Wiadomości z tagiem MSZ  RSS
Będzie ekshumacja na terenie Ukrainy? "Trwają rozmowy na ten temat"

22.05.2023 8:18

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina stwierdził, że Wołodymyr Zełenski powinien przeprosić Polaków za Wołyń, co wywołało ostrą reakcję ambasadora Ukrainy w Polsce. Wasyl Zwarycz uznał to za "nieakceptowalne i niefortunne", choć szybko usunął ten wpis. - Mogę tylko powiedzieć, że trwają rozmowy na temat ekshumacji ofiar na terenie Ukrainy i pochówku. Jestem przekonany, że w formie dialogu dojdziemy do porozumienia ze stroną ukraińską - powiedział w programie "Tłit" Wirtualnej Polski rzecznik rządu Piotr Mueller. - To nie jest tak, że ten temat pojawia się teraz przy wpisie ambasadora na Twitterze - dodał. Za chwilę 80. rocznica rzezi wołyńskiej. Czy macie jakieś plany? Czy kwestia wołyńska będzie poruszana teraz w Sejmie? - pytał prowadzący Michał Wróblewski. - Ten temat zawsze jest przedmiotem rozmów i mam wrażenie, że idziemy w satysfakcjonującym kierunku - dodał Mueller.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Pekin wściekły. "Zastanówcie się nad swoim zachowaniem"

21.05.2023 13:24

Uczestnicy Szczytu G7 w Hiroszimie zobowiązali się do wprowadzenia nowych sankcji wymierzonych w Rosję i mówili jednym głosem o rosnących obawach dotyczących Chin. To spowodowało, że Moskwa i Pekin skrytykowały przywódców państw uczestniczących w spotkaniu, a chińskie MSZ oskarżyło ich o "utrudnienie międzynarodowego pokoju".

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Ważne święto Jędraszewskiego. Zjawiła się śmietanka PiS

20.05.2023 17:23

Arcybiskup Marek Jędraszewski obchodzi w tym roku 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Z tej okazji w katedrze wawelskiej w sobotę odprawiono uroczystą mszę świętą. Do Krakowa zjechali się czołowi politycy PiS.

Tagi: MSZ, Wawel
Źródło: wiadomosci.wp.pl

MSZ popełniło błąd? Ekspert wprost o słowach ws. Wołynia

20.05.2023 14:38

Rzecznik polskiego MSZ stwierdził, że Wołodymyr Zełenski powinien zabrać głos ws. rzezi wołyńskiej i powiedzieć wprost: "przepraszam i proszę, prosimy o wybaczenie". Do sprawy w ostrych słowach odniósł się już Kijów. - Ta sytuacja może wpłynąć na relacje polsko-ukraińskie - ocenia były ambasador Jerzy Marek Nowakowski.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

"Kolosalne ryzyko dla nich samych". Rosja grzmi po decyzji o F-16

20.05.2023 14:18

MSZ w Moskwie zareagowało na doniesienia ze szczytu G-7 gdzie prezydent Biden dał zielone światło sojusznikom do przekazania Ukrainie wielozadaniowych myśliwców F-16. - Wiąże się to z kolosalnym ryzykiem dla nich samych - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Aleksander Gruszko, cytowany przez kremlowską agencję TASS.

Tagi: F-16, Rosja, MSZ, Kreml
Źródło: wiadomosci.wp.pl

Pielgrzymka do Sanktuarium w Świętej WodziePielgrzymka do Sanktuarium w Świętej Wodzie

20.05.2023 11:05


Z Białegostoku pielgrzymka wyruszy o 14:00 sprzed katedry, a zakończy się mszą świętą w Świętej Wodzie o 18:00. Na trasie przemarszu, czyli m.in. na ulicach: Sienkiewicza i Wasilkowskiej, mogą występować utrudnienia w ruchu.

Tagi: MSZ
Źródło: www.radio.bialystok.pl

Chiński wysłannik w Polsce. MSZ zaniepokojone deklaracjami Pekinu

19.05.2023 10:59


Specjalny przedstawiciel Chin ds. Eurazji Li Hui spotkał się z polskim wiceministrem spraw zagranicznych Wojciech Gerwelem - ustalili dziennikarze RMF FM. "Polska z zaniepokojeniem przyjmuje deklaracje Pekinu o dążeniu do zacieśnienia relacji dwustronnych z Rosją" - oświadczyło po spotkaniu polskie MSZ. Wiceszef resortu Wojciech Gerwel w rozmowie z wysłannikiem Pekinu pozytywnie odniósł się natomiast do podjętego ostatnio przez Chiny dialogu z Ukrainą.

Źródło: www.rmf24.pl

Trwa narada w BBN. Zaproszeni Błaszczak i gen. Piotrowski

18.05.2023 10:27


W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego trwa narada. Prezydent Andrzej Duda zwołał ją w związku z przygotowaniami do szczytu NATO. Na naradę zaproszeni zostali szefowie MON i MSZ, ambasador Polski przy NATO oraz Dowódca Operacyjny RSZ i Szef Sztabu Generalnego WP. To może oznaczać, że tematem rozmów będzie również sprawa rosyjskiej rakiety, która spadła pod Bydgoszczą.

Źródło: www.rmf24.pl

Chiny: Będziemy wspierać Ukrainę w miarę posiadanych możliwości

18.05.2023 7:34


​"Będziemy nadal rozwijać obopólnie korzystną i opartą na wzajemnym szacunku współpracę z Ukrainą, a także wspierać ten kraj w miarę posiadanych możliwości" - oświadczyło w czwartek MSZ Chin po wizycie specjalnego wysłannika rządu Chińskiej Republiki Ludowej Li Hui w Kijowie.

Tagi: Ukraina, MSZ, Chiny
Źródło: www.rmf24.pl

Szczyt NATO. Andrzej Duda zwołał naradę

17.05.2023 15:13

Prezydent Andrzej Duda zwołał na czwartek naradę w związku z przygotowaniami do szczytu NATO - poinformował szef BBN Jacek Siewiera. Na naradę zaproszeni zostali szefowie MON i MSZ, ambasador Polski przy NATO oraz Dowódca Operacyjny RSZ i Szef Sztabu Generalnego WP.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

reklama
Kontakt z nami