Badacze znaleźli siedem planet, na których może istnieć życie. Zbadali jedną z nich


Badacze przyglądają się planetom, które krążą wokół gwiazdy TRAPPIST-1. Szukają wśród nich takiej, która może mieć atmosferę, wodę w stanie ciekłym, a także warunki do podtrzymania życia. Wykorzystali Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, aby przyjrzeć się dokładniej jednej z nich. Odkryli, że na oświetlonej stronie TRAPPIST-1 b temperatura sięga 230 st. C.
Źródło:
wiadomosci.onet.pl
Aktywność fizyczna neguje skutki braku snu. Ryzyko zgonu spada o połowę
Ruch ma zbawienny wpływ na ogólną kondycję naszego organizmu. Z najnowszych badań wynika, że ogranicza także skutki niedostatecznej ilości snu. Krótko mówiąc: jeśli ćwiczymy tyle, ile zalecają lekarze, to tak jak byśmy codziennie przesypiali przepisowe osiem godzin.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Rząd USA inwestuje w czujniki kwantowe
Komputery kwantowe mogą być jeszcze odległą przyszłością, ale czujniki kwantowe już się rozwijają — i amerykański rząd mocno w nie inwestuje.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Pulpety z nutką mamuta. Takie możliwości daje mięso komórkowe
Odrobina mamuta, alpaki, bizona, kangura czy krokodyla? Australijska firma Vow ma własny przepis na mięso wyhodowane w laboratorium: zamiast po prostu kopiować to, co znamy z talerzy, chce wzbogacić pulpety i steki o bardziej egzotyczne elementy.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Matt Damon sadził na Marsie ziemniaki. Naukowcy uważają, że urośnie tam ryż
W filmie "Marsjanin" pozostawionemu na Czerwonej Planecie astronaucie udaje się przeżyć dzięki hodowli ziemniaków. Teraz okazuje się, że w marsjańskiej glebie — przy odrobinie wspomagania — urośnie też ryż.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Na początku lat 30. Ziemia cieplejsza o 1,5 stopnia. Nowy raport IPCC
Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu przekonuje, że ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 st. wciąż jest osiągalne, ale świat musiałby do 2030 r. ściąć emisje gazów cieplarnianych o połowę, a w 2050 r. osiągnąć poziom "zero netto".
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Naukowcy uspokajają w sprawie asteroidy 2023 DW. "Ryzyko spadło"
Początkiem marca Biuro Koordynacyjne Obrony Planetarnej NASA poinformowało, że asteroida o nazwie 2023 DW może uderzyć w Ziemię 14 lutego 2046 r. Naukowcy przedstawili jednak nowe szacunki, z których wynika, że ryzyko kolizji spadło i "będzie spadać regularnie, aż osiągnie zero najpóźniej za kilka dni" — informuje AFP.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Wielki quiz z historii, tylko dla odważnych
30 pytań z historii świata. Od polskich królów i rzymskich cesarzy po ostatnią dekadę. Jak masz siłę, wiedzę i odwagę, zapraszamy do zmierzenia się z pytaniami! Dziś maturzyści zdają egzamin z historii, sprawdź się i ty!
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
NASA pokazała nowe skafandry kosmiczne. Wyglądają zjawiskowo
Amerykańska agencja kosmiczna NASA zaprezentowała dzisiaj nowe skafandry kosmiczne, w których astronauci za dwa lata polecą na Księżyc. Upakowano w nich sporo nowej technologii, dzięki czemu umożliwią astronautom nawet ośmiogodzinne spacery po powierzchni naszego satelity.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
"Nie byłeś dobrym użytkownikiem". Nowa generacja ChatGPT już dostępna
ChatGPT, bot konwersacyjny oparty na rewolucyjnym modelu językowym doczekał się nowej wersji. Twórcy przekonują, że jest znacznie bardziej zaawansowany od swojego poprzednika. Dość powiedzieć, że śpiewająco zdaje egzaminy, z którymi większość z nas by sobie nie poradziła.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Dziś NASA pokaże nowe skafandry kosmiczne. To już nie "zardzewiałe zbroje"
Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to za dwa lata na Księżycu stanie pierwsza kobieta. Na pewno sfotografuje się wówczas na tle amerykańskiej flagi w swoim nowiuśkim skafandrze kosmicznym. Z okazji powrotu na Srebrny Glob NASA postanowiła bowiem zainwestować w nową generację tych urządzeń. Premiera dzisiaj po południu.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Ten mózg jest mniejszy od ziarnka maku. Jego mapę rysowano 12 lat
Mózg 6-godzinnej larwy muszki owocówki składa się z 3 tys. komórek nerwowych i jest mniejszy od ziarna maku, ale stworzenie jego kompletnej mapy i tak zajęło naukowcom ponad dekadę. To odkrycie toruje drogę do zmapowania bardziej skomplikowanych mózgów, a na razie będzie stanowiło dla nich doskonały model.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Plastikoza. Poznajcie chorobę powodowaną przez mikroplastiki
Naukowcy po raz pierwszy dokładnie przyjrzeli się uszkodzeniom, jakie w organizmach dziko żyjących ptaków powodują mikroplastiki. Okazuje się, że te niewielkie drobiny tworzyw sztucznych czynią poważne spustoszenie w układzie pokarmowym zwierząt, co może nawet prowadzić do ich śmierci.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Dzieło Kopernika z rekordową ceną. Kolekcjoner życzy sobie 11 mln zł
2,5 mln dol., czyli równowartość kilkunastu mieszkań w Warszawie. Za tyle pod koniec kwietnia będzie można nabyć egzemplarz oryginalnego wydania "O obrotach sfer niebieskich", najważniejszego dzieła Mikołaja Kopernika na antykwarycznej aukcji w Nowym Jorku.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Ziemia poza Układem Słonecznym? Zaskakująca symulacja naukowców
Planeta krążąca między Marsem a Jowiszem byłaby w stanie wypchnąć Ziemię z Układu Słonecznego i wymazać życie na naszej planiecie — wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytety Kalifornijskiego. — To wszystko działa jak skomplikowany mechanizm zegarowy. Wystarczy dorzucić kilka kół zębatych, a wszystko się zepsuje — powiedział astrofizyk Stephen Kane, którego słowa cytuje portal phys.org.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Ilu ludzi oddycha czystym powietrzem? Szokujące odkrycie naukowców
Naukowcy oszacowali, że jedynie 0,001 proc. ludzi (a więc ok. 80 tys. osób) na całym świecie nie jest narażonych na zanieczyszczenie pyłem PM2,5 powyżej poziomów, które Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa za niebezpieczne dla zdrowia. Czyste powietrze to dziś prawdziwy luksus, niedostępny dla mieszkańców większości krajów.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Te myszy nie mają matki, ale dwóch biologicznych ojców. Sukces naukowców z Japonii
W Japonii urodziły się myszy, których materiał genetyczny pochodził od dwóch osobników płci męskiej. Gryzonie są zdrowe, a kiedy dorosły, doczekały się nawet własnego potomstwa. W przyszłości może to być szansa dla par jednopłciowych.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
"Superbodźce". To dzięki nim zachwycamy się pięknem sztuki
Próby odnalezienia uniwersalnych kanonów piękna to coś, z czym zmagali się już starożytni. I trudno się dziwić – to niełatwe zadanie. Jak zauważyli badacze, nasz mózg reaguje mocniej na bodźce intrygujące, tajemnicze i niepewne. Podobnie reagujemy na symbole i metafory. Postrzegając sztukę, ludzie poszukują "superbodźców". I choć nauka wciąż ma wiele pytań na ich temat, udzieliła już też kilku odpowiedzi.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
W Polsce debata nad jedzeniem owadów. W Anglii nad jedzeniem wiewiórek
Gdy wyobraźnię nad Wisłą do czerwoności rozpala dyskusja o jedzeniu robaków, w Wielkiej Brytanii ostatnio pojawił się pomysł, aby dietę wzbogacić o... mięso wiewiórcze. Na wyspach nie chodzi jednak o poszukiwanie zamienników dla szerzej uznanych typów mięs, ale o walkę ze szkodnikami.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Mózgi nastolatków w obliczu mediów społecznościowych. Są szczególnie narażeni
Mózg nastolatka to mózg w ciągłej przebudowie, a jego struktury ze sobą... rywalizują. To właśnie dlatego nastolatek czasami zachowuje się racjonalnie i logicznie, a za chwilę targają nim emocje. Kora przedczołowa dojrzewa aż do wczesnej dorosłości, do ok. 25 roku życia, więc jest jeszcze czas na ustabilizowanie kontroli nad zachowaniem. Dlatego nastolatkowie są tak narażeni na różne zjawiska, które niosą media społecznościowe.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Skąd wzięły się kury? Nie od razu trafiały na talerze
Według nowych ustaleń kury dotarły do Europy nawet tysiące lat później, niż przypuszczaliśmy. Z początku wcale nie trafiały na talerz – traktowano je raczej jako zwierzę egzotyczne.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Startup oblatał wodorowy samolot. Zielone latanie coraz bliżej
Amerykański startup przeprowadził udany lot demonstracyjny niewielkiego samolotu pasażerskiego napędzanego za pomocą ogniw wodorowych. To ważny krok na drodze do upowszechnienia tego typu napędu w lotnictwie, a jednocześnie do uczynienia branży bardziej zieloną.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Domowy quiz z historii. Liczy się i wiedza, i rozsądek
Telewizor, komputer, komórka, pralka - teraz te sprzęty są oczywistością, ale nie zawsze tak było. Ktoś je musiał wymyślić, zbudować, a potem produkować na masową skalę. Dziś sprawdzimy, czy zgadniesz, które z dwóch urządzeń powstało wcześniej. Jednak to nie wszystko. Ten quiz powie ci, ile możesz oszczędzić, odpowiednio korzystając z domowych urządzeń!
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Trwa radykalna przemiana społeczna. Naukowcy uchwycili dwie konsekwencje tego procesu
— Kiedy myślimy przez pryzmat tożsamości, to obraz świata nagle staje się jasny: dobrzy jesteśmy my, inni są źli, istnieje jedno proste wytłumaczenie wszystkich problemów — na przykład spisek elit, lenistwo biednych. W międzynarodowym projekcie "DigiPatch" będziemy badać nie tylko, w jaki sposób te mikrotożsamości powstają, ale też jak wykorzystuje się je do kreowania spójnych opowieści o sobie i świecie, jak ludzie je podtrzymują i jakie to ma konsekwencje dla ich myślenia — mówi prof. Małgorzata Kossowska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Czym różni się babcia od strony ojca od babci od stron matki? Nauka ma zaskakującą odpowiedź
Czy wszystkie babcie są tak samo ważne? Okazuje się, że nie. Badania najczęściej pokazują, że to babcie od strony matki działają korzystnie na swoje wnuki, a babcie od strony ojca… niekoniecznie.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Dobra wiadomość na weekend: picie piwa może mieć pozytywny wpływ na zdrowie
Miłośnicy złotego trunku będą wniebowzięci! Naukowcy są zdania, że piwo ma dobroczynny wpływ na nasz układ pokarmowy. Jest jednak mały haczyk: w badaniu brano pod uwagę konsumpcję jednego piwa dziennie. Piwosze, miejcie się więc na baczności: skoro jedno piwo pomaga, to nie znaczy, że tak samo będzie działało sześć (albo 12).
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Kosmos jest lodowaty. Ale gdzie jest najzimniej?
Nawet najzimniejsze miejsca na Ziemi wypadają niewinnie w zestawieniu z najchłodniejszymi planetami i innymi obiektami we Wszechświecie. Uważa się, że Mars jest jedyną planetą, na której człowiek, przy zastosowaniu odpowiedniej technologii, mógłby przeżyć. Pozostałe są dla nas zbyt lodowate.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Turcja nie odrobiła lekcji, Polska tak. Kto uczy się na katastrofach naturalnych
Dwa dni po tym, jak zatrzęsła się ziemia w południowo-wschodniej Turcji prezydent tego kraju stwierdził, że "na taką katastrofę nie można było się przygotować". Ale czy na pewno? Przykład innych krajów pokazuje, że konsekwentną polityką można zapobiegać skutkom klęsk żywiołowych.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Quiz z geografii Polski. Wiesz, gdzie leżą te miasta?
Do 1999 r. Polska składała się z 49 województw. Po wielkiej reformie rządów AWS-UW ich liczbę zmniejszono do 16. Tylko 18 z 49 pozostało miastami wojewódzkimi. Lubuskie i woj. kujawsko-pomorskie mają dwa miasta stołeczne. Sprawdź w tym quizie z geografii Polski, czy wiesz, w którym województwie znajdują się pozostałe 31 miast.
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Elektryzujący quiz wiedzy. Tylko omnibus zdobędzie 10/10
Od 150 lat żyjemy w wieku elektryczności. Prąd jest dla nas czymś oczywistym. Wiemy, że jest nam niezbędny i korzystamy z niego wszędzie, gdzie się da. Jednocześnie jednak mniej zdajemy sobie sprawę z jego kosztów, kosztów dla nas i środowiska. 10 pytań, które znajdziecie poniżej, nie tylko pozwolą wam przetestować swoją wiedzę w różnych obszarach — od historii po fizykę na poziomie podstawówki, ale również dadzą wyobrażenie, jak i dlaczego warto oszczędzać prąd. A więc zapraszamy do rozwiązania quizu i naszego wyzwania — oszczędzaj prąd, gdziekolwiek możesz. Powodzenia!
wiadomosci.onet.pl
Źródło:
Polecamy
Naukowcy: pozwólcie chodzić dzieciom po drzewach, to dobre dla rozwoju ich mózgu
Długoterminowe londyńskie badania na 3568 uczniach w wieku 9-15 lat pokazały, że dzieci spędzające dużo czasu w okolicach lasów wykazują dużo lepsze zdolności kognitywne i zdrowie psychiczne niż ich rówieśnicy pozbawieni takiej możliwości. Naukowcy więc, by pozwalać dzieciom na chodzenie po drzewach i zabawy w lesie.
www.polsatnews.pl
Źródło: