Nauka  RSS
Meteoryt uderzył w Księżyc podczas zaćmienia. Opublikowano nagranie


W poniedziałek w wielu miejscach na świecie można było obserwować całkowite zaćmienie Księżyca. Tego samego dnia przypadała także tzw. superpełnia. Na nagraniach tego niezwykłego zjawiska dostrzeżono też meteoryt uderzający w Srebrny Glob.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Najjaśniejszy kwazar odkryty na granicy wszechświata

#zrodlo
Międzynarodowy zespół badawczy, wykorzystujący kilka potężnych naziemnych teleskopów i kosmiczny Teleskop Hubble'a, odkrył najjaśniejszy kwazar, jaki dotąd znano. Stało się tak dzięki wykorzystaniu soczewkowania grawitacyjnego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Superpełnia oraz całkowite zaćmienie Księżyca


21 stycznia nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca. W Polsce będzie widoczne nad ranem podczas zachodu Księżyca. Dodatkowo na ten sam dzień przypada tzw. superpełnia Księżyca.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Justyna Socha skazana za pomówienie lekarza


Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP przegrała proces wytoczony jej przez lekarza dr. Pawła Grzesiowskiego. Sąd uznał, że pomówiła ona epidemiologa, sugerując, że jest lobbystą firm farmaceutycznych.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nowe badania. Najazd obcych gatunków zwierząt i roślin na Europę; zagrażają naturalnym ekosystemom


Niewystępujące dotąd w Europie gatunki, m.in. ryby, raki czy wiewiórki - zaliczono do najgroźniejszych inwazyjnych gatunków obcych, które mogą zagrozić przyrodzie UE. Większość pochodzi ze strefy tropikalnej, w Polsce miałyby małe szanse na przetrwanie - ocenia biolog z IOP PAN w Krakowie. To jednak nie znaczy, że wszystkie rodzime gatunki są bezpieczne.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tajemnicze spojrzenie Mony Lisy rozkodowane

#zrodlo
Tak zwany efekt Mony Lisy polegający na wrażeniu, że osoba z portretu na nas patrzy, na słynnym obrazie Leonarda da Vinci wcale nie występuje - doszli do wniosku naukowcy po przeanalizowaniu kierunku patrzenia Giocondy. Złudzenie może wynikać z naturalnej potrzeby skupiania uwagi innych - argumentują badacze.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Media o sukcesie chińskiego pojazdu kosmicznego Czang'e 4


Chiński pojazd kosmiczny Czang'e 4 wylądował na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca - poinformowała Telewizja Centralna Chin. Jest to pierwsze lądowanie pojazdu wysłanego z Ziemi na tej pólkuli.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Sonda New Horizons przesłała zdjęcia obiektu Ultima Thule


Sonda New Horizons przesłała pierwsze wyraźne zdjęcia obiektu Ultima Thule, najbardziej oddalonego od Ziemi ciała niebieskiego, jakie kiedykolwiek zostało zbadane - poinformowała agencja NASA.

Tagi: Sondaże
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nieprzebrane bogactwa w Kosmosie. Nadchodzi era bilionerów?


Coraz głośniej mówi się o eksploatacji surowców zawartych w asteroidach - pisze "Rzeczpospolita". Jest szansa, że wkrótce pojawią się pierwsi bilionerzy?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nowy narząd, woda na Marsie, klonowanie małp. Największe odkrycia naukowe 2018 roku


Miniony rok zostanie zapamiętany w nauce z wielu przełomowych odkryć. O części z nich mówili wszyscy, kilkoma ekscytowano się wyłącznie we własnym środowisku. Jak zwykle w wielu przypadkach wyniki wywołały poważne debaty natury etycznej.

Tagi: WOŚP
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Sukces sondy New Horizons


Bezzałogowa sonda New Horizons przeleciała w pobliżu planetoidy Ultima Thule - poinformowała o tym amerykańska agencja kosmiczna NASA. Jest to najbardziej odległy od Ziemi obiekt, w pobliżu którego przeleciał statek kosmiczny.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

W Krakowie odkryto pierwszy w Europie dowód, że człowiek polował na mamuty


W epoce lodowcowej mieszkańcy dzisiejszej Europy polowali na mamuty za pomocą oszczepów. Pierwszy bezpośredni dowód na to stanowi odkryty w Krakowie fragment krzemiennego grotu sprzed 25 tys. lat, wbitego w żebro mamuta.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy chcą opatentować zastosowanie jednego z grzybów z Puszczy Białowieskiej w walce z rakiem

#zrodlo
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Politechniki Białostockiej, którzy badali zastosowanie grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej w leczeniu nowotworów, złożyli wniosek patentowy dotyczący użycia korzeniowca sosnowego w walce z rakiem jelita grubego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Mikrobiolodzy z UWM wyruszą na Antarktydę


W styczniu dwójka mikrobiologów z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wyruszy na Antarktydę. Będą tam szukać mikroorganizmów, których potencjał biochemiczny mógłby zostać wykorzystany w medycynie lub w produkcji biopolimerów, a nawet antybiotyków.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Astronomiczna atrakcja grudnia - nadciąga kometa widoczna gołym okiem

#zrodlo
To może być astronomiczna atrakcja końca roku – 16 grudnia jasna kometa 46P/Wirtanen znajdzie się w odległości zaledwie 11,7 mln km od Ziemi. Wedle przypuszczeń niektórych badaczy może poza miastami być widoczna nawet gołym okiem.

Tagi: Jasło
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Koniec świata jaki znamy. Tak może wyglądać Ziemia za kilka dekad

#zrodlo
Dlaczego wszyscy trąbią na okrągło o COP24? Do Polski zjechały się setki gadających głów, jedne trochę bardziej rozpoznawalne, inne mniej. Czy szczyt klimatyczny w Katowicach ma w ogóle jakieś znaczenie i może w jakikolwiek sposób wpłynąć na nasze życie? Otóż ma, dlatego warto trzymać kciuki za wypracowanie konsensusu, umożliwiającego wdrożenie paryskiego porozumienia klimatycznego. Dlaczego to takie ważne?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

NASA publikuje zdjęcia z Marsa. Widać m.in. polską flagę


NASA opublikowała zdjęcia przesłane z Marsa przez sondę InSight. Na niektórych można dostrzec polską flagę, umieszczoną - obok flag m.in. USA, Kanady i Francji - na tabliczce na zewnętrznej powłoce lądownika Mars InSight. Jedno z takich zdjęć zamieściła na Twitterze polska firma Astronika zaangażowana w misję.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dr hab. Dorota Matuszko: ekstremalne zjawiska pogodowe zebrały więcej ofiar niż wojny


Dalszy wzrost temperatury powietrza może spowodować nasilenie się ekstremalnych zjawisk pogodowych w naszym kraju – mówi w rozmowie z Onetem dr hab. Dorota Matuszko z Zakładu Klimatologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Chcieć to móc. Wygrywamy walkę z dziurą ozonową

#zrodlo
Jeszcze dwadzieścia parę lat temu nie myśleliśmy tak intensywnie o zmianach klimatu czy o wzrastającej temperaturze na powierzchni naszej planety. Sen z powiek spędzał nam inny problem – gwałtownie przerzedzająca się warstwa ozonowa. Najnowsze badania nie pozostawiają wątpliwości – dzięki wspólnym działaniom w porę zapobiegliśmy katastrofie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Najbardziej optymistyczna opowieść współczesnego świata, którą jednak mało kto zna


Jeżeli dorastaliście na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, to jest dobra szansa, że dzieciństwo upłynęło wam pod znakiem Teleranka, Alfa, Świata według Bundych i dziury ozonowej. Jak chodzi o tę ostatnią to – tak to pamiętam – mówiono o niej wszędzie bardzo dużo, ale nikt tak naprawdę nie wiedział, o co chodzi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Badają asteroidę, która może zagrozić Ziemi


Amerykańska sonda Osiris-Rex dotarła w pobliże asteroidy Bennu, która - według obliczeń - może uderzyć w Ziemię za ok. 160 lat. Naukowcy spodziewają się, że sonda wykryje w niej związki organiczne kluczowe dla powstania życia.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Raport: media społecznościowe głównym źródłem informacji dla Polaków


Najważniejszych źródłem informacji dla Polaków w wieku w wieku 15 - 64 lat są media społecznościowe. Korzysta z nich codziennie 72 proc. z nich. Dla blisko połowy internet jest główną częścią życia – wynika z najnowszego raportu McKinsey & Company.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Odszyfrowano napis na sygnecie Piłata


Wreszcie udało się odszyfrować napis na sygnecie znalezionym 50 lat temu w ruinach Herodium - informują izraelskie portale. Wskazuje on, że sygnet należał do rzymskiego namiestnika Judei Poncjusza Piłata, który Chrystusa skazał na krzyż.

Tagi: Izrael
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Gazy cieplarnianie w natarciu. Nowy rekord


Stężenie szkodliwych gazów cieplarnianych w atmosferze jest tak wysokie jak jeszcze nigdy – wynika z badań Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). "Nic nie wskazuje na to, aby miało nastąpić odwrócenie tego trendu przyczyniającego się do ocieplenia klimatu, podnoszenia poziomu mórz i zakwaszania oceanów" – czytamy w opublikowanym w czwartek dorocznym biuletynie WMO.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kawa czy herbata? Decydują geny?

#zrodlo
Za wrażliwość na smak kofeiny lub innych gorzkich substancji chemicznych może odpowiadać zróżnicowanie genetyczne - informuje "Rzeczpospolita".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy rozważają nową definicję kilograma


Od ponad stu lat fizycznym odnośnikiem do masy równej kilogramowi jest wzorzec z Międzynarodowego Biura Mia i Wag w Sevres pod Paryżem. Niewykluczone jednak, że naukowcy w najbliższy piątek zdecydują się zmienić definicję kilograma i oprzeć ją o stałą Plancka – donosi CNN.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy ostrzegają: pakowane sałaty z bakteriami fekalnymi


Wszystkie opakowania sałat zakupione do badań w supermarketach zawierały bakterie kałowe i bakterie odporne na antybiotyki.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Niezwykłe zjawisko na naszym niebie. W Polsce pojawi się zorza polarna


Z powodu nasilonej aktywności magnetycznej Słońca w nocy z jutra na czwartek nad polskim niebem widoczna będzie zorza polarna. Będzie można ją obserwować w centralnej i północnej części kraju, z dala od świateł miejskich.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Grupa Azoty zainwestuje pieniądze w grafen?

#zrodlo
Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, Grupa Azoty – kontrolowana przez państwo największa krajowa spółka chemiczna – zwróciła się do profesjonalnej firmy o ocenę możliwości zastosowania grafenu w produktach innych niż chemiczne.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dłuższa młodość dzięki japońskiej roślinie


Aszitaba czyli Angelica keiskei to pochodząca z japońskiej wyspy Hachijo-jima roślina z rodziny selerowatych. Jest jadana jako warzywo, ale wykorzystują ją również zielarze - wiążą jej stałe spożycie z długowiecznością mieszkańców wyspy. Zainteresowali się nią też naukowcy. Znaleźli w niej pewien związek chemiczny, który poprawia zdrowie komórek i faktycznie może przedłużać młodość.

Tagi: Zdrowie
Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
Polecamy
Kij i marchewka

Wyobraź sobie życie w świecie, w którym za wszystko jesteś oceniany. Za to, co czytasz, za to, z kim się spotykasz. Nawet za to, gdzie robisz zakupy, i za to, czy sumiennie wykonujesz swoje obowiązki. Wyobraź sobie, że w zależności od oceny twoje życie będzie albo łatwe, albo będzie horrorem. Taki świat jest za progiem.

Tagi: Kijów
Źródło: nauka.wiara.pl

reklama
Kontakt z nami