Nauka  RSS
Nowe mapy, które precyzyjnie pokazują zanieczyszczenie powietrza na świecie


Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała nowe mapy z danymi satelity Copernicus Sentinel-5P. Dzięki nim możemy zobaczyć, jak wygląda emisja dwutlenku azotu do atmosfery w miastach na całym świecie.

Tagi: Satelity
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ponad 200 polskich naukowców wsparło klimatyczny strajk młodzieży. „Widzą, że ich przyszłość jest zagrożona”

#zrodlo
Ponad 200 polskich naukowców podpisało się pod listem poparcia dla klimatycznego strajku młodzieży. "Niniejszym zdecydowanie potwierdzamy, że w środowisku naukowym panuje konsensus, wskazywany przez młodzież jako podstawa ich oburzenia i protestu: klimat się ociepla, a przyczyną tego jest działalność człowieka" – napisali naukowcy w oświadczeniu.

Tagi: Strajki, Burze
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Witamina B3

#zrodlo
Witamina B3 to powszechnie występujący związek chemiczny, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów, pomaga też utrzymywać odpowiedni poziom cholesterolu we krwi. Lepiej jednak nie stosować jej bez porozumienia z lekarzem, bo jej nadmiar może wywołać nieprzyjemne skutki uboczne.

Tagi: Lekarze
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Witamina B2


Chyba większość z nas choć raz w życiu doświadczyła nieprzyjemnego stanu zapalnego w kąciku ust, nazywanego zajadem. To najbardziej oczywisty symptom lekkiego niedoboru witaminy B2, której uzupełnienie szybko usuwa problem. Czy pomaga na coś jeszcze?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Młodzi do reszty świata: zmienimy los ludzkości, czy wam się to podoba, czy nie


W sierpniu ubiegłego roku Greta Thunberg uznała, że nie może dłużej pozwalać politykom na to, by jej przyszłością opłacali teraźniejszość. 15-letnia wówczas dziewczyna dodała bowiem dwa do dwóch i – inaczej niż u ludzi dorosłych, gdzie wszystko jest skomplikowane – wyszło jej cztery. To cztery oznacza, że za dzisiejszą niechęć do zapobieżenia zmianom klimatu, trzeba będzie zapłacić jutro. I płacić będzie ona oraz jej rówieśnicy. To się jej nie spodobało – pisze Tomasz Borejza ze SmogLabu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Witamina B6


Pod nazwą witamina B6 kryje się grupa podobnych do siebie związków chemicznych, z których organizm syntezuje bardzo ważny koenzym. Suplementacja witaminy B6 bez porozumienia z lekarzem może mieć groźne skutki.

Tagi: Lekarze
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Witamina B1


Wyodrębniona po raz pierwszy z otrębów ryżowych przez polskiego biochemika Kazimierza Funka witamina B1 to jedna z lepiej zbadanych substancji niezbędnych do życia człowiekowi. Czy musimy ją dostarczać w formie suplementów? Tylko w niektórych przypadkach.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Dlaczego to robimy?


Każdego roku Polacy wydają na suplementy diety około pięć miliardów złotych. Oznacza to, że przeciętny mieszkaniec naszego kraju wydaje na substancje najczęściej nie będące lekarstwami ponad 130 złotych rocznie. Czy ta inwestycja we własne zdrowie się opłaca?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Witamina B5


Witamina B5, czyli kwas pantotenowy, to bardzo ciekawy przypadek w świecie biochemii i... marketingu. Należy bowiem do najczęściej suplementowanych związków chemicznych, mimo że jego niedobór zasadniczo nie występuje.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Witamina A i Beta-karoten


Nasz cykl weryfikujący reklamowo-poradnikowe twierdzenia na temat suplementów diety rozpoczynamy od witamin, czyli substancji, które są człowiekowi niezbędne do życia. Pytanie tylko, czy musimy ich dostarczać w formie innej niż żywność? Zacznijmy od witaminy A i jej prekursora, czyli beta-katorenu. Co na ich temat mówią badania naukowe?

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ile waży Droga Mleczna? Naukowcy już wiedzą


Amerykańskim i europejskim uczonym udało się wyliczyć przybliżoną masę Drogi Mlecznej - informuje Europejska Agencja Kosmiczna. Na podstawie pomiarów wykonanych przez teleskopy - amerykańskiego Hubbble'a i europejską Gaię - wyliczono, że galaktyka, w której mieści się również nasz Układ Słoneczny, ma masę półtora biliona mas Słońca. Jej centrum znajduje się 29 tysięcy lat świetlnych od Ziemi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Siedem moralnych zasad obowiązuje na całym świecie


Niezależnie od regionu i kultury ludzie przestrzegają podobnych podstawowych reguł życia społecznego. Za dobre uważane są m.in. lojalność wobec grupy i rodziny, odwaga czy sprawiedliwy podział dóbr i szacunek dla własności.

Tagi: Szachy
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Przegrywamy ze zmianami środowiska. Raport IPPR


Światowi przywódcy i politycy przegrywają walkę ze zmianami środowiska – wynika z raportu think tanku IPPR, cytowanego przez BBC. Naukowcy przestrzegają, że nałożenie się wszystkich czynników wywoła katastrofalną w skutkach kombinację.

Tagi: Polityka
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Drugi przypadek całkowitego wyleczenia wirusa HIV

#zrodlo
Druga osoba w historii została całkowicie wyleczona z zakażenia wirusem HIV, powodującym chorobę AIDS. Dziesięć lat po ogłoszeniu pierwszego przypadku wyleczenia HIV u tzw. "pacjenta z Berlina" śmiertelnego wirusa udało się pozbyć osobie nazywanej "pacjentem z Londynu". Objawy zakażenia nie występują u niej już od 19 miesięcy.

Tagi: Berlin, Londyn
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Badanie: kwiaty to najczęściej kupowany prezent z okazji Walentynek


W Polsce najczęściej kupowanym prezentem z okazji Dnia Zakochanych są kwiaty, ale wysoko cenimy też romantyczną kolację czy wspólny wyjazd - wynika z badania nt. trendów zakupowych związanych z Walentynkami. Dodano, że na walentynkowe upominki wydajemy coraz więcej.

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Na stację kosmiczną dotarła kapsuła zbudowana przez SpaceX


Zbudowana przez firmę SpaceX załogowa wersja kapsuły Dragon - na pokładzie której nie ma ludzi, a jedynie manekin - zacumowała w niedzielę przed południem czasu polskiego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Tagi: SpaceVR, Drake
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zmarł noblista Żores Ałfiorow. Miał 88 lat


Zmarł rosyjski fizyk Żores Ałfiorow, laureat nagrody Nobla - podała agencja RIA Nowosti. Ałfiorow otrzymał Nobla w 2000 roku za rozwinięcie technologii wykorzystujących heterostruktury półprzewodnikowe w technice wielkiej częstotliwości i optoelektronice.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pole magnetyczne Ziemi gwałtownie się zmienia

#zrodlo
Wędrówka północnego bieguna magnetycznego Ziemi przyspiesza i obecnie osiągnęła prędkość aż 55 km rocznie. Zmusiło to specjalistów do modyfikacji Światowego Modelu Pola Magnetycznego wykorzystywanego do nowoczesnej nawigacji.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Biohacking. Czy bezpieczeństwo DNA stanie się globalnym problemem?

#zrodlo
Naukowcy z Seattle byli w stanie przejąć kontrolę nad komputerem dzięki złośliwemu oprogramowaniu zakodowanemu w nici DNA. Ten niespodziewany sposób wykorzystania kwasów nukleinowych otwiera zupełnie nową, niespodziewaną dziedzinę z zakresu cyberbezpieczeństwa. Czy powinniśmy obawiać się biohackingu?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Mężczyźni mają starsze mózgi niż kobiety


Mózgi kobiet są średnio o trzy lata młodsze niż mężczyzn – wskazuje badanie przeprowadzone z użyciem najnowszych technologii. Może to być jedna z przyczyn większej podatności mężczyzn na choroby neurodegeneracyjne i lepszej kondycji mentalnej kobiet na starość.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nasza galaktyka jest krzywa. Przedstawiono nowy model Drogi Mlecznej


Galaktyka, w której mieszkamy, nie jest płaskim dyskiem, jak to się wcześniej wydawało. Im dalej od jądra, tym jest bardziej zniekształcona. Pokazuje to nowa, trójwymiarowa mapa Drogi Mlecznej.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Teleskop Hubble’a przypadkowo odkrył nową galaktykę


Przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a astronomowie wykonali zdjęcie jednej z gromad gwiazd znajdujących się w naszej galaktyce. Okazało się, że widać na nim dodatkowo nieznaną wcześniej galaktykę karłowatą – informuje Space Telescope Science Institute (STScI).

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Coraz więcej groźnych przedawkowań leku na biegunkę


Zdarzające się coraz częściej przedawkowanie dostępnych bez recepty leków na biegunkę zawierających loperamid może być przyczyną niewydolności serca - informuje pismo "Clinical Toxicology”.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Izraelscy naukowcy o krok od leku na raka? To niestety nieprawda [KOMENTARZ]


W ostatnich dniach media obiegła, jak co jakiś czas, informacja, że naukowcy są o krok od cudownego lekarstwa na raka. Już pierwsza dawka ma być skuteczna, efektów ubocznych w zasadzie brak, a po kilku tygodniach terapii zupełnie zdrowy człowiek wraca do domu. Niestety, jak zawsze, okazało się, że nie jest to prawda – i nigdy prawdą nie będzie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Izraelska firma: za rok będziemy mieć lekarstwo na raka


- W ciągu roku zaprezentujemy kompletne lekarstwo na raka - poinformował Dan Aridor z firmy Accelerated Evolution Biotechnologies Ltd. (AEBi). Niewielki zespół naukowców w tej firmie pracuje nad terapią, która ma być skuteczna w walce z nowotworami - czytamy na stronach "Rzeczpospolitej".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

KE apeluje do Polski ws. inwazyjnych gatunków


Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec dziewięciu państw członkowskich, w tym Polski, wzywając je, by przyspieszyły wdrożenie rozporządzenia o ochronie środowiska przed inwazyjnymi gatunkami obcymi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ptasi


Kawki, gawrony, sroki, wrony są elitą intelektualną wśród ptaków, potrafią świetnie się dostosowywać do warunków – mówi dr Andrzej Kruszewicz – ornitolog, dyrektor warszawskiego ogrodu zoologicznego.

Tagi: Intel, Zoo
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Meteoryt uderzył w Księżyc podczas zaćmienia. Opublikowano nagranie


W poniedziałek w wielu miejscach na świecie można było obserwować całkowite zaćmienie Księżyca. Tego samego dnia przypadała także tzw. superpełnia. Na nagraniach tego niezwykłego zjawiska dostrzeżono też meteoryt uderzający w Srebrny Glob.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Najjaśniejszy kwazar odkryty na granicy wszechświata

#zrodlo
Międzynarodowy zespół badawczy, wykorzystujący kilka potężnych naziemnych teleskopów i kosmiczny Teleskop Hubble'a, odkrył najjaśniejszy kwazar, jaki dotąd znano. Stało się tak dzięki wykorzystaniu soczewkowania grawitacyjnego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Superpełnia oraz całkowite zaćmienie Księżyca


21 stycznia nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca. W Polsce będzie widoczne nad ranem podczas zachodu Księżyca. Dodatkowo na ten sam dzień przypada tzw. superpełnia Księżyca.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
Polecamy
Zagmatwany rudy

Osoby o rudych włosach od wieków wzbudzały ciekawość. Od kiedy podjęto próbę wytłumaczenia fenomenu tego koloru włosów za pomocą praw biologii, zaczęto zauważać, że faktycznie skrywa on pewne sekrety.

Tagi: Praca
Źródło: nauka.wiara.pl

reklama
Kontakt z nami