Wiadomości z tagiem Uniwersytety  RSS
Prof. Gruszczyński: O sile hejtu pisał XVI-wieczny poeta

15.01.2019 17:54

- Nie jestem za cenzurą prewencyjną, ale bezpiecznik przy publikacji komentarzy powinien być - mówi prof. Włodzimierz Gruszczyński, językoznawca z Uniwersytetu SWPS, Instytut Języka Polskiego PAN.

Źródło: www.rp.pl

POLAR donosi o zagadkowej polaryzacji kosmicznych błysków gamma

15.01.2019 12:37

Detektor POLAR został uruchomiony we wrześniu 2016 r. na pokładzie chińskiego laboratorium kosmicznego Tiangong-2. Naukowcy opublikowali właśnie pierwsze wyniki naukowe w czasopiśmie Nature Astronomy. POLAR jest efektem współpracy pomiędzy Szwajcarią (Uniwersytet w Genewie i Paul Scherrer Institut), Polską (Narodowe Centrum Badań Jądrowych) i Chinami.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Rośnie tempo utraty lodu w Antarktyce

15.01.2019 10:06

W latach 1979–2017 tempo rocznej utraty lodu w Antarktyce zwiększyło się 6-krotnie, stwierdzili glacjolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, Jet Propulsion Laboratory i holenderskiego Uniwersytetu w Utrechcie. Uczeni twierdzą, że to przyspieszone topnienie przyczyniło się dodatkowo o wzrost poziomu oceanów o ponad centymetr.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Dlaczego nasze uniwersytety są na końcu rankingów?

14.01.2019 5:48

Na czym polega nasz problem?

Źródło: nauka.wiara.pl

Blisko stu delegatów przyjechało do Białegostoku na zjazd Forum Uniwersytetów Polskich

12.01.2019 18:50


Najważniejszym punktem spotkania był wybór nowych władz Forum. Na czele ogólnopolskiej organizacji stanie przewodniczący Parlamentu Studenckiego UwB Wojciech Skrodzki.
- To jest dla mnie bardzo wzruszająca chwila, bo zostaję pierwszym w historii przewodniczącym Forum...

Źródło: www.radio.bialystok.pl

Im więcej ubikwiliny w komórkach guza, tym szybciej rośnie nowotwór

12.01.2019 6:57

Nasze DNA jest ciągle atakowane. Niestabilność genomu może zaś prowadzić do zaburzeń genetycznych, a także przewlekłych chorób, np. nowotworów. Ostatnio zespół z Uniwersytetu w Tel Awiwie zauważył, że podwyższony poziom pewnego białka - ubikwiliny 4 - jest nieznanym dotąd biomarkerem niestabilności genomu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W barokowym Pałacu Branickich powstała ścieżka historyczna

11.01.2019 19:42


Zabytkowy barokowy Pałac Branickich jest wizytówką miasta i regionu. Od kilkudziesięciu lat jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Uczelnia zakończyła właśnie realizację projektu "Spacer w przeszłość", w ramach którego odnowiono...

Źródło: www.radio.bialystok.pl

Skalpelem i roślinną magią kusili kieleccy naukowcy

11.01.2019 15:40

Oko w oko z sową i innymi ptakami drapieżnymi mogli stanąć wszyscy miłośnicy przyrody, którzy odwiedzili Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Dziś odbywała się tam Noc Biologów. To największe wydarzenie popularyzujące naukę w naszym województwie. Podobnie, jak w ubiegłych latach, odwiedzający byli zachwyceni.

Źródło: www.radio.kielce.pl

Mały ptaszek mógłby pokonać T. Rexa

10.01.2019 21:30


Niewielki ptaszek z gatunku zięby, mieszkający na wyspach Galapagos, mógłby teoretycznie wygrać pojedynek z T. Rexem. Do takiego wniosku doszli brytyjscy uczeni z uniwersytetu w Reading, którzy postanowili się przyjrzeć zwierzętom pod względem budowy szczeki.

Źródło: www.rmf24.pl

Sebastian Kornaś nowym wiceburmistrzem Paczkowa. Artur Rolka nie miał zastępcy przez trzy lata

10.01.2019 17:20


Burmistrz Paczkowa ma nowego zastępcę. Przez ostatnie trzy lata, Artur Rolka samodzielnie kierował gminą. Teraz wesprze go Sebastian Kornaś.Jak wyjaśnia burmistrz Artur Rolka, zmiana w strukturze władz gminy podyktowana jest przede wszystkim coraz większą ilością obowiązków, które spoczywają na barkach samorządu.- Zadań nam przybywa i doszedłem do wniosku po tych trzech latach, że oczywiście wszystko idzie dobrze, ale to też wymaga bardzo dużo energii, bardzo dużo zdrowia, bardzo dużo czasu i może należy podzielić się tymi obowiązkami z osobą zaufaną, ze współpracownikiem, z którym pracowałem już przez ostatnie cztery lata - tłumaczy.Nowy wiceburmistrz, podobnie jak przed nominacją, nadal będzie kierował pracami wydziału inwestycji.Sebastian Kornaś ma 43 lata. Ukończył między innymi inżynierię środowiska na Uniwersytecie Opolskim.Przypomnijmy, że w ostatnim czasie, na powołanie wiceburmistrza zdecydował się także włodarz sąsiadującej z Paczkowem gminy. Burmistrz Otmuchowa swojego zastępcy nie miał przez ostatnich 16 lat.

Źródło: radio.opole.pl

reklama
Kontakt z nami