vehis
Wiadomości z tagiem Sztuczna inteligencja  RSS
Chińska sztuczna inteligencja zobaczyła świat. Oto czwarta wersja Ernie

17.10.2023 19:26

Baidu zaprezentowało Ernie 4.0. Nowa wersja chińskiego modelu sztucznej inteligencji przyspieszyła w wyścigu z GPT-4 i Bardem.

Źródło: www.benchmark.pl

Jak sztuczna inteligencja zmieni rynek pracy w Polsce?

16.10.2023 16:55

Sztuczna inteligencja (AI) będzie mieć coraz większy wpływ na rynek pracy, co pokazuje m.in. szybki rozwój popularnego ChatGPT - wynika z nowego raportu pn. "Perspektywy i trendy w prawie pracy", przygotowanego przez Business Centre Club i firmę doradczą CRIDO. Eksperci przewidują, że w efekcie szerszego wdrażania rozwiązań bazujących na AI wzrośnie efektywność pracy. Jednocześnie nie jest znana skala wpływu sztucznej inteligencji na miejsca pracy.

Źródło: www.podatki.biz

Ekspert z WAT: sztuczna inteligencja ma pozwolić na militarną dominację

14.10.2023 5:50

Nowoczesne wojsko korzysta ze sztucznej inteligencji praktycznie w każdym obszarze – od rozpoznania, przez dowodzenie, po rażenie przeciwnika. Komputery potrafią już często więcej niż ludzie, a będą potrafiły jeszcze więcej. Czy może dojść do walki między maszynami? Czy człowiek zostanie zmarginalizowany? Czy wojskową SI można – albo trzeba - ściśle kontrolować? Opowiada o tym płk. dr inż. Rafał Kasprzyk z Wojskowej Akademii Technicznej.

Źródło: www.wnp.pl

Do grudnia można wziąć udział w eksperymencie Search Generative Experience

13.10.2023 22:12

Wyszukiwarka Google oparta na sztucznej inteligencji może teraz generować obrazy i szkice tekstu.Doświadczalna wyszukiwarka Google oparta na sztucznej inteligencji zyskała ostatnio dwie potencjalnie bardzo użyteczne funkcje. Firma chce sprawdzić, czy generatywna sztuczna inteligencja może pomóc użytkownikom w burzy mózgów podczas wysyłania ważnych wiadomości. Niedawno Google zobowiązało się również do zaoferowania ochrony prawnej użytkownikom swoich narzędzi AI. Użytkownicy, którzy zdecydują się na udział...

Źródło: naekranie.pl

Sztuczna inteligencja wkrótce będzie zużywać tyle prądu co cała Holandia

12.10.2023 15:11

Sztuczna inteligencja z impetem wkroczyła w nasze życie i opanowuje coraz więcej obszarów działalności - od wyszukiwarek internetowych po zaawansowane badania naukowe. Jedni chwalą jej możliwości, inni widzą w niej zagrożenie. Mało kto zwraca jednak uwagę na to, że do jej działania potrzebna jest znacznie większa moc obliczeniowa niż w przypadku wcześniejszych technologii. A to oznacza większe zużycie energii. Holenderski naukowiec policzył, że wkrótce zapotrzebowanie AI na energię będzie porównywalne z zapotrzebowaniem jego kraju.

Źródło: www.wnp.pl

Sztuczna inteligencja a popyt na biura. Co się wydarzy?

12.10.2023 10:03

Czy AI namiesza na rynku pracy? Czy czeka nas redukcja etatów, która w dalszej perspektywie pociągnie za sobą mniejszy popyt na biura?

Źródło: www.propertynews.pl

Aria w Operze odrobi za ciebie lekcje i napiszę pracę na zaliczenie

11.10.2023 18:07



Twórcy Opery rozbudowują Arię, czyli moduł przeglądarki wykorzystujący sztuczną inteligencję. Od teraz Aria usprawnia wyszukiwanie informacji, ale także ułatwia pisanie treści, na przykład e-maili, prezentacji czy przemówień.
Nowe, wprowadzone do Opery narzędzie o nazwie Refiner (Udoskonalacz) w Arii ma dwie kluczowe funkcje: Reuse (Użyj ponownie) i Rephrase (Przeformułuj). O co dokładnie chodzi?
Jak wyjaśniają twórcy przeglądarki, w celu udoskonalenia odpowiedzi otrzymywanych od tradycyjnego chatbota AI często trzeba w każdym zapytaniu powtórzyć kontekst. A co by było, gdyby sztuczna inteligencja mogła stworzyć idealną odpowiedź na podstawie wybranych elementów z kilku poprzednich odpowiedzi? 
Funkcja Reuse (Użyj ponownie) daje właśnie taką możliwość. Wystarczy wybrać fragmenty poprzednich odpowiedzi, które chcemy ponownie wykorzystać, a następnie kliknąć Reuse, a zostaną one dodane do wiersza poleceń Arii. Gdy już zbierzemy wszystkie potrzebne elementy, możemy wpisać nową komendę, która uwzględni wybrane elementy.
Załóżmy, że używamy Arii do burzy mózgów na temat wyprawy do Królestwa Bhutanu. Możemy wybrać kilka otrzymanych propozycji i poprosić AI o stworzenie np. planu podróży dla dwojga o tematyce historycznej i to z międzylądowaniem w Nowym Delhi

 – podają przykład twórcy Opery.

Rephrase to z kolei opcja dla tych, którzy na przykład pisząc na blogu, chcą się wspomagać sztuczną inteligencją. Nowa funkcja podsuwa podpowiedzi, które pozwalają przeredagować konkretny fragment. Otrzymawszy polecenie, większość botów AI zmieni cały artykuł. Aria ma działać inaczej, ponieważ pozwala na wprowadzenie poprawek w wybranych przez nas fragmentach – wystarczy je zaznaczyć i kliknąć Rephrase (Przeformułuj). 
Następne nowe narzędzie o nazwie Highlighter (podkreślacz) pozwala zaznaczyć wybrane fragmenty, podkreślając je niczym w książce albo notatniku. 

Aria w Operze napisze wszystko za ciebie


Generatywna sztuczna inteligencja w Operze daje dostęp do większej liczby takich funkcji. Wystarczy kliknąć w umieszczoną obok wiersza poleceń Arii ikonę Magicznego długopisu (Magic pen). Uruchomi to specjalną funkcję Aria Compose. Niezależnie od tego, czy jest to wpis na blogu, post do mediów społecznościowych, ważny e-mail, prezentacja lub przemówienie wystarczy, że:
  •        w sekcji TASK (ZADANIE) wybierzemy rodzaj treści, którą chcemy stworzyć,
  •        podamy temat i w kilku słowach doprecyzujemy go w polu OPIS,
  •        wybierzemy długość i ton: formalny, nieformalny, neutralny, akademicki, biznesowy lub satyryczny.

Tekst będzie gotowy w kilka sekund i nie trzeba się będzie trudzić, wymyślając polecenia dla AI.

Od teraz można też wytrenować Arię, żeby zaczęła pisać w naszym stylu. Aby to zrobić, musimy dostarczyć jej kilka próbek naszych tekstów. Wystarczy kliknąć ikonę Magicznego pióra (Magic pen) tuż obok wiersza polecenia, a następnie przejść do opcji Określ mój styl (Define my style), gdzie zostaniemy poproszeni o dostarczenie próbek tekstu w formalnym, neutralnym i nieformalnym tonie. Od tego momentu Aria będzie w stanie wygenerować komunikaty napisane naszym stylem.
Aria to darmowe rozwiązanie oparte na technologii GPT połączoną z aktualnymi informacjami z sieci. Można z niej korzystać w przeglądarce Opera One i Operze GX.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Sztuczna inteligencja to przyszłość przemysłu

11.10.2023 15:25

Ponad 5500 uczestników wzięło udział w tegorocznej edycji targów TOOLEX, która odbyła się w Katowicach. Blisko 150 wystawców prezentowało najnowocześniejsze rozwiązania dla przemysłu obróbki metali, któremu transformacja każe sięgać po coraz bardziej zaawansowane narzędzia.

Źródło: www.wnp.pl

Adobe narysuje, co zechcesz. Efekty powodują opad szczęki

11.10.2023 13:23

Adobe Firefly sztuczna inteligencja
 
Adobe wprowadza coraz więcej sztucznej inteligencji do swoich programów. Artysta wciąż musi mieć dobry pomysł, ale mnóstwo żmudnych zadań można zostawić SI.
Adobe zaprezentował nie jeden, ale trzy nowe modele sztucznej inteligencji, które mają pomagać w tworzeniu i projektowaniu. Nowe modele zwiększą możliwości Illustratora, Adobe Express i oczywiście króla grafiki – Photoshopa.

Komputer narysuje to za Ciebie


Adobe Photoshop korzysta już ze sztucznej inteligencji przy generowaniu tła według opisu albo przy uzupełnianiu brakujących fragmentów kadru. Stoi za nimi sztuczna inteligencja generatywna, Adobe Firefly. Adobe zaprezentował właśnie drugą wersję modelu, zdolną namalować wszystko, o co ją poprosisz.

POrównanie możliwości Adobe Firefly 1 i 2
Z Adobe Firefly 2 można już skorzystać w przeglądarce. Poza opisem tego, co ma znaleźć się na obrazie, można dodać styl i efekty, zdecydować o wymiarach, oświetleniu, palecie barw i tak dalej. Przy tym Firefly 2 jest w tym znacznie lepszy niż pierwsza generacja, zwłaszcza gdy w grę wchodzą detale, tekstury czy dłonie. Nowy model znacznie odważniej posługuje się też nasyconymi kolorami.

Przykładowe obrazy wygenerowane Adobe Firefly 2

Adobe Firefly 2, przykładowe obrazy z robotem i pastelowymi kolorami
Ponadto podczas podawania słownego opisu sceny można skorzystać z podpowiedzi. Jeśli kogoś spotka blokada w czasie pracy, takie funkcje są na wagę złota. Wygenerowane obrazy można następnie edytować w Adobe Express albo ściągnąć i edytować lokalnie. Warto też oznaczać, czy wygenerowane obrazy odpowiadają wyobrażeniom artysty – dzięki temu SI będzie coraz lepsza.

Adobe Firefly i wygenerowane obrazki

Adobe Firefly 2, możliwości dalszej edycji grafiki
Przy tym Adobe stara się promować transparentność grafik tworzonych przez sztuczną inteligencję. Przy eksporcie obrazu dostałam także oznaczenie, że jest to dzieło programu komputerowego, a nie artysty z krwi i kości. Informacje te znajdują się w metadanych grafik. To oznacza niestety, że nie każdy je zobaczy. Jeśli zaś ktoś skorzysta z mojego obrazu jako referencji w narzędziach Adobe, zostanę o tym poinformowana.
 

Dopasuj styl, ale nie kradnij!


O co chodzi z referencją? W tym narzędziu Adobe wprowadził również możliwość przenoszenia stylu z jednego obrazu na drugi. Można w ten sposób dopasować oświetlenie, kolorystykę i materiały z innego zdjęcia. To da lepsze efekty niż słowny opis, jeśli tylko masz pod ręką odpowiedni obraz jako punkt odniesienia. Na przykład szczur jedzący sałatkę…

Obrazy wygenerowane z użyciem Adobe Firefly 2
Po dodaniu jako referencja zdjęcia modelki w czerwonej marynarce na zielonym tle SI jest w stanie dopasować tło oraz garderobę postaci. Podejrzewam, że w tym przypadku próbowała poradzić sobie także z pozycją modelki. 

Przenoszenie stylu w Adobe Firefly
No i jest pewien haczyk. Aktualnie licencja obrazów tworzonych z użyciem funkcji Generative Match nie pozwala na wykorzystywanie ich do celów komercyjnych. Ponadto przy wskazywaniu własnych referencji trzeba potwierdzić prawo do tego działania – to znaczy do zdjęć, które będą używane jako punkt odniesienia. Ponadto Adobe zapisze miniaturkę obrazu referencyjnego na wypadek, gdyby właściciel praw autorskich miał wątpliwości. Miniatura nie będzie używana do niczego innego.
Niemniej to narzędzie znacznie wyprzedziło legislację i wątpię, czy Adobe sobie z tym poradzi. Na razie wygląda to bardziej na umywanie rąk od przewinień niż realną ochronę.
Firefly 2 będzie dostępny niebawem w programach z pakietu Adobe Creative Cloud. Adobe nie podaje jednak konkretnego terminu.

SI będzie robić wektory i szablony


Sztuczna inteligencja Firefly nie będzie ograniczona do pracy na grafice rastrowej. Adobe szykuje także model wektorowy Firefly Vector, który będzie wspierał program Adobe Illustrator. Niewykluczone, że Adobe wchodzi tu na dziewiczy teren. 
Adobe Firefly Vector
Firefly Vector również służy do tworzenia grafik na podstawie opisu. Tu jednak wyjściem jest obraz wektorowy, który można edytować. Przy tym Adobe zapewnia, że znajdujące się na nim kształty geometryczne będą logicznie podzielone na warstwy i grupy. Podobnie jak rastrowy Firefly, wektorowy również będzie proponował kilka wariantów obiektów do wyboru (aktualnie mowa o trzech).
Gdy model wyjdzie z bety, będzie można używać go komercyjnie. Został zaprojektowany i wytrenowany w taki sposób, by nie naruszać praw autorskich.
Trzecim z nowych modeli jest Firefly Design, przygotowany do pracy z szablonami. Będzie można z niego skorzystać w Adobe Express. Będzie można opisać wygląd okładki, plakatu, broszury itp. i szybko uzyskać kilka propozycji szablonów do wyboru. Oczywiście szablony można dalej wypełniać i edytować. On również jest na razie dostępny w wersji testowej.

Naukowcy bliżej świętego Graala sejsmologii? Zaskakujące doniesienia z Chin

10.10.2023 6:44


Sztuczna inteligencja przewiduje trzęsienia ziemi - poinformowano w amerykańskim czasopiśmie "Bulletin of the Seismological Society of America". Okazało się, że w ciągu siedmiu algorytm AI przewidział 70 proc. okolicznych trzęsień ziemi na tydzień przed ich wystąpieniem.

Źródło: www.rmf24.pl

reklama
vehis
Kontakt z nami