player+
Wiadomości z tagiem ZUS  RSS
Chciał zainwestować w kryptowaluty; stracił 1,6 mln zł

15.10.2021 21:49


1 mln 600 tys. zł zniknęło z konta mężczyzny, który chcąc zainwestować w kryptowaluty, dał się podejść oszustom. Przestępcy namówili mieszkańca Konina (woj. wielkopolskie) na zainstalowanie w komputerze aplikacji AnyDesk, przy pomocy której wyprowadzili pieniądze z konta.

Źródło: www.bankier.pl

Były pilot testowy Boeinga oskarżony o oszustwo w związku ze sprawą 737 MAX

15.10.2021 21:45

Amerykańska prokuratura federalna oskarżyła głównego pilota testowego Boeinga o oszukiwanie władz w sprawie kluczowego systemu w samolotach 737 MAX, które przyczyniły się do dwóch katastrof lotniczych. Mężczyźnie grozi do 20 lat więzienia.

Źródło: podroze.onet.pl

"Rolnik szuka żony" to oszustwo? Były uczestnik wyznał wszystko

15.10.2021 19:09


"Rolnik szuka żony" cieszy się dużą popularnością. Fani z zapartym tchem śledzą losy uczestników i kibicują im w poszukiwaniu miłości. Jednak czasami pojawiają się głosy, że nie wszystko, co widzimy na ekranie, jest prawdą. Czy producenci kierują losami bohaterów? Były uczestnik wyznał prawdę i rozwiał wszystkie wątpliwości!

Tagi: ZUS
Źródło: www.pomponik.pl

Podatki 2021: Unijna czarna lista rajów podatkowych teraz krótsza

15.10.2021 16:22

Unia Europejska zaktualizowała listę tzw. rajów podatkowych - jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych. Obecnie wykaz ten obejmuje 9 krajów, a po październikowych zmianach z listy usunięto Anguillę, Dominikę i Seszele. Taka czarna lista funkcjonuje od kilku lat i ma na celu przede wszystkim pomagać w walce przeciwko oszustwom podatkowym i unikaniu opodatkowania.

Źródło: www.podatki.biz

Biedronka ufunduje Ci zakupy

15.10.2021 15:41

Biedronka ufunduje Ci zakupy
Ogłoszenia o takiej lub merytorycznie zbliżonej treści trafiają do Polaków. To oszustwo – alarmuje zespół CyberRescue. 
Biedronka jako marka niezwykle w Polsce popularna siłą rzeczy regularnie musi zmagać się z oszustwami wykorzystującymi jej wizerunek. Nie inaczej jest tym razem, a wabikiem raz jeszcze stają się rzekome bony. Sam przekręt jednak nieznacznie ewoluował.
Jak czytamy w najnowszym raporcie CyberRescue, ogłoszenia o rzekomych darmowych bonach na kwotę 500 zł można znaleźć m.in. w mediach społecznościowych, czyli standardowo. Tym, co stanowi pewną nowość, jest dalszy etap kantu. Podczas gdy zazwyczaj w ten sposób tylko kradziono dane, w nowym wcieleniu fałszywy formularz zgłoszenia do promocji jest zarazem zgodą na świadczenie usługi Premium SMS. Drogiej usługi, dodajmy.

Nie promocja, a kilkaset złotych w plecy


Ofiara, podając swoje dane i zaznaczając checkbox, w istocie rzeczy zamawia pakiet płatnych SMS-ów, rozliczanych po stawce równej nawet 30,75 zł za pojedynczą wiadomość. CyberRescue dodaje, że przestępcy nieszczególnie się miarkują i mogą nabić rachunek rzędu kilkuset złotych.
Ponadto, nie zawsze wykorzystują markę Biedronki, choć zazwyczaj tak jest. Niemniej analogicznie mogą trafić się inne popularne sklepy, takie jak Rossmann czy Auchan.
Jak się można przed nimi zabezpieczyć? – zapytacie. Na szczęście w tym akurat przypadku jest to niezwykle łatwe. Wystarczy zablokować u swojego operatora usługi Premium SMS, co zazwyczaj można zrobić albo poprzez infolinię, albo odpowiednim kodem. W takim wypadku, nawet uzyskawszy zgodę na sfałszowanej stronie internetowej, napastnicy nie będą w stanie przysłać Ci żadnej wiadomości.

Źródło: www.telepolis.pl

Fałszywe aplikacje do kryptowalut na iOS

15.10.2021 15:01

Badacze Sophos wykryli nowy rodzaj oszustwa, którego ofiarami padają użytkownicy systemów iOS w USA i Europie. Cyberprzestępcy, wykorzystując fałszywe profile w serwisach randkowych takich jak Tinder, Grindr czy Facebook Dating, nakłaniają do zainstalowania złośliwych aplikacji do handlu kryptowalutami. Za ich pomocą nie tylko kradną środki finansowe, ale mogą też mieć zdalny dostęp do iPhone’ów ofiar. Na konto przestępców stosujących ten mechanizm wpłynęło już co najmniej 1,39 mln dolarów.

Źródło: di.com.pl

Bon na 500 złotych do Biedronki? Oferują go oszuści

15.10.2021 11:30


„Biedronka zapłaci za Twoje zakupy”, to jeden z tytułów postów, krążących po Facebooku, a które są stworzone przez oszustów. Jak informuje CyberRescue, na popularnym portalu społecznościowym można natrafić teraz na wiadomości, próbujące wyłudzić dane osobowe.

Źródło: www.bankier.pl

Użytkownicy iPhone’ów łapią się na nowe oszustwo. Chcą randkować, tracą pieniądze

15.10.2021 10:23


Użytkownicy iPhone’ów łapią się na nowe oszustwo. Chcą randkować, tracą pieniądze
System iOS i pracujące pod jego kontrolą iPhone’y uchodzą za bardzo bezpieczne, a ich użytkownicy nie obawiają się zagrożeń znanych z Androida. A to błąd. Badacze Sophos wykryli nowy rodzaj oszustwa, którego ofiarami padają użytkownicy iOS w USA i Europie.
Cyberprzestępcy, wykorzystując fałszywe profile w serwisach randkowych, nakłaniają posiadaczy telefonów Apple do instalowania złośliwych aplikacji do handlu kryptowalutami. Za ich pomocą nie tylko kradną środki finansowe, ale mogą też mieć zdalny dostęp do iPhone’ów ofiar. Na konto przestępców stosujących ten mechanizm wpłynęło już co najmniej 1,39 mln dolarów. 
 
Cyberprzestępcy zakładają fałszywe profile na portalach randkowych Tinder, Bumble, Facebook Dating i Grindr i nawiązują kontakt z ofiarą. W kolejnym kroku nakłaniają ją do zainstalowania fałszywej do handlu kryptowalutami. Po zainwestowaniu w niej niewielkiej kwoty pozwalają użytkownikowi wypłacić pieniądze z zyskiem. Następnie zachęcają do wyłożenia większych środków. Kiedy ofiara nabiera podejrzeń lub chce odzyskać pieniądze, zostaje zablokowana. Przestępcy zarabiają na tym procederze miliony dolarów – badacze Sophos wyśledzili adres portfela bitcoin, na który oszukane osoby wysłały już ponad 1,39 mln dolarów. Prawdopodobnie takich adresów jest więcej. 
Już na początku roku Interpol ostrzegał przed rosnącą skalą oszustw dokonywanych przez aplikacje randkowe i media społecznościowe. Teraz celem są głównie użytkownicy iPhone’ów. Chociaż platforma iOS jest ogólnie uważana za bezpieczną, nawet aplikacje w App Store mogą stanowić zagrożenie. Pełno jest tam na przykład „darmowych” programów typu fleeceware, które po kilku dniach obciążają użytkowników kilkutysięcznymi subskrypcjami. Oszustwo wykorzystujące fałszywe aplikacje do kryptowalut omija kontrole bezpieczeństwa App Store. Użytkownicy systemu iOS powinni więc mieć się na baczności

 – ostrzega Grzegorz Nocoń, inżynier systemowy w firmie Sophos. 

Fałszywe programy bez recenzji w App Store


Cyberprzestępcy do rozpowszechniania fałszywych aplikacji wykorzystują system dla programistów Enterprise Signature, który umożliwia testowanie aplikacji na iOS, zanim zostaną zatwierdzone przez Apple. Dzięki temu przestępcy mogą rozsyłać do użytkowników iPhone'ów fałszywe programy bez recenzji App Store. W ten sposób zyskują też zdalny dostęp do urządzeń ofiar. Potencjalnie mogą więc zbierać dane osobowe, dodawać lub usuwać konta, instalować aplikacje i zarządzać nimi.
 
Enterprise Signature był już wcześniej używany przez przestępców. Apple podjęło działania, aby ukrócić proceder. Za rozsyłanie aplikacji do konsumentów tą drogą cofnięto nawet certyfikaty Google’a i Facebooka (potem zostały przywrócone). Nie uniemożliwiło to jednak omijania kontroli App Store. 
Oszuści są nadal aktywni, każdego dnia kolejne ofiary mogą zostać nakłonione do zainwestowania pieniędzy, z niewielką szansą na ich odzyskanie. Apple powinien ostrzegać użytkowników instalujących aplikacje za pośrednictwem systemu Enterprise, że nie zostały one sprawdzone. Właściciele iPhone'ów powinni natomiast instalować wyłącznie programy z App Store

– przestrzega Grzegorz Nocoń.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Banki podwyższają premie dla przedsiębiorców. Można dostać nawet 1700 zł

15.10.2021 7:00


Banki kuszą przedsiębiorców coraz wyższymi bonusami pieniężnymi za aktywności wykonywane na kontach firmowych. Instytucje premiują m.in. zawarcie umowy o terminal płatniczy, wykonanie przelewów do ZUS-u czy US, założenie konta online oraz utrzymanie średniego salda na określonym poziomie – wynika z analizy Bankier.pl. Rekordzista kusi premią w wysokości 1700 zł.

Tagi: Banki, ZUS
Źródło: www.bankier.pl

Nieznany numer niepokoi Polaków. Lepiej miej się na baczności

14.10.2021 21:50

Nieznany numer niepokoi Polaków. Lepiej miej się na baczności
Tym razem nikt raczej do Ciebie nie zadzwoni, ale i tak moźna się naciąć. Sprzedajesz przedmioty na OLX lub Vinted? Czytaj uważnie!
Oszustwo polegające na nakłonieniu ofiary do przyjęcia rzekomej płatności online, czy to na OLX czy w dowolnym innym serwisie ogłoszeniowym, to schemat doskonale znany. Nic dziwnego, że doczekało się już co najmniej kilku wariantów. Zazwyczaj jednak motywem przewodnim napastnika jest wyłudzenie towaru, podparte mniej lub bardziej wyrafinowanymi sztuczkami. Ale nie tutaj.
Tym razem napastnik – figurujący pod numerem 783xxx918, ale zapewne to tylko jeden z wielu – nie chce Twojego smartfonu ani jakiegokolwiek innego towaru wystawionego na sprzedaż, lecz danych osobowych. W jaki sposób usiłuje je uzyskać? – zapytacie. Cóż, bez wątpienia brawurowy.
Napisał na WhatsAppie, że chce kupić ode mnie PlayStation na OLX, ale najpierw potrzebuje zweryfikować moje dane (...) Przestałem mu wierzyć, gdy poprosił o PESEL

– czytamy we wiadomości od Czytelnika, pana Jakuba
Jak udało się ustalić, pan Jakub nieco uprościł temat, niemniej mimo to dobrze oddał jego istotę. Oszust nie prosi bowiem o dane bezpośrednio, ale wysyła link do witryny internetowej z formularzem, co w gruncie rzeczy także prowadzi do wyłudzenia. Tylko, bardziej zawoalowanego, a co za tym idzie potencjalnie groźniejszego.

"Nieznany w Polsce system płatności"


Przechodząc do sedna, napastnik twierdzi, że jest obcokrajowcem i korzysta z nieznanego w Polsce systemu płatności, który wymaga weryfikacji tożsamości obydwu stron transakcji. Sam też podaje swój rzekomy numer SSN (ang. Social Security Number – amerykański odpowiednik PESEL), który to jednak, przynajmniej w sytuacji pana Jakuba, okazał się totalnie przypadkowym ciągiem cyfr i liter.
Oczywiście nie trzeba chyba dodawać, czym grozi ujawnienie takich informacji jak numer dokumentu tożsamości i PESEL. Powiedzmy więc głośno dla jasności: nie istnieje na świecie żaden system przekazów pieniężnych dla osób prywatnych, który wymagałby tak daleko idącego negliżu.
Jeśli kupujący naciąga na wypełnianie tego rodzaju formularzy, albo domaga się skanu dowodu osobistego – odpuśćcie sobie jakiekolwiek interesy z tą osobą. Pamiętajcie, zawsze można zaproponować wysyłkę za pobraniem, która powinna zadowolić nawet najbardziej nieufnych kontrahentów. 

Źródło: www.telepolis.pl

reklama
player+
Kontakt z nami