Baner Fuksiarz
Wiadomości z tagiem Intel Xeon  RSS
Tak wyglÄ…da Intel Granite Rapids. Nowe procesory sÄ… ogromne

28.06.2023 15:38

Tak wygląda Intel Granite Rapids. Nowe procesory są ogromne Nowe procesory Intela zapozowały do zdjęć. Mowa o serwerowych układach z rodziny Granite Rapids, które zaoferują do 120 rdzeni oraz 12-kanałowy kontroler pamięci.
 
Chociaż uwaga większości czytelników Telepolis skupiona jest głównie na podzespołach trafiających na rynek konsumencki, to zarówno AMD, Intel, jak i NVIDIA oferują również całe zatrzęsienie sprzętów dla biznesu. Mowa o procesorach, kartach graficznych i akceleratorach, które pracują w serwerach i stacjach roboczych.

Intel Granite Rapids zadebiutujÄ… w 2024 lub 2025 roku


A tak się składa, że znany z przecieków użytkownik Twittera o pseudonimie "YuuKi_AnS" podzielił się ze światem kolejnymi ciekawymi zdjęciami. Widać na nich nowe procesory, czyli rodzinę Intel Xeon Scalable 6. generacji, która będzie korzystać z gniazda Intel LGA 7529. Na tą samą platformę trafi Intel Sierra Forest.
Intel Granite Rapids to procesory serwerowe, które zaoferują do 120 rdzeni w architekturze Redwood Cove. Zobaczymy tutaj między innymi 12-kanałowy kontroler dla pamięci RAM DDR5-6400, 96 linii PCI Express 5.0 czy interfejs CXL 2.0 dla wydajnych akceleratorów graficznych. TDP ma sięgać maksymalnie do 500 W.

Tak wyglÄ…da Intel Granite Rapids. Nowe procesory sÄ… ogromne
Premiera Intel Xeon Scalable 6. generacji przewidywana jest na 2024 lub 2025 rok. Pierwsze procesory są jednak już w rękach największych partnerów, którzy testują je w bojach i przygotowują swoje serwery. Nowe układy będą produkowane w nowoczesnej, autorskiej litografii Intel 3.

Źródło: www.telepolis.pl

Polak ustanowił nowe rekordy podkręcania. Procesor za 20 tys. zł schłodził ciekłym azotem

09.05.2023 12:53

Procesory Intel Xeon W-3400 już w standardzie oferują świetne osiągi, ale można ją dodatkowo podkręcić. Polski overclocker udowodnił, że potencjał sprzętu jest naprawdę spory.

Źródło: www.benchmark.pl

Noctua górą! Ich nowe chłodzenie rozprasza nawet 700 W

13.04.2023 4:02

Noctua górą! Ich nowe chłodzenie rozprasza nawet 700 W Noctua kolejny raz udowadnia, że jest królem na rynku układów chłodzenia procesora. Ich najnowszy model poskramia nawet jednostki z poborem mocy ponad 700 W.
 
Noctua to firma kojarzona chyba przez każdego użytkownika PC, któremu zależy na niskich temperaturach, wzorowej kulturze pracy i najwyższej jakości wykonania. Co prawda ich wentylatory czy coolery CPU nie należą do tanich, ale z pewnością są to jedne z najlepszych rozwiązań na rynku, którymi wzorują się inni producenci.

Noctua radzi sobie lepiej niż wiele zestawów AiO


Austriacy jako jedna z nielicznych na rynku firm do tej pory nie posiada w swojej ofercie gotowych zestawów chłodzenia cieczą, czyli tzw. AiO (All in One). Wygląda jednak na to, że Noctua wcale ich nie potrzebuje. Ich najnowszy, wieżowy cooler CPU bez problemu rozprasza ponad 700 W mocy.
Noctua pochwaliła się możliwościami nowego modelu NH-U14S DX-4677 dla procesorów Intel Xeon i gniazda LGA 4677. Mowa o chłodzeniu o wymiarach 165 x 111 x 150 milimetrów i wadze 1136 gramów. Mamy tutaj do czynienia z dużą podstawą, sześcioma rurkami cieplnymi oraz dwoma wentylatorami 140-milimetrowymi.
Powierzchnia odprowadzania ciepła radiatora to ponad 6000 cm2, a więc jedna z największych wartości na rynku. Pozwala to zaoferować cichą pracę poniżej 24,5 db(A) i niskie temperatury. Potwierdza to najnowszy film od Austriaków, gdzie chłodzony jest 56-rdzeniowy Intel Xeon W9-3495X.

Co prawda Noctua nie zdradza z jakimi taktowaniami, ale opisywany procesor do stacji roboczych pod pełnym obciążeniem pobierał ponad 700 W mocy, a przy tym zachowywał temperatury poniżej 100 °C. Wynik zdecydowanie robi wrażenie i przyćmiewa nawet część AiO na rynku. Należy jednak pamiętać, że NH-U14S DX-4677 stworzona została tylko dla LGA 4677. Nie jest ona kompatybilna z mniejszymi gniazdami.

Źródło: www.telepolis.pl

Miedź + Woda = Przepis na sukces? Wyjątkowe AiO Alphacool (Test)

29.03.2023 20:05


Miedź + Woda = Przepis na sukces? Wyjątkowe AiO Alphacool (Test)
Masz wydajny procesor i szukasz odpowiedniego chłodzenia? Alphacool kusi gotowym zestawem All in One, który wyposażony jest w miedziany radiator o wysokim FPI oraz oferuje możliwość dokładania kolejnych elementów. Wszystko to doprawione rozbudowanym podświetleniem RGB LED. Dzisiaj sprawdzamy jak sprawdza się to w praktyce!
 
W ostatnich latach procesory AMD i Intela zaczęły oferować znacznie więcej rdzeni i wątków, a więc i wyższą wydajność w grach i programach. Fizyki jednak nie da się oszukać - oznacza to również wyższy pobór mocy, a więc i większe temperatury. Widoczne jest to zwłaszcza w przypadku flagowych jednostek oraz przy podkręcaniu (OC). Czerwoni i Niebiescy nawet nie próbują już udawać i nie dołączają do swoich najdroższych procesorów fabrycznych układów chłodzenia.

Alphacool stawia na miedzianą chłodnice i wydajną pompę DC-LT2


Konsumenci składający wydajne zestawy komputerowe do grania lub pracy muszą sięgać po układy chłodzenia od firm trzecich. W ostatnich latach popularnością cieszą się tzw. AiO (All in One), czyli gotowe zestawy chłodzenia cieczą. Względem klasycznych coolerów powietrznych są one wydajniejsze, cichsze i prostsze w montażu. Do tego nie zasłaniają banków dla pamięci RAM, nie kolidują z kartą graficzną, a wiele osób twierdzi, że po prostu lepiej wyglądają.
Na rynku AiO mamy do wyboru wiele różnych producentów i modeli. Jednak większość z nich to gotowe rozwiązania OEM firmy Asetek (rzadziej CoolIT) tylko z doklejonym logo danej marki oraz ewentualnie własnymi wentylatorami. Dotyczy to nawet tak dużych graczy jak MSI, Corsair, NZXT i inni. Mało jest układów All in One, które od początku do końca są autorskie. Wśród tych firm można wymienić między innymi Alphacool, Arctic, Cooler Master, Deepcool czy EKWB.

Miedź + Woda = Przepis na sukces? Wyjątkowe AiO Alphacool (Test)
Dzisiaj na warsztat bierzemy Alphacool Eisbaer Pro HPE Aurora 360. Jest to ciekawe chłodzenie z aż trzech powodów. Prócz wcześniej wymienionej autorskiej konstrukcji dochodzi tutaj jeszcze miedziana chłodnica o wysokim zagęszczeniu finów (stąd dopisek HPE) oraz możliwość łatwej rozbudowy układu o kolejne elementy - blok wodny dla karty graficznej czy dodatkowy radiator zwiększający pojemność cieplną całego układu.
Miedź + Woda = Przepis na sukces? Wyjątkowe AiO Alphacool (Test)
Na uwagę w niemieckim AiO zasługuje też zdecydowanie szeroka kompatybilność z wieloma różnymi gniazdami procesora. I to nie tylko na papierze - podstawa jest naprawdę duża. Prócz nowszych i starszych procesorów konsumenckich jak AMD Ryzen czy Intel Core w grę wchodzą również jednostki HEDT i do stacji roboczych jak seria AMD Threadripper czy Intel Xeon.
Alphacool Eisbaer Pro HPE Aurora 360:

  • Rozmiar: 392 x 124 x 30 milimetrów
  • MateriaÅ‚ radiatora: Miedź
  • MateriaÅ‚ bloko-pompki: Miedź (niklowana) + ABS
  • Rodzaj i dÅ‚ugość węży: Gumowe (TPV), 400 mm
  • ObsÅ‚ugiwane gniazda: AMD AM5, AM4, TR4, sTRX4, sWRX8, Intel LGA 1700, 1200, 115x, 2066, 2011(-3), 3647, 4189
  • Wentylatory: 120-milimetrowe; do 2500 RPM
  • PodÅ›wietlenie: Tak, RGB LED (bloko-pompka i wentylatory)
  • Gwarancja: 2 lata
  • Inne: otwór do uzupeÅ‚niania cieczy, możliwość rozbudowy ukÅ‚adu
  • Cena: ok. 999 zÅ‚otych

Źródło: www.telepolis.pl

Intel z kompleksami? AMD nadal ma większego

25.03.2023 18:37

Intel z kompleksami? AMD nadal ma większego W sieci pojawiły się szczegółowe zdjęcia nowego gniazda dla procesorów Intela. Jest ono OGROMNE, acz nadal mniejsze niż odpowiednik dostępny już u AMD.
 Najnowsze procesory w ofercie Intela to jednostki Raptor Lake-S oraz Sapphire Rapids. Pierwsze z nich to układy konsumenckie, drugie zaś to rozwiązania klasy HEDT. I chociaż premiera była ledwie kilka miesięcy temu (koniec 2022 i początek 2023 roku) to Niebiescy pracują już nad kolejnymi generacjami.

Gniazdo Intel LGA 7529 będzie nadal mniejsze od AMD SP5


Zapewne jeszcze w tym roku platforma Intel LGA 1700 doczeka się procesorów Intel Raptor Lake Refresh. W przypadku procesorów do stacji roboczych i serwerów czekamy na Intel Granite Rapids i Sierra Forest czyli jednostki Xeon w litografii 3 nanometrów, które planowane są na 2024 rok.
W sieci opublikowane zostało kolejne szczegółowe zdjęcie nowego gniazda LGA 7529 dla procesorów Intel Granite Rapids i Sierra Forest. Zestawiono jest z dostępnym już procesorem Intel Xeon Platinum 8452Y, który korzysta z gniazda LGA 4677. Różnica w wielkości robi piorunujące wrażenie.

Intel z kompleksami? AMD nadal ma większego
Gniazdo Intel LGA 7529 zaoferuje o 61% pinów więcej, ale również same procesory będą aż o 70% większe. Jednostki Intel Granite Rapids/Sierra Forest mają liczyć sobie około 105 x 70,5 milimetrów. Dla porównania Intel LGA 4677, licząc bez mechanizmu retencyjnego, ma 82 x 51 milimetrów. Tytuł "największego" i tak należy do AMD. Procesory AMD EPYC Genoa i Bermago (gniazdo AMD SP5) to 120,3 x 93,4 milimetrów.

Intel z kompleksami? AMD nadal ma większego
Czemu gniazda dla procesorów zarówno u AMD, jak i Intela są coraz większe? Chodzi o konieczność stosowania większej liczby pinów. Te zaś używane są do zarówno do dostarczania wymaganej mocy, która cały czas rośnie, jak i komunikacji wewnętrznej (pamięci RAM, linie PCIe oraz inne złącza na płycie głównej).

Intel z kompleksami? AMD nadal ma większego
Według aktualnych informacji procesory Intel Granite Rapids/Sierra Forest zaoferują 12-kanałowy kontroler DDR5 i bardziej rozbudowane I/O. Również TDP ma wzrosnąć z 350 do około 500 W. Więcej szczegółów poznamy jednak dopiero w najbliższych miesiącach, o ile nie będzie żadnych opóźnień.

Źródło: www.telepolis.pl

Intel Xeon w9-3495X podkręcony. Pobór mocy nowego procesora wyrywa z butów

17.03.2023 14:00

Do ilu można podkręcić topowy procesor Intel Xeon? Potencjał jest całkiem spory – ostatnio topowym overclockerom udało się tutaj uzyskać nowy rekord wydajności. Problemem może być ogromne zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Źródło: www.dobreprogramy.pl

Nowy procesor Intel z kosmicznym poborem mocy - zjadł prawie 1900 W!

17.03.2023 9:43

Nowa generacja procesorów Intel Xeon już w standardzie wyróżnia się bardzo wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Pobór mocy rośnie jeszcze bardziej, gdy zdecydujemy się na podkręcenie jednostki.

Źródło: www.benchmark.pl

To istne szaleństwo! Procesor o poborze mocy prawie 1900 W

17.03.2023 4:46

To istne szaleństwo! Procesor o poborze mocy prawie 1900 W
Najnowsze procesory Intel Sapphire Rapids brylują w rankingach wydajności wielowątkowej. Dodatkowo moc obliczeniową można wycisnąć z pomocą podkręcania. Wiąże się to jednak z szalenie wysokim poborem mocy.
 Intel Sapphire Rapids to procesory, które debiutowały na rynku na początku tego roku. Mowa o jednostkach z rodziny Xeon skierowanych do stacji roboczych i komputerów klasy HEDT. Korzystają one z ogromnego gniazda LGA 4677 i oferują do 56 rdzeni i 112 wątków. Jest to alternatywa dla serii AMD Ryzen Threadripper.

Intel Xeon W9-3495X po OC pobierał aż 1881 W


Mimo wykorzystania litografii Intel 7 (a więc 10 nm ESF) tak duża liczba rdzeni cechuje się wysokim TDP, które określane jest przez Niebieskich na 350 W. Oczywiście pobór mocy w określonych scenariuszach - tryb turbo czy ręczne podkręcanie - może być znacznie wyższy. Jak bardzo? Znamy już odpowiedź.
ElmorLabs, profesjonalny overclocker współpracujący z ASUSem, wziął na warsztat procesor Intel Xeon W9-3495X. Sparowano go z płytą główną ASUS Pro WS W790E-SAGE SE, pamięciami RAM G.SKILL Zeta R5 DDR5 oraz... aż dwoma zasilaczami SuperFlower Leadex, każdy o mocy 1600 W.

To istne szaleństwo! Procesor o poborze mocy prawie 1900 W
Po co aż dwa zasilacze? Cóż, jak zwykle chodziło o bicie rekordów w ekstremalnym OC. Taktowania wszystkich 56 rdzeni ustalono na 5,1 GHz, a procesor schłodzony został ciekłym azotem do -91,8°C. Całość przetestowano w programie Cinebench R23. Osiągnięto 132 220 punktów dla wydajności wielowątkowej.


Chociaż wynik robi wrażenie to nie pozwolił on na pobicie rekordu świata <(a href="https://hwbot.org/submission/5220971_ogs_cinebench___r23_multi_core_with_benchmate_xeon_w9_3495x_132484_cb/">132 484 punktów). Warto jednak zwrócić uwagę na szczytowy pobór mocy, który sięgnął zawrotnych 1881 W. Cóż, świat ekstremalnego podkręcania rządzi się swoimi prawami i nie ma żadnego przełożenia na CPU pracujące w zwykłych PC.

 

Źródło: www.telepolis.pl

Znamy szczegóły dotyczące procesorów Intel Meteor Lake-S

28.02.2023 4:58

Znamy szczegóły dotyczące procesorów Intel Meteor Lake-S W sieci pojawiły się nowe, szczegółowe informacje na temat procesorów Intel Meteor Lake dla komputerów stacjonarnych. Wśród nowości m. in. więcej linii PCIe 5.0.
 Losy procesorów Intel Meteor Lake-S stoją pod znakiem zapytania. Z jednej strony plotkuje się, że wcale nie trafią na rynek. Zamiast tego w tym roku zobaczylibyśmy rodzinę Intel Raptor Lake Refresh korzystającą nadal z gniazda LGA 1700, by później przywitała nas od razu seria Intel Arrow Lake.

Nie wiadomo czy Intel Meteor Lake-S w ogóle trafią na rynek


Z drugiej zaś wiarygodne źródła publikują coraz więcej przecieków dotyczących Intel Meteor Lake-S. Jednym z nich jest użytkownik Twittera o pseudonimie TCL (@leaf_hobby), który wcześniej podał przedpremierowo prawdziwe dane na temat profesjonalnych procesorów Intel Xeon W3400 i W2400.
Twierdzi on, że procesory Intel Meteor Lake do komputerów stacjonarnych otrzymają wreszcie 20 linii PCIe 5.0, 16 dla kart rozszerzeń i 4 dla SSD (obecnie mowa o 16 dzielonych). Prócz tego dodatkowe 4 linie PCIe 4.0.
Jak na razie gotowe są modele wyposażone w 14 (6 dużych i 8 małych) oraz 22 (6D/16M) rdzeni, a więc mniej niż w dostępnym już Intel Core i9-13900K. Niewykluczone jednak, że prace nad flagowym CPU nadal trwają.

Znamy szczegóły dotyczące procesorów Intel Meteor Lake-S
Oczywiście jak to u Intela bywa nowe procesory będą wymagały nowych płyt głównych. Mowa o chipsetach Intel 800 i gnieździe LGA 1851. Co ciekawe jego wymiary są identyczne do Intel LGA 1700. Układ Intel Z890 zaoferuje dodatkowe 4 linie PCIe x4, obsługę WiFi 7 oraz będzie wspierał system Windows 12.

Znamy szczegóły dotyczące procesorów Intel Meteor Lake-S
Wszystkie te informacje są dość zaskakujące. Najmniej dziwną, a wręcz oczywistą, wydaje się, że Intel Meteor Lake-S będą obsługiwały jeszcze szybsze pamięci RAM DDR5. Nic się za to nie mówi o kontrolerze DDR4, a więc należy zakładać, że Niebiescy porzucą wreszcie stary standard.
Część chińskich źródeł twierdzi, że płyty główne z chipsetem Intel Z890 mają zadebiutować w drugim kwartale 2024 roku. Wtedy też należałoby się spodziewać procesorów Intel Meteor Lake. O ile w ogóle się pojawią.

Źródło: www.telepolis.pl

AMD będzie zyskiwać, a Intel tracić udziały na rynku procesorów

23.02.2023 4:20

AMD będzie zyskiwać, a Intel tracić udziały na rynku procesorów Analitycy nie mają dobrych wieści dla Intela. Zdaniem specjalistów pozycja AMD na rynku procesorów serwerowych będzie się dalej umacniać.
 Większość entuzjastów nowych technologii słysząc o AMD i Intelu myśli o procesorach z serii Ryzen i Core do komputerów stacjonarnych. Obaj amerykańscy giganci działają jednak prężnie również na rynku profesjonalnym, wydając procesory do serwerów. U Czerwonych to rodzina EPYC, a u Niebieskich Xeon.

W 2023 roku coraz lepiej będą radzić sobie też układy ARM


Tego typu jednostki mają przeważnie znacznie więcej rdzeni i wątków oraz więcej kanałów dla pamięci RAM niż cywilne CPU. Prócz tego mowa o obsłudze instrukcji, które nie są potrzebne zwykłemu śmiertelnikowi.
Od 2017 roku udział AMD na rynku serwerowych procesorów sukcesywnie rośnie. W 2022 roku było to 77% dla Intela oraz 15,6% dla AMD. Analitycy z DigiTimes Research twierdzą, że w tym roku u Niebieskich wartość ta spadnie do 70,9%, a u Czerwonych wzrośnie do 20,5%.
Wśród powodów takiej sytuacji wymienia się trzy najważniejsze. Po pierwsze procesory AMD EPYC oferują więcej rdzeni niż Intel Xeon Scalable (96 vs 60). Po drugie przy tej samej liczbie rdzeni układy AMD są po prostu tańsze. Po trzecie AMD produkując u TSMC ma lepszą podaż niż Intel produkujący w swoich FABach.

AMD będzie zyskiwać, a Intel tracić udziały na rynku procesorów
Warto też zwrócić uwagę, że architektura ARM również zyskuje coraz większą popularność w serwerach. W 2021 roku było to zaledwie 3,5% procesorów, w 2022 już 6,8%, a w 2023 roku zakłada się aż 8,1%. Wszystko dzięki firmom takim jak Amazon, Ampere, Alibaba czy Marvell. Sporo może też namieszać NVIDIA zwłaszcza patrząc na wydajność ich GPU w zastosowaniach AI oraz HPC.
Jednak sam sprzęt o nie wszystko. Nikt nie będzie patrzył na czystą wydajność jeśli część kluczowego oprogramowania dostępna jest tylko na architekturze x86. To się jednak może z czasem zmienić.

Źródło: www.telepolis.pl

reklama
player+
Kontakt z nami