321sprzedane
Wiadomości z tagiem Bitcoin  RSS
Użytkownicy iPhone’ów łapią się na nowe oszustwo. Chcą randkować, tracą pieniądze

15.10.2021 10:23


Użytkownicy iPhone’ów łapią się na nowe oszustwo. Chcą randkować, tracą pieniądze
System iOS i pracujące pod jego kontrolą iPhone’y uchodzą za bardzo bezpieczne, a ich użytkownicy nie obawiają się zagrożeń znanych z Androida. A to błąd. Badacze Sophos wykryli nowy rodzaj oszustwa, którego ofiarami padają użytkownicy iOS w USA i Europie.
Cyberprzestępcy, wykorzystując fałszywe profile w serwisach randkowych, nakłaniają posiadaczy telefonów Apple do instalowania złośliwych aplikacji do handlu kryptowalutami. Za ich pomocą nie tylko kradną środki finansowe, ale mogą też mieć zdalny dostęp do iPhone’ów ofiar. Na konto przestępców stosujących ten mechanizm wpłynęło już co najmniej 1,39 mln dolarów. 
 
Cyberprzestępcy zakładają fałszywe profile na portalach randkowych Tinder, Bumble, Facebook Dating i Grindr i nawiązują kontakt z ofiarą. W kolejnym kroku nakłaniają ją do zainstalowania fałszywej do handlu kryptowalutami. Po zainwestowaniu w niej niewielkiej kwoty pozwalają użytkownikowi wypłacić pieniądze z zyskiem. Następnie zachęcają do wyłożenia większych środków. Kiedy ofiara nabiera podejrzeń lub chce odzyskać pieniądze, zostaje zablokowana. Przestępcy zarabiają na tym procederze miliony dolarów – badacze Sophos wyśledzili adres portfela bitcoin, na który oszukane osoby wysłały już ponad 1,39 mln dolarów. Prawdopodobnie takich adresów jest więcej. 
Już na początku roku Interpol ostrzegał przed rosnącą skalą oszustw dokonywanych przez aplikacje randkowe i media społecznościowe. Teraz celem są głównie użytkownicy iPhone’ów. Chociaż platforma iOS jest ogólnie uważana za bezpieczną, nawet aplikacje w App Store mogą stanowić zagrożenie. Pełno jest tam na przykład „darmowych” programów typu fleeceware, które po kilku dniach obciążają użytkowników kilkutysięcznymi subskrypcjami. Oszustwo wykorzystujące fałszywe aplikacje do kryptowalut omija kontrole bezpieczeństwa App Store. Użytkownicy systemu iOS powinni więc mieć się na baczności

 – ostrzega Grzegorz Nocoń, inżynier systemowy w firmie Sophos. 

Fałszywe programy bez recenzji w App Store


Cyberprzestępcy do rozpowszechniania fałszywych aplikacji wykorzystują system dla programistów Enterprise Signature, który umożliwia testowanie aplikacji na iOS, zanim zostaną zatwierdzone przez Apple. Dzięki temu przestępcy mogą rozsyłać do użytkowników iPhone'ów fałszywe programy bez recenzji App Store. W ten sposób zyskują też zdalny dostęp do urządzeń ofiar. Potencjalnie mogą więc zbierać dane osobowe, dodawać lub usuwać konta, instalować aplikacje i zarządzać nimi.
 
Enterprise Signature był już wcześniej używany przez przestępców. Apple podjęło działania, aby ukrócić proceder. Za rozsyłanie aplikacji do konsumentów tą drogą cofnięto nawet certyfikaty Google’a i Facebooka (potem zostały przywrócone). Nie uniemożliwiło to jednak omijania kontroli App Store. 
Oszuści są nadal aktywni, każdego dnia kolejne ofiary mogą zostać nakłonione do zainwestowania pieniędzy, z niewielką szansą na ich odzyskanie. Apple powinien ostrzegać użytkowników instalujących aplikacje za pośrednictwem systemu Enterprise, że nie zostały one sprawdzone. Właściciele iPhone'ów powinni natomiast instalować wyłącznie programy z App Store

– przestrzega Grzegorz Nocoń.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

USA największą kopalnią kryptowalut

14.10.2021 8:00

Brytyjski Cambridge Centre for Alternative Finance opublikował dane, z których wynika, że USA wyprzedziły Chiny pod względem światowego udziału w wydobyciu bitcoinów.

Tagi: Bitcoin, Chiny
Źródło: www.pcformat.pl

Dimon: Bitcoin jest bezwartościowy

12.10.2021 8:40


- Moim osobistym zdaniem bitcoin jest bezwartościowy - stwierdził Jamie Dimon, prezes JP Morgan Chase. To nie pierwsza tego typu wypowiedź szefa największego amerykańskiego banku. Tym niemniej jego firma oferuje klientom możliwość zainwestowania w kryptowalutę. - Nasi klienci to dorośli ludzie - komentuje Dimon.

Źródło: www.bankier.pl

Wątpliwości w sprawie bitcoina jako oficjalnej waluty

11.10.2021 13:30

Współzałożyciel Ethereum krytykuje sposób wprowadzenia bitcoina w Salwadorze.

Źródło: www.pcformat.pl

Bitcoin poszybował

07.10.2021 19:20

Na wzrost wartości kryptowaluty wpłynęły wieści o transakcjach Sorosa.

Źródło: www.pcformat.pl

Bitcoin+ dla najbiedniejszych? Uważaj, to oszustwo!

30.09.2021 12:15

Kryptowaluty cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze strony zwykłych ludzi, co oczywiście zaczynają wykorzystywać przestępcy. W sieci pojawiły się informacje o funduszu inwestycyjnym polskiego rządu, który ma wspomóc najbiedniejszych Polaków.

Źródło: www.benchmark.pl

Twitter otwiera się na Bitcoina – teraz podarujesz napiwek w... kryptowalutach

24.09.2021 23:01

Kolejny duży gracz otwiera się na kryptowaluty. Chodzi o Twittera, który wprowadził zapowiadaną aktualizację dla użytkowników serwisu.

Źródło: www.benchmark.pl

CPK odpowiada na zarzuty Ryanaira. "Bitcoin? Dziękujemy - nie skorzystamy"

24.09.2021 21:46

Słowa prezesa Ryanaira o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego wzbudziły kontrowersje. W ostatnim oświadczeniu O'Leary porównał projekt do "zamku na piasku" i "inwestycji w Bitcoina". Spółka CPK zwraca uwagę, by stawianych przez przedstawiciela Ryanaira tez, czasami nie traktować z bezwzględną powagą i wydaje ostatnie stanowisko, które ma zakończyć medialną wymianę zdań.

Źródło: podroze.onet.pl

Chiny: kryptowaluty są nielegalne. Bitcoin i spółka tanieją

24.09.2021 14:22


Ludowy Bank Chin przypomniał Chińczykom – a zarazem całemu światu – że jakiekolwiek transakcje związane z kryptowalutami są w Państwie Środka nielegalne i będą surowo zwalczane.

Źródło: www.bankier.pl

Ryanair o budowie CPK: to jak inwestycja w Bitcoina

23.09.2021 21:47

Wczoraj opublikowaliśmy w Onet Podróże wywiad z prezesem Ryanair Michaelem O'Learym, który krytycznie wypowiedział się o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Wkrótce potem zamieściliśmy odpowiedź CPK. Teraz irlandzki przewoźnik odnosi się do sprawy, porównując inwestycję do "zamku na piasku" i "inwestycji w Bitcoina".

Źródło: podroze.onet.pl

reklama
Kontakt z nami