Wiadomości ze świata  RSS
Morawiecki: Polska jest jednocześnie proamerykańska i proeuropejska


Polska jest jednocześnie bardzo proamerykańska i bardzo proeuropejska - oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji FOTAR w Hamburgu dot. relacji transatlantyckich. Problemy widzimy raczej po stronie Chin i Rosji, niż Stanów Zjednoczonych - dodał.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

ONZ: Strony konfliktu w Jemenie zgodziły się na rozmowy pokojowe


Strony trwającej od ponad trzech lat wojny w Jemenie, uznawany przez społeczność międzynarodową rząd tego państwa oraz rebelianci Huti, zgodziły się rozpocząć rozmowy pokojowe - poinformował specjalny wysłannik ONZ do Jemenu Martin Griffiths.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Francja: Minister finansów ostrzega przed zimną wojną handlową

#zrodlo
Świat stoi w obliczu nowej zimnej wojny handlowej, wywołanej napięciami między Chinami a Stanami Zjednoczonymi; wojny tej można uniknąć tylko przez zreformowanie Światowej Organizacji Handlu (WTO) - oświadczył francuski minister finansów Bruno Le Maire.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Arabia Saudyjska: Prokuratura żąda wyroków śmierci w sprawie Chaszodżdżiego

#zrodlo
Saudyjska prokuratura zażądała w czwartek kary śmierci dla pięciu z 11 podejrzanych o zabójstwo 2 października w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Afganistan: 30 policjantów zginęło w ataku talibów


30 afgańskich policjantów zginęło w nocy ze środy na czwartek w ataku talibów w prowincji Farah na zachodzie Afganistanu - poinformowały miejscowe władze.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Trzy złe wiedźmy krążą nad Europą. Obawy inwestorów powróciły


Rok 2018 upływa na rynkach finansowych pod znakiem obaw. Inwestorzy najbardziej boją się trzech problemów. Wszystkie właśnie wróciły

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Przed Theresą May wielkie wyzwanie. Brexitowy maraton startuje


Brytyjska premier stoi przed nie lada wyzwaniem: musi zdobyć poparcie w Izbie Gmin dla porozumienia rozwodowego z Unią Europejską, chociaż przeciwko sobie może mieć nawet posłów własnej partii.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Włoski rząd kwestionuje zalecenia Komisji Europejskiej. Grozi nam kryzys finansowy?

#zrodlo
Rzym odrzuca żądania Brukseli i nie zmienia projektu budżetu na 2018 r. Krajowi grożą teraz gigantyczne kary, a strefie euro – poważny kryzys.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

May: Rząd poparł wstępny tekst umowy ws. Brexitu


Brytyjska premier Theresa May powiedziała w środę wieczorem, że brytyjski rząd kolektywnie poparł przyjęcie proponowanego tekstu umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Komisja Europejska opublikowała wersję roboczą umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE


Komisja Europejska opublikowała w środę wieczorem 585-stronicową wersję roboczą umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz stanowiącą załącznik do niej 15-stronicową deklarację polityczną o przyszłości relacji między obiema stronami.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Ukraina: Szybki wzrost zachorowań na odrę w obwodzie lwowskim

#zrodlo
W obwodzie lwowskim szybko wzrasta liczba ludzi chorych na odrę. W szpitalu obwodowym we Lwowie znajduje się obecnie 214 osób z objawami tej choroby – poinformowały w środę media na Ukrainie.

Tagi: Ukraina
Źródło: http:

Szwecja: Parlament nie zaakceptował kandydatury konserwatysty na premiera


Szwedzki Riksdag (parlament) odrzucił w środę kandydaturę konserwatysty Ulfa Kristerssona na premiera. W Szwecji nie udało się sformować rządu od wyborów parlamentarnych 9 września.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kury nioski, aborcja i medyczna marihuana: Co zmieniło się w USA przy okazji wyborów do Kongresu?


Wyniki plebiscytów, organizowanych przy okazji wyborów do Kongresu, to najlepsze świadectwo amerykańskiego zróżnicowania politycznego.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Dobra wiadomość w sprawie brexitu: Nie będzie taki twardy


Bruksela wreszcie ustaliła z Londynem warunki rozwodu. Jeszcze dziś pochylą się nad nimi ministrowie brytyjskiego rządu i ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej

Źródło: www.gazetaprawna.pl

PE zaniepokojony reformą sądownictwa i sytuacją dotyczącą praworządności w Rumunii


Parlament Europejski w przyjętej we wtorek rezolucji wyraził "głębokie zaniepokojenie" reformą sądownictwa i sytuacją dotyczącą praworządności w Rumunii. Zdaniem europosłów niezależność sądownictwa w tym kraju jest zagrożona.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

UE: Jan Zahradil kandydatem EKR na przyszłego szefa KE


Podczas spotkania w PE w Strasburgu grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zdecydowała, że czeski eurodeputowany Jan Zahradil będzie kandydatem na przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

USA: Trump zamierza zdymisjonować minister bezpieczeństwa narodowego

#zrodlo
Prezydent USA Donald Trump zamierza zdymisjonować minister bezpieczeństwa narodowego Kirstjen Nielsen oraz rozważa odwołanie szefa personelu Białego Domu gen. Johna Kelly';ego - podały we wtorek amerykańskie media, powołując się na anonimowe źródła.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wielka Brytania: W środę posiedzenie rządu ws. porozumienia o Brexicie


Kancelaria brytyjskiej premier Theresy May poinformowała we wtorek, że na środowe popołudnie zaplanowano posiedzenie rządu poświęcone wstępnemu porozumieniu ws. warunków Brexitu, a w trakcie spotkania ministrowie "zdecydują o kolejnych krokach".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Brazylia: Emerytowany generał będzie ministrem obrony w rządzie Bolsonaro


Brazylijski prezydent elekt Jair Bolsonaro mianował we wtorek emerytowanego generała armii Fernando Azevedo e Silvę przyszłym ministrem obrony. Jest on kolejnym byłym wojskowym, który będzie pełnił istotne stanowisko w obejmującym władzę 1 stycznia rządzie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Bułgaria: Trwają protesty przeciw drożyźnie


W wielu bułgarskich miastach we wtorek kontynuowano protesty przeciw wysokim cenom benzyny i zmianom ustawodawczym skutkującym podniesieniem podatków na samochody i ceny ubezpieczenia OC.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Czechy: Prokuratura i policja sprawdzają, czy syn premiera był porwany


Czeska prokuratura i policja poinformowały we wtorek, że sprawdzają doniesienia mediów o rzekomym porwaniu i wywiezieniu na Krym syna premiera Andreja Babisza. Andrej Babisz młodszy miał zostać uprowadzony, aby nie zeznawał w śledztwie ws. wyłudzenia unijnej dotacji.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Błaszczak: Będę zabiegał, by rekomendacje ws. Fort Trump były pozytywne

#zrodlo
Budowa stałej bazy wojsk USA w Polsce, nazwanej roboczo Fort Trump, ma być głównym tematem wtorkowej rozmowy Mariusza Błaszczaka z ministrem obrony USA Jamesem Mattisem. Minister obrony narodowej zapowiedział też, że chce poruszyć temat zakupu sprzętu i wspólnych ćwiczeń.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rosja: Niezależny tygodnik zebrał kwotę na zapłacenie rekordowej grzywny


Niezależny rosyjski tygodnik "The New Times" zebrał pieniądze na zapłacenie nałożonej na niego grzywny w wysokości 22 mln rubli (ok. 325 tys. USD). Jest to najwyższa grzywna wymierzona jakiemukolwiek z mediów rosyjskich w historii.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

CNN pozywa Trumpa za odebranie akredytacji jej dziennikarzowi


Stacja CNN pozwała we wtorek Donalda Trumpa oraz pięciu członków prezydenckiej administracji za odebranie akredytacji i przepustki do Białego Domu jej dziennikarzowi Jimowi Acoście, którego pytania na konferencji prasowej w zeszłym tygodniu bardzo zirytowały prezydenta.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

KE zarzuca Rumunii, że cofa się ws. walki z korupcją i niezależnego sądownictwa


Komisja Europejska zarzuciła we wtorek Rumunii, że kraj ten nie tylko zatrzymał proces reform, ale też cofa się, jeśli chodzi o walkę z korupcją i zapewnianie niezależności sądownictwa. Bruksela wydała zalecenia do natychmiastowej realizacji przez Bukareszt.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Portugalia: Protest syryjskich uchodźców z powodu trudnych warunków życia

#zrodlo
Kilkunastu syryjskich migrantów ogłosiło protest przeciwko trudnym warunkom życia w Portugalii. Osoby mające status uchodźcy skarżą się na brak prądu, wody i konieczność opłacania wysokiego czynszu - poinformowało we wtorek Radio Renascenca.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rosyjski premier: Możliwe, że zbojkotujemy forum w Davos


Rosja nie będzie uczestniczyć w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, jeśli nie zostaną zmienione warunki udziału rosyjskich biznesmenów w tym wydarzeniu - oświadczył we wtorek rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew.

Tagi: Rosja
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Chorwacja: Popiersie Piłsudskiego przekazane polskiej ambasadzie


Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rodzina chorwackiego rzeźbiarza Ivana Mesztrovicia podarowała w poniedziałek ambasadzie polskiej w Zagrzebiu gipsowe popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Marine Le Pen: Macron popełnił niezręczność w związku z Petainem


Prezydent Francji Emmanuel Macron zachował się "wyjątkowo niezręcznie", sugerując, że były szef rządu Vichy kolaborującego z hitlerowcami, marszałek Philippe Petain zasłużył na hołd za swoją rolę w I wojnie światowej - powiedziała we wtorek Marine Le Pen.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Merkel: Europa potrzebuje wspólnej armii


Powinniśmy pracować nad tym, by pewnego dnia mieć prawdziwą europejska armię – mówiła w środę w PE w Strasburgu kanclerz Niemiec Angela Merkel. Te słowa wywołały wiele emocji na sali plenarnej.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami