Wiadomości z tagiem Ericsson  RSS
Nadchodzi energetyczne LTE450. PGE ma kolejnÄ… umowÄ™ z Ericssonem

12.06.2023 16:36


Energetyczne LTE450 coraz bliżej. PGE podpisała ważną umowę z Ericssonem
Spółka PGE Dystrybucja podpisała umowę z firmą Ericsson na dostawę i wdrożenie komponentów radiowych RAN. To kolejny etap budowy sieci łączności specjalnej LTE 450 MHz na potrzeby energetyki.
Grupa PGE, poprzez realizację Programu LTE450 i budowę dedykowanej dla energetyki sieci łączności specjalnej, przyczynia się do zwiększenia niezależności i bezpieczeństwa energetycznego, zapewniając jego prawidłowe funkcjonowanie w obszarach strategicznych dla Polski. Zaawansowana technologia telekomunikacyjna będzie miała kluczowe znaczenie w procesie transformacji energetycznej nie tylko dla Grupy PGE, ale również dla przyszłych użytkowników sieci w tym pozostałych Operatorów Systemów Dystrybucyjnych. Sieć radiowa RAN będzie obejmowała ponad 500 stacji bazowych PGE Dystrybucja, które pokryją zasięgiem LTE450 obszar blisko 40% kraju.

– powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej
Podpisanie umowy z firmą Ericsson nastąpiło w związku z zakończonym kolejnym postępowaniem zakupowym w Programie LTE450. Przetarg realizowany był w trybie negocjacji sektorowych z ogłoszeniem, zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych.
W ramach podpisanej umowy, Ericsson będzie odpowiadać za dostarczenie i wdrożenie wszystkich komponentów radiowych RAN (Radio Access Network) dla nowopowstającej sieci LTE 450 MHz. Głównymi składnikami są urządzenia nadawczo-odbiorcze i anteny instalowane na wieżach telekomunikacyjnych (stacje bazowe LTE450), które odpowiadają za zapewnienie zasięgu radiowego oraz bezprzewodowej komunikacji w paśmie 450 MHz (3GPP Band 31), dedykowanym dla sektora energetycznego. Stacje bazowe dostarczone przez Ericssona to rozwiązania, które oprócz standardowej szerokopasmowej transmisji danych w technologii LTE, umożliwią także – zgodnie z wymaganiami zdefiniowanymi przez PGE – świadczenie dla urządzeń energetyki nowoczesnych usług IoT/M2M (LTE-M, NB-IoT). W ramach wdrożenia przewidziany jest również dedykowany system nadzoru i zarządzania (System OSS).
Przewidziane w umowie dostawy i prace instalacyjne obejmują obszar funkcjonowania PGE Dystrybucji, co stanowi pierwszy etap budowy sieci łączności specjalnej LTE450 dla polskiej energetyki. Plan działania w Programie LTE450 dla pierwszego etapu przewiduje wdrożenie i uruchomienie w latach 2024-2025 podstawowych usług łączności w sieci LTE450 oraz dalszą rozbudowę jej zasięgu, a także rozwój nowych usług dedykowanych energetyce. W ramach kolejnych etapów planowana jest również realizacja prac poza Grupą PGE, w szczególności dla innych podmiotów z sektora energetyki.
Pasmo częstotliwości 450 MHz dedykowane dla energetyki, zgodnie z zapisami ogólnopolskiej rezerwacji udzielonej spółce PGE Systemy, jest przeznaczone na potrzeby realizacji zadań z zakresu łączności głosowej i transmisji danych do zarządzania sieciami przesyłu lub dystrybucji paliw gazowych, płynnych lub energii elektrycznej na terytorium Polski. Głównym celem jest zapewnienie tym sieciom bezpieczeństwa, ciągłości działania, usuwania awarii lub monitoringu zdarzeń powodujących zagrożenia dla dostaw energii lub jej nośników, a także zapewnienia odbiorcom ciągłości dostaw energii lub jej nośników.
W PGE Dystrybucja, na bazie sieci LTE450, będą w szczególności realizowane usługi w ramach łączności dyspozytorskiej, transmisji danych na potrzeby zarządzania infrastrukturą energetyczną, komunikacji z licznikami inteligentnymi, zarządzania majątkiem technicznym czy obsługi terminali do zarządzania pracą elektromonterów w terenie. Działania związane z zapewnieniem odpowiedniego poziomu niezawodności i jakości dostaw energii zmierzają w kierunku coraz szerszej cyfryzacji i automatyzacji procesów. Budowana wielousługowa sieć LTE 450 MHZ ma – poprzez zapewnienie nowoczesnych dedykowanych kanałów komunikacji – umożliwić zwiększenie bezpieczeństwa, sprawności i efektywności pracy systemu energetycznego na obszarze działania PGE Dystrybucja.
Zakres prac zgodnych z podpisaną umową RAN obejmuje etap realizacji i utrzymania infrastruktury radiowej do roku 2033. Wykonawca, po zrealizowaniu prac wdrożeniowych, zobowiązany jest także świadczyć usługi gwarancji i wsparcia technicznego do sierpnia 2033 roku, zgodnie z obecnym terminem obowiązywania rezerwacji częstotliwości 450 MHz.
Ericsson jest dumny z tego, że jest partnerem PGE CORE i RAN dla sieci energetycznej LTE450 o znaczeniu krytycznym. Rozwiązanie umożliwi kompleksowe świadczenie mobilnych usług szerokopasmowych dla urządzeń LTE oraz IoT/M2M zgodnie ze standardami 3GPP. Sieć radiowa RAN będzie się składać z ponad 500 stacji bazowych.

– powiedział Martin Mellor, prezes zarządu, Ericsson
Równolegle do zakończonych przez PGE kluczowych przetargów dla komponentów centralnych CORE oraz komponentów radiowych RAN, w Programie LTE450 trwają zaawansowane prace zmierzające do rozstrzygnięcia przetargów publicznych PZP i wyboru wykonawców dla pozostałych składników sieci LTE450, w tym gównie dotyczące:

  • zakupu i wdrożenia dedykowanych systemów zasilania z podtrzymaniem awaryjnym,
  • zakupu i wdrożenia urzÄ…dzeÅ„ teletransmisyjnych,
  • najmu powierzchni na obcych wieżach antenowych w celu uzupeÅ‚nienia siatki obiektów wÅ‚asnych PGE.

Ruszają również prace modernizacyjne własnych wież telekomunikacyjnych PGE, jako kolejny krok po wykonanych już wcześniej kompleksowych inwentaryzacjach i ekspertyzach technicznych obiektów.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Sony Walkman NW-A306 - chciałem go pokochać, ale się nie dało (test)

22.03.2023 19:14


Czy Sony Walkman NW-A306 ma do zaoferowania coś oprócz znanej marki i zastrzyku nostalgii dla osób, które nadal pamiętają czasy przenośnych „kaseciaków”? Sprawdzamy!

Podsumowanie | Ocena końcowa: 6/10


Sony Walkman NW-A306 to urządzenie pełne sprzeczności. Odtwarzacz może się pochwalić dobrą jakością dźwięku (aczkolwiek o dość specyficznej charakterystyce) i bogatą funkcjonalnością, ale od strony użytkowej wpadka pogania wpadkę. Największą kulą u nogi urządzenia jest system Android. Ten ani nie został przystosowany do obsługi na tutejszym maleńkim ekranie, ani nie działa płynnie na tak słabiutkiej specyfikacji. Ostatnią łyżką dziegciu pozostaje śmiesznie niska moc wyjściowa na gnieździe jack, przez wysterowanie nawet niektórych słuchawek dokanałowych może się okazać wyzwaniem.
Sony Walkman NWA306 sprawdzi się w bardzo specyficznych zastosowaniach oraz jako świadomie dobrany element większego toru audio. Jako produkt dla szerokiego koła konsumentów jest to jednak niewypał, który trudno rekomendować.
Plusy:
  • Wysoka jakość dźwiÄ™ku
  • Wysoka jakość wykonania
  • ObsÅ‚uga szerokiego zakresu kodeków Bluetooth
  • DÅ‚ugi czas pracy na jednym Å‚adowaniu
  • Slot na karty microSD
  • DostÄ™p do bogatej biblioteki aplikacji na Androida
  • Funkcja DAC USB

Minusy:
  • Niska wydajność
  • Interfejs Androida nieprzystosowany ani do roli odtwarzacza, ani tak maÅ‚ego ekranu
  • Niska moc wyjÅ›ciowa na wyjÅ›ciu jack
  • DÅ‚ugi czas uruchamiania
  • Masa niepotrzebnych aplikacji

Sony Walkman NW-A306 – taka ambitniejsza „empetrójka”


Choć wielu osobom marka Walkman kojarzy się wyłącznie z kultowymi odtwarzaczami kaset, na przestrzeni lat kultowe logo zdobiło wiele innych produktów japońskiego producenta. Czy to telefony komórkowe spod szyldu Sony Ericsson, czy też przenośne odtwarzacze muzyki, czyli tzw. „empetrójki”.

Sony Walkman NW-A306 - test
Sony Walkman NW-A306 to najnowszy przedstawiciel tej drugiej grupy. Mamy tu do czynienia z wysokiej klasy przenośnym odtwarzaczem muzyki pracującym pod kontrolą systemu Android, obsługującym łączność Bluetooth oraz Wi-Fi oraz odtwarzającym pliki wysokiej rozdzielczości. 
Cena? Bagatela 1899 zł.

Śmieszna mała kostka


Na pierwszy rzut oka Sony Walkman NW-A306 wygląda jak nieco nieforemny smartfon. Mamy tu do czynienia z niewielkim, prostokątnym urządzeniem, gdzie większość frontu zajmuje dotykowy wyświetlacz o przekątnej 3,6”. Pod spodem zmieściło się logo producenta oraz niewielka dioda sygnalizująca stan ładowania.
Plecki urządzenia wykończone zostały charakterystycznymi żeberkami, jednak nie ma tu żadnych interesujących elementów. Co innego na otaczającej urządzenie ramce. Tutaj od spodu mamy gniazdo jack 3,5 mm, zaczep na smyczkę, port USB-C oraz schowane pod klapką gniazdo kart microSD, natomiast z prawej strony znalazł się zestaw fizycznych przycisków multimedialnych.
Do wykonania urządzenia nie mam większych zastrzeżeń. Zastosowane materiały sprawiają solidne wrażenie i wydają się dobrze spasowane. Choć nie udało mi się tego potwierdzić, obudowa odtwarzacza wydaje się być wykonana z plastiku, co ma ten plus, że całość jest lekka i nie powinna za bardzo ciążyć w kieszeni.

Sony Walkman NW-A306 - test
Zastosowany wyświetlacz to panel LCD o przekątnej 3,6” oraz rozdzielczości 720x1280 pikseli. Nie jest to jednostka wybitna, ale swoją rolę spełnia. Obraz jest czytelny, a z odtwarzacza możemy bez problemu korzystać także na zewnątrz. Niestety małe gabaryty ekranu okazują się być sporym problemem, kiedy uwzględnimy pewien drobiazg.

Sony Walkman NW-A306 - test

Android niczym kula u nogi


Otóż Sony Walkman NW-A306 pracuje pod kontrolą systemu Android 12 i choć w teorii brzmi to jak genialny pomysł, w praktyce okazuje się być strzałem w stopę.
Od czego zacząć? Może od interfejsu? Bo ten nie został praktycznie w ogóle przystosowany ani do tutejszego małego ekranu, ani podstawowego zastosowania Walkmana, jakim jest słuchanie muzyki. Dostajemy po prostu czystego Androida – tego samego, który napędza smartfony z wyświetlaczami o przekątnej 6,5”.
W efekcie wiele elementów interfejsu wyświetla się niepoprawnie, a inne są tak małe, że praktycznie nie da się z nich korzystać. Przykładowo powiadomienia w panelu są chamsko ucinane, a korzystanie z klawiatury wymaga małpiej zręczności.
Nie pomaga fakt, że funkcje muzyczne urządzenia sprowadzono do tak naprawdę kilku aplikacji. Te mają atrakcyjny interfejs i bogatą funkcjonalność, ale to po prostu kolejne apki, takie same jak Chrome czy Gmail. A, bo właśnie – na pokładzie znajdziemy pełny pakiet Google i domyślne aplikacje z Androida. Domyślam się, że to po prostu wymóg licencji, by uzyskać dostęp do Sklepu Play, ale nie sądzę, by poprawiało to sytuację. Nie po to korzystam z odtwarzacza MP3, by być bombardowany tymi samymi powiadomieniami, co na smartfonie.

Sony Walkman NW-A306 - test
A interfejs to tylko jeden z problemów. Drugim jest wydajność. Sercem bohatera testu jest procesor Qualcomm Snapdragon 630. Znajdziemy tu także 4 GB RAM i 32 GB wbudowanej pamięci (której dostępne jest tylko 18 GB). W teorii nie brzmi to tak źle – ot, specyfikacja jak w średniej klasy smartfonie sprzed ok. 4 lat. W praktyce jednak opisane podzespoły nie wystarczą, by zapewnić urządzeniu płynną pracę. Włączanie odtwarzacza trwa blisko minutę, animacje systemowe lubią się przyciąć, a raz czy dwa zdarzyło się nawet, że system potrafił ubić mi aplikację streamingową w trakcie słuchania muzyki. 
Jasne, od odtwarzacza muzyki nie oczekuję dużo w kwestii wydajności. Problem w tym, że Sony Walkman NW-A306 nie potrafi zapewnić nawet tego minimum.
Trzeba natomiast pochwalić tam, gdzie się należy. Zastosowania Androida otwiera przed użytkownikami olbrzymie możliwości. Zamiast być ograniczonym do domyślnej aplikacji odtwarzacza i kilku zdefiniowanych przez producenta usług, korzystając z Walkmana NW-A306 mamy dostęp do dziesiątek aplikacji, pozwalających na słuchanie muzyki tak, jak lubimy. 
Sam praktycznie natychmiast pobrałem Tidala i mam pewność, że będzie działał tak długo, jak oficjalna aplikacja obsługuje Androida 12. Oprócz tego mamy Spoitfy, Apple Music, YouTube, rozwiązania do synchronizacji z każdą możliwą chmurą – jest w czym wybierać. Szkoda tylko, że kosztem podstawowej funkcjonalności urządzenia. 

Wytrawne brzmienie, które pokochałem


Ale OK, przymnijmy oczy na Androida i problemy z nim związane, a przejdźmy do najważniejszej kwestii – jak to gra?
Przede wszystkim grać może na kilka sposobów, bo słuchawki podłączymy zarówno bezprzewodowo, za pośrednictwem Bluetooth 5.0, jak i za pomocą klasycznego gniazda jack 3,5 mm. Możemy też wykorzystać go jako zewnętrzny DAC USB, aczkolwiek opcja ta jest nieco zakopana w ustawieniach i jej aktywacja wcale nie jest intuicyjna.
W przypadku łączności Bluetooth do dyspozycji mamy szeroki wachlarz kodeków obejmujący SBC, AAC, LDAC, aptX oraz aptX HD. Możemy być więc pewni, że parując playerka z porządnymi słuchawkami bezprzewodowymi zagrają na maksimum swoich możliwości.
Tradycyjnie jednak o wiele ciekawiej się robi, kiedy weźmiemy na warsztat złącze analogowe. Tutaj Sony Walkman NW-A306 rozwija skrzydła… ale i ukazuje kolejne wady. Zacznijmy jednak od pozytywów. Jakość dźwięku na wyjściu jack trzyma naprawdę wysoki poziom.

Sony Walkman NW-A306 - test
Charakter brzmienia może być nieco kontrowersyjny. Odtwarzacz ewidentnie faworyzuje średnicę i wysokie tony. To brzmienie jasne, gładkie i mocno napowietrzone. Separacja oraz holografia stoją na wysokim poziomie, podobnie zresztą jak szczegółowość dźwięku. Mowiąc krótko, od technicznej strony jest dobrze, a sposób grania małego Walkmana może się podobać. Szczególnie jeśli sparujemy go z cieplejszymi słuchawkami, które wypełnią nieco luki basach i niższej średnicy. U mnie najlepsze rezultaty dało połączenie NW-A306 z HiFiMAN RE-400 oraz Blon BL-03.
Ale nie da się też ukryć, że bohater testu gra w sposób mocno specyficzny. Jak już nieśmiało zasugerowałem, niskich tonów jest tu niewiele, choć technicznie trzymają wysoki poziom. Wypchnięta wyższa średnica może natomiast powodować wrażenie sterylności, a w parze z nadmiernie jasnymi słuchawkami będzie wręcz nieprzyjemna. Nie jest to stricte wada testowanego modelu – raczej kwestia preferencji – ale raczej nie poleciłbym testowanego Walkmana w ciemno bez wcześniejszego odsłuchu.
Tym bardziej, że jego uniwersalność jako odtwarzacza ogranicza jeszcze jedno: niska moc wyjściowa. Generalnie Sony Walkman NW-A306 potrzebuje albo słuchawek o wysokiej wydajności, albo sparowania z dodatkowym wzmacniaczem. W toku testów z powodzeniem udało mi się wysterować wyłącznie modele dokanałowe, w tym wspomniane wcześniej RE-400, BL-03, a także Aune E1. Uzyskanie przyzwoitej głośności wymagało jednak rozkręcenia wirtualnego pokrętła na co najmniej 2/3. 

Sony Walkman NW-A306 - test
Konstrukcjom nieco bardziej wymagającym, takim jak Koss KSC75 (które wcale jakoś specjalnie dużo prądu nie potrzebują), odtwarzacz nie podołał. Choć na maksymalnym ustawieniu głośność była akceptowalna, tak jakość dźwięku pozostawiał dużo do życzenia. Problem rozwiązało dopiero podłączenie xDuoo XD-10 w roli zewnętrznego wzmacniacza.
Sony wyposażyło Walkmana NW-A306 w spory wybór wszelkiej maści ulepszaczy do dźwięku. Jeśli jednak mam być zupełnie szczery, żaden mnie nie zachwycił. Albo pogarszały brzmienie (np. ClearAudio+), albo ich działanie było praktycznie niedostrzegalne (cała reszta).

Solidna bateria


Japończycy wyposażyli Walkmana NW-A306 w ogniwo o pojemności 3300 mAh. Choć czas pracy odtwarzacza będzie się mocno różnił w zależności od wybranego sposobu słuchania muzyki (streaming lub lokalnie, Bluetooth lub przewodowo itd.), to w toku testów typowym wynikiem było ok. 20 godzin. Rezultat niezły, ale bez Androida i miliona aplikacji pewnie byłby lepszy. 

Sony Walkman NW-A306 - test
Koniec końców Sony Walkman NW-A306 wywołał we mnie bardzo mieszane uczucia. Chciałem ten sprzęt pokochać i gdybym go oceniał wyłącznie na podstawie brzmienia, pewnie tak by się stało. Niestety za sprawą problemów natury użytkowej miłość bardzo szybko ustąpiła miejsca olbrzymiej frustracji, która towarzyszyła mi przez cały okres testów. 

Odtwarzacz do testów udostępniła firma Sony.

Źródło: www.telepolis.pl

Ericsson podpisał umowę z PGE. Coraz bliżej LTE 450 dla energetyki

06.03.2023 17:07


Ericsson podpisał umowę z PGE. Coraz bliżej LTE 450 dla energetyki
Polska Grupa Energetyczna podpisała umowę z Ericsssonem na dostawę sieci CORE dla łączności specjalnej LTE 450 na potrzeby energetyki. Ma ona usprawnić zarządzanie siecią energetyczną i przyspieszyć obsługę klientów.
Ericsson wygrał przetarg i podpisał umowę ze spółką PGE Systemy, wchodzącą w skład Polskiej Grupy Energetycznej. W ramach podpisanej umowy szwedzka firma będzie odpowiedzialna za dostarczenie i wdrożenie wszystkich komponentów CORE dla nowopowstającej sieci LTE 450.
 
Budowa sieci LTE 450 jest jednym z kluczowych elementów realizacji strategii Grupy PGE w obszarze telekomunikacji. Niezawodna i bezpieczna sieć łączności jest niezbędna do budowania nowoczesnej energetyki. Pozwoli ona na usprawnienie zarządzania siecią energetyczną, pracą dyspozytorską, a dzięki automatyzacji procesów monitorowania sieci pomoże skrócić czas usuwania awarii. Dla klientów oznacza to bezpieczniejsze i stabilniejsze dostawy energii, a dzięki wdrożeniu zdalnego odczytu liczników również szybszą obsługę.

– powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej
Sieć rdzeniowa CORE, będąca przedmiotem umowy, stanowi centralny element budowanej sieci LTE 450. Odpowiada między innymi za zarządzanie i realizację usług transmisji danych w sieci LTE, obsługę funkcji mobilności, obsługę funkcji zapewnienia jakości usług, kreowanie profili użytkowników oraz ich uwierzytelnianie w celu ochrony przed nieuprawnionym dostępem do sieci. Wdrażane rozwiązanie ma umożliwić kompleksowe świadczenie usługi transmisji danych dla urządzeń LTE oraz IoT/M2M (LTE-M, NB-IoT) w architekturze 4G/LTE, zgodnie ze standardami 3GPP dla komponentów EPS/EPC.
Nowa sieć LTE 450 uruchomiona przez PGE przyczyni się do cyfryzacji polskiego sektora elektroenergetycznego i pozytywnie wpłynie na jego zrównoważony rozwój.

– powiedział Martin Mellor, Prezes Zarządu Ericssona
Realizacja Programu LTE 450 i budowa przeznaczonej dla energetyki sieci łączności specjalnej ma się przyczynić do zwiększenia niezależności i bezpieczeństwa energetycznego Polski. Uruchomione usługi pozwolą podnieść niezawodność procesów związanych z komunikacją w energetyce oraz poziom i jakości usług. Sieć LTE 450 będzie wykorzystywana na potrzeby łączności dyspozytorskiej dla służb, zdalnego odczytu liczników energii elektrycznej, a także uruchomienia automatycznych mechanizmów sterowania siecią.
Jak informuje Polska Grupa Energetyczna, dedykowany system łączności bezprzewodowej LTE 450 umożliwi realizację wszystkich wymaganych przez sektor energetyczny usług łączności, w tym także coraz bardziej niezbędnej szerokopasmowej transmisji danych z uwagi na wzrastającą liczbę urządzeń inteligentnych. Budowa wielousługowego systemu LTE 450 ma na celu sprostanie ograniczeniom w dotychczas stosowanych rozwiązaniach. Istniejące w energetyce systemy wąskopasmowe mają zbyt małą przepustowość oraz pojemność, natomiast korzystanie z usług komercyjnych nie spełnia kluczowych wymagań w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz niezawodności w sytuacjach awaryjnych na sieci elektroenergetycznej. Chodzi między innymi o zbyt krótkie podtrzymanie zasilania na komercyjnych stacjach bazowych i związane z tym zaniki łączności oraz brak możliwości zarządzania zasięgiem i parametrami usług według własnych potrzeb.
Podpisana umowa jest długoterminowa i będzie obowiązywać do 8 sierpnia 2033 roku.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Ericsson wybuduje z PGE sieć LTE 450 dla energetyki

03.02.2023 16:46



Spółka PGE Systemy wybrała wykonawcę sieci rdzeniowej CORE oraz komponentów sieci radiowej RAN do budowy systemu łączności dla energetyki – LTE 450. Jest nim firma Ericsson.
Oba postępowania przetargowe realizowane były jako część programu budowy sieci LTE 450 na potrzeby energetyki. 
Pierwszy przetarg, ogłoszony w lutym 2022 roku dotyczył zakupu i wdrożenia dwóch odrębnych środowisk sieci rdzeniowej CORE LTE 450 – produkcyjnego i testowego – umożliwiających transmisję danych dla urządzeń LTE. Drugi, ogłoszony w marcu, obejmował zakup i wdrożenie komponentów sieci radiowej RAN LTE 450 wraz z usługą wsparcia technicznego.
W obu postępowaniach wyłoniona została firma Ericsson, której oferty uzyskały najwyższą liczbę punktów.
Budowa sieci łączności LTE 450 realizowana jest już od blisko pięciu lat i odpowiada za nią spółka PGE Systemy z Grupy PGE. W sierpniu 2018 roku wkrótce po otrzymaniu koncesji na częstotliwość 450 MHz operator rozpoczęął prace przygotowawcze do budowy sieci łączności dla energetyki. Trwały one przez kolejne lata, podczas których opracowywano szczegóły sieci i ogłaszano przetargi na jej poszczególne elementy.
Łączność LTE 450 ma wpłynąć na poprawę niezawodności sieci elektroenergetycznej, zwiększyć jej bezpieczeństwo oraz skrócić czas lokalizowania i usuwania awarii w sieciach średniego i niskiego napięcia. PGE Systemy przekonuje, że inwestycja przyczyni się do pewniejszych dostaw energii do odbiorców. 
Budowana sieć łączności LTE450 jest częścią realizowanego w PGE Dystrybucja projektu liczników zdalnego odczytu. Plan ten zakłada, że do roku 2030 u wszystkich odbiorców spółki zainstalowane zostaną nowoczesne liczniki energii elektrycznej umożliwiające m.in. zdalny odczyt danych pomiarowych. Odbiorcy zyskają bieżący dostęp do informacji na temat zużycia energii i obliczonych według niego opłat. 
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Ericsson szkoli Orange. Chodzi o 5G

25.01.2023 15:20


Znana firma Ericsson już wcześniej zapowiedziała organizację nowoczesnych szkoleń dla specjalistów z wykorzystaniem metawersum. Teraz z ich wiedzy i technologii skorzysta orange.
Już pod koniec zeszłego roku, Ericsson zorganizował konferencję, na której zostały pokazane ich najnowsze osiągnięcia wśród technologii radiowych. Jednym z ich kluczowych nowości jest stworzenie przestrzeni w wirtualnej rzeczywistości, gdzie mogą przeprowadzać szkolenia specjalistów. Jednym z ich pierwszych klientów jest Orange.

Orange Polska bierze udział w szkoleniach z 5G


Tak się akurat składa, że mogłem osobiście zobaczyć, jak prezentuje metawersum stworzone przez firmę Ericsson. Mówiąc krótko, oprawą graficzną nie powala, ale nie chodzi tu o to, by cieszyć oko fotorealizmem, tylko zdobyć umiejętności. Więcej o samym metawersum Ericssona .
Opracowując program szkoleniowy w Metaverse skupiliśmy się na efektywnej nauce. Pomimo że jesteśmy otoczeni przez nowoczesne technologie, nasz umysł przyswaja wiedzę tak samo jak wieki temu – poprzez obserwację otoczenia oraz interakcję z innymi osobami

- wyjaśnia Ewelina Grabowska, Dyrektor ds. Rozwoju na Europę i Amerykę Łacińską w firmie Ericsson.
Na razie jedynym typem szkolenia przeprowadzanym przez Ericsson jest 5G Core i to właśnie w nim uczestniczyli specjaliści z polskiego oddziału Orange. Uczestnicy programu ocenili zajęcia jako bardziej angażujące. pozwalające łatwiej zapamiętać nowe informacje w porównaniu do tradycyjnych szkoleń. Doceniono świeżość spojrzenia na metody edukacji i empiryczne doświadczenia. Nie jest to jednak koniec współpracy między tymi podmiotami.
Jeszcze w 2023 roku Ericsson planuje przeprowadzić kolejne szkolenie w Metaverse dla specjalistów Orange wykorzystując doświadczenie i uwagi zebrane po pierwszej sesji szkoleniowej. Bazując na polskich doświadczeniach firma zamierza również wdrożyć to rozwiązanie na całym świecie. 
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Nokia i Ericsson opuszczają w końcu Rosję. To cofnie ją do lat 90.

21.12.2022 21:49


Rosja lata 90
Telekomunikacyjni giganci Nokia i Ericsson wraz z końcem roku ostatecznie opuszczają Rosję, zaprzestając dalszych dostaw i wsparcia dla sieci komórkowych. Zdaniem agencji Reuters ich odejście może w dłuższej perspektywie sparaliżować rosyjskie sieci.
Niemal wszystkie znaczące firmy z Europy wycofały się z Rosji w efekcie nałożonych na ten kraj sankcji – za atak na Ukrainę. Wśród tych firm znalazły się również Nokia i Ericsson, ale – jak przypomina Reuters – obydwie częściowo prowadziły jeszcze działalność w Rosji, zapowiadając, że całkowite wycofanie się nastąpi do końca roku.
Ericsson otrzymał zwolnienie z sankcji nałożonych na Rosję od władz szwedzkich, jednak jego ważność już dobiega końca.
Działamy do końca roku i to wtedy wygasają wszystkie zwolnienia z sankcji

– powiedział szef finansów Ericssona, Carl Mellander.
Podobnie sytuacja wyglÄ…da z NokiÄ….
Nasze wyjście będzie całkowite. Nie zamierzamy niczego dostarczać do Rosji – 

skomentował dyrektor generalny Nokii Pekka Lundmark.
Zdaniem agencji, ten ruch europejskich producentów cofnie telefonię komórkową w Rosji do poziomu lat 90. Powołując się na własne źródła wśród ekspertów telekomunikacyjnych, Reuters przewiduje, że gdy Nokia i Ericsson opuszczą rosyjski rynek, tamtejsi użytkownicy będą mieli coraz większe problemy z nawiązaniem i prowadzeniem rozmów głosowych, spadnie też szybkość pobierania i wysyłania danych.
Będzie to wynikało z postępującej degradacji sieci komórkowych w Rosji, gdy operatorzy, korzystający w dużym stopniu z rozwiązań tych dwóch firm, nie będą w stanie aktualizować i łatać oprogramowania, problemem stanie się też brak części zamiennych.
Zależność rosyjskich operatorów od Ericssona i Nokii jest ogromna. Ci producenci dostarczyli blisko 50 procent stacji bazowych w Rosji i produkują wszystko, co jest niezbędne do zapewnienia łączności komórkowej – od anten po sprzęt do internetu światłowodowego. Dostarczają również oprogramowanie, które umożliwia wzajemne funkcjonowanie poszczególnych elementów sieci.
Jeśli taka sytuacja będzie trwać latami, rosyjskie sieci komórkowe pod względem zasięgu mogą powrócić do stanu z końca lat 90., kiedy ich zasięg był ograniczony do dużych miast i najbogatszych przedmieść

 – ocenił Leonid Konik, redaktor naczelny telekomunikacyjnego portalu comnews.ru.
Degradacja rosyjskich sieci komórkowych obejmie najpierw obszary wiejskie, bo to stamtąd operatorzy będą usuwać sprzęt, który pozwoli likwidować awarie sieci w miastach. Gorzej będzie z brakiem aktualizacji oprogramowania – ich sprawi, że rosyjskie sieci będą coraz bardziej podatne na cyberataki. 
Choć Reuters przewiduje postępujący upadek sieci komórkowych w Rosji, zauważa też, że gospodarka tego kraju jak dotąd dobrze radzi sobie z sankcjami wprowadzonymi przez rządy zachodnich państw. Mimo tego tak duże odejście wyraźnie odbije się na życiu Rosjan.

Huawei nie sprzedaje już w Rosji swojego sprzętu


Miejsce po Ericssonie i Nokii mogą zająć firmy z Chin, wśród których największe możliwości ma Huawei. Nie jest to do końca takie oczywiste. Reuters podaje, że ten producent w 2021 r. opanował w Rosji ponad jedną trzecią rynku i choć w 2022 jego udział najwyraźniej się zmniejszył, nadal będzie dostarczać aktualizacje oprogramowania i prowadzić prace konserwacyjne. Co jednak istotne, Huawei przestał sprzedawać w Rosji nowe urządzenia, co dotyczy zarówno smartfonów, jak i sprzętu sieciowego.
W związku z tym Rosjanie zamierzają zapewnić sobie samowystarczalność.
Maksut Szadajew, minister komunikacji i środków masowego przekazu Federacji Rosyjskiej, powiedział, że czterej lokalni operatorzy telekomunikacyjni podpisali umowy warte 100 mld rubli (ok. 1,45 mld dolarów) na sprzęt produkcji rosyjskiej. Ma to pozwolić na zorganizowanie w tym kraju nowoczesnej produkcji sprzętu telekomunikacyjnego. Udział rosyjskich firm w 2021 roku wynosił mniej niż 12%, w 2022 r. przekroczył już 25%, na co wpłynęły specjalne programy rządowe.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Miliard subskrypcji 5G do końca 2022 roku

20.12.2022 12:49


Miliard subskrypcji 5G do końca 2022 roku
Ericsson przewiduje, że do końca 2022 roku na całym świecie będzie miliard subskrypcji 5G. W Europie Środkowo-Wschodniej powinniśmy osiągnąć poziom 150 milionów subskrypcji 5G do końca przyszłego roku.
W naszym regionie zwalnia wzrost liczby osób korzystających z sieci komórkowych. Oczekuje się, że w najbliższych latach ich liczba pozostanie na podobnym poziomie. Również wdrażanie technologii 5G w Europie Środkowo-Wschodniej przebiega wolniej niż w Europie Zachodniej czy Ameryce Północnej.
Z najnowszego  wynika, że jest to częściowo spowodowane wolniejszym procesem przyznawania częstotliwości, a także niechęcią konsumentów do przechodzenia na droższe abonamenty. Dlatego w naszym regionie 4G jest nadal dominującą technologią i oczekuje się, na koniec 2022 roku będzie stanowić 75% wszystkich abonamentów. Równocześnie zauważalna jest migracja z technologii 2G/3G do 4G, a ten trend będzie widoczny do 2024 roku. Zmiana powinna nastąpić od 2025 roku. Oczekuje się, że dopiero za około dwa lata 5G będzie jedynym rosnącym typem subskrypcji w Europie Środkowo-Wschodniej.

150 milionów do końca 2023 roku


Na koniec 2023 roku liczba subskrypcji 5G w regionie Europy Środkowej i Wschodniej powinna osiągnąć prawie 150 milionów, natomiast do końca 2028 roku penetracja wyniesie 88%. Jest to spowodowane tym, że wielu dostawców usług w ciągu najbliższych kilku lat będzie się wycofywać z sieci 3G, aby umożliwić ponowne wykorzystanie częstotliwości radiowych dla technologii 4G i 5G.
Największym beneficjentem tej zmiany będzie przede wszystkim krajowy przemysł, który zyska narzędzie napędzające proces digitalizacji. Powszechne zastosowanie pasma 5G oznacza również zwiększenie wydajności sieci komórkowej, co pozwoli wyjść naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi, umożliwiające przesyłanie coraz większych pakietów danych.

– powiedział  Martin Mellor, prezes firmy Ericsson w Polsce

Sieć 5G zdominuje rynki zachodnie


Najbardziej rozwinięte rynki telekomunikacyjne już teraz przygotowują się zarówno na wzrost liczby subskrypcji jak i większe zużycie danych komórkowych. W Ameryce Północnej widoczny jest silny wzrost subskrypcji 5G, który do 2028 roku powinien wynieść około 420 milionów, co będzie stanowiło ponad 90% subskrypcji mobilnych. Według informacji Ericsson Mobility Report, podobną tendencję obserwuje się w krajach Europy Zachodniej, gdzie wzrost subskrypcji 5G również jest na wysokim poziomie i notuje skok z 32 milionów w 2021 roku do 63 milionów na koniec 2022 roku.

5G z miliardem subskrypcji


W okresie od lipca do września 2022 roku globalny wolumen subskrypcji 5G powiększył się o 110 milionów, osiągając łącznie około 870 mln. Zgodnie z prognozami zawartymi w poprzednich raportach Ericssona, 5G nadal ma osiągnąć miliard subskrypcji do końca tego roku. Jest to rekordowy wynik, ponieważ sieć 5G osiągnęła ten poziom dwa lata szybciej po swojej premierze niż technologia 4G.
Globalny wolumen subskrypcji 4G również wciąż rośnie. W okresie od lipca do września 2022 roku wzrost wyniósł około 41 milionów. Oczekuje się, że osiągnie on swój szczytowy poziom, wynoszący około 5,2 miliarda, już pod koniec tego roku.

Coraz więcej użytkowników smartfonów


Zgodnie z przewidywaniami, w skali globalnej rośnie całkowita liczba subskrypcji mobilnych. Według prognoz do końca 2022 roku osiągnie ona poziom 8,4 miliarda, natomiast do końca 2028 roku wyniesie 9,2 miliarda. Co istotne, większość subskrypcji mobilnych będzie dotyczyć użytkowników smartfonów. Oczekuje się, że na koniec 2022 roku ich liczba osiągnie 6,6 miliarda, czyli 79% wszystkich telefonów komórkowych.
Abonamenty komórkowe według technologii

W Polsce ruszy aukcja 5G


W Polsce wciąż możemy korzystać z sieci 5G tylko w niektórych miejscach oraz na częstotliwościach 2100 MHz i 2600 MHz, które nie zapewniają bardzo wysokich prędkości. Zmienić się to może dopiero wtedy, gdy telekomy w naszym kraju zaczną korzystać z częstotliwości z pasma C (3480-3800 MHz), To mogło się już zdarzyć dwa lata temu, ale na drodze stanęła pandemia COVID-19. Dziś za to ruszyły konsultacje dokumentacji do nowego postępowania aukcyjnego, które powinno się rozstrzygnąć w przyszłym roku.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Samsung Polska ma nowego szefa. To Conor Pierce

15.12.2022 17:24


Samsung Polska ma nowego szefa. To Conor Pierce
Samsung Electronics Polska ma nowego prezesa. Został nim Conor Pierce, dotychczasowy szef dywizji mobile (MX) na rynki Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. To drugi przypadek, że szefem Samsunga w Polsce nie jest Koreańczyk.
Conor Pierce rozpoczął pracę w Samsung Electronics w 2015 roku na stanowisku wiceprezesa dywizji IT&Mobile (IM) na rynki Wielkiej Brytanii i Irlandii. Mimo ogromnej konkurencji rynkowej i wyzwań, udało mu się przeprowadzić firmę przez transformację cyfrową, a także utrzymać wiodącą pozycję na rynku. W 2018 roku jako jedyna osoba z dywizji IM został nominowany na stanowisko Corporate Vice President, co było wielkim uznaniem dla osiągnieć jego oraz jego zespołu.
Swoją karierę buduje od ponad 25 lat, zdobywając międzynarodowe oraz regionalne doświadczenie i pracując dla największych firm z branży cyfrowej oraz technologicznej. Zanim dołączył do firmy Samsung, Conor Pierce pracował dla takich firm, jak Ericsson, Microsoft czy Nokia. W tej ostatniej, zanim dołączył do Samsunga, pełnił rolę wiceprezesa na rynkach Wielkiej Brytanii i Irlandii, prezesa Nokia Turkey, a także odpowiadał za region Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu z siedzibą w Dubaju.
To międzynarodowe doświadczenie oraz umiejętność wdrażania strategii na różnych rynkach miało wielki wpływ na wzrost sprzedaży produktów firmy Samsung oraz utrzymanie pozycji lidera na bardzo wymagających i konkurencyjnych rynkach, jakimi są Wielkia Brytania i Irlandia. W Polsce Conor Pierce będzie odpowiadał za dalszy rozwój i umacnianie pozycji Samsunga.
Jestem niezwykle dumny z objęcia funkcji prezesa w Samsung Electronics Polska. Polski zespół znany jest ze swoich wybitnych osiągnięć na bardzo wymagającym rynku. Wierzę, że mimo burzliwych czasów Samsung pozostanie na ścieżce wzrostu.

– powiedział Conor Pierce, obejmując swoje stanowisko w Polsce
Conor Pierce Samsung
W swojej profesjonalnej karierze podąża za zasadą, iż solidne relacje biznesowe oraz najlepsze zespoły są fundamentem dobrego biznesu.
Moją rolą jest torowanie drogi znakomitym ludziom, po to aby mogli osiągać to co niemożliwe i robić to czego nigdy wcześniej nie robili. Równie ważne są solidne relacje z partnerami – uważam, że połączenie tych dwóch rzeczy gwarantuje sukces.

– powiedział Pierce
Dla nowego prezesa Samsunga w Polsce ważne jest wspieranie różnorodności, a także rozwój  biznesu w sposób zrównoważony.
Musimy chronić świat dla przyszłych pokoleń. Uważam za niezmiernie ważne wsłuchiwanie się w oczekiwania przyszłych pokoleń oraz potrzeby tych, do których nasz świat należy.

– dodał Conor Pierce
Nowy szef polskiego oddziału firmy Samsung mocno angażuje się również społecznie. We wrześniu tego roku, wraz z członkami swojego zespołu, wspiął się na 7 szczytów w ciągu 7 dni w masywie Monte Rosa we włoskich Alpach, aby wesprzeć jedną z brytyjskich fundacji pomagającej dzieciom z chorobami mitochondrialnymi.
Conor Pierce to zdobywca wielu prestiżowych nagród, między innymi Mobile Industry Award za ogromny wkład wniesiony w rozwój branży. Jest byłym członkiem kadry narodowej Irlandii w pływaniu. Globtrotter oraz pasjonat gór, do których miłości nauczył go jego ojciec. To rodzinne dziedzictwo przekazuje teraz trójce swoich dorastających dzieci.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Wystarczy 10 tys. godzin ćwiczeń, by zostać ekspertem? Ta zasada jest nie do końca prawdziwa

08.12.2022 16:37

By zostać ekspertem w jakiejś dziedzinie, trzeba poświęcić na to 10 tys. godzin — taką tezę postawił kiedyś psycholog K. Anders Ericsson, który badał wybitnych specjalistów z różnych branż i zawodów. Przekonanie to upowszechnił Malcolm Gladwell w książce "Outliers", ale niekoniecznie jest ono prawdą.

Tagi: Psy, Ericsson
Źródło: businessinsider.com.pl

Ruch w sieciach komórkowych w górę. Dominują treści wideo

02.12.2022 20:48

W 2022 r. treści wideo wygenerują ok. 70 proc. globalnego ruchu w sieciach komórkowych. Drugim najsilniejszym generatorem są sieci społecznościowe, odpowiadające za ok. 9 proc. transmisji danych - szacuje firma Ericsson w najnowszej edycji raportu Ericsson Mobility Report.

Źródło: www.wirtualnemedia.pl

reklama
Baner Fuksiarz
Kontakt z nami