Wiadomości ze świata  RSS
Bruksela nie odpuszcza Polsce: Trwa spór o praworządność. Von der Leyen raczej nam nie pomoże


Coroczny przegląd stanu praworządności w krajach członkowskich i propozycja kolejnej debaty o Polsce. Nadzieje na wyciszenie konfliktu z Brukselą mogą być płonne.

Tagi: Bruksela
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Akcja relokacja. Stany Zjednoczone wymiatają produkcję z Chin


Przez lata elektronikę najbardziej opłacało się produkować w Państwie Środka. Cła nałożone przez Trumpa wywróciły ten krajobraz do góry nogami.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Czy Ursula von der Leyen zostanie szefową KE?


Ursula von der Leyen próbuje być kandydatką wszystkich. Ale taktyczne puszczanie oka do prawicy przysparza jej wrogów w tzw. obozie progresywnym. Głosowanie jutro.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Merkel ma problemy ze zdrowiem. "To jej prywatna sprawa"


Blisko 60 proc. Niemców uważa, że stan zdrowia kanclerz Angeli Merkel to jej prywatna sprawa - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu. Pytania na ten temat pojawiły się ostatnio, gdy u Merkel kilkakrotnie podczas oficjalnych wydarzeń wystąpiły drgawki.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

May: Kiedy dochodzi się do końca urzędowania, każdy czuje, że mógł zrobić więcej


Brytyjska premier Theresa May powiedziała w piątek, że opuści urząd z mieszaniną dumy, że piastowała to stanowisko, i zawodu, że nie udało się jej zrobić więcej. Przyznała, że zaskoczył ją opór ze strony posłów przeciwko przyjęciu umowy z UE w sprawie brexitu.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Lewestam: Internetowe zło jest nie tyle banalne, ile żałośnie trywialne. Ale może mieć prawdziwe, nietrywialne konsekwencje


Przegląd prasy rozpoczynam od internetowego wydania „New York Timesa”. Oto, czego się dowiaduję: niejaki Lenise Lloyd Martin III (imię godne lorda), 36-letni mężczyzna z Teksasu, siedzi w więzieniu, ponieważ polizał lody w sklepie i odłożył je z powrotem do zamrażarki. Rzecz sfilmował i opublikował w sieci w celach rozbawienia publiki i zdobycia sławy.

Tagi: Internet
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Migracja dzieli UE na dwie prędkości. Będą kary finansowe dla krajów, które nie chcą relokacji?


Ponieważ ogólnounijny konsensus jest niemożliwy, Berlin buduje koalicję państw „chętnych”, które będą dobrowolnie przyjmować przybyszów. „Niechętnym” mogą grozić kary finansowe.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

USA na wojnie z biedą. Kartki żywnościowe ratują życie prawie 47 mln obywteli


Rządowy program kartek żywnościowych ratuje 45 mln Amerykanów przed głodem. I tworzy miejsca pracy w usługach i rolnictwie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wybory w Grecji. Aleksis Tsipras - populista, który stał się reformatorem


Aleksis Tsipras zdobył władzę na początku 2015 r., obiecując koniec polityki oszczędności narzuconej przez wierzycieli Aten. Wczorajsze wybory były plebiscytem nad trybunem, który poszedł na kompromis z rzeczywistością.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Zełenski i Tusk złożyli wizytę przy linii rozgraniczenia w Donbasie

#zrodlo
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wspólnie złożyli w niedzielę wizytę w Stanicy Ługańskiej tuż przy linii frontu w konflikcie między ukraińskimi siłami rządowymi a separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Grecja: Wybory parlamentarne wygrywa Nowa Demokracja


Liberalno-konserwatywna Nowa Demokracja (ND) wygrała niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji - wynika z badań exit poll, przeprowadzonych przez prywatne stacje telewizyjne.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kłopoty Demokratów ze znalezieniem skutecznego przeciwnika dla Trumpa


W amerykańskiej Partii Demokratycznej nie widać na razie bezspornego lidera w wyścigu do nominacji prezydenckiej na przyszłoroczne wybory, a jej zdecydowany skręt w lewo może ułatwić reelekcję Donaldowi Trumpowi.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

W Grecji rozpoczęły się przedterminowe wybory parlamentarne


W Grecji rozpoczęły się w niedzielę przedterminowe wybory parlamentarne, w których do głosowania jest uprawnionych ponad 10 milionów Greków. Lokale wyborcze zostały otwarte o godz.7.00 (6.00 czasu polskiego) a zostaną zamknięte o godz.19.00 (18.00 czasu polskiego).

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Czy popełnia się błąd marginalizowania Europy Środkowej? Nowy szef PE odpowiada na pytania


Nowy szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział gazecie "Corriere della Sera", że w UE "potrzebny jest szerszy udział wszystkich" krajów. Tak odpowiedział na pytanie, czy popełnia się błąd marginalizowania Europy Środkowo-Wschodniej.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Niemieckość niemieckości nierówna [TWEET TYGODNIA]

#zrodlo
Jeśli polityczny syndrom sztokholmski wiąże państwa z Prawem i Sprawiedliwością, to pewnie kolejny już dzień świętujecie wielki sukces premiera Mateusza Morawieckiego, geniusz taktyczny prezesa Jarosława Kaczyńskiego i potęgę całej Zjednoczonej Prawicy. Oto bowiem Frans Timmermans nie został szefem Komisji Europejskiej. To ten pan komisarz i wiceprzewodniczący KE, który zajmował się m.in. przestrzeganiem praworządności w państwach członkowskich.

Włoska robota w Brukseli. Co o układzie sił w Europie mówi wybór Ursuli von der Leyen?


Chociaż Ursula von der Leyen, namaszczona przez szefów rządów państw Unii, musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski (co wcale nie przesądzone), poparcie swojej macierzystej grupy, czyli gromadzącej chadeków Europejskiej Partii Ludowej, już udało się jej zdobyć – to pierwsze wnioski, jakie można wyciągnąć z powierzenia najważniejszego stanowiska w Brukseli niemieckiej polityk.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Nowi liderzy UE mogą być pragmatyczni wobec brexitu


Centrowy dziennik "The Times" określił proces wyboru na kluczowe stanowiska w Unii Europejskiej "politycznymi targami, które mogą działać na korzyść Wielkiej Brytanii". Wyraził nadzieję, że nowi liderzy Wspólnoty zajmą pragmatyczne stanowisko wobec brexitu.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Obsada najważniejszych stanowisk w UE: Tusk wypomina socjalistom złamanie zobowiązania


O współpracę i zaufanie między instytucjami zaapelował w czwartek szef Rady Europejskiej Donald Tusk w Strasburgu w Parlamencie Europejskim w swoim pierwszym przemówieniu po nominowaniu na szczycie UE Ursuli von der Leyen na szefową KE.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Sukces Kamali Harris w debacie na prezydenta USA. Demokraci zaczynają dyskusję o rasizmie

#zrodlo
Spektakularny sukces Kamali Harris w debacie kandydatów lewicy na prezydenta zmusza jej rywali do skupienia się na nierównościach etnicznych.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Merkel apeluje o kompromis na szczycie UE w sprawie personaliów


Kanclerz Niemiec Angela Merkel przed wznowieniem rozmów na szczycie UE w Brukseli we wtorek zaapelowała do szefów państw i rządów o kompromis w kwestii obsady unijnych stanowisk. Dodała, że jeśli liderzy zmienią nieco swoje pozycje, wówczas będzie szansa na porozumienie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Francuskie media: Porażka szczytu UE to porażka Europy


Prawie wszystkie media francuskie zgadzają się we wtorek, że porażka szczytu UE, na którym jak dotychczas nie udało się obsadzić najważniejszych stanowisk unijnych, jest porażką Europy. Różnie jednak tłumaczą przyczyny tego niepowodzenia.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Europa bez sterów i gwiazd na niebie [OPINIA]


Mam wrażenie, że widzę cię częściej niż moją żonę – tak na unijnym szczycie witał się z Donaldem Tuskiem francuski prezydent Emmanuel Macron. Obaj politycy szybko od siebie nie odpoczną. Po pięciu tygodniach od wyborów europejskich, trzech spotkaniach na szczycie i co najmniej setce rozmów w cztery oczy europejskim liderom nadal nie udało się zapełnić wakatu na najważniejszym stanowisku w Brukseli. Przedłużająca się niepewność to wizerunkowa porażka Europy, która okazała się niespójna i pełna rozterek.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Tymczasowe zawieszenie broni między Chinami i USA. Na razie nie będzie nowych ceł

#zrodlo
Donald Trump na szczycie G20 w japońskiej Osace uzgodnił z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, że na razie nie będzie nowych ceł.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Trump jako pierwszy urzędujący prezydent USA przekroczył granicę z Koreą Płn.


Prezydent USA Donald Trump spotkał się w niedzielę z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem w strefie zdemilitaryzowanej na granicy między dwiema Koreami. Jako pierwszy urzędujący prezydent USA przekroczył granicę Korei Płn. i przebywał przez chwilę w tym kraju.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wyłączone telefony, odcięci od sieci, pod osłoną nocy. Tak wyglądały wybory przewodniczącego KE

#zrodlo
Spotkanie pod osłoną nocy, za zamkniętymi drzwiami, przy wyłączonych telefonach i odcięciu od sieci. Nie, to nie narada szpiegów, ale kluczowy element procesu demokratycznego w Europie. Tak w zeszłym tygodniu wyglądały obrady przywódców 28 krajów członkowskich, którzy próbowali wybrać nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej, jedną z najważniejszych osób w europejskiej i światowej polityce. Nie udało się, dlatego w najbliższą niedzielę szefowie państw i rządów zbiorą się ponownie w Brukseli, by odbyć drugą rundę rozmów. Znowu szykuje się nocna narada za zamkniętymi drzwiami z możliwą dogrywką rano przy śniadaniu, jeśli liderom nie uda się dojść do porozumienia przy świetle Księżyca.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Trump: Nie chcę wojny z Iranem, ale gdyby do niej doszło, nie trwałaby długo


Prezydent USA Donald Trump oświadczył w środę, że nie chce wojny z Iranem, ale gdyby do niej doszło, nie trwałaby długo. Podkreślił też, że ma "nieograniczoną ilość czasu", by próbować osiągnąć porozumienie z Teheranem.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

To miał być marionetkowy premier. Giuseppe Conte zaczyna odgrywać pierwszoplanową rolę w sporze o budżet

#zrodlo
Rok temu niewielu dawało włoskiemu rządowi szansę na przetrwanie. Zwłaszcza że udało się go skonstruować dopiero po trzech miesiącach burzliwych rozmów między sprzyjającą biznesowi Ligą a prosocjalnym Ruchem 5 Gwiazd (M5S). Na razie jednak technopopulistyczny eksperyment – jak mówi się o włoskim gabinecie – sprawdza się mimo niekończących się spekulacji o jego rychłym upadku i awantur, których źródłem są wzajemnie wykluczające się programy koalicjantów.

Tagi: Doping
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Co dla Polski wynika z koncertu mocarstw wobec Ukrainy, Mołdawii, Armenii i Gruzji?

#zrodlo
Od chwili wyboru Donalda Trumpa wielu zadawało sobie pytanie czy prezydent USA znajdzie porozumienie z Władimirem Putinem kosztem państw byłego ZSRR (poza państwami bałtyckimi), a być może nawet kosztem Europy Środkowo-Wschodniej. Podejrzenia, a następnie śledztwo ws. Wspierania jego kandydatury przez Kreml i ew. współpracy samego prezydenta bądź też jego sztabu wyborczego z Moskwą spowodowały jednak, iż obawy te wydawały się przez ostatnie dwa lata nierealne. Śledztwo się jednak zakończyło, a związków Donalda Trumpa w Moskwą nie udowodniono.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Trump rozważał wycofanie USA z traktatu obronnego z Japonią. Uznał to porozumienie za niesprawiedliwe


Prezydent USA Donald Trump w prywatnych rozmowach rozważał wycofanie swego kraju z traktatu o bezpieczeństwie, podpisanego po II wojnie światowej z Japonią, uznając to porozumienie za niesprawiedliwe - poinformowała agencja Bloomberga, cytowana przez Reutersa.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rosja ponownie ma prawo pełnego głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym


Rosja ponownie otrzymała pełne prawo głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Tak zdecydowało to gremium w głosowaniu, które w nocy z poniedziałku na wtorek odbyło się w Strasburgu.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami