Wiadomości z tagiem Transport  RSS
Nawet 150 tysięcy kierowców ciężarówek brakuje w Polsce

01.02.2023 16:22


Nawet 150 tysięcy kierowców ciężarówek brakuje obecnie w Polsce, a w Europie czterystu tysięcy. To wniosek z najnowszych danych organizacji transportowych. Jedną z przyczyn jest to, że wielu ukraińskich kierowców wyjechało w ostatnich miesiącach z Polski, a także to, że koszty uzyskania uprawnień są wysokie.

Źródło: www.rmf24.pl

Kontroler ds. bezpieczeństwa ruchu kolejowego

01.02.2023 15:42

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A
Wymagane kwalifikacje: wykształcenie wyższe techniczne w specjalności automatyka, sterowanie ruchem kolejowym, transport, drogi
Lokalizacja: śląskie, Sosnowiec
Obszar zawodowy: Transport / Spedycja

Źródło: www.praca.pl

Trik z taśmą. Banalne, a smartfon zmienia się nie do poznania

01.02.2023 15:04


Trik z taśmą. Banalne, a smartfon zmienia się nie do poznania
W kanadyjskim laboratorium dokonano przypadkowego odkrycia, które pomoże wydłużyć żywotność baterii w telefonach, a także laptopach czy samochodach elektrycznych. Wystarczy zmienić jedną rzecz.
Naukowcy z Dalhousie University w Halifax (Kanada) odkryli, że zwykła taśma samoprzylepna w bateriach może być powodem tak zwanego samorozładowywania. Wiele urządzeń przez to traci część swojej mocy, gdy nie są używane lub są wyłaczone.
W naszym laboratorium przeprowadzamy wiele bardzo złożonych eksperymentów, aby ulepszyć baterie, ale tym razem odkryliśmy bardzo prostą rzecz. W komercyjnych ogniwach akumulatorowych znajduje się taśma, która utrzymuje elektrody razem. Następuje rozkład chemiczny tej taśmy, który tworzy cząsteczki prowadzące do samorozładowania.

– powiedział Michael Metzger, adiunkt na Wydziale fizyki i nauk o atmosferze Uniwersytetu Dalhousie
Rozwiązanie powyższego problemu jest również proste. Wystarczy wymień plastikową taśmę z politereftalanu etylenu lub PET, powszechnie stosowaną w bateriach, na coś wykonanego z trwalszego i stabilniejszego materiału. W ten sposób można znacznie ulepszyć wydajność akumulatorów, które nie będą tracić energii, gdy dane urządzenie z niej nie korzysta.

Jak doszło do odkrycia?


Metzger i jego zespół próbowali zrozumieć, dlaczego ogniwa litowo-jonowe w nieaktywnych urządzeniach mają tendencję do utraty części swojej mocy i samorozładowywania, co od dawna frustruje zarówno konsumentów, jak i producentów.
Każdy producent ogniw litowo-jonowych na świecie chce, aby samorozładowanie było jak najmniejsze. W każdej baterii występuje samorozładowywania, które powoli wyczerpuje baterię. Jest to bardzo niewygodne dla użytkowników i duży ból głowy dla przemysłu.

– wyjaśnił naukowiec
Elektrody w bateriach są oddzielone roztworem elektrolitu, który zwykle jest formą litu. Po wystawieniu kilku ogniw akumulatora na działanie różnych temperatur naukowcy byli zaskoczeni widząc, że roztwór elektrolitu zmienił kolor na jasnoczerwony, podczas gdy normalnie powinien być bezbarwny. Było to coś, z czym się wcześniej nie spotkali.
Analiza chemiczna roztworu czerwonego elektrolitu wykazała, że w wyższych temperaturach powstała tam nowa substancja będąca wynikiem rozkładu taśmy samoprzylepnej PET. Ta jest często używana w bateriach do utrzymywania komponentów razem. Mocny i lekki PET jest również często stosowany do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, butelek na napoje, włókien odzieżowych itp.
Substancją, o której mowa powyżej, okazał się tereftalan dimetylu. Działa on jak "wahadłowiec redoks", mogą transportować elektrony między dodatnimi i ujemnymi elektrodami akumulatora. To powoduje jego samorozładowywanie baterii, nawet gdy ta nie jest używana. W idealnych warunkach przenoszenie elektronów powinno mieć miejsce tylko wtedy, gdy urządzenie jest włączone.
To bardzo prosta rzecz –  jest w każdej plastikowej butelce i nikt by nie pomyślał, że ma to tak ogromny wpływ na działanie ogniw litowo-jonowych. To coś, czego nigdy się nie spodziewaliśmy, ponieważ nikt nie patrzy na te nieaktywne komponenty, te taśmy i plastikowe folie w ogniwie baterii, ale naprawdę należy to rozważyć, jeśli chcesz ograniczyć reakcje uboczne w ogniwie akumulatora.

– wyjaśnił Metzger
Zamiennikiem dla taśm samoprzylepnych stosowanych obecnie w bateriach mógłby być inny materiał wykonany z czegoś bardziej stabilnego chemicznie, co nie ulega rozkładowi w środowisku, które jest wewnątrz ogniw. Na kanadyjskiej uczelni trwają obecnie badania nad polimerami, które by się do tego nadawały.
 
 

Magazynier / Operator Wózka Widłowego

01.02.2023 14:27

Telemond Sp z.o.o.
Jakie wymagania musisz spełniać: Uprawnienia UDT na wózek widłowy Komunikatywność i umiejętność współpracy z
Lokalizacja: lubuskie, Kostrzyn nad Odrą
Obszar zawodowy: Transport / Spedycja

Tagi: Transport
Źródło: www.praca.pl

Po raz pierwszy od dawna ZTM dostał oferty od przewoźników, które mieszczą się w założonym budżecie

01.02.2023 12:32

Zarząd Transportu Metropolitalnego analizuje oferty w przetargu na obsługę 17 765 720 wozokilometrów w ciągu ośmiu lat. Zaproponowane przez przewoźników kwoty są w większości niższe niż założony przez ZTM budżet. To pierwsza taka sytuacja od dawna. Pod koniec 2022 roku ZTM ogłosił przetarg na obsługę prawie 18 mln wozokilometrów. Od niedawna organizator transportu w metropolii

Źródło: katowice24.info

Magazynier – Operator Wózka

01.02.2023 12:30

Spedimex Sp. z o.o.
Do obowiązków osoby zatrudnionej na powyższym stanowisku należeć będzie: załadunek oraz rozładunek towarów preparacja
Lokalizacja: łódzkie, Stryków
Obszar zawodowy: Transport / Spedycja

Tagi: Transport
Źródło: www.praca.pl

Magazynier / Magazynierka

01.02.2023 12:30

Spedimex Sp. z o.o.
Osobie, która zajmie powyższe stanowisko oferujemy: bezpłatny transport na trasach: Kutno, Łowicz, Głowno, Piątek chcesz twardo stąpać
Lokalizacja: łódzkie, Stryków, k/Łódź
Obszar zawodowy: Logistyka / Dystrybucja

Tagi: Transport
Źródło: www.praca.pl

Kierownik Bazy towarów masowych

01.02.2023 12:17

Alfa Terminal Szczecin Sp. z o.o.
Alfa Terminal – prężnie rozwijająca się spółka będąca członkiem grupy Kronospan, jest uniwersalnym
Lokalizacja: zachodniopomorskie, Szczecin
Obszar zawodowy: Transport / Spedycja

Źródło: www.praca.pl

Dyspozytor

01.02.2023 11:18

Schenker Sp. z o.o.
DB Schenker jest liderem w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw i rozwiązań logistycznych w obszarze transportu drogowego
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, Toruń
Obszar zawodowy: Transport / Spedycja

Źródło: www.praca.pl

OTB Junior Specialist with Finnish

01.02.2023 9:08

Accenture Sp. z o. o.
As OTC Junior Specialist you will be responsible for: Responding customer queries in a timely manner. Timely and accurately
Lokalizacja: pomorskie, Gdańsk
Obszar zawodowy: Transport / Spedycja

Źródło: www.praca.pl

reklama
Allegro PL
Kontakt z nami