321sprzedane
Wiadomości z tagiem Kosmos  RSS
dziś, 9 paź 13:25 (HBO) - Potwory kontra obcy

09.10.2023 9:46


Susan zaczyna rosnąć osiągając wzrost ponad 15 metrów. Niespodziewanie Ziemia zostaje zaatakowana przez kosmitów...

Źródło: programtv.interia.pl

PLD Space wysłał europejską, prywatną rakietę w kosmos...

08.10.2023 20:10

W sobotę, 7 października hiszpańska, prywatna firma kosmiczna PLD Space (Payload Aerospace S.L.) wysłała w kosmos swój moduł Miura-1. I choć lot trwał krótko, Hiszpanie odtrąbili sukces.

Źródło: www.wnp.pl

Kosmos. Tyle zarobiła Iga Świątek za sukces w Pekinie

08.10.2023 14:51

Iga Świątek odniosła kolejny wielki sukces w swojej karierze, triumfując w turnieju WTA 1000 w Pekinie. A za tym idą olbrzymie pieniądze dla polskiej tenisistki.

Tagi: Pekin, Kosmos, ISIS
Źródło: sportowefakty.wp.pl

Kosmiczne śmieci. ESA zbada pogodę, by przewidzieć ich ruchy

08.10.2023 11:43

Kosmiczne śmieci
Śmieci w okolicy Ziemi nie ubywa. Jak tak dalej pójdzie, będą bezużyteczne miejsca, w których nie da się umieścić satelitów.
Wystarczy busza słoneczna, by kosmiczne śmieci zostały przepchnięte i wywołały serię kolizji. To poważne zagrożenie dla drogiego sprzętu, na którym polegają Ziemianie. Może okazać się, że na niektórych orbitach w ogóle nie da się już umieścić niczego użytecznego.

Trzeba zbadać kosmiczną pogodę


By dowiedzieć się więcej o morzu śmieci w bliskim sąsiedztwie Ziemi, Europejska Agencja Kosmiczna planuje zbadać pogodę w przestrzeni. W tym celu wysłana zostanie kolejna flota satelitów. Projekt ma niezwykle wdzięczną nazwę: ROARS <(em>Revealing the Orbital and Atmospheric Responses to Solar activity). Zaangażowało się w nie 26 instytucji naukowych z 9 krajów.
Misja ROARS będzie składać się z 8 satelitów rozmiarów kuchenki mikrofalowej, naszpikowanych sensorami. Urządzenia będą badać warunki w górnych warstwach atmosfery Ziemi oraz jej magnetosferę.
W szczególności satelity ROARS będą zbierać informacje o tym, jaki wpływ na ruch obiektów mają zjawiska kosmiczne, jak rozbłyski i burze słoneczne, które sporadycznie nagrzewają górne warstwy atmosfery, zmieniają jej gęstość i tarcie, z jakim mierzą się obiekty na orbicie. Jest właściwie pewne, że w końcu takie zmiany wytrącą obiekty, satelity albo śmieci, z ich ustalonych orbit. Ponadto w magnetosferze powstają prądy, mogące nieść rzeki śmieci w  kierunku, którego jeszcze nie umiemy przewidzieć. W takich warunkach zagrożone są urządzenia, których używamy, a loty w kosmos czy powrót na Ziemię w jednym kawałku będą praktycznie niemożliwe.
Operatorom satelitów przestaje wystarczać wzmocnione poszycie urządzeń i dodatkowe paliwo na kosmiczne uniki. Dość wspomnieć, że podczas burzy geomagnetycznej w 2022 roku 40 satelitów Starlink zostało wybitych ze swojej pozycji. Wylądowały w gęstszej warstwie atmosfery, gdzie się spaliły. Tyle dobrego, że przynajmniej nie dołożyły się do zbiorów kosmicznego złomu.
Projekt otrzymał wsparcie finansowe od ESA o wielkości 86 milionów funtów. By satelity nie stały się kolejnymi śmieciami w przestrzeni, zostaną bezpiecznie zdjęte z orbit 5 lat po uruchomieniu programu. Demonstracja zdjęcia z orbity ma zostać ukończona w 2026 roku, misja wystartuje w 2029. 

Źródło: www.telepolis.pl

Daleko od domu - recenzja filmu

08.10.2023 11:04

Daleko od domu to inspirowana prawdziwą historią opowieść o chłopcu, którego życiowym marzeniem było polecieć w kosmos. W roli głównej występuje Michael Peña. to historia José Hernándeza, chłopaka z ubogiej rodziny meksykańskich imigrantów, który jeszcze w dzieciństwie obrał sobie za cel, by zostać astronautą i polecieć w kosmos. Mimo życiowych trudności, konieczności ciężkiej pracy od najmłodszych lat, a także licznych uprzedzeń społecznych wynikających z jego latynoskiego pochodzenia, Hernandez wylał krew,...

Źródło: naekranie.pl

Luksusowa marka stworzy kosmiczne skafandry dla NASA

08.10.2023 9:59

Luksusowa marka stworzy kosmiczne skafandry dla NASA
NASA i Axiom Space łączą siły z luksusową marką odzieżową. Prada, bo o nią chodzi, zaprojektuje skafandry kosmiczne dla misji Artemis III.
Start misji Artemis III zaplanowany jest na grudzień 2025 roku. Weźmie w niej udział 3 astronautów, którzy w sumie spędzą w kosmosie około 30 dni. Najważniejszym celem misji jest ponowne wylądowanie człowieka na Księżycu. Pierwszy raz o 1972 roku. Jednego możemy być pewni — astronauci będą prezentować się bardzo wyjściowo.

Skafandry kosmiczne Prada


NASA oraz Axiom Space połączyły siły z firmą Prada. Luksusowa marka odzieżowa zaprojektuje dla nich skafandry kosmiczne, w których astronauci wezmą udział w misji Artemis III. Projektanci będą ściśle współpracować z inżynierami zarówno pod kątem zastosowanych materiałów, jak i wyglądu skafandrów.
Wiedza techniczna Prady w zakresie surowców, technik produkcyjnych i innowacyjnych koncepcji projektowych przyniesie zaawansowane technologie instrumentalne w zapewnieniu nie tylko komfortu astronautów na powierzchni Księżyca, ale także bardzo potrzebnego uwzględnienia czynnika ludzkiego, którego nie ma w starszych skafandrach kosmicznych.

- powiedział Michael Suffredini, szef Axiom Space.
Skafandry zostaną zaprojektowane tak, aby zapewnić większą elastyczność w porównaniu z wcześniejszymi projektami. Mają zagwarantować większą ochronę astronautów, a także dać im dostęp do specjalistycznych narzędzi, dzięki którym możliwa będzie szersza eksploracja powierzchni Księżyca.
 
 

Tagi: Kosmos
Źródło: www.telepolis.pl

Tajemnicze eksplozje w kosmosie stały się jeszcze bardziej tajemnicze

06.10.2023 14:02

Dzięki Teleskopowi Hubble'a, niezwykle rzadkie, tajemnicze eksplozje kosmiczne, stały się jeszcze bardziej tajemnicze. Historia LFBOT (Luminous Fast Blue Optical Transient) rozpoczęła się od słynnej Krowy (AT2018cow), gdy zaobserwowano eksplozję podobną do supernowych, którą wyróżniała wyjątkowa jasność początkowa, bardzo szybkie tempo zwiększania jasności oraz błyskawiczne tempo przygasania. Najpierw naukowcy ogłosili, że rozwiązali zagadkę, rok później przyznali, że nie wiadomo, z czym mamy do czynienia, a w 2020 roku ogłoszono odkrycie nowej klasy eksplozji kosmicznych. Minęły kolejne trzy lata i tajemnica tylko się pogłębiła.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Japonia chce posprzątać orbitę. Wyda na to 80 milionów dolarów

05.10.2023 17:33


Orbita wokół Ziemi staje się jednym wielkim śmietnikiem. Coraz więcej tam nieaktywnych satelitów oraz odłamków. Jeżeli sytuacja się utrzyma, to wkrótce może zostać utrudnione przeprowadzanie przyszłych misji kosmicznych.
Nie da się ukryć, że w ciągu ostatnich lat przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego wysyłają coraz więcej obiektów na orbitę wokół Ziemi. Niekwestionowanym liderem jest tutaj SpaceX, firma Elona Muska, która stoi za realizacją projektu internetu satelitarnego Starlink. Nie można jednak pominąć udziału w tym wszystkim państwowych instytucji kosmicznych wysyłających na orbitę okołoziemską masę własnych satelitów.
Doprowadziło to do tego, że coraz ciężej jest przeprowadzić udaną misję kosmiczną. Dlatego też Japonia postanowiła przeciwdziałać dalszemu zaśmiecaniu przestrzeni wokół naszej planety. Przekażą sporą sumę pieniędzy firmie, która zajmie się usunięciem śmieci.

Japonia zainwestuje pieniądze w oczyszczenie orbity wokół Ziemi


Ostatnio pisaliśmy o tym, że Jeszcze wcześniej udostępniono raport wskazujący, że . Stało się jasne, że jeżeli utrzyma się aktualny stan rzeczy, to wkrótce sytuacja będzie jeszcze bardziej dramatyczna. 
Japońskie ministerstwo edukacji, kultury, sportu, nauki i technologii (MEXT) wybrało prywatne przedsiębiorstwo Astroscale, by to stworzyło i rozwinęło technologie potrzebne do oczyszczenia orbity ze śmieci. Firma ma już pewne doświadczenie, gdyż w 2021 roku przeprowadziła demonstracyjną misję ELSA-d, w ramach której wykorzystano system magnetyczny do przechwycenia fragmentu symulowanego śmiecia orbitalnego. Całkowity koszt operacji zleconej przez MEXT wyniesie 80 milionów dolarów.
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to realizacja misji zleconej przez japońskie ministerstwo będzie realizowana do marca 2028 roku. Astroscale przewiduje więcej testów i prób, a możliwe, że już w 2025 roku odbędzie się pierwszy orbitalny test statku kosmicznego ELSA-M, którego zadaniem będzie przechwytywanie satelitów po tym, jak te przestaną działać.
ELSA-M skorzysta z systemu magnetycznego, jednak ten będzie wymagał, by docelowe satelity były zaopatrzone w specjalną płytkę, więc jest to raczej przyszłościowe rozwiązanie niż ratunek "na teraz". Astroscale pracuje również nad robotycznym ramieniem, które będzie w stanie chwycić swoje cele.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

​Ekspert o zaśmiecaniu kosmosu: To zagrożenie dla satelitów i statków kosmicznych

04.10.2023 13:51


"Taki obiekt może zderzyć się z innym satelitą lub stacją czy statkiem kosmicznym, na którego pokładzie są ludzie i skończy się to tragedią. Tu jest największy problem tzw. kosmicznych śmieci" - mówi Maciej Myśliwiec z Centrum Technologii Kosmicznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tak na antenie internetowego Radio RMF24 komentował decyzję o karze 150 tys. dolarów za śmieci w przestrzeni okołoziemskiej, nałożonej na amerykańskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne.

Źródło: www.rmf24.pl

reklama
vehis
Kontakt z nami