Czihuahua, pomeranian i york najwięcej mają z syberyjskich wilków
Psy towarzyszą człowiekowi od mniej więcej 15 tys. lat. Nie mamy jednak pewności, gdzie właściwie stały się ludzkimi towarzyszami. Wyniki najnowszych analiz wskazują, że prawdopodobnie stało się to w Azji. To jedna z największych zagadek początków ludzkiej cywilizacji.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Zaskakujące, na jak dziwnych planetach może występować woda
Woda w stanie ciekłym jest niezbędna do rozwoju życia — naukowcy nie mają co do tego wątpliwości. Tyle że może ona występować także na planetach zupełnie niepodobnych do naszej.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Quiz z geografii Polski. Wiesz, gdzie leżą te miasta?
Do 1999 r. w Polska składała się z 49 województw. Po wielkiej reformie rządów AWS-UW ich liczbę zmniejszono do 16. Tylko 18 z 49 pozostało miastami wojewódzkimi. Lubuskie i woj. kujawsko-pomorskie mają dwa miasta stołeczne. Sprawdź w tym quizie z geografii Polski, czy wiesz, w którym województwie znajdują się pozostałe 31 miast.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Sztuczna inteligencja pomaga ustalić, kiedy człowiek ujarzmił ogień
Naukowcy podejrzewają, że ludzie zaczęli wykorzystywać ogień nawet dwa miliony lat temu. Problem w tym, że nie mamy na to zbyt wielu dowodów. Teraz naukowcy z Izraela donoszą, że w poszukiwaniu śladów może pomóc... sztuczna inteligencja.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Ekspertka z Instytutu Oceanologii wyjaśnia, jak powstają i od kiedy towarzyszą nam sinice
— Zakwity sinicowe są bardziej intensywne w wyniku ocieplenia klimatu. Sprzyja im także zwiększenie ilości biogenów, które dostają się do środowiska w rezultacie różnej działalności człowieka — mówi w rozmowie z Onetem prof. dr hab. inż. Grażyna Kowalewska z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Ekspertka tłumaczy, jak dochodzi do zakwitów charakterystycznych kożuchów, które często psują urlop polskim wczasowiczom.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Odkryto najgłębiej leżący wrak w historii. "Walczył jak pancernik"
Prawie 7 tys. m — to nowy rekord głębokości, na której udało się odnaleźć zatopiony statek. To o ponad 400 m głębiej niż dotychczasowy najlepszy wynik. Odkryta jednostka to niszczyciel USS Samuel B. Roberts, bohater amerykańskiej inwazji na Filipiny z czasów II wojny światowej.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Oto co wojna rosyjsko-ukraińska mówi nam o przyszłej roli cyberprzestrzeni [ANALIZA]
Moskwa była klasyfikowana jako gracz dysponujący znacznym potencjałem w cyberprzestrzeni. Potwierdzały to fakty, w tym wcześniejsze cyberataki, których przygotowanie przypisuje się rosyjskim siłom zbrojnym oraz grupom crackerskim z tego kraju. Przed takim potencjałem Rosji ostrzegał m.in. Joe Biden już w marcu. Respekt wobec rosyjskich zdolności w cyberprzestrzeni jest niewątpliwie uzasadniony. Dlaczego więc w tak niewielkim stopniu wykorzystuje ona ten potencjał w wojnie z Ukrainą? Można postawić co najmniej trzy hipotezy, tłumaczące ten stan rzeczy.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Polski zgryz. Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o skutecznym prostowaniu zębów
Ludzie chcą mieć ładny uśmiech, a okazuje się, że mają dużo ważniejszych dla zdrowia problemów — mówi dr n. med. Beata Tokarczuk — ortodontka, prezeska Polskiego Towarzystwa Techniki Ortodontycznej (PTTO) w wywiadzie dla "Przeglądu".
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Pierwszy tego typu Manifest Popularyzatora Nauki w Polsce. Onet wśród współtwórców
Popularyzacja nauki to jedna z pilnych potrzeb współczesnego świata. W odpowiedzi na to wyzwanie, 14 uczelni wyższych, sześć centrów nauki, instytucje badawcze, organizacje pozarządowe, media i biznes stworzyły wspólnie Manifest Popularyzatora Nauki w Polsce. Onet był patronem medialnym wydarzenia, a jego dziennikarze uczestniczyli w pracach nad manifestem.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
"Siemka ponownie, Merkury!" Sonda zrobiła piękne zdjęcie planety
Sonda BepiColombo przesłała na Ziemię kilka zdjęć ze swojego przelotu obok Merkurego. Pierwsza planeta Układu Słonecznego kryje jeszcze przed nami wiele tajemnic. W ich odkryciu pomogą także naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, którzy zbudowali jeden z elementów sondy i będą uczestniczyć w analizie gromadzonych przez nią danych.
Źródło:
wiadomosci.onet.pl
Brak ojca podwyższa testosteron. Kluczowy jeden etap dzieciństwa
Naukowcy odkryli, że relacje z ojcem w czasie dojrzewania mają wpływ na poziom testosteronu u młodych mężczyzn. Jeśli w tym kluczowym okresie ojciec był nieobecny, to po wejściu w dorosłość poziom hormonu potomka będzie wyższy niż kolegów, których ojcowie uczestniczyli w wychowaniu.
Źródło:
wiadomosci.onet.pl
Przyjrzyj się uważnie. Ten pasek to czarna wizja przyszłości
Temperatura w wielu miejscach na naszej planecie regularnie bije kolejne rekordy, a groźne zjawiska pogodowe są silniejsze i obejmują coraz większe obszary. Skalę problemu pokazują paski klimatyczne, które zostały opracowane przez profesora Eda Hawkinsa z Uniwersytetu Reading w Anglii. Zobacz, jak wygląda taki pasek dla Polski.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
NASA testuje dziś rakietę. Jest trzy razy wyższa niż Jezus ze Świebodzina
Można ekscytować się konstrukcjami firmy SpaceX Elona Muska, ale prawda jest taka, że żadna rakieta nie jest dzisiaj tak ważna jak Space Launch System (SLS). Powód jest bardzo prosty: SLS zabierze nas z powrotem na Księżyc — i to już niebawem. Dzisiaj odbędzie się jej bardzo ważny test.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Niecodzienne odkrycie na Marsie. To bardzo ziemskie znalezisko
Na Marsie dokonano niecodziennego odkrycia. Na Czerwonej Planecie pojawiły się śmieci, które uchwycił łazik Perseverance, przebywający tam od 2021 r. Wiadomo, skąd mogły się tam wziąć.
Źródło:
wiadomosci.onet.pl
Zrywaj pierwszy. Nauka ma dowody, że lepiej na tym wyjdziesz
Wyniki najnowszych badań potwierdzają to, co podskórnie czuje większość z nas: osoby, które zainicjowały rozstanie, wychodzą na tym znacznie lepiej niż ich partnerzy.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Dobra wiadomość na weekend: piwo jest dobre dla zdrowia
Miłośnicy złotego trunku będą wniebowzięci! Naukowcy są zdania, że piwo ma dobroczynny wpływ na nasz układ pokarmowy. Jest jednak mały haczyk: w badaniu brano pod uwagę konsumpcję jednego piwa dziennie. Piwosze, miejcie się więc na baczności: skoro jedno piwo pomaga, to nie znaczy, że tak samo będzie działało sześć (albo 12).
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Kolejna bariera w rozwoju superkomputerów przekroczona. Potrzeba było 14 lat
Jeremy Clarkson zwykł mawiać, że "szybciej" znaczy "lepiej". Podpisują się pod tym również twórcy superkomputerów. Dowodem maszyna o nazwie "Frontier", która niedawno pobiła obliczeniowy rekord wszech czasów. I chociaż na liście najszybszych tego typu urządzeń na świecie słowo "Polska" pojawia się dopiero na 105. miejscu, to tak naprawdę można nas znaleźć już na... trzecim.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Polska zbuduje nowy superkomputer. Ma trafić do pierwszej 50-tki
Jak ustalił Onet, pod koniec przyszłego roku w Polsce zostanie uruchomiony nowy superkomputer. Jednostka będzie znacznie szybsza od innych tego typu maszyn działających nad Wisłą. Nadzieja jest taka, że trafi do pierwszej 50-tki takich systemów na świecie. Może też być najszybsza w naszym regionie
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
To nie śmieci z odkurzacza. Jeśli znajdziesz je w lesie, spójrz w górę
Dziwnie wyglądający szary zlepek piór i sierści z wystającymi drobnymi kostkami. Zdarzyło ci się kiedyś zobaczyć coś takiego? Choć swoim wyglądem przypomina kupkę śmieci z odkurzacza, leśnicy tłumaczą, że jest to zjawisko jak najbardziej naturalne.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Naukowcy alarmują — poziom CO2 w atmosferze najwyższy w historii
W maju średnie stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wyniosło prawie 421 ppm. To wzrost w stosunku do ub. r., a zarazem poziom ostatnio notowany ponad 4 mln lat temu. Tylko w ub. r. świat wyemitował do atmosfery 36,3 mld ton CO2
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Bracia przez lata skrywali tajemnicę. To odkrycie rzuca nowe światło na historię świata
Dokładnie 340 lat leży na dnie Morza Północnego wrak królewskiego statku HMS Gloucester, który został teraz odnaleziony przez dwóch braci z Anglii. Odkrycie jest niezwykle cenną lekcją historii ze względu na przedmioty, które znajdują się na statku. Rzucają nowe światło na historię świata.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Przewodnik po galaktyce, jakiego jeszcze nie było. "To wielki dzień"
Naukowcy stworzyli najdokładniejszy w historii "przewodnik po galaktyce", obejmujący prawie 2 mld obiektów. To zasługa europejskiej sondy kosmicznej Gaia, w analizie danych z której uczestniczą również polscy naukowcy.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Cena benzyny bije po kieszeni. To urządzenie może pomóc
Uważacie, że z silników benzynowych nie da rady już więcej wycisnąć? Nieprawda! Firma z USA opracowała urządzenie, które pozwoli nawet na 20-proc. obniżkę zużycia paliwa przez jednostki napędowe. Dobra wiadomość jest taka, że w sprawie wprowadzenia wynalazku na rynek już toczą się rozmowy.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Lodowce topnieją, ale nie wszystkie. Polak na tropie tajemnicy Spitzbergenu
Lodowce to papierek lakmusowy zmian klimatycznych — zwłaszcza te mniejsze. "Maluchy" przynajmniej w europejskiej części Arktyki nie przybierają bowiem na masie tak szybko, jak ją tracą. Od tej reguły jednak są wyjątki. Glacjolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza trafił na trop takiej właśnie anomalii
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Piękno, a nie ochota na rosół sprawiły, że udomowiliśmy kury
Podczas następnej wizyty w barze azjatyckim, zanim spałaszujemy kurczaka z ryżem, zastanówmy się chwilę nad głębszym sensem kryjącym się w tym daniu. Naukowcy przekonują bowiem, że przodków dzisiejszych kur ludzie udomowili dzięki uprawie ryżu — i to bynajmniej nie dla celów konsumpcyjnych.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Sensacyjne odkrycie na Antarktydzie. "Ukryty świat" był 500 metrów pod lodem
Antarktyda wciąż zaskakuje naukowców. Grupa nowozelandzkich badaczy właśnie natrafiła na niezwykłe odkrycie 500 metrów pod warstwą lodu. Naukowcy znaleźli tam tętniący życiem ekosystem, w którym pływają skorupiaki.
Źródło:
wiadomosci.onet.pl
Ikoniczne miejsce zniknie z powierzchni Ziemi. Oto co się stanie
Naukowcy ostrzegają, że jeśli emisja gazów cieplarnianych nie zostanie gwałtownie zredukowana, to syberyjska tundra może do 2500 r. zniknąć z powierzchni Ziemi. Nawet w najbardziej optymistycznym z wariantów badacze przewidują, że tundra na Syberii skurczy się o dwie trzecie swojej aktualnej powierzchni.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Genetyk z Cambridge o tyciu, dietach i kaloriach: ludzie podchodzą do żywienia w niemal religijny sposób
— Następnego dnia po zjedzeniu kukurydzy prosto z kolby, podczas porannej wizyty w toalecie można na własne oczy się przekonać, że nie strawiliśmy wszystkiego. Ale jeśli z tej samej kukurydzy zrobimy coś innego — np. tortillę — to nagle jesteśmy w stanie wyciągnąć z niej znacznie więcej kalorii — tłumaczy Giles Yeo, genetyk z Cambridge, autor książki "Dlaczego kalorie się nie liczą".
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Wulkan zabił go dwa tysiące lat temu. Teraz odczytaliśmy jego DNA
Naukowcom udało się po raz pierwszy odczytać pełny kod genetyczny jednej z ofiar wybuchu Wezuwiusza w 79 r. Erupcja zastała mężczyznę w jadalni. Jak tłumaczy dr Martyna Molak z Uniwersytetu Warszawskiego, każdy taki odczyt to skarbnica wiedzy – w połączeniu z wiedzą gromadzoną przez historyków i archeologów pozwala "odtwarzać, jak wyglądało życie, skąd się wzięliśmy oraz w jaki sposób dotarliśmy tu, gdzie jesteśmy teraz".
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Kosmiczna rewia mody. NASA wyda 3,5 mld dol. na nowe skafandry
"Nie mam się w co ubrać!" — ilu z nas powiedziało kiedyś te słowa? W podobnym położeniu znalazła się amerykańska agencja kosmiczna: chce, żeby jej astronauci wrócili na Księżyc, ale nie ma dla nich odpowiedniego ubioru. Ten, który obecnie jest wykorzystywany, został zaprojektowany ponad 40 lat temu. Dlatego NASA rozpisała kontrakt na nowe skafandry kosmiczne.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Polecamy
Naukowcy: pozwólcie chodzić dzieciom po drzewach, to dobre dla rozwoju ich mózgu
Długoterminowe londyńskie badania na 3568 uczniach w wieku 9-15 lat pokazały, że dzieci spędzające dużo czasu w okolicach lasów wykazują dużo lepsze zdolności kognitywne i zdrowie psychiczne niż ich rówieśnicy pozbawieni takiej możliwości. Naukowcy więc, by pozwalać dzieciom na chodzenie po drzewach i zabawy w lesie.
www.polsatnews.pl
Źródło: