Tajemnicza kropka obok Księżyca. Co to takiego?


Pełnia Księżyca jest już za nami. Naukowcy wskazują jednak, że warto go obserwować w pierwszych dniach października. W obrębie Księżyca pojawi się tajemnicza, srebrna kropka. To największa planeta Układu Słonecznego.
Źródło:
wiadomosci.onet.pl
Życie pozaziemskie? Żadna inna planeta nie jest takim pewniakiem. "Najmocniejszy kandydat"


Żadna inna planeta poza Układem Słonecznym nie elektryzuje naukowców jak K2-18b. Nie dość, że w jej atmosferze wykryto ślady wody, to symulacje wskazują, że całą jej powierzchnię może pokrywać ocean. Jakby tego było mało, teleskop Webba dostrzegł na niej również związek, który — o ile wiemy — potrafią produkować tylko organizmy żywe. — To najmocniejszy kandydat na planetę z życiem poza naszym Układem Słonecznym — mówi nam naukowiec zajmujący się takimi poszukiwaniami.
Źródło:
wiadomosci.onet.pl
Mają trzy serca i dziewięć mózgów, potrafią śnić, a nawet... otwierać puszki. Tego nie wiecie o ośmiornicach


Mają trzy serca, dziewięć mózgów i osiem macek — każda z nich działa jak dłoń, nos i język w jednym. Ośmiornice inspirują od dawna. Inteligentne, ciekawskie, potrafią doskonale się kamuflować i komunikować się z ludźmi. A to tylko jedna z wielu tajemnic, które skrywają w sobie te wyjątkowe zwierzęta.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
"Kiedy usłyszałam diagnozę, mój syn przez godzinę płakał w garażu". Gdy choroba czyni cię więźniem własnego mózgu
Demencja zaczyna się tak niewinnie, że wiele osób w ogóle jej nie zauważa — w końcu komu nie zdarzyło się zapomnieć jakiejś drobnostki? Kiedy jednak pada diagnoza, dla pacjentów to jest szok, z którego wielu otrząsa się latami. Choć demencji nie da się wyleczyć, dotknięte nią osoby nie poddają się. — Chcę pokazać mojej rodzinie, że dalej potrafię się śmiać — mówi 56-latka z Brandenburgii.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Pierwsza nowość w leczeniu psychiatrycznym od lat. Naukowcy zdumieni skutecznością świeżego podejścia


Naukowcy chcą leczyć ciężkie schorzenia psychiczne za pomocą LSD, ecstasy i "magicznych" grzybów. I nie jest to tylko spisek hipisów w kitlach: rygorystyczne badania raz po raz pokazują przełomowe wyniki. Co więcej — psychodeliki zdają się pomagać pacjentom, którzy nie zareagowali jeszcze na żadną inną terapię.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Czy człowiek odpowiada za wyginięcie mamutów? Naukowcy bliscy rozwikłania zagadki


W ciągu ostatnich 100 tys. lat na całym świecie wyginęła nieproporcjonalnie duża liczba dużych ssaków. Naukowcy debatują nad przyczynami tego wymierania od lat. Teraz zespół badaczy z Danii jest blisko ważnego odkrycia, które obala hipotezę, w którą wierzyliśmy od lat.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Jak liczy się wiek kota? Sprawdź, jak szybko dorasta twój pupil
Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez ukochanego pupila. Nic dziwnego zatem, że wielu właścicieli zastanawia się, jak się liczy wiek kota, aby oszacować go choćby orientacyjnie. Podpowiadamy, w jaki sposób możesz obliczyć wiek swojego zwierzęcia. To wcale nie takie trudne.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Jak widzi kot? Świat w jego oczach jest zupełnie inny niż nasz


Wielu właścicieli zastanawia się, jak widzi kot. Czy te futrzaki, podobnie jak ludzie, rozpoznają poszczególne kolory i elementy otoczenia? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Flora bakteryjna jelit pomaga nawet w leczeniu raka. Jak to możliwe? "Dopiero zaczynamy to rozumieć"
Bakterie w jelitach przez lata były traktowane jako boczna uliczka w nauce. Później jednak zrozumieliśmy, że mikroby te pomagają nam w trawieniu, a nawet że wpływają na naszą odporność. Dzisiaj wiemy, że skład flory jelitowej to jeden z krytycznych elementów zdrowia – na tyle krytycznych, że część schorzeń leczymy przeszczepiając stolec (razem z bakteriami). Co szczególnie fascynujące — pomaga to też w leczeniu niektórych nowotworów.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Jestem tą drugą. Wiem, że mnie nienawidzą. "Mogłabym zabić tę kobietę!"
Czekają, mają nadzieję — i zwykle cierpią. Bycie kochankiem lub kochanką nie jest łatwym kawałkiem chleba. Mimo to niektórzy decydują się na to, by być "tym drugim" lub "tą drugą". Choć może to wydawać się paradoksalne, w niektórych przypadkach romans może okazać się ratunkiem dla małżeństwa. Gorzej z losem "tej trzeciej" osoby.
Źródło:
wiadomosci.onet.pl
Czy Pluton to planeta? Wyjaśniamy wątpliwości
Czy Pluton to planeta? Odkryty w 1930 r. przez długi czas uważany był za dziewiątą planetę naszego Układu Słonecznego. Jednak w 2006 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zdegradowała go do jednej z pięciu "planet karłowatych", czyli obiektów pośrednich między planetą a małym ciałem niebieskim.
Źródło:
wiadomosci.onet.pl
Badacze obalają mit na temat drzew, który podbił świat. "Niebezpieczny, przedstawia fałszywy obraz"
Czy to możliwe, aby naukowy bestseller przetłumaczony na 20 języków zawierał serię rażących błędów? A jednak! "Sekretne życie drzew" Petera Wohllebena przez wiele tygodni znajdowało się na listach najlepiej sprzedających się książek. W publikacji można przeczytać o drzewach-matkach, które pielęgnują swoje młode oraz o rzekomym bólu u roślin. Teraz eksperci wyjaśniają: tezy te są całkowicie błędne — a nawet niebezpieczne.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
"Potrójny cios" dla ludzkości. Jak będzie wyglądać życie na Ziemi z superkontynentem
Wielka tajemnica przyszłości Ziemi może budzić niepokój. Według doniesień opublikowanych w "Nature Geoscience", naukowcy z Uniwersytetu Bristolskiego przeprowadzili badania nad tym, co nas czeka za 250 mln lat, gdy na horyzoncie pojawi się nowy superkontynent, zwanym "Pangea Proxima" (wcześniej zwanym "Pangea Ultima").
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
“Najgorsze to zamienić seks w sport wyczynowy”. Eksperci o tym, dlaczego powinniśmy wyluzować w sypialni
Jak powinno nam być w łóżku? Przede wszystkim dobrze. Tymczasem wiele osób zamienia seks w sport, gdzie orgazm zaczyna pełnić funkcje certyfikatu jakości, a nie radosnej przygody. Eksperci uczulają, żeby w łóżku wprowadzić jednak nieco więcej luzu, a przede wszystkim częściej sięgać po humor i żarty. Szczególnie, kiedy coś nie wychodzi.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Sławosz Uznański: w kosmos zabiorę zdjęcia rodziny. "Będą przypominać, co na mnie czeka po powrocie" [WYWIAD]
Dr Sławosz Uznański jest coraz bliżej lotu w kosmos. Polski astronauta na początku września rozpoczął szkolenie pod egidą Europejskiej Agencji Kosmicznej. Onetowi opowiedział, jak w związku z tym zmieniło się jego życie; czy zamierza wrócić do gry na gitarze, żeby zagrać z pokładu stacji kosmicznej; czy obawia się korzystać z kosmicznej toalety; czy na orbicie będzie używał sosu sriracha; oraz co będzie chciał zabrać ze sobą w kosmos.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
"Po co czekałem 10 lat?". Problem, o którym panowie wstydzą się mówić
Mężczyźni lubią duże rzeczy – od tej zasady jest jednak jeden wyjątek. Męskie piersi u jednych są efektem otyłości, u innych — zaburzeń w gospodarce hormonalnej. Sprawa jest poważna, bo "męski biust" może być także symptomem ukrytych chorób, jak np. raka jąder. Na szczęście panowie mają do dyspozycji kilka form leczenia.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Instagram, TikTok i Facebook ogłupiają dzieci? Zaskakujące wnioski z badań naukowych
Instagrama i inne media społecznościowe obwinia się o całą litanię problemów: że wywołują u dzieci i młodzieży depresję, osłabiają zdolność koncentracji, powodują problemy z przyswajaniem treści w szkole. W najgorszym wypadku można też usłyszeć, że prowadzą do "przeprogramowania" połączeń nerwowych w mózgu. Ale czy naprawdę istnieją naukowe dowody na te obawy? Czy też mamy do czynienia ze zwykłym sianiem paniki?
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Finisz sensacyjnej misji kosmicznej. Czy planetoida Bennu kryje ślady życia?
Kilogram ziemniaków kosztuje parę złotych. Kilogram złota to już wydatek rzędu ćwierć miliona. W niedzielę na amerykańskiej pustyni wyląduje zaś przesyłka, której zawartość po przeliczeniu kosztowałaby za jeden kilogram... 83 mld zł, mniej więcej jedną szóstą polskiego budżetu. Co tak bezcennego może wylądować w piaszczystej części stanu Utah? I co to ma wspólnego z poszukiwaniem życia w kosmosie?
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Ten rak atakuje tylko młodych mężczyzn. Na szczęście "każdy może go rozpoznać sam"
Najsłynniejszym sportowcem, który walczył z tą chorobą, był kolarz Lance Armstrong. Ale nie był jedyny: niedawno ofiarą padli Sebastien Haller, zawodnik Borussii Dortmund oraz piłkarze berlińskich klubów: Timo Baumgartl, Marco Richter oraz Jean-Paul Boetius. Przed rakiem jąder nie można się zabezpieczyć; nie ma tutaj czynników ryzyka jak np. palenie. Niemiecki urolog tłumaczy: najlepsze, co można zrobić to diagnostyka we własnym zakresie. Opowiem wam, jak ją zrobić.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Anoreksja zabija. "Czasem zdarza się, że oddziale dziecięcym nie ma innych pacjentów"
Kiedy trzynastoletnia Mona trafiła wreszcie do specjalisty, ważyła zaledwie 30 kg. Głodziła się tak, że tylko 3 proc. dziewczynek w jej wieku ważyło mniej od niej. Choć brzmi wstrząsająco, nie jest odosobniony przypadek – podczas pandemii liczba nastolatek leczonych z powodu zaburzeń odżywiania wzrosła o ponad połowę. I nie chodzi tu tylko o anoreksję.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Mało kto wie, że ma ten narząd. "Ci, którzy go tracą, wcześniej umierają"
Mało kto pamięta z lekcji biologii, ale pod mostkiem oprócz serca kryje się jeszcze jeden narząd. Choć niepozorny, odgrywa niebagatelną rolę w utrzymaniu nas przy zdrowiu — w tym także w walce z rakiem. Dotąd lekarze często go usuwali podczas operacji serca. Dziś okazuje się, jak zły to był pomysł.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Co ósma kobieta zachoruje na raka piersi. "To szalona liczba"
Statystyka jest nieubłagana: średnio co ósma kobieta zachoruje w ciągu swojego życia na raka piersi. I chociaż z roku na rok diagnostyka tej choroby jest coraz lepsza, a metody leczenia coraz doskonalsze, wciąż budzi ona przerażenie. Ginekolożka, która większość swojego życia poświęciła walce z rakiem piersi, ma dla pacjentek ważne rady, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na tę chorobę.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
"Naukowe Oscary". Tutaj Mark Zuckerberg rozdaje po 3 mln dol. Noble się chowają!
Jeśli jesteś naukowcem, to pewnie chcesz dostać Nagrodę Nobla. Nic dziwnego — być w tym samym gronie co Alberta Einstein to spory zaszczyt. Ale jeśli ważniejsza dla ciebie jest chęć ustawienia się do końca życia i kupno rancza na prerii z dala od ludzi, gdzie będzie mógł bez finansowych trosk dożyć swoich dni, to lepiej wyjdziesz na Breakthrough Prize ufundowanej m.in. przez Marka Zuckerberga.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Elektryzujący quiz wiedzy. Tylko omnibus zdobędzie 10/10
Od 150 lat żyjemy w wieku elektryczności. Prąd jest dla nas czymś oczywistym. Wiemy, że jest nam niezbędny i korzystamy z niego wszędzie, gdzie się da. Jednocześnie jednak mniej zdajemy sobie sprawę z jego kosztów, kosztów dla nas i środowiska. 10 pytań, które znajdziecie poniżej, nie tylko pozwolą wam przetestować swoją wiedzę w różnych obszarach — od historii po fizykę na poziomie podstawówki, ale również dadzą wyobrażenie, jak i dlaczego warto oszczędzać prąd. A więc zapraszamy do rozwiązania quizu i naszego wyzwania — oszczędzaj prąd, gdziekolwiek możesz. Powodzenia!
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Polacy znów mistrzami! W futbolu nam nie idzie, ale w tej dziedzinie wymiatamy
Jeżeli jesteście zmęczeni doniesieniami o perypetiach polskiej reprezentacji, to mamy dla was odrobinę ukojenia z innej dziedziny sportu — i nie chodzi bynajmniej o męską drużynę siatkarską. Mowa o bardziej "kosmicznych" rozgrywkach.
Źródło:
wiadomosci.onet.pl
Czy kosmici z Meksyku to fake? Już ich pokazywano! "Zbezczeszczone szczątki"
Wydłużone głowy, wielkie oczy, trójpalczaste dłonie, wąskie korpusy. Zdjęcia tajemniczych istot pokazanych w Meksyku obiegły świat, ożywiając na nowo dyskusję na temat obecności obcych na Ziemi teraz lub w przeszłości. Czy jednak rzekomi obcy nie są po prostu dość grubo ciosanym oszustwem? Dlaczego spotkaniami z UFO zajmuje się teraz nawet NASA? I co mają z tym wspólnego "trópalczaste mumie z Nazca"?
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Pająki wskaźnikiem zanieczyszczenia środowiska. Są wyniki najnowszych badań
Żyjące w pobliżu skażonych rtęcią rzek i zbiorników wodnych pająki mogą przenosić to skażenie na zwierzęta lądowe i są dobrym wskaźnikiem zanieczyszczenia – informuje pismo "Environmental Sciences & Technology Letters".
Źródło:
wiadomosci.onet.pl
W sierpniu pobite zostały globalne rekordy temperatury. Amerykanie są zdumieni
Temperatura oceanów i powietrza na świecie osiągnęła najwyższy poziom w sierpniu od co najmniej 174 lat prowadzenia rejestrów. Ryzyko, że rok 2023 będzie najcieplejszym rokiem na Ziemi, wzrosło dwukrotnie — przekazała Amerykańska Narodowa Agencja Oceanu i Atmosfery (NOAA).
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Wirtualny Warsztat Pracy: nowe możliwości w cyfrowej nauce
W dobie cyfryzacji czytelnik-internauta nie zadowala się już jedynie kopią cyfrową publikacji naukowych, czy obiektów dziedzictwa kulturowego. Oczekuje on czegoś znacznie więcej – możliwości zapoznania się z publikacją nie tylko w formie graficznej, a także możliwości pełnotekstowego przeszukiwania dokumentu. Ta ewolucja oczekiwań otwiera nowe możliwości, ale również stawia przed twórcami – naukowcami i autorami publikacji naukowych nowe wyzwania.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Jak dobrze pamiętasz lata 90.? Te wydarzenia zmieniły Polskę i świat
Lata 90. obfitowały w przełomowe wydarzenia nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zmiana konstytucji, wejście do NATO, rozpad ZSRR — to tylko kilka takich kamieni milowych we współczesnej historii. Wydaje ci się, że pamiętasz wszystko doskonale? W takim razie zgarnięcie maksymalnej ilości punktów w naszym quizie nie powinno być dla ciebie wyzwaniem!
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Polecamy
Naukowcy: pozwólcie chodzić dzieciom po drzewach, to dobre dla rozwoju ich mózgu
Długoterminowe londyńskie badania na 3568 uczniach w wieku 9-15 lat pokazały, że dzieci spędzające dużo czasu w okolicach lasów wykazują dużo lepsze zdolności kognitywne i zdrowie psychiczne niż ich rówieśnicy pozbawieni takiej możliwości. Naukowcy więc, by pozwalać dzieciom na chodzenie po drzewach i zabawy w lesie.
www.polsatnews.pl
Źródło: