoczynku w dzisiejszym Wendover w Buckinghamshire służyło bogatej społeczności, zamieszkującej te ziemie już po odejściu Rzymian, a przed podbojem Wysp Brytyjskich przez armię Wilhelma zdobywcy.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Na suknię ślubną wydała jedynie 39 zł. "Jak z Hollywood"


Tania suknia ślubna to marzenie niejednej przyszłej żony. Dobra powinna być zatem nie tylko tania, ale i ładna. Aby to osiągnąć, wystarczy udać się w jedno miejsce!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Niewielki startup, przy wsparciu Pentagonu, chce wysłać w kosmos reaktor fuzyjny. Eksperci sceptyczni


Przed miesiącem należąca do Pentagonu Defense Innovation Unit przyznała firmie Avalanche Energy grant na stworzenie prototypu urządzenia Orbitron, które ma generować ciepło lub elektryczność na potrzeby napędu prototypowego satelity. Satelita ma trafić w przestrzeń kosmiczną już w 2027 roku. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Orbitron ma być niewielkim reaktorem, w którym ma zachodzić... fuzja jądrowa

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Muzeum Oręża w Kołobrzegu pozyskało unikatowe kuliste schrony z II wojny światowej


Od kilku lat Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu prowadzi „Projekt Schron”. Polega on na zabezpieczaniu, konserwacji i udostępnianiu małych obiektów fortyfikacyjnych, które są zabytkami militarnymi. Ostatnio udało się pozyskać unikatowe niemieckie schrony bojowe Kugelstand z końca II wojny światowej

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Co ciągnie kota do kocimiętki?


Każdy chyba słyszał, że koty uwielbiają kocimiętkę. Wydaje się, przyciąga je ona nieodpartą siłą. Koty tarzają się w niej, ocierają, liżą i żują. Powszechnie akceptuje się wyjaśnienie, że kocimiętka zawiera związki wprawiające koty w stan euforii. Japońscy naukowcy dowodzą, że nie jest to jedyne możliwe wyjaśnienie.

Tagi: Koty
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Mastodont Buesching zginął w walce 160 kilometrów od domu. Ciosy zdradzają historię jego życia


Przed około 11 200 laty na północnym wschodzie stanu Indiana samotny mastodont zginął podczas walki o samice. Rywal zabił go przebijając swoim potężnym ciosem prawą stronę czaszki. Zachowany w 80% szkielet Bueschinga, bo tak został nazwany zabity, odkryto w 1998 roku w torfowisku w pobliżu Fort Wayne. Teraz, dzięki analizie ciosów wiemy, że 8-tonowy mastodont poniósł śmierć około 160 kilometrów na północ od swoich rodzinnych terenów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Sztuczna inteligencja znalazła ślady ognia sprzed miliona lat


Opanowanie ognia przez naszych przodków było jedną z największych innowacji w dziejach. Zrozumienie procesu opanowywania ognia przez przodków H. sapiens, poznanie miejsca i czasu jego ujarzmienia może mieć olbrzymie znaczenie dla opisu ewolucji człowieka i naszej wczesnej historii. Może w tym pomóc sztuczna inteligencja, która właśnie odkryła dowody na rozpalanie ognia na izraelskim stanowisku archeologicznym sprzed miliona lat.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Polska badaczka rozwiązała zagadkę Palmyreńskiego Boga Anonimowego


W ciągu dziesięcioleci w Palmyrze - starożytnym mieście znajdującym się na terenie dzisiejszej Syrii - znaleziono ponad 200 inskrypcji z tajemniczymi formułami skierowanymi do anonimowego boga. Napisy te zainteresowały dr Aleksandrę Kubiak-Schneider, której udało się stwierdzić, kto był ich adresatem.

Tagi: Syria
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Rzeki całego świata zanieczyszczone lekarstwami. Pobrano też próbki z Polski


Od ponad 20 lat wiadomo, że lekarstwa, które zażywamy, w końcu trafiają do rzek. Tam mogą szkodzić ekosystemowi i przyczyniać się do wzrostu antybiotykooporności. Jednak dotychczas większość badań nad zanieczyszczeniami lekami było wykonywanych w Europie, Ameryce Północnej i Chinach.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami