Nauka  RSS
Odkryto gatunek ptaka, który wyginął tysiące lat temu

#zrodlo
Naukowcy odkryli, że na jednej z wysp Oceanu Indyjskiego mieszka ptak - chruścielowiec białogardły, gatunek, który wyginął dziesiątki tysięcy lat temu. Okazało się, że ptak odrodził się dzięki zjawisku tzw. ewolucji iteratywnej.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Osy są mądrzejsze niż do tej pory sądziliśmy


Zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Michigan osy potrafią wyciągać logiczne wnioski na podstawie dotychczasowych doświadczeń.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Chemia na poziomie podstawowym. Sprawdź, ile pamiętasz! [QUIZ]


Przygotowaliśmy kilkanaście pytań z chemii, wyjętych bezpośrednio z arkuszy maturalnych, a także kilka znacznie prostszych zagadnień. Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polscy archeolodzy odkryli nieznaną drogę migracji homo erectus z Afryki


Na Pustyni Wschodniej w Sudanie polscy archeolodzy odkryli ślady obecności Homo erectusa, pochodzące sprzed 500 tysięcy lat. Zdaniem odkrywców jest to dowód na istnienie nieznanego do tej pory szlaku migracji tego gatunku poza kontynent.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Unia straszy: ludzkość wyginie, jeśli nie powstrzymamy wzrostu temperatury


W ciągu najbliższych 10 lat Europa stanie się drugą po Chinach potęgą gospodarczą świata, a nasza siła nabywcza wzrośnie czterokrotnie. Ale jeśli nie zadziałamy zawczasu, to globalne ocieplenie najpierw przyniesie wielkie ekonomiczne i środowiskowe szkody, a potem – jeszcze w tym stuleciu – doprowadzi do wymarcia rodzaju ludzkiego. Na dodatek miasta, w których do 2030 roku mieszkać będzie już dwie trzecie ludzkości, pogrążą się w przemocy i zanieczyszczeniu, przed czym ostrzega opublikowany właśnie wspólny raport najważniejszych instytucji Unii.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tasiemiec zaatakował mózg 18-latka. Pacjent nie przeżył


Do wyjątkowego przypadku cysticerkozy, czyli zakażenia tasiemcem uzbrojonym doszło w Indiach. 18-latek miał tak dużą liczbę pasożytów w swoim mózgu, że nie udało się go uratować. Przypadek opisany został w najnowszym wydaniu czasopisma naukowego "New England Journal of Medicine".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pijesz dużo gorących napojów? Możesz być narażony na nowotwory


Picie napojów takich jak herbata o temperaturze wyższej niż 60 stopni Celsjusza niemal podwaja ryzyko zachorowania na nowotwory przełyku – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr Farhad Islami z American Cancer Society.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nowe mapy, które precyzyjnie pokazują zanieczyszczenie powietrza na świecie


Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała nowe mapy z danymi satelity Copernicus Sentinel-5P. Dzięki nim możemy zobaczyć, jak wygląda emisja dwutlenku azotu do atmosfery w miastach na całym świecie.

Tagi: Satelity
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ponad 200 polskich naukowców wsparło klimatyczny strajk młodzieży. „Widzą, że ich przyszłość jest zagrożona”

#zrodlo
Ponad 200 polskich naukowców podpisało się pod listem poparcia dla klimatycznego strajku młodzieży. "Niniejszym zdecydowanie potwierdzamy, że w środowisku naukowym panuje konsensus, wskazywany przez młodzież jako podstawa ich oburzenia i protestu: klimat się ociepla, a przyczyną tego jest działalność człowieka" – napisali naukowcy w oświadczeniu.

Tagi: Strajki, Burze
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Witamina B3

#zrodlo
Witamina B3 to powszechnie występujący związek chemiczny, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów, pomaga też utrzymywać odpowiedni poziom cholesterolu we krwi. Lepiej jednak nie stosować jej bez porozumienia z lekarzem, bo jej nadmiar może wywołać nieprzyjemne skutki uboczne.

Tagi: Lekarze
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Witamina B2


Chyba większość z nas choć raz w życiu doświadczyła nieprzyjemnego stanu zapalnego w kąciku ust, nazywanego zajadem. To najbardziej oczywisty symptom lekkiego niedoboru witaminy B2, której uzupełnienie szybko usuwa problem. Czy pomaga na coś jeszcze?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Młodzi do reszty świata: zmienimy los ludzkości, czy wam się to podoba, czy nie


W sierpniu ubiegłego roku Greta Thunberg uznała, że nie może dłużej pozwalać politykom na to, by jej przyszłością opłacali teraźniejszość. 15-letnia wówczas dziewczyna dodała bowiem dwa do dwóch i – inaczej niż u ludzi dorosłych, gdzie wszystko jest skomplikowane – wyszło jej cztery. To cztery oznacza, że za dzisiejszą niechęć do zapobieżenia zmianom klimatu, trzeba będzie zapłacić jutro. I płacić będzie ona oraz jej rówieśnicy. To się jej nie spodobało – pisze Tomasz Borejza ze SmogLabu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Witamina B6


Pod nazwą witamina B6 kryje się grupa podobnych do siebie związków chemicznych, z których organizm syntezuje bardzo ważny koenzym. Suplementacja witaminy B6 bez porozumienia z lekarzem może mieć groźne skutki.

Tagi: Lekarze
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Witamina B1


Wyodrębniona po raz pierwszy z otrębów ryżowych przez polskiego biochemika Kazimierza Funka witamina B1 to jedna z lepiej zbadanych substancji niezbędnych do życia człowiekowi. Czy musimy ją dostarczać w formie suplementów? Tylko w niektórych przypadkach.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Dlaczego to robimy?


Każdego roku Polacy wydają na suplementy diety około pięć miliardów złotych. Oznacza to, że przeciętny mieszkaniec naszego kraju wydaje na substancje najczęściej nie będące lekarstwami ponad 130 złotych rocznie. Czy ta inwestycja we własne zdrowie się opłaca?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Witamina B5


Witamina B5, czyli kwas pantotenowy, to bardzo ciekawy przypadek w świecie biochemii i... marketingu. Należy bowiem do najczęściej suplementowanych związków chemicznych, mimo że jego niedobór zasadniczo nie występuje.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Witamina A i Beta-karoten


Nasz cykl weryfikujący reklamowo-poradnikowe twierdzenia na temat suplementów diety rozpoczynamy od witamin, czyli substancji, które są człowiekowi niezbędne do życia. Pytanie tylko, czy musimy ich dostarczać w formie innej niż żywność? Zacznijmy od witaminy A i jej prekursora, czyli beta-katorenu. Co na ich temat mówią badania naukowe?

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ile waży Droga Mleczna? Naukowcy już wiedzą


Amerykańskim i europejskim uczonym udało się wyliczyć przybliżoną masę Drogi Mlecznej - informuje Europejska Agencja Kosmiczna. Na podstawie pomiarów wykonanych przez teleskopy - amerykańskiego Hubbble'a i europejską Gaię - wyliczono, że galaktyka, w której mieści się również nasz Układ Słoneczny, ma masę półtora biliona mas Słońca. Jej centrum znajduje się 29 tysięcy lat świetlnych od Ziemi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Siedem moralnych zasad obowiązuje na całym świecie


Niezależnie od regionu i kultury ludzie przestrzegają podobnych podstawowych reguł życia społecznego. Za dobre uważane są m.in. lojalność wobec grupy i rodziny, odwaga czy sprawiedliwy podział dóbr i szacunek dla własności.

Tagi: Szachy
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Przegrywamy ze zmianami środowiska. Raport IPPR


Światowi przywódcy i politycy przegrywają walkę ze zmianami środowiska – wynika z raportu think tanku IPPR, cytowanego przez BBC. Naukowcy przestrzegają, że nałożenie się wszystkich czynników wywoła katastrofalną w skutkach kombinację.

Tagi: Polityka
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Drugi przypadek całkowitego wyleczenia wirusa HIV

#zrodlo
Druga osoba w historii została całkowicie wyleczona z zakażenia wirusem HIV, powodującym chorobę AIDS. Dziesięć lat po ogłoszeniu pierwszego przypadku wyleczenia HIV u tzw. "pacjenta z Berlina" śmiertelnego wirusa udało się pozbyć osobie nazywanej "pacjentem z Londynu". Objawy zakażenia nie występują u niej już od 19 miesięcy.

Tagi: Berlin, Londyn
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Badanie: kwiaty to najczęściej kupowany prezent z okazji Walentynek


W Polsce najczęściej kupowanym prezentem z okazji Dnia Zakochanych są kwiaty, ale wysoko cenimy też romantyczną kolację czy wspólny wyjazd - wynika z badania nt. trendów zakupowych związanych z Walentynkami. Dodano, że na walentynkowe upominki wydajemy coraz więcej.

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Na stację kosmiczną dotarła kapsuła zbudowana przez SpaceX


Zbudowana przez firmę SpaceX załogowa wersja kapsuły Dragon - na pokładzie której nie ma ludzi, a jedynie manekin - zacumowała w niedzielę przed południem czasu polskiego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Tagi: SpaceVR, Drake
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zmarł noblista Żores Ałfiorow. Miał 88 lat


Zmarł rosyjski fizyk Żores Ałfiorow, laureat nagrody Nobla - podała agencja RIA Nowosti. Ałfiorow otrzymał Nobla w 2000 roku za rozwinięcie technologii wykorzystujących heterostruktury półprzewodnikowe w technice wielkiej częstotliwości i optoelektronice.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pole magnetyczne Ziemi gwałtownie się zmienia

#zrodlo
Wędrówka północnego bieguna magnetycznego Ziemi przyspiesza i obecnie osiągnęła prędkość aż 55 km rocznie. Zmusiło to specjalistów do modyfikacji Światowego Modelu Pola Magnetycznego wykorzystywanego do nowoczesnej nawigacji.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Biohacking. Czy bezpieczeństwo DNA stanie się globalnym problemem?

#zrodlo
Naukowcy z Seattle byli w stanie przejąć kontrolę nad komputerem dzięki złośliwemu oprogramowaniu zakodowanemu w nici DNA. Ten niespodziewany sposób wykorzystania kwasów nukleinowych otwiera zupełnie nową, niespodziewaną dziedzinę z zakresu cyberbezpieczeństwa. Czy powinniśmy obawiać się biohackingu?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Mężczyźni mają starsze mózgi niż kobiety


Mózgi kobiet są średnio o trzy lata młodsze niż mężczyzn – wskazuje badanie przeprowadzone z użyciem najnowszych technologii. Może to być jedna z przyczyn większej podatności mężczyzn na choroby neurodegeneracyjne i lepszej kondycji mentalnej kobiet na starość.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nasza galaktyka jest krzywa. Przedstawiono nowy model Drogi Mlecznej


Galaktyka, w której mieszkamy, nie jest płaskim dyskiem, jak to się wcześniej wydawało. Im dalej od jądra, tym jest bardziej zniekształcona. Pokazuje to nowa, trójwymiarowa mapa Drogi Mlecznej.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Teleskop Hubble’a przypadkowo odkrył nową galaktykę


Przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a astronomowie wykonali zdjęcie jednej z gromad gwiazd znajdujących się w naszej galaktyce. Okazało się, że widać na nim dodatkowo nieznaną wcześniej galaktykę karłowatą – informuje Space Telescope Science Institute (STScI).

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Coraz więcej groźnych przedawkowań leku na biegunkę


Zdarzające się coraz częściej przedawkowanie dostępnych bez recepty leków na biegunkę zawierających loperamid może być przyczyną niewydolności serca - informuje pismo "Clinical Toxicology”.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
Polecamy
reklama
Kontakt z nami