Wiadomości z tagiem Globalne ocieplenie  RSS
Wirus zombie. Przetrwał w zmarzlinie blisko 50 tys. lat

30.11.2022 15:20


Globalne ocieplenie sprawia, że ludzkość musi zmierzyć się z nowymi zagrożeniami, na przykład z nieznanymi dotąd wirusami. Naukowcy odkryli ich już ponad 20. Jeden z nich przetrwał w zmarzlinie pod jeziorem na Syberii 48 500 lat. Już okrzyknięto go wirusem zombie.

Źródło: www.rmf24.pl

„Ożywili” najstarszego wirusa. Przez niemal 50 000 lat przebywał w wiecznej zmarzlinie

23.11.2022 15:10

Około 25% powierzchni lądowej Półkuli Północnej stanowi wieczna zmarzlina. Globalne ocieplenie powoduje, że rozmarzająca gleba uwalnia materię organiczną uwięzioną od tysięcy lat. Część z tej materii stanowią mikroorganizmy oraz wirusy. Jean-Michel Claverie z Uniwersytetu Aix-Marseille i jego zespół informują o wyizolowaniu i „ożywieniu” 13 nowych wirusów należących do 5 kladów zdolnych do zainfekowania Acanthamoeba spp

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Guillaume Martin zabrał głos ws. zmian klimatycznych

21.11.2022 15:41


Francuski kolarz drużyny Cofidis, który jest także aktywnym filozofem, wypowiedział się na temat tego, jak globalne ocieplenie klimatu wpływa na kolarstwo. Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) próbuje podejmować działania, które zapobiegną zmianom klimatycznym. Szuka poparcia wśród drużyn, organizatorów wyścigu oraz narodowych federacji kolarskiej, aby wprowadzić nowe zasady. Ostatnio ogłosiła, że udało się zebrać osiemdziesiąt podpisów popierających […] first appeared on .

Źródło: naszosie.pl

Bolesne uderzenie liczbami. Fakty i mity o zmianach klimatu

10.09.2022 21:42


"Być może właśnie jesteśmy w momencie bolesnego uderzenia liczbami, danymi, skalą zniszczenia świata, jest to dla nas moment otrzeźwienia" – tak o skutkach globalnego ocieplenia, które dostrzegamy już dziś, mówi w rozmowie z RMF FM w ramach cyklu Fakty i mity o zmianach klimatu dr Justyna Pokojska z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspertka wierzy, że pomóc mogą nam jednak nowe technologie, choć także i z tą kwestią wiąże się wiele kontrowersji.

Źródło: www.rmf24.pl

Najwcześniejsze zbiory winogron we francuskim regionie Bordeaux

28.08.2022 18:56


​Paradoksalnie, pora upałów dała doskonałe winogrona, pomimo niższych plonów. Jednak osiągnięcie takiego zbioru wymagało kreatywnych zmian w technikach uprawy, w tym innego przycinania winorośli, a czasem podlewania ich w miejscach, gdzie nawadnianie jest zwykle zabronione. A producenci w całej Europie, którzy na własne oczy widzieli skutki globalnego ocieplenia, martwią się o to, co jeszcze nadejdzie - podaje portal nbcnews.com.

Źródło: www.rmf24.pl

Rzadkie zjawisko uchwycone w Portugalii. Niezwykłe nagranie ognistego tornada

24.08.2022 13:02

Rzadkie zjawisko nagrał jeden ze strażaków w północnej Portugalii. Udostępnione przez agencję Associated Press wideo ukazuje moment tworzenia się ognistego tornada. Powstało ono w wyniku szalejących pożarów, połączonych z wiatrem i pyłem. Służby ratownicze zostały postawione w stan gotowości. Ogniste tornada są nieprzewidywalne, dlatego mogą dramatycznie pogorszyć sytuację w zaledwie kilka sekund. Lokalne media przekazały, że kraj walczy z "nową generacją" pożarów, które są trudniejsze do opanowania ze względu na globalne ocieplenie. Temperatury w Portugalii są nadal wysokie. Północne regiony kraju zmagają się już z trzecią falą upałów w tym miesiącu. Od wtorku 23 sierpnia północna część kraju pozostaje objęta stanem alarmowym. Wielu mieszkańców musiało opuścić swoje domy ze względu na realne zagrożenie.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Wzrost średnich temperatur na Ziemi o 1,5-2°C wydaje się niewielki – dlaczego to tak duży problem dla klimatu?

11.08.2022 15:38

Naukowcy ostrzegają przed ogromnymi zmianami w klimacie Ziemi, jakie zajdą, kiedy globalne ocieplenie przekroczy 1,5-2°C względem epoki przedprzemysłowej. Dla nich to jasne, dlaczego tak niewielka – wydawałoby się – zmiana może poskutkować katastrofą klimatyczną. Tymczasem przeciętny człowiek może zwyczajnie nie rozumieć doniosłości tych zmian i być może dlatego nie brać na poważnie ostrzeżeń dotyczących zmiany […]

Źródło: www.crazynauka.pl

Fala upałów w Europie. "Globalne ocieplenie realizuje się na naszych oczach"

19.07.2022 10:06

Skąd fala upałów w Europie? – Trzeba pamiętać, że robi się cieplej na całej Ziemi. To pompowanie gazów szklarniowych do atmosfery, najczęściej się mówi o dwutlenku węgla, no to jest a coraz wyższa temperatura atmosfery i po prostu masa gorącego powietrza afrykańskiego coraz głębiej będzie się wbijać nam w północne regiony – mówi w programie "Newsroom" WP prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ekspert podaje przykłady upałów w Wielkiej Brytanii, Indiach i Rosji. – Warto pamiętać o tym, że jest to część globalnego ocieplenia, o którym mówimy od wielu lat, a które się realizuje na naszych oczach poprzez różnego rodzaju rekordy ciepła – wyjaśnia. Skąd taka fala upałów w UK? – Proszę zauważyć, że jeżeli ktoś jeszcze ma wątpliwości, że zmiana klimatu występuje, to proszę przyjrzeć się Brytyjczykom: jak są nieprzygotowani na fale upałów. – To znaczy, że nigdy wcześniej czegoś takiego nie doświadczali – uważa specjalista. – To jest taki powiew upału, którego tam nie spotykano. I to jest taki dowód na to, że naprawdę zmienia się klimat – wskazuje. – Ta masa powietrza afrykańskiego to jest olbrzymia, rozgrzana masa ciepłego powietrza, ona już powolutku do nas dopływa, ale nie będzie w tak spektakularny sposób na nas oddziaływać – dodaje. Według eksperta, zdarzenia te są m.in. efektem faktu, że „masy lodowe północne coraz bardziej się wytapiają”. Jakiej temperatury zaś możemy spodziewać się w Polsce? – Wygląda na to, że nie będzie aż tak gorąco – odpowiada, ale podkreśla też, że percepcja odczuwania gorąca w naszym kraju zmieniła się diametralnie. – Gdyby 35 stopni zdarzyło się w '80. roku, to byśmy byli ciężko zszokowani. A dzisiaj rozmawiamy o 35 stopniach i mówimy: nie będzie tak gorąco. Proszę zauważyć, jak zmienia się percepcja wysokich temperatur. To jest wyraźny sygnał, że klimat się zmienia – zaznacza. Jak także dodaje, już "przewidywania sprzed 15 lat" mówiły o tym, że w przyszłości "ta ilość tych ciepłych dni po prostu będzie nam rosła".

''Żreć mniej mięsa'' - receptą na globalne ocieplenie według milionera Janusza Filipiaka. Co na to jedna z olsztyńskich dietetyczek?

17.07.2022 14:00

Sprawy klimatu są bardzo bliskie prezesowi Comarchu i jednemu z najbogatszych Polaków - Januszowi Filipiakowi. Uważa jednak, że główny problem nie leży nie w prywatnych samolotach, lecz w zbyt obfitym "żarciu". O wpływ braku mięsa w diecie lub jego nadmiernej konsumpcji spytaliśmy dietetyk Aleksandrę Pasich.

Źródło: www.olsztyn.com.pl

reklama
Kontakt z nami