Baner Fuksiarz
W Grecji 5G służy do wczesnego wykrywania pożarów lasów

01.07.2022 12:00


5G Grecja pożary lasów szybkie wykrywanie
W Grecji ruszył pilotażowy projekt, który wykorzystuje rozwiązania bazujące na technologii 5G do wczesnego wykrywania pożarów lasów. 
Pożary lasów na przestrzeni lat stają się coraz poważniejszym problemem, który dotyka wielu krajów, szczególnie takich jak Grecja. Wspólny projekt firmy Huawei, greckiej spółki telekomunikacyjnej Nova-Wind oraz startupu Probotek, którego pilotaż obejmie las Syngrou, ma ogromne znaczenie dla ochrony greckiej przyrody i dziedzictwa narodowego. Czujniki dymu i ognia, które zostały zainstalowane w strategicznych punktach lasu, zostały połączone z inteligentną platformą zarządzania oraz z dronem. Bezzałogwiec będzie wykonywać rutynowe loty obserwacyjne, jak również loty awaryjne w przypadku wskazań czujników, by potwierdzić odczyty.
Do wykrywania dymu lub ognia wykorzystywane będą również specjalne algorytmy, które analizują obraz i wysyłają dane do centrum kontroli, wskazując potencjalne ogniska pożaru. System ma ułatwiać szybką reakcję odpowiednich służb pożarniczych oraz usprawniać akcje gaśnicze.

Nowoczesne rozwiązania dla ochrony lasów


W inauguracji pilotażu nowego systemu, który wykorzystuje rozwiązania oparte na technologii 5G, algorytmach uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji i dronach, udział wzięli przedstawiciele greckich władz. Ze strony twórców rozwiązania obecni byli Radosław Kędzia, wiceprezes Huaweia w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajów nordyckich, Nikolaos Lazaris, dyrektor zarządzający Huawei w Grecji, Panagiotis Georgiopoulos, prezes Nova-Wind oraz Georgios Delaportas, prezes firmy Probotek.
Jest to ważny projekt dla naszego kraju, który już na poziomie pilotażowym daje nam innowacyjne możliwości ochrony środowiska, a w szczególności ochrony naszego dziedzictwa narodowego. W tych działaniach znaczącą rolę odgrywają najnowocześniejsze technologie, ponieważ ich wkład, nie tylko w ochronę lasów, ale ogólnie w walkę z kryzysem klimatycznym, może być znaczący. Chciałbym podziękować Huawei i Nova-Wind, ponieważ dzięki tej współpracy przecierają szlaki w zakresie inteligentnych rozwiązań do prewencyjnej detekcji pożarów i ochrony środowiska naturalnego.

– powiedział Georgios Georgantas, minister rozwoju obszarów wiejskich i żywności Grecji
Współpraca biznesowa firm z sektora technologicznego ze startupami jest dobrym przykładem na to, jak możemy efektywnie wykorzystać różne talenty, pomysły i zasoby ludzkie, które posiadamy, aby sprostać wyzwaniom naszych czasów, takim jak kryzys klimatyczny. Serdecznie gratuluję twórcom i uczestnikom tej inicjatywy, którzy dają nam pewność, że grecki ekosystem innowacji ma teraz potencjał i narzędzia do osiągnięcia wspaniałych wyników.

– dodał Christos Dimas, grecki wiceminister badań i technologii
Poprzez program Elevate Greece, który jest inicjatywą greckiego Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji, mającą na celu identyfikację innowacyjnych startupów i wspieranie ich rozwoju, Huawei połączył siły z firmą Probotek i przejął finansowanie całego projektu pilotażowego. Telekomunikacyjna spółka Nova-Wind jest dostawcą usług komunikacyjnych i oferuje łączność w ramach całego systemu detekcji. Probotek oferuje z kolei inteligentny system wczesnego wykrywania, bazujący na sztucznej inteligencji oraz flocie dronów.
Najnowocześniejsze technologie mogą pomóc lepiej chronić obywateli i środowisko. Ponieważ oficjalne wspieramy inicjatywę Elevate Greece Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji, dumnie wspieramy również PROBOTEK, finansując ten pilotażowy program wykrywania pożarów. Z niecierpliwością czekamy na przyszłe partnerstwo ze startupami w kluczowych sektorach technologicznych dla dobra społeczeństwa i przyrody Grecji.

– powiedział Nikos Lazaris, dyrektor zarządzający, Huawei w Grecji
Zmiany klimatyczne są rzeczywistością i ochrona przed ich skutkami jest kwestią o znaczeniu narodowym. Nova-Wind walnie przyczynia się więc do zwalczania kryzysu klimatycznego dzięki kompleksowym działaniom, których częścią jest system wykrywania pożarów. Inicjatywa, którą uruchomiliśmy w lesie Syngrou, jest dowodem na to, że dzięki sieci 5G i inteligentnym usługom można zapobiegać ekstremalnym wydarzeniom, które mają wpływ na gospodarkę, społeczeństwo i środowisko. Organizacje publiczne i prywatne połączyły siły w tym projekcie, pokazując, że konieczna jest współpraca w celu ochrony naszego kraju.

– podsumował Panagiotis Georgiopoulos, CEO Nova-Wind
 
 

Więcej w serwisie www.telepolis.pl

Kod z obrazka
Komentarze (0):
reklama
Baner Fuksiarz
Kontakt z nami