Wiadomości z tagiem Komisja Europejska  RSS
Morawiecki o problemie ze zbożem: Wzywam KE do działania

01.04.2023 12:12


"Wzywam Komisję Europejską do działania, do jak najpilniejszego działania, ponieważ to jest swego rodzaju klęska - to, z czym mamy dzisiaj do czynienia, z czym dzisiaj muszą się borykać polscy rolnicy" - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki o kryzysie wywołanym przez napływ do UE ukraińskiego zboża.

Źródło: www.rmf24.pl

70 ciał wciąż niezidentyfikowanych. To miejsce było częścią rosyjskiego planu [RELACJA NA ŻYWO]

31.03.2023 21:39

Wojna w Ukrainie. Piątek to 401. dzień rosyjskiej inwazji. W podkijowskiej Buczy, rok temu wyzwolonej spod okupacji rosyjskiej, wciąż nie udało się zidentyfikować 70 ciał osób zabitych przez wojska rosyjskie w pierwszych miesiącach inwazji na Ukrainę. Zbrodnia w Buczy była częścią rosyjskiego planu eliminacji Ukraińców - oświadczyła dziś przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Z Funduszu Odbudowy wypłacono już 150 mld euro. Polsce na razie zero

31.03.2023 16:41


Po dzisiejszej wypłacie Hiszpanii 6 mld euro Komisja Europejska jak dotąd wypłaciła ponad 150 mld euro państwom członkowskim UE z Funduszu Odbudowy - poinformowano w piątek w Brukseli. Wartość Funduszu Odbudowy to obecnie ok. 800 mld euro.

Źródło: www.bankier.pl

Jest oficjalny apel do KE ws. ukraińskiego zboża. Podpisało go 5 premierów

31.03.2023 16:12


Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji w liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen domagają się interwencji ws. napływu ukraińskiego zboża do Unii Europejskiej. Inicjatywa wyszła od szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego.

Źródło: www.bankier.pl

Napływ ukraińskiego zboża do UE. Apel premierów pięciu państw

31.03.2023 15:36


Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji w liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen domagają się interwencji ws. napływu ukraińskiego zboża do Unii Europejskiej. Inicjatywa wyszła od szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego.

Zboże z Ukrainy zalewa UE. Takiej reakcji jeszcze nie było

31.03.2023 15:07

Premierzy Polski, Rumunii, Słowacji, Bułgarii i Węgier przesłali do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen wspólny list. Wskazali w nim na straty, jakie rolnicy z tych krajów ponoszą w skutek napływu m.in. zboża z Ukrainy. Szefowie rządów domagają się od KE "uruchomienia dodatkowych źródeł finansowania w celu wsparcia producentów rolnych".

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Rząd zablokuje Polakom znaną aplikację? Huawei protestuje (aktualizacja)

31.03.2023 12:54


Rząd zablokuje Polakom znaną aplikację? Huawei protestuje
Rada ds. Cyfryzacji wydała rekomendację, by urzędnicy nie korzystali z TikToka na służbowych urządzeniach. Dostało się też firmie Huawei, która wysłała do szefa rady Wezwanie do zaniechania naruszeń dóbr osobistych.
TikTok, czyli chiński serwis społecznościowy z krótkimi filmami, nie ma łatwego życia. Co jakiś czas słyszymy o wpisaniu (lub zamiarze wpisania) tego medium na czarną listę. Jak na przykład napisała Komisja Europejska w oświadczeniu, usunięcie TikToka to działanie mające na celu ochronę Komisji przed cyberzagrożeniami. I w zasadzie nie do końca jest jasne, czy chodzi o rzeczywiste zagrożenie, czy o kraj, z którego TikTok pochodzi.
W Polsce TikTok póki co nie jest zakazany i to nie powinno się w najbliższej przyszłości zmienić. Przynajmniej jeśli chodzi o "zwykłych" obywateli naszego kraju. Co innego z urzędnikami. Rada ds. Cyfryzacji wydała właśnie rekomendację, by wprowadzić nakaz usunięcia aplikacji TikTok z urządzeń służbowych członków i pracowników Sejmu, Senatu, Rządu oraz pracowników instytucji rządowych i administracji publicznej w Polsce. TikTok mógłby być zainstalowany na urządzeniu służbowym tylko wtedy, gdy urządzenie to służy wyłącznie do używania TikToka i innych mediów społecznościowych. Rada ds. Cyfryzacji rekomenduje również usunięcie aplikacji TikTok z urządzeń prywatnych wymienionych powyżej osób, jeśli korzystają one na nich również z aplikacji służbowych.
W rozmowie z Polsat News Józef Orzeł, przewodniczący Rady ds. Cyfryzacji, wskazał, że wszystkie serwisy społecznościowe pobierają dane w celach biznesowych, ale TikTok jest chiński.
A w Chinach jest prawo, które nakazuje wszystkim chińskim firmom, wszystkim obywatelom, nieograniczoną współpracę z organami państwa, w tym bezpieczeństwa.

– dodał Józef Orzeł
Rekomendacja rady mogłaby się zmienić, jeśli TikTok spełni swoją obietnicę i przeniesie dane obywateli europejskich krajów na serwery pracujące w Europie.
 
 

TikTok to nie jedyne zagrożenie. Huawei protestuje


W dokumencie Rady ds. Cyfryzacji znalazła się również rekomendacja do skrócenia z 7 do 4 lat procesu eliminacji sprzętu dostawców wysokiego ryzyka. Zwrócono również uwagę na niepokojące, zdaniem rady, przykłady ekspansji chińskich firm technologicznych w Polsce. W tym kontekście wymieniono na przykład firmę Huawei, która miałaby wspierać władze Chin oraz służby wywiadowcze tego kraju w gromadzeniu danych na całym świecie. Huawei miał też jakoby sprzedać firmie Cellnex testowe urządzenia, przez co nastąpiło oparcie danych polskich podatników na macierzy Huawei OceanStar Dorado 18000 V6, co rodzi ryzyko, że Chiny otrzymają dostęp do wszystkich istotnych operacji handlowych polskich przedsiębiorców.
W związku z powyższych Huawei Polska wysłał do Józefa Orła, przewodniczącego Rady ds. Cyfryzacji, Wezwanie do zaniechania naruszeń dóbr osobistych. Firma zarzuca radzie między innymi to, że w rekomendacji zasugerowano udział Huaweia w praktykach, o które oskarżany jest TikTok (wspieranie władz Chin i ich służb wywiadowczych) i powołano się na rzekome dowody w raporcie ze śledztwa Kongresu USA dotyczącego Huawei i ZTE z 2012 roku. Huawei wskazuje, że w tym raporcie nie było żadnych dowodów. Raport ten przedstawia jedynie rekomendacje i to tylko dla podmiotów prywatnych, w zakresie rozważenia długoterminowych ryzyk oraz zachęt do poszukiwania alternatywnych dostawców. Jedynym łącznikiem pomiędzy TikTokiem i firmą Huawei jest – zdaniem tej ostatniej – kraj pochodzenia.
Jeśli natomiast chodzi o sugerowane niepokojącego zjawiska ekspansji chińskich firm technologicznych w Polsce, w tym zakup przez Cellnex urządzeń Huaweia, polski oddział chińskiego producenta zwrócił uwagę, że w kwestiach dotyczących nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa rada opiera się na raporcie sprzed 12 lat oraz dokonuje uogólnień, które nie są poparte żadnymi konkretnymi dowodami czy opracowaniami, poprzestając na informacjach prasowych. Huawei sugeruje, że chodzi tak naprawdę o to, że są to firmy chińskie.
Więcej szczegółów można znaleźć . Firma dodaje pod koniec, że:
  • na całym świecie wspiera ponad 1500 operatorów sieci telekomunikacyjnych w 170 krajach,
  • zainwestował w ośrodki badawcze, innowacje i szkoleniowe w Polsce,
  • stworzył ponad 3000 miejsc pracy bezpośrednio i pośrednio,
  • w odróżnieniu od konkurencyjnych dostawców pochodzących z państw UE płaci podatki w Polsce.

 
 

Aktualizacja:


Do rekomendacji Rady ds. Cyfryzacji odniósł się również TikTok, od którego otrzymaliśmy oficjalne stanowisko w tej sprawie.
Uważamy, że ta opinia opiera się na fundamentalnie błędnych wyobrażeniach na temat struktury własności naszej firmy i tego, w jaki sposób zapewniamy bezpieczeństwo danych. Chiny nie są właścicielami ani TikToka, ani naszej spółki matki, obie one są zarejestrowane poza Chinami. Obie nie są w żaden sposób zależne od chińskiego rządu, nie udostępniamy także żadnych danych tamtejszym władzom. W ramach projektu Clover rozszerzamy nasze podejście do bezpieczeństwa danych w Europie poprzez dalsze zaostrzenie kontroli dostępu do danych i współpracę z europejską firmą zewnętrzną w celu przeprowadzania audytów, monitorowania i zapewniania niezależnej weryfikacji naszych działań. Pozostajemy gotowi do współpracy i chętni do pełnego spełnienia wymogów formalnych w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości z właściwymi organami.

– napisał TikTok
TikTok poinformował, że co pół roku publikuje listę żądań o udostępnianie informacji ze strony władz. Ponadto dowiedzieliśmy się, że:

  • ByteDance nie jest własnością Chin – 60% udziałów posiadają globalne fundusze inwestycyjne, takie jak Sequoia Capital czy SoftBank, 20% należy do właścicieli, a pozostałe 20% do mniejszych inwestorów i pracowników w opcjach na akcje. Spółka oraz jej założyciele na stałe znajdują się w Singapurze.
  • Decydenci polityczni i organy regulacyjne w Europie słusznie koncentrują się na zrozumieniu, czy TikTok stanowi jakiekolwiek faktyczne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Żadne dowody nie zostały jak dotąd przedstawione. Deklarujemy niezmiennie chęć współpracy tak, by w pełni zrealizować wymagania formalne.
  • Aby obsługiwać globalną platformę i zapewnić, że korzystanie z TikToka przez społeczność jest spójne, przyjemne i bezpieczne, serwis może zezwolić niektórym pracownikom zdalnym na ograniczony dostęp do danych użytkowników poza Europą. Dostęp ten jest ograniczony do tych, którzy potrzebują go do wykonywania swojej pracy i podlega szeregowi restrykcyjnych kontroli bezpieczeństwa, protokołom zatwierdzania i ścisłym ograniczeniom czasowym.

Źródło: www.telepolis.pl

KE zaakceptowała pomoc dla krajów dotkniętych importem zbóż z Ukrainy

30.03.2023 14:40


Komisja Europejska zaakceptowała pomoc na rzecz wsparcia rolników w krajach frontowych, którzy muszą mierzyć się z konsekwencjami pojawienia się na unijnym rynku dużej ilości towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. Wartość programu to zaledwie... 56 mln euro.

Źródło: www.bankier.pl

Revolut połączył się i przyspiesza. Skorzystają wszyscy klienci

30.03.2023 14:26



Revolut bezpośrednio połączył się z europejskim systemem SEPA. Co to oznacza dla klientów? Szybsze przelewy i zmniejszenie liczby pośredników. Dla firmy jest to istotne zwiększenia znaczenia marki na rynku finansowym.
Revolut ogłosił, że jako Revolut Bank UAB jest już bezpośrednio połączony z systemem SEPA (Jednolity Obszar Płatności w Euro, ang. Single Euro Payments Area). Tym samym Revolut dołączył do ponad 100 instytucji finansowych zrzeszonych w SEPA, w tym największych na świecie banków. Revolut ocenia, że jest to dla niego ważny kamień milowy jako globalnej instytucji płatniczej.

Revolut w SEPA – jakie korzyści?


System SEPA umożliwia szybkie, bezpieczne i wydajne dokonywanie płatności między uczestniczącymi bankami na rzecz ich klientów. SEPA to łącznie 36 europejskich krajów członkowskich, 529 milionów klientów korzystających z systemu i 146 miliardów płatności elektronicznych dokonywanych rocznie.
Europejski bank Revolut Bank UAB jest teraz bezpośrednim uczestnikiem systemu SEPA. Umożliwia to bankowi rozliczanie własnych przelewów w euro za pośrednictwem systemu STEP2 (przelewy i polecenia zapłaty SEPA) oraz systemu RT1 (natychmiastowe przelewy SEPA Instant). Zarówno dla klientów detalicznych, jak i firmowych oznacza to szybsze przelewy przy udziale mniejszej liczby pośredników.
Przelewy SEPA docierają zazwyczaj do adresata w kolejnym dniu roboczym. Jednak dzięki natychmiastowym przelewom SEPA Instant, które Revolut oferuje klientom bezpłatnie, klienci detaliczni mogą przesyłać swoje środki w mniej niż 10 sekund do i z innych banków uczestniczących w systemie SEPA Instant. Tę ostatnią funkcję Revolut , choć nie był w SEPA.
Dzięki połączeniu, Revolut sam rozlicza teraz swoje płatności krajowe w euro dla całej grupy, bez udziału zewnętrznych partnerów. 
To dowód naszej dojrzałości jako bezpośredniego uczestnika na europejskim rynku bankowym. Dodatkowo, działamy w ramach systemu płatności natychmiastowych Europejskiego Banku Centralnego (system TIPS), dzięki czemu korzystamy ze wszystkich dostępnych systemów płatności natychmiastowych w Euro

 – powiedział Jason Pijnaker, Head of Core Payments w Revolut.
System SEPA został stworzony przez europejską branżę bankową i płatniczą przy wsparciu rządów krajowych, Komisji Europejskiej, Eurosystemu i innych instytucji publicznych. Pomaga Europie osiągnąć cel, jakim jest otwarta strategiczna autonomia w bankowości i płatnościach.
Integracja płatności, którą umożliwia system SEPA przyczynia się do zwiększenia wydajności i konkurencyjności gospodarki europejskiej, eliminując różnice między płatnościami krajowymi i transgranicznymi oraz harmonizując standardy w uczestniczących krajach.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Komisja Europejska "kieruje" na OnlyFans. Sami zobaczcie

30.03.2023 13:59

Ktoś popisał się umiejętnościami w kontekście SEO i wykorzystał strony Komisji Europejskiej do promocji kont na OnlyFans. Nietypowe działania hakerów odbiły się echem w sieci.

Źródło: www.dobreprogramy.pl

reklama
Kontakt z nami