Nauka  RSS
Co przeszkadza nam w dbaniu o klimat i środowisko? Okazuje się, że... mózg


— Im bardziej odległe jest to, co może się wydarzyć, w tym przypadku to, co nam zagraża, tym wydaje się mniej prawdopodobne. A z drugiej strony to, co jest przyjemne, jest na wyciągnięcie ręki. Jest więc bardziej realne. Nasz mózg, planując i wytwarzając motywację do różnych zachowań, kieruje się m.in. czynnikiem czasu przy szacowaniu prawdopodobieństwa jakiegoś wydarzenia, a także własnymi doświadczeniami, więc tak długo, jak długo dane zachowanie nie przynosi mi strat, tak długo instynktownie nie będziemy widzieć w nim zagrożenia — tłumaczy Onetowi badacz mózgu, neurobiolog dr Wojciech Glac. Naukowiec wyjaśnia nam, dlaczego tak trudno jest nam bronić się przed katastrofą klimatyczną, co wspólnego ma uzależnienie od papierosów z degradacją środowiska, a także, kiedy ludzki mózg włącza tryb hedonistyczny.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Trwa szóste masowe wymieranie. "To najważniejsza informacja, jaką otrzymaliśmy jako ludzkość"


— Najbardziej szokujące chyba jest to, kiedy tak naprawdę to szóste wielkie wymieranie się rozpoczęło. Większości ludzi wydaje się, że jego początek miał miejsce w XX w. Okazuje się jednak, że znacznie, znacznie wcześniej — mówi Onetowi biolog i ekolog prof. dr hab. Piotr Skubała. Rozmawiamy z uczonym o tym, czy ludzkość przyjęła rolę asteroidy, co oznacza masowe wymieranie dla naszego przetrwania, a także jak mógłby wyglądać świat, w którym ludzie szanują życie bardziej, niż swoje wytwory.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Gigantyczna asteroida wkrótce przemknie obok Ziemi


Duża, skalista asteroida przeleci w przyszłym tygodniu obok Ziemi. Ma długość km i została zaklasyfikowana jako "potencjalnie niebezpieczna” ze względu na swoje rozmiary i regularne wizyty w pobliżu naszej planety – podał w środę specjalistyczny portal „ScienceAlert”.

Tagi: Asteroidy
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zmiany klimatu. Co czeka nas w 2022 r.? Ekspert: skutki będą coraz bardziej widoczne


Pewne zmiany, w tym także pozytywne, zostaną z nami. Na przykład to, że jest więcej pracy zdalnej, co w pewnym stopniu wpłynie na podróże. Choć to paradoksalnie w żadnym stopniu nie zmniejsza planów inwestycyjnych. Dalej budujemy wielkie autostrady, super porty lotnicze, nie dbamy zupełnie o bezpieczeństwo żywnościowe, nie dbamy o bezpieczeństwo energetyczne ani klimatyczne. Chcemy po prostu, by wszystko toczyło się jak do tej pory — mówi Onetowi prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery, bohater filmu "Można panikować" oraz współzałożyciel portalu Nauka o klimacie, podsumowując 2021 r. i przewidując, co wydarzy się 2022 r.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

"Polski DiCaprio" komentuje film "Nie patrz w górę". Bije na alarm


Prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery, w rozmowie z TOK FM skomentował film "Nie patrz w górę", który wywołał poruszenie na całym świecie. Naukowiec już wcześniej w głośnym filmie dokumentalnym alarmował, że świat stoi u progu katastrofy. Teraz nie ukrywa zdziwienia, że niektórzy nie biorą na poważnie zagrożeń dla naszej planety i aby je zauważyć, potrzebują filmu science-fiction.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Broń biologiczna jest łatwa w produkcji i do ukrycia, tania i skuteczna. Czy należy się jej obawiać?


Konwencję o zakazie prowadzenia badań, produkcji i gromadzenia zapasów broni biologicznej i toksycznej oraz o ich zniszczeniu przyjęto w 1972 r. Mimo to w ciągu 21 lat od jej podpisania Związek Radziecki stworzył największy na świecie i najbardziej zaawansowany technologicznie program badań nad bronią biologiczna. Klucz do tak ogromnej wiedzy daje możliwość wykorzystania jej przez najbardziej dyktatorskie reżimy i szaleńców naszych czasów. Czy to nie wystarczający powód, by się jej obawiać? - pytają Dorota Szadkowska i prof. Krzysztof Simon, autorzy "Wirusy kontra fake newsy. Czy możemy przetrwać bez medycyny?".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Niepokojące zjawisko. Tysiące języków zagrożone wyginięciem


Według badań przeprowadzonych w Australii, około połowy wszystkich języków na świecie jest zagrożona. Aż 1500 z nich może wyginąć do końca wieku — pisze Deutsche Welle.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pierwsza na świecie mumia ciężarnej kobiety. Odkrycie polskich naukowców


Płód znajdujący się w zmumifikowanej Egipcjance sprzed ponad dwóch tysięcy lat przetrwał do naszych czasów za sprawą bardzo nietypowego procesu rozkładu. Był on podobny do tego znanego z odkrywanych pradziejowych ciał w bagnach - uważa zespół polskich badaczy.

Tagi: Mumie
Źródło: wiadomosci.onet.pl

O tych planetach i materiałach, które je tworzą, nie mieliśmy pojęcia


W ciągu ostatniej dekady odkryliśmy wiele planet spoza naszego Układu Słonecznego. Wiemy też, że większość gwiazd w naszej galaktyce posiada krążące wokół nich planety. Ale czy są one – oczywiście w przypadku tych skalistych – podobne do Ziemi? Badania astronomiczne i geologiczne ostatnich lat wskazują, że wiele z nich może być zbudowanych ze skał zbliżonych do tych występujących tutaj. Jednocześnie niedawne odkrycia sugerują również możliwość istnienia planet zbudowanych z materiałów całkowicie odmiennych od tego, co znamy z naszego Układu Słonecznego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Najbardziej dramatyczna wyprawa polarna w historii. Antarktyczna podróż Douglasa Mawsona


Ponad sto lat temu Douglas Mawson widział, jak jego dwaj towarzysze umierają i znalazł się w samym środku antarktycznego piekła. Przeżył je cudem, a jego relację możemy poznać w książce Davida Robertsa „Samotność polarnika. Najwspanialsza historia o przetrwaniu w dziejach wypraw odkrywczych”, Wydawnictwa Słowne.

Tagi: Historia
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pierwsza gwiazdka czy pierwsza... planeta? Tak rozpoznasz, że to już pora na kolację wigilijną


24 grudnia pojawienie się wieczorem pierwszej dostrzegalnej gwiazdy tradycyjnie oznacza, że można już zasiąść do wigilijnego stołu. Co zatem zobaczymy jako pierwsze światełko na niebie w 2021 r.?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kryzys na rynku chipów. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z ich niezbędności w naszym życiu


Wytwarzanie chipów jest niezwykle złożone i należy do szczytowych osiągnięć ludzkiej techniki – to jeden z najdroższych procesów przemysłowych na planecie, który wymaga najnowocześniejszych technologii. Chipy, niczym tlen, stały się nam niezbędne do życia. I tak samo, jak tlen, dostrzegamy je, dopiero gdy zaczyna ich brakować.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Większość Polaków popiera zakaz sprzedaży żywych karpi. Wystartowała petycja


Do podpisywania petycji wzywającej do zakazu sprzedaży żywych karpi zachęcała na ulicach Warszawy fundacja Compassion Polska. Organizacja przypomina, że w sondażu CBOS 59,3 proc. mieszkańców Polski poparło zakaz sprzedaży żywych karpi, jeśli w sklepach dostępna byłaby opcja kupna karpia już gotowego w postaci dzwonków lub płatów, lub całych tuszy. Powołuje się także na naukowe dowody cierpienia tych zwierząt.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak bardzo świadomie robisz zakupy? Sprawdź się w quizie


Świadomie robiąc zakupy, możesz bardzo pomóc naszej planecie. I w tej “świadomości” nie chodzi o jakąś głęboką ekologiczną wiedzę, znaną tylko entuzjastom zielonej polityki. Wystarczy garść wiedzy z historii, geografii czy tzw. wiedzy życiowej, by zdrowiej dla nas, a korzystniej dla Polaków i środowiska robić zakupy. Sprawdź teraz swoją wiedzę w tym szerokim zakresie.

Tagi: Zdrowie
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ślady dinozaurów na Mazowszu. Sensacyjne odkrycie w kopalni w Borkowicach


Niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy na terenie kopalni surowców ilastych w Borkowicach koło miasta Przysucha. Odnalezione zostały bloki z licznymi tropami dinozaurów. Znalezisko ma ok. 200 mln lat. - To może być największa kolekcja tropów dinozaurów w Europie - mówi dr Grzegorz Niedźwiedzki, współodkrywca znaleziska.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Rekordowa liczba mutacji wariantu Omikron. Ekspert: o jego "sukcesie" może zadecydować wypadkowa dwóch cech


Wariant Omikron skumulował łącznie około 50 mutacji, z czego ponad 30 dotyczy zmian białka kolca. Nawet jeśli ta liczba zmian w białku kolca jest rekordowa, to są to zmiany około 30 aminokwasów z łącznej liczby około 1 tys. 270, z których składa się to białko – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Od wybuchu pandemii minęły dwa lata. Wciąż nie wiemy, skąd wziął się wirus


Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powołała nowy zespół naukowców do zbadania genezy pandemii, ale Pekin odrzucił plan dalszego śledztwa w Chinach i kontroli w wuhańskim laboratorium. Dwa lata od wykrycia pierwszych przypadków COVID-19 w Wuhanie geneza pandemii pozostaje nieznana.

Tagi: Pekin, Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Specjalny quiz kulinarny dla sprytnych kucharzy


Dobry kucharz umie ze wszystkiego zrobić przepyszne danie. Dobry i sprytny kucharz wie, jak rozplanować pracę, by nie zmarnowało się wiele jedzenia. W tym quizie musisz wykazać się kulinarną wiedzą oraz możesz poznać kilka sprytnych sztuczek.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

"Wenecja epoki kamienia". Zaawansowana cywilizacja nagle zniknęła. Uczeni już wiedzą, dlaczego


Ponad cztery tysiące lat temu na wschodzie dzisiejszych Chin istniała bardzo rozwinięta cywilizacja. Oparta była ona na wyjątkowo mocno rozbudowanej infrastrukturze wodnej. Niestety, doszło do jej zniszczenia. Według najnowszych wyników badań opublikowanych w czasopiśmie Science Advances przyczyniły się do tego zmiany klimatu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Stanowisko zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN o wariancie koronawirusa Omikron


Wariant Omikron już teraz jest opisywany w mediach jako "prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant". Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN przedstawia swoje stanowisko na temat nowego wariantu koronawirusa. "Analiza sekwencji wykazała, że wirus ten cechuje się nagromadzeniem mutacji, które mogą budzić niepokój. Obecnie nie ma jeszcze danych, na ile zmiany te wpłyną na charakterystykę tego wariantu; jego zdolność do przenoszenia się, unikania przed odpowiedzią immunologiczną czy zdolność wywoływania ciężkiej choroby" - czytamy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tak naprawdę wciąż nie posiadamy jednego doskonałego sposobu mierzenia czasu


Od 1 lipca do 30 września 2021 roku dni wydłużyły się o 0,05 milisekundy w stosunku do rekordowego roku 2020. Obrót Ziemi nie przyspiesza już więc aż tak bardzo, ale ciągle wiruje ona szybciej niż w ostatnich dekadach. Dzięki znajomości obecnego tempa tej rotacji można oszacować, że za około 10 lat potrzebna będzie mimo wszystko tak zwana ujemna sekunda przestępna. A to nie jedyny problem z pomiarem czasu na naszej planecie. Co jeszcze wiemy o kalendarzowych i zegarowych zagwozdkach ludzkości?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Trwa rewolucja mikrobiologiczna. Czy grzyby mogą uratować nas przed katastrofą klimatyczną?


Jeśli gdzieś miałabym szukać nadziei na naprawę tego, co przez wieki zniszczyliśmy, to właśnie tu. Wciąż wiemy mało i czeka nas wiele badań, ale ogólne kierunki są już wytyczone - mówi prof. nauk biologicznych Katarzyna Turnau, członkini PAN. Ekspertka opowiada o zaskakującej roli mikroorganizów w środowisku i potencjalnej szansie na uratowanie przez nie ekosystemu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Sukces młodych protestujących: Niemcy chcą odejść od węgla w 2030 r. Kiedy Polska? [KOMENTARZ]


Niemcy dołączają do grona krajów europejskich, które — zgodnie z postulatami wynikającymi ze świata nauki — chcą odejść od węgla do 2030 r.

Tagi: Niemcy
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Związki albatrosów rozpadają się coraz częściej. Zaskakująca przyczyna


Naukowcy zaobserwowali, że coraz częściej dochodzi do rozpadu związków albatrosów, które do tej pory były uważane za monogamiczne. Jako prawdopodobną przyczynę podają fakt globalnego ocieplenia. Problem jest szerszy. Opisuje go "The Guardian".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nasi kuzyni dzieciobójcy. O nietypowym przykładzie morderstwa wśród kapucynek


Choć dzieciobójstwo wśród samców zdarza się w naturze stosunkowo często, dopiero niedawno opisano pierwszy przypadek mordu na młodym dokonanego przez samicę kapucynki. Około 20-letnia samica opiekująca się dwutygodniowym dzieckiem została zaatakowana przez 8-letnią samicę. Dziecko zostało ciężko ranione i ostatecznie zginęło. O kilku hipotezach wyjaśniających dzieciobójstwo z rąk samic pisze Łukasz Kwiatek dla Onetu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wylesianie Amazonii gwałtownie przyspieszyło. "To jest wstyd, to jest zbrodnia!"


W porównaniu z poprzednim rokiem poziom wylesiania brazylijskiej Amazonii wzrósł aż o 22 proc. Jak wynika z najnowszych danych, Amazonia wylesia się najszybciej od 15 lat. Skutki będą katastrofalne.

Tagi: Amazon, Azyl
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy stać nas na brak edukacji klimatycznej? [KOMENTARZ]


Zakończył się COP26 w Glasgow. Jego głównym celem była solidarność klimatyczna i troska o los przyszłych pokoleń. Wybiegając w przyszłość, często zapominamy, że zmiana klimatu już dramatycznie odciska swoje piętno na najmłodszych - pisze Zofia Piwowarek, Dyrektorka ds. Rozwoju i Programu Climate Positive w UN Global Compact Network Poland.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Autorka bestsellera o zanieczyszczeniu powietrza: polskie przywiązanie do węgla drastycznie zawęziło perspektywę


W Polsce węgiel jest niesamowicie związany z kulturą i tożsamością. Dla niektórych to wręcz kwestia egzystencjalna dla kraju jako takiego. To kompletny brak wyobraźni — mówi w rozmowie z Onetem Beth Gardiner, autorka nagradzanej książki o zanieczyszczeniu powietrza "Uduszeni. Toksyczna prawda o powietrzu, którym oddychamy". Dziś razem z Airly publikujemy coroczny raport o stanie powietrza w Polsce.

Tagi: Praca
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Na szczycie COP26 nie ma sprawiedliwości [KOMENTARZ]


Lata bierności wobec kryzysu klimatycznego postawiły ludzkość w sytuacji bez wyjścia. Musimy natychmiast odejść od paliw kopalnych. Na ulicach Glasgow tłumne protesty mówią politykom: zawiedliście nas – pisze w komentarzu dla Onetu Agnieszka Kula, aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

2030 r. to najpóźniejszy moment na odejście od węgla [KOMENTARZ]


Lata trzydzieste i lata czterdzieste nie wystarczą. Zdaniem naukowców, by zatrzymać kryzys klimatyczny, Polska musi odejść od węgla do roku 2030 – pisze dla Onetu Wiktoria Jędroszkowiak, aktywistka klimatyczna.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
player+
reklama
321sprzedane
Kontakt z nami