Opole  RSS
Wypadek w Kluczborku. Nie żyje młody motocyklista

#zrodlo

Na ulicy Jagiellońskiej w Kluczborku doszło do zderzenia motocykla z samochodem osobowym. Kierujący jednośladem doznał bardzo poważnych obrażeń i zmarł na miejscu zdarzenia.Jak wstępnie ustalili policjanci, kierowca samochodu osobowego przy manewrze skrętu w lewo nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu motocykliście jadącemu z naprzeciwka. W wyniku zderzenia 19-letni motocyklista zmarł pomimo próby reanimacji.

Źródło: radio.opole.pl

Program naprawczy przyjęty. Jest rok na decyzję o losach Młodzieżowego Domu Kultury w Kluczborku


Co dalej z Młodzieżowym Domem Kultury w Kluczborku? Rada Powiatu Kluczborskiego przyjęła uchwałę dotyczącą programu naprawczego, a jeden z punktów mówi o likwidacji MDK-u. Na popołudniową sesję przyszło około stu uczestników zajęć i rodziców, aby wyrazić sprzeciw.Nie brakowało emocji, ale finalnie 10 radnych zagłosowało za przyjęciem programu, 5 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Zdaniem Piotra Pośpiecha, byłego starosty, a dziś radnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, program naprawczy nie uzasadnia się ekonomicznie. - Łączne zadłużenie powiatu ma wzrosnąć w tym roku do prawie 114 milionów złotych i być spłacane przez 20 lat. To pochłonie właśnie wspomniane 114 milionów, czyli my oszczędzamy poprzez zadłużanie. Jestem zaskoczony i bardzo dumny ze względu na poruszenie wokół sprawy Młodzieżowego Domu Kultury. Udało się zebrać ponad 1800 podpisów sprzeciwu w trzy dni, a do tego obecność dzieciaków na sali - mnie topi się serce.Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski, uważa, że na sesji doszło do niepotrzebnego zamieszania, bo losy MDK-u nie są przesądzone.- Zarząd powiatu i rada powiatu ma czas do lutego 2020 roku, aby podjąć uchwałę o likwidacji. Będziemy nad tym procedować, zastanawiać się, s ...

Źródło: radio.opole.pl

Mieszkańcy protestują. Nie chcą pasażu Vera Park pomiędzy blokami


Ponad czterdziestu mieszkańców osiedla Zachód w Kędzierzynie-Koźlu protestowało przeciw budowie pomiędzy blokami pasażu handlowego Vera Park. Na niezagospodarowanym terenie zielonym pomiędzy ulicami Archimedesa i Piastowską, prywatny właściciel zamierza postawić budynek, w którym znajdzie się pięć sklepów.- Nie dość, że nikt nam nie powiedział o takich planach, to jeszcze nikt się nie przejmuje tym, że będziemy musieli mieszkać, mając beton za oknami - denerwowali się mieszkańcy. - Na parterach, będziemy mieć gorzej jak w więzieniu, będziemy mieć za oknami jedną wielką ścianę. To jest bardzo wąski pas ziemi. Wkomponować w to market? No chyba ktoś nie pomyślał. Sklepów tu jest tak dużo, że po co nam więcej? Niech tu zrobią plac zabaw dla dzieci. Przychodzą wnuki i nie mają się gdzie bawić. My, mieszkańcy ulicy Archimedesa i Piastowskiej, budowę kolejnego ogromnego sklepu uważamy za najgorsze rozwiązanie. Już lepiej niech zostanie goły plac. W przyszły piątek (29.03) w pobliskiej szkole odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie. Na zaproszenie władz miasta udział w nim weźmie właściciel tego terenu i jednocześnie inwestor. Mieszkańcy zapowiadają tłumny udział.

Źródło: radio.opole.pl

W czasie zakupów czy spaceru mogli dowiedzieć się, co wprowadza 'NowaPiątka'


Mieszkańcy Zdzieszowic, Gogolina i Krapkowic mieli dzisiaj (20.03) okazję porozmawiać z urzędnikami na temat nowych propozycji rządu na najbliższy rok. Na ulicy, przed sklepem czy na targu rozdawane były ulotki, które wyjaśniają o co chodzi w „nowej piątce”. Średnio co druga osoba decydowała się przystanąć i wziąć ulotkę.- Trzeba wiedzieć, co się dzieje w kraju - przekonywali mieszkańcy Zdzieszowic.- Przyda nam się to w zasadzie pod tym jednym względem, chodzi o emerytury, ale bardzo popieramy te świadczenia. 500+ dla wszystkich popieramy. Oczywiście, żeby ludzie mogli jeździć, to trzeba im komunikację udostępnić - mówiło małżeństwo w średnim wieku.- Dla młodych, to mi się nie przyda, bo ja mam już ponad 40 lat, a nie mam dzieci, to z 500+ też nie skorzystam. Ale na pewno skorzystam z tych przywróconych połączeń, no i dla tych najsłabszych dodatkowa emerytura - też się z tym zgadzam, to powinno być - mówiła mieszkanka Zdzieszowic.'NowaPiątka' zakłada m.in. wprowadzenie 500+ na każde dziecko, zwolnienia z PIT dla pracujących do 26. roku życia czy wsparcie odbudowy lokalnych połączeń autobusowych.

Źródło: radio.opole.pl

Opolskie PKS ruszyło z przewozami pasażerskimi do Prudnika


W komunikacji autobusowej na linii Prudnik - Opole pojawił się nowy przewoźnik. Osiemnaście kursów na tej trasie wykonuje codziennie Opolskie PKS. Pod koniec czerwca przewozy pasażerskie w powiecie prudnickim likwiduje firma Arriva. Już teraz zawiesiła kilkanaście kursów autobusowych w tym regionie.- Obecne rozkłady jazdy połączeń autobusowych na trasie Opole - Prudnik obowiązywać będą do końca czerwca - mówi Przemysław Nijakowski, prezes Opolskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej. - Od 1 kwietnia pojawią się następne kursy łączące Opole z Prudnikiem tyle, że przez Moszną i Strzeleczki. Szykujemy się, żeby od 1 września ruszyć z całkiem nowymi liniami. W związku z tym na tę chwilę rozmawiamy głównie z samorządami powiatu prudnickiego. Staramy się ustalić satysfakcjonujące nas rozwiązania, żeby gminy były zadowolone i my, jako przewoźnik mieli z tego korzyści. Od 1 lipca, kiedy powiat prudnicki nie będzie już obsługiwany przez autobusy Arrivy, wówczas Opolskie PKS wprowadzi nowy rozkład jazdy na tym terenie. Właścicielem dworca autobusowego w Prudniku jest gmina. Jej władze deklarują udostępnienie tego obiektu wszystkim przewoźnikom transportu publicznego.

Źródło: radio.opole.pl

Magnesem i cudzą kartą dwóch kierowców manipulowało czasem jazdy. Akcja opolskich funkcjonariuszy KAS


Opolscy funkcjonariusze KAS zatrzymali dwóch kierowców, którzy manipulowali czasem jazdy. Teraz obaj poniosą konsekwencje finansoweW nocy z 14 na 15 marca w trakcie kontroli funkcjonariusze znaleźli zamontowany magnes do przerabiania danych rejestrowanych przez tachograf cyfrowy. Jak się okazało, był to już drugi przypadek ujawnienia niedozwolonego urządzenia w ciągu miesiąca u 52-letniego kierowcy, pochodzącego z województwa mazowieckiego. Mężczyzna oświadczył, że założył magnes, aby się 'wyrobić z czasem', ponieważ ma kolejne zlecenia transportowe. Ponieważ kierujący jednocześnie jest właścicielem firmy, w sprawie będzie prowadzone postępowanie administracyjne. Mężczyźnie grozi kara 12 tysięcy złotych.Drugi z kierowców, 53- letni mieszkaniec woj. śląskiego, podczas kontroli okazał kartę kierowcy, według której był młodszy o blisko 30 lat. Aby ukryć fakt poruszania się samochodem bez wymaganego dziennego odpoczynku, 53-latek posługiwał się cudzą kartą kierowcy. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2050 złotych. Wysoka kara administracyjna grozi także właścicielow ...

Źródło: radio.opole.pl

Zatrzasnęli kajdanki na rękach ucznia. Policja nie mogła ich otworzyć, więc wezwano strażaków


O sporym pechu może mówić nastolatek, na rękach którego zatrzasnęły się kajdanki. Sytuacja ta miała miejsce w czasie pokazów klasy policyjnej w trakcie targów edukacyjnych w Kędzierzynie-Koźlu. Policjanci nie byli w stanie otworzyć kajdanków, więc interweniować musieli strażacy.- To było dosyć nietypowe wezwanie - mówi Leszek Morkis, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu. - W czasie pokazu używania kajdanek policyjnych doszło do awarii zamka, no i niestety te kajdanki zostały na rękach młodego człowieka. Nasze działania były prozaiczne - dojechaliśmy na miejsce zdarzenia i przy pomocy narzędzi ręcznych te kajdanki po prostu odcięliśmy. Dzięki szybkiej akcji strażaków nie doszło do zatrzymania krążenia w dłoniach nastolatka, choć zaczynał się on już uskarżać na drętwienie spuchniętych rąk. Rozcinanie zatrzaśniętych kajdanek to pierwsza taka akcja kędzierzyńskich strażaków.

Źródło: radio.opole.pl

6 miliardów złotych na odtworzenie Odrzańskiego Szlaku Wodnego


- Blisko 6 miliardów złotych zostało zainwestowane do tej pory w odtworzenie Odrzańskiego Szlaku Wodnego. W 2023 roku Odra musi być żeglowna, wynika to z konwencji AGN, którą podpisał prezydent - powiedział na naszej antenie wojewoda opolski Adrian Czubak. Wczoraj (19.03) w Opolu obyły się dwa spotkania poświęcone Odrze. Na pierwszym debatowali członkowie zespołu ds. odrzańskich, drugie spotkanie poświęcone było przygotowaniom do II Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu.- Można powiedzieć, że do tej Odry granicznej jest oczywiście pełna mobilizacja, przebudowa, budowa, remonty wszystkich śluz, jazów odrzańskich, stopni wodnych ze słynnym stopniem już zakończonym w Malczycach, który jest podstawą do dalszego funkcjonowania transportu rzecznego. W roku 2019 to kwota między 250-300 milionów złotych na te inwestycje. Natomiast na samej Odrze mamy 4 miliardy złotych plus oczywiście 1,5 miliarda na zbiornik raciborski, a więc mówimy o kwocie prawie 6 miliardów złotych - mówi wojewoda opolski.Zbiornik raciborski ma być gotowy już za niecały rok. - Nasi poprzednicy zaplanowali go jako zbiornik suchy, ale opracowujemy plan jak przekształcić go w zbiornik wielofunkcyjny - dodaje Adrian Czubak.II Kongres Żeglugi Śródlądowej ponownie ma odbyć się w Opolu, między 17 a 19 września. Hasło przewodnie kongresu będzie znane w połowie kwietnia.

Źródło: radio.opole.pl

Potrącenie rowerzysty w Złotnikach

#zrodlo

Do potrącenia rowerzysty przez samochód osobowy doszło w Złotnikach w powiecie opolskim. Do zdarzenia doszło przed 16 na ulicy Opolskiej w ciągu drogi wojewódzkiej 414.Na miejscu interweniowały 3 zastępy straży pożarnej oraz pogotowie ratunkowe i policja. Poszkodowanemu pomocy udzielili strażacy z miejscowej OSP.

Źródło: radio.opole.pl

Zatrzymał pedofila, teraz grożą mu śmiercią, a 12-letniej córce gwałtem


Ktoś grozi śmiercią ojcu, który zatrzymał pedofila. Ta sama osoba jest skłonna zapłacić za dokonanie gwałtu na 12-letniej dziewczynce. Groźby kierowane są pod adresem pana Krzysztofa, mieszkańca Kędzierzyna-Koźla, który w lutym zatrzymał pedofila próbującego umówić się na seks z jego córką.Groźby w kierunku pana Krzysztofa pojawiły się w internecie.- Dowiedziałem się o nich przez przypadek - mówi. - Anonim wysłał mi link do strony lolifox.org, jest to strona rosyjska, a na niej polskie forum wywrotowe „Zawiśnie w lesie każdy kto doniesie”. Chcą zapłacić za spalenie mojego auta, gwałt na córce, ciężkie uszkodzenie ciała łącznie z likwidacją.Na tej samej stronie internauci nawołują także do zamordowania innych osób, które ujawniły działalność pedofilską oraz polityków, w tym premiera i prezydenta. Sprawą tych gróźb zajmują się policjanci z Kędzierzyna-Koźla.- Dzisiaj do Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu zgłosił się mieszkaniec naszego powiatu, który zgłosił zawiadomienie w sprawie gróźb karalnych. W tej sprawie będzie prowadzone postępowanie - mówi Magdalena Nakoneczna z kędzierzyńskiej policji.Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, w sprawie próby umówienia się z 12-latką zatrzymano już dwie osoby. Poza mężczyzną z ...

Źródło: radio.opole.pl

Zamek w Łące Prudnickiej jest w katastrofalnym stanie, budżet gminy nie wytrzymałby ratowania tego zabytku


Zawaleniu ulegają kolejne części zamku w Łące Prudnickiej. W 2006 roku przeprowadzono licytację komorniczą renesansowej budowli. Kupił ją za 250 tysięcy złotych przedsiębiorca z Podhala. Właściciel wyjechał z kraju, a w zamku doszło do katastrofy budowlanej.- Zamek jest ogromnie znaczącym elementem architektury tej wioski - mówi mieszkaniec Łąki Prudnickiej, który zaniepokojony jest pogarszającym się stanem tego zabytku. - Niszczeje i rozpada się na naszych oczach. Byłoby dobrze, gdyby został zabezpieczony jako relikt przeszłości. Żeby chociaż swoim charakterem mógł pokazywać, jak kiedyś wyglądała siedziba właściciela tej miejscowości.- Wystosujemy do wojewódzkiego konserwatora zabytków pismo o zajęcie stanowiska w sprawie ratowania tego zamku - mówi burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. - Obecnie gmina nie jest w stanie sama uratować ten zabytek i zająć się nim, gdyż jej budżet by tego nie wytrzymał. Kolejną sprawą jest płatność podatków przez właściciela. Przez ostatnie lata ich nie płacił. Chciał umorzenia podatków. Poprzedni burmistrz się na to nie zgodził. Wysyłamy pisma, uruchamiamy procedury prawne i skarbowe, żeby te pieniądze do nas wpłynęły. Nabywca zamku w Łące Prudnickiej deklarował, ż ...

Źródło: radio.opole.pl

Rura pękła na długości 6 metrów. Problemy z wodą w Strzelcach Opolskich

#zrodlo

Poważna awaria głównej magistrali zasilającej Strzelce Opolskie w wodę. Uszkodzeniu uległa prawie metrowej średnicy rura.Do awarii doszło w rejonie ul. 1 Maja. Pęknięcie jest długie na prawie 6 metrów. Na miejscu z usterką walczą służby Strzeleckich Wodociągów i Kanalizacji. Spora część mieszkańców miasta ma w kranach wodę o nieco żółtej barwie, problemem jest też niskie ciśnienie. Nie wiadomo, ile jeszcze potrwa usuwanie awarii.

Tagi: Praca, WOŚP
Źródło: radio.opole.pl

Pożar salonu fryzjerskiego w Opolu


Pożar salonu fryzjerskiego przy ul. Ozimskiej w Opolu w okolicach ul. Mazurskiej. Zapaliło się jedno z urządzeń AGD. Sytuacja jest już opanowana, pożar został ugaszony.Jak przekazał nam dyżurny KW PSP w Opolu, na miejscu pracują 4 zastępy straży pożarnej. Trwa oddymianie pomieszczeń. Nie ma osób poszkodowanych. Ogień zauważono przed godz. 21.00.

Tagi: Fryzjer
Źródło: radio.opole.pl

Większa ilość słońca i wyższe temperatury mogą dekoncentrować kierowców. Policja apeluje o ostrożność


Policja apeluje do kierowców o czujność na drogach. Jak zauważają funkcjonariusze, pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny niejednokrotnie przyczyniają się do osłabienia koncentracji za kierownicą.To, w połączeniu z często zmieniającymi się warunkami jazdy, może prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń, takich jak to, do którego doszło dziś (19.03) rano w gminie Pokój.- Kierowca volkswagena, najprawdopodobniej w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, doprowadził do zderzenia z osobową toyotą. Uderzenie było tak silne, że toyota wypadła z drogi i dachowała w przydrożnym rowie. 30-letni kierowca z obrażeniami ciała trafił do szpitala - relacjonuje mł. asp. Paweł Chmielewski z Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie.Jak zauważa policja, coraz wyższe temperatury przyczynią się także do zwiększenia na drogach liczby niechronionych uczestników ruchu drogowego, na których także należy zwracać uwagę. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, funkcjonariusze zachęcają pieszych oraz rowerzystów, by stosowali odblaski.

Źródło: radio.opole.pl

Różne oblicza dziczyzny. Młodzi kucharze rywalizowali w kulinarnym konkursie 'Regionalne Smaki' [ZDJĘCIA]


Dziczyzna flambirowana, konfitowana, marynowana w próżni metodą sous vide lub bejcowana, podawana z grzybami, żołędziami, malinami, a nawet czekoladą. Młodzi kucharze opolskich szkół gastronomicznych rywalizowali w piątej edycji Wojewódzkiego Konkursu Kulinarnego 'Regionalne smaki'. W tym roku ich zadanie polegało na przygotowaniu potraw odnoszących się do hasła 'Rok daniela. Dary lasu'.- Przygotowałyśmy roladki z bażanta w sosie czekoladowym, a do tego żelkę malinową z musem z wątróbki. Konfitujemy, czyli gotujemy w tłuszczu, żeby nadało to trochę soczystości temu mięsu. Biorąc udział w tym konkursie możemy sprawdzić swoje umiejętności i możemy się dowiedzieć, czy faktycznie to, co robimy jest fajne - mówi Patrycja Żurakowska z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku.- Najważniejsze dzisiaj w naszym daniu jest sous vie z jelenia, żeby było półkrwiste i sos mamy akurat borówkowo-słodko-ostry. To nasza inwencja twórcza, wszystko próbowaliśmy zrobić oryginalnie, tak smakowo teraz na czasie - dodaje Robert Prymas ze Strzelec Opolskich.- W ocenie jury najważniejsze są smak, prezentacja i technika wykonania - wyjaśnia Łukasz Marenin z Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej. - Na pewno widzimy, że bardzo dużo dań jest przygotowanych nowoczesnym sposobem, jak gotowanie próżniowe. Najważniejsza jest tradycja, pierwszy taki, tradycyjny przepi ...

Źródło: radio.opole.pl

Zielone certyfikaty 'Budynek bez smogu' dla budynków ogrzewanych ekologicznie


Energetyka Cieplna Opolszczyzny jako pierwsza firma w Polsce przystąpiła do programu certyfikacyjnego redukcji emisji. Teraz takie specjalne zielone certyfikaty z oznaczeniem 'Budynek bez smogu' otrzyma 70% budynków ogrzewanych ciepłem pochodzącym z sieci miejskiej.- Uważamy, że tych klientów, te osoby, które korzystają z ekologicznego systemu ogrzewania, jakim jest ciepło systemowe należy w pewien sposób promować - mówi Paweł Krawczyk z Energetyki Cieplnej Opolszczyzny. - Każdy klient, który jest przyłączony do ciepła systemowego, które pochodzi z ECO w Opolu, może otrzymać specjalny certyfikat. Taka nobilitacja naszych klientów spowoduje zmianę świadomości chociażby u ich sąsiadów. Chcemy, aby dobre standardy z krajów Europy Zachodniej przenieść tutaj do Polski. Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w opolskim ratuszu, podkreśla, że mieszkańcy Opola chętnie korzystają z dotacji na wymianę pieców.- W roku 2018 udzielono 392 dotacji na kwotę 2,5 miliona złotych. Tylko w tym roku mamy już złożonych ponad 300 wniosków, które rozpatrujemy na bieżąco - mówi.- Walczymy o to, żeby tych kopciuchów, które są w mieście, było coraz mniej - dodaje Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent O ...

Źródło: radio.opole.pl

Głuchołazy: gmina chce kontynuować wykup terenów Parku Zdrojowego


Kolejny obiekt w części zdrojowej miasta chcą pozyskać władze Głuchołaz. Tym razem celem zabiegów jest zrujnowany hotel Leśny. W 2002 roku prywatni inwestorzy wnieśli go do spółki, która miała wybudować aquapark.Udział gminy w tym przedsięwzięciu stanowiło ok. siedmiu hektarów Parku Zdrojowego. Spółka zbankrutowała, a jej majątek trafił w prywatne ręce.- Odkupienie tych terenów zapisane jest w strategi miasta - mówi burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński. - Trudno dzisiaj zdradzać wszelkie kulisy rozmów. Natomiast przed nami kolejny etap, tj. odkupienie dawnego hotelu Leśny. Pozostałe tereny są już gminne. To jest mały skrawek w Parku Zdrojowym, który wymaga rewitalizacji. Jest on jeszcze w prywatnych rękach. Myślę, że najbliższe miesiące mogą być pozytywne jeśli chodzi o odkupienie lub też inne formy przejęcia tego terenu Głuchołaz. Na licytacji komorniczej w grudniu ubiegłego roku gmina Głuchołazy kupiła za blisko 210 tysięcy złotych budynek dawnego hotelu Polonia. Po remoncie ma służyć głównie turystom.

Źródło: radio.opole.pl

Pracownicy Krajowej Izby Doradców Podatkowych pomogą niepełnosprawnym wypełnić PIT


Bezpłatne konsultacje podatkowe dla niepełnosprawnych przygotowuje Opolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych w Opolu.Porady telefoniczne będą udzielane od 1 do 5 kwietnia w godzinach 10:00-15:00. Można również sięgnąć po pomoc 3 kwietnia podczas dnia otwartego w siedzibie kancelarii przy ulicy Katowickiej 39. Doradcy podpowiedzą w zakresie źródła przychodów, ulg i przekazania 1% podatku za ubiegły rok. Wsparcie nie obejmie natomiast działalności gospodarczej, rozliczeń z zagranicą oraz dochodów ze sprzedaży nieruchomości.Akcja odbędzie się pod patronatem marszałka Andrzeja Buły.

Źródło: radio.opole.pl

Bus 'NowejPiątki' odwiedził kolejne miejscowości w regionie


Dziś (19.03) drugi dzień kampanii promującej nowe inicjatywy prospołeczne polskiego rządu. Specjalny bus zawitał do Lewina Brzeskiego, Brzegu i Lubszy.Pracownicy urzędu wojewódzkiego Marta Cybińska, Mariusz Nieckarz i Radosław Pierzga rozdawali specjalne broszury informacyjne na temat rządowego programu 'NowaPiątka' w kolejnych trzech miejscowościach województwa opolskiego: Lewinie Brzeskim, Brzegu i Lubszy. - Sytuacja wygląda dobrze, jest zainteresowanie. Pomimo dosyć chłodnej atmosfery - oczywiście mówię tutaj o temperaturze - osoby podchodzą, my też wychodzimy naprzeciw. Informujemy, z czym tutaj stoimy, mówimy, że jesteśmy tutaj, by informować o nowych propozycjach programowych rządu RP, przekazujemy ulotki informacyjne - mówi Radosław Pierzga. - Osoby zainteresowane pytają o konkretne tematy, które ich interesują. Osoby starsze, które są na emeryturze pytają o wypłatę '13' - najczęściej, kiedy mogą spodziewać się tych pieniędzy. Natomiast osoby młode chcą znać założenia odnośnie zwolnień z podatku - dodaje Pierzga. Ci z mieszkańców Lewina Brzeskiego, Brzegu i Lubszy, którzy zapoznali się ...

Źródło: radio.opole.pl

Kolejna fabryka w Skarbimierzu. Na poradzieckim lotnisku Japończycy będą produkować części do samochodów elektrycznych

#zrodlo

Na terenie byłego lotniska w Skarbimierzu wmurowano dziś (19.03) kamień węgielny pod budowę fabryki, która produkować będzie podzespoły elektrycznych i hybrydowych samochodów.Japońska firma Mitsui High-tec chce zainwestować w naszym regionie 160 milionów złotych i zatrudniać początkowo około 30 osób, jednak docelowo zatrudnienie w fabryce ma znaleźć około stu pracowników.Jak zauważa prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Maciej Badora, ostatni okres jest bardzo udany dla naszego regionu pod względem zainteresowania ze strony inwestorów. - Odnosząc poziom zaangażowania inwestorów w ostatnim okresie na tle wcześniejszego czasu, możemy powiedzieć, że jest duży postęp i należy się spodziewać, że ten postęp, przynajmniej w najbliższym czasie, będzie jeszcze większy - prognozuje.Zdaniem Andrzeja Pulita, wójta gminy Skarbimierz, współpraca w WSSE układa się w ostatnim czasie coraz lepiej, a to przekłada się na korzyści dla budżetu gminy.- Wcześniej my szukaliśmy tych inwestorów lub sami do nas przychodzili, a w tej chwili strefa już bezpośrednio się angażuje, bo jest właścicielem, no a my mamy z tego podatek oc ...

Źródło: radio.opole.pl

Młodzi konstruktorzy kontynuują rywalizację w Opolskiej Lidze Robotów


W dwóch konkurencjach rywalizowali młodzi konstruktorzy podczas kolejnych zawodów piątego sezonu Opolskiej Ligi Robotów. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu chodziło o jazdę po wyznaczonej trasie i walkę autonomicznych robotów, czyli wypchnięcie przeciwnika poza arenę.Trzecim zawodom w cyklu towarzyszył projekt 'Od przedszkolaka do inżyniera'. Przygotowano około 20 stanowisk dla małych dzieci - od wstępnego programowania przez pierwszą pomoc. - Widać coraz więcej uczestników ze szkół podstawowych, natomiast w starszych grupach jest lekka stagnacja - mówi Artur Rapiński, wicedyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu i organizator.- Być może dzieje się tak dlatego, że osoby mające 17 czy 18 lat bardziej chciałyby programować czy budować prawdziwe roboty, niekoniecznie w oparciu o klocki LEGO. Zauważamy taką tendencję i chcemy w przyszłości zrobić dla nich ligę prawdziwych robotów. Mniejsze dzieci pasjonują się nadal tymi klockami i budują świetne konstrukcje. Żaden z robotów nie powtarza się, a z zawodów na zawody widać, że one są coraz bardziej przemyślane, bardziej dojrzałe i lepiej oprogramowane. Kacper Mazur, uczestnik z Elektryczniaka, uważa, że przy konstruowaniu najważniejszy jest pomysł i wyobraźnia ...

Tagi: NATO, Lego, Roboty
Źródło: radio.opole.pl

Policja zapewni wsparcie rodzinie funkcjonariusza, który w Opolu najprawdopodobniej popełnił samobójstwo


- Pomoc psychologiczna już została udzielona i kolejne formy pomocy na pewno zostaną udzielone - powiedział nadinspektor Jarosław Kaleta, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu o działaniach dotyczących rodziny funkcjonariusza, który w piątek (15.03) na służbie najprawdopodobniej samobójstwo.Okoliczności śmierci policjanta cały czas są badane. - Na pewno zadbamy o rodzinę - przekonuje Kaleta. - Teraz musimy ustalić szczegóły tego, co się stało. Jest to wielka tragedia, przede wszystkim dla żony i tego malutkiego dziecka, które zostało. Musimy wyjaśnić wszelkie okoliczności, natomiast na pewno będziemy wychodzili z daleko idącą pomocą, jeśli chodzi o rodzinę tego policjanta.Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło w piątek wieczorem przed jedną z kamienic na ul. Duboisa w Opolu. Funkcjonariusze zostali wezwani na interwencję. Jeden z nich zszedł do radiowozu i tam miał odebrać sobie życie. Miał 27 lat.

Tagi: Policja, NATO, Psy
Źródło: radio.opole.pl

Co dalej z otmuchowskim Sandaczem? 'Prace idą pełną parą, znajdziemy brakujące pieniądze na remont'


Prace remontowe przy 'Sandaczu', czyli dawnym ośrodku wypoczynkowym nad Jeziorem Otmuchowskim idą pełną parą i nie są zagrożone, mimo iż powiat wycofał się z finansowego wsparcia tej inwestycji - tak zapewniają władze Otmuchowa.Zdaniem burmistrza Jana Woźniaka, obecny stan prac na budowie wyprzedza o trzy miesiące harmonogram robót. Miasto wciąż liczy, że nyskie starostwo zmieni zdanie i pomoże gminie w realizacji inwestycji. Jak dodaje włodarz miasta, ośrodek przyczyni się do promocji regionu.- Prace lecą z wyprzedzeniem. Moim zdaniem, nie przemyślano decyzję, a wkroczyła polityka. Wydaje mi się, że czas leczy rany, zarząd się zreflektuje, ochłonie i dogadamy się, bo nie ma lepszej promocji jak jeziora. Nie ma lepszej promocji jak szkoła pod żaglami - argumentuje.Jeżeli jednak samorządy nie dojdą do porozumienia, władze Otmuchowa zapowiadają zaciągnięcie kredytu na pokrycie kosztów remontu.Przypomnijmy, Sandacz w ręce miasta trafił latem 2017 roku, kiedy samorząd przejął go od RZGW.W kosztującym ponad 4 miliony złotych remoncie miał pomóc powiat nyski, który w projekcie tegorocznego budżetu pierwotnie zaplanował na ten cel pół miliona złotych. Po wyborach, nowy zarzą ...

Źródło: radio.opole.pl

Duże utrudnienia przy dworcu PKP Opole Wschodnie. Od dzisiaj czasowo będzie zamykany przejazd pod wiaduktem na ul. Ole ...


W związku z przebudową dworca kolejowego Opole Wschodnie dzisiaj (18.03) rozpoczyna się demontaż przęsła oraz podpór pod wiaduktem kolejowym na ulicy Oleskiej.Od dzisiaj (18.03) pomiędzy godziną 22.00 a 5 rano samochody i autobusy jadące od strony osiedla Armii Krajowej w kierunku centrum zamiast Oleską przy Dworcu Opole Wschodnie będą jeździły objazdem przez ulice Chabrów, Luboszycką, Nysy Łużyckiej, następnie nawrócą na rondzie i dalej pojadą ulicą Batalionów Chłopskich i wrócą na Oleską. W stronę osiedla Armii Krajowej autobusy i samochody pojadą ulicami Batalionów Chłopskich, Luboszycką, Chabrów i wrócą na Oleską. Piesi będą mogli poruszać  się bez przeszkód. Utrudnienia potrwają do 18 kwietnia.

Źródło: radio.opole.pl

Joachim Brudziński, szef MSWiA spotkał się w Opolu z podległymi mu służbami


Koordynacja działań, podsumowanie pracy w ubiegłym roku i plan na rok trwający. W Opolu minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński spotkał się z przedstawicielami podległych mu służb mundurowych.- Dla działania służb Opolszczyzna jest miejscem wyjątkowym - mówi Joachim Brudziński. - Z jednej strony, to województwo graniczne, a z drugiej strony bardzo ważny ciąg komunikacyjny, czyli droga A4. Również teren w jakiejś mierze mocno uprzemysłowiony, ale też rolniczy i o wielu walorach turystycznych. Również niestety, co jakiś czas dotykany różnego rodzaju klęskami. Powodziami, czy innymi warunkami atmosferycznymi. W spotkaniu udział wzięli najważniejsi funkcjonariusze podległych ministrowi służb - policji, straży pożarnej i straży granicznej. - Myślę, że współpracę tych trzech służb na terenie Opolszczyzny możemy określić jako wzorcową - ocenia nadinspektor Jarosław Kaleta, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu. - Widać to przede wszystkim przy działaniach, które dotykają różnych obszarów. Między innymi nielegalne wysypiska śmieci. Takie mieliśmy w Dąbrowie, które po niedługim czasie zostało celowo podpalone. My wspólnie ze strażą pożarną te ...

Źródło: radio.opole.pl

Trwają przygotowania do tegorocznego Dnia Flagi. Patronat nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki


- Przygotowania do Święta Flagi Rzeczypospolitej trwają już długo, bo tak ważnej uroczystości nie da się zorganizować w przeciągu jednego miesiąca - powiedziała w Loży Radiowej (18.03) Katarzyna Czochara, poseł PiS.Tegoroczne wojewódzkie obchody objęto honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego, a podobny wniosek o patronat narodowy został skierowany do Kancelarii Prezydenta.Przypomnijmy, że pojawiła się inicjatywa, by dzień 2 maja był nie tylko Dniem Flagi, ale też Dniem Symboli Rzeczypospolitej Polskiej. Została ona już przyjęta przez Sejm, a w tym tygodniu zajmie się tym Senat. - Jeśli chodzi o Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Moszczance, zawsze podkreślaliśmy nie tylko samą flagę jako symbol, tylko mówiliśmy właśnie o tych najważniejszych symbolach narodowych. Ja osobiście cieszę się, że to święto zyska szerszą formułę i nazwę, bo to tak czy owak funkcjonowało - mówi poseł PiS. - Podczas obchodów będzie też prowadzona zbiórka charytatywna - dodaje poseł Czochara. - Jest taka ogromna potrzeba w naszej Moszczance, bo mamy takie wspaniałe i kochane dzieciaki Michałka i Karolinę, ale też i w Prudniku i w innych miejscowościach, które pot ...

Źródło: radio.opole.pl

Pięciu kierowców straciło prawo jazdy. W terenie zabudowanym jechali ponad 100 km/h


Policjanci ze Strzelec Opolskich w miniony weekend (15-17.03) zatrzymali pięciu kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o przynajmniej 50 km/h w terenie zabudowanym. Wszyscy stracili prawo jazdy na trzy miesiące i 'zarobili' po 10 punktów karnych. Rekordzista na obowiązującej 'pięćdziesiątce' jechał 108 km/h.- W minioną sobotę, tuż po godzinie 08:00 policjanci strzeleckiej drogówki zatrzymali prawo jazdy 32-letniemu kierowcy SUV-a ssangyoung. Mundurowi, którzy jechali nieoznakowanym radiowozem, nagrali wideorejestratorem, jak kierowca znacznie przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. Jechał 108 km/h i dozwoloną prędkość przekroczył o blisko 60 km/h - mówi Paulina Porada z Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich.Funkcjonariusze policji przypominają, że kierowca, który w obszarze zabudowanym przekracza prędkość o minimum 50 km/h, traci prawo jazdy na trzy miesiące, ale jeżeli nadal będzie jeździł bez uprawnień, okres utraty prawa jazdy wydłuży się do pół roku. W przypadku ponownego prowadzenia samochodu w przedłużonym okresie, starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania. Wtedy kierowca musi ponownie zdać egzamin.

Źródło: radio.opole.pl

Dzielni nastolatkowie wyróżnieni. Karolina i Denis z medalami 'Młody Bohater'


Wykazali się niezwykłą odwagą i przytomnością umysłu, dzięki czemu uratowali ludzkie życie. 17-letnia Karolina Łada z Jasienicy Górnej i 14-letni Denis Korzeniowski z Praszki zostali wyróżnieni medalami 'Młody Bohater'. Odznaczenia wręczył im minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.Karolina Łada uratowała mężczyznę, który chciał się powiesić. Do zdarzenia doszło 27 grudnia ubiegłego roku. 17-latka wracała wieczorem z praktyk i gdy zobaczyła wiszące ciało natychmiast przystąpiła do działania. - Chciałam odciąć sznur, ale nie miałam czym, więc wezwałam pomoc. Na miejsce przyszli mężczyźni, którzy odcięli tego pana - opowiada Karolina Łada. - Ja ten sznur zdjęłam mu z szyi i udzieliłam mu reanimacji, tak zwany masaż serca. To trwało chyba z 15 minut, aż przyjechało pogotowie i potem już ułożyliśmy go na pozycję boczną. Okryłam tego pana kocem, żeby mu było ciepło, bo ten pan był w takim stanie, że się przewracał. Pod wrażeniem postępowania Karoliny jest Sylwia Sadowska-Klimas, dyrektor Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Paczkowie, którego podopieczną jest 17-latka.- Jest bohaterką - mówi Sadowska-Klimas. - Dla naszych dzieciaków, mieszkańców naszego domu jest przykładem godnym do naśladowania. Odważyła się. Działała ...

Źródło: radio.opole.pl

Służbowy samochód ministra Brudzińskiego zatrzymany na Opolszczyźnie za przekroczenie dozwolonej prędkości. Skończyło ...


Kluczborska policja udowodniła, że nawet przedstawiciele rządu nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli samochód szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, który jechał na spotkanie w Opolu.Powodem była zbyt duża prędkość pojazdu.- Takie podejście do pełnionych przez funkcjonariuszy obowiązków cieszy i składam gratulacje dla komendanta powiatowego policji z Kluczborka - mówi Joachim Brudziński. - Panie komendancie, na pana ręce wyrazy uznania i szacunku dla podległych panu funkcjonariuszy policji, którzy w sposób profesjonalny i odpowiedzialny dostrzegli zbyt prędko poruszający się samochód. Co za tym idzie, ten samochód zatrzymali i właśnie tak należy wykonywać swoją pracę.W związku z policyjną kontrolą, minister Brudziński spóźnił się na opolskie spotkanie o kilkanaście minut. Kierowca służbowego auta ministra nie otrzymał mandatu. Policjanci zastosowali wobec niego środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia - poinformowała kluczborska policja.

Źródło: radio.opole.pl

Bus 'NowejPiątki' w trasie. Na początek odwiedził dwie gminy powiatu opolskiego


Dąbrowa i Komprachcice to pierwsze przystanki w województwie opolskim w ramach akcji 'NowaPiątka'. Przedstawiciele administracji rządowej prowadzą od dziś (18.03) kampanię informacyjną odnośnie nowych rządowych programów prospołecznych.Ważnym elementem są specjalne broszury z podstawowymi informacjami. Przy każdym punkcie znajduje się tzw. mapa drogowa z kalendarium wprowadzania programu w życie. - Tak jak myśleliśmy, w zależności od grupy docelowej, starsi ludzie pytali nas o Emeryturę Plus, a rodziny o 500 plus na pierwsze dziecko - kiedy będzie można skorzystać, czy już można i kiedy wszystkie programy wejdą w życie. Widać też duże zainteresowanie programem lokalnych połączeń autobusowych. Ludzie są zaciekawieni, bo te rozwiązania będą wdrażane na bieżąco w ciągu roku. Chcą wiedzieć, kiedy i czego mogą spodziewać się. Po to jest właśnie ta akcja - mówi Grzegorz Krukowski, asystent wojewody opolskiego.Lokalna społeczność pozytywnie odbiera tę inicjatywę.- Jak do tej pory bardzo pozytywne jest 500 plus - tu mamy kontynuację programu. Myślę, że to dobre wsparcie dla rodzin. Wreszcie zyskają rodziny z jednym dzieckiem, więc oceniam pozytywnie - mówi jeden z mężczyzn.- Mnie z t ...

Źródło: radio.opole.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami