Wiadomości z tagiem Archeologia  RSS
Niezwykłe znalezisko w Katalonii. Ślady sprzed 60 tys. lat

10.10.2023 9:45

We wspólnocie autonomicznej Katalonii, na północnym wschodzie Hiszpanii, zespół archeologów natrafił na ślady obozowiska hominidów sprzed 60 tys. lat. Miejsce to, jak uważają badacze, służyło jako teren postoju i polowań dla społeczności neandertalczyków w okresie jesiennym.

Źródło: podroze.onet.pl

Wyjątkowe odkrycie w Pompejach. Pokazali, jak wyglądał plakat wyborczy sprzed 2 tys. lat

04.10.2023 15:47

Ciekawą inskrypcję znaleziono na ścianie w domu przy Via di Nola w Pompejach. Zdaniem archeologów promuje ona kandydaturę Aulusa Rustiusa Verusa na urząd edyla. Innymi słowy jest czymś na kształt plakatu wyborczego sprzed 2 tys. lat.

Źródło: podroze.onet.pl

Fascynujące odkrycie archeologów. Znaleźli najstarsze buty w Europie mające 6 tys. lat

04.10.2023 15:47

Grupa badaczy znalazła w hiszpańskiej jaskini buty i kosze liczące odpowiednio 6 tys. i 9,5 tys. lat. Uważa się, że przedmioty te, utkane z traw i trzciny, są najstarszymi znanymi wyrobami z wikliny w Europie. Znaleziska dają unikatowy wgląd w techniki rzemieślnicze mezolitycznych społeczeństw łowiecko-zbierackich.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Grób scytyjskiego wojownika. Niezwykłe odkrycie na Podkarpaciu

01.10.2023 17:39


Grób wojownika z tzw. scytyjskiego kręgu kulturowego sprzed 2,5 tys. lat odkryto w Sobiecinie pod Jarosławiem na Podkarpaciu. Jest to unikatowe znalezisko nie tylko na ziemiach polskich, ale i terenach ościennych - powiedział archeolog dr Marcin Burghardt.

Źródło: www.rmf24.pl

Podkarpackie: Unikatowe znalezisko pod Jarosławiem - grób scytyjskiego wojownika

01.10.2023 8:01

Grób wojownika z tzw. scytyjskiego kręgu kulturowego sprzed 2,5 tys. lat odkryto w Sobiecinie pod Jarosławiem (Podkarpackie). Jest to unikatowe znalezisko nie tylko na ziemiach polskich, ale i terenach ościennych – podkreślił w rozmowie z PAP archeolog dr Marcin Burghardt.

Źródło: www.wnp.pl

Niezwykłe odkrycie archeologów. "Zbudowane przez przodków Homo sapiens"

21.09.2023 15:48

Archeolodzy odkryli najstarszą drewnianą konstrukcję na świecie — dużo starszą niż nasz własny gatunek. Zbudowana została przez przodków Homo sapiens – o tym sensacyjnym odkryciu informują naukowcy na łamach najnowszego "Nature".

Źródło: podroze.onet.pl

Strzała z epoki kamienia. Norwegowie ratują zabytki odsłaniane przez topniejące lodowce

12.09.2023 17:17

Archeolodzy z Glacier Archeology Program, programu archeologii lodowcowej Departamentu Dziedzictwa Kulturowego rady okręgu Innlandet oraz Muzeum Historycznego w Oslo, odkryli na stokach góry Lauvhøe brzechwę strzały sprzed ok. 4 tys. lat (z epoki kamienia).

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Cztery rzymskie miecze w jaskini w Izraelu. Skąd tam się wzięły?

11.09.2023 12:14


W jednej z jaskiń znajdującej się na pustyni judejskiej znaleziono ciekawe relikty przeszłości. Mowa tu o czterech rzymskich mieczach sprzed niemal dwóch tysięcy lat. Naukowcy mają podejrzenia, skąd się tam wzięły.
Starożytny Rzym znany jest ze swojej architektury i sztuki wojennej. Nic dziwnego, w końcu w granicach Cesarstwa znajdowało się sporo terenów nie tylko Europy, lecz również Afryki i Azji. O taktyce, organizacji logistycznej, formacjach i uzbrojeniu rzymskich legionistów krąży już sporo legend. Cztery miecze z okresu świetności Cesarstwa odnaleziono w jednej z jaskiń w Judei. 

Znaleziono cztery rzymskie miecze w jaskini


Archeolodzy odkryli w Izraelu cztery niezwykle dobrze zachowane rzymskie miecze. Wstępne datowanie wskazuje, że mają one co najmniej 1900 lat, więc pochodzą jeszcze z czasów świetności Starożytnego Rzymu. Trzy z nich swoją długością (60 do 65 cm) i wyglądem przypominają Spathy, czyli długie miecze wykorzystywane przez rzymską jazdę. Co więcej, były one nadal schowane w pochwach wykonanych z drewna i skóry, co może być przyczyną tak dobrego ich stanu. 


Czwarty miecz jako jedyny był odsłonięty i jak wskazują archeologowie, znacznie różnił się od pozostałych. Przede wszystkim był krótszy, gdyż jego długość to 45 centymetrów. Artefakt został skategoryzowany jako tzw. ring-pommel sword, czyli miecz z głownią pierścieniową. 
Archeolodzy mają pewną teorię o tym, w jaki sposób rzymskie miecze znalazły się w jaskini na judejskiej pustyni. Według nich broń należała do judejskich rebeliantów. Przypomnijmy, że ówcześnie tereny Judei należały właśnie do Cesarstwa. Naukowcy wskazują, że z oczywistych przyczyn nikt nie chciałby zostać publicznie złapany z rzymską bronią, dlatego najprawdopodobniej postanowili ją ukryć w jaskini.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Cztery rzymskie miecze znalezione w jaskini

07.09.2023 11:33


Cztery dobrze zachowane miecze, używane przez starożytnych Rzymian, zostały znalezione przez izraelskich archeologów w jaskini nad Morzem Martwym. Mimo upływu 1900 lat, trzy z nich wciąż miały drewniane rękojeści.

Źródło: www.rmf24.pl

Jeden z najstarszych kanałów wodociągowych na świecie odkryty w Turcji

29.08.2023 15:47

Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie prehistorycznej osady Yeşilova Höyük w Izmirze odkryto jeden z najstarszych w historii kanałów wodociągowych. Według archeologów konstrukcja ma 8 tys. 200 lat.

Źródło: podroze.onet.pl

reklama
Kontakt z nami