Wiadomości z tagiem Kodeks pracy  RSS
Nie zaliczka i nie pożyczka. Sam kodeks pracy pozwala podzielić wynagrodzenie na części [WYWIAD]

07.09.2023 9:48

Michał Kibil: Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zgodnie z prawem wypłacać pracownikom wynagrodzenie w częściach. Finalnie sięgnęliśmy do najprostszych rozwiązań

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Co może zrobić pracodawca, gdy pracownicy wykorzystali limit 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej

27.08.2023 15:46

Początkowo w naszej firmie nie planowaliśmy zezwalania pracownikom na stałą pracę zdalną lub pracę hybrydową, chyba że chodzi o pracowników, którzy mają do tego prawo na podstawie nowych przepisów kodeksu pracy. Zezwalaliśmy jedynie na pracę zdalną okazjonalną. Niektórym pracownikom limity pracy zdalnej jednak się wyczerpały, a zarząd firmy zdecydował, że jednak będziemy zezwalać na pracę hybrydową, a więc powyżej 24 dni w roku kalendarzowym. Co powinniśmy wobec tego zrobić? Czy mamy wypłacić zwrot kosztów pracownikom, którzy już wykorzystali limit 24 dni?

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

ZUS: Prawo do zasiłku chorobowego  - komentarz i przykłady

25.08.2023 11:03

1. Zgodnie z art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Pracownikowi, który ukończył 50 rok życia, prawo do czternastodniowego okresu wypłaty wynagrodzenia przysługuje począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku, w którym ukończył 50 rok życia. 

Źródło: www.podatki.biz

SN: Odszkodowanie z Kodeksu pracy za każdy przypadek dyskryminacji pracownika

24.08.2023 21:47

Nierówne traktowanie i dyskryminacja pracowników dziś są praktycznie tym samym, a więc każde odszkodowanie z powyższych tytułów powinno być ustalane na zasadach określonych w Kodeksie pracy – czyli nie mniej niż minimalne wynagrodzenie.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Jakie wypowiedzenie umowy o pracę dla pracownika jest najlepsze?

24.08.2023 6:00


Najlepszym wypowiedzeniem umowy o pracę jest to za porozumieniem stron. Kodeks pracy wyróżnia trzy typy zakończenia współpracy w danej firmie. Warto je poznać i uświadomić sobie okresy wypowiedzenia przy poszczególnych umowach o pracę.

Źródło: biznes.interia.pl

Kogo nie wolno zwolnić z pracy? Te osoby są chronione przez prawo [LISTA]

21.08.2023 15:47

Zwolnienie z pracy jest jednym z najbardziej stresujących i nieprzyjemnych doświadczeń, jakie mogą spotkać pracownika. Niektóre osoby mają jednak szczególną ochronę przed zwolnieniem, która wynika z przepisów Kodeksu pracy. Kogo nie można zwolnić z pracy i w jakich sytuacjach? Jakie są podstawy prawne i uzasadnienia takiej ochrony?

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Webinarium „Czy zawieranie umów o pracę na okres próbny ma jeszcze jakiś sens?” + certyfikat gwarantowany

21.08.2023 10:11

To ciekawe pytanie, prawda? Warto znać na nie odpowiedź! Podczas webinarium ekspert kompleksowo omówi cały zakres nowelizacji Kodeksu pracy związany z zawieranym umów o pracę na okres próbny oraz – co istotniejsze – wskaże korzystniejsze rozwiązania dla pracodawców w tym zakresie!

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej to nie urlop na żądanie

10.08.2023 9:46

Od czasu wejścia w życie nowych przepisów kodeksu pracy nasi pracownicy chętnie korzystają z nowych uprawnień, w tym ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Wydaje się nam jednak, że traktują to zwolnienie jako rodzaj urlopu na żądanie. Jak w praktyce odróżnić te dwa uprawnienia? Jakie skutki ma odmowa ich udzielenia?

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Czy mikroprzedsiębiorcy mogą działać w związkach zawodowych? Ekspertka wyjaśnia

06.08.2023 11:59


Zrzeszanie się osób w związkach zawodowych często utożsamiane jest z tymi zatrudnionymi na umowę o pracę. Tymczasem to nie Kodeks pracy, a ustawa o związkach zawodowych reguluje kwestię możliwości przynależności do związku. Przepisy prawa nie wskazują, że do związków zawodowych mogą należeć wyłącznie pracownicy, a więc - zgodnie z Kodeksem pracy - osób świadczącą zawodowe obowiązki służbowe na podstawie umowy o pracę.

Źródło: biznes.interia.pl

Dziennik Ustaw i Monitor Polski - co nowego w przepisach 

02.08.2023 22:11

31 lipca 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw, która m.in. wprowadza zwolnienie z PCC dla nabywającego pierwsze mieszkanie oraz wprowadza podatek w wysokości 6% od zakupu szóstego i każdego następnego mieszkania. Ogłoszono także rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, które zwalnia gminy z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących sprzedaży węgla kamiennego dokonywanej z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych, a także jednolity tekst ustawy - Kodeks pracy.

Źródło: www.podatki.biz

reklama
Kontakt z nami