Wiadomości ze świata  RSS
Ryzykowna gra Kijowa. Ekipa nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wykonała pierwszy krok do legalizacji samozwańczych republik Donbasu


Ukraina wstępnie zgodziła się na tzw. plan Steinmeiera, przewidujący nadanie specjalnego statusu okupowanym częściom Donbasu po przeprowadzeniu tam wyborów. Jeśli plan nie zostanie doprecyzowany na korzyść Kijowa, będzie oznaczać przyjęcie forsowanego przez Rosję rozwoju wydarzeń.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Czwarte wybory w ciągu ostatnich czterech lat. Hiszpanie ponownie ruszą do urn


Od ostatniej elekcji w kwietniu minęło zaledwie trzy i pół miesiąca. Kolejna odbędzie się 10 listopada. To konsekwencja działań Pedra Sáncheza, premiera i lidera socjalistów, któremu od kwietnia nie udało się porozumieć z żadnym z hiszpańskich ugrupowań, by zabezpieczyć większości w parlamencie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wybory parlamentarne w Izraelu. Kto będzie rządził krajem?


Wcześniejsze wybory w Izraelu jeszcze bardziej zagmatwały sytuację polityczną nad Morzem Martwym.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wielka gra o Białoruś. Rosnąca presja Rosji na przyspieszenie integracji


Do Mińska po 11-letniej przerwie wróci amerykański ambasador. W tle rosnąca presja Rosji na przyspieszenie integracji.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wybory parlamentarne w Izraelu. Exit poll: Wyrównany wynik


Prawicowa partia Likud premiera Izraela Benjamina Netanjahu i centrolewicowa koalicja Niebiesko-Białych pod wodzą byłego szefa sztabu generalnego Benny'ego Gantza uzyskały we wtorkowych wyborach parlamentarnych porównywalną liczbę głosów - wynika z sondaży exit poll.

Izrael: Premier Netanjahu walczy we wtorkowych wyborach o przetrwanie [ANALIZA]


Wtorkowe wybory parlamentarne w Izraelu będą "być albo nie być" dla premiera Benjamina Netanjahu. Nawet w przypadku zwycięstwa ma on jednak niewielkie szanse na sformowanie rządu. Ramię w ramię z prawicowym Likudem idzie centrolewicowy sojusz Niebiesko-Białych.

Rosja: Sąd Najwyższy utrzymał wyrok dla Polaka skazanego za szpiegostwo


Sąd Najwyższy Rosji utrzymał w mocy wyrok dla obywatela RP, oskarżonego o szpiegostwo i skazanego na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - podała w poniedziałek agencja TASS, powołując się na służby prasowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

USA: Strajk ponad 49 tys. pracowników koncernu General Motors

#zrodlo
Ponad 49 tys. pracowników koncernu motoryzacyjnego General Motors w USA rozpoczęło w poniedziałek nad ranem strajk - informuje agencja Associated Press. Wcześniej załamały się rozmowy między przedstawicielami firmy a związkowcami.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Brexit: Jaką gospodarką stanie się Wielka Brytania?

#zrodlo
Politycy po naszej stronie kanału La Manche martwią się nie tylko tym, jak skończy się brexit – ale też jaką gospodarką Wielka Brytania stanie się po rozwodzie

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Jak wyprowadzić kraj z UE? Brytyjska cisza przed nieuchronną burzą


Polityczny sztorm nad Tamizą na razie ucichł, ale rząd wciąż się zastanawia, jak wyprowadzić kraj z Unii pod koniec października.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Grecja chce wolności gospodarczej. Nowy premier prezentuje plan działania

#zrodlo
Nowy premier dwa miesiące po wyborach przedstawił swój program.

Tagi: Grecja
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kadrowa karuzela w USA. Trump rozważa wymianę Mike'a Pence'a


Po serii porażek w europejskim tournée prezydent Trump rozważa wymianę swojego zastępcy Mike’a Pence’a w przyszłorocznym starciu o Biały Dom.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Jest nowa Komisja Europejska. Polowanie na czarownice czas zacząć


Skład nowej Komisji będzie musiał jeszcze zaakceptować Parlament Europejski. Polski kandydat będzie jednym z kilku do zgrillowania.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Izrael: Netanjahu chce anektować Dolinę Jordanu. Świat arabski oburzony


Izraelski premier Benjamin Netanjahu oświadczył we wtorek, że jeśli wygra przyszłotygodniowe wybory parlamentarne, ogłosi aneksję Doliny Jordanu, która jest częścią Zachodniego Brzegu, terenów palestyńskich administrowanych przez Izrael.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Nowe i stare twarze w Brukseli. Von der Leyen przedstawiła swoją KE

#zrodlo
Przyszła szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła we wtorek kandydatów na komisarzy z przypisanymi do nich zadaniami, wskazując na klimat, gospodarkę i digitalizację jako najważniejsze obszary działalności w kolejnych 5 latach.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Trudne i brudne zwycięstwo rosyjskich władz


Ogromnym wysiłkiem Kreml zdołał utrzymać większość w moskiewskiej Dumie miejskiej.

Tagi: Kreta, Kreml
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Po zdobyciu Moskwy Putin usłyszy pytanie od elit: co dalej?


W Moskwie, po tygodniach protestów przeciw niedopuszczeniu niezależnych kandydatów do udziału we wczorajszych wyborach do lokalnej Dumy, w rosyjskiej opozycji trwa dyskusja na temat najlepszej formuły walki z władzą. Jej lider Aleksiej Nawalny wzywał do „rozumnego głosowania”, które polegać miało na oddawaniu przez Rosjan głosów na każdego, „byle nie na kandydata Jednej Rosji”. Dyskutował jednak również szeroko rozumiany obóz władzy. Różnica zdań, która się w nim pojawiła, świadczy o tym, iż przynajmniej część rosyjskiego establishmentu zaczyna myśleć o zmianach.

Tagi: Rosja
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kempa do Timmermansa w PE: Przeżyliśmy komisarzy sowieckich, przeżyjemy również pana


Nie można wykorzystywać argumentu demokracji ze względu na posiadaną większość i nie zważać na zasady rządów prawa- mówił w czwartek w PE wiceszef KE Frans Timmermans. Europosłowie PiS zarzucali mu m.in. podwójne standardy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

USA: Partie walczą o swingujące związki


Trump znalazł język, którym skutecznie komunikuje się ze związkowcami. Jego oponenci budują narracje dotyczące gospodarstw domowych.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wielka Brytania: Dlaczego Boris Johnson chce wcześniejszych wyborów?


Wcześniejszych wyborów chcą praktycznie wszyscy. Od dwóch lat nawołuje do nich Partia Pracy. Entuzjazm wobec pomysłu wyrazili w tym tygodniu także szkoccy nacjonaliści. Chce tego wreszcie premier Boris Johnson, którego pierwsze 24 godziny w Westminsterze pozbawiły większości w parlamencie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wielka Brytania: Izba Gmin odrzuciła wniosek o przedterminowe wybory


Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w środę rządowy wniosek o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych, sprzeciwiając się propozycji zgłoszonej przez premiera Borisa Johnsona. Za jej przyjęciem głosowało 298 posłów, znacznie poniżej wymaganego progu 434 głosów.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

170 mln USD grzywny dla YouTube'a za naruszenia prywatności dzieci


Należący do Google'a serwis YouTube został ukarany grzywną170 milionów USD w postępowaniu amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu (FTC), która badała zarzuty o gromadzenie przez serwis danych osobowych dzieci bez zgody ich rodziców - podała w środę agencja Associated Press.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił skład swego rządu


66. rząd Włoch w historii Republiki, na którego czele stanie dotychczasowy premier Giuseppe Conte, powstał w środę, niecały miesiąc po upadku poprzedniego gabinetu. Nowy rząd, nazwany "Conte bis", utworzą Ruch Pięciu Gwiazd i centrolewicowa Partia Demokratyczna.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Brytyjskie media: Kraj na krawędzi wyborów, torysi w stanie rozpadu


Brytyjskie media podkreślały w środę skalę podziałów w rządzącej Partii Konserwatywnej po tym, jak premier Boris Johnson stracił większość parlamentarną i przegrał kluczowe głosowanie, które otwiera drogę do dalszego opóźnienia brexitu.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wielka Brytania: Producenci aut uciekną na kontynent. Brexit załamie motoryzacyjny rynek


Brytyjskie Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Motoryzacyjnych (SMMT) alarmuje, że na skutek brexitu tamtejszy rynek się załamie.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Korzycki: Amerykanie nie żartują z huraganami


Od czwartku pojawiła się fala graniczących z teoriami spiskowymi opinii o powodach odwołania dosłownie w ostatniej chwili wizyty Donalda Trumpa w Warszawie. W komentowaniu tej decyzji powinniśmy się jednak zdystansować od polskiego kontekstu. Huragany i klęski żywiołowe są naprawdę poważnym politycznym bodźcem w Ameryce i rozwiązanie tej zagadki jest najprostsze: podróż przełożono po prostu z powodu Doriana.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wybory landowe w Saksonii i Brandenburgii: Bez rewolucji


Niedzielne wybory do parlamentów krajowych Saksonii i Brandenburgii wygrały odpowiednio CDU i SPD, zachowując pozycję najsilniejszych ugrupowań. Budowa koalicji rządowych będzie jednak trudniejsza niż dotychczas.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Mike Pence za Donalda Trumpa. Wiceprezydent USA wygłosi przemówienie na Placu Piłsudskiego


Wiceprezydent USA Mike Pence wraz z małżonką przylecą do Warszawy w imieniu prezydenta Donalda Trumpa 1 września i zostaną w Polsce do 2 września - mówił w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wiedeń odporny na afery polityczne. Wolnościowa Partia Austrii wróci do gry?


Opublikowane w maju nagranie z Ibizy miało usunąć Wolnościową Partię Austrii ze sceny politycznej. Tymczasem za miesiąc ugrupowanie to może powrócić do rządu.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Brexit: Kampania wrześniowa nad Tamizą. Jakie losy czekają Wielką Brytanię?


W przyszłym tygodniu brytyjski parlament wraca z wakacyjnej przerwy. Wtedy w Westminsterze rozgorzeje prawdziwa bitwa o Brytanię.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami