Usain Bolt ma mocnÄ… konkurencjÄ™. Robot Cassie z imponujÄ…cym czasem

30.09.2022 12:58


Żyjemy w pięknych czasach, gdy roboty są coraz bardziej zaawansowane. Nie tylko potrafią już chodzić, lecz zaczynają biegać i pokonywać tory przeszkód. Ostatnio mogliśmy zobaczyć najszybszego robota świata.
Jeszcze nie tak dawno, roboty można było znaleźć w filmach i książkach Science Fiction. Istnieją one jednak już teraz i z roku na rok są coraz bardziej zaawansowane. Jeden z nich właśnie ustanowił rekord świata w biegu na 100 metrów robotów dwunożnych. Do człowieka nadal jeszcze jest mu daleko, lecz to osiągnięcie pokazuje, że już wkrótce roboty mogą wygrać wyścig z ludźmi.

Robot ustanowił rekord świata w biegu na 100 metrów


Mowa tu o Cassie, dwunożnym robocie, skonstruowanym przez naukowców ze Stanowego Uniwersytetu w Oregonie. Proces jego tworzenia trwał 16 miesięcy i nadzorował go profesor Jonathan Hurst. Na potrzeby projektu został przeznaczony milion dolarów przez Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA). Ostatnio mogliśmy zobaczyć, jak bardzo zaawansowany jest to robot.
Oregon State University udostępnił nagranie, na którym możemy zobaczyć bieg robota na 100 metrów. Maszyna uzyskała imponujący czas 24,27 sekund. Do człowieka nadal jest mu daleko, Usain Bolt ustanowił rekord 9,58 sekund w biegu na tę odległość. Nie można jednak negować faktu, że roboty są coraz bliższe tego, by móc rywalizować z człowiekiem w niektórych dyscyplinach sportowych. Szczególnie, że wynik robota Cassie został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.
To nie jest jedyne osiągnięcie robota Cassie. W zeszłym roku podjął udaną próbę przebiegnięcia pięciu kilometrów. Udało mu się dokonać tego w 53 minuty i zrobił to na jednym ładowaniu akumulatora. Robi to tym większe wrażenie, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że robot nie ma wbudowanych żadnych zewnętrznych kamer ani czujników, więc zasadniczo jest ślepy. Za jego działanie odpowiada sztuczna inteligencja z uczeniem maszynowym. 
Sztuczna inteligencja sterująca robotem Cassie przed biegiem przeszła roczny trening skompresowany do tygodnia. Wszystko to odbyło się oczywiście w środowisku symulacyjnym i udało się to osiągnąć dzięki równoległemu przetwarzaniu wielu symulacji, procesów i obliczeń.
 
 

Więcej w serwisie www.telepolis.pl

Kod z obrazka
Komentarze (0):
reklama
Kontakt z nami