Ciekawostki  RSS
Dojrzewanie w rytmie techno i innych gatunków muzycznych


Beat Wampfler, serowar z doliny Emmental w Szwajcarii, eksperymentuje z różnymi gatunkami muzycznymi, by przetestować ich wpływ na rozwój, cechy i smak sera.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Organizmy żywe mają wpływ na... ruch kontynentów


Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Texas w Austin wskazują na możliwy związek pomiędzy życiem na Ziemi a... ruchem kontynentów. Okazuje się bowiem, że osady, które są często złożone z martwych organizmów, mogą odgrywać kluczową rolę w prędkości ruchu kontynentów

Tagi: Badania
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Samooczyszczanie przez drganie w polu magnetycznym


Na Purdue University powstało inteligentne urządzenie drenażowe dla pacjentów z jaskrą.

Tagi: Jasło, Intel
Źródło: kopalniawiedzy.pl

W kościele z pustyni Negew ujawniono jedno z najstarszych malowideł Chrystusa

#zrodlo
Na ścianie kościoła północnego św. Jerzego z miasta Sobota na pustyni Negew znajduje się pofragmentowane malowidło Chrystusa sprzed ok. 1500 lat. Portret przedstawia zarys twarzy młodego Jezusa z krótkimi włosami.

Tagi: ZUS
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wkłądając smoczek do swoich ust, rodzice mogą chronić dzieci przed alergiami i astmą

#zrodlo
Niektórzy rodzice oczyszczają smoczki, które upadły na ziemię, wkładając je do swoich ust. Okazuje się, że może to być dobre dla zdrowia ich dzieci. Naukowcy z Henry Ford Health System stwierdzili bowiem, że mają one niższy poziom immunoglobuliny E (IgE), którą powiązano z rozwojem alergii i astmy.

Tagi: Zdrowie, Ford
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Polskie urządzenie pomoże zbadać Jowisza


Astri Polska dostarczyła urządzenie dla misji badawczej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której celem będzie zbadanie Jowisza i jego lodowych księżyców. Urządzenie będzie miało istotne znaczenie dla powodzenia tej misji i jest najbardziej zaawansowanym technicznie produktem opracowanym przez warszawską firmę.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Alkaloid z liany z kongijskiego lasu deszczowego zmniejsza tolerancję komórek raka trzustki na niedobór składników odżywczych


W lianie Ancistrocladus likoko odkryto związek, który sprawia, że komórki raka trzustki stają się wrażliwsze na niedobór składników odżywczych.

Tagi: ZUS
Źródło: kopalniawiedzy.pl

536 – najgorszy rok, w którym można było żyć


Dla historyka średniowiecza, Michael McCormicka, najgorszym rokiem, w jakim można było żyć był rok 536. To początek jednego z najgorszych do życia okresów, jeśli nie najgorszego, stwierdza McCormick, który na Uniwersytecie Harvarda przewodzi projektowi o nazwie Initiative for the Science of the Human Past.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Słynne myśli i cytaty - znasz ich autorów? [QUIZ]


Na co dzień posługujemy się cytatami, których autorzy to wielkie osobowości sprzed lat. Te najbardziej znane często powtarzamy, ale nie znaczy to, że znamy ich autorów. Rozwiąż quiz i sprawdź, czy wiesz, kto to powiedział?

Tagi: Tata
Źródło: wiadomosci.onet.pl

W pobliżu Układu Słonecznego znaleziono superZiemię


Wokół jednej z najbliższych nam gwiazd krąży superZiemia. Gwiazda Barnarda to czerwony karzeł, czwarta gwiazda pod względem odległości od Ziemi. Dzieli ją od nas zaledwie 6 lat świetlnych

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Carolina Reaper, najostrzejsza chilli świata, nie pomoże w odstraszaniu gryzoni


Shawn Woods, specjalista od zwalczania szkodników, postanowił sprawdzić, czy za pomocą najbardziej pikantnej chilli świata - Carolina Reaper - można odstraszać myszy i szczury. Okazało się, że papryczka nie robi na nich najmniejszego wrażenia...

Tagi: Chiny, Chile
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wzrost poziomu oceanu może być korzystny dla wysp koralowych


Podnoszący się poziom oceanów może być korzystny dla długoterminowego przetrwania wysp z raf koralowych, takich jak Malediwy, dowiadujemy się z artykułu opublikowanego na łamach Geophysical Research Letters.

Tagi: Malediwy, Kora
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Osoby z migreną z aurą bardziej zagrożone migotaniem przedsionków


Osoby, u których migreny poprzedza aura wzrokowa, są bardziej zagrożone migotaniem przedsionków (ang. atrial fibrillation, AF).

Tagi: Wzrok
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Odkryto pierwszy znany krater uderzeniowy pod lodem Grenlandii


Międzynarodowy zespół naukowy poinformował o znalezieniu pierwszego krateru uderzeniowego ukrytego głęboko pod lodem Grenlandii. Jak dowiadujemy się z Goddar's Space Flight Center krater, znajdujący się pod Lodowcem Hiawatha, ma głębokość 300 metrów i średnicę 31 kilometrów

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Błąd w obliczeniach dot. ogrzewania się oceanów

#zrodlo
Niedawno donosiliśmy o wynikach badań, z których wynika, że oceany ogrzały się bardziej niż dotychczas sądziliśmy. Teraz ich autorzy informują, że popełnili błąd w obliczeniach. Podkreślają przy tym, że pomyłka nie falsyfikuje użytej metodologii czy nowego spojrzenia na biochemię oceanów, na których metodologię tę oparto

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Tempo marszu sposobem na ocenę stanu zdrowia


Podczas standardowej wizyty pacjenta lekarz może wykorzystać kilka prostych do przeprowadzenia i tanich testów pokazujących ogólny stan fizyczny, takich jak pomiar ciśnienia krwi czy określenie BMI. Naukowcy mówią, że kolejnym takim przydatnym testem może być pomiar prędkości chodu.

Tagi: Tesla, Lekarze
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Sadząc oliwki, odkrył kurosy z okresu archaicznego


Podczas październikowych wykopalisk archeolodzy z Agencji Starożytności Jednostek Regionalnych Ftiotyda i Eurytania odkryli starożytną nekropolię oraz fragmenty 4 kurosów, czyli rzeźb przedstawiających nagiego młodego mężczyznę. Kondycja wszystkich była ponoć bardzo dobra.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Bieżąca sytuacja Polaków - sprawdź, co o niej wiesz! [QUIZ]


Jaki jest przyrost naturalny, średnia wysokość emerytury, najpopularniejsze imię dla chłopca i dziewczynki oraz ile osób wierzących mieszka w Polsce. Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę i intuicję.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Mruk Petersa rozpoznaje ofiary po "kolorze" elektrycznym

#zrodlo
Mruk Petersa (Gnathonemus petersii) dysponuje elektroreceptorami i narządami elektrycznymi, które pozwalają mu nawigować w otoczeniu. Okazuje się, że różne obiekty mają dla niego różne "barwy" elektryczne. Ryba wykorzystuje je do odróżniania ulubionego pokarmu - larw komarów - od innych drobnych zwierząt czy roślin.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Miniaturowa wersja Armii Terakotowej


W chińskim miejscu pochówku sprzed 2100 lat odkryto setki niewielkich figur przedstawiających piechotę, kawalerię oraz muzyków i wieże strażnicze o wysokości niemal 140 centymetrów. Znalezisko przywodzi na myśl Armię Terakotową. Specjaliści szacują, że figury powstały około 100 lat po Armii.

Tagi: Niemcy, Szachy
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Uzależnienie nowotworu trzustki od proteiny może pozwolić na jego leczenie


Nowe badania wykazały, że najbardziej śmiertelne z nowotworów trzustki mają poważną słabość. Jest nią uzależnienie od pewnego genu i produkowanej przeń niego proteiny. To daje nadzieję na opracowanie metod skutecznej walki z takimi nowotworami.

Tagi: ZUS, Badania
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Małpa jak leniwiec. Niezwykła ewolucja na wyspach


Przed około 11 milionami lat pewien gatunek małpy w jakiś sposób przedostał się z Ameryki Południowej na Jamajkę. Tam wyewoluował w gatunek zupełnie odmienny od znanych nam małp. Przykład ten dobrze pokazuje, jak działa ewolucja na wyspach

Tagi: Ameryka
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Nagła zmiana diety sprzed 7000 lat

#zrodlo
Badania przeprowadzone na Australian National University (ANU) rzucają nowe światło na dawne praktyki dotyczące łowienia ryb oraz na dietę ludzi korzystających z tego źródła pożywienia.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Choć uwarzono je 2 tys. lat temu, podczas przelewania nadal uwalnia bogaty aromat


W Luoyangu (prowincja Henan) w grobowcu z okresu Zachodniej Dynastii Han archeolodzy odkryli dzban z brązu, w którym znajdowało się sporo alkoholu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Sztuczne płuca z Nowego Delhi stały się całkowicie czarne już po 2 dniach działania

#zrodlo
Sztuczne płuca, które 3 listopada zamontowano w Nowym Delhi, by zademonstrować śmiertelne skutki smogu, już dawno temu stały się chorobliwie czarne. W instalacji zlokalizowanej na terenie Sir Ganga Ram Hospital znajdują się wychwytujące zanieczyszczenia filtry HEPA oraz wentylatory, które mają imitować działanie prawdziwych ludzkich płuc.

Tagi: Filmy, Lato
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Bakterie jelitowe żyją w naszych mózgach?


W czasie dorocznego spotkania Society for Neuroscience zaprezentowano plakat, który przyciągnął uwagę specjalistów. Na zdjęciu w wysokiej rozdzielczości było bowiem widać... bakterię penetrującą i kolonizującą zdrową komórkę mózgową.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Niespodziewana rola oligodendrocytów w rozwoju stwardnienia rozsianego


Oligodendrocyty – komórki gleju formujące osłonki mielinowe - wydają się odgrywać ważną rolę w rozwoju stwardnienia rozsianego (SR), choroby demielinizacyjnej ośrodkowego układu nerwowego.

Tagi: Rozwody
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Drabinka dla płazów ratuje życie i populację


Organizacja Warwickshire Amphibian and Reptile Team (WART) umieszcza w kanałach odpływowych na poboczu dróg pokryte siatką aluminiowe drabinki dla płazów. Docelowo znajdą się one w 20 lokalizacjach w pobliżu miejsc lęgowych tych zwierząt. Zabieg ma wspomóc kurczące się populacje płazów z West Midlands.

Tagi: Ratusz, Kanada
Źródło: kopalniawiedzy.pl

W środowiskach tlenowych zachodziło "tostowanie" białek z tkanek miękkich dinozaurów


Choć nie jest to intuicyjne skojarzenie, okazuje się, że przypieczona skórka tostów i zachowane tkanki miękkie z kości dinozaurów mają ze sobą coś wspólnego. Co to takiego, opisano na łamach Nature Communications.

Tagi: Dinozaury
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Chiny odraczają wdrożenie zmienionych przepisów dot. handlu kośćmi tygrysów i rogami nosorożców


Po protestach organizacji ekologicznych Chiny odraczają termin wprowadzenia w życie złagodzonych przepisów dot. handlu kośćmi tygrysów i rogami nosorożców.

Tagi: Chiny
Źródło: kopalniawiedzy.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami