Wiadomości z tagiem Sonda Juno  RSS
System macOS Sonoma już dostępny. Wśród nowości baloniki 3D

28.09.2023 13:11

MacOS Sonoma jest już dostępny dla wszystkich użytkowników w ramach bezpłatnej aktualizacji. Oto co oferuje nowa wersja oprogramowania.

Źródło: www.benchmark.pl

Jowisz rozbłysnął na zielono. Skąd bierze się efektowne światło?

18.06.2023 10:03

Jowisz rozbłysnął na zielono. Skąd bierze się efektowne światło?
Sonda Juno sfotografowała zielony błysk na Jowiszu. Nie jest to pierwszy raz, gdy obserwuje to charakterystyczne dla planety zjawisko atmosferyczne.
Sonda Juno wystrzelona została w 2011 roku. Od lipca 2016 roku krąży wokół Jowisza prowadząc obserwacje gazowego olbrzyma podczas bliskich przelotów nad jego biegunami. Jej celem jest zrozumienie powstania i ewolucji tej planety.
Juno wykonała już łącznie 51 zbliżeń do powierzchni Jowisza, z czego 35 było elementem głównej misji, zakończonej w lipcu 2021 roku. Obecnie sonda realizuje następny etap, który potrwa minimum do września 2025 roku pod warunkiem, że statek kosmiczny utrzyma się w dobrym stanie.
Podczas tej części misji Juno skupia się na systemie Jowisza, badając jednocześnie planetę, pierścienie a także jego liczne księżyce. Następny przelot nad powierzchnią gazowego olbrzyma odbędzie się 23 czerwca tego roku.

Zielony rozbłysk na planecie


W trakcie 31 przelotu wokół Jowisza, który odbył się 31 grudnia 2020 r., Juno uchwyciła zielony rozbłysk na jego powierzchni. Sonda znajdowała się wtedy 32 000 kilometrów nad powierzchnią gazowego olbrzyma. Obraz przedstawiający to zdarzenie opublikowany został przez NASA 1 czerwca 2023 roku, po tym jak naukowiec Kevin M. Gill przetworzył surową wersje uzyskaną z JunoCam i zaprezentował jej mały wycinek.


Ujęcie opublikowane na stronie NASA przedstawia zieloną poświatę, która jest efektem uderzenia pioruna we wnętrze wiru w pobliżu bieguna północnego Jowisza. Sonda wcześniej wielokrotnie obserwowała już takie zjawiska z powodu występującego na niej stałego antycyklonu, wywołującego charakterystyczne dla gazowego olbrzyma burze.
Naukowcy dzięki obserwacjom dostarczanym przez Juno ustalili, że błyskawice widziane na jego powierzchni są podobne do tych znanych z naszej planety. Na Ziemi jednak pioruny powstają z chmur wodnych i występują najczęściej w pobliżu równika. Na Jowiszu błyskawice pojawiają się prawdopodobnie także w chmurach zawierających roztwór amoniaku i wody. Pojawiają się zaś najliczniej w pobliżu biegunów.

Dalsza eksploracja systemu Jowisza


W przyszłości spodziewać można się większej ilości zdjęć gazowego olbrzyma i jego księżyców. 14 kwietnia Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła w stronę Jowisza sondę Jupiter Icy Moon Explorer, zwaną JUICE. Misja ma dotrzeć do systemu planety za 8 lat.
Celem ESA jest szczegółowe badanie Ganimedesa, Kallisto oraz Europy oraz dokona oceny możliwości występowania na nich życia. Sonda JUICE poszukiwać ma wody w stanie ciekłym, mogącej znajdować się pod powierzchnią tych księżyców.

Źródło: www.telepolis.pl

Szykuje się obniżka cen PlayStation VR2. Powody są dość oczywiste

04.04.2023 8:26

Szykuje się obniżka cen PlayStation VR2. Powody są dość oczywiste
Od premiery PlayStation VR2 minęło dopiero kilka tygodni, a już mówi się o prawdopodobnej obniżce cen. Powodu łatwo się domyślić.
PlayStation VR2 zadebiutowało 22 lutego tego roku, więc od premiery minęło już prawie 6 tygodni. Chociaż raczej powinienem napisać tylko 6 tygodni, przynajmniej w kontekście pogłosek o prawdopodobnej obniżce cen. Czemu Sony już teraz miałoby zmniejszyć cenę PSVR2? Chodzi o sprzedaż.

Słaba sprzedaż PlayStation VR2


Od dnia premiery do końca marca 2023 roku na całym świecie sprzedano zaledwie 270 tys. egzemplarzy PlayStation VR2. Tym samym coraz bardziej prawdopodobne wydają się plotki, według których , że Sony musiało zmniejszyć produkcję. Jednak takie wyniki nie dziwią. Niemal na całym świecie szaleje inflacja, rosną ceny energii i wiele osób traci pracę. Zwyczajnie nie stać nas na taki zakup, który jest zachcianką i luksusem.
 
A przecież PlayStation VR2 tanie nie jest. Gogle zadebiutowały w cenie 549 dolarów, co w Polsce przekłada się na 2999 zł. To więcej niż trzeba zapłacić w tym momencie za PlayStation 5, które przecież też jest potrzebne do grania. Tym samym, aby móc korzystać z PlayStation V2, konieczny jest zestaw za około 6000 zł. Dużo!
Właśnie dlatego Francisco Jeronimo z firmy analitycznej IDC przewiduje, że Sony w najbliższym czasie obniży cenę PSVR2, aby urządzenie stało się dostępne dla szerszego grona odbiorców. Co więcej, jest on zdania, że to jedyny sposób, aby gogle wirtualnej rzeczywistości nie okazały się fiaskiem. Otwartym pozostaje pytanie, o jak dużej obniżce mówimy. Nawet jeśli będzie znacząca, to nadal mowa o drogim urządzeniu, więc trudno oczekiwać dużo lepszej sprzedaży.
Tymczasem Sony było przygotowane na wyprodukowanie aż 2 mln egzemplarzy PlayStation VR2.

Źródło: www.telepolis.pl

NASA udostępnia sensacyjne zdjęcie. Tam może być życie

07.10.2022 11:32

NASA udostępnia sensacyjne zdjęcie. Tam może być życie
Sonda kosmiczna Juno zrobiła niesamowite zdjęcie Europy, jednego z księżyców Jowisza. Teraz możemy zobaczyć powierzchnię satelity w dużym zbliżeniu i wysokiej rozdzielczości. Jeżeli istnieje życie w Układzie Słonecznym poza Ziemią, to możliwe, że właśnie tam.
Sonda Juno została wysłana w kosmos w 2011 roku jako druga misja projektu New Frontiers. Na orbitę Jowisza dotarła dopiero 5 lat później. Początkowo zakładano, że Juno będzie pracować do 2021 roku, lecz podjęto decyzję o przedłużeniu obserwacji do 2025 roku. I bardzo dobrze, gdyż w przeciwnym razie to zdjęcie mogłoby nigdy nie powstać

Najdokładniejsze zdjęcie Europy


Sonda Juno obserwuje głównie Jowisza, by dostarczać nam informacji o składzie atmosfery, jej strukturze i grawitacji największej planety w naszym Układzie Słonecznym. Jednak, gdy pojawia się sposobność, robi również zdjęcia przelatujących niedaleko obiektów.


29 września w niedalekiej odległości od sondy znalazła się Europa, jeden z księżyców Jowisza. Juno udało się zrobić dokładne zdjęcie powierzchni naturalnego satelity z bliskiej odległości 412 kilometrów. Fotografia została wykonana przez SRU, jedną z kamer sondy i przedstawia lodową skorupę, którą pokryta jest powierzchnia Europy. Zdjęcie pokrywa obszar o wymiarach 150 km x 200 km.
Co ciekawe, naukowcy wskazują, że istnieje szansa na to, że pod twardą skorupą Europy znajdziemy warunki umożliwiające powstanie życia.
Ten obraz ukazuje niesamowity poziom szczegółowości w regionie, który nie był wcześniej sfotografowany w takiej rozdzielczości i w tak odkrywczych warunkach oświetlenia. Wykorzystanie przez zespół kamery do śledzenia gwiazd jest doskonałym przykładem przełomowych możliwości Juno. 

- komentuje Heidi Becker, jedna z koordynatorek i kierowników misji Juno.
Fotografia została zrobiona, gdy sonda Juno mijała Europę z prędkością 24 kilometrów na sekundę. Warunki nie były najlepsze, gdyż na Europie panowała noc, a jej powierzchnia była jedynie słabo oświetlana przez światło odbijane przez Jowisza. Na szczęście, kamera SRU została przystosowana do pracy w warunkach słabego oświetlenia.
Sonda Juno ma pracować do 2025 roku. Naukowcy planują wtedy jej deorbitację i spalenie w atmosferze Jowisza.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Kosmiczny kanibal istnieje. Naukowcy nie mają wątpliwości

24.06.2022 19:51

Kosmiczny kanibal istnieje. Naukowcy nie mają wątpliwości
Jowisz składa się praktycznie wyłącznie z z wodoru i helu. Można jednak na jego powierzchni znaleźć ślady różnych metali. Według naukowców jest tak ze względu na to, że gazowy olbrzym w przeszłości pochłonął inne, mniejsze planety.
Ludzkość tak właściwie dopiero zaczyna swoją przygodę badania kosmosu. Nadal powstaje więcej pytań niż jesteśmy w stanie udzielić odpowiedzi. Wiele pojęć nadal pozostaje w sferze domysłów i hipotez.
Jednym z najbardziej zagadkowych ciał niebieskich w naszym otoczeniu jest Jowisz, który jest największą planetą w Układzie Słonecznym. Bardzo możliwe, że naukowcy znaleźli odpowiedź na bardzo nurtujące pytanie odnoszące się do gazowego olbrzyma.

Skąd na Jowiszu wzięły się ślady metali?


Nowe badania wskazały, że zawartość i rozmieszczenie metali na Jowiszu oznacza, że ​​w młodości planeta zjadła wiele planetozymali skalistych, co czyni z niego kanibala.
Odkąd w 2016 do Jowisza dotarła sonda Juno, nasza wiedza o tej planecie znacznie się zwiększyła. Jednym z badań prowadzonych przez sztucznego satelitę jest Gravity Science, celem eksperymentu jest zbadanie pola grawitacyjnego Jowisza.
Dane pozyskane przez sondę zostały wykorzystane przez naukowców pod wodzą Yamili Miguel, profesor astrofizyki z Holenderskiego Instytutu Badań Kosmicznych. Wnioski zebrane przez jej zespół zostały opublikowane na łamach Astronomy and Astrophysics.
Badanie pola grawitacyjnego Jowisza, pozwoliło poniekąd dowiedzieć się, co kryje się pod gęstymi chmurami planety. Okazuje się, że znajduje się tam bardzo dużo materiału skalnego.

Słowo kluczowe: metale ciężkie


Co więcej, analiza ich zawartości wykazała, że są one bardzo bogate w metale ciężkie, co sugeruje, że pochodzą od planetozymali. W takim razie, Jowisz w musiał w czasach swojej ewolucji pochłonąć wiele zalążków planet. 
Naukowcy odkryli, że atmosfera Jowisza nie jest tak jednorodna, jak wcześniej sądzono. W pobliżu centrum planety znajduje się więcej metali niż w innych warstwach.
W sumie materiał skalny Jowisza ma od 11 do 30 mas Ziemi. To odkrycie może mieć wpływ na nasze dotychczasowe rozumowanie o tym, jak tworzyły się Układ Słoneczny.
 

Źródło: www.telepolis.pl

Jak powstają kosmiczne zdjęcia z Jowiszem w roli głównej?

17.04.2022 19:04

Sonda Juno krąży w okolicach Jowisza od sześciu lat. Tym razem dostarczyła rzadkich ujęć Io, jednego z galileuszowych księżyców gazowego olbrzyma. Jak powstają kosmiczne widokówki z Jowiszem w roli głównej i dlaczego nie jest on obiektem godnym Teleskopu Webba?

Źródło: www.benchmark.pl

Jowisz jak na obrazach van Gogha

20.01.2022 19:02

Zdjęcia Jowisza wykonane z najmniejszej w dziejach odległości przez sondę kosmiczną Juno olśniewają bogactwem szczegółów atmosfery gazowego giganta. Zawirowania tworzone przez liczne jowiszowe burze wyglądają jak pociągnięcia pędzla van Gogha. Fot. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/David Marriott Jowisz to zdecydowanie najpiękniejsza planeta Układu Słonecznego, poza Ziemią oczywiście. Fotografowaniem Jowisza zajmuje się krążąca po jego orbicie sonda Juno, własność NASA. [...]

Źródło: www.crazynauka.pl

Tak brzmi Ganimedes. Sonda zarejestrowała odgłosy księżyca Jowisza

25.12.2021 19:52


Sonda Juno przeleciała w pobliżu księżyca Jowisza. Naukowcom udało się zarejestrować na nagraniu aktywność magnetyczną Ganimedesa.

Źródło: www.rmf24.pl

Kampania promocyjna ruszyła – Film Uncharted ma nowy plakat

15.12.2021 21:29

Wielkimi krokami zbliża się premiera filmu Uncharted. Sony już pracuje nad promocją produkcji, bowiem właśnie opublikowano oficjalny plakat promujący film. Czy spodoba się on fanom?

Źródło: www.benchmark.pl

Sonda Juno zbliża się do największego księżyca Jowisza. Historyczna chwila

01.08.2021 20:22

Sonda kosmiczna Juno znajdzie się w poniedziałek w odległości 1 038 km od powierzchni Ganimedesa, największego księżyca Jowisza. - Podlatując tak blisko, przeniesiemy eksplorację planety w XXI wiek - mówią badacze z NASA.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
Kontakt z nami