Wiadomości z tagiem Bank centralny  RSS
Polacy kochają Revolut. Pękła prestiżowa bariera

18.10.2023 10:05



Revolut chwali się nowymi wynikami – liczba jego klientów w Polsce przekroczyła właśnie 3 miliony. Aplikacja zdobywa także popularność w innych krajach naszej części Europy.
Revolut przekroczył właśnie próg 10 mln klientów w regionie CEE, czyli w Europie Środkowo-Wschodniej. Klienci tej części naszego kontynentu wykonują ponad 138 mln transakcji miesięcznie – to o 67% więcej niż średnio w ciągu poprzednich 12 miesięcy. 
Firma pochwaliła się także przekroczeniem bariery 3 mln klientów w Polsce. Jeszcze w czerwcu 2023 , a w listopadzie zeszłego roku – .
Trzy polskie miasta – Warszawa, Kraków i Wrocław – znajdują się w top 10 największych miast Revolut ze względu na liczbę klientów w regionie CEE.
Revolut ma już także ponad 3 mln klientów w Rumunii. Ten kraj jest liderem w Unii Europejskiej, ze wzrostem o 39% w ciągu minionych 12 miesięcy. Polska znalazła się tuż za nim z szybszym wzrostem o 48% w tym samym okresie. Obydwa kraje zajmują miejsce na globalnym podium za Wielką Brytanią. W regionie CEE kolejnymi dużymi rynkami są Węgry (ponad 1 mln klientów), Bułgaria (670 tys. klientów) i Czechy (ponad 600 tys. klientów).
Jak przekonuje Revolut, miliony jego klientów używają już aplikacji jako głównego konta do codziennych płatności. 
Rosnącą popularność w regionie Europy Środkowo-Wschodniej Revolut tłumaczy najnowszymi badaniami firmy Dynata. Wynika z nich, że blisko połowa respondentów w regionie preferuje banki cyfrowe: 34% ceni je za elastyczność, a 12% za lepszą kontrolę nad własnymi środkami. Jedna trzecia respondentów woli korzystać zarówno z tradycyjnego banku z fizycznymi oddziałami, jak i z cyfrowego banku w smartfonie. Zaledwie 12% nadal wybiera tradycyjny bank z fizycznymi oddziałami, bo umożliwia kontakt z żywym konsultantem. 
Top 10 największych miast Revolut według liczby klientów w regionie CEE:
  • Bukareszt (590 tys.), 
  • Warszawa (360 tys.), 
  • Budapeszt (356 tys.), 
  • Sofia (270 tys.), 
  • Wilno (173 tys.), 
  • Kraków (165 tys.), 
  • Wrocław (152 tys.), 
  • Ryga (138 tys.), 
  • Praga (124 tys.), 
  • Zagrzeb (117 tys).

Revolut operuje w krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej (tak jak w całym regionie Europejskiego Obszaru Gospodarczego) jako europejski bank z siedzibą w Wilnie (Litwa), posiadający pełną licencję bankową przyznaną przez Europejski Bank Centralny (ECB) i nadzorowany przez Bank Litwy (BoL).
 
 

Claudia Goldin laureatką nagrody im. Nobla z ekonomii

09.10.2023 11:48


Szwedzka Królewska Akademia Nauk ogłosiła nazwisko laureatki ufundowanej przez szwedzki Bank Centralny nagrody im. Alfreda Nobla. Claudia Goldin jest trzecią w historii kobietą wyróżnioną tą prestiżową nagrodą.

Źródło: www.rmf24.pl

Hiszpania: Dług publiczny przekroczył rekordowy poziom – 1,56 bln euro

29.09.2023 20:35

Dług publiczny Hiszpanii przekroczył w drugim kwartale tego roku nienotowany wcześniej poziom 1,56 bln euro - poinformował w piątek bank centralny tego kraju, Banco de Espana.

Źródło: www.wnp.pl

USA: Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie

20.09.2023 21:28

Fed, amerykański bank centralny, zdecydował w środę, że utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, 5,25 - 5,50 proc., zastrzegł jednak, że ze względu na inflację pod koniec roku możliwa jest jeszcze jedna podwyżka stóp o 25 pkt. bazowych.

NBP w lipcu zwiększył zasoby złota

21.08.2023 14:02

NBP w lipcu zwiększył zasoby złota. Na koniec tego miesiąca posiadał blisko 9,3 mln uncji złota, czyli o 0,72 mln uncji więcej niż miesiąc wcześniej – wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez bank centralny.

Źródło: www.wnp.pl

Kreml chce ratować rubla

15.08.2023 12:33

Rosyjska waluta zanotowała ogromny spadek - w poniedziałek za jednego dolara trzeba było zapłacić ponad 100 rubli. Teraz, by się ratować przed klęską, rosyjski bank centralny podniósł swoją główną stopę procentową o 350 punktów bazowych, do 12 proc.

Źródło: www.wnp.pl

NBP i Narodowy Bank Ukrainy wspólnie wyemitują monety kolekcjonerskie

10.08.2023 15:25

Narodowy Bank Polski i Narodowy Bank Ukrainy wspólnie wyemitują monety kolekcjonerskie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy – podał w czwartek polski bank centralny w komunikacie.

Źródło: www.wnp.pl

Polska gromadzi zapasy złota. Więcej kupują tylko Chińczycy

09.08.2023 5:42


Z nowych danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że bank centralny dokonał kolejnego zakupu złotego kruszcu. Analitycy wyliczają, że tym razem to było około dwudziestu ton.

Źródło: www.rmf24.pl

Euro w EBC: 1,0944 USD i 156,55 JPY

08.08.2023 18:03

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0944 USD i 156,55 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

Źródło: www.wnp.pl

Sposób na bankomat. Włóż papier, wyjmij gotówkę

25.07.2023 11:22

Sposób na bankomat. Włóż papier, wyjmij gotówkę
Pewien mężczyzna z Chin był przekonany, że znalazł łatwy sposób na oszukanie bankomatu. Nie wyszło. Co jednak najciekawsze, napastnik odpowie nie za kradzież, lecz zniszczenie mienia. 
Oszukanie bankomatu/wpłatomatu przez zdeponowanie pieniędzy wydrukowanych na domowej drukarce może uchodzić za niezwykle naiwne, ale czasem wbrew pozorom się udaje. Bliskim przykładem jest . 
Niniejszym opisywany przypadek jest jednak dość szczególny. Niedoszłemu złodziejowi nie udało się oszukać maszyny, za to przed sądem odpowie za jej uszkodzenie.
Incydent miał miejsce w połowie lipca w mieście Shang Rao w prowincji Jiangsu w Chinach – relacjonuje dziennik „World of Buzz”. Jak czytamy, napastnik wykorzystał kopie banknotów, zakupione w sklepie z suwenirami. W podajniku umieścił ich od razu kilkaset.
Ale urządzenie nie dało się oszukać. Wydruki wprawdzie przyjęło, ale nie zostały one zaksięgowane. Tymczasem sprawcę nagrały kamery monitoringu. W dodatku bank wysunął oskarżenie o uszkodzenie sprzętu.

Czy w Polsce można wpłacić fałszywe pieniądze?


Być może dla niektórych wyda się to zaskakujące, ale odpowiedź brzmi: tak, można. Tyle że takie pieniądze nie zasilą konta, lecz zostaną poddane ekspertyzie w NBP, co od lipca 2018 roku jest wymuszone przez obowiązujące rozporządzenie.
Rzecz jasna, same wpłatomaty mają pewne narzędzia, by autentyczność nominału ocenić. Stosują w tym celu m.in. sensory optyczne i wagi mikroanalityczne. Problem pojawia się, gdy banknot jest wilgotny lub brudny.
Bank centralny mimo wszystko chce uszkodzone banknoty zbierać. Choćby po to, by wycofać je z obiegu. Siłą rzeczy wpłatomaty w Polsce przyjmą też fałszywki, choć oczywiście jest ryzyko poważnych konsekwencji dla wpłacającego, gdyby dowiedziono, że zrobił to celowo.

Źródło: www.telepolis.pl

reklama
vehis
Kontakt z nami