Wiadomości z tagiem Archeologia  RSS
Głową w dół i ze związanymi kostkami. Dlaczego tak ją pochowano?

22.08.2023 13:25


Wykopaliska przeprowadzone w południowo-wschodniej Anglii zaowocowały w niecodzienne odkrycie. Odnaleziono zwłoki młodej kobiety, pochowanej twarzą w dół oraz była przywiązana za kostkę. Ewidentnie nie chciano, by wydostała się na powierzchnię.
Na przestrzeni tysiącleci, różne kultury przedstawiały odmienny stosunek do pochówku i życia pośmiertnego. Balsamowano zwłoki, chowano ciała z artefaktami, mającymi pomóc im dostać się do zaświatów i zmawiano modlitwy. Zdarzało się jednak, że ludzie tak bali się chowanego, że dokładali wszelkich starań, by w razie czego, zmarły nie mógł się wydostać z mogiły. Tak było w przypadku , gdzie skremowane szczątki zostały pieczołowicie zapieczętowane. Dotyczy to również najnowszego odkrycia w Anglii. Odnaleziono szczątki młodej kobiety, pochowanej twarzą w dół i z przywiązaną kostką.

W Anglii znaleziono grób kobiety pochowanej twarzą w dół


Archeologowie pracujący przy wykopaliskach niedaleko Conington w Cambridgeshire w latach 2016-2018 dokonali dość niecodziennego odkrycia. Pod zburzoną bramą wejściową została zakopana 15-letnia kobieta i może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jej szczątki skierowane zostały twarzą w dół, a jej kostki ze sobą związane. Eksperci zakładają, że ówcześni mieszkańcy dołożyli starań, by mieć pewność, że pochowana nie wstanie z grobu.
Ten pochówek stanowi interesującą, choć tragiczną, okazję do przyjrzenia się realiom życia i śmierci tym, którzy w przeszłości byli postrzegani jako outsiderzy. Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się dokładnie, jak ta młoda kobieta była postrzegana przez społeczność, w której dorastała, ale sposób, w jaki została pochowana, mówi nam, że prawie na pewno postrzegano ją jako inną. Jej obrzędy pogrzebowe mogły odzwierciedlać charakter jej śmierci, jej tożsamość społeczną lub tożsamość jej rodziny. Poza tym, że została pochowana twarzą w dół na granicy, pozycja jej kostek sugeruje, że mogły być ze sobą związane. Oznacza to, że społeczność podjęła dodatkowe środki, aby zapewnić, że nie będzie mogła „powrócić” z grobu.

- wyjawia Don Walker z Museum of London Archeology.
Datowanie wskazało, że kobieta zmarła  między 680, a 880 rokiem naszej ery. Analiza szczątków przeprowadzona przez osteologów z MOLA ujawniła dowody jej niedożywienia w dzieciństwie. Miała również chorobę kręgosłupa, którą pogorszyła ciężka praca fizyczna od najmłodszych lat. To wszystko sugeruje, że miała niski status społeczny. Nie wiadomo jednak, jak zmarła, lecz ze względu na brak śladów przewlekłej choroby najprawdopodobniej nastąpiło to nagle. 
Nie jest to jedyny przykład takiego pochówku we wczesnośredniowiecznej Anglii. W wiosce około 50 kilometrów dalej w Higham Ferrers również pochowano kobietę skierowaną w dół w rowie granicznym osady i również miało to się odbyć pod koniec użytkowania osady. Jednak w tamtym przypadku szczątkom brakowało rąk, głowy, szyi i części odcinka lędźwiowego przez co została uznana za ofiarę egzekucji.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Wyjątkowe odkrycie w Egipcie. Leżał na dnie morza kilka tysięcy lat

14.08.2023 16:05

Pozostałości starożytnego statku z III w. p.n.e. odkryli archeolodzy w trakcie podwodnych badań na Morzu Śródziemnym, w pobliżu miasta Al-Alamajn w północnym Egipcie — poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Archeologii. Na statku były transportowane m.in. amfory z winem.

