Wiadomości z tagiem Matura  RSS
Kuratorium Oświaty: W LO św. Marii-Magdaleny złamano prawo!

18.01.2019 21:33

Opinia kuratorium dotyczy protestu nauczycieli, z powodu którego zostały odwołane próbne egzaminy maturalne.

Źródło: epoznan.pl

Onet.pl: Ranking Maturalny "Perspektyw" co najmniej dwukrotnie został zafałszowany

09.01.2019 1:43

Ranking Maturalny "Perspektyw" co najmniej dwukrotnie został poważnie zafałszowany - podał we wtorek Onet.pl. Jak pisze portal, szefostwo "Perspektyw" mimo wiedzy o poważnym błędzie w obliczeniach i o dyskryminacji uczniów niedowidzących od kilku lat bagatelizowało sprawę i nie chciały publicznie przyznać się do błędu, ani sprostować wyników.

Źródło: www.deon.pl

IPN-owskie korepetycje z historii

07.01.2019 17:27

Bezpłatne „Korepetycje z historii najnowszej“ dla maturzystów organizuje Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Zajęcia będą składać się z dwóch części: wykładów historyków IPN oraz warsztatów polegających na analizie tekstów źródłowych i rozwiązywaniu testów maturalnych. Zarówno część wykładowa, jak i warsztatowa będą trwać 60 minut.

Źródło: www.radio.kielce.pl

Ruszyła zimowa rekrutacja na opolskich uczelniach wyższych

06.01.2019 7:00


Politechnika i Uniwersytet Opolski czekają na kandydatów, którym nie udało się rozpocząć studiów w październiku. Ruszył zimowy nabór na opolskich uczelniach. Zapisy potrwają jeszcze kilka tygodni. W ofercie są m.in. kierunki inżynierskie i filologiczne.- Największym zainteresowaniem cieszy się kierunek język polski od podstaw z językiem niemieckim - mówi Maciej Kochański, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego. - Jest to dedykowane głównie cudzoziemcom, którzy przyjeżdżają do Polski i chcieliby się nauczyć języka polskiego od podstaw, w mowie i piśmie biegle. W tej chwili można zapisywać się w systemie. Należy się tam zalogować i wpisać swoje podstawowe dane, a także swoje wyniki, jakie osiągnęło się na maturze. Od 29 stycznia można składać dokumenty u nas na uczelni. Jest to wymóg. Jeśli ktoś ich nie dostarczy do 19 lutego, będzie to oznaczało, że jednak nie podejmuje studiów i będzie usunięty z tej listy - dodaje Kochański. Politechnika Opolska przyjmuje dokumenty od 20 lutego, a dzień wcześniej zamyka rejestrację elektroniczną. Zimowej rekrutacji nie przeprowadza Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, ani Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu.

Źródło: radio.opole.pl

'Dla nas to najważniejszy bal w życiu'. W regionie ruszyły studniówki [ZDJĘCIA]

05.01.2019 7:49


Maturzyści z liceum ogólnokształcącego nr 6 w Opolu oficjalnie rozpoczęli odliczanie do matury i jako pierwsi w regionie odtańczyli poloneza. Za ponad trzy miesiące licealiści w całym kraju napiszą jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Nie zabrakło balowych sukienek i much przy garniturach. Przesądy głoszą, że tego wieczoru każda dziewczyna powinna mieć także czerwoną podwiązkę.- Odkryte ramiona zdecydowanie dominują. Sukienki hiszpanki i dłuższe sukienki. To było naszym marzeniem, żeby na studniówce mieć długie sukienki. Dużo dziewczyn robi koki, albo ma pofalowane włosy - mówią maturzystki.- Zawsze jest dużo stresu, bo w końcu to coś nowego, najważniejszy bal w życiu. Przede wszystkim myśli się o tym, żeby się nie przewrócić w polonezie- mówi Jakub.- Założyłam chabrową sukienkę, to mój ulubiony kolor. W moim przypadku nie było dużo szukania. Kupiłam ją już dwa miesiące temu. Są oczywiście przesądy, żeby nie ściągać butów na studniówce i ta podwiązka. Dla mnie jednak liczy się to, co w głowie - dodaje Emilia.Do pierwszego egzaminu zostało 120 dni. - Od teraz będziemy się uczyć na sto procent, żeby spełniać swoje marzenia - deklarowali maturzyści. - Boję matematyki, bo jest bardzo ciężka, to nasza pięta achillesowa - mówi Patryk. Pozostali wymieniają także historię i język polski.- Po maturze? Planujemy z przyjaciółką ...

Źródło: radio.opole.pl

TAK MINĄŁ 2018 ROK - MARZEC

01.01.2019 6:00

Droga krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż, porozumienie pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach w sprawie przyznawania premii, próbna matura oraz organizowana przez Radio Kielce akcja budzenia wiosny. To najważniejsze wydarzenia marca 2018 roku.

Tagi: Kielce, Matura
Źródło: www.radio.kielce.pl

Ukraina. Wspolpraca. Zaopatrzenia partnerow biznesowych z UE

29.12.2018 8:12

Ukraina. Wspolpraca. Zaopatrzenia partnerow biznesowych z Polski, UE. Produkcja, export-import sprzetu, kabli, przewodow, akcesoriow elektroenergetycznych, telewizyjnych, informatycznych. Wiodacy ogolnoukrainski producent, dystrybutor kabli, przewodow, elementow osprzetu audio-wideo sieci teleinformatycznych nawiaze stala wspolprace. Stosujac elastyczna polityke cenowa z nieograniczonymi mozliwosciami produkcyjnymi, celem kompleksowego zaopatrzenia przyslych klientow, partnerow biznesowych. Oferujemy wszystkie mozliwe rodzaje kabli i zlacz stosowanych w technice obslugi sprzetu elektronicznego z instrumentami pomiarowymi dla potrzeb odbioru telewizji satelitarnej, kablowej. Oraz modele rejestratorow i kamer HD-SDI, IP analogowe, aparaty spawalnicze, przecinarki, uchwyty, latarki, szafy, armatura przylaczeniowa itp. Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych. Telefon: +380505806241 (polsk.), Viber +380660832530 , E-mail: [email protected] Skype:IgorKijow Europart,ul.O.Teligi 21,lok.24 Kijow 04060 Ukraina

Źródło: elektronika.hiperogloszenia.pl

Zawory zwrotne – armatura do instalacji wodno-sanitarnych

17.12.2018 8:07

Zawór zwrotny stosowany jest w celu umożliwienia przepływu czynnika tylko w jednym kierunku. Zawór ten jest samoczynny, co teoretycznie oznacza, że powinien zamykać się lub otwierać w zależności od różnicy ciśnień po obu jego stronach. Zazwyczaj jednak większość zaworów otwiera się dopiero wówczas, gdy przekroczona zostanie progowa różnicy ciśnień, tzw. ciśnienie otwarcia lub – choć jest to rzadziej spotykane - zamyka się wtedy, gdy przekroczy pewną wartość przepływu wstecznego oraz zamyka się dopiero gdy całkiem ustanie przepływ.

Tagi: Matura
Źródło: di.com.pl

Nauczyciele i uczniowie nyskiego 'Plastyka' chcą pomóc w leczeniu Karoliny. Szkoła zorganizuje kiermasz dzieł sztuki

16.12.2018 14:00


Obrazy, rzeźby czy bożonarodzeniowe ozdoby wykonane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, będzie można nabyć podczas charytatywnego kiermaszu, który jutro (17.12) zorganizuje Zespół Szkół i Placówek Artystycznych w Nysie.Pieniądze pochodzące ze sprzedaży dzieł sztuki pomogą w leczeniu chorej na mukowiscydozę Karoliny, jednej z uczennic placówki.- Karolina jest już w klasie maturalnej. W tej chwili ma nauczanie indywidualne, jeździmy do domu. Nie bardzo może być z nami, a jest bardzo utalentowana; pięknie maluje, pięknie rysuje. Kiedy mogła, sama pomagała, teraz sama potrzebuje wsparcia, leczenie jest drogie - tłumaczy Anna Jurasz, wychowawczyni Karoliny.Wydarzenie organizowane jest już po raz drugi. W ubiegłym roku nowych właścicieli znalazły niemalże wszystkie wystawione na sprzedaż przedmioty.Kiermasz odbędzie się w siedzibie szkoły przy ulicy Grodzkiej 19 w Nysie. Początek zaplanowano na godzinę 17:00. Na przybyłych czekać będzie także słodki poczęstunek.

Źródło: radio.opole.pl

reklama
Kontakt z nami