Teatr  RSS
Gdynia. Gildia Reżyserów Polskich 44. FPFF w Gdyni przedstawiła projekt nowego regulaminu festiwalu


Przywrócenie funkcji dyrektora artystycznego i powierzenie mu m.in. zadania organizacji platformy spotkania dla twórców oraz całkowite uniezależnienie Zespołu Selekcyjnego od Komitetu Organizacyjnego - to niektóre założenia projektu nowego regulaminu Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zaprezentowanego w środę przez Gildię Reżyserów Polskich.

Tagi: Filmy, Gdynia
Źródło: www.e-teatr.pl

Berlin. W Maxim Gorki Theater ruszył Instytut Politycznego Głosu, nowy projekt Marty Górnickiej

#zrodlo
W nadchodzącym sezonie Marta Górnicka - reżyserka i autorka, laureatka Paszportu POLITYKI 2018, będzie kontynuować swoje poszukiwania w domenie politycznego wymiaru języka oraz nowoczesnego teatru chórowego dzięki powstaniu INSTYTUTU POLITYCZNEGO GŁOSU w Maxim Gorki Theater w Berlinie.

Źródło: www.e-teatr.pl

Sosnowiec. Mowgli jako dziewczynka w "Nowej Księdze Dżungli"

#zrodlo
Premiera spektaklu "Nowa księga dżungli" Rudyarda Kiplinga zainauguruje w sobotę nowy sezon artystyczny Teatru Zagłębia w Sosnowcu. W tej realizacji klasycznej opowieści o dziecku wychowanym przez wilki Mowgli jest dziewczynką.

Tagi: Sosnowiec
Źródło: www.e-teatr.pl

Białystok. Plany nowej dyrektor OiFP

#zrodlo
Festiwal operowy Pucciniego, studio operowe i naprawa sytuacji finansowej placówki - wśród planów nowej dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku prof. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej.

Źródło: www.e-teatr.pl

Kraków. W październiku kulminacja obchodów 100-lecia Teatru Bagatela

#zrodlo
Teatr Bagatela w Krakowie w październiku będzie obchodził kulminację jubileuszu 100-lecia swojego istnienia. Z tej okazji zaplanowano m.in. premierę przedstawienia "Życie jest snem" Pedra Calderona de la Barki, wystawę jubileuszową, zwiedzanie teatru z aktorami.

Źródło: www.e-teatr.pl

Wrocław. Spektakle japońskich teatrów w Instytucie Grotowskiego - w październiku


Dwa spektakle, inspirowane twórczością czołowego przedstawiciela japońskiej awangardy teatralnej Shujiego Terayamy, zostaną pokazane w październik w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Na początek nowego sezonu zaprezentowane zostaną również działania artystyczne haitańskich wspólnot vodou.

Tagi: Wrocław
Źródło: www.e-teatr.pl

Warszawa. "Złota Skała. Opowieść o Robercie Brylewskim" w Studio teatrgalerii

#zrodlo
W tym spektaklu zadajemy kluczowe pytanie o to, czy Robert Brylewski był szczęśliwy. Uważam, że tak, że znalazł jakiś rodzaj uspokojenia - powiedział PAP Grzegorz Laszuk reżyser nowego spektaklu w Studio teatrgalerii. Premiera "Złotej Skały. Opowieści o Robercie Brylewskim" - w piątek.

Tagi: Warszawa
Źródło: www.e-teatr.pl

Kraków. W nowym sezonie Stary Teatr stawia na młodych reżyserów

#zrodlo
W nowym sezonie 2019/20 Narodowy Stary Teatr w Krakowie zamierza postawić na młode talenty reżyserskie. Postanowiliśmy skorzystać z dobrych tradycji tego teatru i dopuścić do głosu młodych - powiedziała aktorka i rektor AST Dorota Segda.

Źródło: www.e-teatr.pl

Gdynia. Konsulat Kultury poszerza horyzonty


Kultura we wszystkich swoich odcieniach i formach. Spotkanie nowoczesności z historią. A do tego otwarcie na szeroką widownię, która chce nie tylko oglądać, ale też czynnie brać udział w wydarzeniach. Konsulat Kultury właśnie startuje z drugim sezonem działalności.

Tagi: Gdynia
Źródło: www.e-teatr.pl

Kraków. Nowy sezon w Starym i na innych krakowskich scenach


- Strzępka, Klata, Garbaczewski nie są już młodymi, niepokornymi twórcami. Są klasykami. Potrzebujemy teraz świeżej krwi, która zapełni powstałą po nich lukę. Trzeba nam w Krakowie nowych głosów i nowego artystycznego spojrzenia - przekonuje Dorota Segda. Stary Teatr przedstawił repertuar na nowy sezon artystyczny.

Źródło: www.e-teatr.pl

Rzeszów. Druga kontrola w "Masce"


Za dużo pieniędzy wydanych na nagrody dla pracowników, niejasne zasady "pożyczania" teatralnych funduszy - to kolejne zarzuty ratusza pod adresem Moniki Szeli, dyrektorki rzeszowskiego Teatru Maska. Ona je odpiera.

Źródło: www.e-teatr.pl

Gdynia. "Solid Gold" Jacka Bromskiego wycofany z Konkursu Głównego 44. FPFF

#zrodlo
- Rozumiem, że skoro nie wyraziłem zgody na przemontowanie filmu i jego propagandowe wykorzystanie przed wyborami, TVP SA wywarło nacisk na producenta filmu, aby wycofać "Solid Gold" ze wszystkich zaplanowanych pokazów festiwalowych - napisał we wtorkowym oświadczeniu prasowym reżyser Jacek Bromski.

Tagi: Filmy, Gdynia
Źródło: www.e-teatr.pl

Gdynia. Łukasz Maciejewski ponownie z Nagrodą PISF


17 września po raz dwunasty odbyła się gala wręczenia Nagród PISF - jedynych polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Uroczystość miała miejsce podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Tagi: Filmy, Kina, Gdynia
Źródło: www.e-teatr.pl

Szczecin. Sylwia Różycka porwała publiczność i jurorów The Voice of Poland

#zrodlo
Petarda, głos jak dzwon, mocne uderzenie - takie są komentarze po sobotnim występie w The Voice of Poland Sylwii Różyckiej, aktorki Teatru Polskiego w Szczecinie.

Źródło: www.e-teatr.pl

Warszawa. Stuhr i Szczygieł pozwali skarb państwa za smog

#zrodlo
Jerzy Stuhr: - Grałem "Wałęsę w Kolonos". Z powodu ataku kaszlu musiałem upokorzony zejść ze sceny. Mariusz Szczygieł: - Zimą czuję pieczenie w gardle, jakbym się napalił papierosów. Aktor i dziennikarz pozwali skarb państwa za smog w Polsce. Właśnie odbyła się pierwsza rozprawa.

Źródło: www.e-teatr.pl

Kraków. Pierwsza w Polsce uczelnia niepubliczna wykształci aktorów


Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego jako pierwsza niepubliczna uczelnia uruchamia studia aktorskie. Poziom ma być wyśrubowany, a wśród wykładowców m.in. aktorzy Starego Teatru i Teatru Nowego Proxima.

Źródło: www.e-teatr.pl

Warszawa. Opowieści z zamkniętego ośrodka dla kobiet


Trzynaście aktywistek, performerek, animatorek opowie na scenie Teatru Powszechnego historie kobiet zesłanych w stanie wojennym do luksusowego ośrodka w Gołdapi. Scenariusz napisały na podstawie rozmów z byłymi internowanymi.

Źródło: www.e-teatr.pl

Płock. Młodzi muzycy zagrają w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej

#zrodlo
To będzie historyczny koncert Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Płocku. Podczas Szalonych Dni Muzyki w Warszawie razem z nią wystąpią najlepsi wykonawcy muzyki poważnej w Polsce i nie tylko.

Źródło: www.e-teatr.pl

Gdańsk-Gdynia. Aktor Teatru Wybrzeże gwiazdą filmu "Proceder"


Piotr Witkowski z gdańskiego Teatru Wybrzeże brawurowo i z wyczuciem roli wcielił się w postać rapera Tomasza Chady w filmie Michała Węgrzyna "Proceder".

Źródło: www.e-teatr.pl

Zielona Góra. Szalona historia dony Diany z Madrytu

#zrodlo
W Teatrze Lubuskim "Zielony Gil", czyli szalona historia dony Diany z Madrytu. Ta zakochana kobieta zrobi naprawdę wiele, żeby zdobyć względy obiektu swoich westchnień.

Źródło: www.e-teatr.pl

Warszawa. Wawrzyniec Kostrzewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz


Reżyser i scenarzysta teatralny i telewizyjny Wawrzyniec Kostrzewski został w poniedziałek uhonorowany Nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Obraz. Gala wręczenia Nagród Mediów Publicznych przyznawanych przez TVP, Polskie Radio i PAP odbywa się w stołecznym Teatrze Polskim.

Źródło: www.e-teatr.pl

Warszawa. Jarosław Marek Rymkiewicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "słowo"


Poeta, eseista, prozaik, dramaturg, tłumacz i literaturoznawca Jarosław Marek Rymkiewicz został uhonorowany Nagrodą Mediów Publicznych w kategorii "słowo". Gala wręczenia Nagród Mediów Publicznych przyznawanych przez TVP, Polskie Radio i PAP odbywa się w Warszawie.

Źródło: www.e-teatr.pl

Polskie Radio. "Oni" Witkacego premierowo w Dwójce

#zrodlo
Program 2 Polskiego Radia przygotował niespodziankę dla miłośników radiowego teatru w najlepszym, mistrzowskim wydaniu - w najbliższą środę 18 września w "Wieczorze ze słuchowiskiem" wyemitowani zostaną premierowo "Oni" Stanisława Ignacego Witkiewicza w adaptacji i reżyserii Szymona Kuśmidera.

Źródło: www.e-teatr.pl

Łódź. Krakowski Salon Poezji w Nowym

#zrodlo
22 września o godz. 12.30 Teatr Nowy zaprasza na kolejną odsłonę Krakowskiego Salonu Poezji.

Tagi: Łódź
Źródło: www.e-teatr.pl

Częstochowa. Jubileusz Elżbiety Wojnowskiej u Mickiewicza


Teatr im. Mickiewicza zaprasza na wyjątkowy recital Elżbiety Wojnowskiej. Urodzona w Częstochowie pieśniarka uczci nim 45-lecie swojej pracy artystycznej. Wydarzenie zaplanowano na 20 września.

Źródło: www.e-teatr.pl

Łódź. Warsztaty "Laboratorium Kreatywnego Działania"


Teatr Chorea zaprasza do udziału w cyklu interdyscyplinarnych warsztatów mistrzowskich, organizowanych w ramach projektu "Laboratorium Kreatywnego Działania", finansowanego z budżetu Miasta Łodzi oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Tagi: Łódź
Źródło: www.e-teatr.pl

Gdynia. Rozpoczął się 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych


Pokaz "Obywatela Jonesa" Agnieszki Holland o dziennikarzu, który w latach 30. XX w. odkrył tajemnicę Wielkiego Głodu na Ukrainie, zainaugurował w poniedziałek 44. FPFF w Gdyni. - Odwaga co prawda jest droga, ale szalenie ważna. Odważni powinni być nie tylko dziennikarze, ale również filmowcy - mówiła reżyserka.

Źródło: www.e-teatr.pl

Warszawa. Andrzej Dobosz laureatem Nagrody Specjalnej Mediów Publicznych


- W świecie, w którym formy karleją, pojęcia się mieszają, a naturalny porządek rzeczy jest piętnowany jako przeżytek, oryginał to rzeczywisty skarb - tak przedstawił laureata Nagrody Specjalnej Mediów Publicznych Andrzeja Dobosza, dramaturg Wojciech Tomczyk.

Tagi: Warszawa
Źródło: www.e-teatr.pl

Warszawa. Wręczono Nagrody Mediów Publicznych


Jarosław Marek Rymkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski i Wawrzyniec Kostrzewski zostali uhonorowani Nagrodami Mediów Publicznych przyznawanymi przez TVP, Polskie Radio i PAP. Nagrody Specjalne podczas poniedziałkowej gali otrzymali Andrzej Dobosz i Krzysztof Talczewski.

Źródło: www.e-teatr.pl

Bytom. Projekt Tu Teatr Bytom - Rozbark dla młodzieży


Dzięki projektowi Tu Teatr Bytom - Rozbark Fundacji Inqubator Teatralny młodzi mieszkańcy Bytomia będą mogli wziąć udział w warsztatach fotograficznych i teatralnych, na których poznają historię dzielnicy Bytomia - Rozbark. Właśnie rozpoczął się nabór na darmowe warsztaty.

Tagi: Poznań, Tata
Źródło: www.e-teatr.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami