Wiadomości z tagiem Sztuczna inteligencja  RSS
Naukowcy bliżej świętego Graala sejsmologii? Zaskakujące doniesienia z Chin

10.10.2023 6:44


Sztuczna inteligencja przewiduje trzęsienia ziemi - poinformowano w amerykańskim czasopiśmie "Bulletin of the Seismological Society of America". Okazało się, że w ciągu siedmiu algorytm AI przewidział 70 proc. okolicznych trzęsień ziemi na tydzień przed ich wystąpieniem.

Źródło: www.rmf24.pl

Za kiepski stan Golluma przeprosiła sztuczna inteligencja? Wydawca miał skorzystać z pomocy ChatGPT

09.10.2023 11:39

Pojawiły się nowe, zaskakujące informacje na temat The Lord of the Rings: Gollum.Oceny i opinie graczy nie pozostawiają złudzeń - to jedna z najgorszych produkcji tego roku. Stan tej produkcji na premierę był tak zły, że zdecydowano się wystosować oświadczenie, w którym przeproszono za problemy i wyrażono chęć ich naprawienia. Teraz jednak pojawiły się doniesienia, że przeprosiny zostały napisane...

Źródło: naekranie.pl

XXVI Kongres Brokerów pod hasłem "Sztuczna inteligencja a my" [Rynek]

09.10.2023 8:55

W dniach 5 i 6 października 2023 r. w Toruniu odbyło się spotkanie z partnerami i współorganizatorami XXVI Kongresu Brokerów. XXVI Kongres (...)

Źródło: DziennikUbezpieczeniowy.pl

Sztuczna inteligencja w łódzkim magistracie

06.10.2023 16:17


Chatbot do obsługi mieszkańców w zakresie podatków działa w Urzędzie Miasta Łodzi. Magistrat zdecydował się pilotażowo przetestować sztuczną inteligencję.

Źródło: www.rmf24.pl

Dokumenty Google: Sztuczna inteligencja zacznie za Ciebie

06.10.2023 15:11

Dokumenty Google
Patrzenie na pustą stronę przeraża nawet doświadczonych pisarzy. Dlatego pierwsza strona dokumentu otwartego w Google Docs nie będzie już nigdy pusta.


Dokumenty Google dostały nowe narzędzia, dzięki którym miliony użytkowników przestaną bać się pustej strony. Pierwsze lody pomogą przełamać odpowiednio formatowane szablony dla fragmentów tekstu. Tym sposobem sztuczna inteligencja położy podwaliny pod ważny e-mail, pismo, wypracowanie, opowiadanie, artykuł naukowy i wiele innych dokumentów. Im szybciej pokonasz „pustą stronę”, tym szybciej przystąpisz do kreatywnej pracy.

Łatwiejszy początek w Dokumentach Google


 
Przyciski na pierwszej stronie nowego dokumentu w Google Docs dadzą łatwy dostęp do szablonów, które będzie można łatwo konfigurować dla własnych potrzeb. Ważny jest tu przycisk z „małpką”, który pozwoli przejść do bardziej rozbudowanej listy wstępnie sformatowanych bloków tekstu. Znajdzie się tu oczywiście także blok kodu źródłowego, który będzie można później uzupełnić, a także interaktywne elementy, jak spotkanie z kalendarza.
Poniższy przykład pokazuje, jak można szybko wstawić typowy, interaktytny nagłówek wiadomości e-mail.
dokumenty Google
Ta funkcja na pierwszy rzut oka nie wygląda, jak kolejne zastosowanie sztucznej inteligencji, ale jest częścią wirtualnego asystenta w Google Workspaces. Możesz znać ten projekt jako Duet AI. To z jego pomocą podczas przeglądania ubrać w Google Shopping można obejrzeć, jak mogłyby wyglądać na osobach o różnej figurze, a w Google Sheets można błyskawicznie przygotować tabele dla konkretnych zastosowań. Niedawno Google rozpoczął wdrażanie do Dokumentów Google także ankiet, pozwalających współpracownikom demokratycznie wprowadzać zmiany w treści.
Nie mamy niestety informacji o tym, ile czasu uczniowie i pracownicy marnują na bezproduktywne patrzenie na pustą stronę. Domyślam się jednak, że całkiem sporo i nowe narzędzia w Google Workspace pozwolą nam ten czas odzyskać. Nowości w Google Docs są wprowadzane od 3 października. W najbliższych tygodniach otrzymają je zarówno użytkownicy kont firmowych, jak i osobistych. 

Źródło: www.telepolis.pl

Asystent Google zmądrzeje. Dostanie przeszczep z mózgu Barda

06.10.2023 12:11

Asystent Google będzie używał Barda
 
Google zapowiedział, że jego Asystent zmieni się nie do poznania. Wszystko dzięki Bardowi.
Google zapowiedział, że Asystent Google zostanie ulepszony z użyciem generatywnej sztucznej inteligencji Google Bard. Aplikacja Asystenta będzie dzięki temu bardziej użyteczna, a korzystanie z niej z komendami głosowymi przestanie przypominać gadanie do ściany.
 

Asystent Google ze sztuczną inteligencją Bard


Google zapewnia, że będziemy mogli wykorzystać tekst pisany, mowę oraz grafiki do komunikacji ze sztuczną inteligencją. W zamian dostaniemy nie tylko spersonalizowane funkcje Asystenta i naturalną komunikację, zapewnianą przez Barda. Sztuczna inteligencja pozwoli nam mówić we własnym tempie, poradzi sobie z potknięciami, zająknięciami i wykorzysta ulepszony system usuwania szumu tła.
Najwięcej korzyści przyniesie nam z pewnością możliwość Barda, by wyciągać wnioski z dostępnych informacji i to one będą podstawą wykonywanych przez SI zadań. Będzie można na przykład poprosić Asystenta Google, by przygotował opis zdjęcia na media społecznościowe i je opublikował, a samemu zająć się ważniejszymi sprawami.
Trzeba będzie tylko uważać na fałszywe informacje. Bard nie lubi przyznawać się do błędu i jeśli nie umie znaleźć szczegółowych informacji, zmyśla i plecie bzdury.
Na razie Google mówi o Asystencie z Bardem jako o eksperymencie na wczesnym stadium rozwoju, jest to jednak logiczny kierunek rozwoju oprogramowania. Docelowo mamy otrzymać mądrzejszego Asystenta na Androida i iOS za kilka miesięcy. Nie wiemy jeszcze, jak potoczą się losy głośników Nest i innych urządzeń.

Źródło: www.telepolis.pl

Play wspiera wyjątkową szkołę programowania: Kampus 42 Warsaw

06.10.2023 11:07

Nauka programowania 42 Warsaw
Szkoła bez nauczycieli, podręczników i ocen, za to ucząca pracy w zespole programistów — taka właśnie jest 42. Do tego jest międzynarodowa i całkowicie bezpłatna.
W Warszawie otwarty został kampus bezpłatnej akademii programowania 42. Tym samym międzynarodowa inicjatywa kształcąca programistów wkroczyła do Polski.  
To już 49. kampus i 24. kraj, w którym obecna jest sieć 42. Akademia 42 wykształciła już ponad 18 tysięcy specjalistów, nie wydając przy tym ani jednego podręcznika, nie zatrudniając ani jednego wykładowcy. Jak dotąd wszyscy absolwenci znaleźli dobrze płatną pracę.

Kampus 42 Warsaw
Warszawskim kampusem pokieruje fundacja Wolność Wyboru, założona przez grupę Play. W tym kontekście nie powinno dziwić również miejsce działania 42. Inicjatywa będzie działać przy al. Solidarności 171b, gdzie wcześniej mieściły się biura UPC. Przestrzeń została zaprojektowana od nowa, tym razem z myślą o wymianie wiedzy. Na powierzchni 2031 m2 czeka 150 stanowisk komputerowycha dla studentek i studentów. Nie zabrakło przestrzeni sprzyjających rozwijaniu umiejętności miękkich. Kampus jest do dyspozycji studentów przez całą dobę.

Kampus 42 Warsaw

Jak zacząć naukę w 42 Warszawa?


Fundacja Wolność Wyboru zakłada, że co rok naukę zacznie tu 150 osób. Edukacja jest bezpłatna, ale trzeba przejść wstępną selekcję. Polega ona na badaniu predyspozycji, a następnie udziale w dwóch bootcampach, ekspresowo uczących programowania.
Jako że uczestnicy muszą pracować samodzielnie, nie jest to miejsce dla każdego. Do programu mogą przystąpić wszystkie osoby pełnoletnie, bez względu na wcześniejsze wykształcenie i doświadczenie. Matura nie jest obowiązkowa, trzeba za to znać język angielski, który jest tu językiem wykładowym.

Kampus 42 Warsaw
Taki model działania jest możliwy globalnie dzięki partnerstwom z firmami reprezentującymi różnorodne branże. W Polsce rozpoczyna się dzięki współpracy z Fundacją Wolność Wyboru założoną przez Play, ale otwartą na kolejne partnerstwa. Przy tym nikt z uczących się nie będzie zmuszony, by odbywać praktyki lub pracować w Play. Ścieżka edukacji jest całkowicie otwarta, taka pozostanie też ścieżka kariery.
Nauka programowania w kampusie 42 Warsaw oparta jest na zasadzie „peer-to-peer learning”, a więc współpracy projektowej osób uczących się. Choć można pracować zdalnie na kodzie w repozytorium, akademia kładzie nacisk na spotkania twarzą w twarz.

Kampus 42 Warsaw
Pierwszy etap kursu obejmuje podstawy języka programowania C i inne koncepcje programowania. Ta część kończy się obowiązkowym stażem i trwa do dwóch lat. W czasie drugiego etapu osoby uczące się realizują zaawansowane projekty z wielu dziedzin informatyki, na przykład bezpieczeństwo aplikacji internetowych, inżynieria wsteczna, programowanie grafiki 3D, sztuczna inteligencja, a także biorą udział w kolejnym stażu.

Kampus 42 Warsaw
Warto tu dodać, że kampusy tworzą specjalizacje lokalne i studenci mają możliwość transferu, by kontynuować naukę w innym kraju. 42 Warsaw organizuje także wsparcie mentorskie, dodatkowe warsztaty, hackathony, spotkania z ekspertami.
Po ukończeniu drugiego etapu nauki absolwenci otrzymają certyfikat wydawany przez francuskie Ministerstwo Pracy, który jest honorowany w europejskim systemie edukacji ECTS. To oznacza, że jest on uznawany przez uczelnie wyższe oraz pracodawców na terenie całej Europy. Jego pozyskanie umożliwia zatrudnienie na stanowiskach seniorskich.

Otwarcie kampusu 42 Warsaw


Grupa Play podaje, że wartość inwestycji to 7 milionów złotych. Wartość programu edukacyjnego zaś szacuje na około 50 tysięcy złotych na osobę. Jeśli interesuje Cię nauka programowania w tej wyjątkowej szkole, 7 i 8 października możesz skorzystać z Dni Otwartych.

Źródło: www.telepolis.pl

Reklamy w Windowsie. AI w służbie sprzedaży i marketingu

05.10.2023 12:48

Sztuczna inteligencja ma usprawniać codzienne korzystanie z komputera. Nie trzeba było jednak długo czekać, by "rewolucja" z AI w roli głównej znalazła zastosowanie w marketingu i sprzedaży. Przekonują się o tym użytkownicy systemu Windows 11.

Źródło: www.dobreprogramy.pl

Sztuczna inteligencja zostanie w przyszłości opodatkowana?

04.10.2023 16:37

Światowa gospodarka jest w trakcie rewolucji technologicznej, a z czasem mogą pojawić się m.in. postulaty opodatkowania sztucznej inteligencji - wynika z nowego raportu przygotowanego przez ekonomistów Banku Pekao S.A. Jak oceniają analitycy, potrzeba opodatkowania będzie w tym przypadku tym większa, im bardziej rosnąć będzie znaczenie sztucznej inteligencji w gospodarce.

Źródło: www.podatki.biz

T-Mobile rusza z programem „Pewni w sieci”. Pomaga mu rząd i NASK

04.10.2023 15:04


T-Mobile rusza z programem „Pewni w sieci”. Pomaga mu rząd i NASK
Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. Z tej okazji T-Mobile, wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Państwowym Instytutem Badawczym NASK, przypomni Polakom o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo cyfrowe. Magentowi dokonają tego w ramach drugiej edycji ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Pewni w sieci.
Żyjemy w czasach, gdy nowoczesne technologie mają coraz większe znaczenie, pomagając nam w wielu codziennych kwestiach. Za korzyściami idą również zagrożenia, o których często piszemy na łamach TELEPOLIS.PL. Działania obejmujące cyberbezpieczeństwo użytkowników sieci są procesem, który wymaga zaangażowania – zarówno instytucji, jak i samych odbiorców. Temat ten jest teraz wyjątkowo istotny, bowiem w 2022 roku odnotowano o 178% więcej incydentów bezpieczeństwa niż rok wcześniej. Z tego powodu T-Mobile Polska, Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK wspólnie rozpoczęły drugą edycję kampanii edukacyjnej „Pewni w sieci”.
 
 
W zmieniającym się świecie ważne jest, aby móc być w kontakcie z bliskimi, gdziekolwiek tego potrzebujemy. W T-Mobile wierzymy, że możemy połączyć wszystkich i uczynić życie prostszym i jeszcze lepszym. Jednakże zdajemy sobie też sprawę, że nowe technologie mogą stwarzać też pewne wyzwania, których powinniśmy być świadomi. Dlatego w ramach kolejnej edycji kampanii edukacyjnej „Pewni w sieci” chcemy pokazywać Polkom i Polakom, jak rozsądnie korzystać z dobrodziejstw Internetu i jak pewnie poruszać się w cyfrowej rzeczywistości.

– powiedziała Małgorzata Rybak-Dowżyk, dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej i CR w T-Mobile Polska
T-Mobile Pewni w sieci baner

„Pewni w sieci” – tematy


W drugiej edycji projektu omawiane będą tematy, które powinny być bliskie wielu użytkownikom nowych technologii oraz Internetu. Są to:
  • Bezpieczna e-administracja. Usługa mObywatel jako przykład bezpiecznego i innowacyjnego podejścia do polskiej e-administracji. Czy w Polsce cyfryzacja usług publicznych jest już na odpowiednim poziomie? Czy Polacy chętnie korzystają z takich rozwiązań jak aplikacja mObywatel? I czy nasze dane są tam na pewno bezpieczne? Na te pytania odpowie Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji. Premiera odcinka już dziś, 4 października 2023 roku.
  • Prywatność dzieci w sieci. Jak dbać o ochronę danych najmłodszych na podstawie zjawiska „sharentingu”? Ten temat przybliży nam Anna Borkowska, ekspert ds. edukacji cyfrowej w Państwowym Instytucie Badawczym NASK. Premiera odcinka – 11 października 2023 roku.
  • Sztuczna inteligencja. Jakie możliwości daje nam ta technologia i czy powinniśmy się jej obawiać? Na te pytania odpowiedzi poszuka Aleksandra Przegalińska, futurolog i ekspert AI. Premiera odcinka – 18 października 2023 roku,
  • Cyfrowa higiena. Jak dbać o nasz „digital wellbeing”? Jak w rozsądny sposób korzystać z Internetu, aby zachować odpowiednią równowagę? Czy powinniśmy robić sobie cyfrowy detoks? Czym jest FOMO, doomscrolling czy nomophobia? Odpowiedzi na te pytania udzieli Joanna Flis, psycholog, psychoterapeutka systemowa, która specjalizuje się w temacie uzależnień. Premiera odcinka – 25 października 2023 roku,
  • Niebezpieczne treści dla dzieci. Jak możemy chronić dzieci przed pornografią oraz innym niebezpiecznymi materiałami w Internecie? Czym jest seksting? Jakie konsekwencje ze sobą niosą tego typu zachowania wśród młodych użytkowników sieci? I jak rodzice mogą zabezpieczyć dzieci przed zbyt wczesnym dostępem do tego typu treści? Na te pytania odpowie Małgorzata Iwanek, psycholog, seksuolog i psychoterapeutka. Premiera odcinka – 31 października 2023 roku,
  • Bezpieczny smartfon. W jaki sposób działają oszuści, którzy próbują wyłudzić od nas poufne informacje? Ekspertem w tym odcinku będzie Paweł Dobrzański, dyrektor bezpieczeństwa w T-Mobile Polska, który wyjaśni, jakimi technikami posługują się cyberprzestępcy i jak możemy się przed tymi zagrożeniami ochronić. Premiera odcinka – 8 listopada 2023 roku.

Kolejne odcinki będą odsłaniane raz w tygodniu, na stronie projektu , jak również na oficjalnym kanale . W pierwszym odcinku, którego premiera jest już dziś wraz ze startem projektu, widzowie będą mogli dowiedzieć się, do czego służy aplikacja mObywatel i jakie korzyści daje obywatelom e-administracja. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński opowie też tym, jak zabezpieczone są tam nasze dane.
Poza nowymi odcinkami cyberkursu w formie wideo, które będzie można obejrzeć na stronie www.pewniwsieci.pl oraz na kanale YouTube T-Mobile Polska, będą one także dostępne w formie audiopodcastów na popularnych platformach, takich jak Spotify, Apple Podcast czy Google Podcast. Oprócz kursu, na stronie internetowej znajdą się też artykuły eksperckie.
Druga edycja projektu „Pewni w sieci” potrwa do 8 listopada 2023 roku.
 
 

reklama
321sprzedane
Kontakt z nami