Wiadomości z tagiem Oksford  RSS
Polscy naukowcy skonstruowali urządzenie do konwersji informacji kwantowej

18.10.2023 13:21

Naukowcy z założonego przez Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Oksfordzki Centrum Optycznych Technologii Kwantowych QOT zbudowali urządzenie, które dokonuje konwersji informacji kwantowej pomiędzy pojedynczymi fotonami mikrofalowymi a fotonami optycznymi. Nowa technologia może znaleźć zastosowanie podczas budowy kwantowego internetu i astronomii mikrofalowej.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Kevin Spacey dostał na Oxfordzie owację na stojąco. Mówił o cancel culture - jest nagranie

17.10.2023 12:22

Kevin Spacey poruszył na Uniwersytecie Oksfordzkim temat cancel culture - publiczność nagrodziła go owacją na stojąco. wczoraj, 16 października, pojawił się publicznie po raz pierwszy od czasu zakończenia procesu, w ramach którego został uniewinniony od zarzutów o molestowanie seksualne. Dwukrotny laureat Oscara wystąpił na Uniwersytecie Oksfordzkim, na którym wziął udział w wykładzie poświęconym m.in. cancel culture - w jego trakcie odegrał także 5-minutową...

Źródło: naekranie.pl

Przez studentów Oksford był w średniowieczu angielską stolicą zbrodni

28.09.2023 12:01

Średniowieczni studenci uczynili z Oksfordu wyjątkowo niebezpieczne miejsce. Naukowcy pracujący przy projekcie Medieval Murder Maps, w ramach którego na mapy średniowiecznych brytyjskich map nanoszone są przypadki morderstw popełnionych w XIV wieku, dodali właśnie do swojej mapy – na której dotychczas był tylko Londyn – miasta York i Oksford. I okazało się, że odsetek morderstw w Oksfordzie w przeliczeniu na liczbę ludności, był nawet 5-krotnie wyższy niż w Londynie i Yorku. A wszystko za sprawą studentów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Profesor Artur Ekert uhonorowany Nagrodą Milnera za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki

05.09.2023 13:54

Urodzony w Wrocławiu profesor Artur Ekert z Uniwersytetu Oksfordzkiego został uhonorowany Nagrodą Milnera (Milner Award and Lecture) przyznawaną przez brytyjskie Royal Society. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia europejskiego uczonego w dziedzinie nauk komputerowych. Profesor Ekert otrzymał ją za pionierski wkład w kwantową komunikację i obliczenia kwantowe, które zmieniły informatykę kwantową z niszowej dziedziny akademickiej w żywą interdyscyplinarną dziedzinę badawczą o praktycznych zastosowaniach w przemyśle.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Sensacja w Google. Losowe odkrycie rzuca nowe światło na historię

28.04.2023 15:38

Sensacja w Google. Losowe odkrycie rzuca nowe światło na historię

Zaginione rzymskie obozy odkryto za pomocą Google Earth na pustyni arabskiej. Naukowcy twierdzą, że są to budowle z czasów przejęcia imperium Nabatejczyków.
Według badań opublikowanych w tym tygodniu, na pustyni znajdującej się na terenie Arabii Saudyjskiej znaleziono trzy rzymskie obozy wojskowe sprzed prawie 2000 lat. Wcześniej sądzono, że podbój królestwa Nabatejczyków przez Rzymian był stosunkowo pokojowy, ale właśnie odkryte obozy sugerują, że miała jednak miejsce siłowa próba przejęcia terytorium, która zakończyła się sukcesem.
Obozy zostały odkryte przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, którzy wykryli je za pomocą Google Earth.  Przyglądając się mapom zauważyli bowiem kontury w kształcie kart do gry znajdujące się na pustyni. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Antiquity.

Obozy obrazujÄ… jak zdobywano tereny


Pozostałości fortyfikacji jakie znaleziono, mogą wskazywać, że zostały one zbudowane podczas przejęcia przez Rzymian jordańskiego królestwa Nabatejczyków w 106 roku naszej ery. Rzymskie budowle i twierdze obrazują, jak państwo utrzymywało we władaniu zdobyte prowincje, ale to właśnie tymczasowe obozy ujawniają, w jaki sposób zdobywano nowe tereny.
Naukowcy są prawie pewni, że obozy zostały zbudowane przez armię rzymską. Głównym wskaźnikiem ich przypuszczeń są charakterystyczne kształty architektoniczne z przeciwległymi wejściami umieszczonymi z każdej strony. Dodatkowo tymczasowe miejsce przebywania wojsk rzymskich zachowało się w bardzo dobrym stanie, co pozwala na dalsze analizy.

Wojsko rzymskie na wielbłądach


Badacze chcą teraz zrozumieć, jaki wpływ miała rzymska strategia wojskowa na powstanie obozów i ich wygląd. Zachodnia ruina ma dwa razy większą pojemność niż pozostałe miejsca. Zespół nadal nie jest pewien przyczyny tej różnicy wielkości, spekulując, że siły mogły podzielić się na dwie części lub jedna z nich została zniszczona w bitwie.
Pozostałości po budowlach rzymskich znajdują się od siebie w odległości 37 - 44 km. Jednostki piechoty nie mogły więc pokonywać tej odległości w ciągu jednego dnia, gdyż jest to zbyt długa trasa. W związku z tym badacze wysunęli teorię, że obozy były używane przez jednostki kawalerii, które w celu przemieszczania się mogły używać transportu w postaci wielbłądów. Teoretyzują, że armia podróżowała szlakiem karawan, który łączy Bayir i Dumat al-Jandal.

Źródło: www.telepolis.pl

Endometrioza a genom – Polacy współautorami największych badań na świecie

15.03.2023 14:06

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Uniwersytetu Harvarda, Uniwersytetu Łódzkiego, japońskiego RIKEN, fińskiego Uniwersytetu w Oulu i 20 innych instytucji naukowych, opublikowali wyniki największych na świecie badań nad genetycznymi podstawami endometriozy. W ich trakcie przeanalizowali genomy 60 674 kobiet cierpiących na endometriozę oraz 701 926 pań, których ta choroba nie dotknęła.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wejdą ci do domu i przejmą kontrolę. Od ciebie zależy, czy pozwolisz

12.03.2023 11:19

Wejdą ci do domu i przejmą kontrolę. Od ciebie zależy, czy pozwolisz
„Jeśli roboty zabiorą nam wkrótce pracę, to czy przynajmniej wyniosą za nas śmieci?” To pytanie zadało sobie w badaniu 65 naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu Ochanomizu w Japonii.
Rozważania naukowców polegały na tym, aby ustalić, czy roboty mogą wspomóc ludzi w wykonywaniu prac domowych. Jak szacują do 2033 r. maszyny będą w stanie wykonać 39% zadań, które dotychczas były obowiązkiem człowieka.
Eksperci z Wielkiej Brytanii uważali, że automatyzacja może zastąpić więcej pracy domowej niż naukowcy z Japonii: ich średnie przewidywania dominacji robotów w pracach domowych wyniosły 42% w porównaniu z 36% w Japonii za dziesięć lat i 32% w porównaniu z 24% już za pięć lat. W badaniu brano pod uwagę 17 różnych prac wykonywanych w domu.

Robot w każdym domu. Do wszystkiego


Jakie zadania dedykują naukowcy robotom w przyszłości? Za czynności jakie przejmą za nas maszyny uznają: robienie zakupów spożywczych, sprzątanie mieszkania, zmywanie naczyń, gotowanie, prasowanie ubrań, pranie, udział w edukacji dziecka, zajmowanie się ogrodnictwem i roślinami, dbanie o zachowanie w dobrym stanie domu i samochodu.
Czynności te nie zostaną zawłaszczone przez roboty całkowicie. Naukowcy wskazują, że dzięki robotom czas spędzany na zakupach mógłby zostać skrócony o 60%.
Z drugiej strony są najbardziej sceptyczni do przejęcia opieki nad dziećmi i ich wychowania. Dbanie o zdrowie najmłodszych członków rodziny, opieka nad nimi i prowadzenie interakcji z dziećmi przypisuje się robotom tylko w 21%. Minimalnie większe szanse są na opiekę maszyn nad zwierzętami domowymi, gdyż sugerowane jest przejęcie tego obowiązku w 32%.

Może nie opiekun, za to nauczyciel


Roboty mogą w przyszłości wspomóc nas jednak w nauczaniu dzieci, w wspomogą dorosłych aż w 39%. Wysoką pozycję w badaniach zajmuje sprzątanie domu i mycie naczyń przez roboty. Naukowcy szacują, że w ciągu 10 lat czynność ta zostanie zautomatyzowana odpowiednio w 46% i 47%. Roboty znacznie wspomogą też ludzi w pracowaniu i praniu ubrań (44% i 43%), co może skrócić nasz czas poświęcany na dbanie o ubrania.
Ekaterina Hertog, profesor nadzwyczajny w dziedzinie sztucznej inteligencji i biznesu na Uniwersytecie Oksfordzkim jest bardziej sceptycznie nastawiona do prognoz automatyzacji czynności domowych. Za przykład podaje podejmowane od lat próby skonstruowania autonomicznych samochodów, przewożących ludzi bez ich wkładu w jazdę.
Pomimo prac naukowców dotychczasowe efekty nie są zadowalające i pojazdy nie działają tak jak się oczekuje. Ludzie prowadzą samochody samodzielnie i nic nie wskazuje by w najbliższych latach miało się to zmienić. Hertog wskazuje, że podobnie może być z naszymi domami i nic nie jest w stanie zastąpić człowieka.

Źródło: www.telepolis.pl

Żużel. Tata chciał, aby spróbował żużla. Młody zawodnik chce iść śladami Daniela Bewleya

08.12.2022 15:07

- Tata chciał, abym spróbował żużla, by pojawiło się coś nowego w moim życiu. I tak też się stało. A kiedy wygrałem pierwszy wyścig w Oksfordzie, to tylko poczułem dodatkowy impuls - powiedział Ashton Boughen w rozmowie z WP SportoweFakty.

Źródło: sportowefakty.wp.pl

Młodzi mają głos! Debata o lesie i mieście już jutro

06.12.2022 13:15


„Miasto w lesie. Szanse i zagrożenia dla miasta otoczonego lasami, dla lasów sąsiedztwie miasta”  – taki tytuł nosi debata oksfordzka, która w środę odbędzie się na Uniwersytecie Zielonogórskim. Dyskutować będą studenci z naszej uczelni oraz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. O szczegółach mówi prof. Marta Skiba z Uniwersytetu Zielonogórskiego. W trakcie debaty studenci odniosą się … ochodzi z serwisu . Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody autora zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Źródło: www.wzielonej.pl

O lesie porozmawiają nie tylko leśnicy. 7 grudnia debata oksfordzka

21.11.2022 8:00


“Miasto w lesie. Szanse i zagrożenia dla miasta otoczonego lasami. Szanse i zagrożenia dla lasów w sąsiedztwie miasta” – taki tytuł nosi debata, która 7 grudnia odbędzie się na Uniwersytecie Zielonogórskim. Lepszego miejsca do rozmowy na ten temat wyobrazić sobie nie można. Zielona Góra jest otoczona lasami. To przywilej, ale i zobowiązanie. W tym temacie … ochodzi z serwisu . Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody autora zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Źródło: www.wzielonej.pl

reklama
Kontakt z nami