Ciekawostki  RSS
Ekspertka: odra jest już chorobą ludzi dorosłych

#zrodlo
Odra jest już chorobą ludzi dorosłych i poważnym zagrożeniem dla zdrowia w krajach UE – powiedziała we wtorek konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii dr Iwona Paradowska-Stankiewicz. Dodała, że tylko niewielka część przypadków tej choroby została zaimportowana z krajów spoza Europy.

Tagi: Import
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Jedzą żółwie i planują śniadania


W menu szympansów znajdują się żółwie. Małpy uderzają nimi o pnie i/lub gałęzie, a gdy karapaks pęka, wyjadają mięso.

Tagi: Szympansy
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Bawiąc się na przerwie, wbiła sobie ołówek w tętnicę szyjną


W BMJ Case Reports opisano przypadek 11-latki, która pośliznęła się i upadając, wbiła sobie ołówek w lewą tętnicę szyjną wspólną, która zaopatruje w krew mózg, szyję i twarz. W szpitalu od razu trafiła na salę operacyjną.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) mogą powstawać niewykryte dotychcas ciężkie cząstki


Część fizyków uważa, że w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) powstają długo żyjące cząstki, które dotychczas nie zostały wykryte. W przyszłym tygodniu w CERN odbędzie się spotkanie, na którym zostaną omówione metody zarejestrowania tych cząstek.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Nawet 17 mln Polaków może mieć nadciśnienie tętnicze


Nadciśnienie tętnicze może mieć nawet 17 mln Polaków, jeśli przyjmiemy obowiązujące od 2017 r. normy amerykańskie – przekonywali w środę specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie. Polscy hipertensjolodzy zaproponowali nowe wytyczne leczenia nadciśnienia.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wyższe temperatury korzystnie wpływają na osiągi poznawcze i produktywność kobiet


Przy wyższych temperaturach kobiety lepiej wypadają w zadaniach matematycznych i słownych. U mężczyzn jest dokładnie na odwrót (w ich przypadku zależność między temperaturą a osiągami jest jednak słabiej zaznaczona).

Tagi: Wypadki
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Ziemia doświadczyła bardziej ekstremalnych temperatur, niż sądziliśmy


W przyszłym miesiącu w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie zostanie otwarta wystawa na temat zmian klimatu Ziemi na przestrzeni setek milionów lat. Przygotowujący ją paleobotanik Scott Wing i paleontolog Brian Huber, chcieli zaprezentować też wykres temperatur powierzchni Ziemi w ciągu ostatnich 500 milionów lat. Zadanie okazało się niezwykle trudne do wykonania, a uzyskane wyniki zaskoczyły specjalistów

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Koksakiwirusy są czynnikami wyzwalającymi, które mogą zwiększać ryzyko cukrzycy typu 1.


Od dawna trwają poszukiwania czynników wyzwalających, które mogą podwyższać ryzyko cukrzycy typu 1. Okazuje się, że jednym z nich są koksakiwirusy.

Tagi: Cukrzyca
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wielki powrót słynnego średniowiecznego piwa


Po 220 latach belgijskie opactwo Grimbergen rozpoczęło produkcję piwa według słynnej średniowiecznej receptury. Dotychczas miłośnicy piwa mogli kupić napój firmowany nazwą opactwa, jednak jest on produkowany przez Carlsberga na podstawie umowy z zakonem

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Odkryli grzyby sprzed 1 mld lat

#zrodlo
Mikroskamieniałości z łupków z formacji Grassy Bay w kanadyjskiej Arktyce to grzyby sprzed ok. 1 mld lat (z proterozoiku). Przez dziesięciolecia uważano, że najstarsze grzyby pojawiły się ~0,5 mld lat temu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

ARM zawiesza współpracę z Huawei


Dziennikarze BBC dotarli do wewnętrznych dokumentów firmy ARM, w których poinformowano pracowników, że mają zawiesić wszelką współpracę z chińską firmą Huawei. W instrukcji czytamy, że pracownicy ARM-a mają zakończyć wszelkie aktywne kontrakty, umowy wsparcia i wszelkie planowane działania biznesowe z Huawei i spółkami-córkami

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Kilkadziesiąt lat temu uznawano je za gatunek wymarły. Teraz w Pradze urodziły się młode

#zrodlo
W zoo w Pradze po raz pierwszy urodziły się 2 pekarczyki czakoańskie (Catagonus wagneri). Przedstawiciele ogrodu podkreślają, że to ważny krok na drodze do uratowania tego zagrożonego gatunku. Co ciekawe, pekarczyka opisano w 1930 r. na podstawie skamieniałości z plejstocenu. Przez długi czas uważano go za gatunek wymarły.

Tagi: Zoo
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Lądowy posiłek morskiego rekina


Po raz pierwszy w żołądkach rekinów znaleziono resztki lądowych ptaków śpiewających.

Tagi: Kina
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Do sieci trafiły niezwykłe zapiski astrologów sprzed 400 lat

#zrodlo
Uniwersytet w Cambridge udostępnił online wyjątkową kolekcję dokumentów stworzonych przed 400 laty przez dwóch astrologów. Każdy zainteresowany może zapoznać się z metodami leczenia, poradami dotyczącymi niewiernych małżonków czy sposobami na poradzenie sobie z wpływem złych sił.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

To człowiek, a nie klimat, ukształtował lasy na wschodzie USA

#zrodlo
Celowa działalność rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej miała większy wpływ na lasy na wschodnim wybrzeżu niż klimat, wynika z badań przeprowadzonych przez profesora Marca Abramsa z Pennsylvannia State University.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Zapominalski 12-latek stworzył automatyczną suszarkę, która wykrywa deszcz


Dwunastoletni Lu Jiezhen z miasta Nanning w Chinach wynalazł suszarkę na ubrania, która automatycznie składa się, gdy wykryje deszcz i rozkłada się, gdy opady się kończą. Chłopiec jest uczniem 6. klasy w North-East Women's Education Center.

Tagi: Susza
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Ustalili, czemu zbyt krótki sen nie jest dobry dla serca

#zrodlo
Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder odkryli, w jaki sposób zbyt krótki sen szkodzi zdrowiu sercowo-naczyniowemu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Amerykańska poczta testuje autonomiczne ciężarówki


Służba Pocztowa Stanów Zjednoczonych (USPS) rozpoczęła testy autonomicznych samochodów dostawczych. Wczoraj na jej zlecenie nowo powstała firma TuSimple z SanDiego wysłała pierwszy ładunek listów i paczek. W ramach rozpoczętego właśnie programu pilotażowego autonomiczne ciężarówki firmy Peterbilt będą odbędą pięć kursów w tę i z powrotem pomiędzy Phoenix a Dallas.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Starożytni Egipcjanie jedli arbuzy podobne do współczesnych?


Nie można wykluczyć, że starożytni Egipcjanie jedli arbuzy, które bardzo przypominały owoce znane nam dzisiaj. Wskazują na to rysunki na ścianach oraz niedawno przeprowadzone badania DNA.

Tagi: Badania
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Powstał superszybki energooszczędny sposób przechowywania danych


Międzynarodowy zespół naukowy opracował metodę przechowywania danych, która niemal nie zużywa energii. Cyfrowe dane są zapisane na nośniku magnetycznym, który nie potrzebuje zasilania. Cała metoda jest niezwykle szybka i rozwiązuje problem zwiększenia wydajności przetwarzania danych bez zwiększania poboru energii.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Brokuły i brukselka zawierają molekułę powstrzymującą nowotwory


Warzywa z rodziny kapustowatych zawierają molekułę, która hamuje rozwój nowotworów. W najnowszym numerze Science opublikowano artykuł, z którego dowiadujemy się, że użycie pewnego składnika kapustowatych przeciwko genowi WWP1 hamuje rozwój nowotworów u zwierząt laboratoryjnych, które zostały genetycznie zmodyfikowane tak, by były podatne na nowotwory.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Marsz i trening siłowy obniżają ryzyko zgonów związanych z marskością wątroby


Chodzenie i trening siłowy znacząco obniżają ryzyko zgonów związanych z marskością wątroby.

Tagi: Znaczki
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Na majańskim stanowisku obróbki soli w Belize znaleziono jadeitowy żłobnik wysokiej jakości

#zrodlo
W południowym Belize na majańskim stanowisku Ek Way Nal, na którym przetwarzano sól, znaleziono narzędzie - żłobnik - z przezroczystego jadeitu z palisandrową rączką. Wysokiej jakości materiały świadczą o tym, że pracownicy takich przybytków odgrywali ważną rolę w gospodarce okresu klasycznego cywilizacji Majów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Superbabcie pomagają synom i przeszkadzają innym samcom


Matki bonobo pomagają synom, by mieli więcej potomstwa. Pomoc polega m.in. na ochronie prób kopulacji i przeszkadzaniu innym samcom. Działania mam aż 3-krotnie zwiększają szanse synów na rodzicielstwo.

Tagi: Mielno
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Na pewno dokonaliśmy postępu? Rolnicy mają mniej wolnego niż łowcy-zbieracze.

#zrodlo
Przyzwyczajeni jesteśmy myśleć, że historia ludzkości to historia postępu. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości jest przejście z łowiecko-zbierackiego trybu życia, do uprawy roli. Tymczasem badania przeprowadzone na Filipinach wskazują, że łowcy-zbieracze, którzy przeszli na rolnictwo, pracują o 10 godzin w tygodniu dłużej

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komórki łożyska regenerują uszkodzone serce


Komórki macierzyste łożyska, zwane Cdx2, regenerują komórki serca po zawale, donoszą naukowcy z Icahn School of Medicine. Ich odkrycie może przyczynić się do powstania nowych standardów leczenia chorób kardiologicznych.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Pierwsze sześcioraczki w Polsce

#zrodlo
Jak donosi Gazeta Wyborcza, w Krakowie na świat przyszły pierwsze w Polsce sześcioraczki. Udany poród miał miejsce dzisiaj, 20 maja, przed południem w Szpitalu Uniwersyteckim. Dzieci urodziły się przez cesarskie cięcie w 29. tygodniu ciąży.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Miód z drzewa truskawkowego hamuje namnażanie i uruchamia programowaną śmierć komórek raka jelita grubego


Włoscy i hiszpańscy naukowcy zauważyli, że gdy do hodowli komórek raka jelita grubego doda się miodu z chruściny jagodnej (Arbutus unedo), zwanej też drzewem truskawkowym, zahamowuje to ich namnażanie. Zmniejsza się też zdolność tworzenia kolonii.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autonomiczne samochody znacznie poprawiają przepustowość dróg

#zrodlo
Współpracujące ze sobą samochody autonomiczne mogą przyspieszyć ruch w miastach o 35%. Naukowcy z University of Cambridge zaprogramowali niewielką grupę miniaturowych samochodów autonomicznych i na torze obserwowali, w jaki sposób zmienia się płynność ruchu, gdy jeden z pojazdów się zatrzyma.

Tagi: Samochody
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Enzym pomaga określić podatność na choroby sercowo-naczyniowe u zdrowych osób

#zrodlo
Mierzenie poziomu enzymu PDIA1 - izomerazy disiarczkowej 1 (PDIA1) - w osoczu może się stać użyteczną metodą określania predyspozycji do chorób sercowo-naczyniowych także u zdrowych osób, które nie są otyłe, nie cierpią na cukrzycę, nie palą i mają prawidłowy poziom cholesterolu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami