Wiadomości z tagiem Wojsko  RSS
Ukraiński wywiad: Rosjanie ustawili obok zaporoskiej elektrowni armatę Pion z flagą Ukrainy

13.08.2022 21:47


Przy wjeździe do miasta Enerhodar koło Zaporoskiej Elektrowni Atomowej wojskowi rosyjscy ustawili armatę samobieżną Pion, na której wywiesili flagę ukraińską; broń ta może być użyta do prowokacji - ostrzegł w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Źródło: www.bankier.pl

Na czym polega fenomen wojskowej grochówki? Ponoć to 'magiczne ręce żołnierza'

13.08.2022 20:00


Żołnierska grochówka cieszy się niezmiennie dużą popularnością podczas pikników wojskowych. Nie inaczej było na błoniach Politechniki Opolskiej, bo po zupę cały czas ustawiała się kolejka chętnych.Wiele osób zastanawia się nad tajnikami przygotowania grochówki w wojsku. Chorąży Sebastian Pielorz, kierownik stołówki w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej, mówi, że podstawą jest groch, wędliny i... dobry kucharz.- Nie zdarzyło mi się jeszcze nigdy, żeby ktoś nie chwalił naszej grochówki wojskowej. Większość osób przychodzi i mówi, że nie potrafi przygotować takiej zupy w domu i takiej grochówki jeszcze nie jedli. Jest więc jakiś tajnik, ale na czym on polega? Trudno powiedzieć. A tak poważnie, każdy ma swoje tajemnice i nie wszystkie sekrety trzeba ujawniać.Goście pikniku bardzo chwalą wojskową grochówkę i szukają odpowiedzi na pytanie o jej wyjątkowość.- Ja jestem żoną, więc gotuję, ale takiej grochówki nie zrobiłabym chyba nigdy. To jest ta magiczna ręka żołnierza.- Bardzo dobra jest ta grochówka, być może dlatego, że żołnierska. Ona kojarzy się tylko z wojskiem. Dawno temu również...

Tagi: Wojsko, Astana
Źródło: radio.opole.pl

Rosjanie zorganizowali takie igrzyska! Jest lista państw

13.08.2022 18:16

Na poligonie pod Moskwą odbędzie się jeden z etapów Międzynarodowych Igrzysk Wojskowych. Udział w imprezie w stolicy Rosji zapowiedziało 21 krajów!

Tagi: Rosja, Wojsko
Źródło: sportowefakty.wp.pl

Absolwenci Legii Akademickiej już w stopniu kaprala rezerwy. To grupa 53 kobiet i mężczyzn za całej Polski

13.08.2022 18:00


Absolwenci Legii Akademickiej odebrali promocje na stopień kaprala rezerwy. W uroczystości na błoniach Politechniki Opolskiej brała udział grupa 53 kobiet i mężczyzn z całej Polski.Najpierw trzeba było ukończyć trzytygodniowe podstawowe szkolenie praktyczne ze stopniem szeregowego rezerwy, a później kurs podoficerski. Generał brygady Maciej Siudak, dowódca 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, stawia na jakość żołnierzy.- Mówiąc o podoficerach Wojska Polskiego - służby czynnej lub podoficerach rezerwy - mnie przede wszystkim i nieodmiennie zależy na jakości tych ludzi. Wobec tego liczba jest rzeczą wtórną. Istotne jest, co ci młodzi ludzie prezentują sobą, co mają w sercu i czym mogą dysponować na potrzeby Sił Zbrojnych RP.Marcin Ociepa, opolski wiceminister obrony narodowej, dodaje, że bardzo istotne jest zbliżanie wojska do społeczeństwa i społeczeństwa do wojska. - Legia Akademicka jest trochę jak Wojska Obrony Terytorialnej, bo w WOT służą ci, którzy normalnie na co dzień są lekarzami, nauczycielami czy przedsiębiorcami. W Legii Akademickiej są z kolei studenci różnych kierunków...

Źródło: radio.opole.pl

'Wszyscy chcą być Jankami i Gustlikami'. Czołg hitem pikniku wojskowego w Opolu [ZDJĘCIA]

13.08.2022 16:16


Czołg Leopard cieszy się największym zainteresowaniem podczas pikniku z okazji Święta Wojska Polskiego na błoniach Politechniki Opolskiej. Pikniki z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej w całym kraju przebiegają pod hasłem 'Zostań Żołnierzem RP'. W programie obok pokazu sprzętu wojskowego jest i żołnierska grochówka, a na ochotników czekają mobilne punkty rekrutacyjne.Jedną z atrakcji jest pokaz sprzętu wojskowego, gdzie można zobaczyć również transporter Rosomak, wyrzutnię rakiet Langusta czy moździerz samobieżny RAK. Niemiecki czołg waży prawie 60 ton i ma moc 1500 koni mechanicznych. - Za każdym razem czołg przykuwa najwięcej uwagi - mówi jeden z żołnierzy 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.- Najczęstsze pytanie jest o to zgrubienie na armacie. To jest przedmuchiwacz, który zapobiega cofaniu się gazów prochowych po wystrzale. O to najczęściej pytają dorośli. Z kolei dzieci potrafią zadawać bardzo konkretne pytania, na przykład o częstotliwość pomiaru laserem. Zapytaliśmy uczestników, dlaczego czołg budzi tak duże zainteresowanie.- Wszyscy chcą być Jankami, Gustlikami i myślę, że nadal utrzymuje się ten sentyment do Czterech Pancernych. Czołg to czołg. Widać mniejsze zainteresowanie pozostałym sprzętem, który jest przecież bardzo ważny. Mimo to...

Źródło: radio.opole.pl

Jest nowy batalion w regionie. 'I będziemy myśleć o kolejnym'

13.08.2022 12:56


172. Batalion Lekkiej Piechoty będzie stacjonować w kompleksie koszarowym przy ulicy Domańskiego w Opolu. Dzisiaj (13.08) przedstawiono dowódcę, którym na początku lipca został podpułkownik Cezary Gabryszak.Na razie batalion będzie funkcjonować w strukturach 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Celem jest jednak utworzenie 17. Opolskiej Brygady Terytorialnej - mówi generał Broni Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.- Mamy dobre doświadczenia, jeśli chodzi o tworzenie batalionu w Brzegu. Teraz chcemy przejść do tworzenia szybkiego tego tutaj, batalionu 172. I w ten sposób wypracowania sprawnego w tym miejscu dowództwa brygady, co jeśli warunki pozwolą zostanie utworzone już w przyszłym roku. Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, podkreśla, że to spełnienie obietnicy o Wojskach Obrony Terytorialnej w stolicy naszego regionu.- To jest wbrew pozorom trudny proces, by ten batalion utworzyć, ale to się dzieje. I dowieźliśmy ten temat do końca. I proszę zwrócić uwagę, że zaczynamy od żołnierzy, nie od generałów, sztabów. Stąd 171. batalion w Brzegu, 172. w Opolu, brygada i... będziemy myśleć...

Rosjanie sparaliżowani? Ukraińcy zniszczyli ważny most w obwodzie chersońskim

13.08.2022 11:52

Ukraińskie siły zniszczyły ostatni most, którym przemieszczały się rosyjskie pojazdy wojskowe i transporty broni w rejonie hydroelektrowni w Kachówce (obwód chersoński). To kolejne uderzenie, które ma sparaliżować logistykę rosyjskiej armii - podał Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie o sytuacji w Ukrainie.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Pielgrzymka Wojskowa wejdzie w niedzielę do Częstochowy. Będzie zmiana w organizacji ruchu

13.08.2022 11:32

W niedzielę, 14 sierpnia zabezpieczenie Pielgrzymki Wojskowej będzie się wiązać m.in. z zamknięciem dla ruchu odcinka ulicy Targowej między godz. 6 i 16 – informuje Miejski Zarząd Dróg.

Tagi: Wojsko
Źródło: www.wczestochowie.pl

Co się stało na białoruskim lotnisku wojskowym? Są zdjęcia

13.08.2022 11:27


​Firma Maxar Technologies opublikowała zdjęcia satelitarne z lotniska Ziabrowka na Białorusi, z którego obecnie korzystają Rosjanie. Dwa dni temu pojawiły się informacje o eksplozjach w tamtym miejscu, białoruskie ministerstwo obrony stwierdziło, że zapalił się silnik samolotu. Na fotografiach pasa startowego widać sporą plamę.

Źródło: www.rmf24.pl

Gdzieś w środku jest Mateusz. "W nas musi się tlić światełko"

13.08.2022 9:46

19 lipca, szpital wojskowy w Krakowie. Iwona Sitnik-Kornecka patrzy, jak Mateusza wyciągają z karetki. Jej ciało reaguje szybciej niż umysł. Zwraca się do ratownika medycznego cały czas spoglądając na syna: - Zajebię go, jeśli z tego nie wyjdzie.

Tagi: Wojsko
Źródło: sportowefakty.wp.pl

reklama
Kontakt z nami