Baner Fuksiarz
Nauka  RSS
Po raz pierwszy w historii wyhodowano model ludzkiego zarodka


Naukowcy z renomowanego Instytutu Naukowego Weizmanna w Izraelu dokonali przełomu, który może odmienić nasze zrozumienie pierwszych etapów rozwoju embrionalnego ludzkiego zarodka oraz przyczyn chorób genetycznych. Odkrycie to przypomina podręcznikowy przykład 14-dniowego zarodka, a co najważniejsze, zostało osiągnięte bez użycia plemników, komórek jajowych lub macicy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak o klimacie, to tylko źle. Badacz przerywa milczenie i krytykuje naukowców za jednostronność


Znany badacz klimatu oskarża poważne czasopisma naukowe o faworyzowanie badań, które podkreślają negatywne skutki zmian klimatu. Jego zdaniem magazyny te publikują wyłącznie treści, które zgodne są z jedyną słuszną narracją. Dlatego też badacze celowo pomijają pewne wątki, skupiając się na wyolbrzymianiu katastrofalnych skutków zmian klimatu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Najlepsza miska WC wisząca – ranking TOP 5 – miski wiszące do toalety


Planowanie nowej łazienki czy remont starej to doskonała okazja do zaprojektowania funkcjonalnego wnętrza. Pomieszczenie powinno być komfortowe w trakcie użytkowania, łatwe w utrzymaniu czystości, a także ekonomiczne dzięki zastosowanym rozwiązaniom pozwalającym na oszczędność wody i prądu. Sprawdź, jak wybrać miskę WC, która spełni wszystkie te wymagania.

Tagi: Azja
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Psychiatra: nie popełniajcie tych błędów wobec swoich dzieci!


Nasze dziecko upada, a my — zamiast je pocieszyć — dajemy mu burę, po czym mamy wyrzuty sumienia. Albo łapiemy się na tym, że stosujemy metody wychowawcze własnych rodziców, których nigdy nie chcieliśmy stosować. Brzmi znajomo? Za tym wszystkim stoi nasze wewnętrzne "niezadbane dziecko". Jak przekonuje psychiatra Bastian Willenborg, jest ono silniejsze, niż nam się wydaje i sprawia, że nieświadomie powielamy wiele błędnych schematów, zwłaszcza wobec własnych dzieci.

Tagi: Psy
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pandemia zmieniła skład mikroflory u dzieci


Dzieci, których pierwsze lata życia przypadły na pandemię koronawirusa, mają mniej zróżnicowaną florę bakteryjną jelit niż dzieci urodzone wcześniej – dowodzą naukowcy.

Tagi: Bakterie
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Drzewa dowodem na życie pozaziemskie? Astronomowie twierdzą, że to możliwe


Odkryliśmy już ponad 5 tys. planet poza naszym Układem Słonecznym. Na razie jednak nie udało nam się stwierdzić ponad wszelką wątpliwość, czy na którejś z nich istnieje życie. Dlatego naukowcy nie ustają w poszukiwaniu jego śladów. Najnowszy pomysł zakłada, żeby zacząć się rozglądać za śladami drzew.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Za 100 lat lasy przestaną rosnąć? Naukowcy odkryli nieznaną wcześniej słabość drzew


Lasy deszczowe uważane są za zielone płuca Ziemi. Nie tylko dostarczają mnóstwo tlenu, ale stanowią też magazyn dwutlenku węgla. Rocznie odsysają z atmosfery ok. 250 mld ton tego gazu. Teraz jednak skuteczność tej pompy jest zagrożona i nie chodzi bynajmniej o wylesianie. Okazuje się bowiem, że im cieplej się robi na Ziemi, tym mniej wydajnie pracują drzewa.

Tagi: Rosja
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy przebadali genetycznie Człowieka Lodu. Wyniki są zaskakujące


Prehistoryczny Człowiek Lodu, którego mumię znaleziono w Alpach w 1991 r., miał ciemną karnację i zaawansowaną łysinę – dowodzą najnowsze badania genetyczne, opublikowane na łamach pisma "Cell Genomics".

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kres cywilizacji w błysku promieniowania. Czym jest "zdarzenie Miyake"?


W każdej chwili w Ziemię może uderzyć intensywny deszcz promieniowania z kosmosu. Coś takiego miało miejsce np. w 993 r., czyli rok po śmierci Mieszka I. I chociaż państwo Polan nie ucierpiało w wyniku tego zdarzenia, to dzisiaj byłoby inaczej: w końcu tysiąc lat temu w Gnieźnie nie używali ani telefonów komórkowych, ani innej elektroniki — podstawy współczesnej cywilizacji.

Tagi: Kosmos
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Grzyby na depresję, ecstasy na stres pourazowy. "Badani nie mieli pojęcia, że ich mózgi są w ogóle do zdolne"


Naukowcy chcą leczyć ciężkie schorzenia psychiczne za pomocą LSD, ecstasy i "magicznych" grzybów. I nie jest to tylko spisek hipisów w kitlach: rygorystyczne badania raz po raz pokazują przełomowe wyniki. Co więcej — psychodeliki zdają się pomagać pacjentom, którzy nie zareagowali jeszcze na żadną inną terapię.

Tagi: Psy, Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ten samolot budzi postrach, a jego budowa odbywała się w absolutnej tajemnicy


Nie świecie nie ma drugiej, takiej maszyny jak amerykański bombowiec B-2 Spirit. Charakterystyczny samolot wzbudza podziw, ale i postrach — może niezauważony przez obronę przeciwlotniczą dostarczyć 18 ton bomb w dowolne miejsce na Ziemi. W nocy czasu polskiego poznaliśmy jego następcę.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Statek SpaceX z czworgiem astronautów zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej


Statek SpaceX z czworgiem astronautami z Japonii, Danii, Rosji i Stanów Zjednoczonych na pokładzie pomyślnie zadokował w niedzielę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) — poinformowała NASA.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Chromosom Y. Czyni faceta facetem, ale jest też źródłem śmiertelnej słabości


Co sprawia, że mężczyzna jest mężczyzną? W największym skrócie: ani Ferrari, ani nawet sześciopak — tylko najmniejszy ze wszystkich chromosomów: Y. Niestety, niektóre komórki w trakcie życia "gubią" ten nośnik męskości — z fatalnymi konsekwencjami nie tylko dla zdrowia, ale i dla długości życia.

Tagi: Ferrari, CETA
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy akupunktura jest skuteczna? Wieloletni badacz wylicza wątpliwości


To jedna z najpopularniejszych metod medycyny alternatywnej. Mimo to naukowcy mają sporo wątpliwości co do tego, czy akupunktura faktycznie pomaga. Ceniony na świecie autor i emerytowany profesor medycyny komplementarnej Edzard Ernst sam zbadał tę procedurę. Oto jego wnioski.

Tagi: Medycyna
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Rosyjski program kosmiczny się sypie. Kraksa Łuny 25 to kolejny akord jego marsza żałobnego


Sowieci jako pierwsi wysłali człowieka w kosmos i jako pierwsi wysłali sondę na Księżyc. Dzisiaj te sukcesy to jednak tylko wspomnienie; rosyjski program kosmiczny jest tylko słabnącym cieniem dawnej potęgi. Korupcja, złodziejstwo i fatalne zarządzanie sprawiły, że Rosjanom lepiej wychodzi lepienie przykuwających uwagę PR-owych prezentacji, a nie budowa statków kosmicznych.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tajemnica mionów: co właściwie odkryli naukowcy z USA? [WYJAŚNIAMY]


Kilka dni temu pojawiły się informacje o dużym odkryciu amerykańskich fizyków z laboratorium Fermilab. Nagłówki krzyczały nawet o śladzie "piątej siły natury", ale nie dajmy się im zwieść — nie doszło do żadnej rewolucji, ani tym bardziej przewrotu w fizyce. Co nie zmienia faktu, że wynik eksperymentu Muon g-2 jest przełomowy. Poniżej wyjaśniamy, o co chodzi w całym zamieszaniu w formie pytań i odpowiedzi.

Tagi: Ameryka
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Plaga os w Polsce? "Prawdziwy wysyp dopiero przed nami"


Urlopowicze w różnych częściach kraju skarżą się ostatnio na szczególnie dotkliwy wysyp os. Towarzyszą temu obserwacje, jakoby owadów było wyraźnie więcej niż w ubiegłych latach. Ewa Sady, entomolożka z warszawskiej SGGW uczula jednak, że wrażenie "plagi" ma więcej wspólnego z cyklem życiowym os niż realnym zwiększeniem ich liczby. Przestrzega również, że — w zależności od pogody — prawdziwy wysyp dopiero przed nami.

Tagi: Doping
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Misja na Księżyc. Incydent w rosyjskiej sondzie kosmicznej


W rosyjskiej sondzie kosmicznej Łuna-25 wystąpiła "nietypowa sytuacja". Doszło do niej podczas przygotowań do lądowania na Księżycu — poinformował Reuters, powołując się na agencję kosmiczną Roskosmos.

Tagi: Kosmos
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Znasz mnóstwo ciekawostek? 18/20 zdobędzie tylko prawdziwy mistrz!


Uważasz się za chodzącą encyklopedię? W tym quizie nie sprawdzimy twojej wiedzy tylko z jednej kategorii. Co więcej, jest w nim pełno pułapek, podstępnych pytań i nieoczywistych odpowiedzi. Niewiele osób zbliży się do perfekcyjnego wyniku.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Antarktyczna dziura ozonowa budzi obawy. Pojawiła się wcześniej niż zwykle


Wyjątkowo duża jak na tę porę roku dziura ozonowa nad Antarktydą budzi obawy, że dojdzie do dalszego ocieplenia bieguna południowego. Zdaniem ekspertów nie jest to wina człowieka, ale konsekwencja emisji pary wodnej, która trafiła do stratosfery po zakończonej w styczniu 2022 r. erupcji wulkanu Hunga Tonga – Hunga Ha'apai, będącej największą naturalną eksplozją na Ziemi od ponad 100 lat.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Masz sokole oko? 10 pytań, które sprawdzą twoją spostrzegawczość


Wytęż wzrok, porządnie się skup i upewnij się kilka razy, zanim zaznaczysz odpowiedź! Ten quiz sprawdzi nie tylko twoją spostrzegawczość, lecz także... cierpliwość. Tylko najwytrwalsi dadzą radę rozwiązać wszystkie zagadki.

Tagi: Wzrok
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Chce być pierwszym Polakiem na Marsie. "Wnukowie mają tam w przyszłości wybudować dom"


– Czy to jakaś tajna baza Błaszczaka? – pytaliśmy siebie, patrząc na olbrzymi "talerz" nad przedszkolem we wsi Cieszęcin na krańcach województwa łódzkiego. Obiekt faktycznie jest znany w okolicy pod nazwą "astrobaza Błaszczaka". Z tym że nie chodzi o ministra obrony, lecz o Kazimierza Błaszczaka, fascynata badań kosmosu. Było o nim głośno jako o pierwszym Polaku przygotowującym się do załogowej misji na Marsa. Czym zakończyły się te przygotowania? – Jestem już starszym panem po siedemdziesiątce, ale… – opowiada Błaszczak. I przewiduje, że – jeśli nie on – to dom na Marsie wybudują jego wnuki.

Tagi: Kosmos
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Eksperyment "Wszechświat 25" trwał 1588 dni. "Mysia utopia" zakończyła się katastrofą


Wynik eksperymentu sprzed 50 lat był druzgocący. Okazało się, że niczym nieograniczony dostęp do pożywienia, wody oraz brak zagrożeń spowodował... wymarcie całej populacji myszy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Najtrudniejszy quiz wiedzy ogólnej, jaki mieliście okazję rozwiązać


Przed wami 15 pytań. Każde z pytań jest trudne, ale nie specjalistyczne. Nie trzeba być ekspertem, by na nie poprawie odpowiedzieć. Ale każdy punkt w quizie udowadnia, że rozwiązujący ma bardzo szeroką wiedzę. Zapraszamy do sprawdzenia się w quizie wiedzy ogólnej.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Quiz z geografii Polski. Wiesz, gdzie leżą te miasta?


Do 1999 r. Polska składała się z 49 województw. Po wielkiej reformie rządów AWS-UW ich liczbę zmniejszono do 16. Tylko 18 z 49 pozostało miastami wojewódzkimi. Lubuskie i woj. kujawsko-pomorskie mają dwa miasta stołeczne. Sprawdź w tym quizie z geografii Polski, czy wiesz, w którym województwie znajdują się pozostałe 31 miast.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Gigantyczna "dziura grawitacyjna" na oceanie. Naukowcy rozwiązali zagadkę


Na Oceanie Indyjskim znajduje się "dziura grawitacyjna" — miejsce, w którym przyciąganie grawitacyjne Ziemi jest słabsze, jej masa niższa, a poziom morza obniżony o ponad 100 m. Naukowcy uważają, że udało im się rozwiązać tę zagadkę — pisze CNN.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Najlepsza obroża przeciw kleszczom – ranking TOP 4 – jaką obrożę biobójczą wybrać?


Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych biobójczych obroży, dzięki którym kleszcze będą omijać Wasze psy z daleka. To szczególnie ważne latem, gdy sezon na kleszcze jest w pełni i łatwo o kontakt z nimi. Mamy nadzieję, że poniższe zestawienie okaże się pomocne. Życzymy udanej lektury.

Tagi: Psy, Kleszcze
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Za kilka lat to nie Chiny będą kosmiczną potęgą. Ten kraj poczyna sobie coraz śmielej


Który kraj jest w stanie wysłać satelitę na Marsa za jedną dziesiątą tego, co Stany Zjednoczone? Odpowiedź jest tylko jedna – i nie są to Chiny. Indie lada moment staną się czwartą potęgą, której pojazd będzie jeździł po powierzchni Księżyca. A wkrótce dołączą też do wąskiego grona tych, które własnymi siłami wysłały człowieka w kosmos.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak harować za małe pieniądze, czyli kiedy "robienie tego, co kochasz" staje się pułapką?


„Wybierz pracę, którą kochasz, a… będziesz przez cały czas harować bez stawiania jakichkolwiek granic, na dodatek wszystko biorąc skrajnie osobiście”. Tak w 2019 roku artysta Adam J. Kurtz sparafrazował na swoim koncie na Twitterze słynną maksymę zachęcającą do poszukiwania pracy związanej z naszą „pasją”. Maksymy, która coraz częściej uważana jest za receptę na błyskawiczne wypalenie – zawodowe i życiowe.

Tagi: Praca
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy algorytmy są zgodne z prawami człowieka?


Świat algorytmów stwarza mnóstwo możliwości. Ułatwia pracę człowieka niezależnie, czy potrzebna jest szybka i dokładna analiza danych, czy podjęcie autonomicznej decyzji z dokładnością zbliżoną do ludzkiej (lub ją przekraczającą). Algorytmiczne podejmowanie decyzji wykorzystywane jest przez sektor publiczny i prywatny.

Tagi: Praca
Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
Allegro PL
reklama
Punkta.pl – porównywarka OC
Kontakt z nami