Wiadomości z tagiem KRRiT  RSS
Szef KRRiT: informacja o podwyższeniu abonamentu od 2024 r. fałszywa

25.05.2023 23:00

Wobec pojawiających się w ostatnim czasie licznych, nieprawdziwych publikacji o podwyższeniu przez KRRiT opłaty abonamentowej obowiązującej od 1 stycznia 2024 r. oświadczam, iż jest to całkowicie fałszywa informacja - poinformował w oświadczeniu przewodniczący KRRiT Maciej Świrski.

Źródło: www.wirtualnemedia.pl

Rada Przedsiębiorczości o KRRiT: Jednooka cenzura

25.05.2023 20:57

„Niezależne media są karane, zastraszane i utrzymywane w stanie permanentnej niepewności, podczas gdy tzw. media publiczne mają pełne przyzwolenie na szerzenie coraz to bardziej ekstremalnej mowy nienawiści i dezinformacji” - pisze Rada Przedsiębiorczości w stanowisku na temat Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Źródło: www.wirtualnemedia.pl

Maciej Świrski chce, żeby KRRiT nadzorowała internet. „Niech zostawi sferę publiczną w spokoju”

22.05.2023 21:09

Maciej Świrski chciałby, żeby Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, której przewodniczy, mogła nadzorować internet, choć nie po to, by go cenzurować. Eksperci dostrzegają potrzebę istnienia organu regulacyjnego internet na poziomie krajowym, jednak nie widzą w tej roli KRRiT.

Źródło: www.wirtualnemedia.pl

Koniec współpracy Marcina Grabowskiego z KRRiT

18.05.2023 20:54

Marcin Grabowski nie szefuje już radzie metodologicznej ds. RPD w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Sam Grabowski nie chciał nam potwierdzić bezpośrednio tej informacji, odsyłając do biura prasowego KRRiT. Współpraca między Grabowskim a Krajową Radą trwała od 2019 roku.

Tagi: KRRiT, Praca
Źródło: www.wirtualnemedia.pl

Muzo.FM nadal w rękach Polsatu. "Tkwimy w stanie zawieszenia"

17.05.2023 21:00

Ponad pół roku po ogłoszeniu kupna Muzo.FM przez Grupę ZPR Media od Telewizji Polsat nadal transakcja nie została sfinalizowana. Rozgłośnia ma zmienić się w Eskę Rock, ale wniosek w tej sprawie nadal nie został wysłany do KRRiT. Na razie obie stacje grają niemal identyczną muzykę. - Tkwimy w stanie zawieszenia i to słychać na antenie - mówi nam pracownik stacji.

Źródło: www.wirtualnemedia.pl

Część regionalnych stacji Polskiego Radia dała więcej czasu politykom opozycji niż rządowi

16.05.2023 20:58

W pierwszym kwartale br. 5 z 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia poświęciło na swoich antenach więcej czasu na prezentację stanowisk polityków opozycji niż rządowej koalicji. W pozostałych rozgłośniach dominowali politycy rządu i partii popierających - wynika z zestawienia, przygotowanego przez członka KRRiT, prof. Tadeusza Kowalskiego.

Źródło: www.wirtualnemedia.pl

KRRiT chce regulować Polakom internet. „Nie po to, by cenzurować”

15.05.2023 12:41



Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT, sugeruje, że kierowana przez niego Rada powinna zająć się także nadzorowaniem internetu. Państwowy urzędnik w ostatnim czasie angażował się w obronę interesów rządzącej partii, dążąc do ograniczenia wolności słowa w mediach.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) to organ, który z założenia ma stać na straży wolności słowa i prawa do informacji w radiu i telewizji. Jej przewodniczący, Maciej Świrski, w wywiadzie opublikowanym w tygodniku wSieci sugeruje, że kompetencje KRRiT powinny być rozszerzone o internet.
Maciej Świrski przekonuje, że pomysł ten wynika tylko z dbałości o wolność słowa i z wyprzedzeniem odżegnuje się od oskarżeń o cenzurę. Gdy został zapytany o to, czy KRRiT powinna otrzymać możliwość nadzorowania internetu, odpowiedział:
Tak uważam. Nie po to jednak, by cenzurować, ale bronić praw Polaków i wolności słowa. Prawdziwie groźna cenzura to dziś bowiem ta, po którą sięgają wielkie koncerny technologiczne. One naprawdę mogą kogoś wyciszyć, wymazać i odebrać prawo głosu. Państwo polskie musi temu przeciwdziałać. Cenzura jest zakazana, a ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem cenzury w każdej formie

– powiedział Świrski w wywiadzie dla wSieci.
Przewodniczący KRRiT zapewnia też, że KRRiT nie zamierza ingerować w opinie, za to chce walczyć z fake newsami.
Opinie mogą być dowolne, ale fakty muszą być prawdziwe, nie mogą być wymyślane, nie mogą być fake newsami. Jeżeli środowisko dziennikarskie i nadawcy nie będą tej zasady pilnowali, ich wiarygodność będzie tylko malała

– wyjaśnia Świrski.

Przewodniczący KRRiT dał się już poznać jako cenzor


Na zapowiedzi Macieja Świrskiego należy spojrzeć inaczej w świetle ostatnich działań kierowanej przez niego Rady. Przewodniczący KRRiT dał się już poznać jako gorliwy obrońca rządzącej partii, z dużym zaangażowaniem broniący interesów PiS. 
W kwietniu Maciej Świrski wszczął z urzędu postępowanie w sprawie materiału Radia ZET, po tym, gdy ujawniło one nadużycia marszałek Elżbiety Witek. Wcześniej to samo radio stało się obiektem zainteresowania KRRiT po ujawnieniu faktu, że prezydent Wołodymyr Zełenski w grudniu został przewieziony przez Polskę bez porozumienia z polską policją i służbami. KRRiT chciał też ukarać radio TOK FM za wygłoszoną tam opinię, że podręcznik „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha Roszkowskiego czyta się jak „podręcznik dla Hitlerjugend”. Świrskiemu nie spodobało się także opisywanie Roszkowskiego jako „byłego eurodeputowanego PiS”, bo miało to obrażać i profesora, i zwolenników PiS.
Maciej Świrski wszczął też postępowanie wobec telewizji TVN. Chodziło o reportaż „Siła kłamstwa”, w którym ujawniono, że podkomisja ds. zbadania katastrofy smoleńskiej ukrywała dowody zaprzeczające teorii o zamachu w Smoleńsku. TVN ma być również ukarany za reportaż „Franciszkańska 3" o papieżu Janie Pawle II, KRRiT wszczęła także postępowanie ws. wywiadu, jaki na antenie TVN przeprowadzono z Barbarą Engelking.
Przepisy, na które powołuje się KRRiT, pozwalają nałożyć na nadawców wysokie kary (nawet 1 mln dla TVN), albo wręcz odebrać im koncesję. Postępowania wywołują też tzw efekt mrożący – mają sprawić, by dziennikarze w obawie o kary nie podejmowali tematów niewygodnych dla rządzącej partii.
Dla odmiany kierowana przez Świrskiego KRRiT niechętnie wszczyna postępowania wobec rządowych mediów. Jednym z takich wyjątków była sytuacja, gdy Rada formalnie zajęła się sprawą Radia Szczecin i TVP Info, które ujawniły informacje pozwalające na zidentyfikowanie danych ofiar przestępstwa, dzieci posłanki KO. Postępowanie ruszyło jako efekt skargi związanego z opozycją Krzysztofa Lufta, dawnego członka  KRRiT.
 
 

Świrski chce, żeby KRRiT nadzorowała internet. „Fakty muszą być prawdziwe”

15.05.2023 9:56

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że KRRiT powinna zyskać kompetencje dotyczące nadzorowania treści publikowanych w internecie. - Opinie mogą być dowolne, ale fakty muszą być prawdziwe, nie mogą być wymyślane, nie mogą być fake newsami. Jeżeli środowisko dziennikarskie i nadawcy nie będą tej zasady pilnowali, ich wiarygodność będzie tylko malała - podkreślił Świrski.

Źródło: www.wirtualnemedia.pl

Niecałe 40 proc. antenowego czasu dla opozycji w Polskim Radiu. „Brak zrównoważonego przekazu”

12.05.2023 21:45

Członek KRRiT, prof. Tadeusz Kowalski przygotował zestawienie, z którego wynika, że w pierwszym kwartale br. na antenach Polskiego Radia dominowała partia rządząca wraz z popierającymi je ugrupowaniami. Zajęły one łącznie 63 proc. antenowego czasu. - O tym właśnie mówiłem, wskazując na brak zrównoważonego przekazu w mediach publicznych - komentuje autor zestawienia.

Źródło: www.wirtualnemedia.pl

reklama
Kontakt z nami