Wiadomości z Polski  RSS
Tomasz Frankowski ogłasza dokument "Europejskie Podlasie"


Walka o większe pieniądze z UE dla województwa podlaskiego, polityka senioralna, edukacja, rolnictwo - to niektóre elementy dokumentu "Europejskie Podlasie", który ogłosił w środę w Białymstoku lider miejscowej listy Koalicji Europejskiej w wyborach do PE Tomasz Frankowski.

Źródło: fakty.interia.pl

Bitwa Dwóch Armii w Krakowie


Wyjątkowo hucznie obchodzono tegoroczne Święto Rękawki na Kopcu Krakusa w Krakowie. We wtorek, dzień po świętach wielkanocnych, można tam było podziwiać rekonstrukcje historyczne z udziałem 300 wojów i białek. Widzowie mogli zobaczyć starcie dwóch armii czy odwiedzić osadę słowiańską.

Źródło: fakty.interia.pl

Gigantyczny wycieczkowiec wpłynął do Gdyni


W środę 24 kwietnia statek pasażerski MSC Poesia wpłynął do portu w Gdyni. Mierzący 293,8 m wycieczkowiec posiada 12 pokładów. Może zabrać trzy tysiące pasażerów, nad którymi czuwa 987-osobowa załoga. Pływający pod panamską banderą MSC Poesia inauguruje tegoroczny sezon pasażerskich cruiser-ów w Porcie Gdynia.

Tagi: Gdynia
Źródło: fakty.interia.pl

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa CBA


Były szef CBA Paweł Wojtunik złożył w środę w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez obecnego szefa Biura Ernesta Bejdę m.in. w sprawie wydania dyspozycji "szukania haków" na niego.

Źródło: fakty.interia.pl

Strajk nauczycieli. "Parlament sobie szybko poradzi"


- Jestem przekonany, że parlament szybko poradzi sobie z propozycją, która pozwoli wszystkim maturzystom na przystąpienie do egzaminów; rząd nie może pozwolić sobie na to, by być zakładnikiem jakiegoś związku zawodowego czy grupy zawodowej - powiedział w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Źródło: fakty.interia.pl

Kopcińska: Duże zainteresowanie okrągłym stołem. Ponad 900 zgłoszeń


Do udziału w obradach okrągłego stołu na temat oświaty do wtorku zgłosiło się 900 osób; poza szefem ZNP Sławomirem Broniarzem zainteresowanie okrągłym stołem jest bardzo duże - powiedziała w środę rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Źródło: fakty.interia.pl

MKS Wrocław nie chce klasyfikować maturzystów


Członkowie Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego Wrocław uznali, że będą kontynuować strajk i nie wezmą udziału w radach klasyfikacyjnych – poinformowała rzeczniczka MKS Wrocław w przesłanym PAP oświadczeniu. Wrocławski MKS odrzucił tym samym decyzję komitetu ogólnopolskiego o klasyfikowaniu maturzystów.

Tagi: Wrocław
Źródło: fakty.interia.pl

Gowin: W razie protestu pracowników socjalnych poradzimy sobie z wypłatą 500 plus


- Jeśli doszłoby do protestu pracowników socjalnych, to jestem przekonany, że poradzimy sobie z wypłatą świadczenia 500 plus - powiedział w środę w radiowej Jedynce wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Źródło: fakty.interia.pl

Sondaż dla "SE": Polacy nie chcą małżeństw homoseksualnych

#zrodlo

Mimo że Wiosna Roberta Biedronia domaga się legalizacji małżeństw homoseksualnych, to Polacy wciąż uważają inaczej; prawie połowa z nas nie chce, aby osoby tej samej płci mogły zawierać ze sobą małżeństwa - podaje w środę "Super Express".

Źródło: fakty.interia.pl

Rząd ma plan awaryjny ws. klasyfikacji maturzystów


Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu na dzisiejszej Radzie Ministrów specjalnego projektu nowelizacji prawa oświatowego, która pozwoli na to, aby wszyscy maturzyści przystąpili do egzaminów - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. O "planie awaryjnym", który ma być odpowiedzią na niebezpieczeństwo nieklasyfikowania uczniów, informował w dzisiejszym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Źródło: fakty.interia.pl

Potężne wichury. Ponad 2 tysiące interwencji strażaków


Ponad dwa tysiące interwencji straży pożarnej w wyniku porywistego wiatru i ponad tysiąc z powodu pożarów lasów i łąk. Tak wygląda aktualny bilans ostatniej doby, związany tylko ze zjawiskami pogodowymi. Łącznie strażacy interweniowali wczoraj prawie 5 tysięcy razy.

Źródło: fakty.interia.pl

"Rz": Fikcyjna funkcja kontrolna Sejmu. Posłowie sprawdzają stare dane


Z nawet trzyletnim poślizgiem Sejm rozpatruje informacje rządowe - czytamy w dzisiejszej "Rzeczpospolitej". Jak alarmuje opozycja, parlamentarzyści pochylają się nad danymi, które nie są już aktualne. "Funkcja kontrolna Sejmu staje się fikcją" - mówi gazecie Michał Szczerba z PO.

Źródło: fakty.interia.pl

ZNP: Odpowiedzialność za los maturzystów spada na rząd


Odpowiedzialność za los maturzystów w strajkujących w całej Polsce liceach i technikach spada na rząd. Decyzja o klasyfikowaniu należy do rad pedagogicznych - pisze w komunikacie we wtorek wieczorem po posiedzeniu Zarządu Głównego ZNP.

Źródło: fakty.interia.pl

Program "Leki 75+" poprawił dostęp do produktów leczniczych?


Program Leki 75+ poprawił dostęp seniorów do produktów leczniczych. W budżetach domowych osób starszych zauważalny był spadek wydatków na leki – wskazała we wtorkowej informacji NIK. Izba ma wątpliwości co do tworzenia wykazu darmowych produktów.

Tagi: Leki
Źródło: fakty.interia.pl

MEN "ma dobre porozumienie dla nauczycieli"


Szeroka formuła okrągłego stołu umożliwi wypracowanie stanowiska dotyczącego poprawy jakości funkcjonowania systemu oświaty, w tym kwestii związanych z wynagrodzeniem nauczycieli – wskazało we wtorek MEN.

Źródło: fakty.interia.pl

Policja podejmuje działania ws. "sądu nad Judaszem"


W związku ze zdarzeniem w Pruchniku nazywanym "sądem nad Judaszem" policja podjęła decyzję o przeprowadzeniu czynności mających wyjaśnić incydent. Decyzje konsultowane są z prokuraturą - poinformowała we wtorek wieczorem podkarpacka policja.

Tagi: Policja
Źródło: fakty.interia.pl

"Strajk cieszył się poparciem większości. To się zmienia"


Początkowo ten strajk cieszył się poparciem większości obywateli, potem to się zaczęło zmieniać. Te proporcje zmieniają się na niekorzyść nauczycieli. Powinni to wziąć pod uwagę - powiedział we wtorek b. premier Włodzimierz Cimoszewicz.

Źródło: fakty.interia.pl

Trzaskowski o Srebrnej: Prezes-deweloper sobie wymyślił wieże


- Będzie plan miejscowy dla ulicy Srebrnej i jasne zasady czy można tam budować wieżowce czy nie - zapowiedział we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Odniósł się w ten sposób do informacji, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję o odmowie budowy wieżowca.

Źródło: fakty.interia.pl

Schetyna do Kaczyńskiego: Potrzebne są decyzje


Trzeba skończyć ten strajk, panie prezesie Kaczyński, potrzebne są decyzje - oświadczył we wtorek w Sosnowcu przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Jeśli władza nie potrafi sobie poradzić z protestem nauczycieli, niech odejdzie - zaapelował.

Źródło: fakty.interia.pl

ZNP i FZZ nie wezmą udziału w okrągłym stole


ZNP, FZZ i większość organizacji pracodawców nie weźmie udziału w okrągłym stole na temat oświaty na Stadionie PGE Narodowym – poinformowała we wtorek przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias po spotkaniu Prezydium RDS w sprawie okrągłego stołu.

Źródło: fakty.interia.pl

​Francuscy dziennikarze kręcili materiał o Polsce


W ramach akcji "Le bus de l'Europe" ekipa France24 zawitała do Krakowa. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego francuscy dziennikarze przemierzają busem państwa członkowskie.

Źródło: fakty.interia.pl

PiS o decyzji ZNP i FZZ: Zaskakująca i niezrozumiała


Decyzja ZNP i FZZ ws. okrągłego stołu jest zaskakująca, bo w jaki inny sposób niż poprzez dialog można wypracować porozumienie satysfakcjonujące obie strony - stwierdził w rozmowie z PAP szef KPRM Michał Dworczyk. Zaznaczył, że mimo to obrady się odbędą.

Źródło: fakty.interia.pl

Delegalizacji Fundacji Otwarty Dialog? Dworczyk komentuje


Według szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka Fundacja Otwarty Dialog wykroczyła poza ramy funkcjonowania organizacji pozarządowych. Dworczyk zastrzegł zrazem, że o ewentualnej delegalizacji musiałby zdecydować sąd.

Źródło: fakty.interia.pl

Prezydent podpisał ustawę o świadczeniu "Emerytura plus"


Emeryci i renciści wraz z majowym świadczeniem otrzymają 1100 zł brutto (888,25 zł netto) – przewiduje ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r., którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda.

Źródło: fakty.interia.pl

ZNP i FZZ nie wezmą udziału w oświatowym "okrągłym stole"

#zrodlo

We wtorek odbyło się spotkanie prezydium Rady Dialogu Społecznego, po którym ZNP i FZZ poinformowały, że nie wezmą udziału w obradach okrągłego stołu oświaty na Stadionie PGE Narodowym.

Źródło: fakty.interia.pl

Podkarpackie: Kukiz'15 przedstawił kandydatów w wyborach do PE


Alicja Bobola, poseł Maciej Masłowski, Paweł Helnarski - znajdują się na pierwszych trzech miejscach podkarpackiej listy Kukiz'15 w wyborach do PE. "Chcemy upodmiotowić Polskę na arenie europejskiej jako aktywnego i pełnoprawnego uczestnika polityki wspólnotowej" - zapowiedziała Bobola.

Źródło: fakty.interia.pl

Płoną lasy. W niemal całym kraju najwyższy stopień zagrożenia pożarowego


W lasach w niemal całym kraju we wtorek obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Tylko w tym roku lasy płonęły już ponad 3,5 tys. razy. Instytut Badawczy Leśnictwa wyjaśnił, że aby sytuacja się odmieniła, muszą przyjść większe i długotrwałe opady.

Źródło: fakty.interia.pl

"Rz": Uchylono decyzję o odmowie budowy wieżowca dla Srebrnej


Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) uchyliło decyzję prezydenta Warszawy o odmowie budowy wieżowca dla spółki Srebrna. Sprawa wraca do ponownego rozpoznania.

Źródło: fakty.interia.pl

Zamieszanie wokół nowelizacji ustawy o SN. Marszałek Sejmu "ma wątpliwości"

#zrodlo

"Marszałek Sejmu ma wątpliwości co do zgodności z konstytucją przepisu projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS, dotyczącego zasad powoływania I prezesa SN przez prezydenta" - powiedział PAP poseł PiS Marek Ast.

Źródło: fakty.interia.pl

Prezydenci miast deklarują: Nauczyciele dostaną pieniądze za strajk


Nauczyciele dostaną pieniądze za strajk - deklarują prezydenci miast. W jakiej formie, zależy od dyrektorów szkół. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zadeklarował, że pieniądze zostaną wypłacone w formie dodatków.

Źródło: fakty.interia.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami