Wiadomości z tagiem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  RSS
Trwa remont nyskiej bazyliki - Pomnika Historii. W kościele stanęły 27-metrowe rusztowania

21.04.2019 10:30


Prace renowacyjne są finansowane z programów unijnych, asygnowanych i kontrolowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kwota ok. 21 mln zł, łącznie z wkładem własnym.- Już wcześniej otrzymywaliśmy wsparcie z ministerstwa, ale były to kwoty po kilkaset tys. zł rocznie, które pozwalały na prowadzenie prac remontowych etapami. Tak było w przypadku rewitalizacji dzwonnicy, a później samego dachu. Jego remont rozpoczęliśmy właśnie dzięki takim dotacjom, a prace nabrały tempa już po otrzymaniu 21 mln na kompleksowy remont konserwatorski obiektu - mówi prałat, ks. Mikołaj Mróz.Nyska bazylika ma najbardziej stromy dach w Europie, pokryty dachówkami typu mnich-mniszka, których jest 120 tysięcy, a dodajmy, że bazylika oprócz dachu głównego ma też 14 dachów bocznych, na kaplicach. Wymiana dachu wymagała od wykonawców specjalnych przygotowań i umiejętności. Efektem prac będzie też możliwość udostępnienia strychu bazyliki dla zwiedzających. Do tej pory był on jedynie otwierany raz w roku, podczas Jakubowego Jarmarku. Obecnie trwają prace przy odnawianiu elewacji, a także we wnętrzu świątyni, gdzie stanęły olbrzymie, 27- ...

Kazimierz Dolny bez zmiany. Decyzja resortu kultury

17.04.2019 21:46

Kazimierz Dolny pozostanie zabytkiem - zdecydowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Usunięcia miasta z rejestru domagał się...

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Podlascy księża z ministerialnymi odznaczeniami "Za opiekę nad zabytkami"

16.04.2019 22:01


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki przyznało na wniosek Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wyróżnienie otrzymali: proboszcz parafii pw. św. Józefa i św. Antoniego w Boćkach ks. Jan Bałdyga, proboszcz parafii...

Szkoła muzyczna po remoncie. Na elewacji pojawiła się klawiatura fortepianowa

04.04.2019 14:01

Państwowa Szkoła Muzyczna w Skarżysku-Kamiennej wygląda jak nowa. Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek został docieplony, a część sal lekcyjnych i korytarze zostały zmodernizowane.

Warszawa. MKiDN czeka na uzasadnienie wyroku ws. Fundacji Malta

04.04.2019 10:02

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do czasu zapoznania się z uzasadnieniem nie komentuje wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie pozwu Fundacji Malta.

Fundacja Malta wygrała w sądzie z ministerstwem kultury. Dostanie ponad 300 tysięcy złotych

03.04.2019 12:45

Sąd Okręgowy w Warszawie na korzyść Fundacji Matla rozstrzygnął spór z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ruszy renowacja unikatowego kościoła w Oleśnie. Jest pół miliona ministerialnej dotacji

13.03.2019 19:00


Ponad pół miliona złotych na renowację oleskiego kościoła świętej Anny przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.To nie była pierwsza próba pozyskania ministerialnych pieniędzy, ale dotychczasowe starania nie przyniosły efektu. Sytuacja zmieniła się, bo w ubiegłym roku kościół został wpisany na listę 100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości.- Ta świątynia wymaga szerokiej renowacji - mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna.- Trwają uzgodnienia z księdzem proboszczem, aby wybrać elementy wymagające jak najszybszej renowacji. Myślę, że w kolejnych latach również postaramy się wspomóc te działania, aby pozyskiwać jak najwięcej pieniędzy zewnętrznych. Zdajemy sobie sprawę, że własnymi siłami nie byłoby mowy o dużych projektach renowacyjnych.Dodajmy, że w ostatnim naborze do ministerstwa wpłynęło ponad 1800 wniosków z całego kraju, a oleski kościół zajął 30. miejsce.

Pomnik Pileckiego przy Muzeum II Wojny

06.03.2019 16:00

Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego ma stanąć przed głównym wejściem do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku . Statua, której powstanie sfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miałaby zostać odsłonięta 17 września tego roku. Wniosek o zgodę na ustawienie pomnika trafił jednak do Rady Miasta Gdańska dopiero pod koniec lutego, więc harmonogram jest napięty.

Źródło: www.trojmiasto.pl

​MKiDN ws. ekshumacji w Hucie Pieniackiej: Nie było oficjalnego powiadomienia

27.02.2019 18:24


Rozpoczęcie działań mających na celu ekshumacje szczątków ofiar wojny w Hucie Pieniackiej, bez oficjalnego powiadomienia strony polskiej, jest odejściem od umowy między Polską a Ukrainą - podało w środę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

reklama
Kontakt z nami