Turystyka  RSS
Polka odwiedziła McDonalda w Warszawie i jego podróbki w Moskwie i Mińsku [RELACJA]

#zrodlo
Wojna i sankcje sprawiły, że McDonald's wycofał się z Rosji i Białorusi. Powstały tam krajowe sieci restauracji typu fast food. Podczas podróży do Warszawy Polka odwiedziła w Mińsku lokal Jesteśmy czynni i porównała jego propozycje z rosyjskim Smacznie — i kropka. Na koniec dotarła do polskiej stolicy, gdzie zjadła burgera w lokalu amerykańskiej sieci. — Różnią się jakością — opisuje w rozmowie z Onet Podróże.

Źródło: podroze.onet.pl

Kolejarze będą rozdawać w pendolino "wadowickie kremówki". Tak uczczą rocznicę śmierci papieża

#zrodlo
Pasażerowie PKP z okazji rocznicy śmierci Jana Pawła II dostaną darmowe kremówki — donosi rynek-kolejowy.pl. Dodatkowo kolejarze będą przypominać też cytaty z papieża. Choć informacja pojawiła się w prima aprilis, żartem nie jest.

Tagi: PKP
Źródło: podroze.onet.pl

Piekło kobiet Iranu [Fragment książki]

#zrodlo
Mama Asal była jedną z tysięcy dziewczynek, które w Iranie znane są jako runaway girls – uciekinierki. Tata był świetnie zapowiadającym się studentem. Pochodzili z dwóch kompletnie różnych światów. Połączyła ich miłość, trudny los i nadzieja, że może im uda się dogonić szczęście. Sima i Nader gonili je z całych sił, ale zawsze, gdy byli już blisko, ono ulatywało, znikało jak pustynna fatamorgana.

Źródło: podroze.onet.pl

Przez rok spotykał się z Rosjanką. Już nie chce mieć z nią nic wspólnego

#zrodlo
Pewien Indonezyjczyk mieszkał z Rosjanką przez rok, po czym stwierdził, że nie warto się umawiać z kobietami z Federacji Rosyjskiej. Dlaczego tak twierdzi? Historie tego romansu opowiedziała inna Rosjanka, podróżująca po tamtym rejonie świata.

Tagi: Rosja
Źródło: podroze.onet.pl

Stolice świata — czy znasz je wszystkie?

#zrodlo
Ankara czy Stambuł? Haga czy Amsterdam? Sydney czy Melbourne? Tętniąca życiem, pełna kultury i tradycji — stolica, to często prawdziwa wizytówka kraju. Przygotowaliśmy 30 pytań o stolice z całego świata. Potrafisz je wskazać? Spróbuj swoich sił w naszym quizie i sprawdź, jak dobrze znasz światowe metropolie!

Źródło: podroze.onet.pl

"Szwecja nie przywitała nas serdecznie". Polka o życiu w skandynawskim "raju" [WYWIAD]

#zrodlo
— Raz podczas rozmowy dowiedziałam się, że prawdopodobnie zarabiam mniej niż Szwedzi, ponieważ nie jestem stąd i nie skończyłam szwedzkich szkół — wspomina Hanna Turkot-Adamska, Polka od siedmiu lat mieszkająca w Szwecji. Jak wyjawia, kraj ten nie przywitał jej serdecznie, ale wraz z rodziną zdecydowała się tu zostać i z biegiem czasu dostrzegła kilka plusów. — Chyba żadne inne państwo nie ma tak hojnej opieki socjalnej, tak długich urlopów macierzyńskich i tacierzyńskich. W porównaniu do Polski zarabia się dużo więcej, ale płacimy wysokie podatki — opowiada o szwedzkiej rzeczywistości Polka.

Źródło: podroze.onet.pl

W zadłużonym Zamościu powstanie inwestycja za 200 mln zł. Pomoże przyjaciel ze Skandynawii i to dużo

#zrodlo
W Zamościu ma powstać pierwsze oceanarium w południowo-wschodniej Polsce. Zwiedzający będą mogli oglądać rekiny czy słonie. Problem w tym, że inwestycja kosztuje 200 mln zł, a Zamość jest zadłużony. Jednak dzięki pomocy ze Skandynawii miasto zapłaci tylko 10 proc. tej sumy.

Źródło: podroze.onet.pl

Skąd w Rosji wzięły się niemieckie wsie? [Fragment książki]

#zrodlo
Manifest, który Katarzyna Wielka wydała w 1762 roku, pozwolił obcokrajowcom, "z wyjątkiem Żydów", osiedlać się w Rosji. W następnym, wydanym rok później, stwierdza się we wstępie, że caryca zwróciła uwagę, iż niemało obszarów w Rosji pozostaje niezabudowanych, i że obszary te ze "swoimi niewyczerpanymi bogactwami w formie wszelkiego rodzaju cennych rud i minerałów (…) oraz niezliczonych lasów, rzek i jezior" znakomicie nadają się do "transportu i zakładania wszelkiego rodzaju manufaktur, fabryk i różnych przedsiębiorstw". Potrzebni byli jeszcze chętni do pracy ludzie, a najłatwiejszym sposobem ich pozyskania było zaproszenie do Rosji cudzoziemców. Prezentujemy fragment książki "Wołga. Meandry Rosji" autorstwa Geir Pollena, w tłumaczeniu Witolda Bilińskiego, która ukaże się pod koniec kwietnia nakładem Wydawnictwa Znak.

Źródło: podroze.onet.pl

Tragedia w USA. Ciało chłopca znaleziono w paszczy aligatora

#zrodlo
Dwuletniego chłopca poszukiwano od kilku dni, po tym, jak w mieszkaniu odnaleziono zwłoki jego matki. Jak poinformował szef policji w St. Petersburgu na Florydzie Anthony Holloway, w jeziorze, kilka kilometrów od miejsca zamieszkania dziecka, policjanci zauważyli aligatora "z przedmiotem w ustach". Funkcjonariusze zorientowali się, że to ciało dziecka.

Źródło: podroze.onet.pl

Arcydzieło z Paryża na wielkopolskiej prowincji

W tej historii są smutek, gorzka melancholia, trucizna z domowej apteczki, miłość silniejsza od śmierci. Jest też wielka dyplomacja, kula przeszywająca ramię Bismarcka, więzienie i tajemnicza śmierć. Odnajdziemy tu trochę z romansu dla panien, ale też co nieco z awanturniczej powieści. Za tą fasadą kryją się jednak prawdziwe namiętności i tragedie. Dziś przypomina o nich niezwykła droga ciągnąca się wśród pól, lasów i łąk południowej Wielkopolski.

Źródło: podroze.onet.pl

Rozpoznasz zakątki Europy po jednym zdjęciu? 14/17 zdobędzie niewielu

Uważasz, że dobrze znasz geografię Europy? Sprawdź, czy rozpoznasz po jednym zdjęciu zakątki Starego Kontynentu. Przygotowaliśmy 17 zdjęć najbardziej "instagramowych" widoków. Sprawdź, czy uda ci się odgadnąć wszystkie!

Źródło: podroze.onet.pl

Jak zostać papieżem? Ciekawostki z historii papiestwa i konklawe

#zrodlo
Watykan dla szarego człowieka pełen jest tajemnic. Największą jest prawdopodobnie sposób wyboru nowego papieża. Poza ceremoniałem nie brak banalnych problemów, jak na przykład dopasowanie rozmiaru sutanny dla nowego następcy św. Piotra.

Tagi: Watykan
Źródło: podroze.onet.pl

Polka o Rosjanach w Emiratach: Otwierają szkoły i banki. Mają tu raj

#zrodlo
"Dubajgrad" — pisze o Dubaju holenderski dziennik "De Telegraaf". Skąd taka nazwa? Otóż Emiraty po wybuchu wojny w Ukrainie stały się praktycznie kolejnym regionem Rosji. — Słychać ich wszędzie — na ulicach, w sklepach, lokalach. Z każdym semestrem przybywa rosyjskich uczniów w prestiżowych szkołach — opisuje w rozmowie z Onet Podróże Karolina, polska mieszkanka ZEA.

Tagi: Rosja, Banki, Dubaj
Źródło: podroze.onet.pl

Lawiny w Norwegii porwały turystów, dom osunął się do morza. "Piekło"

#zrodlo
Cztery ofiary śmiertelne i kilka osób rannych to bilans lawin, jakie w piątek zeszły w okolicach miasta Tromsoe w północnej Norwegii — poinformowała norweska policja. Na wyspie Reinoya osuwisko porwało do morza dom z dwiema osobami, ich ciała znaleziono w wodzie.

Tagi: Policja
Źródło: podroze.onet.pl

Łoś odwiedził park w okolicach Warszawy. Urzędnicy apelują o ostrożność

#zrodlo
Niecodzienny gość odwiedził park w Starych Babicach w okolicy Warszawy. Pracownik miejscowego urzędu przecierał oczy ze zdumienia, widząc spacerującego po parkowych alejkach majestatycznego łosia.

Źródło: podroze.onet.pl

Tak Czesi jeżdżą do Polski na zakupy. "Mamy ok. 13 kg mięsa"

#zrodlo
"Zakupy w Polsce znów autobusem" — pisze czeskie miasto Karwina. Stamtąd specjalny autobus zawozi Czechów do Jastrzębia-Zdroju, gdzie mogą robić zakupy. "Mamy ok. 13 kg mięsa, głównie kurczaki, sery, jogurty, worek ziemniaków" — chwalą się w internecie Czesi, którzy uprawiają taką zakupową turystykę.

Źródło: podroze.onet.pl

Mijają 54 lata od katastrofy lotniczej na Policy. Zginęła w niej polska "żelazna dama"

#zrodlo
54 lata temu doszło do tajemniczej katastrofy samolotu pasażerskiego An-24 niedaleko miejscowości Zawoja w Beskidach. Na pokładzie maszyny Polskich Linii Lotniczych LOT znajdowały się wówczas 53 osoby, m.in. Irena Tetelowska-Szewczyk, polska dziennikarka, socjolog, dyrektor Ośrodka Badań Prasoznawczych w Krakowie w latach 1961-1969. Jej starsza siostra Zofia Tetelowska założyła Fundację im. Brata Alberta w Radwanowicach. Historię "żelaznej damy" przybliża nam ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, obecny prezes fundacji.

Źródło: podroze.onet.pl

Z paczki dobiegał dziwny hałas. Pracownicy kolei natychmiast wezwali policję

Mieszkanka Mikołowa (woj. śląskie) postanowiła wysłać pytona królewskiego w paczce do Szczecina. Ten zaczął jednak głośno syczeć w trakcie jazdy. Zaniepokojeni pracownicy kolei wezwali na miejsce służby. Gdy mundurowi otworzyli pudełko, zobaczyli mocno wystraszonego gada.

Źródło: podroze.onet.pl

Latają prywatnymi odrzutowcami na potęgę. Padł rekord, za który płaci środowisko

W 2022 r. w Europie odbyto 572 tys. 806 lotów prywatnymi odrzutowcami; to rekordowy poziom takich podróży i wzrost o 64 proc. w stosunku do 2021 r. — informuje agencja Belga.

Źródło: podroze.onet.pl

Ponad 32 tys. zł miesięcznie za kram w Sukiennicach. Według urzędników to "okazja"

#zrodlo
Ponad 32 tys. zł miesięcznie zapłaci nowy najemca jednego z kramów znajdujących się w krakowskich Sukiennicach. W kolejnym przetargu rozstrzygniętym w piątek przez Zarząd Budynków Komunalnych wystartowało 11 oferentów. Cena z wyjściowych 600 zł netto za m kw. wzrosła do 3050 zł za m kw.

Tagi: Azja
Źródło: podroze.onet.pl

Przeciwnicy napiwków: kelnera powinien docenić pracodawca, nie klient [LISTY]

#zrodlo
— Jestem salową i pracuję na dyżurach po 12 godzin. Żaden pacjent nie daje mi napiwków za to, że jestem cały czas na nogach, że myję toalety, sprzątam sale, ścielę łóżka, przywożę posiłki, zmywam naczynia i biegam z badaniami do laboratorium do innego budynku bez względu na to, czy pada śnieg, deszcz, czy może jest burza z piorunami — pisze w liście do redakcji pani Małgorzata, oburzona zdaniem naszego czytelnika, że napiwki dla kelnerów powinny być czymś naturalnym.

Źródło: podroze.onet.pl

Od kwietnia zamknięcie części szlaków w Karkonoszach

Z powodu ochrony cietrzewi i sokołów wędrownych od 1 kwietnia zamkniętych będzie pięć odcinków szlaków turystycznych w Karkonoskim Parku Narodowym.

Źródło: podroze.onet.pl

Niedźwiedź na podkarpackich posesjach. Mieszkańcy przerażeni. "Boimy się wyjść z domu" [WIDEO]

#zrodlo
Mieszkańcy podkarpackiej miejscowości drżą ze strachu. Wszystko przez niedźwiedzia, który grasuje po wiosce. Nie odstrasza go gęsta zabudowa. Zwierzę bez obaw wchodzi na podwórka domów, a mieszkańcy wprost mówią, że boją się wychodzić z domów.

Źródło: podroze.onet.pl

Dlaczego przejażdżka na wielbłądzie w Egipcie to "zło"

#zrodlo
Widok turystów jadących na wielbłądach pod piramidami w Gizie wkrótce może należeć do przeszłości. Ministerstwo Turystyki Egiptu planuje, zamiast tego używać do transportu gości pojazdów elektrycznych. Nie bez powodu: nowe nagrania pokazują, jak bardzo cierpią zwierzęta wykorzystywane w tym procederze.

Źródło: podroze.onet.pl

Skąd w Polsce wziął się żółw jaszczurowaty? Wielki przemyt lat 90.

#zrodlo
Kilka dni temu polskie media obiegła informacja o odłowieniu rzadkiego, inwazyjnego i niebezpiecznego dla ludzi gatunku żółwia jaszczurowatego. Prezes fundacji Epicrates, pomagającej egzotycznym gatunkom zwierząt, Bartłomiej Gorzkowski, wyjawił, że gad może być jednym z osobników, które były przemycane do Polski w latach 90. przez Polka mieszkającego w Stanach Zjednoczonych z pomocą osób odwiedzających ojczyznę. Na czym polegała prawdopodobnie jedyna na świecie celowa introdukcja żółwi jaszczurowatych na tak dużą skalę?

Źródło: podroze.onet.pl

Około 7 tys. Rosjan i Ukraińców utknęło w Tajlandii

#zrodlo
Podczas gdy powszechnie mówi się o kolejnych rosyjskich turystach przyjeżdżających na wakacje do Tajlandii, nie wspomina się o tysiącach ludzi, którzy przebywają w Tajlandii niejako z przymusu. Około 7 tys. Rosjan i Ukraińców nie może wrócić do kraju. Wielu z nich przebywa na Phuket, jednej z najpopularniejszych wysp Tajlandii.

Źródło: podroze.onet.pl

Rosjanie chcieli wjechać do Finlandii, zdziwili się kontrolą

#zrodlo
Rosyjscy turyści zdziwili się widokiem fińskich pograniczników na granicy z Norwegią. Finlandia i Norwegia należą do strefy Schengen, a władze w Helsinkach są zaniepokojone napływem Rosjan do ich kraju. Stąd kontrole na wewnętrznych granicach strefy.

Źródło: podroze.onet.pl

Czym płaciło się przed wejściem euro? Sprawdź, czy znasz stare waluty

Przed nadejściem wspólnej europejskiej waluty, każdy kraj miał swoją własną. Czy pamiętasz jeszcze, czym płaciło się w Czechach, Portugalii, Irlandii czy Austrii? Im jesteś starszy, tym masz łatwiej!

Tagi: Waluty
Źródło: podroze.onet.pl

Pierwsza myśl: "wow!" Druga: "coś mi to przypomina". Zapraszam do Uzbekistanu, jakiego nie znacie!

#zrodlo
Dotąd nieszczególnie interesowałem się Azją Środkową. Nigdy nie byłem też w krajach Orientu. Niedawno po raz pierwszy wybrałem się do Uzbekistanu i szybko zrozumiałem, że to był błąd — ale nie dlatego, że pojechałem, a że zwlekałem z tym tak długo!

Źródło: podroze.onet.pl

Co znaczy kogut na wieży kościelnej? Niewiele osób to wie

#zrodlo
Podobno ponad 1200 lat temu pewien biskup po raz pierwszy umieścił koguta na szczycie wieży kościelnej. Ale historia symboliki koguta sięga znacznie dalej. Już dla starożytnych Persów był on święty. W Ewangelii odgrywa on szczególną rolę.

Tagi: Historia
Źródło: podroze.onet.pl

reklama
player+
Oferty biur podróży
Polecamy
Accor otworzy hotel Mercure w Połądze


Grupa hotelowa Accor rozbudowuje ofertę na Litwie wraz z podpisaniem umowy na nowy hotel Mercure Palanga Vanagupe Resort & Spa. Dzięki niej, istniejący 5-gwiazdkowy hotel Vanagupe Resort & SPA przejdzie renowację i przywita gości pod marką Mercure do końca 2023 roku. Mercure Palanga Vanagupe Resort & Spa zaoferuje gościom 98 przestronnych pokoi i apartamentów na…

Źródło: nawalizkach.com.pl

reklama
321sprzedane
Kontakt z nami