Ciekawostki  RSS
Pingwiny próbowały założyć gniazdo pod food truckiem z sushi na stacji kolejowej


Spod food trucka z sushi na stacji kolejowej Wellington w Nowej Zelandii wydostano parę pingwinów małych. Ptaki wywieziono w bezpieczniejsze do gniazdowania miejsce na wybrzeżu. Wcześniej sprawdzono, czy nie odniosły żadnych urazów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Drony i syreny mogą chronić nosorożce

#zrodlo
Za pomocą dronów i sygnałów dźwiękowych można ratować nosorożce przed kłusownikami. Naukowcy z University of Brighton proponują, by wykorzystać tego typu rozwiązania do przepędzania zwierząt z terenów, gdzie aktywnie działają kłusownicy.

Tagi: Syria, Syrena
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Alpinista bije na alarm. W Alpach pojawiło się nowe jezioro


Alpinista Bryan Mestre był zaszokowany, gdy na wysokości 3400 metrów w masywie Mount Blanc zauważył jezioro. Czas bić na alarm. Wystarczyło 10 dni upałów, by doszło do rozpadu lodowca, roztopienia lodu i utworzenia jeziora u podnóża Dent du Geant, mówi Mestre. Zaledwie10 dni wcześniej jego kolega był w tym regionie i jeziora jeszcze nie było.

Tagi: Upał
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Po wspólnym oglądaniu filmu szympansy stają się bardziej społeczne


Szympansy wydają się czerpać przyjemność ze wspólnego oglądania filmów, a uprawiana razem aktywność sprzyja tworzeniu więzi. To zaś oznacza, że opisywane zjawisko ma głębsze korzenie ewolucyjne niż dotąd sądzono.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Watykan zakazuje sprzedaży jednorazowego plastiku


Watykan zakazuje sprzedaży plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku. Na terenie państwa tego typu przedmioty można będzie sprzedawać wyłącznie do wyczerpania obecnych zapasów w sklepach.

Tagi: Watykan
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Nieznana dotąd populacja makrofagów z płynu osierdziowego pomaga w leczeniu uszkodzeń serca


W płynie osierdziowym wykryto nieznaną populację komórek. Naukowcy z Uniwersytetu w Calgary uważają, że można ją będzie wykorzystać do leczenia uszkodzeń serca. Wyniki badania ukazały się w piśmie Immunity.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W Utrechcie dachy 316 wiat przystankowych przekształcono w ogródki dla pszczół


W Utrechcie, czwartym co do wielkości mieście Holandii, na 316 przystankach autobusowych dachy przekształcono w miniogródki dla pszczół i innych zapylaczy. Obsadzone sukulentami zielone dachy nie tylko wspierają bioróżnorodność, ale i magazynują deszczówkę czy przechwytują pyły. Miasto zadbało też o oświetlenie LED i bambusowe ławeczki.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wyspy Marshalla bardziej radioaktywne niż Czernobyl


Na niektórych wyspach archipelagu Wysp Marshalla, na przykład na atolach Bikini i Enewetak, poziom radioaktywności jest wciąż wyższy niż w Czernobylu czy Fukushimie. To wynik prób z bronią atomową, jakie były tam prowadzone przez USA w latach 1946–1958.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Słonie niszczą roślinność i wspomagają rozrost lasu


Słonie, choć to sprzeczne z intuicją, zjadając i zadeptując roślinność, pomagają lasom przechowywać więcej węgla pobranego z atmosfery. Jeśli słonie wyginą, ilość węgla składowanego w lasach tropikalnych centralnej Afryki zmniejszy się o 7%.

Tagi: Węgry
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Nowy gatunek tanzańskiego drzewa tuż po odkryciu uznano za krytycznie zagrożony


W górach Usambara w Tanzanii, które wchodzą w skład większego pasma - Gór Wschodniego Łuku - odkryto nowy gatunek drzewa. Mischogyne iddii osiąga wysokość 20 m i ma białe kwiaty. Gatunek skategoryzowano jako krytycznie zagrożony, bo jego zasięg występowania jest ograniczony do obszaru o powierzchni zaledwie 8 km2. Nie wiadomo, jakie gatunki zwierząt są z nim związane, ale naukowcy z Uniwersytetu Yorku podejrzewają, że drzewo może być zapylane przez chrząszcze.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W Bazylei zidentyfikowano najstarszy znany list chrześcijański


Badania ujawniły, że znajdujący się od ponad 100 lat w zbiorach Uniwersytetu w Bazylei papirus P.Bas. 2.43 jest najstarszym chrześcijańskim dokumentem z Cesarstwa Rzymskiego. Datowanie ujawniło, że list pochodzi z 3. dekady III w. n.e. i jest przez to starszy od wcześniej znanych chrześcijańskich dokumentów z rzymskiego Egiptu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Terraformowanie Marsa jest możliwe


Możliwe jest stworzenie na Marsie warunków sprzyjających życiu. Ich zdaniem należy wykorzystać aerożel krzemionkowy by wywołać efekt cieplarniany podobny do ziemskiego. Modele komputerowe i eksperymenty wykazały, że wystarczy nakryć niektóre obszary planety warstwą aerożelu grubości 2–3 centymetrów

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Czemu żubry przeniosły się do lasów? To m.in. sprawka człowieka!


Po ustąpieniu lodowca w Europie zmieniła się dieta żubrów. Zwierzęta te z wygodniejszych dla nich terenów otwartych przeniosły się do lasów. Związek miała z tym nie tylko zmiana roślinności, ale i presja człowieka. Z tymi zmianami nie poradziły sobie już tak dobrze tury – pokazują naukowcy z Białowieży.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Podwodni złomiarze kradną kolejne wraki i bezczeszczą cmentarze wojenne


Holenderskie media donoszą o zniknięciu... dwóch okrętów podwodnych, które w 1941 roku zatonęły u wybrzeży Malezji. Holenderskie jednoski HNLMS O 16 oraz HNLMS K XVII zawierały szczątki 79 marynarzy.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Odkrycie chronicznego bólu u owadów szansą na leczenie ludzi


Owady odczuwają chroniczny ból, donoszą australijscy uczeni. Profesor Greg Neely i jego zespół specjalizujący się w badaniu bólu dostarczyli pierwszych przekonujących dowodów, że długo po zagojeniu się rany owady mogą odczuwać chroniczny ból.

Tagi: Badania
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Hubble zaobserwował dziwną czarną dziurę


Teleskop Hubble'a zauważył cienki dysk materiału krążącego wokół czarnej dziury NGC 3147, która jest położona w odległości 130 milionów lat świetlnych od Ziemi. Problem w tym, że zgodnie z współczesnymi teoriami dysk taki nie ma prawa istnieć

Tagi: Praca
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Stonehenge zbudowano, posługując się świńskim smalcem?


Do smarowania sań wykorzystywanych do transportu głazów do budowy Stonehenge mógł być wykorzystywany świński tłuszcz (łój) - sugeruje nowa analiza przeprowadzona przez archeologów z Uniwersytetu w Newcastle.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Czerwone wino i kawa pomogą w udoskonaleniu ubieralnej elektroniki

#zrodlo
Ekstrakt kwasu taninowego, pozyskany z wina, herbaty lub kawy, pozwoli wyprodukować znacznie bardziej wytrzymałą elastyczną elektronikę ubieralną. Naukowcy z University of Manchester zauważyli, że taniny poprawiają właściwości mechaniczne tego typu urządzeń.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Alan Turing twarzą nowego 50-funtowego banknotu


Mark Carney, Gubernator Bank of England, poinformował, że na nowym 50-funtowym banknocie znajdzie się portret Alana Turinga. Podczas wystąpienia w Science and Industry Museum w Manchesterze gubernator ujawnił wygląd nowego banknotu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W kamieniołomie w Brazylii odkryto najstarszą kompletnie zachowaną lilię

#zrodlo
W kamieniołomie w Crato w Brazylii odkryto najstarszą kompletnie zachowaną lilię. Choć minęło ok. 115 mln lat, nadal widać jej korzenie, kwiat, a nawet poszczególne komórki. Uważa się, że kiedyś Cratolirion bognerianum, bo o niej mowa, rosła na brzegu słodkowodnego jeziora.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Galileo ma być konkurencją dla GPS, a nie działa od kilku dni


Galileo, europejski odpowiednik systemu GPS, nie działa od trzech dni. Na oficjalnej witrynie systemu możemy podejrzeć status poszczególnych satelitów wchodzących w jego skład. Dwa z nich mają status „Testing”, a status pozostałych 22 to „Not usable”.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

FDA ostrzega: ksylitol może zabić Twojego psa


Amerykańska FDA (Food and Drug Administration) wydała oficjalny komunikat, ostrzegając, że ksylitol – popularny zastępnik cukru – może być śmiertelnie niebezpieczny dla psów. FDA od lat otrzymuje sygnały o zatruciach wśród psów, które spożyły ksylitol.

Tagi: Ameryka
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Kolejne dowody każą napisać historię H. sapiens na nowo


Badania dwóch skamieniało0ści znalezionych w Grecji w latach 70. XX wieku sugerują, że Homo sapiens opuścił Afrykę co najmniej 50 000 lat wcześniej niż przypuszczano. To już kolejne w ostatnich latach dowody, wskazujące, iż historia naszego gatunku jest inna niż dotychczas sądziliśmy.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

U wybrzeży Albanii znaleziono 22 starożytne amfory


W Morzu Jońskim u wybrzeży Albanii archeolodzy odkryli 22 amfory sprzed co najmniej 2500 lat. Zespół naukowców poinformował, że naczynia znajdowały się na głębokości 40-60 m w pobliżu półwyspu Karaburun.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Japończycy pobrali próbki z wnętrza asteroidy


Japońska sonda Hayabusa2 przeprowadziła drugie udane lądowanie na asteroidzie Ryugu i – prawdopodobnie – jako pierwszy w historii pojazd wysłany przez człowieka, pobrała próbki z wnętrza asteroidy. Wcześniej wnętrze to zostało odsłonięte przez pocisk wystrzelony z sondy. Dotychczas jedynym pozaziemskim obiektem, z którego udało się pobrać próbki spod powierzchni, był Księżyc.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Studenci z AGH oblatali samolot solarny

#zrodlo
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego zbudowanego przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej. Bezzałogowa konstrukcja zasilana wyłącznie energią słoneczną została zaprezentowana na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. To pierwszy tego typu studencki projekt w Polsce.

Tagi: Studenci
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Zraniona manta prosi nurka o pomoc


Ekipa fotografa podwodnego Jake'a Wiltona nagrała film, na którym widać, jak 30-letnia manta Freckles prosi o pomoc w usunięciu haczyków na ryby tkwiących pod jej okiem. Zwierzę podpływa do Wiltona, rozpościera płetwy głowowe i na jakiś czas zastyga w kompletnym bezruchu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Jedyna w swoim rodzaju stopa sprzed 99 mln lat

#zrodlo
Elektorornis chenguangi to ptak z kredy, który mógł się pochwalić palcem u stopy dłuższym od samego skoku. Jego skamieniałą stopę odkryto w bursztynie z Mjanmy. Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali taką budowę stopy u ptaków, czy to współczesnych, czy wymarłych. Sam ważący 5,5 g bursztyn znaleziono ok. 2014 r. w dolinie Hukawng.

Tagi: SKOK
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Sztuczna inteligencja wygrała w wieloosobowym pokerze. Padła ostatnia granica

#zrodlo
Przed dwoma laty program Libratus wygrał w pokera z czterema zawodowcami. Wielodniowy turniej był rozgrywany w konwencji jeden na jednego, a ludzie ponieśli sromotną klęskę. Dla sztucznej inteligencji był to olbrzymi krok naprzód, jednak nawet współtwórca Libratusa, profesor Tuomas Sandholm, nie wierzył, by SI poradziła sobie jednocześnie z większą liczba graczy. Uczony właśnie udowodnił sam sobie, że się mylił.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Los Angeles będzie miało tańszą energię niż z jakichkolwiek źródeł kopalnych

#zrodlo
Jeszcze w bieżącym miesiącu urzędnicy w Los Angeles mają zatwierdzić projekt, który dostarczy miastu energię taniej, niż jakiekolwiek paliwa kopalne. W jego ramach ma powstać potężna instalacja fotowoltaiczna wyposażona w jedne z największych akumulatorów

Źródło: kopalniawiedzy.pl

reklama
Polecamy
Pojechali na ryby, znaleźli 50-letni list w butelce


Tata zabrał syna na wielką wyprawę na łososie, co samo w sobie było dla kilkulatka niezwykłą atrakcją. Nie spodziewali się jednak, że w morzu czeka na nich bardzo oryginalna niespodzianka. Paul Elliots i jego dziewięcioletni syn Jyah brali udział w zawodach wędkarskich w Talii, na południu Australii. W pewnym momencie chłopiec złapał coś na haczyk. Była to butelka w listem w środku.

Źródło: fakty.interia.pl

reklama
Kontakt z nami