Ciekawostki  RSS
Badacze z Kalifornii pokazali, w jaki sposób głodówka może poprawiać zdrowie


Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine prześledzili wpływ postu na zegary biologiczne wątroby i mięśni szkieletowych. Na dłuższą metę zachodzące zmiany metaboliczne sprzyjają poprawie zdrowia i zapewniają ochronę przed chorobami związanymi ze starzeniem.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Core i9-9990XE tylko dla wybranych klientów

#zrodlo
Pojawiły się doniesienia, jakoby procesor Intela Core i9-9990XE miał być sprzedawany poza tradycyjnym kanałem detalicznym. Z dokumentów, do których dotarli dziennikarze, wynika, że układ będzie dostępny wyłącznie na zamkniętych online'owych aukcjach dla firm budujących systemy komputerowe.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wiemy, jaki gen sprawił, że człowiek "zszedł z drzewa"


Mutacja genu CMAH pozwoliła naszym praprzodkom na opracowanie techniki polowania, która dała im przewagę w trakcie polowania. Chodzi o umiejętność "zabiegania" zwierzyny na śmierć - ustalili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. O badaniach czytamy w "The Royal Society Publishing".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

USA: na rzece Presumpscot powstał gigantyczny krąg lodowy

#zrodlo
Na rzece Presumpscot w stanie Maine powstał olbrzymi obracający się krąg lodowy. Jak można się dowiedzieć z profilu miasta Westbrook na Facebooku, jego średnica sięga ok. 91 m.

Tagi: Facebook
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Tesla Model 3 stanie w szranki przeciwko hakerom

#zrodlo
Tesla jest kolejną, obok Microsoftu, Oracle'a, Adobe i VMware, firmą, która postanowiła skonfrontować swój produkt z umiejętnościami hakerów biorących udział w zawodach Pwn2Own, które odbędą się w marcu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Gorączka zmienia limfocyty, by łatwiej im było dotrzeć do miejsca zakażenia


Gorączka zmienia białka powierzchniowe komórek odpornościowych (limfocytów), by łatwiej im się migrowało do miejsca zakażenia.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

CERN proponuje nowy gigantyczny akcelerator zderzeniowy

#zrodlo
CERN opublikował wstępny raport projektowy (Conceptual Design Report), w którym zarysowano plany nowego akceleratora zderzeniowego. Future Circular Collider (FCC) miałby być niemal 4-krotnie dłuższy niż Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) i sześciokrotnie bardziej potężny. Urządzenie, w zależności od jego konfiguracji, miałoby kosztować od 9 do 21 miliardów euro.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Kości sprzed ok. 11,5 tys. lat wskazują na psią pomoc w czasie polowań


Ok. 11,5 tys. lat temu na terenie dzisiejszej północno-wschodniej Jordanii ludzie nie tylko żyli u boku psów. Wykorzystywali je też prawdopodobnie do polowania, o czym może świadczyć duży wzrost liczby zajęcy i innych drobnych ofiar we wczesnoneolitycznych pozostałościach archeologicznych z natufijskiego stanowiska Shubayqa 6.

Tagi: Wzrok
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Narra - poloniści pomogą twórcom gier


Literaturoznawcy tworzą oprogramowanie, które będzie wspierało twórców gier. Narzędzia badawcze używane przez polonistów pozwolą szybciej i taniej projektować skomplikowane struktury narracyjne i rozbudowane fabuły na miarę Wiedźmina.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Skrajni przeciwnicy genetycznie modyfikowanej żywności najmniej o niej wiedzą


Osoby, które najbardziej zdecydowanie sprzeciwiają się genetycznie modyfikowanej żywności uważają, że wiedzą o niej najwięcej. Tymczasem badania wykazały, że wiedzą o niej najmniej

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wykorzystując plastyczność komórek raka piersi, naukowcy przekształcili je w komórki tłuszczowe


Innowacyjna terapia łączona zmusza złośliwe komórki raka piersi do przekształcania się w komórki tłuszczowe (adipocyty). W ten sposób można zapobiegać przerzutowaniu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

POLAR donosi o zagadkowej polaryzacji kosmicznych błysków gamma


Detektor POLAR został uruchomiony we wrześniu 2016 r. na pokładzie chińskiego laboratorium kosmicznego Tiangong-2. Naukowcy opublikowali właśnie pierwsze wyniki naukowe w czasopiśmie Nature Astronomy. POLAR jest efektem współpracy pomiędzy Szwajcarią (Uniwersytet w Genewie i Paul Scherrer Institut), Polską (Narodowe Centrum Badań Jądrowych) i Chinami.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W Hongkongu odkryto obiecujący środek zabijający wiele niebezpiecznych wirusów


Naukowcy z Hongkongu poinformowali, że prawdopodobnie dokonali przełomowego odkrycia, które może być niezwykle przydatne w walce z chorobami zakaźnymi. Odkryty przez nich związek chemiczny ma bowiem dużą zdolność do przerywania cyklu życiowego różnych wirusów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W Queensland uratowano pytona, na którym żerowało ponad 500 kleszczy

#zrodlo
W zeszłym tygodniu firma zajmująca się chwytaniem węży wyciągnęła z ogrodowego basenu w Gold Coast w Queensland pytona dywanowego (Morelia spilota), z którego usunięto ponad 500 kleszczy. Gad trafił do Currumbin Wildlife Hospital.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Rośnie tempo utraty lodu w Antarktyce


W latach 1979–2017 tempo rocznej utraty lodu w Antarktyce zwiększyło się 6-krotnie, stwierdzili glacjolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, Jet Propulsion Laboratory i holenderskiego Uniwersytetu w Utrechcie. Uczeni twierdzą, że to przyspieszone topnienie przyczyniło się dodatkowo o wzrost poziomu oceanów o ponad centymetr.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W chronionej populacji orek przyrost naturalny jest ujemny, ale ostatnio urodziło się młode


W SRKW (od ang. southern resident killer whales), jedynej populacji orek, która jest uznawana przez Służbę Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych za zagrożoną, urodziło się młode - poinformował dr Ken Balcomb z Centrum Badania Waleni (Center for Whale Research, CWR).

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Mikrobiom pozwala określić wiek człowieka


Coraz częściej dowiadujemy się o kolejnych, niezwykle ważnych dla naszego życia funkcjach, jakie spełnia mikrobiom. Niewiele jednak wiadomo, jak zmienia się on w czasie. Grupa naukowców badających mikrobiom tysięcy ludzi z całego świata zauważyła, że jest on zadziwiająco dokładnym zegarem biologicznym

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Od 11 stycznia nie działa część systemów komunikacyjnych największego radioteleskopu orbitalnego


Nikołaj Kardaszjew, szef Centrum Badań Kosmicznych Instytutu Fizycznego im. P.N. Lebiediewa, poinformował, że niektóre systemy komunikacyjne radioteleskopu RadioAstron (in. Spektr-R) przestały działać. Nadal może on jednak przesyłać dane naukowe.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Smartfon zdradzi, ile promieniowania pochłonął jego właściciel


W razie ataku nuklearnego bądź wypadku z udziałem materiałów rozszczepialnych, specjaliści mogą wykorzystać smartfony ofiar do określenia dawki promieniowania, jaką otrzymały.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

To Kaspersky Lab odkryło największą kradzież danych z NSA


Z nieoficjalnych informacji dowiadujemy się, że amerykańska NSA dowiedziała się o największej w swojej historii kradzieży tajnych danych od... firmy Kaspersky. Tej samej, która znajduje się pod coraz większą presją ze strony rządu USA ze względu na podejrzenia o związki z rządem Rosji.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Jedzenie piór pomoże zbudować masę mięśniową?


Badanie naukowców z Massey University sugeruje, że kurze pióra mogą się sprawdzić jako białkowy suplement dla osób chcących zbudować bądź podtrzymać suchą masę mięśniową (ang. lean body mass, LBM).

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Rzym: spór o to, do kogo powinny trafić pieniądze z Fontanny di Trevi


Między panią burmistrz Rzymu i Kościołem katolickim wywiązał się spór o to, co stanie się z monetami z Fontanny di Trevi. Co roku wyławia się niej ok. 1,5 mln euro. Tradycyjnie suma trafiała do Caritasu, ale tym razem Virginia Raggi chciałaby ją przeznaczyć na konserwację niszczejących zabytków Wiecznego Miasta.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Tajemnicza Krowa wciąż stanowi zagadkę dla astronomów


Krowa, niezwykle jasne światło na niebie, wciąż dzieli naukowców, którzy nie wiedzą, jaka jest natura tajemniczego zjawiska.Obiekt AT2018cow, nazwany nieoficjalnie Krową (Cow) został po raz pierwszy zaobserwowany 16 czerwca 2018 roku. Pojawił się nagle i znikąd w niewielkiej galaktyce odległej o około 200 milionów lat świetlnych.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Odkrywca DNA pozbawiony tytułów honorowych


Odkrywca DNA, James Watson, został pozbawiony tytułów honorowych przez laboratorium, którym niegdyś kierował. Przyczyną były komentarze, jakich udzielił jednej ze stacji telewizyjnych.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Rak jajnika pod okiem sztucznej inteligencji


Yinyin Yuan i jej koledzy z Institute of Cancer Research w Londynie stworzyli system sztucznej inteligencji, który bada różnice w kształtach komórek nowotworowych. Przeanalizowali próbki tkanek 514 kobiet z rakiem jajnika i odkryli, że w bardziej agresywnej formie nowotworu, w której szanse na przeżycie 5 lat wynoszą zaledwie 15 procent, jądra komórkowe mają nieprawidłowy kształt.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Im więcej ubikwiliny w komórkach guza, tym szybciej rośnie nowotwór


Nasze DNA jest ciągle atakowane. Niestabilność genomu może zaś prowadzić do zaburzeń genetycznych, a także przewlekłych chorób, np. nowotworów. Ostatnio zespół z Uniwersytetu w Tel Awiwie zauważył, że podwyższony poziom pewnego białka - ubikwiliny 4 - jest nieznanym dotąd biomarkerem niestabilności genomu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Archeolodzy odkryli grób książęcy sprzed blisko 2 tys. lat


Archeolodzy odkryli najbogatszy pradziejowy grób z terenu Polski na wschód od Wisły. Wewnątrz znajdowały się m.in. fragmenty naczyń z brązu, posrebrzane ostrogi oraz złoty pierścień, dlatego naukowcy nazwali go grobem książęcym.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Uczniowie pod kontrolą


W 11 szkołach chińskiej prowincji Kuejczou wprowadzono stroje dla uczniów z wbudowanymi mikroczipami. Dzięki nim nauczyciele i rodzice mogą monitorować aktywność dzieci.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Kwasy omega-3 spowalniają zanik mięśni w okresach unieruchomienia


Suplementacja kwasami omega-3 spowalnia zanik mięśni podczas unieruchomienia.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Tajemnicza choroba u dzieci zdradza swoje sekrety


Niedawno u dwojga dzieci w Europie, w wieku 4 i 6 lat, oraz jednego w Kanadzie, w wieku 10 lat, pojawiła się tajemnicza choroba objawiająca się napadami drgawek, utratą magnezu i zmniejszeniem poziomu inteligencji. Obecnie nie ma sposobu na jej leczenia lub łagodzenie objawów, ale przynajmniej udało się znaleźć jej przyczynę.

Tagi: Napady, Intel
Źródło: kopalniawiedzy.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami