Wiadomości z tagiem Podatek VAT  RSS
Podatki 2022: Zerowy VAT na żywność nie zatrzyma wzrostu cen?

17.01.2022 15:33

W I kwartale br. ceny żywności będą rosły jeszcze szybciej, a tymczasowe zniesienie podatku VAT raczej nie będzie skutkować zahamowaniem inflacji - przewiduje Polska Federacja Producentów Żywności (PFPŻ). Branża wskazuje, że przyczyną wzrostu cen żywności są bardzo szybko rosnące koszty jej wytwarzania, w tym energii i części surowców, a także wyższe koszty pracy.

Źródło: www.podatki.biz

„Bild” pyta, dlaczego w Polsce ceny wkrótce spadną

14.01.2022 13:15


Inflacja rośnie nie tylko w Niemczech i w strefie euro, także w Polsce obywatele odczuwają jej skutki. „Polska teraz mocno temu przeciwdziała” obniżając VAT – pisze dziennik „Bild” w tekście zatytułowanym „Dlaczego w Polsce ceny wkrótce spadną”. Polski rząd całkowicie zawiesza od lutego podatek VAT na żywność. „Stawka podatku od benzyny i oleju napędowego spadnie […]

Źródło: wiadomosci.com

Po wygaśnięciu tarczy inflacja może przekroczyć poziom 10 proc.

13.01.2022 15:21

Po wygaśnięciu tarczy antyinflacyjnej 2.0 i przywróceniu dotychczasowych stawek VAT na wybrane produkty poziom inflacji może przekroczyć 10 proc. w skali roku - przewidują eksperci Konfederacji Lewiatan. Organizacja zwraca uwagę na to, że obniżka podatku VAT na produkty żywnościowe będzie wymagać od przedsiębiorców szybkich zmian, w tym modyfikacji systemów sprzedażowych i przeprogramowania kas fiskalnych.

Źródło: www.podatki.biz

Opłaty przekształceniowe z VAT - interpretacja ogólna MF

11.01.2022 10:02

Opłaty, jako wynagrodzenie z tytułu dokonanej czynności przekształcenia użytkowania wieczystego gruntu we własność, podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych ustanowionych w ustawie o podatku od towarów i usług. Otrzymane przez dotychczasowego właściciela gruntu opłaty zawierają już w sobie podatek VAT (są tzw. kwotami brutto). Natomiast obowiązek podatkowy powinien powstać w momencie otrzymania całości lub części opłaty przekształceniowej (w odniesieniu do otrzymanej kwoty).

Źródło: www.podatki.biz

Podatki 2022: Ruszył elektroniczny system TAX FREE

04.01.2022 15:36

Od nowego roku osoby sprzedające w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym muszą wystawiać dokumenty TAX FREE w elektronicznej formie. Dotychczas funkcjonujący papierowy obieg dokumentów zastąpiono nowym systemem elektronicznym. Ministerstwo Finansów przekonuje, że po zmianach czas obsługi będzie krótszy, a rozliczenia transakcji staną się łatwiejsze.

Źródło: www.podatki.biz

VAT od sprzedaży lokalu z wyposażeniem

04.01.2022 10:02

Wszelkie elementy wyposażenia, które zostały połączone z budynkiem w sposób trwały, będąc jego częściami składowymi stanowią nierozerwalną część tego budynku. Takiego związku nie wykazują jednak te rzeczy, które nie są z budynkiem połączone w sposób trwały. Zatem dostawa mebli kuchennych, sprzętu AGD i drobnego wyposażenia będzie podlegała opodatkowaniu odrębnie od dostawy lokali i nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT.

Źródło: www.podatki.biz

[11.01.2022] Szkolenie on-line: Zmiany w podatkach VAT i CIT z uwzględnieniem pakietu "Polski Ład" oraz e-Faktur

27.12.2021 16:19

Zapraszamy na szkolenie, w trakcie którego poznacie Państwo zmiany w podatkach VAT i CIT planowane na 2022 r. oraz ich konsekwencje praktyczne. Celem szkolenia jest zaprezentowanie uchwalonych i planowanych zmian, w sposób umożliwiający Uczestnikom podjęcie odpowiednich działań przygotowawczych w swoich organizacjach. Po zakończeniu wykładu odbędzie się sesja pytań i odpowiedzi - bez ograniczeń czasowych.

Źródło: www.podatki.biz

Kupowali fałszywe faktury, aby zaniżyć podatki. Teraz odpowiedzą za swoje czyny przed sądem

23.12.2021 10:30


Kupowali w internecie fikcyjne faktury VAT czym narazili Skarb Państwa na stratę w wysokości 800 tysięcy złotych. Mowa o dwóch osobach zatrzymanych przez funkcjonariuszy opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Przestępczy proceder trwał od stycznia 2018 roku do lipca 2020 roku.- Do zatrzymania doszło pod koniec listopada. Miało ono miejsce na terenie województwa mazowieckiego i wielkopolskiego - mówi Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzecznik prasowy opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej. - Zatrzymani posłużyli się fikcyjnymi fakturami o wartości blisko 2 milionów złotych. Straty Skarbu Państwa w podatku VAT i PIT wyniosły 800 tysięcy złotych. W trakcie śledztwa zabezpieczono dokumentację księgową, gotówkę w kwocie 22 tysięcy złotych, laptopy i telefony oraz pliki poczty elektronicznej. Zastosowano zabezpieczenia majątkowe na nieruchomościach podejrzanych na łączną kwotę 800 tysięcy złotych. Dodajmy, że postępowanie prowadzi Cybercentrum z Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Źródło: radio.opole.pl

Podatki 2022: Rząd zamierza dążyć do zerowej stawki VAT na gaz i prąd

17.12.2021 15:38

Rząd zamierza dążyć do obniżenia do 0 proc. stawki podatku VAT na gaz ziemny oraz energię elektryczną i cieplną. Ministerstwo Finansów skierowało w tym tygodniu kolejny wniosek do unijnego komisarza ds. gospodarki. Wniosek odnosi się do możliwości zastosowania przez Polskę zerowej stawki w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r.

Źródło: www.podatki.biz

Kolejne zatrzymania osób zamieszanych w karuzelę VAT-owską. Jest opolski wątek

17.12.2021 10:00


Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie kolejne osoby mające działać w grupie wyłudzającej podatek VAT przy produkcji biopaliw i prać pieniądze - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. Dotychczas w śledztwie dotyczącym tej grupy zarzuty przedstawiono 61 osobom.Romana C. i Jarosława S. zatrzymali we Wrocławiu i Namysłowie (woj. opolskie) funkcjonariusze wrocławskiego wydziału zamiejscowego delegatury ABW w Poznaniu. 'Do zatrzymań i przeszukania miejsc zamieszkania mężczyzn doszło we wtorek 14 grudnia' - przekazał PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.- Śledczy wykryli, że grupa, do której mieli należeć zatrzymani pozorowała handel wewnątrz Unii Europejskiej między polskimi i zagranicznymi firmami. Łańcuchy transakcji były celowo tak układane, aby część podmiotów pełniła rolę znikających podatników, a inne - buforów. W ten sposób ostateczni odbiorcy mogli wykazać 'legalne' nabycie półproduktów służących do produkcji biopaliw - wyjaśnił rzecznik.W nadzorującej śledztwo ABW Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych VAT oraz...

reklama
player+
Kontakt z nami