Ciekawostki  RSS
Trudny quiz z wiedzy ogólnej. Tylko omnibus zdobędzie komplet punktów

#zrodlo
W tym quizie znajdziesz pytania z różnych dziedzin wiedzy: od historii powszechnej i anatomii po literaturę i geografię. Już siedem prawidłowych odpowiedzi to bardzo przyzwoity wynik. Na wszystkie 15 pytań odpowiedzą jedynie prawdziwi erudyci. Zaczynajmy!

Tagi: NATO
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Płaska „krowa” wielkości Układu Słonecznego. Niezwykła eksplozja zaskoczyła naukowców

#zrodlo
W odległości 180 milionów lat świetlnych od Ziemi miało miejsce wydarzenie, jakiego wcześniej nie obserwowano. Doszło tam do niezwykle rzadkiej eksplozji FBOT (Fast Optical Blue Transient), która do tego była bardzo płaska. Dotychczas zarejestrowano zaledwie 4 FBOT. Pierwszą eksplozję tego typu odkryto w 2018 roku i kolokwialnie nazwano Krową. Naukowcy wciąż nie rozumieją mechanizmu FBOT. Jakby tego było mało, obecna eksplozja miała wielkość Układu Słonecznego i była bardzo płaska

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Dzieła Sotera Jaxy-Małachowskiego, wybitnego polskiego marynisty, w Muzeum Rybołówstwa w Helu


Już wkrótce w Muzeum Rybołówstwa w Helu będzie można oglądać wystawę czasową „Bałtyk Sotera Jaxy-Małachowskiego”. Znajdą się na niej charakterystyczne ujęcia polskiego wybrzeża z lat 20.-30. ubiegłego stulecia.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Opos o dziwacznych zębach i wombat z potężnym zgryzem – wymarli przedstawiciele fauny Australii

#zrodlo
Około 25 milionów lat temu australijskie Terytorium Północne pokryte było gęstym lasem, w którym żyły liczne gatunki koali, wczesne kangury czy przodkowie największego torbacza w historii, gatunku Diprotodon optatum. Paleontolodzy z Flinders University, którzy przez ostatnie lata badali skamieniałości znalezione w pobliżu Pwerte Marnte Marnte, poinformowali o zidentyfikowaniu dwóch nowych gatunków – wombata o bardzo silnych szczękach i oposa o dziwacznych zębach

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Polacy chcą implantować jonami stare księgi i drewniane zabytki

#zrodlo
Dzięki pracy naukowców z Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego lepiej można będzie chronić zabytki wykonane z materiałów drewnopochodnych, jak np. książki czy rzeźby. Okazuje się, że trwałość wchodzącej w ich skład celulozy można zwiększyć techniką implantacji jonów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Czy uważałeś na lekcjach w szkole podstawowej? Ten quiz to zweryfikuje


W którym kraju żyje najwięcej ludzi? Czy miś koala jest niedźwiedziem? Piszemy "wgłąb" czy "w głąb"? To tylko niektóre z pytań, które przygotowaliśmy w quizie z wiedzy elementarnej. Jesteś gotowy? Zaczynamy!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Trudne słowa polityków — czy wiesz, co mieli na myśli?

#zrodlo
Politycy przyzwyczaili nas do tego, że czasem używają słów, które nie są zrozumiałe dla wszystkich. Ze skomplikowanych słów i fraz słynie zwłaszcza prezes PiS Jarosław Kaczyński. Czy wiesz co oznacza "dyfamacja" lub "oligofrenik"? Zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy w naszym quizie!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Galaktyczny wiatr wymyka się współczesnym modelom

#zrodlo
Z galaktyki NGC 253, położonej o 11,4 miliona lat świetlnych od nas, wieje wiatr o temperaturze milionów stopni. Każdego roku wywiewa on z centrum galaktyki gaz o masie dwukrotnie większej od masy Ziemi. Wiatr ten wzbogaca przestrzeń międzygwiezdną w materiał, z którego mogą powstać gwiazdy, planety oraz w składniki niezbędne do powstania życia.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Materiał z XVI wieku to najstarszy szkocki tartan


Najnowsze badania wykazały, że fragment tartanu znaleziony przed około 40 laty w torfowisku w dolinie Glen Affric powstał w XVI wieku, jest zatem najstarszym zachowanym tartanem w Szkocji. Badaniem zajęli się najpierw eksperci z National Museums Scotland, którzy na podstawie mikroskopii cyfrowej wyróżnili w tartanie cztery kolory: zielony, brązowy oraz prawdopodobnie czerwony i żółty

Tagi: Badania
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Polski uczony opracował metodę usuwania radioaktywnego cezu

#zrodlo
Doktor Artur Kasprzak z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej jest pionierem badań nad zastosowaniem materiałów zawierających sumanen do usuwania radioaktywnego cezu. Wysokie stężenie izotopu 137Cs występuje głównie w miejscach katastrof atomowych. Nic więc dziwnego, że badaniami Kasprzaka zainteresowani są Japończycy, którzy zmagają się ze skutkami awarii w Fukushimie. Problem dotyczy jednak całego świata, bo cez wykorzystuje się m.in. w leczeniu nowotworów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Pierwsze od 70 lat narodziny geparda w Indiach

#zrodlo
Po raz pierwszy od 70 lat w Indiach przyszły na świat młode gepardy. Narodziny młodych, z rodziców sprowadzonych z Afryki, to dobra wiadomość, gdyż gepardy na całym świecie są narażone na wyginięcie. Nie zmienia to jednak sytuacji skrajnie zagrożonego podgatunku – geparda azjatyckiego – który może zniknąć z powierzchni Ziemi w ciągu kilku najbliższych lat.

Tagi: Azja
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Ruszyła pierwsza w Polsce miejska farma akwaponiczna


We Wrocławiu otwarta została pierwsza w Polsce miejska farma akwaponiczna. Powstała ona w ramach polsko-norweskiego PROJEKTU USAGE. Rolą farmy akwaponicznej w centrum miasta jest zapewnienie świeżej żywności przeznaczonej dla lokalnych mieszkańców. Hodowla i uprawa w pobliżu odbiorcy to również skrócony łańcuch dostaw i ograniczony ślad węglowy, a wszystko to w trosce o środowisko i nasze bezpieczeństwo – podkreślono na stronie Miejskiej AquaFarmy.

Tagi: Wrocław
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Odnowili wyjątkowy egipski zabytek. W świątyni w Esna można podziwiać znaki zodiaku

#zrodlo
Niemiecko-egipski zespół odsłonił kolejny fragment kolorowego odrestaurowanego sufitu w świątyni w Esna. Tym razem odnowiono reprezentację niebios, w skład której wchodzi kompletny zestaw znaków zodiaku. Przedstawienia zodiaku są bardzo rzadkie w egipskich świątyniach. Zodiak to część astronomii babilońskiej i nie pojawia się w Egipcie przed okresem ptolemejskim, wyjaśnia profesor Christian Leitz z Uniwersytetu w Tybindze.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

HIV ukrywa swoje DNA w monocytach

#zrodlo
Dzięki postępom medycyny zarażenie HIV nie oznacza wyroku śmierci. Jednak osoby zarażone HIV muszą przyjmować leki przez całe życie. Wirus bowiem ciągle znajduje się w ich organizmach i bez leków zaczyna gwałtownie się namnażać, powodując AIDS. Naukowcy z John Hopkins Medicine poinformowali właśnie, że ukrytym rezerwuarem HIV w ludzkim organizmie, przez który nie można pozbyć się infekcji, mogą być monocyty.

Tagi: Leki
Źródło: kopalniawiedzy.pl

To człowiek spowodował silne trzęsienie ziemi w Kanadzie

#zrodlo
Przed czterema miesiącami w odległym regionie Peace River kanadyjskiego stanu Alberta doszło do trzęsienia ziemi o magnitudo 5,6 stopnia. To jedno z najsilniejszych trzęsień w historii zarejestrowanych w Albercie. Miejscowe urzędy uznały je za wydarzenie naturalne. Jednak nowa analiza przeprowadzona przez geofizyków z Uniwersytetu Stanforda wskazuje, że trzęsienie zostało wywołane działalnością wydobywczą w tym regionie.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Interpretacja „Lilii wodnych” z klocków Lego. Wystawa artysty i aktywisty Aia Weiweia w Londynie

#zrodlo
Od 7 kwietnia w galerii Design Museum w Londynie będzie można oglądać monumentalne dzieło chińskiego artysty i aktywisty Aia Weiweia pt. „Water Lilies #1”. Nawiązuje ono do tryptyku „Lilie wodne” Claude'a Moneta z 1914-26 r. Weiwei wykonał je z ok. 650 tys. klocków Lego w 22 żywych barwach. Piętnastometrowa kompozycja, stanowiąca centralną część wystawy „Ai Weiwei: Making Sense”, zajmie całą długość jednej ze ścian.

Tagi: Lego, Londyn
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Dzięki nowemu typowi splątania naukowcy mogli zajrzeć do wnętrza jądra atomowego

#zrodlo
Fizycy znaleźli nowy sposób na wejrzenie w głąb jądra atomu. Okazuje się, że można tego dokonać śledząc interakcje pomiędzy światłem a gluonami, bezmasowymi cząstkami, które pośredniczą w oddziaływaniach silnych. Nowo opracowana metoda wykorzystuje nowo odkryty rodzaj kwantowej interferencji pomiędzy różnymi cząstkami.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Osoby ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi są biologicznie starsze niż ich wiek metrykalny

#zrodlo
Osoby z historią chorób umysłowych są biologicznie starsze, niż wskazuje na to ich wiek metrykalny. Naukowcy znaleźli w ich krwi markery wskazujące, na rozbieżność między wiekiem biologicznym a rzeczywistym. To może częściowo wyjaśniać, dlaczego ludzie ze zdiagnozowaną depresją, chorobą dwubiegunową czy innymi schorzeniami żyją krócej i pojawia się u nich więcej chorób związanych z wiekiem.

Tagi: Psy
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wczesne podawanie orzechów dzieciom zmniejsza ryzyko rozwoju alergii

#zrodlo
W ostatnich dekadach rośnie liczba alergii na orzechy. Uczulonych na nie jest coraz więcej dzieci, a alergia zwykle rozwija się przed 12 miesiącem życia. Tymczasem eksperci coraz częściej mówią o tym, że wczesne rozpoczęcie podawania dziecku orzechów zmniejsza ryzyko wystąpienia u niego alergii.

Tagi: Rozwody
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Niespodziewane odkrycie. Metan ogrzewa Ziemię, ale i ją częściowo ochładza

#zrodlo
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside (UC Riverside) dokonali niespodziewanego odkrycia. Silny gaz cieplarniany, metan, nie tylko ogrzewa Ziemię, ale i... ją ochładza. Nowo odkrytego zjawiska nie uwzględniono jeszcze w modelach klimatycznych.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Szczecin: trzecie w Polsce pobranie nerki z wykorzystaniem systemu robotycznego


W zeszłym tygodniu w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie pobrano nerkę od żywego dawcy z wykorzystaniem robota da Vinci. To pierwsza taka operacja w szpitalu na Pomorzanach i trzecie pobranie nerki z wykorzystaniem systemu robotycznego w Polsce.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Niewidomi lepiej wyczuwają bicie własnego serca niż widzący

#zrodlo
Naukowcy z Instytutu Psychologii UJ oraz Karolinska Institutet zauważyli, że osoby niewidome lepiej od widzących wyczuwają bicie własnego serca. To odkrycie sugeruje, że po utracie wzroku mózg lepiej wyczuwa sygnały dobiegające z wnętrza organizmu.

Tagi: Psy, Wzrok
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wielki Zderzacz Hadronów zarejestrował jednoczesne powstanie czterech kwarków wysokich

#zrodlo
Na zakończonej przed dwoma dniami Recontres de Moriond, organizowanej od 1966 roku dorocznej konferencji, podczas której omawiane są najnowsze osiągnięcia fizyki, naukowcy CERN-u poinformowali o zaobserwowaniu jednoczesnego powstania czterech kwarków wysokich (kwarków t). To rzadkie wydarzenie zarejestrowały zespoły pracujący przy eksperymentach ATLAS i CMS, a może ono pozwolić na badanie zjawisk fizycznych wykraczających poza Model Standardowy.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Arcytrudny quiz z wiedzy ogólnej. 15/15 zdobędą tylko prawdziwe asy


Z tym trudnym quizem poradzą sobie tylko wybitne umysły! Pytamy o najróżniejsze zagadnienia z wielu dziedzin, także tych dalekich od twoich zainteresowań. Już 11 prawidłowych odpowiedzi będzie oznaczać, że masz naprawdę szeroką wiedzę. Komplet punktów wydaje się poza zasięgiem, ale... Przekonajmy się!

Tagi: Leki
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nieznany receptor smaku u muszki owocowej. Wyczuwają smak alkaliczny


U muszki owocowej naukowcy odkryli zupełnie nowy, nieznany u innych zwierząt, receptor smaku. Pozwala on muszce wykrywać substancje alkaliczne (zasadowe), o wysokim pH, i tym samym unikać toksycznych substancji i pożywienia.

Tagi: Smart
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Sprawdź, czy miałbyś szanse z mistrzem "1 z 10". 10/15 zdobędą nieliczni


Już od ponad 28 lat największe polskie omnibusy próbują swoich sił z trudnymi pytaniami zadawanymi przez Tadeusza Sznuka w słynnym teleturnieju "Jeden z dziesięciu". Prawdziwym rekordzistą jest Tomasz Orzechowski, który w jednym z odcinków zdołał zdobyć aż... 533 punkty. Sprawdź, czy miałbyś z nim jakiekolwiek szanse. 10/15 będzie naprawdę przyzwoitym wynikiem.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ciasto z drukarki. Smakuje nietypowo – przyznają naukowcy


Drukarki 3D na dobre zadomowiły się w wielu dziedzinach życia, od rozrywki po przemysł kosmiczny. Na łamach NPJ Science of Food ukazał się właśnie artykuł, w którym czytamy, że dotychczas analogowe metody gotowania jak grill, kuchenka, piekarnik czy mikrofala pozostają dominującymi sposobami przygotowywania pokarmów. Wraz z ciągłą ewolucją na polu technologii cyfrowych gotowanie laserowe i druk 3D mogą stać się wygodną i tanią metodą gotowania dostarczającą niezbędnych składników odżywczych.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Zabrze: 2. na świecie przeszczep płuc u chorego z zespołem Mounier-Kuhna. Powstanie artykuł-przewodnik, jak wykonywać taki zabieg


Specjaliści ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadzili 2. na świecie transplantację płuc u pacjenta z zespołem Mounier-Kuhna (tracheobronchomegalią). Jak podkreślono w komunikacie placówki, to rzadka choroba genetyczna, powodująca uszkodzenie tchawicy i oskrzeli głównych. Do tej pory opisano około 300 przypadków, [a] na świecie żyje około 125 osób, u których zdiagnozowano [tę] chorobę.

Tagi: Śląsk
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Chcieli dowiedzieć się, dlaczego Beethoven ogłuchł. Odkryli przyczynę jego śmierci


Ludwig van Beethoven, jeden z największych kompozytorów wszech czasów, wcześnie zaczął tracić słuch i z czasem cierpiał na całkowitą głuchotę. Naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka postanowili znaleźć przyczynę schorzenia. Naszym głównym celem było rzucenie światła na problemy zdrowotne Beethovena, w tym na słynną postępującą utratę słuchu, która rozpoczęła się gdy miał około 25 lat i w wyniku której do roku 1818 stał się całkowicie głuchy, mówi Johannes Krause.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wilk workowaty przetrwał do końca XX wieku?


Wilk workowaty to jedno z najbardziej znanych wymarłych zwierząt. Ten żyjący na Tasmanii drapieżnik został uznany przez Europejczyków za szkodnika i był intensywnie tępiony. Do tego stopnia, że ostatni potwierdzony zabity na wolności wilk zginął w 1930 roku, a ostatni znany przedstawiciel tego gatunku zmarł w zoo na Tasmanii w 1936 roku.

Tagi: Zoo
Źródło: kopalniawiedzy.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami