vehis
Wiadomości z tagiem Astronomia  RSS
Drzewa dowodem na życie pozaziemskie? Astronomowie twierdzą, że to możliwe

04.09.2023 15:47

Odkryliśmy już ponad 5 tys. planet poza naszym Układem Słonecznym. Na razie jednak nie udało nam się stwierdzić ponad wszelką wątpliwość, czy na którejś z nich istnieje życie. Dlatego naukowcy nie ustają w poszukiwaniu jego śladów. Najnowszy pomysł zakłada, żeby zacząć się rozglądać za śladami drzew.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Słynna supernowa SN 1987A na nowym zdjęciu Teleskopu Webba. Tych struktur ludzkość jeszcze nie widziała

31.08.2023 17:13

Teleskop Jamesa Webba na nowym, oszałamiającym zdjęciu uchwycił supernową SN 1987A, ujawniając w jej obrębie nieznane ludzkości struktury.Teleskop Jamesa Webba przesłał na Ziemię nowe zdjęcie, tym razem przedstawiające słynną w świecie astronomii supernową SN 1987A. Ten oddalony o 168 tysięcy lat świetlnych od Ziemi i położony w Wielkim Obłoku Magellana obiekt odkryto 23 lutego 1987 roku - od tego momentu jest on przedmiotem wielu badań astronomicznych z...

Źródło: naekranie.pl

Teleskop Jamesa Webba zrobił zdjęcie galaktyce Wir. Kosmiczny taniec w M51 tak piękny jeszcze nie był

29.08.2023 14:16

Teleskop Webba na nowym, fenomenalnym zdjęciu uchwycił M51, obiekt znany bardziej jako galaktyka Wir. Zdaniem ESA to najlepsza fotografia miesiąca.Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wróciła do zwyczaju wybierania zdjęcia miesiąca spośród fotografii, które wykonuje Teleskop Jamesa Webba. Tym razem stał się nim jedyny w swoim rodzaju portret wyjątkowo dobrze opisanej w świecie astronomii galaktyki Wir, znanej również jako M51 bądź NGC 5194. Mówimy tu o galaktyce spiralnej z niezwykle małym...

Źródło: naekranie.pl

Tysiące wolnych miejsc na studiach

29.08.2023 10:16

Bioinformatyka, administracja, astronomia, budownictwo – m.in. takie bezpłatne kierunki wciąż czekają na kandydatów. Niektóre uczelnie skarżą się, że ubywa chętnych na studia.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Przy pomocy teleskopu naziemnego zaobserwowano ciemną plamę na Neptunie

26.08.2023 8:34

Bardzo Duży Teleskop (VLT) posłużył astronomom do zaobserwowania dużej ciemnej plamy w atmosferze Neptuna. Po raz pierwszy udało się to przy pomocy teleskopu naziemnego – informuje Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Źródło: www.wnp.pl

Samsung wprowadza astronomiczną edycję swojego zegarka

25.08.2023 19:53


Samsung wprowadza astronomiczną edycję swojego zegarka
Samsung wprowadza do sprzedaży zegarek Galaxy Watch6 Classic Astro Edition. Jego dostępność będzie jednak mocno ograniczona.
Samsung Electronics wprowadziła na rynek regionu MENA (Middle East & North Africa, Środkowy Wschód i północna Afryka) zegarek Galaxy Watch6 Classic Astro Edition. To pierwsza w historii limitowana edycja smartwatcha Galaxy Watch dedykowana dla tego regionu. Zainspirowane odkrywcami i innowatorami z MENA, urządzenie to symbolizuje dziedzictwo regionu w zakresie nauk ścisłych, zwłaszcza astronomii i matematyki.
 
 
Samsung Galaxy Watch6 Classic Astro Edition, będący pierwszą z kilku limitowanych kolekcji zegarków, ma na celu połączenie przeszłości z przyszłością i uhonorowanie fundamentów stworzonych przez historycznych pionierów. Zainspirowany odkrywcami i astronomami z regionu, zegarek stanowi hołd dla osób oddanych nauce i został stworzony dla tych, którzy odważą się odkrywać. Ponadczasowy design urządzenia z limitowanej edycji obejmuje obrotową ramkę Black Astro o średnicy 47 mm. Dostępna na wybranych rynkach w regionie MENA, ekskluzywna oferta, obejmuje dodatkowy pasek materiałowy, przedmioty kolekcjonerskie w wersji Astro oraz dostęp do ekskluzywnego sklepu promocyjnego VIP firmy Samsung.
Samsung Galaxy Watch6 Classic Astro Edition
Topowy smartwatch Samsunga w wydaniu Astro Edition swoją konstrukcją i funkcjami oprogramowania przypomina astrolabium, a kompas na tarczy stanowi ukłon w stronę starożytnego urządzenia. Zegarek umożliwia użytkownikom śledzenie ruchów słońca i księżyca bezpośrednio na nadgarstku. Dołączenie modułu śledzącego Słońce stanowi hołd dla centralnej roli Słońca w obserwacjach astronomicznych prowadzonych przez astrolabium, odzwierciedlając codzienną podróż Słońca od wschodu do zachodu.
Samsung Galaxy Watch6 Classic Astro Edition to świadectwo i hołd dla innowatorów z Bliskiego Wschodu oraz ich historycznego znaczenia w dziedzinie matematyki, nauki i innowacji, a jednocześnie przygotowuje grunt pod przyszłych pionierów regionu. Samsung mocno wierzy w potencjał regionu i jego wybitny status jako globalnego centrum innowacji. Ta ekscytująca premiera nie tylko stanowi kolejny kamień milowy w postępie technologicznym, ale także podkreśla nasze oczekiwania dotyczące niezliczonych sposobów, w jakie region MENA będzie nadal kształtować przyszłość technologii.

– powiedział Omar Saheb, regionalny dyrektor ds. marketingu w Samsung Electronics MENA
Samsung Galaxy Watch6 Classic Astro Edition przód
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

W Olsztynie otwarto wystawę filatelistyczną o Mikołaju Koperniku

23.08.2023 14:32


Wystawę "Mikołaj Kopernik na walorach filatelistycznych" można oglądać od środy w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Kolekcja prezentuje znaczki, stemple, koperty i kartki pocztowe z wizerunkiem słynnego astronoma, pochodzące z ponad 80 krajów.

Źródło: www.rmf24.pl

Brązowy karzeł cieplejszy niż Słońce

17.08.2023 15:55

Astronomowie odkryli brązowego karła, którego powierzchnia jest znacznie bardziej gorąca niż powierzchnia Słońca. Tymczasem brązowe karły nie są gwiazdami. To obiekty gwiazdopodobne, których masa jest zbyt mała, by mógł w nich zachodzić proces przemiany wodoru w hel. Mają masę co najmniej 13 razy większą od Jowisza. Od olbrzymich planet różnie je to, że są zdolne do fuzji deuteru. Po jakimś czasie proces ten zatrzymuje się. Najgorętsze i najmłodsze brązowe karły osiągają temperaturę ok. 2500 stopni Celsjusza. Później stygną. Temperatura najstarszych i najmniejszych z nich to około -26 stopni.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Czym jest kosmiczny pytajnik? Naukowcy wyjaśniają fenomen

08.08.2023 18:07

Czym jest kosmiczny pytajnik? Naukowcy wyjaśniają fenomen
Czym jest tajemniczy pytajnik znaleziony przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST)? Naukowcy mają wyjaśnienie.
Od czasu startu swojej misji Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) zaskarbił sobie niemałą sławę. Poczynione z jego pomocą obserwacje wywróciły niemal o 180 stopni nasze rozumienie otaczającego nas wszechświata, a każde kolejne wykonane z jego pomocą zdjęcie to istna żyła złota dla naukowców. Jedno z nich przykuwa jednak uwagę z zaskakującego powodu.

Kosmiczny pytajnik znaleziony przez JWST


Pod koniec czerwca Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała zdjęcie układu Herbig-Haro 56/57. Fotografia przedstawia dwie młode gwiazdy, w dalszym ciągu na etapie swojego formowania, oraz otaczający je dysk masy. 
Czym jest kosmiczny pytajnik? Naukowcy wyjaśniają fenomen
Źródło: NASA, ESA, CSA, J. DePasquale (STScI)

Uwagę astronomów oraz internautów przykuł jednak zupełnie inny obiekt widoczny w kadrze. Mowa o niewielkim pytajniku, który można dostrzec poniżej zapierającej dech mgławicy.
Czym jest kosmiczny pytajnik? Naukowcy wyjaśniają fenomen
Źródło: NASA, ESA, CSA, J. DePasquale (STScI)

Czym jest nietypowy obiekt? Naukowcy nie są w stu procentach pewni, jednak mają bardzo prawdopodobną hipotezę. Zdaniem Space Telescope Science Institute (STScl) mamy tu do czynienia najpewniej z galaktyką lub parą galaktyk, których niecodzienne oddziaływanie nadało im nietypowy kształt.
Cóż, nie jest to może najbardziej spektakularne odkrycie dokonane z pomocą JWST, ale na pewno przykuwa uwagę.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Twisto zmienia właściciela. Co warto wiedzieć?

07.08.2023 13:11

aplikacja Twisto
Twisto zmienia właściciela. Czeskie płatności odroczone zainteresowały fintech z Turcji.
Twisto przejdzie do rąk fintechu Param z Turcji. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że Param zamierza odkupić pełen pakiet udziałów w czeskim Twisto od ZIP – inwestora z Australii. Tym samym turecki Param poszerzyłby zasięg swoich działań na kraje Unii Europejskiej. Pozostaje tylko poczekać na zgodę Narodowego Banku Czech na transakcję. Podobno jej wydanie opóźnia się z przyczyn formalnych i nikt się nie spodziewa, by regulatorzy zablokowali przejęcie.

Turecki fintech chce działać w UE


Nieoficjalnie mówi się, że Param potrzebuje Twisto, by gładko wejść na rynki Unii Europejskiej. Warto przypomnieć, że Twisto działa na licencji czeskiego banki centralnego, honorowaną w krajach wspólnoty. Turków szczególnie interesują klienci w Niemczech, w tym liczna mniejszość turecka, oraz kraje Europy Środkowej i Wschodniej. To oznacza, że Polska również będzie ważnym rynkiem. Warto tu dodać, że działając na terenie UE, Param będzie zobowiązany do przestrzegania prawa unijnego, więc nie ma powodów do niepokoju.
Param nie inwestuje w marketing i przynajmniej na razie nie zamieni marki Twisto własną nazwą. Twisto rozpoznaje 30% Polaków i 60% Czechów – szkoda by było stracić takie zasoby. Z punktu widzenia klientów więc nic się nie zmieni w najbliższym czasie.
Param skorzystał z tego, że ZIP wycofał się z Europy i Azji i Afryki. Australijczycy postanowili skupić się na własnym rynku i na USA, przedsiębiorczy Turcy zaś od dawna próbują wejść do Unii Europejskiej. Już raz się nie udało przez brexit (Param działa w Wielkiej Brytanii jako Parm UK), ale oto pojawiła się kolejna okazja. Param ma solidnych inwestorów, wśród których jest nawet Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Motywacją do agresywnych działań zaś jest opłakany stan tureckiej gospodarki.
To zjawisko jest ciekawe także ze względu na charakter inwestycji. W Polsce działają firmy z tureckim kapitałem, ale najczęściej to gastronomia, branża odzieżowa albo logistyka, prężnie działa też handel. Param będzie pierwszą firmą finansową, która wprowadzi turecki kapitał nad Wisłę.

Źródło: www.telepolis.pl

reklama
Allegro PL