Wiadomości z tagiem Fake news  RSS
List Kolumba o "odkryciu Ameryki" trafia do sprzedaży. Zawrotna cena

30.09.2023 18:11


Rzadkie, łacińskie tłumaczenie listu autorstwa Krzysztofa Kolumba z 1493 roku, wydrukowane na dawnej prasie drukarskiej, ma zostać sprzedane na aukcji domu aukcyjnego Christie’s. Spodziewana cena to 1,2 mln funtów (około 6,5 mln zł). W treści można przeczytać wiadomość o "odkryciu Ameryki" przez Kolumba. Eksperci zwracają uwagę, że list ten to przykład "autopromocji i propagandy" - ówczesnego przykładu szerzenia fake newsów.

Źródło: wydarzenia.interia.pl

Czy to, co czytamy w sieci o energetyce, jest prawdą?

27.09.2023 0:00


Fake newsy w energetyce: Jak się przed nimi bronić i dlaczego to ważne?

Źródło: www.rmf24.pl

Wiceszef MAP: warto sprostować fake newsa, jakoby ceny energii w Polsce były jednymi z najwyższych

06.09.2023 9:15

Warto sprostować fake newsa, jakoby ceny energii w Polsce były jednymi z najwyższych. To nieprawda. Dzięki tarczy energetycznej ceny energii w Polsce zostały zamrożone - powiedział w środę w Polsat News wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, odpowiadając na pytanie o podwyżki cen energii.

Źródło: www.wnp.pl

T-Mobile wyedukuje Polaków. Mają być „Pewni w sieci”

05.09.2023 17:09


T-Mobile wyedukuje Polaków. Mają być „Pewni w sieci”
T-Mobile Polska po raz drugi uruchomi edukacyjny projekt Pewni w sieci. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęły Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK.

Edukacja jest potrzebna


Z badania Głównego Urzędu Statystycznego  wynika, że minionym roku 93,3% gospodarstw domowych posiadało dostęp do Internetu, a 85,7% osób w wieku 16–74 lata regularnie korzystało z Internetu. Jednocześnie jednak z roku na rok rośnie liczba cyberzagrożeń. Jak podaje CERT Polska, w 2022 roku liczba zgłoszeń incydentów bezpieczeństwa wzrosła o 178% w porównaniu do roku 2021. Przytoczone dane jednoznacznie wskazują, że edukacja w sferze odpowiedzialnego poruszania się po przestrzeni cyfrowej jest niezwykle ważna i wciąż bardzo potrzebna. Powinna być ona przy tym prowadzona przez doświadczone, dysponujące ekspercką wiedzą firmy i instytucje.
T-Mobile Polska szczyci się tym, że od ponad 25 lat tworzy rozwiązania infrastrukturalne przyczyniające się do budowy rynku cyfrowego oraz produkty przybliżające świat innowacji Polakom. Jednocześnie, jako firma odpowiedzialna społecznie, dąży do zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu korzystania z technologii, dbając o edukację w zakresie cyberbezpieczeństwa czy popularyzację wiedzy dotyczącej odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych rozwiązań. Dlatego też w ubiegłym roku magentowy operator rozpoczął ogólnopolską kampanię „Pewni w sieci”, w ramach której powstał cyberkurs składający się z 6 odcinków wideo. Eksperci opowiadali w nich o takich zagadnieniach, jak bezpieczne hasła, bezpieczne zakupy online, dezinformacja i fake newsy, ochrona danych i prywatności w sieci, spoofing oraz phishing.
 
 

Różne oblicza cyberbezpieczeństwa


W tym roku, w ramach drugiej edycji projektu, omawiane będą tematy jeszcze bliższe użytkownikom. Tym razem poruszone zostaną takie zagadnienia, jak bezpieczna e-administracja, sharenting, sztuczna inteligencja, higiena cyfrowa, pornografia i socjotechniki. Ekspertami, z którymi będzie rozmawiał prowadzący tę serię Karol Wójcicki, będą między innymi Janusz Cieszyński (minister cyfryzacji) czy Anna Borkowska (ekspert ds. edukacji cyfrowej w NASK).
T-Mobile Pewni w sieci baner
Rozwój technologii wymaga odpowiedzialnych działań, dlatego naszym obowiązkiem jest zadbanie o odpowiednią edukację użytkowników sieci, by każdy niezależnie od wieku czy kompetencji cyfrowych, mógł poczuć się pewni i bezpiecznie. Chcemy dzielić się wiedzą, która dziś jest wyjątkowo potrzebna. W tym roku  kontynuujemy nasz ogólnopolski projekt edukacyjny „Pewni w sieci” i w październiku ruszymy z kolejną jego edycją. Tym bardziej cieszy nas fakt, że takie instytucje, jak Ministerstwo Cyfryzacji i NASK objęły swoim patronatem nasze działania, bo to pokazuje, że temat bezpieczeństwa technologicznego jest naprawdę kluczowym zagadnieniem we współczesnym świecie.

– powiedział Andreas Maierhofer, prezes zarządu T-Mobile Polska
Wszelkie działania edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa Polaków w sieci są cenne, gdyż korzystanie z Internetu stało się dla nas powszechnym zjawiskiem. Jako Ministerstwo Cyfryzacji wspieramy obywateli tworząc dla nich coraz szerszy dostęp do usług e-administracji, ale dbamy również o to, żeby Polacy korzystali z tych rozwiązań w sposób pewny i bezpieczny. Obecnie wspólnie z NASK prowadzimy kampanię dotyczącą bezpieczeństwa w sieci, a już za miesiąc w ramach kampanii edukacyjnej T-Mobile „Pewni w sieci”, którą objąłem patronatem honorowym, opowiem o zastosowaniu, zaletach korzystania oraz bezpieczeństwie aplikacji mObywatel.

– dodał Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji
Dla NASK działania informacyjne, edukacyjne są niezwykle ważne. Cieszymy się, że możemy się nimi dzielić z innymi we współpracy z wieloma organizacjami, instytucjami, partnerami. Kampania „Pewni w sieci” wpisuje się w naszą codzienną, bieżącą działalność i mam nadzieję, że przyczyni się do jeszcze większego bezpieczeństwa w Internecie.

– powiedział Wojciech Pawlak, dyrektor NASK
Druga edycja kampanii „Pewni w sieci” wystartuje w październiku 2023 roku roku. Wszystkie materiały edukacyjne będą dostępne na stronie www.pewniwsieci.pl.
 
 

X oazą ruskich trolli? Platforma Muska pomaga w szerzeniu propagandy

03.09.2023 16:31

Komisja Europejska dowodzi, że od czasu przejęcia Twittera przez Elona Muska w październiku 2022 roku, ilość treści dezinformacyjnych i propagandowych na portalu rośnie lawinowo. Serwis przemianowany przez miliardera na X stał się jednym z ulubionych narzędzi rosyjskich propagandystów i tak zwanych trolli rozsiewających fake newsy.

Źródło: www.dobreprogramy.pl

Rosja: Dziennikarz i analityk wojskowości zaocznie skazani na 11 lat więzienia za „fake newsy” o armii

29.08.2023 20:16

Rosyjski dziennikarz Michael Nacke i Rusłan Lewijew, szef projektu analitycznego Conflict Intelligence Team, zostali zaocznie skazani przez moskiewski sąd na kary 11 lat pozbawienia wolności za tzw. fake newsy o armii Rosji.

Źródło: www.wnp.pl

Świrski: Radio ZET podało ewidentne kłamstwo, polska racja stanu podkopywana ustawicznie w mediach komercyjnych

15.08.2023 22:09

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski podkreślił, że informacja, za którą ukarał nadawcę Radia ZET to „ewidentne kłamstwo, fake news, wszelkie cechy fake newsa są tu wyczerpane”. - Postawiłem sobie zadanie, żeby te fake newsy, które niszczą polską obronność, powodują, że polska racja stanu jest podkopywana ustawicznie w mediach komercyjnych, żeby po prostu to znikło albo przynajmniej bardzo zostało ograniczone. To jest mój priorytet - podkreślił.

Źródło: www.wirtualnemedia.pl

Instagram robi porządek ze sztuczną inteligencją

02.08.2023 13:16

Instagram robi porządek ze sztuczną inteligencją
Instagram wprowadza oznaczenia treści stworzonych przez sztuczną inteligencję. Nowa funkcja jest w fazie testów.
Treści generowane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji stają się coraz powszechniejsze. Ot, naturalna konsekwencja rozwoju technologii i łatwego dostępu do stosownych narzędzi. Rodzi to jednak pewien problem: jak ustalić, czy znalezione w sieci zdjęcie Johnny'ego Deppa zbijającego piątkę z Józefem Piłsudzkim na pewno jest prawdziwe?
Oczywiście w tym konkretnym przypadku nie powinno to być takie trudne, ale ultrarealistyczne zdjęcia generowane przez AI rzeczywiście stanowią poważne zagrożenie. To wręcz wymarzone narzędzie dla środowisk, którym z różnych względów zależy na rozprzestrzenianiu się fake newsów. Na całe szczęście wygląda na to, że nie zostaniemy z tym problemem sami.

Instagram będzie oznaczał posty stworzone przez AI 


Meta testuje nową funkcję, której zadaniem będzie oznaczanie zdjęć wykonanych z pomocą sztucznej inteligencji. Nowe rozwiązanie znalezione w aplikacji Instagram i to tam najprawdopodobniej zadebiutuje w pierwszej kolejności. Zamieszczone w niej materiały, przy których palce maczało SI, będą opatrzone stosowną adnotacją. Co ciekawe, na zrzucie przedstawiającym tego typu komunikat pojawia się informacja, że materiał został zgłoszony jako wygenerowany z pomocą AI przez samego użytkownika lub firmę Meta.

Źródło: www.telepolis.pl

Młodzi dorośli to pokolenie najbardziej podatne na fake newsy

07.07.2023 8:12

To młodzi ludzie, a nie starsi, mają większe problemy z odróżnieniem fake newsów od prawdy, a najłatwiej oszukać tych, którzy spędzają w internecie najwięcej czasu. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych za pomocą pierwszego naukowo zwalidowanego testu badającego podatność na dezinformację, MIST (Misinformation Susceptilibity Test). Szybki dwuminutowy quiz daje bardzo solidne podstawy do wskazania, na ile badana osoba ulega dezinformacji zalewającej przestrzeń wirtualną.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Lotnisko Rzeszów-Jasionka nie będzie zamknięte. To fake news

20.06.2023 19:27


Lotnisko planuje kompleksowy remont pasa startowego. Jeden z portali internetowych poinformował, że z tego powodu zostanie zamknięte. To jednak nieprawda. Dementujemy tę informację.

Źródło: supernowosci24.pl

reklama
Kontakt z nami