Emerytury  RSS
Rafalska: Zdecydowana większość rodzin właściwie wydaje pieniądze z programu "500 plus"


Zdecydowana większość rodzin właściwie wydaje pieniądze z programu "500 plus". Dane pokazują, że tylko w 1,5 tys. przypadkach świadczenie zamieniono na pomoc rzeczową – powiedziała PAP szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że z programu korzysta 3,6 mln dzieci.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Część byłych esbeków przeszła do ZUS i dostaje wyższe świadczenie


Co 10. osoba, której na podstawie ustawy dezubekizacyjnej obniżono wysokość renty lub emerytury, zrezygnowała z niej. I przeszła na wyższe świadczenie cywilne lub wojskowe.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Rząd zajmie się projektem ustawy o świadczeniu "Emerytura plus"


26 marca rząd na posiedzeniu zajmie się m.in. projektem ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r., które będzie wypłacane w maju w kwocie 1100 zł brutto, czyli około 888 zł netto. Ministrowie omówią też m.in. projekt noweli ustawy o odpadach.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Prezydent: Potrzebne ograniczenie liczby emerytur niższych niż świadczenie minimalne

#zrodlo
Należy wypracować takie rozwiązania, które doprowadzą do ograniczenia liczby emerytur niższych niż świadczenie minimalne – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Wskazał, że za takie rozwiązanie można uznać Pracownicze Plany Kapitałowe.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Premier: Projekty dotyczące rozwoju komunikacji oraz Emerytury Plus jako pierwsze trafią do Sejmu


W pierwszej kolejności do Sejmu trafią projekty dot. rozwoju komunikacji oraz Emerytury Plus; w kwietniu, maju będziemy gotowi dystrybuować środki do poszczególnych powiatów na odbudowę linii autobusowych - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rośnie liczba wniosków do ZUS o międzypaństwowe świadczenia

#zrodlo
W ubiegłym roku prawie 154 tysiące osób złożyło w ZUS wniosek o przyznanie emerytury, renty bądź ich ponownego przeliczenia z tytułu pracy w co najmniej dwóch krajach. Największą liczbę wniosków obsługuje oddział w Opolu, gdzie trafiają wnioski o świadczenia polsko-niemieckie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Senat debatuje nad ustawą o tzw. matczynych emeryturach


Matki, które wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury - przewiduje ustawa, którą w piątek rozpatruje Senat. Dzień wcześniej senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej zarekomendowała przyjęcie ustawy bez poprawek.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Biedroń: Bliżej mi do koalicji z PO niż z Kaczyńskim


Nie jest mi blisko do Platformy Obywatelskiej, ale jeżeli miałbym tworzyć koalicję, to bliżej mi będzie do PO niż do PiS-u - powiedział w czwartek b. prezydent Słupska Robert Biedroń. Według niego PiS to największe zagrożenie dla Polski po 1989 r.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Sejm: Rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu "Mama 4 plus" o tzw. matczynych emeryturach


W środę przed południem rozpoczęło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym – "Mama 4 plus". Przewiduje on, że matki, które wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

MRPiPS: Świadczenie "Mama 4 plus" przywraca sprawiedliwość społeczną

#zrodlo
Projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym wypełnia występującą w przeszłości lukę, stanowiąc element przywracający sprawiedliwość społeczną - podkreślono we wtorkowym komunikacie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tagi: Plus
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Włodzimierz Czarzasty przeprosił za tweeta Joanny Senyszyn


Szef SLD Włodzimierz Czarzasty przeprosił w niedzielę w Polsat News za tweeta Joanny Senyszyn dotyczącego planu wprowadzenia pensji dla pierwszej damy, w tym dla Agaty Kornhauser-Dudy. Jak dodał, jest za wprowadzeniem transparentnych, systemowych zasad w tej sprawie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Francja: Dziennikarze BFMTV nie chcą relacjonować akcji "żółtych kamizelek"


Dziennikarze francuskiej telewizji BFMTV odmówili relacjonowania poniedziałkowych akcji ruchu "żółte kamizelki", chcąc wyrazić swój sprzeciw wobec napaści, których ofiarą padło w czasie weekendu kilku dziennikarzy tej stacji.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Francja: AFP: 35 aresztowanych w Paryżu po proteście "żółtych kamizelek"


35 osób z grona zatrzymanych w sobotę w Paryżu podczas protestów ruchu "żółtych kamizelek" trafiło do aresztu - podała w niedzielę AFP, powołując się na źródła w paryskiej prokuraturze. W niedzielę w wielu miastach Francji demonstrują kobiety z tego ruchu.

Tagi: Francja
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Francja: Trzy "żółte kamizelki" zatrzymane za "egzekucję" postaci Macrona


Trzech mężczyzn z ruchu "żółtych kamizelek" zostało w piątek zatrzymanych w celu złożenia wyjaśnień w związku z zaaranżowaniem podczas wiecu w Angouleme happeningu przedstawiającego ścięcie głowy prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Tagi: Francja
Źródło: www.gazetaprawna.pl

USA: Szef Pentagonu James Mattis niespodziewanie podał się do dymisji


Szef Pentagonu James Mattis ogłosił w czwartek swoje przejście na emeryturę pod koniec lutego 2019 r. Mattis oznajmiając swoją decyzję skonstatował, że prezydent Donald Trump ma prawo mianować na to stanowisko osobę, której poglądy są bardziej zbieżne z jego własnymi poglądami.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Protest przed Prokuraturą Okręgową w Krakowie: Pracownicy chcą podwyżek


Kilkudziesięciu pracowników protestowało w czwartek w południe przed siedzibą Prokuratury Okręgowej w Krakowie, domagając się podwyżek. To dość rozpaczliwe zademonstrowanie społeczeństwu sytuacji - podkreślił Tomasz Korniak ze Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Sejm zakończył drugie czytanie projektu budżetu na 2019 r.


Sejm zakończył w piątek wieczorem drugie czytanie projektu budżetu na 2019 r. Złożonymi poprawkami zajmie się komisja finansów publicznych. Jej przewodniczący Andrzej Szlachta powiedział PAP, że głosowanie ustawy planowane jest na pierwszym posiedzeniu Sejmu w styczniu.

Tagi: Sejm
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Morawiecki dla "SE": Wzrost świadczeń emerytalnych to najwyższa waloryzacja od lat


Wzrost świadczeń emerytalnych o minimum 70 zł to najwyższa waloryzacja od lat - powiedział w środowym "Super Expressie" premier Mateusz Morawiecki. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, według którego od przyszłego roku wzrosną świadczenia wypłacane emerytom.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rafalska nie wyklucza zmiany progu kryterium dochodowego w programie 500+ na pierwsze dziecko


Samego 500+ nie zmienimy, ale przyjdzie taki moment, że trzeba będzie się zastanowić nad progiem kryterium dochodowego - stwierdziła w rozmowie z "Super Expressem" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Dodała, że nie wyklucza, że nastąpi to w przyszłym roku.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Blisko 600 tys. cudzoziemców płaci składki ZUS


Około 587 tysięcy cudzoziemców z ponad 170 państw płaci składki ZUS. Największą grupę ubezpieczonych stanowią Ukraińcy. Jak wynika z opracowania przygotowanego przez ZUS w Opolu, składki na konto naszego ubezpieczyciela wpłaca ponad 441 tys. obywateli Ukrainy.

Tagi: Ukraina, Opole, ZUS
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Petru: PO nie reprezentuje elektoratu, dla którego wolność gospodarcza, to wartość fundamentalna

#zrodlo
Platforma Obywatelska nie reprezentuje dużej części elektoratu, dla którego praca, wolność gospodarcza i unikanie populizmu są fundamentalne - powiedział PAP szef koła poselskiego Liberalno-Społeczni Ryszard Petru.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Czy osoby na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym mogą zapisać się do PPK


Z analizy przepisów wynika, że tak. Ale rynek niczego nie przesądza. Czeka na stanowisko Ministerstwa Finansów i Polskiego Funduszu Rozwoju. Trzeba rozstrzygnąć, co z osobami np. na urlopach macierzyńskim, rodzicielskim czy wychowawczym.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Czy autorzy ustawy o PPK zapomnieli o rodzicach? Jakie osoby zaliczane są do kategorii osób zatrudnionych


Z analizy przepisów wynika, że tak. Ale rynek niczego nie przesądza. Czeka na stanowisko Ministerstwa Finansów i Polskiego Funduszu Rozwoju. Trzeba rozstrzygnąć, co z osobami np. na urlopach macierzyńskim, rodzicielskim czy wychowawczym.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Dworczyk: propozycje PiS wynikają z możliwości budżetowych


Wszystkie propozycje programowe, które dzisiaj zostały zaprezentowane wynikają z możliwości budżetowych; w tegorocznym budżecie pieniądze na te wszystkie zobowiązania są jak najbardziej zabezpieczone – mowił po sobotniej konwencji PiS szef KPRM Michał Dworczyk.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Prof. Maliszewski o konwencji PiS: bardzo dobra strategicznie


Sobotnia konwencja PiS była bardzo dobra strategicznie; partia unika pułapek i wojen światopoglądowych, będzie realizować kampanię, która jest pozytywna i oparta na bardzo konkretnych programach społecznych - ocenił ekspert ds. marketingu politycznego, prof. UKSW Norbert Maliszewski.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wierzę, że ETPC zajmie się sprawami osób objętych ustawą dezubekizacyjną - mówi mecenas Anna Rakowska-Trela


- Taki jest cel moich skarg - próbny. Jeśli trybunał uzna, a jestem przekonana, że tak się stanie, iż są zasadne, otworzą drogę do odwołania się innym osobom. Bo w kraju ta droga została dla nich zamknięta: sądy nie procedują ich spraw, czekając, aż Trybunał Konstytucyjny wypowie się, czy ustawa dezubekizacyjna jest zgodna z konstytucją - mówi mecenas Anna Rakowska-Trela, reprezentująca osoby objęte ustawą dezubekizacyjną.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami