Wiadomości dnia  RSS
USA: Departament Stanu ostrzega przed kolejnymi zamachami na Sri Lance


Amerykański Departament Stanu ostrzegł przed możliwymi kolejnymi zamachami terrorystycznymi na Sri Lance. W Niedzielę Wielkanocną w serii ataków na kościoły oraz luksusowe hotele zginęło tam co najmniej 290 osób, a ok. 500 zostało rannych.

Źródło: www.deon.pl

"Niech Bóg cię przeklnie". Przywódca tureckiej opozycji zaatakowany przez tłum na pogrzebie żołnierza w Ankarze


Kemal Kilicdaroglu - szef głównego ugrupowania opozycji w Turcji, Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) - został zaatakowany w środę podczas pogrzebu tureckiego żołnierza w Ankarze.

Źródło: www.deon.pl

Sri Lanka: do 290 wzrósł bilans ofiar ataków na kościoły i hotele

#zrodlo
Do 290 wzrósł bilans zabitych podczas ataków bombowych na kościoły i hotele na Sri Lance w Wielką Niedzielę. Liczba rannych sięga 500 - podał rzecznik policji Ruwan Gunasekera.

Źródło: www.deon.pl

Arabia Saudyjska/ Media: udaremniono zamach na budynek rządowy. Władze oficjalnie nie poinformowały, kto stoi za zamachem


Siły bezpieczeństwa Arabii Saudyjskiej udaremniły w niedzielę zamach na budynek wywiadu wewnętrznego w mieście Zulfi, leżącym na północ od stołecznego Rijadu - podały saudyjskie media.

Źródło: www.deon.pl

Kolumbia: co najmniej 14 osób zginęło w lawinie błotnej. Osunięcie się masy ziemi spowodowały ulewne deszcze


Co najmniej 14 osób zginęło, a pięć zostało rannych w lawinie błotnej w departamencie Cauca na południowym zachodzie Kolumbii - podała w niedziele krajowa agencja zarządzania kryzysowego.

Tagi: Kolumbia
Źródło: www.deon.pl

Ukraina/ Exit poll: showman Zełenski zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich

#zrodlo
Showman telewizyjny Wołodymyr Zełenski zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich na Ukrainie, zdobywając 73,2 procent głosów - poinformowała w niedzielę fundacja Demokratyczni Inicjatywy, która przeprowadzała sondaż przed lokalami wyborczymi, tzw. exit poll.

Tagi: Ukraina
Źródło: www.deon.pl

Francja: wszczęto śledztwo w sprawie nawoływania policjantów do samobójstw podczas marszu "żółtych kamizelek"


We Francji wszczęto śledztwo w sprawie nawoływania policjantów do popełnienia samobójstwa w czasie sobotniego protestu "żółtych kamizelek" - poinformowała w niedzielę francuska prokuratura.

Źródło: www.deon.pl

Ok. 40 tys. litrów wody zmieszanej z ropą wypłynęło z ziemi w Sękowej. Trudno określić, kiedy emisja ustanie


Od sobotniego południa do niedzieli wieczorem ok. 40 tys. litrów substancji - wody zmieszanej z niewielkimi ilościami ropy - wypłynęło z ziemi w Sękowej k. Gorlic (Małopolskie). Cały czas płonie gaz wydobywający się spod ziemi - słup ognia sięga 5 m wysokości.

Źródło: www.deon.pl

MSW Gruzji: 27 osób rannych w starciach protestujacych z policją. W akcji wzięło udział ok. 300 lokalnych mieszkańców


27 osób, w tym 15 policjantów, zostało rannych w wyniku starć protestujących z policją w niedzielę w Wąwozie Pankisi w północno-wschodniej Gruzji, gdzie od rana trwa demonstracja przeciwko budowie elektrowni wodnej - poinformowało gruzińskie MSW.

Tagi: Policja
Źródło: www.deon.pl

Na Kujawach w wielkanocną niedzielę odbywają się "przywołówki". Zwyczaj kultywowany jest od lat 30. XIX wieku

#zrodlo
Tradycyjnie w wielkanocną niedzielę w dawnej wsi Szymborze, a obecnie dzielnicy Inowrocławia (Kujawsko-Pomorskie) odbędą się przywołówki, w czasie których kawalerowie będą wychwalać zalety i wytykać wady miejscowych panien. Zwyczaj kultywowany jest od 1832 lub 1833 roku.

Źródło: www.deon.pl

Eksplozja w trzech kościołach w czasie mszy świętej i trzech hotelach. Zabitych już ok. 190 osób [AKTUALIZACJA]


W Niedzielę Wielkanocną doszło do wybuchów w kościołach w czasie mszy świętej i luksusowych hotelach. Duża liczba zabitych i rannych.

Tagi: MSZ, Wielkanoc
Źródło: www.deon.pl

Minister kultury Francji podczas "Wielkiego koncertu w hołdzie Notre Dame": Notre Dame jest już prawie ocalona


Francuski minister kultury Franck Riester oświadczył, że zniszczona w pożarze paryska katedra Notre Dame jest "prawie ocalona"; "punkty newralgiczne" - podkreślił - zostały zabezpieczone.

Źródło: www.deon.pl

Białoruś: Łukaszenka skomentował demontaż krzyży w Kuropatach, dokonany w ostatnich tygodniach przez władze


Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka porządkowaniem terenu tłumaczył demontaż krzyży w miejscu kaźni ofiar represji w Kuropatach. Według szefa państwa nie wiadomo do końca, kto tam jest pochowany; on sam jest przeciwnikiem ekshumacji.

Źródło: www.deon.pl

Libia: Ciężkie walki na południu Trypolisu; rośnie liczba ofiar konfliktu


Ciężkie walki między siłami dwóch rywalizujących ze sobą rządów wybuchły w sobotę na południowych obrzeżach Trypolisu w Libii - poinformowali mieszkańcy. Światowa Organizacja Zdrowia podała z kolei, że liczba osób zabitych w walkach o miasto wzrosła do 220.

Źródło: www.deon.pl

Włochy: chciała upiec strudel, spaliła w piekarniku 40 tys. euro


40 tysięcy euro spaliła w piekarniku kobieta na północy Włoch, która chciała upiec strudel, nie wiedząc, że jej narzeczony ukrył tam pieniądze. Wydarzenie to nagłośniły w sobotę lokalne media wyjaśniając, że sprawa wyszła na jaw na sali sądowej.

Źródło: www.deon.pl

Szef MSZ Francji w Watykanie rozmawiał o odbudowie katedry Notre Dame


Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian złożył w sobotę wizytę w Watykanie i rozmawiał z sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem o odbudowie paryskiej katedry Notre Dame - poinformował rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti.

Źródło: www.deon.pl

Pierwszy na świecie niewidomy żeglarz przepłynął Pacyfik

#zrodlo
Japończyk Mitsuhiro Iwamoto został w sobotę pierwszym niewidomym, który przepłynął Ocean Spokojny na pokładzie łodzi żaglowej bez zawijania do portów - poinformowała japońska prasa.

Tagi: Praca
Źródło: www.deon.pl

Finlandia: prawosławny katecheta i mnich pierwszymi świętymi w kraju


Jan z Ilomantsi, który za szerzenie prawosławia w okresie rodzącej się fińskiej niepodległości zginął męczeńską śmiercią oraz mnich Jan Wałaamski, duchowy przewodnik w trudnych czasach, zostali uznani pierwszymi świętymi Fińskiego Kościoła Prawosławnego.

Źródło: www.deon.pl

Ukraina: ostrzeżenie przed zamachem podczas występu prezydenta w TV


Ostrzeżenie przed zamachem ogłoszono podczas występu prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w publicznej stacji telewizyjnej, dokąd przybył na przewidzianą ordynacją wyborczą debatę przed II turą wyborów prezydenckich, w której ubiega się o reelekcję.

Tagi: Ukraina
Źródło: www.deon.pl

Dulkiewicz do premiera: apeluję o natychmiastowe rozwiązanie chaosu w oświacie


Apeluję o natychmiastowe rozwiązanie największego we współczesnej historii Polski chaosu w polskiej oświacie - napisała w wystosowanym w piątek liście do premiera Mateusza Morawieckiego prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Tagi: Gdańsk
Źródło: www.deon.pl

Greta Thunberg: musimy przygotować się na długą walkę ws. klimatu


"Musimy przygotować się na długą walkę" - powiedziała w piątek w Rzymie 16-letnia szwedzka aktywistka Greta Thunberg, inicjatorka strajków szkolnych w obronie klimatu, podczas manifestacji z udziałem kilku tysięcy młodych Włochów. "My zmieniamy świat" - dodała.

Źródło: www.deon.pl

Komisja Europejska potępia przemoc po zabójstwie dziennikarki w Irlandii Płn.


KE potępiła w piątek przemoc, do jakiej doszło w nocy z czwartku na piątek w północnoirlandzkim Londonderry, gdzie od kuli zginęła 29-letnia dziennikarka Lyra McKee. Rzecznik Komisji podkreślił, że Wielka Brytania z pewnością wyjaśni okoliczności zdarzenia.

Źródło: www.deon.pl

Broniarz: pomysł "okrągłego stołu" ws. podwyżek dla nauczycieli - bardzo chybiony


Pomysł "okrągłego stołu" ws. podwyżek dla nauczycieli jest bardzo chybiony, ale ZNP zapewne nie odmówi w nim udziału - powiedział w piątek szef ZNP Sławomir Broniarz. Komentując apel Koalicji Europejskiej, zapewnił, że wszystkie dowody wsparcia strajkujący odbierają "bardzo pozytywnie".

Źródło: www.deon.pl

Dziś rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Trwają uroczystości


Przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczęły się w piątek w południe główne uroczystości 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W hołdzie bohaterom powstania zawyły syreny.

Źródło: www.deon.pl

Ukraina: w niedzielę odbędzie się II tura wyborów prezydenckich


Na Ukrainie w niedzielę odbędzie się II tura wyborów prezydenckich, w której o najwyższe stanowisko w państwie ubiegają się komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski i urzędujący prezydent Petro Poroszenko.

Źródło: www.deon.pl

Rosja / MSZ: w raporcie Muellera brak dowodów na ingerencję w wybory w USA


Ogłoszony w USA raport specjalnego prokuratora Roberta Muellera nie zawiera "ani jednego" dowodu na ingerencję Rosji w amerykańskie wybory prezydenckie - oświadczył w piątek przedstawiciel MSZ Rosji Gieorgij Borisienko, dyrektor departamentu Ameryki Północnej.

Źródło: www.deon.pl

Koalicja Europejska apeluje do prezesa PiS i premiera o realizację postulatów nauczycieli


Koalicja Europejska apeluje do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego o zrealizowanie postulatów nauczycieli i zakończenie protestu - oświadczył w piątek lider PO Grzegorz Schetyna.

Źródło: www.deon.pl

O. Ludwik Wiśniewski OP: czas postawić problem szkoły jako zasadniczy w naszym kraju


Czas problem szkoły postawić jako problem zasadniczy w naszym kraju. Strajk to bardzo ważny sygnał, że szkoła jest w ruinie. Oczywiście pierwszy krok to sensowne wynagrodzenia dla nauczycieli - powiedział w piątek dominikanin o. Ludwik Wiśniewski.

Źródło: www.deon.pl

Broniarz "osobiście" za klasyfikacją uczniów i przeprowadzeniem matur


Nie wiem, czy miałbym odwagę zablokować moim uczniom dostęp na studia. Moje osobiste zdanie w tej materii jest raczej pro uczniowskie - powiedział szef ZNP Sławomir Broniarz w piątek w radiu TOK FM. Po Wielkanocy zarząd związku będzie dyskutować na temat obecnego protestu.

Źródło: www.deon.pl

Irlandia Północna: kobieta zginęła podczas zamieszek terrorystycznych w Londonderry


29-letnia kobieta zginęła od strzału podczas zamieszek, jakie wybuchły w czwartek wieczorem w mieście Londonderry w Irlandii Północnej - poinformowała lokalna policja. Jak dodano, śmierć kobiety jest traktowana jako incydent o charakterze terrorystycznym.

Źródło: www.deon.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami