Nauka  RSS
Prawdziwe rozmiary Układu Słonecznego. "Doświadczenie można przeprowadzić w szkole, jednak ta może okazać się za mała"

#zrodlo
Układ Słoneczny przedstawiany na popularnych grafikach edukacyjnych wydaje się bardzo zwarty. Tymczasem większość schematów prezentujących nasze kosmiczne podwórko wcale nie oddaje rzeczywistości. Poszczególne planety dzielą miliony kilometrów, a więc całe minuty, a nawet godziny świetlne.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tajniki ewolucji i nadęty antropocentryzm. "Są dwie spektakularne różnice między ludźmi i małpami"


- Nie da się powiedzieć, czy lepiej być bakterią czy człowiekiem. Z punktu widzenia ewolucji - to się okaże. Zależy, kto przetrwa - mówi nam dr hab. Maciej Trojan, psycholog i etolog. Uczony wyjaśnia mechanizmy ewolucji i podkreśla, że nawet bez wielkiego mózgu i płatów czołowych można osiągać sukcesy w kooperacji na gigantyczną skalę. Jako przykład stawia "Mrówczą Unię Europejską", ciągnącą się przez trzy kraje naszego kontynentu. - Między poszczególnymi gatunkami są gigantyczne różnice percepcyjne, inaczej spoglądamy na świat - zaznacza etolog i przestrzega przed antropocentryzmem.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy z Northwestern University stworzyli najmniejszą w historii latającą konstrukcję


Wyposażony w trzy maleńkie skrzydełka mikrochip wielkości ziarnka piasku to najmniejsza zdolna do unoszenia się w powietrzu konstrukcja, jaką stworzył człowiek — informuje "Nature".

Tagi: Historia
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Co czeka Bałtyk? Naukowcy nie mają wątpliwości

#zrodlo
Los naszego morza w najbliższych dekadach będzie ściśle związany ze stopniem zmian klimatu. Pogłoski o śmierci Bałtyku są jednak przedwczesne.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Hel będzie wyspą. Bałtyk może przynieść katastrofalne zagrożenie


Cała Polska kocha tu przyjeżdżać. Miejscowości położone nad Bałtykiem w sezonie przeżywają prawdziwe oblężenie. Czy ich włodarze są przygotowani na przyszłość?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Król Bałtyku. Zmniejsza się populacja dorsza, a rybacy są na skraju bankructwa


Dorsz przez lata był królem Bałtyku, ale jego populacja z roku na rok jest coraz mniejsza. Próby jego ratowania mogą okazać się bezskuteczne, ze względu na zmieniający się klimat i zmniejszające się zasolenie wody. Na części Morza Bałtyckiego obowiązuje zakaz jego połowu. Ta sytuacja spowodowała, że wielu polskich rybaków znalazło się na skraju bankructwa.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Coraz więcej martwych stref w Bałtyku


Od lat w krajach nadbałtyckich rozwija się rolnictwo. Wykorzystywane w nim sztuczne nawozy trafiają do rzek, a te wpływają do Bałtyku. Chemikalia i zmiany klimatu powodują, że na dnie morza obumiera życie. Ponad 20 proc. wód przydennych na Bałtyku to martwe strefy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Morze Bałtyckie kryje w sobie wiele tajemnic. Sprawdź, jak dobrze znasz Bałtyk


Rocznie polskie plaże odwiedza 8 mln osób. Większości z nas wizyta nad Morzem Bałtyckim kojarzy się z wypoczynkiem, budowaniem zamków, przesypywaniem piasku, relaksem. Bałtyk kryje jednak w sobie wiele tajemnic, o których niewielu z nas wie. Sprawdź, jak dobrze znasz bałtyckie morze. Aby poszerzyć swoją wiedzę, możesz zapoznać się z reportażem multimedialnym "Bałtyk", w którym przybliżamy problemy, przed jakimi stoi morze.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Na plażach zostawiamy tony śmieci i plastiku. Pod piaskiem żyje tysiące stworzonek pomagających oczyścić polskie wybrzeże


Rocznie polskie plaże odwiedza 8 mln osób. Ich całkowita powierzchnia jest niewiele większa od Malborka. Zostawiamy na nich setki ton odpadów: plastikowe kubki, butelki, niedopałki papierosów, foliowe worki, nakrętki, jedzenie. Pod ziarnami piasku działa niezwykły ekosystem. Miliony mikroskopijnych stworzeń dbają o to, aby usuwać materię organiczną.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Latarnie morskie nad Bałtykiem. Ich czas jeszcze nie minął


Na trasie między Świnoujściem a Krynicą Morską jest 17 latarni morskich. Przez wiele lat ich światła wskazywały drogę do portu żeglarzom. Mimo postępu techniki nadal stanowią uzupełnienie systemu bezpieczeństwa.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Te niezwykłe stworzenia żyją w Morzu Bałtyckim


Spotkanie morświna jest praktycznie niemożliwe. Ci kuzyni delfinów żyją samotnie lub w małych grupach, a w Bałtyku jest ich naprawdę niewiele. Obok niego w morzu żyje Babka bycza, która przywędrowała do nas z Morza Czarnego. W wodach Bałtyku żyje też m.in. "morski pająk", a także mająca zdolność bioluminescencji żebropław groszkówka.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ekspertka z Instytutu Oceanologii wyjaśnia, jak powstają i od kiedy towarzyszą nam sinice


- Zakwity sinicowe są bardziej intensywne w wyniku ocieplenia klimatu. Sprzyja im także zwiększenie ilości biogenów, które dostają się do środowiska w rezultacie różnej działalności człowieka - mówi w rozmowie z Onetem prof. dr hab. inż. Grażyna Kowalewska z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Ekspertka tłumaczy, jak dochodzi do zakwitów charakterystycznych kożuchów, które często psują urlop polskim wczasowiczom.

Tagi: Urlopy
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Bałtyk. Na jego dnie spoczywa tysiące ton broni chemicznej. Najgorszego scenariusza nie można wykluczyć


Na dnie Morza Bałtyckiego spoczywa 40 tys. ton broni chemicznej, czyli tyle, ile waży 270 największych ssaków na Ziemi - płetwali błękitnych. Gdyby jedna stukilogramowa bomba z tabunem rozszczelniła się i wypuściła całą swą zawartość do wody, zabiłaby wszystko na obszarze 100 km kw. O tym problemie Morza Bałtyckiego, opowiedział nam prof. nadzwyczajny Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, Jacek Bełdowski.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Przekop Mierzei Wiślanej. O tym, jak dla zysku ryzykujemy stanem środowiska


Żywioły działające przy ujściu Wisły utworzyły wyjątkowy ekosystem. Człowiekowi nie wystarczają jednak walory naturalne, więc aby zwielokrotnić zyski, ingeruje w środowisko. Co jednak, jeśli zysków nie będzie? W ramach reportażu "Bałtyk", postanowiliśmy sprawdzić, jak przekop Mierzei Wiślanej wpłynie na otoczenie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tajemnicze ssaki w Morzu Bałtyckim. W tle krwawy konflikt


W Morzu Bałtyckim żyją zaledwie cztery gatunki ssaków. Po polskiej stronie wybrzeża możemy spotkać maksymalnie dwa. Jeden z nich jest trudniejszy do zobaczenia niż ryś czy niedźwiedź, a drugi przez wielu uważany jest za wroga i aktywnie zwalczany.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Inwazja przybyszów z dalekich mórz. Wywołują niepokój biologów


Termin "gatunek obcy", a nawet "gatunek inwazyjny" może budzić grozę. Czy naprawdę powinniśmy się bać zwierzęcych przybyszów z dalekich krain? Zdania ekspertów są podzielone.

Tagi: Leki, Azja
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kosmiczna skała mogła zniszczyć biblijną Sodomę. Eksplozja większa niż w Hiroszimie


Starożytne miasto Tall el-Hammam zostało zniszczone przez uderzenie ciała kosmicznego - twierdzą autorzy artykułu w czasopiśmie "Nature". Taka eksplozja byłaby nawet 1 tys. razy potężniejsza od eksplozji bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę. Całe zdarzenie mogło stać się inspiracją do powstania biblijnej opowieści o zniszczeniu Sodomy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jowisz został uderzony przez obiekt kosmiczny. Udało się zarejestrować to zdarzenie


Jowisz został uderzony przez kosmiczny obiekt. Największa planeta w Układzie Słonecznym jest regularnie bombardowana przez różnej wielkości obiekty. Zdarzenie to uchwycił Brazylijczyk, który amatorsko zajmuje się astronomią, Jose Luis Pereira.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy jest możliwa miłość między człowiekiem a... robotem?


Rozwój technologii niesie nowe problemy, którym ludzkość prędzej czy później będzie musiała sprostać. Niektórzy przewidują, że rozwój robotów może pomóc w likwidacji samotności. To z kolei może jednak doprowadzić do osłabienia więzi międzyludzkich. Czy tego chcemy, czy nie — roboty będą coraz bardziej przypominać nas samych — z wszystkimi tego konsekwencjami.

Tagi: Roboty
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Widziałeś krasnoludki? Możliwe, że cierpisz na halucynacje liliputowe


Jeśli kiedykolwiek wydawało ci się, że widzisz krasnoludki albo inny rodzaj miniaturowych postaci, to bardzo możliwe, że cierpisz na rzadki rodzaj halucynacji liliputowych. O istnieniu tego specyficznego zaburzenia psychicznego wiemy już od ponad 100 lat.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wielka Brytania w niebezpieczeństwie. Topniejące lodowce mogą spowodować tsunami


Zmiany klimatyczne wywołane przez człowieka nadal postępują. Jak się okazuje, przyniosą one nie tylko wzrost temperatury i zwiększenie częstotliwości występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Jak ostrzegają eksperci, topniejący lód może doprowadzić do tsunami na Wyspach Brytyjskich.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Szympans szympansowi... bliźnim? O zaskakującej, a może oczywistej empatii wśród naszych kuzynów


Nowe badania pokazują, że szympansy interesują się ranami innych osobników i niosą im pomoc, nawet jeśli nie są z nimi spokrewnione. Choć nie robią tego zbyt często, to potrafią być w tym także bardzo kreatywne: wyjmują im drzazgi, liżą rany, a nawet przykładają do nich „opatrunki” z liści.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wiceszef NASA: chcemy, by ludzie polecieli na Marsa w latach 30.


- Naszym celem jest polecieć na Marsa pod koniec lat 30. naszego stulecia. To bardzo ambitny plan - mówi w rozmowie z RMF FM wiceszef amerykańskiej agencji kosmicznej. Robert Cabany opowiada też o szczegółach załogowej misji na Księżyc, na który NASA chce wrócić w najbliższych latach.

Tagi: Ameryka
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czemu biomet w Polsce tak często jest niekorzystny? Pogodowe "starcia" nad naszym krajem


"Taki mamy klimat" - to słynne zdanie byłej minister Elżbiety Bieńkowskiej wpisało się już do słownika Polaków. Można je żartobliwie odnieść też do sytuacji biometeorologicznej w Polsce. Ta zazwyczaj jest wyjątkowo niekorzystna. Dlaczego tak jest i - co ważne - jak możemy sobie pomóc?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy uważają ciemną materię za główny składnik wszystkich galaktyk. Poza jedną?


W nauce czasami zdarza się, że brak obserwacji pewnego spodziewanego efektu ma doniosłe znaczenie. Tak jest w przypadku galaktyki NGC1052-DF2. Niedawne badania tego obiektu sugerują, że może ona nie zawierać tzw. ciemnej materii, która była powszechnie uważana za główny składnik wszystkich galaktyk.

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Podliczyli zmiany klimatu. Dwa miliony ofiar i ogromne pieniądze


Liczba i częstotliwość katastrof pogodowych na świecie, spowodowanych przez zmiany klimatu, rośnie w zastraszającym tempie. Kataklizmy zabijają i prowadzą do trudnych do wyobrażenia strat materialnych. Tak wynika z najnowszych danych, które w środę przekazała Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej: w Gdańsku będziemy mieć małe Houston


Dzięki nowym technologiom, miniaturyzacji i zjawisku New Space, możemy przeskoczyć etap wielkich agencji i od razu wejść na orbitę z technologią wyprodukowaną przez nasze firmy – mówi w wywiadzie dla Onetu prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA. Opowiada o planach budowy w Gdańsku Centrum Operacyjnego POLSY, czyli „małego Houston” i odpowiada na pytania, czy w kosmos jest sens wysyłać kolejne satelity.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zaskakujące odkrycie o ośmiornicach. Bronią się przed samcami, którzy je nękają


Dzięki najnowszym nagraniom, które pokazują zachowanie ośmiornic u wybrzeży Australii, naukowcy zaobserwowali zaskakujące zachowanie samic. Nękane przez samców, zbierają m.in. muszle i muł z dna, by rzucać nimi w nękających je samców.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Duńscy naukowcy odkryli wysunięty najdalej na północ ląd Ziemi


Duńscy naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze poinformowali, że podczas lipcowej ekspedycji odkryli najbardziej wysuniętą na północ powierzchnię lądową świata. To maleńka wysepka, położona na północ od Grenlandii.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy: zmiany klimatu prawdopodobnie odpowiedzialne za wielkie powodzie w Europie Zachodniej


Zmiany klimatyczne zwiększyły prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych opadów deszczu takich jak te, które doprowadziły do powodzi w Niemczech, Belgii, Holandii i Luksemburgu w lipcu. Wzrost tego prawdopodobieństwa to od 1,2 do 9 razy – to wnioski z szybkiego badania atrybucji przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół klimatologów. Badacze stwierdzili też, że takie ulewy w regionie są obecnie o 3-19 proc. intensywniejsze z powodu ocieplenia spowodowanego działalnością człowieka.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami