Wiadomości z tagiem Ekonomia  RSS
Paliwo na stacjach jeszcze tańsze niż przed wyborami. Co dalej z cenami?

18.10.2023 15:37


Co dalej z cenami paliw? Na przełomie września i października benzyna i diesel były w Polsce wyjątkowo tanie na tle UE. Ekonomiści określali niskie (jak na niesprzyjające warunki rynkowe) ceny jako "anomalię". O sztuczne zaniżanie cen przed wyborami był oskarżany Orlen. W Interii Biznes sprawdzamy, jak obecnie, już po wyborach, kształtują się ceny na stacjach i w hurcie.

Źródło: biznes.interia.pl

Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 w Łomży ma nowy sztandar i patronaZespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 w Łomży ma nowy sztandar i patrona

11.10.2023 14:30


Patronat 18. Dywizji Piechoty ma uzasadnienie historyczne - przodkiem obecnego "Ekonomika" była Szkoła Handlowa - pierwsza w Łomży placówka oświatowa, która już na początku XX wieku prowadziła zajęcia w języku polskim.

Źródło: www.radio.bialystok.pl

Antoniak z ING BSK: spodziewamy się obniżki stóp procentowych o 25 pkt. bazowych

04.10.2023 7:00

Spodziewamy się obniżki stóp procentowych o 25 pkt. bazowych - poinformował PAP ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Jego zdaniem w listopadzie dojdzie do jeszcze jednej obniżki o 25 pkt. bazowych i w rezultacie do końca roku stopy spadną o 50 pkt. bazowych.

Źródło: www.wnp.pl

Luziński z banku Santander: RPP obniży stopy o 25 pkt. bazowych

04.10.2023 6:40

Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy o 25 pkt. bazowych. Wprawdzie nie wykluczam obniżki o 50 pkt., ale większe obniżki mogą doprowadzić do dalszego osłabienia złotego – powiedział PAP ekonomista z Santander Bank Polska Marcin Luziński.

Źródło: www.wnp.pl

Dlaczego sponsoring w kolarstwie się nie opłaca? Ekonomiści sportu analizują

30.09.2023 18:49


Belgijska Sporza wypuściła bardzo ciekawy artykuł na temat tego dlaczego nie opłaca się być sponsorem kolarstwa. Ekonomiści sportu, do których zwrócił się ten portal, podeszli do tematu dość naukowo i spróbowali porównać jazdę na rowerze z innymi dyscyplinami. Jumbo-Visma wygrała w tym roku naprawdę wiele, w tym jako pierwsza ekipa w historii odniosła triumf w […] first appeared on .

Źródło: naszosie.pl

Ekspert: Jeżeli zamkniemy się na imigrantów, to będziemy mieć duże problemy, żeby zapewnić wzrost gospodarczy

21.09.2023 12:33


"Uznajmy fakt, że kurczymy się jako społeczeństwo i starzejemy, i że brakuje nam coraz bardziej pracowników. Wskażmy, gdzie tych pracowników brakuje, jakich kompetencji w naszych kadrach nie ma wystarczająco i wymyślmy, jak będziemy te braki uzupełniać korzystając z imigracji" - tak na antenie Radia RMF24 mówił Łukasz Komuda, analityk rynku pracy, ekonomista, edukator i popularyzator nauk społecznych z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Źródło: www.rmf24.pl

Unia zawiedziona. Stare nawyki znów w modzie

20.09.2023 20:33

Unia zawiedziona. Stare nawyki znów w modzie
Po znaczącym spadku w latach 2017-2021, ponownie do łask wraca piractwo – wynika z raportu Europejskiego Urzędu ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Co jednak najciekawsze, domniemanym powodem takiego stanu rzeczy jest... dokładnie to samo, co wcześniej miało piractwu zapobiegać.
Termin piractwo w Polsce kojarzy się raczej z szalonymi latami 90. i często nieschludnymi panami o wschodnim akcencie, którzy oferowali szerokie kolekcje przegrywanych płyt i kaset na okolicznych bazarkach. Gdy nastała era streamingu, wydawało się, że szara strefa odejdzie do lamusa. I rzeczywiście, w statystykach pojawiło się znaczące tąpnięcie. 
Ku zaskoczeniu, jak donosi EUIPO, piractwo z powrotem przybiera na sile. Wyliczono, że w roku 2022 liczba odnotowanych na terenie Unii Europejskiej aktów piractwa wzrosła średnio o 3,3 proc., w odniesieniu do roku 2021. To niby niewiele, ale urzędnicy zwracają uwagę na znamienny trend. Od paru ładnych lat udział nielegalnych kopii w rynku konsekwentnie spadał, a tymczasem pojawia się sytuacja odwrotna.

Piracimy coraz częściej, ale niekoniecznie filmy i gry


Oczywiście nikt już nie stoi na straganach z płytami. Pałeczkę przejął internet, w dodatku w formule streamingu. Co podkreślono, aż 58 proc. przypadków piractwa wiąże się z oglądaniem nielegalnych streamów. Mniej niż co trzeci pirat (32 proc.) dane pobiera na dysk, a przypadki handlu fizycznymi kopiami są zazwyczaj incydentalne (poniżej 10 proc.).
Ale to dlaczego tak jest, prócz znaku czasu, wyjaśnia też statystyka dotycząca rodzaju piraconych treści. Blisko połowa (48 proc.) przypada na seriale i transmisje telewizyjne, a kolejne są publikacje tekstowe (28 proc.). Dopiero na ostatnim miejscu podium lądują filmy pełnometrażowe (11 proc.), a jeszcze rzadziej nielegalnie pozyskiwane jest oprogramowanie komputerowe (7 proc.) oraz muzyka (6 proc.).

Przyczyną ekonomia. Tyle że trzeba to rozwinąć


Pytanie: dlaczego w ogóle piracimy? EUIPO nie ukrywa, że dostrzega wyraźny związek między liczbą aktów piractwa a zamożnością obywateli poszczególnych państw członkowskich. Wskazuje tym samym na czynnik ekonomiczny, ale co łatwo dostrzec, pojawia się tu pewna logiczna nieścisłość. Statystycznie bowiem poziom życia w UE wzrasta. 
Dlatego też bardziej racjonalna wydaje się teoria dziennikarza Antoine'a Barsacqa, który zwraca uwagę na bałagan, jaki stworzyli legalni nadawcy. Ci biją się o licencje i produkcje własnościowe, więc podczas gdy kiedyś wystarczało posiadanie jednej kablówki, dziś trzeba byłoby opłacać kilkanaście usług. Tymczasem szerokopasmowy internet, który swego czasu stał się motorem napędowym streamingu, niniejszym staje się też jego przekleństwem.

Źródło: www.telepolis.pl

Jacek Czajka nowym dyrektorem szpitala w Tarnobrzegu

20.09.2023 13:43


Jacek Czajka został dyrektorem szpitala w Tarnobrzegu, jednego z większych na Podkarpaciu. Ma 51 lat i jest absolwentem prawa i ekonomii.

Źródło: supernowosci24.pl

Dr Kędzierski: Czeka nas poważna debata o sytuacji na polskiej wsi

11.09.2023 16:10


"Czeka nas poważna debata o sytuacji na polskiej wsi" - mówi dr Marcin Kędzierski, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie współzałożyciel i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Gość Tomasza Terlikowskiego w radiu RMF24 zauważa, że polscy rolnicy już dzisiaj muszą myśleć o zmianie produkcji lub poszukiwaniu nowych rynków zbytu.

Źródło: www.rmf24.pl

Chinom będzie coraz trudniej przegonić USA

07.09.2023 8:50

Wielu ekspertów uważa, że Chinom będzie coraz trudniej przegonić Amerykę, jeśli chodzi o nominalne PKB i zostać największą gospodarką świata, chociaż to dalej możliwe – powiedział ekonomista, prof. Akademii Koźmińskiego Marcin Piątkowski.

Źródło: www.wnp.pl

reklama