Wiadomości ze świata  RSS
Szczyt Rady Europejskiej: Rozmowy o relacjach z USA i Chinami


Drugi dzień szczytu UE rozpoczął się w piątek rano w Brukseli. Przywódcy krajów unijnych mają rozmawiać o stosunkach Unii z Chinami, relacjach handlowych z USA oraz problemie dezinformacji.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Morawiecki o brexicie: Dzięki polskiemu stanowisku udało się uniknąć bardzo dużego problemu


Jestem bardzo zadowolony, bo dzięki polskiemu stanowisku udało się uniknąć bardzo dużego problemu; pierwotna wersja tekstu przygotowana przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska stwarzała znacznie wyższe ryzyko bezumownego, chaotycznego brexitu - powiedział PAP premier Mateusz Morawiecki komentując ustalenia szczytu UE.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Angielskie wyjście. Z przedłużeniem


Jedno jest niemal pewne: do brexitu nie dojdzie pod koniec marca. A unijni prawnicy łamią sobie głowę nad scenariuszem, w którym Brytyjczycy będą chcieli przesunąć jego termin więcej niż raz.

Tagi: Brexit
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Przesiadka na tylny fotel. Prezydent Kazachstanu po 28 latach rezygnuje ze stanowiska


Dla 18-milionowego kraju wczorajsze nowości były szokiem. – Podjąłem niełatwą dla siebie decyzję o rezygnacji z funkcji prezydenta Republiki Kazachstanu – ogłosił w telewizyjnym orędziu Nursułtan Nazarbajew. Ale dymisja nie oznacza, że straci on wpływ na krajową politykę.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Przywódca Tatarów: Putin odpowie za Krym przed trybunałem międzynarodowym


Prezydent Rosji Władimir Putin, który w poniedziałek składa wizytę na zaanektowanym w 2014 roku ukraińskim Krymie, odpowie za zajęcie półwyspu przed trybunałem międzynarodowym – oświadczył przewodniczący samorządu Tatarów krymskich, Medżlisu, Refat Czubarow.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Macron rozważa całkowity zakaz demonstracji na Polach Elizejskich


Prezydent Francji Emmanuel Macron rozważa zakazanie wszelkich demonstracji na Polach Elizejskich po tym, jak protestujący z ruchu "żółtych kamizelek" zdemolowali w weekend wiele obiektów przy tej alei - przekazała w poniedziałek kancelaria szefa państwa.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Fort Trump minus. Negocjacje z Amerykanami na temat zwiększenia ich obecności w Polsce nie posunęły się nawet o krok


Polityczny koniec ubiegłego tygodnia zdominował szum informacyjny w sprawie tego, czy nad Wisłą powstanie w końcu konstrukcja stworzona przez Andrzeja Dudę – Fort Trump. „Gazeta Wyborcza” twierdzi, że infrastruktury nie będzie, a Polacy sromotnie przegrali negocjacje. Wspomina, iż szef Pentagonu Patrick Shanahan jest temu przeciwny, bo za największe zagrożenie dla Ameryki uważa Chiny, a nie Rosję.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Zamieszki podczas demonstracji "żółtych kamizelek". Ponad 150 zatrzymań


Ponad 150 osób zatrzymała w sobotę w Paryżu policja, gdy podczas demonstracji ruchu "żółtych kamizelek" doszło do zamieszek, niszczenia luksusowych sklepów i wzniecania pożarów. Prezydent Emmanuel Macron postanowił skrócić wyjazd na narty i wraca do stolicy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Włochy: Powinniśmy opowiedzieć się za opóźnieniem brexitu


Szef MSZ Włoch Enzo Moavero Milanesi wyraził w sobotę opinię, że jego kraj powinien opowiedzieć się za opóźnieniem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W wywiadzie telewizyjnym zastrzegł, że sprawa ta nie była jeszcze tematem dyskusji w rządzie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

CSBA: W Polsce powinno na stałe stacjonować dowództwo amerykańskiej dywizji


W Polsce powinno na stałe stacjonować dowództwo amerykańskiej dywizji - głosi w swoim raporcie wpływowy amerykański ośrodek analityczny Center for Strategic and Budgetary Assessments (CSBA).

Tagi: Ameryka
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Amerykanin, który zrobił dla Rosji więcej niż ministrowie gospodarki trafił do aresztu


Mówiąc o tej sprawie i jej konsekwencjach, nie sposób przesadzić – opowiadają pracujący w Rosji menedżerowie zachodnich firm. – Ludzie mawiają tu, że coś przydarzyło się komuś, bo nie przestrzegał reguł albo za bardzo uwikłał się w politykę. Ale nie Michael Calvey. Jeśli on trafił do więzienia, przydarzyć się to może każdemu z nas – mówili dziennikarzom ”Financial Timesa„, rzecz jasna, zastrzegając anonimowość.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rosja odpowie na sankcje ze strony USA i Kanady


Rosja odpowie w praktyce na najnowsze sankcje nałożone na nią przez USA i Kanadę - zapewniło MSZ w Moskwie. Oświadczyło, że zarzuty wobec Rosji o nieuzasadnione użycie przemocy wobec ukraińskich okrętów w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej są bezpodstawne.

Tagi: Rosja, MSZ
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Sprawca masakry w Christchurch zamierzał dokonać więcej ataków


Sprawca masakry w dwóch meczetach w nowozelandzkim Christchurch Brenton Harrison Tarrant zamierzał dokonać więcej ataków - poinformowała w sobotę premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern.

Tagi: Masaże
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Polskie wątki w zamachu w Christchurch? Żaryn: Służby badają sprawę


Po zamachu w Christchurch są badane polskie watki – potwierdził medialne informacje rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Tagi: NATO
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Litwa: Wileńska palma oficjalnie uznana za niematerialne dziedzictwo kulturowe kraju


Wartości kulturowe są tworzone przez ludzi i przekazywane kolejnym pokoleniom - powiedział minister kultury Litwy Mindaugas Kvietkauskas podczas uroczystości wpisania tradycji wicia wileńskich palm na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego kraju.

Tagi: Litwa
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Premier Holandii wyklucza możliwość renegocjacji umowy ws. brexitu


Premier Holandii Mark Rutte poinformował w piątek po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, że zawarta w listopadzie umowa o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE jest "jedynym porozumieniem, które jest na stole".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Spór handlowy pomiędzy Chinami a USA nie zaszkodzi relacjom z UE


Spór handlowy pomiędzy Chinami a USA nie zaszkodzi relacjom z innymi stronami, w tym z UE – zapewnił w piątek premier Chin Li Keqiang po zakończeniu dorocznej sesji parlamentu. Poruszył również kwestie nowego prawa inwestycyjnego i zarzutów o szpiegostwo.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Nowa Zelandia: Strzelanina w meczecie w Christchurch. Są liczne ofiary śmiertelne.

#zrodlo

Co najmniej 49 osób zginęło, a 48 zostało rannych, w tym 25 - ciężko, w piątek w atakach terrorystycznych na dwa pełne wiernych meczety w Christchurch na wschodzie Nowej Zelandii. Premier Jacinda Ardern poinformowała, że w kraju wprowadzono najwyższy poziom zagrożenia bezpieczeństwa.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Nie jesteśmy niewolnikami, możemy decydować o wystąpieniu z UE

#zrodlo
Nie jesteśmy w Unii Europejskiej niewolnikami, możemy decydować o przystąpieniu do Unii, możemy też decydować o wystąpieniu z niej - powiedział w czwartek w Bukareszcie główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Parafianowicz: Niemcy i Francja akceptują rosyjską doktrynę ograniczonego użycia siły


Złożona niedawno Niemcom i Francuzom przez Amerykanów propozycja ostentacyjnego przepłynięcia okrętami wojennymi przez Cieśninę Kerczeńską i wejścia na Morze Azowskie należy do grupy najbardziej ryzykownych. Zachodnie media, które opisywały pomysł wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a określiły go mianem prowokacji. Czyli terminem ze słownika państwowej telewizji w Rosji i biura prasowego Kremla.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Bartosz Cichocki - ambasador na trudne czasy


We wtorek Bartosz Cichocki wręczył kopię listów uwierzytelniających wiceszefowi ukraińskiej dyplomacji. Władze w Kijowie muszą się przygotować na twardsze stanowisko Polski. Paradoksalnie jednak jego wybór na ambasadora podkreśla wysokie znaczenie Ukrainy dla Warszawy. O zmianie na tym stanowisku mówiło się od dawna. Chodziły różne plotki o poprzednim ambasadorze, ale najbardziej rozpowszechnioną była opinia, że kładzie zbyt mały nacisk na kwestie historyczno-tożsamościowe, co budzi niezadowolenie w kraju. Jednocześnie środowiska ekspertów spekulowały na temat następców Jana Piekły. Informacja, że będzie nim Bartosz Cichocki, nikogo nie zaskoczyła. W rzeczy samej, był on wymieniany jako pierwszy na liście kandydatów.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Boris Johnson: Opuścimy UE 29 marca z porozumieniem w ostatniej chwili


Wielka Brytania opuści UE 29 marca, a porozumienie będzie zawarte "na pięć minut przed północą" - oświadczył w środę były szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson. Dodał, że jest przekonany, iż "bez względu na to, co się stanie, będzie porozumienie".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Minister ds. brexitu: Brak brexitu to większe zagrożenie od brexitu bez umowy


Nieopuszczenie Unii Europejskiej stanowi większe zagrożenie dla Wielkiej Brytanii niż wyjście z UE bez umowy - ocenił w środę w rozmowie z radiem BBC brytyjski minister ds. brexitu Stephen Barclay.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rumuni próbują szybko wycofać się z podatku bankowego


Jeśli rząd błyskawicznie nie zmieni przepisów, krajowi grozi obniżka ratingu do poziomu śmieciowego.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Nielegalni imigranci oszukują fiskusa i żyją kosztem obywateli USA? Dane urzędu skarbowego mówią coś przeciwnego


Donald Trump, wprowadzając 15 lutego stan wyjątkowy, by wybudować mur na południowej granicy Stanów Zjednoczonych bez zgody Kongresu, tłumaczył się, że nie ma innego wyjścia, bo sytuacja jest niebezpieczna i trzeba pilnie działać. Dodał, że inwazja migrantów bez ważnych dokumentów zagraża jakości życia i bezpośrednio samemu życiu amerykańskich obywateli. Dopytywany przez dziennikarzy, w jaki sposób – prezydent stwierdził, że przybysze nie płacą podatków i koszty ich pobytu ponoszą Amerykanie. A sumy te idą w miliardy dolarów miesięcznie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rozstrzyga się przyszłość Fideszu w eurochadecji


Manfred Weber, kandydat Europejskiej Partii Ludowej (EPP) na szefa Komisji Europejskiej, przybył wczoraj na Węgry, by rozmawiać o przyszłości Fideszu w EPP.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wygrali głosujący na "nie". Na jakich zasadach odbędzie się brexit?


Dziś Izba Gmin ma zdecydować, czy Zjednoczone Królestwo zdecyduje się na twardy rozwód bez porozumienia z Unią Europejską, a jeśli tak, to kiedy do niego dojdzie. Alternatywą jest wydłużenie okresu przejściowego.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Sky May przegra głosowanie ws. brexitu co najmniej 100 głosami


Brytyjska telewizja informacyjna Sky News opublikowała we wtorek analizę, która sugeruje, że rząd Theresy May przegra wieczorne głosowanie ws. projektu umowy wyjścia z Unii Europejskiej różnicą co najmniej stu głosów.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

W debacie o przyszłości UE wracamy do starych motywów, czyli o co spierają się europosłowie


Brexit, kryzys migracyjny i wyborcze ambicje eurosceptyków sprawiły, że na całym kontynencie kampanii do Parlamentu Europejskiego towarzyszą gorące dyskusje

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Na Ukraińców jesteśmy (raczej) otwarci. Najmniej tolerancyjni okazują się jednak najmłodsi


Sympatię dla mieszkających w naszym kraju przybyszów ze Wschodu deklaruje 52 proc. Polaków. Niechętny jest tylko 12 proc.

Tagi: Ukraina
Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami