321sprzedane
Wiadomości z tagiem Polski Fundusz Rozwoju  RSS
Nie ma PPK? Polski Fundusz Rozwoju w tym roku wyśle wezwania do 165 tys. firm

16.10.2023 9:48

Jak dowiedział się DGP, wysyłka wezwań ruszy na przełomie października i listopada. Polski Fundusz Rozwoju w tym roku skieruje je do 165 tys. firm. Warto zachować czujność, bo korespondencja nie przyjdzie zwykłą pocztą, ale wyłącznie drogą elektroniczną.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Co z cenami w UE? Jest najnowszy raport

21.08.2023 8:06


Lipiec był dziewiątym z rzędu miesiącem, w którym odnotowano spowolnienie wzrostu cen w UE. W Polsce inflacja HICP wyhamowała do 10,3 proc. z 11,0 proc. miesiąc wcześniej – podał Polski Fundusz Rozwoju w udostępnionym PAP raporcie.

Źródło: www.rmf24.pl

Właściciel Nowego Nikiszowca odpowiada na zarzuty mieszkańców i zmienia ważny punkt umowy

11.08.2023 11:44

Po symbolicznym pogrzebie swoich marzeń, który mieszkańcy Nowego Nikiszowca urządzili we wtorek na osiedlu, głos w tej sprawie zabrał Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości. Co do zasady, PFR nie ma sobie wiele do zarzucenia, ale mimo to zmienia ważny punkt umowy. W środę w długim tekście opisaliśmy problemy mieszkańców Nowego Nikiszowca. Problemy, które ich zdaniem, wynikają

Źródło: katowice24.info

PKO BP stawia na moc. Zasili tysiÄ…ce domostw

27.01.2023 12:07

PKO BP stawia na moc. Zasili tysiÄ…ce domostw
PKO Bank Polski poinformował o jednej ze swoich najnowszych inwestycji. Bank weźmie udział w tworzeniu gigantycznej farmy solarno-wiatrowej o mocy ponad 200 MW.
W ostatnich latach zauważalny jest pewien trend wśród dużych przedsiębiorstw. Banki, firmy i korporacje coraz częściej wspierają finansowo rozwój rozwiązań ekologicznych oraz same dążą do zeroemisyjności lub przynajmniej redukcji ilości produkowanych gazów cieplarnianych. Nie inaczej jest w przypadku banku PKO, który postanowił wesprzeć powstanie największej farmy solarno-wiatrowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

PKO Bank Polski inwestuje w energiÄ™ odnawialnÄ…


Wspomniana farma zostanie wybudowana w gminie Kleczew w województwie wielkopolskim, Infrastruktura już teraz jest tworzona, a energia trafi do pierwszych odbiorców jeszcze w 2023 roku.
Cały projekt jest dość ambitny. Pierwszy etap obejmuje przyłączenie 193 MWp paneli fotowoltaicznych oraz około 12 MW turbin wiatrowych. Szacunkowo, energia produkowania w gminie Kleczew wystarczy do zasilenia 100 tysięcy gospodarstw domowych. Co więcej, jej twórcy nie wykluczają, że w przyszłości zostanie przeprowadzona rozbudowa infrastruktury.
– To dla nas strategicznie ważny projekt i symboliczny krok w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki oraz zapewnienia taniej i czystej energii elektrycznej. Wraz z zespołem Ergy zwracaliśmy szczególną uwagę na znaczący udział renomowanych polskich dostawców i wykonawców w łańcuchu dostaw. Mając na uwadze dalszą rozbudowę projektu, niezwykle ważne było dla nas pozyskanie długoterminowych partnerów finansowych, którzy są liderami finansowania rynku OZE w Polsce. Wybraliśmy ING Bank Śląski, PKO Bank Polski, mBank i Polski Fundusz Rozwoju i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu i zaangażowania ich przedstawicieli

– powiedział Andrzej Lewandowski, Prezes Zarządu Lewandpol Holding.
Za projekt Kleczew Solar & Wind odpowiada grupa Lewandpol Holding. Z podanych informacji wynika, że PKO Bank Polski znalazł się w konsorcjum trzech banków, które udzieliły kredytów na realizację projektu o łącznej kwocie 776 milionów złotych.
W ramach finansowania bankowego spółka E&G z grupy Lewandpol uzyskała kredyt terminowy, kredyt VAT oraz limit na rezerwę obsługi zadłużenia. Ponadto, banki wezmą udział w zabezpieczaniu ryzyka stopy procentowej oraz ryzyka walutowego. Natomiast głównym celem pożyczki PFR jest stworzenie warunków do dalszej rozbudowy projektu.
 
 

Mieszkańcy nie wiedzą czy mieszkania w Nowym Nikiszowcu będzie można wykupić

16.01.2023 11:24

Mieszkańcy Nowego Nikiszowca nie wiedzą na czym stoją. Niedawno przeczytali informację, że lokali jednak nie będzie można wykupić. Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości potwierdza, że pojawiła się „pewna nieścisłość”, która została już wyjaśniona. Nadal nie wiadomo jednak kiedy i na jakich zasadach będzie można wykupić mieszkanie. Nowy Nikiszowiec, który powstał na tzw. mrówczej górce, miał być

Źródło: katowice24.info

Rzeczywisty deficyt budżetowy może być w tym roku zdecydowanie większy

05.01.2023 15:35

W 2023 r. prawdziwy deficyt budżetu państwa może wynieść nawet ponad 235 mld zł, co stanowiłoby 345 proc. oficjalnych założeń - wynika z szacunków przedstawionych przez fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju. Różnica ma być efektem realizacji konkretnych zadań z wykorzystaniem różnych funduszy, które nie są ujęte bezpośrednio w budżecie. Eksperci wskazują m.in. na Polski Fundusz Rozwoju, Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 czy Program Inwestycji Strategicznych.

Dziennik Ustaw i Monitor Polski - co nowego w przepisach 

21.12.2022 21:48

21 grudnia 2022 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano: ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, która ma doprecyzować regulacje mogące powodować wątpliwości interpretacyjne, ustawę o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r., a także rozporządzenie ws. informacji dotyczącej uczestnika pracowniczego programu emerytalnego oraz rozporządzenie zm. rozporządzenie ws. zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju, które wydłuża termin zaniechania poboru podatku o 1 rok, poprzez objęcie dochodów (przychodów) uzyskanych przez beneficjentów wsparcia w ramach Tarczy 1.0 oraz Tarczy 2.0 od dnia 1 czerwca 2021 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. Natomiast dzień wcześniej ukazała się ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.

Źródło: www.podatki.biz

Podatki 2023: Zwolnienie ws. umorzeń subwencji z PFR będzie wydłużone

25.11.2022 15:37

Zwolnienie z podatku dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju będzie wydłużone o rok (do 31 grudnia 2023 r.) - wynika z projektu rozporządzenia, który przygotował resort finansów. Zaniechanie poboru podatku dotyczy decyzji umorzeniowych związanych ze wsparciem udzielanym w ramach tarcz finansowych PFR.

Źródło: www.podatki.biz

Ruszyła Giełda Miejskich Technologii - samorządy otrzymają granty na cyfryzację

05.10.2022 16:04

Polski Fundusz Rozwoju uruchomił Giełdę Miejskich Technologii – specjalną platformę, która łączy dostawców rozwiązań z obszaru smart city z potrzebami gmin. Teraz w jednym miejscu samorządowiec może w prosty sposób porównać oferty różnych firm technologicznych, znaleźć potrzebne rozwiązanie oraz złożyć wniosek o grant na sfinansowanie testów wybranego produktu.

Źródło: di.com.pl

Polskie 5G na tle reszty regionu. Jest źle

23.05.2022 9:39


Polskie 5G na tle reszty regionu jest źle
Polska ma najwolniejsze 5G w Europie Środkowo-Wschodniej. Gdy porównamy się z przodującą pod tym względem Bułgarią, wypadamy bardzo źle.

5G w Europie Åšrodkowo-Wschodniej


Firma Ookla (prowadzi serwis speedtest.net) przyjrzała się rozwojowi sieci 5G w ośmiu państwach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. Według danych GSM Inteligence, 24 z 31 operatorów uruchomiło w nich usługi 5G. Do ich świadczenia wydzielono trzy pasma:
  • dolne pasmo: 700 MHz (703 – 733 MHz i 758 – 788 MHz),
  • Å›rednie pasmo: 3,6 GHz (3400 – 3800 MHz),
  • wysokie pasmo: 26 GHz (co najmniej 1000 MHz w zakresie 24 250 – 27 500 MHz).

Co ciekawe, Polscy operatorzy obecnie nie wykorzystują żadnego z powyższych pasm do komercyjnego świadczenia usług 5G. Wciąż czekamy między innymi na uruchomienie nowej aukcji, która ma rozdzielić zasoby radiowe ze średniego pasma (tzw. pasmo C). Taka aukcja miała wystartować w 2020 roku, ale została odwołana zanim się na dobre zaczęła. Głównym winowajcą była rozwijająca się właśnie pandemia COVID-19. W Polsce problemy sprawia również pasmo 700 MHz, którym ma się zajmować jeden państwowy operator. Wymaga ono koordynacji działań z państwami sąsiednimi, w tym Rosją.
A jak jest w innych państwach regionu? Z przedstawionych przez Ooklę danych wynika, że Słowenia i Chorwacja wykorzystują wszystkie trzy pasma 5G, Czechy, Słowacja i Węgry dwa pasma (bez pasma wysokiego), natomiast Rumunia i Bułgaria jedno pasmo (średnie).
CEE 5G pasma
Sieci 5G mają oferować między innymi wysoką prędkość transmisji danych. A jak to obecnie wygląda w regionie CEE (Central and East Europe, Europa Środkowo-Wschodnia)? Jeśli popatrzymy na medianę szybkości pobierania danych w różnych państwach naszej części Starego Kontynentu, to najlepiej wypada Bułgaria (406,97 Mb/s). Polska w tym zestawieniu zajęła ostatnie miejsce (73,12 Mb/s).
CEE 5G prędkość
Słabe wyniki 5G w Polsce to przede wszystkim efekt braku możliwości skorzystania z dedykowanych pasm 5G. Operatorzy w naszym kraju wykorzystują do tego zasoby radiowe, które były przeznaczone do świadczenia usług w starych technologiach: 2600 MHz w Plusie oraz 2100 MHz w Orange, Play i T-Mobile.
Bułgaria ma nie tylko najszybsze 5G, ale również najwyższy odsetek użytkowników urządzeń obsługujących 5G, którzy spędzają większość czasu w sieciach 5G (5G Availability), wynoszący w 1Q2022 30,5%. W Polsce ten sam wskaźnik wyniósł poniżej 10%.
CEE 5G Availability
Jeśli chodzi o odsetek smartfonów 5G, które trafiają na rynek, pierwsze miejsce zajęły Węgry (65,1% w 4Q2021). Polska zajęła przedostatnie miejsce (ponad 30%).
CEE 5G smartfony
A tak wygląda porównanie szybkości i dostępności 5G w stolicach ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej. Tu również na pierwszym miejscu jest Bułgaria i jej stolica Sofia. Koniec stawki oblega Warszawa.
CEE 5G stolice

Polakom potrzebna jest edukacja na temat 5G


Polska zajęła ostatnie miejsce w rankingu mediany prędkości pobierania 5G, a jej prędkości 5G były nieco ponad dwukrotnie wyższe niż 4G. To jedyny kraj, który nie przyznał jeszcze pasma 5G. Co jednak ważniejsze, wydaje się również, że polscy użytkownicy końcowi nie widzą dodatkowych korzyści, jakie może przynieść 5G, co zmniejsza popyt.
Według badania przedsiębiorstw UKE, 78,2% firm w Polsce słyszało o 5G. To dobry wynik. Jednak większość z nich twierdzi, że obecne parametry mobilne są wystarczające do prowadzenia działalności biznesowej w trzech miarach: szybkości (88,6%), niezawodności (86,7%) i wydajności (85,9%). Biorąc pod uwagę, że obecne sieci 5G w Polsce nie spełniają obietnic dotyczących szybkości gigabitowej, nie jest to zaskakujące.
Z punktu widzenia polskiego konsumenta termin 5G zna 73,8%. Ma to jednak wadę, ponieważ nieco ponad połowa respondentów (57,4%) uważa, że ​​5G stanowi zagrożenie dla zdrowia.
Na pytanie, jakie są kluczowe zalety sieci 5G, prawie połowa respondentów (47,5%) twierdzi, że 5G będzie szybsze i wydajniejsze niż 4G. Mniej niż jedna trzecia (31%) widzi, że sieci 5G ułatwiają ludziom życie. Trzecią preferowaną opcją jest zdolność 5G do wzmocnienia i modernizacji polskiej gospodarki. Jednak 18% nie widzi pozytywnych perspektyw korzystania z sieci 5G. To może częściowo tłumaczyć, dlaczego 5G Availability w Polsce wynosi poniżej 10%.
Polska 5G zastosowanie
W 5G nie chodzi tylko o szybkość. 5G jest postrzegane jako sposób na wniesienie dodatkowej wartości do gospodarki i społeczeństwa. Według badania przeprowadzonego przez Ericsson Polska, polska gospodarka może zyskać ponad 17 miliardów euro na wdrożeniu 5G do 2040 roku. Biorąc pod uwagę brak jasnego harmonogramu aukcji 5G, ryzyko, że Polska będzie dalej odstawać od swoich konkurentów jest realne.

5G w Polsce


Sieć Plus jako jedyna w Polsce wykorzystuje do świadczenia usług 5G wydzielone pasmo z zakresu 2600 MHz, dzięki czemu jego użytkownicy mogą pobierać dane z Internetu z największą prędkością. Zielony operator pozostawia resztę stawki daleko z tyłu. Wysyłanie danych do Internetu jest jednak najszybsze w Orange.
Polska 5G prędkość
Co ciekawe, jeśli chodzi o wskaźnik 5G Availability (odsetek użytkowników urządzeń obsługujących 5G, którzy spędzają większość czasu w sieciach 5G), Plus wypada najsłabiej. W tej kategorii najlepszy okazał się Play. Jest to o tyle zaskakujące, że sieć 5G Play niekoniecznie ma największy zasięg. Na koniec 2021 roku zasięg sieci 5G Plusa objął 19 mln osób, następny był Play z ponad 13 mln, T-Mobile (11 mln) i Orange (6,3 mln). Przekładając to na pokrycie populacji przy użyciu danych ze spisu powszechnego z 2021 roku (38,18 mln osób), oznacza to pokrycie populacjiodpowiednio w 50%, 34%, 29% i 17%.
Jak podaje firma Ookla, Play miał najlepsze 5G Availability prawdopodobnie ze względu na agresywny marketing i rabaty w połączeniu z dużym portfolio urządzeń 5G i najtańszymi taryfami. Niedawno operator sieci Play pozyskał z BGK kredyt w wysokości 500 mln zł (107 mln euro) w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), który posłuży również do uruchomienia usług 5G.
Polska 5G availability
Operatorzy komórkowi w Polsce wciąż inwestują w rozwój sieci 5G. Na przykład T-Mobile rozszerzył swoją współpracę z Nokią o modernizację sieci RAN, a także wdrożenie usług 5G. Operator planuje wykorzystanie 4G i 5G DSS w dolnym paśmie oraz, gdy będzie to możliwe, w paśmie 3,6 GHz na gęstych obszarach miejskich. T-Mobile chce zakończyć 2022 rok z 3500 stacjami bazowymi 5G i 30% populacji Polski w zasięgu magentowego 5G. T-Mobile wyłączył swoją sieć 3G w paśmie częstotliwości 2100 MHz w październiku 2021 roku, rozpoczął również zamykanie sieci 3G, mając na celu wykorzystanie 900 MHz dla 3G i zmianę jej na LTE i 5G w 2023 roku.
Przeszkodą w osiągnięciu szerokiej dostępności 5G są kontrowersje wokół aukcji 5G. W październiku 2019 roku operatorzy komórkowi z Wielkiej Czwórki (Orange, Play, Plus i T-Mobile), państwowy operator telekomunikacyjny Exatel oraz Polski Fundusz Rozwoju (PFR) podpisali porozumienie w sprawie budowy ogólnopolskiej infrastruktury. Będzie ona własnością państwa za pośrednictwem jednostki specjalnego przeznaczenia – Polskie 5G. Polski regulator zaproponował przydzielenie temu nowemu podmiotowi całego pasma 700 MHz (2 x 30 MHz), z myślą o zapewnieniu w pierwszej kolejności łączności dla służb porządkowych i ratowniczych, a jednocześnie udostępnienie go wszystkim operatorom. Pasmo 700 MHz ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia szerokiego zasięgu i penetracji wewnątrz budynków.
Polska 5G miasta
 
 
[ANKIETA:1389]

reklama
Kontakt z nami