321sprzedane
Nauka  RSS
Czy mysz może być optymistką? Coraz więcej wiemy o osobowości zwierząt


Od kilku dekad naukowcy chętnie mówią o osobowości u zwierząt. I to nie tylko tych najbliżej z nami spokrewnionych, takich jak szympansy czy goryle, ani tych, które najczęściej trzymamy w swoich domach. W literaturze naukowej możemy przeczytać nawet o osobowości u ryb, mrówek, pająków czy skorupiaków. W jaki sposób bada się zwierzęcą osobowość i jakie wnioski na ten temat nauka niesie już teraz?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Rośnie liczba cesarskich cięć na świecie. Oto powody


Najnowsze doniesienia wskazują, że 21,1 proc. kobiet na świecie rodzi swoje dzieci poprzez cięcie cesarskie. Szacuje się, że do 2030 r. globalny wskaźnik cięć cesarskich wzrośnie do 28.5 proc. Czynniki związane ze wzrostem odsetka cięć cesarskich możemy podzielić na trzy grupy.

Tagi: Szachy
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Co robi Polka w Europejskiej Agencji Kosmicznej i czy doczekamy się polskiego astronauty lub astronautki?


Dr Anna Fogtman jest polską naukowczynią pracującą w Europejskim Centrum Astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie zajmuje się opracowaniem strategii ochrony zdrowia astronautów. W rozmowie z ENTR tłumaczyła znaczenie programu Artemis oraz odpowiedziała na pytanie, dlaczego humaniści też znajdą zatrudnienie w sektorze kosmicznym.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Artemis I wystartował! Amerykanie torują drogę na Księżyc


Udało się! NASA, czyli amerykańska agencja kosmiczna posłała dziś w kosmos najpotężniejszą rakietę na świecie. Na jej szczycie — załogowa kapsuła, którą astronauci polecą za parę lat na Księżyc. W tle – ulga, bo to już trzecia próba startu rakiety, która kosztowała dotychczas ponad 100 mld zł.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tabletki zamiast igieł. Przełom w podawaniu insuliny coraz bliżej


Tabletki z insuliną zamiast igieł to układ, na który z chęcią przystałyby miliony osób przyjmujących ten hormon na całym świecie. Naukowcy z Kanady donoszą, że są blisko opracowania bardziej przyjaznego sposobu podawania tego hormonu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wojna, pandemia, kryzysy. Czy klimat znalazł się na uboczu?


Pomiędzy poprzednim a aktualnym szczytem klimatycznym doszło do inwazji Rosji na Ukrainę. Konsekwencją są m.in. kryzysy – żywieniowy i energetyczny. Deutsche Welle zapytało ekspertów, czy te tematy zepchnęły klimat na dalszy plan.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak to jest studiować "kosmiczny" kierunek?


Anna Hawliczek zajmuje się kardiofizjologią ekstremalną i robi doktorat na uczelni w Austrii. W rozmowie przeprowadzonej w ramach projektu ENTR tłumaczy, jak to jest studiować "kosmiczny" kierunek, mówi o swoich planach na przyszłość i wyjaśnia, dlaczego powrót człowieka na Księżyc jest dla niej szczególnie ważny.

Tagi: Austria
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Puszką z zupą to pikuś. Przez klimat młodzi nie chcą mieć dzieci


Zmiany klimatu budzą w młodych lęk podobny do tego, jaki w pokoleniu dorastającym w latach 90. wywoływało bezrobocie, a u wchodzących w dorosłość po wojnie perspektywa wojny atomowej. Ten lęk jest tak silny, że wpływa nawet na decyzje o rodzicielstwie — mówi dr Anna Gromada z Polskiej Akademii Nauk.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ekspert CNN kreśli scenariusz na przyszłość. "To miało się wydarzyć"


Ostatnie miesiące na całym świecie przyniosły wyjątkowo niebezpieczne zjawiska pogodowe. Brandon Miller, specjalista CNN do spraw kryzysu klimatycznego i meteorolog, w rozmowie z Onetem zauważył, że takie katastrofalne scenariusze były przewidywane już dawno w prognozach klimatycznych. Zaznacza jednak, że nie jest jeszcze za późno, aby powstrzymać zbliżającą się katastrofę.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Niebiański pałac Xi Jinpinga. Chiny kończą budowę stacji kosmicznej


Xi Jinping nie mógł wymarzyć sobie lepszego prezentu na początek trzeciej kadencji u steru władzy Państwa Środka. Ukończenie własnej stacji orbitalnej cementuje status Chin jako kosmicznej potęgi oraz przesuwa kraj o kilka oczek w rywalizacji z USA. Ostateczny cel chińskiego programu kosmicznego? Prześcignąć Amerykanów jeszcze przed połową wieku.

Tagi: Chiny, Ameryka
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wielki quiz z historii XX wieku. Tylko dla wytrwałych


Październikowy quiz wiedzy skupi się tym razem na historii XX wieku. Każde pytanie będzie dotyczyło jednego roku. Więc dla miłośnika historii może to być przyjemna alternatywa na spożytkowanie kilku minut wolnego czasu. Zapraszam do rozwiązywania i życzę powodzenia! Na pewno się uda!

Tagi: Historia
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Metawersum. "W przyszłości całe pokolenia przeprowadzą się tam na dobre"


Publikujemy fragment niezwykle wyczekiwanej wśród inwestorów i ekspertów od wirtualnej rzeczywiści książki Matthew Balla o metawersum.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Sztuczna inteligencja zastąpi bardzo wielu grafików


Programy stają się coraz bardziej inteligentne — to, jak bardzo, jest wręcz przerażające dla niektórych zawodów. Jak pokazuje nasz test, nawet darmowa sztuczna inteligencja wywiera znaczną presję konkurencyjną na coraz więcej profili zawodowych. Niektóre zawody są szczególnie dotknięte.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Poznaliśmy pierwszą, neandertalską rodzinę. Polak wśród odkrywców


Naukowcom udało się po raz pierwszy w historii zidentyfikować neandertalską rodzinę. Ojciec i córka, a także kilku innych krewnych mieszkało razem w jaskini w południowej Syberii ok. 50-60 tys. lat temu. — Te badania mają olbrzymie znaczenie. Badamy neandertalczyka, naszego wymarłego kuzyna. Dowiadujemy się, jak mogło wyglądać jego życie. Szukamy przyczyn, dla których zniknął. Kto wie — może będzie to także ostrzeżenie dla nas — mówi zaangażowany w badania Polak, prof. Maciej Krajcarz z Instytutu Geologii Polskiej Akademii Nauk.

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Podczerwień nie służy już tylko do zmieniania kanałów w telewizji. Badam nią mózgi


Z czym może kojarzyć się podczerwień? Mnie na przykład z technologią IrDA w starych telefonach. Zanim powstał Bluetooth, informacje pomiędzy telefonami można było przesyłać interfejsem podczerwieni. Miałam takiego Siemensa z eleganckim, małym panelem z boku, który emitował światło podczerwone. Dzisiaj promieniowanie podczerwone wciąż używane jest w większości pilotów telewizyjnych. W każdym razie podczerwień na pewno nie kojarzyła mi się z mózgiem.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Takich zdjęć kryształów jeszcze nie widzieliście. "To moja pasja"


Co może wyjść z połączenia pasji do fotografii z pracą naukową? Mnóstwo pięknych i nieco tajemniczych zdjęć, na których materiały znane z telewizorów, ekranów komputerów i wyświetlaczy telefonicznych odsłaniają swoją nieznaną naturę.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Superkomputer ujawnia genezę Księżyca. Nowa analiza naukowców z NASA


Symulacje wykonane z największą jak dotąd rozdzielczością wskazały, że Księżyc został szybko wyrzucony na orbitę Ziemi po kolizji planety z ciałem wielkości Marsa. Wyniki mogą wiele powiedzieć np. o wnętrzu Srebrnego Globu, o historii Ziemi, a także innych planet.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wielki sukces NASA. Misja DART zmieniła kurs planetoidy


NASA potwierdziła, że zderzając w ramach misji DART pojazd kosmiczny z planetoidą Dimorphos zmieniła jej trajektorię, a efekt był nawet większy od oczekiwanego. — NASA udowodniła, że jest poważnym obrońcą planety — ogłosił szef agencji Bill Nelson.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jakie bakterie mieszkają w Warszawie? Wyjątkowy eksperyment na festiwalu Przemiany


Festiwal Przemiany w Warszawie odbywa się pod hasłem: "Wyhoduj sobie miasto". Wystawa, debaty i koncerty trwają do niedzieli. Organizatorzy wraz z Onetem przeprowadzili wyjątkowy eksperyment, podczas którego sprawdzili, jakie bakterie przenoszą ludzkie dłonie w trakcie dotykania obiekty użytku publicznego, takich jak automaty, bankomaty, klamki czy poręcze. Efekty badania podsumował nasz reporter Karol Kosiorowski jednym słowem: "obrzydliwe". Zapraszamy do zobaczenia całości reportażu!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kosmiczne fotografie coraz lepszej jakości. To ważna wiadomość dla nauki [ZDJĘCIA]


Warto docenić opublikowane niedawno pierwsze zdjęcie powierzchni planety, znajdującej się poza Układem Słonecznym, wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Chociaż widoczne na tym zdjęciu rozmazane plamy przypominają pierwszą fotografię Plutona sprzed 26 lat, jest to kolejny ważny krok w odkrywaniu cudów Wszechświata. Historia pokazuje, że zobaczymy ich jeszcze wiele.

Tagi: Historia
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Lęk i strach. Wbrew pozorom to dwa różne odczucia [FRAGMENT KSIĄŻKI]


Czy lęk i strach to te same uczucia? Z pewnością są to emocje, które są naturalnymi elementami naszej codzienności. Strach odczuwamy na przykład podczas turbulencji w trakcie lotu. Psychologicznie, w sporym uproszczeniu strach można określić jako uczucie towarzyszące nam realne, jego przyczynę można nazwać, a doświadczenie mówi nam, że sytuacja naprawdę jest niebezpieczna. O lęku mówimy, gdy ogarnia nas uczucie niepewności wobec bliżej nieokreślonego zagrożenia. Lęk ma te same cztery składniki co strach, z jedną różnicą – nie dostrzegamy wyraźnie jego przyczyny. Ze strachem mamy do czynienia, gdy myślimy "ten piorun uderzył bardzo blisko", z lękiem "czuję, że zaraz zdarzy się coś strasznego". Przeczytaj fragment książki Danna Heermy Van Vossa "Człowiek zalękniony. Moja podróż do źródeł lęku".

Tagi: Psy
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Apokalipsa dinozaurów. Nowe ustalenia naukowców: asteroida wywołała ogromne tsunami


Ogromne tsunami, rozległe na tysiące kilometrów, powstało wskutek uderzenia asteroidy, która przyniosła zagładę dinozaurom – donoszą naukowcy na łamach pisma "AGU Advances".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak się robi doktorat u noblisty? "Fizyka całkiem go pochłania"


— Fizyka kompletnie go pochłania, jest jej całkowicie oddany. Do tego stopnia, że jak po całym dniu pracy wchodził do kuchni, ok. godz. 18-19 bywał tak zmęczony, że nalewał sobie kawy, a potem wrzucał do niej jeszcze torebkę z herbatą. Pracował do upadłego — mówi o Antonie Zeilingerze, tegorocznym laureacie Nagrody Nobla z fizyki jego b. doktorant, dr Radek Łapkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tegoroczny Nobel z fizyki świętuje fakt, że natura jest nieco nieprzewidywalna


Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger otrzymali najwyższy laur naukowy w dziedzinie fizyki za zakończenie jednej z najważniejszych debat we współczesnej historii tej dziedziny i wykazanie, że na najbardziej fundamentalnym poziomie natura zachowuje się w nieco nieprzewidywalny sposób.

Tagi: Historia
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Miliarderzy chcą ratować Hubble’a. Bez pomocy spadnie na Ziemię


Amerykańska agencja kosmiczna NASA razem z partnerami z sektora prywatnego przygląda się, jak wydłużyć życie teleskopu Hubble’a. Misję miałby sfinansować Jared Isaacman, a sprzęt dostarczyć SpaceX Elona Muska. Bez tej pomocy będzie musiał zostać sprowadzony na Ziemię.

Tagi: Ameryka
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Włoszka dowódczynią stacji kosmicznej. "Nie planowałam zostać astronautką"


Kiedyś latała na samolotach szturmowych włoskich sił powietrznych. Teraz jest astronautką i sensacją mediów społecznościowych, gdzie z pasją opowiada o codziennym życiu w kosmosie. Samantha Cristoforetti została dzisiaj pierwszą kobietą z Europy na stanowisku dowódcy załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Tagi: Kosmos
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Satelity wielkości Wąchocka. Europa chce paneli słonecznych w kosmosie


Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) na poważnie myśli o rozwoju kosmicznej energetyki słonecznej. Wizja jest ambitna: sieć satelitów o powierzchni kilku kilometrów kwadratowych każdy przesyłałaby energię bezprzewodowo z powrotem na naszą planetę. Koszt to niecałe pół bln euro, ale eksperci zapewniają, że wydatek ma sens.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak dobrze znasz wynalazki? 15 pytań, które nie są łatwe


Chociaż w ciągu wieków co rusz opracowywano nowe wynalazki, nie da się ukryć, że największy boom rozpoczął się w czasie XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej i tak naprawdę trwa po dziś dzień. Sprawdź swoją wiedzę na temat wynalazków i ich twórców. Dasz radę zdobyć choć połowę punktów?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Co robi nauczyciel na TikToku? Damian Możdżonek opowiada o swojej pracy


Damian Możdżonek ma 25 lat i jest jednym z najmłodszych nauczycieli w Polsce. W szkole podstawowej w Warszawie uczy biologii, chemii, matematyki i przyrody. Znany jest z aktywności w mediach społecznościowych, gdzie jako syna.psa pokazuje kulisy pracy i edukuje młodzież. Jego kanał na TikToku obserwuje ponad 110 tys. osób. W rozmowie z ENTR opowiedział o pracy nauczyciela i zdradził, czy planuje w przyszłości zmianę zawodu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Historyczny sukces NASA. Potężne uderzenie w asteroidę


Powodzeniem zakończyła się misja, jakiej w historii lotów kosmicznych jeszcze nie było. Amerykański półtonowy satelita wielkości lodówki zderzył się z niewielką asteroidą Dimorphos z prędkością ponad 23 tys. km na godz. Teraz naukowcy muszą się dowiedzieć, jaki konkretnie wpływ kraksa miała na kosmiczną skałę.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
player+
reklama
Kontakt z nami