Źródło: podroze.onet.pl

Włosi zatrzymali nielegalny proceder. Zabytki wrócą do kraju

11.08.2023 15:46

Karabinierzy odzyskali w USA wywiezione z Włoch zabytki archeologii warte dziesiątki milionów euro. To 266 eksponatów, pochodzących między innymi z nielegalnych wykopalisk.

Źródło: podroze.onet.pl

Kilka tysięcy zabytków odkrytych podczas badań archeologicznych przy Pałacu BranickichKilka tysięcy zabytków odkrytych podczas badań archeologicznych przy Pałacu Branickich

08.08.2023 21:47


Prace rozpoczęły się na początku lipca; prowadzi je Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który w Pałacu Branickich ma swoją siedzibę.
Pierwsze prace na dziedzińcu, które obejmowały niewielką jego część, zostały przeprowadzone w ubiegłym roku. Archeologom udało się...

Źródło: www.radio.bialystok.pl

Co robił dentysta 400 lat temu? Zęby bolą od samego opisu

14.07.2023 17:32

Co robił dentysta w 400 lat temu? Zęby bolą od samego opisu
Naukowcy odkryli sekret kobiety, która w XVII wieku żyła we Francji. Jej uzębienie potwierdza, że należała ona do warstwy arystokracji. Eksperci byli zdumieni tym, co znaleźli w jej zębach.
W 1988 roku archeologowie odkryli grób francuskiej arystokratki Anny d'Alegre, która zmarła w 1619 roku. Odkrycia dokonano podczas wykopalisk w Chateau de Laval w północno-zachodniej części kraju. Co od razu rzucało się w oczy, to niezwykle dobrze zachowane zęby szkieletu, co więcej jedna z górnych jedynek była sztuczna i została wstawiona przez specjalistę.

Złota nitka i ząb z kości słoniowej, czyli opieka dentystyczna w XVII. wiecznej Francji


Początkowo archeologowie nie przywiązywali do tego zbyt dużej wagi, lecz po latach zespół naukowców przy wsparciu dentystów postanowił sprawdzić zęby wydobytego szkieletu. Skan promieniami rentgenowskimi, który został później wykorzystany do stworzenia wirtualnego modelu 3D czaszki i uzębienia, wykazał, że zęby zmarłej zostały połączone złotym drutem. Jego zadaniem było zaciśnięcie ich i powstrzymanie wypadania.
Co więcej, zamiast jednego z zębów miała wstawioną protezę, wykonaną z kości słoniowej. Ponadto Anna d'Alegre cierpiała na chorobę uzębienia, która sprawiała, że jej zęby nie były głęboko osadzone, obluzowywały się, tworzyły się między nimi przerwy i finalnie wypadały.  Dentyści wskazali, że złote połączenie zębów jedynie sprawiało, że sytuacja stawała się gorsza. Druty musiałyby być cyklicznie dokręcane, co jeszcze bardziej destabilizowałoby uzębienie. 


Archeologowie nie są zdziwieni, że pomimo wiążącego się z tym bólu, d'Alegre zdecydowała się na zabieg. &Oówcześnie na arystokratki wywierano ogromną presję, a wygląd był wyznacznikiem pozycji w społeczeństwie. Nawet Ambroise Pare, dentysta królów za czasów życia d'Alegre twierdził, że "jeśli pacjent jest bezzębny, jego mowa staje się zdeprawowana". 
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Świat archeologii na Jaćwieskim festynie w SuwałkachŚwiat archeologii na Jaćwieskim festynie w Suwałkach

01.07.2023 8:26


Festyn jest największą w tej części kraju imprezą archeologiczną promującą tzw. archeologię doświadczalną, która dotyczy odległej przeszłości i polega przede wszystkim na odtwarzaniu i demonstrowaniu dawnych rzemiosł, życia codziennego w pradziejach i w okresie...

Źródło: www.radio.bialystok.pl

Niepozorny kawałek ceramiki jakich miliardy okazał się jedyny w swoim rodzaju

26.06.2023 12:41

Siedem lat minęło, zanim międzynarodowy zespół archeologów zdał sobie sprawę z wyjątkowości zwyczajnego z pozoru znaleziska. Mowa o fragmencie amfory sprzed 1800 lat. Znamy miliardy szczątków rzymskiej ceramiki. Także miejsce znalezienia nie zaskakuje. W tych regionach dawnej rzymskiej prowincji Baetica wytwarzano oliwę. Również napis nie jest niczym dziwnym. Na amforach często zapisywano informacje handlowe. Dopiero zrekonstruowanie napisu sprawiło olbrzymią niespodziankę.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Fenomen we Francji. To odcisk palca, ale bardzo szczególny

25.06.2023 20:49

Fenomen we Francji. To odcisk palca, ale bardzo szczególny
We Francji znaleziono ryciny sprzed 57 tysięcy lat utrwalone w skalistym materiale. Ślady odkryte w jaskini nie są jednak dziełem Homo Sapiens.
W jaskini La Roche-Cotard w Centre-Val de Loire w północno-środkowej Francji znaleziono intrygujące odciski palców. Miejsce to służyło prehistorycznym ludziom do organizowania spotkań, następnie zostało porzucone na tysiące lat z powodu lodowych osadów, by zostać ponownie odkryte w XIX wieku i wykopane w XX wieku.
Naukowcy z University of Tours we Francji wykorzystali datowanie metodą optycznie stymulowanej luminescencji i odkryli, że odciski powstały prawdopodobnie około 57 000 lat temu. Pozwoliło to stwierdzić, że nie wykonał ich Homo sapiens, ponieważ nie żył wtedy w tej części Europy. 
Znalezione odciski nie są najstarszymi obrazami, jakie znaleziono. W Cueva de Ardales w południowej Hiszpanii odkryto malowane stalagmity sprzed 65 000 lat. Naukowcy uważają, że zostały one wykonane przez neandertalczyków, a nie Homo sapiens. Dzieła z La Roche-Cotard zostały prawdopodobnie stworzone przez tego samego przedstawiciela człowieka. 

Fenomen we Francji. To odcisk palca, ale bardzo szczególny
Znaki składają się z rowków w kształcie podłużnych pociągnięć palcami, odcisków oraz falistych kształtów, wykonanych na miękkim osadzie ściany jaskini. Naukowcy uważają, że te proste formy nie były efektem przypadku. Po przeanalizowaniu kształtu i ułożenia śladów na ścianach, zespół stwierdził, że są one uporządkowane i celowo stworzone.
Dawniej neandertalczyków uważano za bardzo prymitywny gatunek. Pogląd ten zaczyna się zmieniać pod wpływem dowodów obrazujących, że były to niezwykle inteligentne stworzenia. Tworzyli dzieła sztuki, dbali się o najsłabszych i rozwijali bogatą jak na tamte czasy kulturę. Uważa się, że potrafili oni komunikować się za pomocą prostych symboli i myśleć abstrakcyjnie.

Źródło: www.telepolis.pl

Nieznane miasto Majów odkryte na Jukatanie

21.06.2023 12:41

Rezerwat Balamkú to biała plama na mapie archeologii. Obszar o powierzchni 3000 km2, ograniczony od południa autostradą Chetumal-Escarcega jest bardzo słabo rozpoznany pod względem archeologicznym. W marcu na północy regionu Balamkú specjaliści z University of Houston rozpoczęli rozpoznanie lotnicze prowadzone za pomocą systemu LIDAR. Wykazało ono, że istnieją tam nieznane dotychczas prehiszpańskie struktury. Doktor Ivan Ṡprajc ze Słoweńskiej Akademii Nauk zorganizował misję badawczą, która odkryła miasto Majów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Ma blisko trzy tys. lat i wciąż błyszczy. Niezwykłe znalezisko w starożytnym grobie

16.06.2023 21:45

Starożytny miecz znaleziono podczas wykopalisk w południowych Niemczech. Wykonana z brązu broń liczy sobie trzy tys. lat. i zachowała się w niezwykle dobrym stanie. Takie znalezisko według niemieckich archeologów zdarza się bardzo rzadko.

Źródło: podroze.onet.pl

reklama
Kontakt z nami