Ciekawostki  RSS
Roboty cząsteczkowe działają w stadzie


Grupa naukowa z MIT oraz Uniwersytetów Columbia, Cornell i Harvarda, wzorując się na systemach biologicznych, stworzyła system złożony z niewielkich prostych robotów, które w grupie są w stanie przemieszczać się, transportować przedmioty i wykonywać inne zadania.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wzorce działania seryjnych morderców i morderczyń powiązano z myśliwsko-zbieracką przeszłością naszego gatunku


Mężczyźni będący seryjnymi mordercami polują na swoje ofiary, które są często obcymi dla nich ludźmi, zaś kobiety popełniające to samo przestępstwo "gromadzą" ofiary, obierając na cel osoby z otoczenia, które mogą znać (często robią to dla korzyści finansowych).

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Polacy współautorami odpornego materiału do reaktorów syntezy termojądrowej

#zrodlo
Naukowcy, a wśród nich Polacy, opracowali nowy, bardzo odporny na promieniowanie materiał. Może on zrewolucjonizować projektowanie elementów konstrukcyjnych w reaktorach syntezy termojądrowej.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Syrop glukozowo-fruktozowy sprzyja wzrostowi guzów jelita grubego


Syrop glukozowo-fruktozowy sprzyja wzrostowi guzów jelita grubego, przynajmniej u myszy.

Tagi: Syria
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Najlepszy przewodnik topologiczny: spiralna struktura kluczem do egzotycznych odkryć


Specjaliści z Princeton University poinformowali właśnie o odkryciu najbardziej wytrzymałego izolatora topologicznego. To cienki kryształ o strukturze podobnej do DNA czy też spiralnych schodów. Odkrywcy nazwali go topologicznym kryształem chiralnym.

Tagi: Prince, Lato
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Nikt tak dobrze biruanga nie zmałpuje, jak drugi biruang


Biruangi malajskie (Helarctos malayanus), najmniejsze niedźwiedzie świata, umieją precyzyjnie naśladować mimikę pyska innego niedźwiedzia. Jak widać, taka forma komunikacji nie jest domeną wyłącznie naczelnych.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Kwaśne środowisko sprzyja przerzutom nowotworowym


Od dawna wiadomo, że w guzach nowotworowych znajdują się obszary o wysokiej kwasowości (niskim pH). Zwykle obszary takie znajdowały się głęboko wewnątrz guza, gdzie było dostępne niewiele tlenu. Jednak nowe badania przeprowadzone przez naukowców z MIT wskazują, że również powierzchnia guza jest wysoce kwasowa, dzięki czemu guz jest bardziej agresywny i tworzy przerzuty.

Tagi: Badania
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Japońska firma sprzedaje miód z szerszeniami


Firma z prefektury Ōita, która specjalizuje się w sprzedaży niewielkich serii miodów, oferuje klientom Honey with Hornets z zatopionym szerszeniem azjatyckim (Vespa mandarinia japonica to podgatunek występujący w Japonii). Określenie zatopiony nie jest przy tym wyłącznie opisem technicznych aspektów produktu, ale stwierdzeniem faktu, gdyż owad został żywcem zatopiony w miodzie.

Tagi: Honda, Azja
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Dzięki nowej metodzie syntezy związków przeciwbiałaczkowych będzie można zarzucić hodowlę drzew

#zrodlo
Chemicy z Uniwersytetu Stanowego Oregonu opatentowali metodę syntezy związków przeciwbiałaczkowych, które dotąd można było pozyskiwać wyłącznie dzięki głowocisom, np. Cephalotaxus hainanensis.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Więcej dwutlenku węgla obniża wartości odżywcze zbóż


Naukowcy z Północnowschodniego Instytutu Geografii i Agroekologii Chińskiej Akademii Nauk przeprowadzili badania wpływu dwutlenku węgla na plony i jakość zbóż. Okazuje się, co potwierdzają wcześniejsze badania, że zwiększenie koncentracji CO2 w atmosferze do pewnego stopnia zwiększa plony, jednak prowadzi do spadku ilości składników odżywczych w roślinach.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Króliki lubią rośliny z dużą ilością DNA


Króliki lubią jeść rośliny z dużą ilością DNA (o większym genomie). Bezkręgowce, np. ślimaki, wykazują natomiast odwrotne preferencje.

Tagi: NATO
Źródło: kopalniawiedzy.pl

W epoce brązu na Półwyspie Iberyjskim udomowiono lisy


W północno-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego, pomiędzy III a II tysiącleciem przed Chrystusem szeroko rozpowszechnione były praktyki grzebania zwierząt ze zmarłymi ludźmi. Naukowcy odkryli właśnie, że w tym czasie ludzie udomowili nie tylko psy, ale również lisy, na co wskazuje dieta podobna do tej, jaką spożywali właściciele zwierząt.

Tagi: Psy
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Witamina D może obniżyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.


Witamina D sprzyja większej wrażliwości na insulinę, obniżając w ten sposób poziom glukozy i ryzyko cukrzycy typu 2.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Konserwatyści są zdrowsi, bo są bardziej odpowiedzialni?


Nauka dość dobrze udokumentowała fakt, że osoby o poglądach konserwatywnych są zdrowsze, niż osoby o poglądach bardziej liberalnych. Według badań przeprowadzonych przez Eugene'a Y. Chana z australijskiego Monash University lepsze zdrowie osób o poglądach konserwatywnych to skutek ich większej odpowiedzialności.

Tagi: Zdrowie
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Deska klozetowa do monitorowania stanu chorych z zastoinową niewydolnością serca


Deski klozetowe monitorujące stan pacjentów z zastoinową niewydolnością serca są przygotowywane do komercjalizacji. Ich stosowanie w warunkach domowych powinno zmniejszyć częstość ponownych hospitalizacji.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Odkryto pierwsze zachowane w skamieniałości niezłożone ptasie jajo


Odkryto pierwsze zachowane w skamieniałości niezłożone ptasie jajo. Około 110 mln lat temu znajdowało się ono w ciele ptaka wielkości wróbla - Avimaia schweitzerae.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Bioinspirowane urządzenie do wytwarzania plazmy w wodzie


Zaciskając szczypce, krewetki z rodzaju Alpheus uwalniają bąbelki wytwarzające plazmę i falę uderzeniową ogłuszającą ofiary. Ostatnio naukowcy odtworzyli to zjawisko za pomocą szczypiec wydrukowanych w 3D w laboratorium. Mają nadzieję, że po ulepszeniu ten wzorowany na naturze wynalazek znajdzie zastosowanie np. w medycynie.

Tagi: Medycyna
Źródło: kopalniawiedzy.pl

To dzięki rozwojowi rolnictwa wymawiamy „f” i „w”


Damian Blasi z Instytutu Historii Człowieka im. Maksa Plancka, Steven Moran z Instytutu Lingwistyki w Zurichu oraz ich koledzy z Francji, Holandii i Singapuru połączyli dane paleoantropologiczne, lingwistyki historycznej oraz biologii ewolucyjnej i na tej podstawie dostarczyli dowodów, że w neolicie doszło do ogólnoświatowej zmiany dźwięków w językach.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Substancja z grzyba pasożytującego na gąsienicach nadzieją dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów


Zarażający gąsienice grzyb - maczużnik bojowy (Cordyceps militaris) - a właściwie wytwarzana przez niego kordycepina, daje nadzieję pacjentom z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Zadziwiająco sucha Ryugu


Japońska sonda Hayabusa 2 przybyła na orbitę asteroidy Ryugu w czerwcu 2018 roku. Dotychczas wysłała na nią trzy lądowniki i pobrała próbkę materiału z powierzchni. Wykonała też liczne pomiary i zdjęcia asteroidy. Wczoraj, podczas Lunar and Planetary Science Conference w Teksasie, zaprezentowane pierwsze wyniki badań.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Dieta uwzględniająca ryby może pomóc w profilaktyce astmy


Jedzenie ryb może pomóc w zapobieganiu astmie.

Tagi: Jedzenie
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Zapraszamy na Energy Forum 2019

#zrodlo
Już po raz trzeci Fundacja dla Akademii Górniczo-Hutniczej zaprasza przedsiębiorców, naukowców i gości zagranicznych do udziału w konferencji pt.: "Małopolska jako region dobrych praktyk i nowych trendów w zakresie poprawy efektywności energetycznej", organizowanej w ramach projektu Central European Energy Forum - Energy CEE Day 2019.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Kuba Rozpruwacz był Polakiem?

#zrodlo
Eksperci medycyny sądowej twierdzą, że poznali tożsamość Kuby Rozpruwacza, seryjnego mordercy, który przed 140 laty terroryzował Londyn. Zbadane dowody wskazują, że mordercą prostytutek był Aaron Kośmiński, 23-letni fryzjer z Polski. Policja podejrzewała go już w chwili prowadzenia śledztwa, jednak niczego mu nie udowodniono.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Po dożylnym podaniu soków otarła się o śmierć

#zrodlo
Zeng, 51-letnia mieszkanka środkowych Chin, podała sobie dożylnie sok z ponad 20 różnych owoców. Sądziła, że dzięki temu aktywne substancje lepiej się wchłoną. Zamiast poprawić stan zdrowia, owocowa kroplówka doprowadziła do groźnego zakażenia i uszkodzenia narządów. Kobieta spędziła 5 dni na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Im więcej czasu przed komputerem, tym gorszy stan zębów


Młodzież, która zbyt dużo czasu spędza przed komputerem, ma więcej ubytków i częstsze problemy z chorobami przyzębia, np. z krwawieniem dziąseł – wynika z analiz naukowców WUM i UKSW, którzy przebadali ponad 1,6 tys. polskich 18-latków. To pierwsze takie badania w Europie.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Po 2469 latach wykazali, że Herodot miał rację...


W swoich "Dziejach" Herodot opisał sporządzane z drzewa akantu łodzie, na których starożytni Egipcjanie transportowali Nilem towary. Niektórzy naukowcy podawali jego opis w wątpliwość, gdyż nie było żadnych archeologicznych dowodów, że baris, bo o nich mowa, w ogóle istniały. Niedawno w zatopionym porcie Heraklejon natrafiono jednak na świetnie zachowany egzemplarz.

Tagi: Transport
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Słodzone napoje skracają życie


Spożywając słodzone napoje zwiększamy ryzyko przedwczesnego zgonu, szczególnie z powodu chorób układu krążenia i, w mniejszym stopniu, nowotworów. Ryzyko to bardziej rośnie u kobiet niż u mężczyzn. Takie wnioski płyną z szeroko zakrojonych długoterminowych badań prowadzonych przez naukowców z Harvard T.H. Chan School of Public Health.

Tagi: Nowotwory
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Srebrno-rutenowy sposób na wytrzymałe bakterie z MSK

#zrodlo
Ekstremalne warunki panujące w czasie lotów kosmicznych wzmacniają bakterie i jednocześnie osłabiają mechanizmy obronne zestresowanych członków załogi. Zjawiska te nasilają się z czasem, co podwyższa ryzyko infekcji. By zwiększyć szanse naszego gatunku na eksplorację głębokiego kosmosu, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przetestowano bazującą na srebrze i rutenie powłokę antydrobnoustrojową AGXX.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Pojawiają się nowe możliwości leczenia atopowego zapalenia skóry


Te same komórki odpornościowe, które chronią nas przed grzybami wchodzącymi w skład mikrobiomu skóry, sprzyjają objawom zapalnym związanym z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Pomóc może terapia przeciwciałami.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Ludzki mózg wyczuwa pole magnetyczne?


Wiele gatunków zwierząt wyczuwa pole magnetyczne Ziemi i korzysta z niego przy przemieszczaniu się. Czują je ptaki, pszczoły, ryby czy wilki. Okazuje się, że mogą je wyczuwać również ludzie. Joseph Kirschvink z Caltechu (California Institute of Technology) i jego koledzy odkryli, że zmiana kierunku pobliskiego pola magnetycznego powoduje czasowe zmiany w aktywności ludzkiego mózgu.

Tagi: Pszczoły
Źródło: kopalniawiedzy.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami