Wiadomości z tagiem Rakiety  RSS
USA: NYT: Rosja może przygotowywać się do testów pocisku manewrującego o napędzie atomowym

02.10.2023 21:34

Zdjęcia satelitarne i dane lotnicze sugerują, że Rosja może przygotowywać się do testów eksperymentalnego pocisku manewrującego o napędzie atomowym lub też mogła niedawno go testować – pisze w poniedziałek "New York Times". Teoretyczny zasięg takiej rakiety może wynosić tysiące kilometrów.

Tagi: Rosja, Rakiety
Źródło: www.wnp.pl

Rosja szykuje test potężnej rakiety. Pocisk ma zasięg ponad 22 tys. km

02.10.2023 20:46


W najbliższych dniach – a być może już we wtorek 3 października – Rosja może przeprowadzić test pocisku manewrującego dalekiego zasięgu o napędzie atomowym. Poprzednie próby były nieudane, ale gdyby konstruktorom udało się pomyślnie wprowadzić broń do arsenału jądrowego, Moskwa uzyskałaby nowoczesne międzykontynentalne rakiety balistyczne o ogromnym zasięgu – zwraca uwagę portal The Hill.

Źródło: www.rmf24.pl

Japonia i Indie nie zdejmują nogi z gazu. Chcą wspólnie podbić Księżyc

02.10.2023 17:50


Zachęcone dotychczasowymi sukcesami agencje kosmiczne postanowiły współpracować w celu eksploracji Księżyca. Japonia i Indie planują wspólną misję już na 2025 rok.
Coraz więcej państw kieruje swój wzrok w stronę przestrzeni kosmicznej. W ostatnim czasie Indie z sukcesem wysłały na Księżyc swój lądownik Vikram w ramach misji Chandrayaan-3. Był to wielki sukces ISRO, dzięki któremu Indie stały się czwartym krajem na świecie, który wysłał swoje roboty na powierzchnię Srebrnego Globu. Sama agencja ani myśli teraz hamować. 

JAXA i ISRO wezmą udział we wspólnej misji księżycowej


Agencje kosmiczne Japonii i Indii porozumiały się ze sobą jeszcze w 2019 roku, więc na długo przed wielkim sukcesem misji Chandrayaan-3. Według JAXA misja ma wystartować nie wcześniej niż w 2025 roku na nowej japońskiej rakiecie H3. Agencja znajduje się obecnie w podstawowej fazie projektowania łazika, a zespoły przeprowadzają testy w piasku mającym symulować księżycowy regolit – drobny pył pokrywający powierzchnię Księżyca. Testy sprawdzą, czy pojazd może realizować swoje kluczowe cele naukowe na Księżycu.
Celem LUPEX, bo tak nazywa się wspólna misja, jest badanie Księżyca w poszukiwaniu wody. Agencjom zależy zarówno na sprawdzeniu ilości, jak i jakości cieczy, którą mają nadzieję odnaleźć w okolicach południowego bieguna Srebrnego Globu. Łazik, który w tym celu zostanie wysłany na powierzchnię Księżyca, będzie w pełni autonomiczny i będzie w stanie wwiercić się w podłoże w celu pobrania próbek. Te zostaną przeanalizowane przez instrumenty wewnątrz łazika.

 

Źródło: www.telepolis.pl

Tureckie drony będą produkowane na Ukrainie. Inwestycja na 100 mln dolarów [RELACJA]

30.09.2023 21:42


Szefowa komisji obrony Bundestagu wezwała rząd Niemiec do przekazania Ukrainie rakiet Taurus. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego kraj może zaproponować specjalne warunki firmom z branży zbrojeniowej, które będą gotowe rozwijać produkcję ze stroną ukraińską. W trakcie nocnych ataków na Ukrainę obrona powietrzna tego kraju zniszczyła 30 rosyjskich dronów uderzeniowych typu Shahed - poinformowały rano Siły Obrony Południa ukraińskiej armii. System obserwacji radarowej wskazał w nocy na możliwą nieuprawnioną penetrację...

Źródło: www.rmf24.pl

Maszerowali, przypominając ważną rolę profilaktyki

30.09.2023 19:59

Ulicami Gryfina przeszedł dziś (sobota 30 września) tradycyjny Marsz Życia pod znakiem Różowej (po raz piętnasty) i Niebieskiej Wstążki (po raz jedenasty), organizowany przez miejscowe Stowarzyszenie Amazonek „Ewa”. Wydarzenie ma na celu propagowanie akcji informacyjnej dotyczącej badań profilaktycznych związanych z chorobami nowotworowymi – rakiem......

Źródło: 24kurier.pl

Paliwo rakietowe z krowich odchodów? Japończycy chcą pokazać, że to możliwe

29.09.2023 14:01

Japońska firma Air Water chce wytwarzać paliwo rakietowe z... krowich odchodów. Jeśli się uda, powstałoby bardziej ekologiczne paliwo, niż używane obecnie, rolnicy zyskaliby dodatkowe źródło dochodu i nie musieliby się martwić pozbywaniem się odchodów. Produkowane przez Japończyków biopaliwo ma zostać przetestowane w ciągu najbliższych miesięcy. Będzie nim napędzana rakieta startupu Interstellar Technologies.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Mołdawia: Przeprowadzono kontrolowaną detonację pocisku znalezionego w jeziorze niedaleko granicy z Ukrainą

28.09.2023 20:32

Mołdawscy pirotechnicy przeprowadzili w czwartek kontrolowaną detonację fragmentów pocisku, który został znaleziony dzień wcześniej w jeziorze niedaleko od granicy z Ukrainą. Władze potwierdziły, że była to rakieta, lecz eksperci dopiero mają ustalić, jakiego typu.

Źródło: www.wnp.pl

Eksplozja w Przewodowie. Ziobro: To była ukraińska rakieta

28.09.2023 17:31


"Opinia biegłych kategorycznie wskazuje, iż ta rakieta była rakietą ukraińską - produkcji jeszcze sowieckiej, rosyjskiej" – poinformował w Lublinie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W ten sposób odniósł się do śledztwa w sprawie eksplozji rakiety w Przewodowie, w której zginęły dwie osoby.

Źródło: www.rmf24.pl

Eksplozja w Przewodowie. Ziobro: To była ukraińska rakieta

28.09.2023 17:31


"Opinia biegłych kategorycznie wskazuje, iż ta rakieta była rakietą ukraińską - produkcji jeszcze sowieckiej, rosyjskiej" – poinformował w Lublinie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W ten sposób odniósł się do śledztwa w sprawie eksplozji rakiety w Przewodowie, w której zginęły dwie osoby.

Źródło: www.rmf24.pl

reklama
Kontakt z nami