Wiadomości z tagiem ZUS  RSS
Ofiary przestępstw i świadkowie mają prawo do pomocy

30.06.2022 20:25

Na naszą pomoc mogą liczyć nie tylko ofiary przestępstw, ale i świadkowie - deklaruje stowarzyszenie „SOS dla Rodziny”. W siedzibie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie stowarzyszenie zorganizowało spotkanie, podczas którego przybliżyło swoją działalność. - Wśród spraw, którymi się zajmujemy, dominują przemoc w rodzinie oraz oszustwa......

Źródło: 24kurier.pl

Tajemniczy SMS nęka Polaków. Wyjaśniamy

30.06.2022 19:18


Tajemniczy SMS nęka Polaków. Wyjaśniamy
Ruszył nowy wariant kampanii phishingowej. Tym razem Polacy otrzymują SMS-y od komorników, którzy proponują spłatę długu. Klikając w link w wiadomości można stracić swoje oszczędności z konta bankowego.
Zalegasz z zapłatą na rzecz PGE, więc komornik wysyła Ci widomość SMS, w której proponuje spłatę długu. Jet tu tylko jeden problem, to nie żaden komornik jest autorem informacji, tylko oszust.
Tak wygląda nowy wariant kampanii phishingowej, w której wykorzystany jest wizerunek Polskiej Grupy Energetycznej, czyli jednego z producentów i dostawców energii elektrycznej w Polsce.
W fałszywej wiadomości, którą otrzymują Polacy, "Kancelaria Komornicza" informuje o wszczęciu egzekucji długu wobec PGE i proponuje polubowne rozwiązanie sprawy.
Pod pretekstem możliwości dobrowolnej spłaty, użytkownik, poprzez link umieszczony w wiadomości, przenoszony jest na stronę przypominającą panel płatności internetowych PayU. Następnie proszony jest on o zalogowanie do banku w celu dokonania przelewu. W rzeczywistości jednak przekazuje on swoje dane uwierzytelniające do konta bankowego oszustom.
Kancelaria Komornicza AW informuje o wszczeciu egzekucji Sygn. akt KM 2771/19, istnieje mozliwosc dobrowolnej splaty 4.72 PLN. http://bit.do/eFaktura-PGE.

– tak wygląda przykładowa wiadomość od oszustów

Co zrobić, gdy dałeś się oszukać?


W przypadku, gdy oszust uzyska dostęp do danych logowania konta bankowości internetowej, NASK zaleca podjęcie następujących kroków:
 • jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem,
 • zmienić hasło do bankowości internetowej,
 • jeżeli doszło do wyłudzenia środków finansowych, zgłosić ten fakt w najbliższym komisariacie policji.

 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Hama Basic – tani oczyszczacz powietrza dla alergików

30.06.2022 18:47


Hama Basic tani oczyszczacz powietrza dla alergików
Hama ma w swojej ofercie kolejny oczyszczacz powietrza. Basic to niedrogie urządzenie, które wiosną i latem może być wybawieniem dla alergików.
Powietrze w naszych domach nie zawsze jest tak czyste, jak byśmy tego chcieli. Są w nim wirusy, kurz, pyłki, roztocza, bakterie, dym tytoniowy oraz sierść zwierząt. Efektem tego w dłuższym okresie czasu mogą być alergie, astma i inne problemy zdrowotne. Wiosna czy początek lata przez bezustanne pylenie z kwitnących drzew czy kwiatów to też koszmar dla alergików. Z tym wszystkim ma sobie poradzić nowy oczyszczacz powietrza firmy Hama.
 
 
Hama Basic to urządzenie zostało zamknięte w szaro-metalicznej podłużnej obudowie, pokrytej połyskującym lakierem, która bez problemu powinna wtopić się w otoczenie pozostałego sprzętu RTV. Ma 20 cm głębokości, 33 cm szerokości i 60 cm wysokości, przy 5,8 kg masy. Ze względu na swój na rozmiar i specyfikację techniczną (nominalna moc 55 W) powinno sobie poradzić z oczyszczaniem powietrza według normy NRCC-54013-2011 w pomieszczeniu o wielkości do 52 m2, a zgodnie z normą ANSI/AHAM AC-1 2015 do 17 m2.
Nowy oczyszczacz ma poczwórny system filtracji, a ze swojego zadania wywiązuje się poprzez wielokrotne filtrowanie filtrem wstępnym, EPA E11 oraz filtrem z węglem aktywnym z dodatkową warstwą zimnego katalizatora. Filtr wstępny służy do usuwania z powietrza kurzu i sierści, filtr EPA stosuje się do usuwania wirusów, bakterii, drobnego pyłu i pyłków, a rolą filtra z węglem aktywnym z warstwą zimnego katalizatora jest pozbywanie się zapachów i gazów odlotowych, na przykład formaldehydu.
Hama Basic widok ogólny
Zwiększona moc urządzenia to wynik jonowego oczyszczania. Najdrobniejsze cząsteczki łączą się w duże grupy, które mogą być łatwiej filtrowane. Nie można zapomnieć o jego funkcji anionowej. Oczyszczacz generuje jony ujemne (aniony) i niewielkie ilości ozonu. Aniony wiążą się z dodatnio naładowanymi cząsteczkami brudu, pozbywając się ich.
Jak podaje producent, jego niedrogi oczyszczacz powinien się sprawdzić w przypadku alergików i osób narażonych na emisje gazów. Jest on w stanie usunąć z powietrza w pokoju 99,2% wszystkich wirusów, pyłków i innych alergenów, takich jak sierść zwierząt, kurz domowy i zanieczyszczenia o wielkości do 0,3 µm. Hama Basic może się pochwalić wydajnością oczyszczania na poziomie 250 m3/h w pomieszczeniach o powierzchni do 65 m2. Specjalny czujnik analizuje stan zanieczyszczenia powietrza w domu i automatycznie ustawia odpowiednią prędkość obrotową wentylatora do usuwania cząsteczek. Da się go też oczywiście regulować samodzielnie.
Użytkownik może liczyć na wygodną zdalną obsługę. Za pomocą aplikacji Hama Smart Home w jego zasięgu jest sterowanie oczyszczaczem powietrza smartfonem czy tabletem z każdego miejsca w swoich czterech kątach o każdej porze dnia lub nocy. Producent pomyślał również o obsłudze asystentów głosowych Amazon Alexa i Google Assistant. Do zestawu dostajemy też pilot zdalnego sterowania. Co więcej, kontroler tworzy bezpośrednie połączenie Wi-Fi z routerem, co zapewnia możliwość łączenia z innymi inteligentnymi urządzeniami, na przykład systemem sterowania ogrzewaniem.
Kolejnym atutem nowego oczyszczacza jest jego cicha praca. Głośność wynosi 50 dB w trybie standardowym i 40 dB w trybie snu. W tym drugim wyświetlacz zostanie wyłączony, aby żadne źródło światła nie zakłócało odpoczynku.
Sterować urządzeniem możemy też dotykowo na ekranie LED. Wyświetlacz pokazuje między innymi wybrany tryb działania, temperaturę w stopniach Celsjusza, aktualny stan czystości powietrza i potrzebę wymiany filtra, którego żywotność – w zależności od intensywności użytkowania  - wynosi od 6 do 12 miesięcy. Nie mogło tu też zabraknąć funkcji timera z możliwością zaprogramowania działania od 1 do 12 godzin.
Hama Basic wyświetlacz

Dostępność i cena


Oczyszczacz powietrza Hama Basic jest dostępny w działających w Polsce sieciach handlowych. Sugerowana cena detaliczna urządzenia wynosi 349 zł. Za około 84,90 zł można dokupić osobny filtr, który znajduje się również w komplecie razem z oczyszczaczem.
 
 

ZUS szykuje kolejne etapy cyfryzacji

30.06.2022 16:45

Następne etapy procesu cyfryzacji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych mają koncentrować się na PUE ZUS, aplikacjach mobilnych oraz minimalizacji udziału klienta w załatwianiu spraw. Jak zapowiedziała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, jednym z ważnych celów będzie też zwiększenie roli tzw. intuicyjnych wniosków oraz ich automatyzacja.

Tagi: ZUS
Źródło: www.podatki.biz

Tajemniczy numer zadzwonił. Nagle Polak stracił 52 tys. zł

30.06.2022 16:44


Tajemniczy numer zadzwonił. Nagle Polak stracił 52 tys. zł
Kryptowaluty wciąż przyciągają potencjalnych inwestorów, którzy chcą na tym zarobić. Łatwo jednak można dać się oszukać, o czym przekonał się 53-letni mieszkaniec powiatu strzeleckiego.
Kryptowaluty wciąż cieszą się sporą popularnością. Perspektywa szybkiego zysku przyciąga coraz więcej ludzi, którzy inwestują w te wirtualne waluty na służących do tego platformach internetowych.
Jak każda inwestycja na giełdzie, niesie to ze sobą spore ryzyko, bowiem cena kryptowalut może równie szybko pójść w górę, jak i w dół. Jest też inne zagrożenie, czyli oszuści. Wykorzystują oni naiwność początkujących inwestorów dla osiągnięcia własnych korzyści, o czym na własnej skórze przekonał się mieszkaniec powiatu strzeleckiego.
 
 
Jak informuje portal policja.pl, 53-letni mężczyzna chciał zainwestować w kryptowaluty na popularnej platformie internetowej.
Skontaktowali się z nim rzekomi pracownicy tej platformy, którzy doradzali mu, jak zainwestować wirtualne pieniądze. Osoba podająca się za przedstawiciela giełdy zaproponowała 53-latkowi zainstalowanie na swoim komputerze aplikacji, która pozwoli zweryfikować dane osobowe.
To miał być niezbędny krok do założenia konta bankowego, na którym bezpiecznie będzie można gromadzić kryptowaluty.
Mieszkaniec powiatu strzeleckiego postępował zgodnie z instrukcjami. Jednak po instalacji wskazanego oprogramowania, mężczyzna nagle stracił możliwość inwestowania i wypłaty pieniędzy. Okazało się, że padł ofiarą oszustów, tracąc niemal 52 tysiące złotych.

Inwestuj z głową, by nie dać się oszukać


Strzeleccy policjanci przypominają o czym warto pamiętać, aby nie dać się oszukać podczas transakcji przez Internet:
 • rozpoczynając inwestowanie na giełdzie poznaj rynek, zbierz informacje o platformach, na których zamierzasz inwestować pieniądze, zwróć też uwagę na konsekwencje, jakie może przynieść planowana inwestycja,
 • zawsze sprawdzaj podmiot, który reprezentuje rozmówca - zweryfikuj opinie o nim w Internecie, wpisując w wyszukiwarce nazwę podmiotu z różnymi hasłami pomocniczymi ("oszustwa", "wiarygodność", "opinie" itp.),
 • nie instaluj oprogramowania, które zalecają Ci rozmówcy/analitycy rynku,
 • nigdy nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili, zastanów się i nie ulegaj presji,
 • nie daj skusić się pozornie atrakcyjnymi ofertami ani wysokimi zarobkami,
 • nigdy nie klikaj w nieznane linki,
 • nie instaluj nieznanych aplikacji w telefonie ani innych urządzeniach, na których obsługujesz swoją bankowość internetową,
 • nie udostępniaj danych, zwłaszcza informacji dotyczących płatności kartą bankomatową, nie podawaj haseł, PIN-ów, ani kodów dostępu,
 • jeśli nie jesteś czegoś pewny lub coś wzbudza Twoje wątpliwości, zrezygnuj z wykonania transakcji.

 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Zdalna rozmowa o pracę: skąd pewność, że kandydat istnieje?

30.06.2022 12:52

Popularność pracy zdalnej i powiązanych z nią zdalnych rozmów kwalifikacyjnych, to nowy obszar eksploatowany przez oszustów. FBI ostrzega, że w ostatnim czasie coraz częściej można trafić na rozmowę z "kandydatem", który tak naprawdę nie istnieje - a jest to możliwe dzięki technologii deepfake.

Źródło: www.dobreprogramy.pl

Oszustwo na kryptowaluty. Mieszkaniec powiatu strzeleckiego stracił 52 tys. zł

30.06.2022 12:31


Miał być dobry zysk, skończyło się na sporej stracie. Ponad 50 tys. złotych w ciągu kilku minut stracił mieszkaniec powiatu strzeleckiego. Chciał zarobić przez internet na kryptowalutach, padł ofiarą oszustów.Gdy zalogował się na platformę internetową, skontaktowali się z nim mężczyźni podający się za pracowników serwisu. Pod ich dyktando 53-latek zainstalował na swoim komputerze oprogramowanie, które miało zweryfikować jego dane osobowe niezbędne do założenia konta bankowego. Po instalacji aplikacji nie miał już jednak możliwości na wykonywanie żadnych transakcji. Policjanci przypominają, że zdrowy rozsądek również przy inwestycjach przez internet to podstawa. Nie wolno instalować dodatkowego oprogramowania, warto zbadać wcześniej rynek platform handlowych, a przede wszystkim nie podejmować pochopnych decyzji inwestycyjnych.

Źródło: radio.opole.pl

"Rz": Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS

30.06.2022 8:56


Od początku tego roku prawie o 11 proc. wzrosła liczba płatników z zaległościami w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. I wzrósł ich dług - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".

Źródło: www.rmf24.pl

Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS

30.06.2022 7:58


Od początku tego roku prawie o 11 proc. wzrosła liczba płatników z zaległościami w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. I wzrósł ich dług - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".

Źródło: www.bankier.pl

Atak na pieniądze Polaków. Zagrożeni użytkownicy Disney+

29.06.2022 23:04

Pieniądze zagrożone. Złodzieje mają nową sztuczkę
Nieistotne w jakim banku masz konto, musisz uważać. Jak alarmuje CSIRT KNF, trwa kampania phishingowa wycelowana w osoby zainteresowane Disney+. 
Kiedy jakaś usługa w sieci zaczyna zyskiwać popularność, to naturalną koleją rzeczy jest, że prędzej czy później zainteresuje ona oszustów. Nie inaczej dzieje się w przypadku Disney+, który pojawił się w Polsce dokładnie 14 czerwca. Mijają raptem dwa tygodnie, a naciągacze zdążyli już wyjść na żer.
W sieci pojawiły się fałszywe strony Disney+, alarmuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego, CSIRT KNF. Klasycznie dla tego typu sztuczek, napastnicy, korzystając z zakamuflowanych formularzy, usiłują wyłudzić wrażliwe dane finansowe. W szczególności poświadczenia serwisu transakcyjnego i numery kart płatniczych i kredytowych wraz z kodami CVC/CVV. 

Oszustwo na Disney+. Różne sztuczki, jeden cel


Wykorzystywana sztuczka socjotechniczna może być za każdym razem nieco inna. Raz są to na przykład wysyłane na oślep maile o rzekomej blokadzie konta, innym razem – nieistniejące promocje. Tak czy inaczej, cel jest jeden: kradzież pieniędzy. Stąd też bezwzględnie należy zachować czujność.  

Źródło: www.telepolis.pl

reklama
Kontakt z nami